s i I I Sportfcrabbels Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST geldig van 3 t.m. 16 Febr *46. .1 De trip naar Indië van de Workumer ploeg. X' I w! No. 6 I! «co Fan aald Hielepen. 69ste Jaargang Fryske Brief XXX. PLAATSELIJK NIEUWS OFFICIËELE MEDEDEELINGEN INGEZONDEN PREDIKBEURTEN ds BURGERLIJKE STAND PUK. ABONNEERT U OP „FRISO” aan wanneer men Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 De scheidsrechter. Een belangrijk personage bij voet balwedstrijden is de scheidsrechter. En zolang er voetbal gespeeld is en er dus behoefte was aan leiders, is er ook een scheidsrechtersvraagstuk geweest. Bijna altijd en overal is het aantal mensen 735 736 737 738 Bonkaarten KD, KE 602. 835 250 gram jam, stroop enz. 836 100 gram gedr. zuidvruchten 837 250 gr. waschpoeder Bonkaarten LA, LB, LC 602. A 04 l'/z liter melk B 04, C 04 3 liter melk Tabakskaarten enz. T12 2 rantsoenen tabaksartikelen V12 100 gram chocolade of suikerw. X12 100 gram chocolade of suikerw. Bonkaarten KA, KB, KC 602. 250 gram jam, stroop enz. 50 gram thee 100 gram gedr. zuidvruchten 250 gram waschpoeder de dóómenie ’s bie kóóm om aanze9) oer tó Bonkaarten LD, LE 602. D 04, E 04 5 liter melk Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum helpt Ind.ë* f 2454.65. Verschijnt eenmaal per week Zaterdag 9 Februari 1946 Workum Van 31 Januari t. e. m. 6 Februari ’46 Geboren en gehuwd: Geene. Overleden Joost Bernardus Johannes 6 mnd z.v. Jarig Anne Houtsma. (Overl. te Sneek). menschen, die weer hun Na reikt, ieder binnen een kwartier de meesten in zoete rust waren verzonken. WORKUM. De collecte Nederland heelt hier opgebracht mee. goed heid blije, ieder gerust en zoo mogelijk gezonder tot het gewone leven terugkeert. Met een kampvuur, waarmede elke dag in ’t kamp eindigt, eindigen wij ook dit troepfeest en zingen »Wij nemen afscheid van elkaar. Adieu, tot weer ziens, een volgend jaar. Wij blijven smeden, God moog 't ons geven, de broederband.* '"r; ■- vreemde2) wagen3) natuurlijk 4)weekmarkt; 5)eigen; 6)parmantig; 7) hoorde8) nog9) nergens10) geven tegen;,2) tusschen;13) gaf;14) ophield. Bezoek Commissaris der Koningin. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat de Commissaris der Koningin op Dinsdag 19 Februari a.s. de gemeente zal bezoeken. Voor ieder die daartoe zijn wensch te kennen geeft, bestaat gelegenheid den Commissaris op genoemden dag, des voormiddags 11 uur, te spreken. Een audientie-lijst ligt Maandag 18 Februari a.s. ter secretarie ter teekening. Workum, 7 Februari 1946. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. Dot wééad ’n aadigen!1) Dot wééad ’n aadigen, die boer die 't oer ’t wetter wenne, en nó wol ’n hiengst hee, mar gin wien2). 'n Hiengst, fansèm3), der köóst ’r naat buuten, mar ’n wien, het soead 'r der mei begónne As 'r nei de wiekmorke4) geeng, den kóóm 'r altiet mei sien bóótjen oer 't wetter, en den koo 'r wol mei de eene of d’ oore riide. Só kóóm ’r ’r ommes ek wol. Dèè see sien boerman 's 'n keer: „jie kenne Tiisde mien wien wol krieje, want iek ken naat nei de wiekmorkedan ken je ’r mei jien eene5) hiengst wol henne gaan”. Dot wééad mooi. Hie seet ’r só presééalik8) ien, en hie klapte ’s mei de swiepe en de hiengst róón, dat ’t 'n lust wééad. Op de streetwei helle hie sien broer ien. Die geeng der rónnende. Hie hééade7) het efter him oen kómmen. Héé, dot treft móói, tèót 'r, der sit mar een ien, der ken ’k móói mei riide. Tichterbie, soog ’r dot 't sien broer jitte8) wol wééad. „Héé, Pier, leet mie mei riide.” Friesche Mij. van Landbouw en particulier bedrijf. Het ingezonden stuk ran den Heer R. H. Jonkman in de >Friso< van 26 Jan. j.l. gaat niet in op de kwestie, welke hier aan de orde is. Het gaat hier immers om de vraag cf het feit, dat de Heer Gaastra leverancier is aan een particulier bedrijf en niet lid is van een coöperatieve fabriek, een rol heeft gespeeld bij zijn niet-verkiezing tot voorzitter van de Friesche Mij. van Landbouw. Want dit is het kernpunt van de zaak en een vraag, welke alleen met >ja« of >neen< is te beantwoorden. >It giet net om it tüch mar om it hynder*. Workum, 6 Februari 1946. K. WERUMEUS BUNING. kracht van een Hercules, de snelheid van een hert, de huid van een rhino ceros en de geslotenheid van een oester.* Hier ligt het kernpuntde veel zijdigheid die van den scheidsrechter wordt gevraagd. En hieraan zal meer aandacht moeten worden besteed dan tot nu toe het geval is geweest. Er zal meer op het sociale deel van de taak der scheidsrechters moeten wor den gewezen. Hun werk bestaat immers niet alleen in het toepassen van de spelregels, neen, zij zijn mede de op voeders van onze jeugd. Doet men op deze wijze een beroep op de sport liefhebbers en vindt men de middelen en de wegen om de adspirant scheids rechters op te kweken tot scheids- rechter-jeugdleider, dan heeft men naar onze mening een kans het scheids rechtersvraagstuk van nu, dichter tot z’n oplossing te brengen. i en zal het Dilettantisme een beteren klank krijgen. Dat het kan, daarvan heeft toch wel duidelijk die avond in >Ons Gebouw* getuigd. Het is m.i. een voor treffelijk voorbeeld welk een genot seri euze muziekbeoefening kan schenken. H. S. de B. geduld. Alleen te werk gaat, kunnen de resultaten uiteindelijk bevredigend worden protteljen: Moatte, wy der nou mar tofreden mei wêze? Ja, ik haw oan it bigjin al sein: Wêz op jim iepenst en nou net ünderelkoar de saek bikritesearje, lyk as mei: It liket wol dat wy hjir altyd yn aide spoar- weinen krüpe moatte, dy’t men nearne oars hawwe wol. Né, as it troch giet hwat ^men seit“, dan sille wy ek toane moatte, hwat wy wolle. Dan sille wy us winsken en biswieren bipleitsje moatte, dêr hwér’t se hearre. Sje sa, nou witte jimme hoe’t ik er oer tink. Sille wy nou earstdeis ynstê fan mei it spoar, reisgje mei in ta autobus promevearre frachtwein Né, ik wol jimme net bang prate, mar likemin bliid meitsje mei indeade mosk. En dochs wol ik jimme it neifolgjende forte lie. It sil in dei of fjirtsjen lyn wêze, dat der yn in krante yn it Süden fan üs Jan in bericht stie, hwat hjir op del komtDe N.S. litte yn Frankryk greate autobussen (foar 60 pers.) meitsje. Nou tocht men yn it Süden, dat men der dy bussen krije soe, om’t de auto’s dy’t der’nou brükt wurde, net sa bést binne. Hja krije se lykwols net, hwant neffens in meidieling oanbidoelde krante, komme dy bussen to riden yn Fryslan, Grinsldn en Drinte. Ja, tink er om, ik haw it yn de krante lézen. En nou wol ik er in streep ünder sette. It kin wêze dat ik de planke fier mis bin en dat er fan al de geruchten neat oan is. Mar ik soe sizze, lit men üs dan mar ris to witten dwaen hoe en hwat. 'FRISO. Zondag 10 Februari Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds J. Loos. Nam. 5 uur ds J. van Veen. Alle Diensten in de verwarmde kerk. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur ds Idema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 en Nam. 4.30 uur ds F. E. Huizinga van Leeuwarden. Dinsdag Bidstond, Woensdag Zusterhulp, Donderdag" 14 en Vrjjdag 15 Februari Evangelisatie-Samenkomsten, telkens ’s avonds 8 uur. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur: J. Loos. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Nam. 2 uur ds L. Brink. Hlndeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur da. S. Treffers (Geref.) Voorm. 9.30 en Nam. 2 uur ds C. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds Broer van Warns. r. 1 Hwat is er geande W Ja, ik wol it hjir earlik bikinne, ik haw it ek mar fan hearren en W sizzen, en dan liecht men 't measte wurdt der wolris sein, as dat dos sa is, witte jimme it. Mar sünder gekheit, der is my al in kear- manich trochdien, dat der plannen bisteane, om mei gauwens, de stasejons Warkum, Hynljippen en Koudum-M., foaritreisgersforkeartoslüten. Hwat der nou krekt fan oan is, wit ik op dit stuit noch net, hwant fan de kant fan de N. S. is 'der noch neat bikind makke. Mei dat al, binne wy op dit eagenblik noch like fier, om ’t de minsken dy ’t it witte kinne, it swijen er ta dogge. Moatte wy nou ek itselde dwaen en mar rêstich ófwachtsje hwat kant it opgean sil, of op üs iepenst wêze en üs ré meitsje, dat as it nedich is slach leverje to kinnen om de bilangen fan de Südwesthoeke to fordedigjen? Hwant der sil it dan dochs mar om gean. En ik bin earlik wier bang, dat it derta komme sil, hwant ik stean it spulnetrjochten wol om mear as ien reden. Der is noch altyd in sprekwurd dat seit„Fan hwat net is, komt ek gjin praet fan”, en sa lean ik dan ek, dat der wol hwat yn ’e loft hinget. Mar jitris, it hoe en hwat, der kinne wy allinne mar nei riede. Wy witte net hwat de hearen fan de N. S. yn Utrecht yn’e holle hawwe. Nou binne der yn ’e Südwesthoeke party minsken dy ’t sizze: Hoe soene se nou de treinen op de stasejons, dy ’t ik al neamde net stopje litte. De treinen ride dochs en safolle folk as der tsjinwurdich reisget, dat is grif de moeite wol, om dy mei to nimmen. Ja sa is it al, mar it lézen fan oaremans boeken, is min wurk. Ik wol dermei sizze, dat wy gjin „deskundigen” binne. Mar hwerom soene se dizze sabilangrykewizigingtrochsettewolle? Sa frege ik oan immen dy ’t der hwat mear forstan fan hat as ik. It antwurd. hwat my jown waerd, komt sahwat hjir op del: It soe wêze kinne: 1. Om de reisgers fan en nei Hollan to gerieven, troch de treinen allinne mar mear to Snits stopje to litten. Dat bitsjut dos, dat de reis bikoarte wurdt. Of 2. Om branje üt to sparjen. Hwant it stopjen en wer op gang bringen kostet eltse kear safolle mear stienkoal. Of 3. Om dizze stasejons al fêst troch to krassen op ’e spoarweikaert. Hwant as oer in jiermanich de lijn oer de öfslütdyk klear is, is it stik oan dizze kant Snits, dochs fan gjin bilang mear. (It is einlings altyd in styfbern west.) Derom nou foartdaliks it mes er mar yn. Oan safier dan it antwurd hwat ik krige. En nou hear ik jimme al Pier reed troch, hie woead naat stopje. Mar hie kóóm jitte ééwen mei 't haad óm ’e hook, en hie róèpte: „'t les mien wien naat!” En dot wééad ek ’n aadigen, der’t l:: praatjen. De dóómenie woead graig het febouwe leete oen ’e serke, mar dot móést het senten kóósje. Uus man móóst ’r ek tó jóón10), mar hie woead naat. „lek bin 'r tjian”11) see ’r. En nó geeng de dóómenie op sien allermóóist oen ’t reedeneerjen. Jie kóósten 'r gin spèalde twiske12) krieje. Uus maat ek naat. Mar ’t joog14) niks. Op 't lest, dèè Dóómenie ophéalde14), see ’r„Jaa Dóómepie, jie hewwe heelendal geliek, mar iek bin ’r tjian”. Uut wééad 't. Het wééad der no tjian tó begónnen? 't Wééad ’n aadigen. T. D. was uitstekend (wat ove deze streek ge^woonte is) ^at bereid is de jeugd op het voetbal veld te leiden, te gering gebleken. Om ons maar tot Friesland te bepalen; De Friese Voetbal Bond telt bijna 8 000 leden verdeeld over 90 verenigingen. Voor de competitie 1945/’46 schreven zo’n 150 seniores- en 110 juniores- elftallen in. Hierbij zijn niet gerekend de eerste en enkele tweede elftallen van de 26 K.N.V.B. clubs die Fries’and rijk is. De adreslijst van de F.V.B. vermeldt de namen van nog geen 90 scheidsrechters, in welk aantal ook die functionarissen die uitsluitend K.N.V.B. wedstrijden fluiten, zijn begrepen. Een aantal van 75 F.V.B. wedstrijden per week is normaal. Bij ampele beschouwing van deze cijfers blijkt reeds, dat hier de juiste verhouding zoek is. Het is dit seizoen zelfs voorgekomen dat een scheids rechter op één dag drie wedstrijden kreeg te leiden. Met alle respect voor den goeden wil van dergelijke functio narissen, kan toch niet anders gezegd worden dan dat dit te veel van het goede is. Waaraan is nu dit tekort aan scheids rechters toe te schrijven. Een gebrek aan kennis van de spelregels? Stellig is dat één van de oorzaken. Maar die is weg te nemen en op dat stuk van zaken is de Bond ook steeds actief geweest. Door het geven van scheids rechtercursussen is en kan nog we iets worden bereikt. De grote moei lijkheid is naar onze mening echter de mensen te vinden die op het voet balveld in de juiste zin van het woord leiding kunnen geven. Iemand heeft zich hierover eens als volgt uitgelaten: »een ideaal voetbalscheidsrechter moet beschikken over de wijsheid van een Socrates, het oordeel van een Salomo, het geduld van een lam, de onver stoorbaarheid van een Chinees, de Kamermuziek. Nogeens de Kamermuziekavond van j.l 28 Januari in »Ons Gebouw* te Workum. Niet echter om hierover in bijzonderheden te treden doch, omdat dit concert een dankbaar object is, een kort artikeltje te wijden over dilettanten-muziek in ’t algemeen. Im mers staat dilettantisme in de muziek niet in een al te beste reuk. Naar aan leiding van de prestaties in ’t alge meen, van liefhebberij muzikanten, onverschillig op welk instrument, heeft het begrip «Dilettantisme* een slech ten klank gekregen. Men hoeft dan ook geen jarenlange ervaring op dit gebied te hebben om voor liefhebberij- muziek eenigszins de schouders op te trekken. Maar als men nu eens zoo’n avond als bovengenoemde meemaakt, is het inderdaad zoo, dat de mistige sluier die er over de dilettanten-muziek ligt, in eens optrekt. Buitengewoon steekt zooiets af bij het muziek maken in 't algemeen. Zoowel technisch en muzikaal, als wat betreft de keuze der muziekwerken. Het is een genot deze muziek te hooren spelen door i___ toch ook de andere dag eigen bezigheden in 't dagelijksch I leven hebben. Dit is Dilettantisme in de beste zin van het woord. Misschien zult ge nu zeggen, lezer: »Dit zijn ook menschen met buitengewone aanleg.* «Zeker is er aanleg voor noodig.* Doch weliswaar niet meer dan men het dagelijks kan tegenkomen bij honderden andere liefhebberij muzi kanten. De aanleg voor muziek is toch immers niets méér of minder dan de grondvoorwaarde om te kunnen komen tot goede resultaten. Er is n.l. iets dat van doorslag gevende invloed is. Ik zou dat willen indeelen in drie punten, te weten le. De leermeester. 2e. Het geduld. 3e. Doorzettingsvermogen. Elk van deze 3 punten afzonderlijk moet aanwezig zijn om iets te be reiken. Op welk instrument men ook speelt, hetzij klavier, strijk-of blaasinstrument, zie uit uw oogen wat voor een leeraar ge kiest. De beste lessen zijn niet best genoeg. En dan vooral in ’t begin, want dan wordt de grond gelegd waarop men verder kan bouwen. Maar dan ook geduld hebben en doorzetten. Glad verkeerd is het wanneer men in enkele luttele maanden meent iets te moeten kennen. Heusch, ik zou het U wel willen toeroepen «Zoo gaat het niet en komt men er niet* 1 Het mangelt helaas al te veel uiterst serieus In Singapore kwam opdracht terug te gaan naar Penang, welk bericht nu juist niet met daverend enthousiasme werd begroet. Immers, ons doel is niet achteruit te gaan maar vooruit, naar ons Indië toe 1 Maar ondanks de teleurstelling van dit bericht bleef de stemming onder de jongens uitstekend. Zoo langzamer hand weten wij, dat teleurstellingen noodzakelijk zijn om- straks tot de verwezenlijking van ons groote doel te komen. Het weer rigens in alleen zorgde de temperatuur voor I open huidporiën en loozing van over tollig vet. Het binnenvaren van de haven was schitterend mooi. Aan stuurboordzijde, onder aan de voet van prachtig be groeide bergen, lag de stad Penang indrukwekkend mooi in de morgen zon te schitteren. Het anker was nog maar pas uitge gooid toen over het blauwe water de typische roeibooitjes kwamen aandrij ven, geladen met pisangs, cocosnoten, en, wat ook erg op prijs werd gesteld, sigaren van heel goede kwaliteit. Voor 10 cigaretten kocht men 20 sigaren of 20 pisangs. De club bun kerde dusdanig, dat de producten van de scheepskoks niet meer werden aan gezien, laat staan van verwerkt. ’s Avonds in donker vonden ge heimzinn'ge ontschepingen plaats, en de volgende dag deden wondere ver halen de ronde over de sprookjesstad en over vulpennen, camera’s en films, op nachtelijke tochten daarheen buit gemaakt. Zaterdag ging Bat,- „Friesland” van boord, en werd in een klaarstaande trein gedeponeerd. De bestemming was I nog onbekend. 6 uur ’s avonds was I alles voor vertrek klaar en om 10 uur et I zette de trein zich in beweging. Na ’t I een interessante treinreis, arriveerden wij de volgende morgen om 5 uur in Ipoh. Bij het station werd eerst thee uit gereikt en vervolgens ging het per auto’s naar het kamp. De indeeling per auto ging heel handig en model. Op z’n Amerikaansch. Als oud-militairen hebben wij in dat opzicht nog heel andere herinneringen. Uren en uren wachten I Doch hier niet alzoo. Compagnies- gewijs aantreden, per peleton in de auto’s en direct rijden. een kwartier was het kamp be waar in een minimum van tijd een tent was aangewezen, en i een Troepfeest „REDBAD” groep. Drie avonden heeft een stamp volle zaal meegevierd het troepfeest van onze «Redbad* groep te Workum. Verkenners en welpen van deze groep hebben op interessante wijze een eenvoudig programma afgewerkt en al met al mag op een geslaagd feest teruggezien worden. Geslaagd vooral in dit opzicht, dat de menschen in Workum nu in de gelegenheid waren eens kennis te nemen van de ideeën en het werk van onze pad vinders; Alle drie avonden vangt het feest aan met de opstelling van de troep op het podium, gevolgd door het hijschen van de vlag en het lezen van de verkenners- en welpenwet. Hierop klinkthet frissche,pittige «Hoort, zegt het voort!* over de zaal. Zoo wordt de avond geopend. Direct daarop klinken piano klan ken dooi de zaal en keurig op de maat marcheert de troepop het podium en laat zien en hooren «O, wat is dat loopen fijn Dan spreekt Hopman Mulder een openingswoord waarna de padvinders aan het publiek toeroepen «Hallo 1 Wij komen U groeten, zijn blij U t’ ontmoeten. Hallo Daarna spelen de welpen hun spel in de rimboe «Mowgli.* Het B.R.A.V.O. en G O.E.D.Z O.O. waarmee het pu bliek dit spel onderstreept, spreekt duidelijke taal. Het is een leuk ge- z:cht, het jongetje dat gevlucht is voor Shyrkan, de tijger, onder de welpen te zien opgenomeo. Dan spelen verkenners een revue «Op het bureau van den troepleider.* Hoewel er op de laatste avond drie invallers in dit stuk waren en nog wel een met een hoofdrol, hebben de jon gens het er goed afgebracht. Aardige scènes waren vooral de opschepperige Parade, het oudje, de berenleider en de Nederlandsche maagd. Tusschen de programma gedeelten in is er afwisseling genoeg. We hoo ren naar de liederen bij het kampvuur, we zingen samen het aardige: «Hatsie, matsie, Peter* of roepen in spreekkoor de yell uit«Platte hoed en korte broek.* Na de pauze spelen de welpen hun spel: «De eerste daad*. Welpen be luisteren in het bosch, hoe twee man nen afspreken een inbraak te plegen. Eén van de welpen ziet kans om stil letjes de tasch, waar de dieven ce sleutel in hebben geborgen, weg te nemen. De sleutel brengen ze aan den eigenaar en voorkomen zoo de intrfaak. Dan maken we een dag in ’t kamp Dit laat ons zien hoe er in een georganiseerd kamp orde, rein en rust heerscht, maar ook frissche vroolijkheid, zoodat een die aan het kamp meedoet uit weer

Friso nl | 1946 | | pagina 1