I Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Sportkrabbels 'j I No 3 69ste Jaargang Zaterdag 19 Januari 1946 V, j BONNENLiJST 804 805 808 807 808 809 Fan aald Hielepen. 1 OFFICIËELE MEDEDEELINGEN buuten. Het jout10) al die gelééadheit? PLAATSELIJK NIEUWS FRISO. INGEZONDEN verder onderzot^ wordt PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verschijnt eenmaal per week 1 De heer D. v d. Zee onderwijzer aan de Chr. School alhier, die be noemd was in gelijke betrekking aan de Chr. School te Koudum heeft voor deze benoeming bedankt. Workum Van 10 t. e. m. 16 Januari ’46 GeborenMeine zv Ljjkele Koopman en Geertje Bergsma. Tjitske Boekje dv Wiebe de Vries en Trijntje Ruiter. Jacob zv Harmen van Dijk en Teltje Boersma. Johanna There sia Maria dv Thomas Draisma en Jacoba Sijbrandij. WJjtske dv Reinder de Boer en Geeske Couperus. Gehuwd: Geene. OverledenMarten Jellesma, 65 jr wedn v Aukje Tolsma. i VVM, VVV, VVI, AVV A 01 l'/2 liter melk B 01, C 01 3 liter melk Bonkaarten KD t.m. KB 800 gram brood geldig van 20 Jan. t.m. 2 Febr. 1946. Bonkaarten KA t.m. KC 700 t.e.m 706 800 gram brood 707, 708 200 gram bloem 400 gram suiker 1 tablet chocolade 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 100 gram kaas 709 710 711 712 713 714 B 61, B 62 400 gram brood Bonkaarten LA t.m. LC 005, 006, 007, 100 gram vleesch D 61, D 62 400 gram brood Seks en sechtig. De aald boer wééad jiirig. Hie waad1) seks en sechtig jiir. ’n Móóien lééftiidMar ophaalde mei boerkjen woéd ’r naat. Ken je begriepe! Nee hir, der wééad 'r jitte2) n&at oen tó. Só lang hie de groppe3) jitte só goo uutmóksje4) koo, of doengriide5) oer 't Ifiand, of het er ek to dwaan wééad op ’e boerkerii, só lang soêd ’r naat ophaalde. ft Wééad jem ek altiet goo ginzen6) jèè wééaden fóóruut ginzen ien 'e wraald, en jèè kóómen altiet tiege knap fóór den dag. Der heeën ze ek altiet jerre best fóór deent. Altiet flietig en iiwerig jerre best deent; en wrótte fan möóns iir7) tot iians8) let. Hie hee 't aaide huus ek al ’s febouwe lot. Dot soog ’r nó ek knap nut. M’n soêd ft. naat meer kenne. ’t Wééad ’n lust óm tó.sèèn. Mar óóas wééaden ze altiet suünig. Jèè smeeten ’tjiald9) naat wei. Ken je begriepe! Mar nó kómt ’r het fremds. De man koo lèè^ noch skruwe. Hie wist ek naat, hó ft’r de getallen skruwe móést. Mar dot wééa niks. Der kóóst ft wol geeft; kleinzoon; Konijnen heer P. Schaken. Nu ook internationsal verkeer weer enigszins mogelijk is, worden verschil lende wedstrijden die in de loop der jaren een goede klank hadden gekre gen, hervat. In ’t Hoogoventournooi te Beverwijk boekte de Friese kampioen H. Kramer een aardig succesje door als eerste Nederlander, achter O’Kelly (België) en Stoltz (Zweden) op de derde plaats te eindigen. Het eerste grote internationale tref fen, het tournooi te Hastings in En- MOLKWERUM. Het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Niekerk (Gr.) werd aangenomen door Ds. G. J. J. Liefting alhier, die Zondag 20 April a.s. zijn afscheidspredikatie hoopt te houden, en op Zondag 5 Mei zijn intrede zal doen te Niekerk. Beleefd verzoek ik onderstaand in gezonden stuk in Uw eerstvolgend verschijnend blad te willen opnemen. In het plaatselijk blad van Workum Friso” komt een verslagje voor over de vorming van het nieuwe Bestuur der Friesche Mij. van Landbouw, Afd. Workum Naar aanleiding hiervan heb ik mij over de nieuwe samenstelling van dit Bestuur verbaasd, omdat de oude voorzitter, de heer A. Gaastra, niet meer in zijn oude functie is her kozen, ondanks het feit dat hij reeds 16 jaar naar aller tevredenheid dete functie heeft vervuld. Volgens „Friso” is .de heer Gaastra niet herkozen „wegens zijn sympathie in ’t algemeen met’t particulier bedrijf”. In de vergadering der Friesche Mij. van Landbouw, Afd. Workum, waarin besloten is deze afdeeling wederom op te richten, heeft de heer Gaastra te kennen gegeven, dat hij zich niet weer beschikbaar meende te moeten stellen als bestuurslid, omdat hem was mede gedeeld, dat hij te veel sympathie had voor het particuliere bedrijf. Toen er van alle kanten drang op hem werd uitgeoefend, vooral van voorstanders van het coöperatief bedrijf, beeft hij zijn standpunt herzien met het resultaat dat hij als Bestuurslid herkozen werd met 22 van de 23 uitgebrachte stemmen. Hieruit blijkt dat de vergadering volledig vertrouwen in den heer Gaastra stelde, ondanks zijn sympathie voor het par ticulier bedrijf. Naar ik meen is de heer Gaastra vóór bovenbedoelde vergadering gepolst over zijn standpunt ten opzichte van het coöperatieve bedrijf en hem daarbij in uitzicht gesteld, dat hij in zijn oude functie als voorzitter weer herkozen Zou worden als hij zich bij het coöperatieve bedrijf wilde aansluiten. Gezien het vorenstaande vraag ik mij af, is er voor een voorstander van het particuliere bedrijf dan nu nog wel plaats in de Friesche Mij. v. Landbouw; een objectief antwoord op deze vraag zou door mij ten zeerste op prijs worden gesteld. U bij voorbaat dankend voor de te verleenen plaatsruimte. K. WERUMEUS BUN1NG. Workum, 16 Januari 1946. Azje mar oppasje, dotje jien senten krieje, en az je jem dèn mar goo bééthaalde Nó wééad 'r jiirig. Seks ^n sechtig waad ’r. Sien aatfesizzer11) kómt, óm him tó fleleseteerjen.' Die wééad knap Het leere sokke joenges tjianwoddig al het! ft Wodde allegaar sókke haale12) abbekaaten. „Hóé Éald bin jie nó, aate „Seks en sechtig. Binne dot gin treè seksen efter ’e-nèm „Néé, aate, twaa”. „Sóó. lek tóbt13) trèè.” No geeng de joenge nei sien oore aate tó. Die frigge: „Het see aate?” „Aate see: binne dot nó gin trèè seksen Aate lakke14). „Hie tóbt sééker: sechtig, dat mutte wol twaa seksen wèèze. En dan kómt 'r jitte ‘n seks bie!” Der binne nó naat fuule’fy meer, jin ft'haat lèèze of skruwe kenne. T. D. werd 2) nog; 3) mestgoot;4) uit mesten 5) mestrijdengegaan 7) vroeg; 8) avonds; geld; 10) wat 12^ halve; l3) ik dacht; l4) lachte; 15) veel. WORKUM. Door de Kon. Mare chaussee is proces verbaal opgemaakt tegen een veehouder uit een naastge legen gemeente terz ke overtreding van art. 254 sub 1 Wetboek van Strafrecht. Genoemde veehouder liet tot heden een aantal drachtige Hbkke- lingeo en een aantal kalveren zon der eenig onderdak in de weide loopen. Tijdens de winterperiode kapte hij bijten opdat de dieren water kon den drinken, terwijl hij af en toe hooi als bijvoeder in bet land moest brengen. Op 8 januari 1946 stelde de politie nadat zij kennis had gekre gen van dit feit een onderzoek in en daarna kreeg de veehouder opdracht de dieren zoo spoedig mogelijk te stallen. Gebrek aan ruimte in de boerderij zou noodzaak zijn geweest dat de dieren in weer en wind buiten moesten loopen. De zeer ruwe weers gesteldheid zal zeer zeker de gezond heid van deze runderen benadeeld hebben. 800, 801 800 gram brood 802, 803 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel 500 gram suiker 1 tablet chocolade 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas E 61 250 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD t.m. LB 505, 506, 507, 100 gram vleesch D 01, E 01 5 liter melk Komt Friesland achteraan Het valt niet te ontkennen, dat de prestaties van de Friese sportmensen over het algemeen niet het peil berei ken van die van hun Hollandse sport vrienden. Er zijn weliswaar gevallen aan te halen waarin de Friezen goed konden en kunnen meekomen. Tollien Schuurmans bracht het in vroeger jaren héél ver in de athletiek. Walstra is op dit ogenblik in deze tak van sport één van de allerbesten. Voet ballers van het formaat Abe Lenstra moet men ook in Holland met een lantaarntje zoeken. Onze Friese schaak kampioen Kramer slaat tussen de Hollandse meesters geen slecht figuur. De Dokkumer biljart crack Jan Wiemers was een speler van nationale klasse. Zojuist is nog een Fries, van Slooten, aangewezen om voor Holland uit te komen op de internationale schaats wedstrijden in Davos. En zo zouden we meer voorbeelden kunnen noemen. We gaan dan nog maar voorbij aan de bij uitstek Friese sporten als kaatsen en hardrijden op de korte baan, omdat we deze takken van sport ten dele ook kunnen zien als volksgebruiken die in overige deelen van ons land niet of bijna niet worden t^oefeod. Maar toch, als we de grote lijn niet uit het oog verliezen, dan moeten we een zekere achterstand vaststellen. Daar zijn natuurlijk oorzaken voor. Volks aard, levensgewoonten en -standaard, in het algemeen het verschil tussen platteland en stad, spelen een belang rijke rol. Op verschillende punten hopen we binnenkort nog nader terug te komen. Op één geland bracht voor Dr. M Euwe de derde plaats, tezamen met de Ameri kanen Denker en Steiner. Als één en twee eindigden hier Tartakower die voor Frankrijk uitkwam en de Zweed Ekström. Het tournooi verloor overi gens veel aan belangrijkheid door het wegblijven van de Russische schaak meesters. Ook het tournooi in Londen waarvoor begin deze week de eerste partijen zijn gespeeld, is begonnen zonder de Russen, hoewel enkele dagen van tevoren werdt bericht dat vier sterke Russische schakers in Londen waren aangekomen. T 09 2 rantsoenen tabak V 09 100 gram chocolade X 09 2 rantsoenen tabak De bonnen voor melk en aardap pelen zijn geldig tot en met Zaterdag 26 Januari a.s. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Januari a.s. van ‘s morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleésch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 21 Jan. mag worden afgeleverd. Controle Bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat WOENSDAG 23 JANUARI a.s. van 10 tot 11.30 uur in het Gemeentehuis, Kamer Alg. Zaken (Hoofdingang) voor het laatst zitting zal worden gehouden ter con- ‘troleering van het bevolkingsregister en de distributiestamkaarten. Degenen, die op de vorige zittingen niet ter controle zijn verschenen, worden op bovenvermelden dag en uur alsnog in de gelegenheid gesteld aan hun verplichting te voldoen. Nalatigen, die op deze laatste zitting niet verschijnen, komen bij de eerstvolgende uitreiking van dis tributiebescheiden niet voor nieuwe bonkaarten in aanmerking. Nu het bevolkingsregister in zijn vroegere staat is hersteld doen wij een beroep op de geheele bevolking, om van elke verandering van woonplaats, zoowel binnen als buiten de gemeente, ten spoedigste aangifte te doen ter Gemeente-secretarie. Het naleven van deze verplichting is niet alleen een algemeen belang, maar bovenal denk slechts aan de a.s verkiezingen in het belang van de bevolking zelve. Workum, 17 Januari 1946 Burgemeester en Weth. van Workum, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Gemeente secretaris, VAN DER GOOT. Fryske Brief XXVII. De foarge brief haw ik bieindige mei de frageHwat derta nedich is. En der sil ik dan dos nou mar mei bigjinne. It is noch altyd sa, dat as men eat bouwe sil, men dan earst bistek en teekening makket of meitsje lit. Men moat sa heal en heal witte hwat men meitsje sil en hwat de kosten binne. Hat men de plannen ien- kear swart op wyt, dan sjocht men om nei minsken dy ft dat karwei biredde kinne en soarget men foar matriael. It iene sawol as it oare is nedich. Krekt allyk sil er dien wurde moatte as wy fan ft simmer, of hwannear dan ek, in tentoanstelling haldé wolle, fan alles hwat gearhinget mei de skiednis fan Warkum. Der moatte minsken komme dy ft it wurk dogge en de spullen dy ft men brftke moat, byelkoar helje. It earste hwatüs nou to dwaen stiet is, dat aldyjinge dy ft hwat mei usstêd op hawwe en der hwat foar dwaen wolle, de hollen ris byelkoar stekke, om to sjen hwat dien wurde kin. Minsken binne der genoch en matriael ek. Alles hwat gearhinget mei de skiednis en stoarje fan Warkum moat byenoar swile wurde. Net allinne üt Warkum seis, mar ek om ütens sil noch hiel hwat to finen wêze. Men sil er grif forsteld oer stean hwat der sa hjir en der noch biwarre wurdt. Hwant al dy aide spullen, steane nou ienkear net by de minsken foar de róten to pronk, almeast net ienris yn ’e keamer, mar komt fakentiids allinne mei it hüshimmeljen foar ‘t Ijocht. Der is lykwols ek noch in bulte hwat omtoarket, om ft de minsken net witte hwat it is en de waerde er fan netkinne. In foarbyld derfan is jt neifolgjende. Al moai hwat jierren lyn, kaem in Warkumer koperslagger ris by in boer om in kerweike op to knappen. De faem heistere krekt mei in great, plat stik izer mei in koperen knop er op, yn ‘e kachel om. De koperslagger biseach dat stik izer ris goed en hwat wie ft? In aide Warkumer jelne, (in mjitte dy ft yn earder ieuwen oer hiel Fryslan brükt waerd.) Hy frege de boer of hy dy pook meinimme mocht en sadwaende is dit stik, foar forlern gean biwarre bleaun. En nou bin ik tige bliid, dat dit oantinken oan it aide Warkum okkerdeis yn goede hannefi kómmen is. Der is my trochdien, dat al binne der al forskate keaplju om west, de aide jelnestok^n Warkum bliuwe sil. Sjoch dat wiist grif goed en ik haw hope, dat dit in bigjin wêze mei fan in tiid, dat net alles hwat aid is en waerde hat, fbr in stör manich forkwansele wurdt. Om wer op myn forhael werom te kommen, ik lean grif, as men er ta komme kin om eat op to setten lyk as ik sahwat bidoel, dat der mear yn sit as men sa tinkt. Litte foaral üs neringdwaenden, mar ek de jongeren ónder har, der mar ris goed oer nei tinke. Lit hwat ik yn dizze beide brieven skreaun ha, ris yn jimme omgean. It giet er nou mar om, hwa nimt de foarstap Kom minsken lit hwat fan jimme hearre. Ja ek jimme, ald-Warkumers, dy ft üs sa foar en nei wolris to witten dogge, dat jimme, it aide Warkum noch net forgetten binne. Sje sa, ik haw krekt sa lang breide, dat ik oan ‘e tean ta bin. It soe in sok wurde, mar oan ‘e langte soe ik sizze it is in hoas. Mar dat hindert ek al net sa hiel folie, lit elts dy ft him past, him mar oan dwaen, dan hat myn breidzjen dochs net om ‘e nocht west. WARNS. De knapenvereeniging „Die Mij vroeg zoeken, zullen Mij vinden” herdacht 3 Nov. 1945 haar 55-jarig bestaan. Men hoopt 29 Jan. a.s. dit feit feestelijk te herdenken. De uitslag van de gehouden damwedstrijd HemelumWarns was 1622 punten. omstandigheid willen we achter vandaag^ nog wijzen. Dat is op het verschil in belangstelling voor de sport hier en elders. Ongetwijfeld is deze hier geringer dan in Holland. Een grote en werkelijk gemeende belangstelling biedt twee voordelen. Het maakt het de verenigingen moge lijk meer en beter aandacht aan de training te schenken. De Friese voet ballers hebben veel en goede training nodig. Maar de oefenmeesters gaan bij voorkeur daar waar het meest te ver dienen valt 1 De Friese athletiek schreeuwt als het ware om een sintel- baan en, alweer, om goede training. Maar dat niet alleen. Belangstelling prikkelt de sportmensen in hun pogen tot betere prestaties te komen. En nu kan men over de vraag of het wense lijk is te trachten zoveel mogelijk de grens van het menselijk kunnen te benaderen, van mening verschillen, feit is, dat van topprestaties steeds een grote propagandistische waarde uitgaat. Bovendien zal een verplichte medische sportkeuring, waaraan nu echter nog wel het één en ander hapert, excessen kunnen voorkomen. Om ook in Friesland voortaan in grotere mate van deze voordelen te profiteren doen we tenslotte met klem een beroep op de leiders van grotere bedrijven, op onderwijzers en op ieder die het wel met de jeugd meent Stimuleert en propageert de spoitbe- Zondag 20 Januari Workum (R.-K.) Voorin. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds J. Loos (H. A.) Nam. 5 uur ds J. van Veen. (Dahkz. H.A.) Alle Diensten in „Ons Gebouw”. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur dsG.de Groot. (Geref.) Voorm. 9.30 uur dr D. S. Attema. (Vporber. H.A.) Nam. 2 uur Leesdienst. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Lezen. Nam. 5 uur Dienst. Dinsdagavond 8 uur bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uurds J. Loos. (H.A.) Ferwoude (Herv.) Voorm. 9.80 uur ds L. Brink (H.A). Gaast (Herv.) Nam. 2 uur ds L. Brink (Dankz. H.A.). Hindeioopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds S. J- Wouda. (Voorber. H.A.) Nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 Leesdienst. Nam. 2 uur ds Q. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. oefening Krijgen we Uw steun, dan mag de vraag, die hierboven staat, veranderd worden in: «Moet Friesland achteraan komen En dan zal het antwoord van de Friese sportmeisjes en -jongens kort zijn: >Neen«. PUK. De nieuwe kampioen. De bekende Jouster hardrijder Sjoerd Zeldenthuis won dit jaar op de Neutrale Volksijsbaan te Hattem het kampioen schap van Overijsel en Gelderland. Nu de wisselvallige winter de hardrijders weer tot rust dwingt, had Zeldenthuis de tijd ons het één en ander over de wedstrijd in Hattem te vertellen. De toestand van het ijs was zodanig dat er eerst sprake van was de wed strijd te laten overgaan. Vooral ook omdat de Jouster zich een lange en moeilijke reis getroost had, besloot men tenslotte de wedstrijd er toch maar op te wagen. Het ijs zelf was vrij goed, op de bijbanen vooral stond echter nogal wat water. De rijder Mulder uit Zwolle werd beschouwd als een ernstige candidaat voor de titel. Men plaatste hem daar om tegen Zeldenthuis om zodoende de tijd van beide rijders gunstig te beïnvloeden. Mulder bleef echter een tiental meters bij den Fries achter. In de tweede ronde reed Zeldenthuis tegen Steenbeek uit Kampen. In de rit voor de wind maakte hij de snelste tijd van zijn leven 14,6 sec. Zijn snelste tijd was voordien 14,9. Tegen de straffe wind in noteerde hij 16.7 sec. De totaaltijd, 31.3, bracht hem de honderd gulden p’us de gouden plak. Het was Sjoerd’s derde kampioen schap. Tweemaal won hij n.l. het Ned. kampioenschap op 24 December 1938 in Grouw en op 4 Januari 1940 in Kampen. Jammer was het dat geen der andere prominente Friese rijders in Hattem aan de start verscheen. Ook tijdens het vorige korte wintertje kwam het niet tot een treffen. Zeldenthuis was toen in Holland en kwam juist te laat in Friesland terug om nog in Korte- zwaag te kunnen rijden. Mogelijk krijgen we nog een derde wintertje. We hopen dan Zeldenthuis in de baan te zien tegen Hielkema, Hoven, Adema, van der Veen, etc. Dat zijn nog steeds de toonaangevende rijders en ook Sjoerd zal zich met z’n stevige body in dat gezelschap waarschijnlijk nog wel thuis voelen. Bij een alhier gehouden inten sieve controle op naleving van de bepalingen tegen de Gif handel, werd een persoon in bewaring gesteld. Spek, veten boter werd in beslag genomen, terwijl door de politie en ambtenaren C C.D een ingesteld. Tijdens de Nationale Tentoon stelling voor Pluimvee en te Grijpskerk b haalde de Westendorp met z’n Blauwe Zilvervos de eerste en eere-prijs, terwijl den heer G. Zeilstra met ’z’n Black and Fans een tweede en een derde prijs werd toegekend. Voorwaar opeen tentoonstelling met plm. 500 inzendingen een mooi suc ces, hetwelk voor de leden van Wor kum en Omstr. een aansporing mag zijn om een volgende maal ook weer goed voor den dag te komen. MAKKUM, 15 Januari. De s’eepboot Hendrika van de reederij Jan Plezier uit Delfzijl is hedenmorgen op een tijdens de bevrijdingsdagen ter hoogte van Workum gezonken aak geloopen. De sleepboot kwam weer vlot, maar nabij Makkum begon de boot zooveel water te maken, dat deze aan den grond moest worden gezet Visschers- schepen brachten pompmateriaal naar de sleepboot, die met behulp daarvan in Makkum werd binnengebracht. De twee bij de sleepboot behoorende sleepschepen zijn door visschersschepen naar Kornwerderzand gesleept.

Friso nl | 1946 | | pagina 1