Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten F Sportkrabbels Zaterdag 15 December 1945 No. 25 68ste Jaargang PREDIKBEURTEN OFFICIËELE MEDEDEELINGEN BURGERLIJKE STAND VAN DER GOOT. PLAATSELIJK NIEUWS tijd niet verga sadwaende nimmen argewaesje jown mei de nije büntmantel. T. D. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Met een stem van metaal, een machtig geluid,. Over d’aarde en omhoog in de wolken. Zal jij als weleer, bij dag en bij nacht, Ons blijdschap en droefheid vertolken Een Wörkumer. Workum Van 6 t.e,m. 12 December 1945. GeborenBertus, zv Bertus Siemonsma en Pietje Mensinga. Gehuwd en overledenGeene. Zondag 16 December Workum (Ri-K.) Voorin. 7.30 uur Vroeg- j posterijen beide Kerstdagen de dienst uur ds Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: B. GAASTRA, D 36, Workum Verschijnt eenmaal per week WORKUM. Onze vroegere stad genoot Ds. H. Hornstra te Vriescheloo heeft het beroep naar de Bapt. Gem. te HeerlenTreebeek aangenomen. van den heer Workum van 3e prijs f 20.H. Hoven, Eelde 4e prijs f 10.— J. Zwart, Warga 5e prijs f 10.W. van der Weg, Warga. Maandag 10 December, >Ien twa. trije», Nijehorne. Mannen. 7 deelnemers. Ie prijs f 50.P. Eisinga, Grouw 2e prijs f25.A. Jeensma, Veenhoop 3e prijs t 10.H de Haan, Nijehorne; 4e prijs f 5.T. Jansma Grouw. Drachtster Compagnie. Maandag 10 December. Vrouwen. Uitslag le prijs f80.Annie Pijlman, Bontebok 2e prijs f40.lelktje Nienhuis, Makkinga 3e prijs f30,Fokje van der Velde Marsum, 4e prijs f10.Line van der Mei, Langezwaag. Sport in boek en krant. Voetbalherinneringen, Wim Ande- riesen. Bij de Boekerij H. A. M. Roe- lants te Schiedam is thans een werkje verschenen, waarin de bekende helaas het vorige jaar overleden, voetballer Wim Anderiesen van zijn voetbal herinneringen vertelt. Hij beschrijft hierin zijn voetbaljeugd, zijn ervaringen bij 't Gooi en Ajax, de beide clubs waarvoor hij uitkwam en haalt herinne ringen op aan vele van de 46 wed strijden die hij voor het Ned. elftal speelde. Maar dat niet alleen. Hij geeft ook zijn opvattingen over aanleg en oefening, over techniek en tactiek. Vooral in dit gedeelte spreekt de vakman. Karei Lotsy schreef een woord vooraf», dat na het overlijden van Anderiesen nog met een kort naschrift werd uitgebreid. Een twaalftal foto’s maakt van het werkje een aan trekkelijk geheel. Voor alle voetbal- enthousiasten is het een kostelijk bezit. Als herinnering aan den speler die zoveel voor het Nederlandse voetbal heeft betekend en als leidraad bij het zich verder bekwamen in deze moei lijke maar mooie tak van sport. Een oude bekende Ze haalden je stem uit je stoere kop Je liet het zwijgend begaan. Ze rukten je hart uit je vierkante lijf Ze lieten je zwijgend staan. Je bronzen geluid, dat riep ons ten disch Je klank van metaal, ons ten doode. Je zware gebrom, dat forsche geluid, Stiet met drukkend geovel, je binnenste uit Als het land te wapen ons noode. Oersterke reus, bij lief en bij leed, Rolden klanken langs velden en wegen. Wij missen 't geschal van je forsche bazuin Wij blikken zoo vaak naar je machtige kruin Tevergeefs, niet één toon klinkt ons tegen. Nu het oorlogsrumoer is verstomd, Het menschdom zich worst'lend herstelt. Nu het blijkt dat je bronzen orgaan. De moeiten des tijds heeft doorstaan Verlangen wij weer naar je dav’rend geweld. Winter week-end. Het afgelopen week end bracht een verrassing Koning Voetbal ruimt het veld voor Koning Winter 1 Stellig zal deze troonswisseling met gemengde gevoelens zijn begroet. Maar nu het dan toch zo is, dat de schaatsen werden opgezocht spits ik me op de aankondiging van de eerste hardrijderij. En ja, Zondag al komen de berichten losMaandag rijden in Kortezwaag en Nijehorne. Het blijkt, dat Kortezwaag bij de meeste kopstukken favoriet is. En dus trek ook ik daarheen. Dat evenement van zo’n eerste hardrijderij is iets bijzonders. Het is een verkennen van krachten, een meten van eikaars kun nen. Daarna komen de keien niet zo heel vaak meer in dezelfde wedstrijd uit. We vinden ze allemaal in 't knusse café’tjeDoekele Hielkema, Barend van der Veen, Jaap Slof, Hoven, Cees Meijerhof, Abe Lenstra. Het blijkt later, dat Abe niet zal starten. De amateurs kwestie is blijkbaar nog niet helemaal van de baan. Verhalen van »toen< komen los. We horen, dat Jaap Slof jubileert. Vijfen twintig jaar is het geleden, dat hij zijn hardrijdersloopbaan begon. Met smaak vertelt hij van de winter 1920/1921 toen hij in Leeuwarden zijn eerste grote wedstrijd won. Op het gezellige baantje ontspint zich dan de strijd. De oude g=rde blijkt troef. Natuurlijk kunnen er, wanneer de win ter blijft, wel enkele jongeren naar voren komen. Maar ze moeten heel wat in hun mars hebben willen ze oude rotten als Doekele en Barend van de troon stoten. Het is al laat als we ons in Nijehorne vervoegen om te horen hoe het daar gegaan is. Men vertelt ons dat ook hier een oude bekende, Piet Eisinga van Grouw, favoriet was. Zo behoort ook deze eerste Friese ijs-dag en dit wintertje weer tot het verleden. Op deze manier kunnen we er nog verscheidene krijgen. Hieronder volgen dan de uitslagen van de eerste grote hardrijderijen. PUK. Maandag 10 December, »HaldMoed«, Kortezwaag. Mannen. 16 deelnemers, le prijs f 100.D. Hielkema. Knijpe; 2e prijs f 40.B. van der Veen, Warga 7 Dec. Hedenavond vergaderde onder voorzitterschap D. Wijma de afd. Volksonderwijs.» Daar er in langen derd was, bracht de secretaris, de heer S. K de Boer, alleen een jaarverslag uit, dat de afgeloopen periode du:de- lijk beschreef en met een opwekkend woord voor de toekomst besloot. Bij de ingekomen stukken was een uitvoerig rapport van een comm:ssie, welke o a. verschillende wettelijke regelingen van het onder wijs gewijzigd zou willen zien. Dat boekje is bij het bestuur voor belangstellenden ter inzage te bekomen.' Voor het Schippersfonds werd een bijdrage van f 10 beschikbaar gesteld, terwijl op een verzoek om leermiddelen af te staan voor door den oorlog getroffen scholen inmiddels afwijzend moest worden beschikt, gezien, de eigen sobere voorraad. Wanneer echter een geldelijke bijdrage op prijs zal worden gesteld, meende het bestuur zich niet aan steun te mogen onttrek ken. Hiermede stemde de vergadering unaniem in. Naar aanleiding van een binnen gekomen propaganda drukwerkje over Esperanto bleken enkele leden wel iets te voelen voor Esperanto-lessen in de hoogste klassen, wanneer tenminste het hoofdbestuur daartoe krachtig bij alle afdeelingen zou willen propageeren. De pentaingmeesteresse, mej. A. J Nieuwenhuis, deelde mede dat het er financieel in geen jaren zoo gunstig had voorgestaan als thans, want de kas sloot met een voordeelig saldo van ruim f 343. Tot leden van de kascommissie werden aangewezen de heeren S. Zeilstra en P. J. Dijkstra. Bij de tweede vrije stemming werd als op Zondag worden uitgevoerd. 10 Dec. Onlangs moest wegens reparatie aan een brug te Woudseud de autobusdienst uit de Zuidwesthoek op Sneek va Workum en Bolsward gereden worden en toen is wel duidelijk gebleken dat er aan een ge regelde dienst langs deze route groote behoefte bestond. Zoowel van onder- nemerszijde als van de kant van het publiek werd op handhaving van die tijdelijke dienst gehoopt, wat echter niet direct tpegestaan werd, doch in gaande deze week is een 2 maal dagelijksche rit BolswardWorkum Koudum v.v. ingesteld. Vertrek van Workum naar Koudum 9.30 en 16 50 uur, naar Bolsward 11.en 18.10 uur. 11 Dec. Voor stampvolle zalen heeft de Tooneelvereen. >Het Masker» alhier de revue »Ik hou van Holland» voor het voetlicht gebracht. Regie en samenstelling was in de kundige han den van den heer Ed. Soomers, terwijl ook de uitvoering alle lof verdiende. Het debuut had plaats op de feeste lijke vergadering van de Werklieden- Vereen. Helpt Elkander» ter viering van haar 60 jarig bestaan. Daarna werd eveneens met veel succes enkele avonden opgetreden voor een uitver kochte zaal. Ten bate van het Nederl. Roode Kruis .is de revue hedenavond nogmaals uitgevoerd. Door tal van ingezetenen werden meer dan honderd prijzen be schikbaar gesteld voor de verloting, opdat de opbrengst voor het liefdadig doel van eenige beteekenis kon zijn en dit ongetwijfeld ook is gewórden. Op deze avond heeft »Het Masker» met z’n bekende activiteit weer voor een en krachtige steun Fan aald Hielepen. De Folksdichter. Die „folksdichter” uut Waarkum, dèa 't iek de fóórige keer fan fetolde, het heel het óódichten. Een keer wééad 'r tó Heims 'n man femódde. Dot wééa wur het foar him. En hie begóón: O gruwel moordenaar, Zijn naam is Van der H. Wie mekken derfan: Van der Haar, dot riemde ek al wur. Dus: O gruwrel moordenaar, Zijn naam is Van der H Zij hadden wel eens samen gedronken Van ’tbier en het vocht, dat hun wierd ingeschonken. Meer wet iek 'r naat meer fan. Maar ’t wééa mooi, seeën de méénsken. Een keer wééad T ’n heele drokte. De spöörwei nei Staarum waad mekke. Der wééad ’n heele boel fremd folk bie oen ’t wörk. Wur het fóór de dichter! Mester Heiner (de (lalde) lèèsde ’t Weer voetbal De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er Zaterdag weer gevoetbald kan woiden. Afgewacht dient evenwel te worden of alle velden bespeelbaar zullen zijn. Door de F V.B zijn voor a.s. Zaterdag weer enkele wedstrijden vastgesteld. Quick ontvangt bezoek van Hielpen. In Hindeloopen werd het destijds een gelijk spel, zoodat nu in Stavoren een overwinning van de gast- heeren het meest waarschijnlijk is Oeverzwaluwen krijgt het thuis moei lijk tegen Bakhuizen. Tenslotte ver meldt het programma nog voor Wor kum 2 de uitwedstrijd tegen Oranje Nassau 3 (Sneek). In deze groep zijn nog maar weinig wedstrijden gespeeld, zoodat er over de krachtsverhouding nog niet veel bekend is. Rust met de feestdagen. Uit de Officiële Mededelingen van de Friese Voetbal Bond blijkt, dat er voor 22 en 29 December, de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag geen competitiewedstrijden zullen worden vastgesteld. Fryske Brief XXIII. Ja in brief is it einlings fan dizze reis net wurden. Hwat it dan al is? It sil mar it allerbêste wêze, dat jimme def seis oer oardielje. Aide Douwe Tryn, al forskate jierren widdou, ijs in kras, kreas en tige by der hand wyfke. Jimmerwei fleurich en tsjin elts altyd in praetsje. Justermiddei, kaem hja by üs yn ’e keamer tleanen, mei in greate platte doaze ünder ‘e earm en in great brief yn ’e hap. Hymje, püste en blieze, en hja hie amperoan azem genoch om üs mïddei to sizzen. Hja reage mei ien hael de kopkes, dy 't op 'e tafel stiené, oan 'e kant, sette der de doaze del, laei de brief yn 't finsterbank en foei doe op in stoel del. Ik seach myn wiif alris oan en hja my, hwant wy tochten beide itselde, en wol dat it spul.yn ’e war wie. Mar né, nei ’t hja efkes sitten hie, bigoun se: „Nou moatte jimme ris sjen hwat üs Ael en dy my stjürd hawwe.” Jimme Ael? frege ik, sit dy nee der jinsen earne yn Amerika? Doe wier ’t klear en hwat Tryn, üs suver yn ieh sike wei forhelle, folget nou hjir sahwat. Nou jimme kinne fensels üs.Ael noch wol net? Fyftsjen jier lyn, is hja troud en hja binne doe ommers, daliks nei Kanada ta gien. Har man is blomkweeker en is der doe hinne gien foar sa’n greate saek üt Hollan. Nou ik sil it jimme fortellej mar üs Ael en dy binne skatryk wurden. Hwat ik al fan har krigen ha, sünt wy wer frij binne stekt net sa lyk. In stikmanich nije jurken, ünderguod en itenswaren in hiele kas fol, dat is earlik wier. Sintne Klaesmoarn, ik siet krekt oan ’e kofje, der stoppel my in greate auto for 'e doar. Der sprongen trije soldaten üt, ien komt op ’e doar ta en ropt: „folk". De twa oaren tógje in kiste by my yn ‘e hüs, né süver hast net to tillen.’Ik sëi: „mar komt dat hjir wol goed? Ik haw neat bisteld oan Sintneklaes hear." Ien fan de trije Kanadeezen spriek moai goed Hollansk en sei„U bent toch de weduwe D. Terpstra?" Wis al andere ik. Nou sei dé man, dan is it yn oarder, dïzze kiste komt üt Kanada. Minsken, minskeh ik Stie süver hast forslein. Doe sei de soldaet, dy ‘t Hollansk prate, myn maet, en hy wiisde op de man dy ‘t neist him stie, hat in boadskip oan jo, mar om rt hy jo wol net forstean sil en jo him net, sil ik wol sa‘n bytsje foar tolk spylje. Nou dat gyng oan, wy yn ‘e keamer en hwa tinke jimme nou dat dy soldaet wie In feint fan üs Ael en dy. Hy hie in jièr of tsien feint by harren west, en moast doe soldaet wurde. Ael har* man hie him nou skreaun dat er mei.dy en dy boat in kiste kaem en as hy mar soargje woe, dat dy toplak brocht wurde. Dat sadwaende brocht hy my nou mei iens de groetnisse. Doe ‘t it forhael üt wie, riisde Tryn oerein die de doaze-iepen, en hwat kaem er üt? In spiksplinternije büntmantel. Wy moasten fansels de nijkeap biwünderje en doe sei myn frou: „Nou moatte jo him ek ris oan dwaen, den kinne wy ris sjen hoe 't er jo stiet." En dat gyng oan fansels. Och, och, it lytse minske waerd er süver alhielendal yn wei. It aide grize kopke boppe it fel üt, like dochs wol hwat frjemd. „Jonge Tryn", sei ik, „jo binne sa in stür of toalve mear wurdich." En it aid minske mar laeitsje en wylst hja har seis yn‘e spegel biwündere sei hja: „dit is nou mei rjucht, Tryn hat it male fel oan. Ja en nou wol üs Hindrik perfoast hawwe, dat ik Snein nei tsjerke ta, dit ding oan dwaen sil. Mar dat doch ik üt noch yn net. Ei man, as ik mei dit ding oan yn tsjerke setten kom, kin dominy syn preek wol yn ’e büse balde, hwant trocli myn mantel komt er oars neat as argewaesje en kweade gedachten. Jonge froulju wurde jaloersk en tinke: Sjoch nou. sa’n Side tange, fan hast sawntich jier ris sitten mei sa’n djür ding om 'e lea. En de aldere froulju sille as de tsjerke ütkomt tsjin elkoar sizze: „Hawwe jimme Douwe Tryn wol sitten sjoen, sa greatsk as in pauw7? Och, och hwat takelt dy bar de léste tiid ek op, mei hwat hja üt Kanada kriget. Mar dy mantel stiet har nou krekt as in flage op inHaw ik gjin gelyk buorman?” „Der is grif_wol hwat fan oan Tryn, mar ik soe dochs de mantel oandwaèn as ik jo wie. Der hawwe jö hïïïï'ïTo'chs foar krlgc," sei“ik. „Mij niet gezien" andere hja. De mantel kaem üt en waerd wrer kreas yn ‘e doaze lein, it deksel er op en dóe soe hja de doar üt. Mar safier wiene wy net. Yn ienen sei hja„Hwer is nou dy brief bidarre. Ik hie him dochs doe't ik hjir kaem? O, ja der leit ér al. Foai der soe ik it bilangrykste noch forjitte." Hja helle in petret üt ‘e brief en sei: „Set op de bril sjochris hwa ‘t hjir opsteane." Myn wiiffen ik biwündren beide it petret, „en," frege Tryn, „hwa binne dat nou." „As ik goed sjoch," andere ik, „is dy iene dame mei dat lytse jonkje, jimme Ael." „Krekt" sei hja, „dat hawwe .jo goed, mar dy oare mei dy twa Ijeave famkes kinne jo dy net?" Ik sei neat, mar myn oare helte andere: „It liket de Prinsesse mei de beide lytse Prinseskes wol". Dat sizzen noaske Tryn mar min, hwant frijhwat snibbich sei se „Hwat sizze jo, it liket de Prinsesse wol? Né minske it liket net, mar it is sa, dat kinne jo dochs wol sjen tinkt my net Doe ’t ik sei„Ek tafallich dat jo dochter der nou ek op stiet," bidoar ik it spul al in bytsje. Mar al gau wie it leed forgetten, hwant doe ‘t Tryn op nij oan't forhael rekke, die hja üs to witten dat de Prinsesse wol gau ris by Ael en dy kaem en as hja it oare jier thüs komme, moatte hja ek in dei nei it paleis to iten. Ik sil der nou in streep ünder sette, hwant oars soe ik oan in nij forhael bigjinne moatte. Doe ‘t it aide minske in üre letter ófskie naem, moasten wy har de tasizzing dwaen, dat wy de jouns by~har komme soene, om de skatten to biwünderjen, en sa is ‘t bard ek. Ta bislüt kin ik noch dit sizke, al frear it Sneintomoarn ek aerdich, Tryn hat mei de aide swarte mantel oan, nei de preek wést en hat sadwaende nimmen argewaesje jown mei de nije büntmantel. FRISO. mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds J. Loos. Nam. 5 uur ds J. van Veen. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur j dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur en Nam. i' 5 uur de heerH. v. d. Werf van Groningen, j Dinsdagavond 8 uur bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uurds i J. Loos. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds Bonders van Wassenaar (Bevestiging v. Cand. L. Brink.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink (Intrede.) Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam 2 uur ds 8. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 7.30 uur ds C. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 G. de Groot. uus op skoele fóór. Het heeën wfe er ’n nócht oen. „Twee gelijken Arabieren, t Zijn de gebroeders L. en IJ. B.” Jawol, jin kóósten wie best. Jin twaa gebroeders wennen ien ’e Serkstreete, heelendal op ’t eend. De kwaajoenges plaigen jem alle ieanden. Den kóómen ze de dóar uut mei 'n stok. „Strooier!!, strooier!!”, skreeuwden ze. Het dot betéékene, bin we nooit to wetten kómd. Mar de joenges kóósten allegaar fut kómme. ’t Wééaden krekt só ’n paar klui zenaars. Een baalsek hange foar de feenstes bie wiize fan gedien. De joenges tilden ’enem wol’s op, om ’r ien tó sèèn. Het se den soogen, der deegên ze ’n heel wod oer. lek wet niat, of ’t allegaar wier wééad. Sokke diengen gebeure nó nüüt mear, wè ’k leeuwe. Jèè binne ’r nó tó futsoenlik fóar. rijke afwisseling gezorgd. z Naar men ons mededeelde kon ruim f 600 ai*n het Nederl. Roode Kruis afgedragen worden. 12 Dec. Hedenavond hield de Zeilver. »Woiküm« haar ledenverga dering oi der voorzitterschap van den heer S. Gaastra. Door de ons opgelegde rustperiode in verband met het vaar- verb- d, was het thans drie jaar ge leden dat de laatste ledenvergadering gehouden was. De voorzitter sprak z’.n vreugde uit over het feit dat de Zeilver. »Workum« nog zoo goed uit deze moeilijke jaren te voorschijn gekomen is en wenschte de vereeniging veel geluk en voorspoed tot heil van de watersport. Besloten werd in het vervolg een ledenvergadering te houden in Decem ber en één in April. In Decemberzulks in verband met de vergadering van de N. N. W. V. en in April met het doel een wedstrijdprogramma samen te stellen voor h t komende seizoen. De drie aftredende bestuursleden (herkiesbaar) werden bij acclamatie op nieuw benoemd. Bij b? r^kipg van de propaganda- avond werj besloten een vólgend jaar de ou 'eravond apart te houden en dan zoude-', de hoogste klassen mis- w eens het feestprogramma vu en. Dit seizoen zal worden met de grootst mogelijke meerderheid van stemmen als bestuurslid gekozen de heer A. Gaastra in de plaats van den heer D. Wijma, die wegens ver trek bedanken moest, terwijl in de andere vacature mej. A. Nieuwenhuis, die niet herkiesbaar was, na enkele stemmingen (bij loting met den heer G. Zeilstra) de heer S. Zandhuis be noemd werd. Destructie van cadavers. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat cadavers van gestorven dieren e.d. wederom door het destruc tiebedrijf te Bergum zullen worden afgehaald. De cadavers moeten dus voortaan weer naar de verzamelplaatsen bij IJde Boutna te Heidenschap en het cadaverhokje bij de Nieuwe Aanleg worden vervoerd, zooals dat vóór Sep tember 1944 verplichtend was. Zij moeten worden voorzien van een label met naam en adres van den eigenaar, opdat de destructor daarvoor een bon kan geven, die de eigenaar noodig heeft in verband met verschillende wettelijke bepalingen. De dieren moeten met huid aan den destructor worden afgeleverd. Workum, 13 December 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPED1JK VAN VEEN. De Secretaris, sch tn kunnen vu en Dit seizoen zal een gez-, l-ehaiije aangezocht worden dat tevens een middag voor de kinderen kan geven. De datum zal in verband met het nieuw te benoemen hoofd der school nog vastgcsteld worden* terwijl de verdere organisatie van die a.oudaa het bistuur werd overgelaten. Op diens verzoek zal ce heer IJ. Oosten als advist erend bestuurslid af treden. .Voor de rondvraagwas niets aan- wezig, z 'od.it de voorzitter met dank voor de goede opkomst sloot. Naar we vernemen zal .door de I?

Friso nl | 1945 | | pagina 1