1 Raadsvergadering Workum 25 Januari 1946 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Sportkrabbels Fan 'e iisbaen. No. 5 69ste Jaargang Zaterdag 2 Februari 1946 In 1 Yn in pear menüten yn Snits en in eagenblik letter saeiden wy Mar meitsje jimme nochjnar net bliid, hwant de, hearen der jinsen, der yn Nederlan, moatte mar net sa heech fleané, dy aerdzje op ’e groüh better as yn ’e loft. 513, 514, 515 100 gram vleesch 509 1 kg aardappelen D 03, E 03 5 liter melk verki vleesci 865 864 863 862 861 860 gen en deminsken nawwe, witte mear BONNENLIJST geldig van 3 Febr. t.m. 16Febr. 1946. 868, 869 800 gram brood 866, 867 200 gram bloem 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas 1 ei 2 doosjes lucifers D 71, D 72 400 gram brood E 71 500 gram rijst of kindermeel 013, 014, 015 100 gram vleesch 016 8 oz. (225 gr.) meat and vegetables 009 1 kg aardappelen A 03 l>/2 liter melk B 03, C 03 3 liter melk Hirdride. Baentsjeride. 763 t.e.m 769 800 gram brood 761, 762 200 gram bloem 400 gram suiker 250 gram margarine 125 gram margarine 100 gram vet 100 gram kaas 2 doosjes lucifers B 78 1 kg aardappelen B 77, C 77 1 ei i 758 757 756 755 B 79, B 80 400 gram brood Fryske Brief XXIX. It wier yn Janewaerje fan it foarge jier, dat ik op in net al to bêsje fyts, mei hwat itenswaren nei femylje yn Hollin trape. Mar noch is my bybleaun it byld fan in greate stêd, htyer 't ik doe troch fytste. De winkels foar it greatste part leech of sletten. De strjitten smaorch en üngedien, en op in bulte plakken, bergen óffal en rommel. Elts kearde der syn jiskefet of amer sa mar om. Jiske bulten, wit ho heech, midden yn 'e stêd. De minsken, bleek, meager en suterich fan ’e honger, kjeld en earemoede. Ik trof der doe noch in man, dy ’t ik tige skoan koe. Hy en syn frou, beide amperoan tachtich jier wennen der nou yn in lyts keamerke, om ’t har hüs öfbritsen wie, fanwege it bouwen fan bunkers. Sa sieten dizze minsken hjir sünder branje en sünder iten. Mei hwat sükerbiten en blombollen, h&lden hja it libben er sahwat yn. Nou krekt in jier letter kaem ik wer yn dyseldd stêd. Nou lykwols net op in aid fyts, mar mei de elektrise trein en de tram brocht my fierder to plak. Yn de stêd silver hast al wer deselde droktme as by Aids. Yn de winkels wer fan alles en noch hwat foar de rüten. De „cafétaria’s“ iepen en wer fan alles, lyk as kofje, sop, taetsjes en neam mar op, sünder bon to krijen. En dat der tankber gebrük fan makke wurdt, lit him wol tinke. Ik wol hjir mei dit sizze, dat wy sastadichoan, wer aerdich by de wal opklauwe. Dat bitsjut net, dat wy al binne hwer ’t wy wêze moatte, né yn ’e fierste fierte net. It is mei de klean, skuon, tekkens, potten en pannen en al dat gerei mear, noch altyd great lijen. Men moat der de froulju en binammen de memmen, marris oer hearre. Hoe ’t hja skipperje, halde en keare moatte om it spul foar en oar to hülden. De klean fen de man, de bern en har seis, forsliten. Klompen en skuon itselde. De tekkens tinlekkens en sloopen skjin to’n ein: Potten en pannen hast allegeare by de gatten allinne mar mear ticht. Ja, minsken der sil noch hiel hwat wetter troch de djippe Dolte stre^me moatte, ear ’t dat allegearre wer hwat yn oarder is. Mar moed forlern, is alles forlern. It is al in hiele treast, datitmoedwillich öfbrekken en formelen ófroun is. Wy libje nou yn in tiid, dat der mei man en macht oan arbeide wurdt, om to soargjen, dat wy mei gauwens, wer alles hawwe, hwat wy sa troch in dei nedich hawwe. Èn sa wurdt it wer Ijocht omüs hinne en geane wy mei moed de takomst tomjitte. Mar nou is it noch altyd sa yn ’e wrald, hwer 't Ijocht is, is ek skaed. Soms mear skaed as jin leaf is. Sa is it yn üs tiid ek noch. Ik wie fan bitinken dat er yn de oarlochsjierren al genoch fornietge wie en dat der mei it ein fan de oarloch ek in ein oan kaem. Mar dat skynt sa net towêzen. Yninkrante fan 18 Janewaerje, dos noch lang gjin üfd nijs, lêz ik„De komende weken zullen vliegtuigen van Australische Marine vliegdienst, die een waarde hebben van ruim 6 millioen pond, in de golven van de Stille Oceaan verdwijnen.” It stikje bislüt mei: „Het gaat hier om ruim 300 toestellen, later zullen er meer volgen. De meeste zijn geheel nieuw en komen zoo uit de kratten." Ja, ik haw net folie forstan fan dit soarte fan dingen en deminsken dy ’t dat yn sé smiten fan ètlike miljoenen oarnearre as ik. Hwant ik soe sizze, de spoarweinen, hwer 't wy hjir yn Fryslan mei reisgje, is net folie mear as óf braek. Wis, der sitte' tsjillen ünder en men komt sadwaende sittende of steande to plak. Mar dat is ek al sahwat it ienige goede hwat der fan sein wurde kin. Stel nou, dat men in stik- manich fan dy nije fleanmesinen, foar net al to djür keapje koe. Wy soenegau itplak hwer 'tit A.D.-kamp west hat, rom meitsje en fleane mar jonges ’tr -y al del op it Ljouwerter fleanfjild. Wy meijeitdan skande en bigreatlik fine, dat er sokke kaptalen yn’t wetter smiten wurde, mar och, dat begripe wy dochs net, hwant dat neamt men, nei ’t ik wolris heart haw, Hegere poletyk. FRISO. T 11 2 rantsoenen tabaksartikelen Vil 100 gram suikerwerken X 11 2 rantsoenen tabaksartikelen Op bon „016 vleesch” is uitsluitend erkrijgbaar 8 oz. (plm. 225 gram) .1sch met groente in blik. OFFICIËELE MEDEDEELINGEN b. PLAATSELIJK NIEUWS hun baantje nog De Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 WORKUM. Benoemd tot hoofd der openbare lagere school alhier, de heer Th. Breukelaar te Enschede. 25 Jan. Wegens te geringe deel name werden de prijzen voor de heden middag uitgeschreven hardrijderij voor mannen gewijzigd. Er kwamen tenslotte nog 18 deelnemers op de lijst De uitslag luidde als volgtle prijs f 50 W. Bruinsma, Langezwaag2e prijs f30 K Poepjes, Makkum -3e prijs f20 E. Poepjes, Makkum; 4e prijs f10 A. Ozinga, Makkum5e prijs f5 H. S. Schaap, Workum. Bonkaarten LD, LE 602 Verantwoordelijk voor de. geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum i Verschijnt eenmaal per week ISO. van hen, die in hun illegaal werk vielen voor Bonkaarten KD, KE 602 Bonkaarten LA, LB, LC 602 24 Januari 1946. Hedenavond vergaderde onder voorzitterschap van den Heer IJ. Wielinga de afd. Workum Hindeloopen van de Vereeniging Friesland 1940’45. In zijn openingswoord zette de voor zitter uiteen, wat het doel is der Ver eeniging, waarin de geheele illegaliteit is samengebundeld. Als voornaamste taak ziet ze zich gesteld het verzorgen de nagelaten betrekkingen van Volkstuintjes Strand. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van be langhebbenden dat, in verband met de gebleken geringe belangstelling, dit jaar geen volkstuintjes op het strand zullen worden verhuurd. De huurders van het voorafgaande jaar worden tot 8 Februari a s. in de gelegenheid gesteld, de nog op hun perceel staande gewassen op te ruimen. Workum, 30 Januari 1946 Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Frysl&ns athleten, dér steane se rè Skrep foar de streek, dochs hast glidend [fan 't sté Nou is it tiid, „los” wirdt der sein, Klauwende, rikkende, stouwe se üt ein; Alle for mogen wirdt omset yn gang 't Skekken wirdt fêster, wis nou en lang, Folget in wylde, füleindige striid... Hymjend de winner de einstreek oer rydt. It jong folk fan Frysl&n wirdt rom om it [hert En moedich en frij as by iiswille heart, Hwant alle reserve fait nou by üs wei W' (intteije by froast, hoe b iferzen by tei. Al is de natuer noch sa dea en sa keal We fine üs partner ünthjittend en eal, Hwant efter dy eagen sa fleurich en goed Leit djip en heimsinnich in minskegemoed Dat nou fan himsels hiel hwat uterje doar Hoe eigen en thus wirdt men sa mei in oar. It libben is nochlik, it libben is swiet As 'tjongfolk fen Frysldn op reedizers giet. 26-1- ’46. WYBREN POSTMA. Bonkaarten KA, KB, KC 602 de stichting Friesland 760 tentoonstelling gehouden 759 B 77, C 77 Schapenscharren Strand. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van be langhebbenden dat, in verband met het veelvuldig en hardnekkig voor komen van schurft, het in de bedoe ling ligt, dit jaar geen schapenscharren op het strand te verhuren. Workum, 30 Januari 1946, Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. rijders kregen hun nummer bij loting, niet zoals bij kampioenswedstrijden de gewoonte is, bij keuze, door de snelste rijders tegenover elkaar te plaatsen. Nu kon het gebeuren dat de titelhouder Hoven alleen over de baan ging, dat Zeldenthuis een heel zwakke rijder tegen zich kreeg. En maak dan maar eens een goede tijd. Ijs en baan deelden in de malaiie. De hardrijders baan vertoonde enkele bedenkelijke gaten en de uitloop was aan beide zijden totaal onvoldoende. Neen, geef een volgende keer de zaak in handen van de kleinste Friese ijsclub en het komt beter voor elkaar dan daar in het grote Groningen. In Heerenveen werden Zaterdag en Zondag de nationale titels voor ama teurs op d 500,1500, 5000 en 1C000 M verreden. Aan deze wedstrijden namen ook deel de rijders die de afgelopen week in Frankrijk en Zwitserland uit stekende resultaten boekten. Zaterdag gingen de 500 en de 5000 M Op de kortste afstand noteerden Buyen en Roos met 48 sec. de snelste tijd. Keizer maakte 48 2 maar was met 9 12 9 de snelste op de 5000 M. De tijd van Buyen was 9 15. Op de 1500 M. was Buyen weer eerste met 2 34.9 voor Keizer met 2 36 5. Na deze 3 nummers was de stand zo dat Keizer de 10 000 M. minstens 11 sec sneller moest rijden dan Buyen om deze van de eerste plaats te verdringen De kamp tussen deze beide werd dan ook met grote spanning gevolgd. Inderdaad slaagde Keizer er in Buyen met flink verschil te kloppen (19.42 2 tegen 20.19 voor Buyen) zodat hij de titel op zijn naam bracht. Keuring voor den Dienstplicht. De Burgemeester der Gemeente Wor kum brengt ter openbare kennis: a. dat alle oproepingen voor de keuring van hen, die in deze ge meente voor de lichting 1945 zijn ingeschreven, thans zijn verzonden dat de in 1925 geboren tnanne lijke personen die overeenkomstig de terzake geldende wettelijke voorschriften in het bevolkings register dezer gemeente zijn of behooren te zijn opgenomen en die niet hebben ontvangen een oproeping voor de keuring voor den dienstplicht of een bericht, dat zij niet voor den dienstplicht zijn ingeschreven, zich vóór 10 Februari e.k. ter gemeentesecretarie moeten aanmelden. Workum, den 1 Februari 1946. De Burgemeester voornoemd, W M. OPPEDIJK VAN VEEN. Iu.<*X XXXX>XVOJXX JXXXXXXXXx X1VX>XX XXXCXX XXX> b XXXXXXX, XX VV CbXX V UL hawwe it oars yn ’e holle. Dy sille wol tinke, dy Ijii moatte mar net sa heech fleane, dy aerdzje op ’e group Lit üs, dos hjir.yn Fryslün, noch mar tofreden wêze, mei üs ülde spoar weinen, mei, en sünder rüten er yn. Tababakskaarten enz. Burgemeester Oppedijk van Veen opent deze eerste voltallige vergadering in 1946 met enkele welgekozen woorden. De ingekomen verzoekschriften om subsidie voor de R.-K. Bewaarschool en voor de Afd. Workum van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoh. dranken zullen bij de begrooting be handeld worden. In de Commissie tot wering van Schoolverzuim werden wederom be noemd alle herkiesbare leden, nl. de heeren J. Koornstra, IJ. Oosten. F. J, Popma, P. Vogelzang en IJ. Wielinga, terwijl in de beide andere vacatures gekozen werden de heeren O. de Boer en F. Venema. Wegens het verleende eervol ontslag aan den heer IJ. Oosten werd tot hoofd der Openbare Lagere School alhier, benoemd de heer Th. Breukelaar, onderwijzer aan een openbare lagere school te Enschede. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het vermeningvuldi- gingscijfer voor de heffing van school geld vastgesteld op 2, daar dit voor steunbehoevende gemeenten het nor male tarief beteekent. Bij de rondvraag merkt de heer Dijkstra op, dat de voor de turfrege- ling gestorte waarborgsom toch eigen lijk in haar geheel terugbetaald diende te worden, wanneer de afnemers aan hun verplichtingen hebben voldaan. Als blijkt dat de gestorte som (welke het publiek waarborgsom noemde) steeds bedoeld is geweest om deze in mindering te brengen van de daarna af te leveren turf en de kosten als gevolg van een arbitrale uitspraak hooger kwamen dan geraamd was, komt deze belangelooze regeling door de gemeente in een beter licht en is wel de billijkste oplossing gevonden. De door het waterschap gevraagde vergoeding voor wegonderhoud behoef de, volgens den heer Haytema, niet geheel op de gemeente verhaald te worden, waarop de voorz. antwoordt dat na het toch drukke gebruik van den weg, men thans min of meer tot een vergelijk is gekomen, hetwelk vrij wat voordeeliger luidt dan de oor spronkelijke eisch. Hierna sluiting. Voetbal. Het bestuur van de K N.V.B. heeft besloten dat de competitie 1945/1946 een normale zal zijn. Met betrekking tot de promotie- en degradatieregeling zal in de eerstvolgende bestuursver gadering een beslissing worden geno men. De meeste voetballiefhebbers, spelers zowel als publiek, zullen dit besluit toejuichem De wetenschap dat ieder puntje belangrijk kan worden om promotie te bereiken of degradatie te voorkomen, werkt blijkbaar stimulerend. In ieder geval, de clubs weten nu waar ze aan toe zijn. Voor die verenigingen, die door de oorlog zwaar hebben geleden, vooral in de Zuidelijke provincies, is het wenselijk dat bij de promotie- en degradatieregeling met hun uitzonde ringstoestand rekening wordt gehouden. Aan den Nederlandsen Voetbal Bond is weer het predicaat «Koninklijke* verleend. Van nu af aan is het dus weer K.N.V.B. Belangrijke hardrijderijen. In de afgelopen week zijn verschil lende belangrijke wedstrijden op de schaats gehouden, zowel op de korte als de lange afstand. lelktje Nienhuis van Makkinga bracht in Gorredijk het Friese en in Leeuwarden het Neder landse kampioenschap voor vrouwen op de korte baan op haar naam. Velen gaven voor deze wedstrijden de jeug dige Annie Pijlman uit Bontebok een beste kans. Zij bracht het echter in Gorredijk niet verder dan de 2e en in Leeuwarden tot de 3e plaats De Friese titel voor mannen op de korte baan kwam terecht bij Sjoerd Zelden thuis. Nederlands kampioen werd Kees van Eikeren uit Badhoevedorp. Hij won deze titel Zaterdag in Groningen. Het is stellig een unicum dat een Hol landse rijder naar het hoge Noorden komt en tussen de Friese en Gronin ger cracks furore maakt. Zijn rijden stempelt hem echter tot een man van klasse. Overigens was de organisatie in Groningen bar slecht. Het starten en tijdopnemen liet zeer veel te wen sen over. Meer dan eens gebeurde het dat twee rijders aan de finish te hoo- ren kregen dat ze eens mochten trekken, offidat de heren geen tijd hadden opgenomen. hun vaderland en daarnaast als neventaak het geven van adviezen in zake zuivering en medewerking ver kenen aan de opbouw van Nederland. Met eenige voorbeelden toont de voorzitter du delijk aan, dat de zuive ring niet verloopt zooals men zich dat had voorgesteld Dat zij, die tijdens de bezetting de weg van de m nste weerstand hebben gekozen thans be voorrecht worden boven hen, die alles in de waagschaal stelden, hun goed, hun vrijheid ja zelfs hun leven, is dikwijls aanleiding tot groote ergernis. «Doch* aldus de Voorzitter «al zijn er vele teleurstellingen ook voor onze vereeniging, wij laten de moed niet zinken, maar houden c ns schoor e doel voor oogen en werken onder het devies: ik arbeid, ik dien*. Uit de in_,ekomen stukken bleek dat er in de komende d igen in Fries'and j ten bate van 1940—45 een zal worden van het verzet in deze provincie. Deze tentoor stell'i g zal in Sneek komen van 918 April '46 in het gebouw van Christelijke BrLngen aan de Westersingel. Enkele leden stelden zich besch kbaar er voor te willen zorgen dat materiaal u t onze afdeeling verzameld zal worden, zooals stempels die gebruikt werden- bij de vervalsching van Z kaa ten, Ausweis, P. B., erz. De verkiezing van een definitief bestuur had tot resultaat dat gekozen werden de heeren IJ. Wielinga, voor zitter, W. v. Btug, secretaris en W Glashouwer te Hindeloopen, pennirgm die allen hun benoeming aannamen. Bij de rondrraag vroegen enkele leden inlichtingen over personen. De voorzi.ter antwoordde op de verschil lende vragen en sloot daarna de vergadering. 28 Jan. Zaterdagmiddag werd de traditioneele hardrijderij voor jon geus en meisjes gehouden, waarvoor de overleden beschermheer Dr v d Brug steeds enkele paren schaatsen beschikbaar stelde. Er hadden zich 22 deelnemende paren aangegeven, die vlug bij de start van afwerken hielden, zoodat ook nog een jongensrijderij kon worden toegevoegd. De uitslag was le prijs W etze van -Brug en Grietje Mast, elk een paar schaatsen, 2e prijs Age Folkertsma en Janke de Jong, 3e prijs Pier Douma en Jetty Douma, luxe voorwerpen. Jongens 15 en lójaar, 12 deelnemers: le prijs Hugo Kramer, een polshor loge uitgeloofd door de fa. Gorter, 2e prijs G. Ruardi en 3e prijs Gerrit Folkertsma, elk een boek. Estafetterijderij van de voetballers en een groote rijderij voor vrouwen waren bovendien voor deze week aan- gekondigd, maar door de ingevallen dooi kreeg het ijsclubbestuur weer rust. De wedstrijden die inmiddels gehouden zijn, slaagden uitstekend en zouden op een mooie, ruimere ijsbaan nog beter tot hun recht gekomen zijn. De beschikking over een fraaie ijsbaan wenschen we dit actieve bestuur van harte toe, hierbij gesteund door de volle medewerking van alle ijssport- liefhebbers. Jaarvergadering ,,Jongerein” afd. Workum en Omstr. Na opening en voorlezing der notu len bracht de heer J. Vaartjes verslag uit van de op St. Nic.- Vrijdag te Leeu warden gehouden vergadering der „Jongerein.” Het ledental bedraagt thans 2346. Bij de bestuursverkiezing werd na onvermoeid stemmen tenslotte het nieuwe bestuur als volgt samengesteld Harmen de Jong, voorz. Arnold Werumeus Buning, 2e voorz Jetze Vaartjes, secr Hessel de Jong, 2e secr. Sjouke IJbema, penningm. Door den heer J. Kampen werd een lezing gehouden over het onderwerp ,,Boer, Arbeider en Organisatie.” Spr. zette uiteen dat het, gezien het overcompleet aan jonge boeren, niet meevalt om een bedrijf te bemachtigen. Het probleem van de schaarschte aan arbeidskrachten geeft veel zorg, zoo dat op organisatie en samenwerking tusschen boer en arbeider werd aan gedrongen. Verder niets aan de orde zijnde sloot de voorz. de vergadering. Kamermuziek Maandag 28 Jan. j 1 hadden wij hier in «Ons Gebouw* iets heel bij zonders, te weten een concert van kamermuziek voor genoodigden, uit gevoerd door, zooals zij zich in hun circulaire zelf noemden, «bescheiden krachten* van hier en uit den omtrek. Welnu, «uw bescheidenheid zij allen menschen bekend* en daarom denk ik er ook niet aan, op die ze.fkwalifi- catie eenige aanmerking te maken. werkelijkheid echter ontpopten deze «bescheiden* krachten z;ch stuk voor stuk als musici van meer dan gewoon formaat en hebben zij met hun fijn programma ons een avond van kunstgenot geschonken, waaraan wij nog lang zullen terugdenken. Wat werkten die celli mooi, wat leverden die pianisten schitterend werk en hoe gevoelig klonken die violen met soms die fijne fluit er boven uit als een pluim. Ook het ensemble liet niets te wen schen over, het was af. In het vocale gedeelte, vielen de mooie tenoren op Het kwam tot zijn recht. Toch zou het goed zijn voor dit zware nummer de sopranen wat te versterken. In het geheel zat een climax. Het begin was mooi en het slot schitte rend, en de eivolle zaal, blijkens het applaus steeds meer enthousiast. De zeer muzikale familie H. alhier die zich voor dezen avond veel moeite heeft getroost en hun medewerkers die hun kunnen belangeloos aan ons ter beschikking stelden, brengen wij langs dezen weg nogmaals onzen dank, waarbij wij namens genoodigden de hoop uitspreken hen dezen winter nog eens met een fijn programma terug te mogen zien. W.

Friso nl | 1946 | | pagina 1