1 Workum en omliggende gemeenten De trip naar Indië van de Workumer ploeg. Raadsvergadering Workum 19 Februari 1946. Nieuws- en Advertentieblad voor AANVULLENDE BONNENLIJST I Zaterdag 23 Februari 1946 No. 8 9ste Jaargang hJ Fryske Brief XXXII. BURGERLIJKE STAND A PREDIKBEURTEN j. i 10 uur ds PLAATSELIJK NIEUWS Zorgen Oosterzee. Plaatst Uw familieberichten in „Friso” Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Bonkaarten LD, LË 602. D 08, E 08 5 liter melk 551 552 553 554 Verschijnt eenmaal per week 051 052 053 054 055 Correspondentie. De berichten, verslagen en artikeltjes konden deze week helaas niet alle geplaatst worden. Met vroegtijdige inzending hadden we een beter overzicht kunnen krijgen en dringen daarop dan ook voor ’t vervolg nog maals aan. Voor opgaaf van advertenties geldt datzelfde verzoek. Uitg. „FRISO”. Bonkaarten LA, LB, LC 602. A 08 l’/2 liter melk B 08, C 08 3 liter melk geldig van 17 Febr. t.m. 2 Maart *46. Bonkaarten KA, KB, KC 603. 250 gram jam, stroop enz. 100 gram cacao 100 gram koffie plm. 112 gram huishoudzeep 2 doosjes lucifers 31 Dec. 1945. Oudejaarsavond.... Wat is er véél, ontzettend veel ge beurd in dit, bijna voorbije jaar. Zooveel herinneringen, mooie en droe vige, komen je bestormen De gebeurtenissen zijn elkaar ook in zoo’n overweldigend tempo opgevolgd. En nu dat jaar van zooveel en zoovelerlei emoties scheiden gaat, ontkom je toch niet aan de weemoed van dat scheiden. Half acht is er een kerkdienst in het gebouw dat voor hospitaal zal worden ingericht. Daarna viert de Stafcompie bij de keuken nog eens het oudejaar. De andere compies zijn hier en daar verspreid ook aan ’t vieren. Een kampvuur wordt aangelegd, verhalen worden worden verteld, afge wisseld door zang en voordrachten. Lt. Bonnema en Heit geven ver dienstelijke solo’s. Vooral de fenome nale stem van Heit wordt gewaar deerd 1111 ’t Koortje zingt »it Aldershüs», »de Waldsang», »it Heitelan», en meer Friesche versjes. De avond is gauw om. Als het tegen 12 uur loopt, begint er een soort van «tijdstrijd Er zijn hier n.l. evenveel verschillende tijden, als er jongens zijn, die een horloge hebben. Is het nu b.v. bij de één twaalf uur, dan zegt de ander dat het nog 10 voor 12 is, terwijl een derde ten stelligste beweert, dat het minstens al 6 a 7 minuten er over is, wat een vierde weer bestrijdt door te zeggen dat het precies 11 minuten over 12 is. Daarom volgen wij wijlen Salomo, en nemen ongeveer het ge middelde als juist, wat met algemeene stemmen ook wordt goedgekeurd Met elkaar het allerbeste toe te wenschen, beginnen we het nieuwe jaar. De getrouwden voegen meteen hun vurige wensch de hereeniging van het gezinsverband in het pas begon nen jaar hier nog aan toe. Heit, die ondanks zijn vaderschap de kwajongens streken nog maar nooit heelemaal kwijt is (’t is toch wat 1 z’n dunne haren grijzen reeds) neemt een sten en schiet vlot op de heele houder leeg. Overigens correct militair hoor 1 De loop zuiver omhooggericht, en het wapen precies volgens de voorschriften van de laatstgegeven theorie in zijn handen. Maar nauwelijks heeft hij dit expe riment uitgevoerd, of een schildwacht komt aanrennen en zet Heit, die nu als een onbeholpen schooljongen met kromme knieen terzijde staat op de bon. Heit moet voor zijn uitgelatenheid boeten met vier dagen binnen het kamp blijven. Maar als een goed soldaat draagt hij z’n straf met waar dige gelatenheid. De eerste week al wordt met de training begonnen. Nou, eerlijk gezegd, die valt om de drommel niet mee. Direct al maken de jongens behoorlijk lange marschen, die elke dag nog Bonkaarten KD, KE 603. 250 gram jam, stroop enz. 100 gram cacao plm. 112 gr. huishoudzeep 2 doosjes lucifers Tabakskaarten enz. T14 2 rantsoenen tabaksartikelen V14 100 gram chocolade of suikerw. X14 100 gram chocolade of suikerw. WORKUM. Door de Ned. Herv. Gem. alhier is toezegging van beroep in de a.s. vacature van Ds. J. Loos gegeven aan Ds. J. van Zorgen te Nederhorst den Berg. Benoemd tot hoofd der Chr. school alhier, de heer J. Boeijenga te Och, as wy sa smout en smük byenoar sitte op üs Kritejounen, en it allegearre sa echt Frysk om üs hinne is, dan forbyldzje wy üs wolris dat wy al hast binne hwer ’t wy wêze wolle. Dan miene wy, dat it Frysk al sofolle earmslach krige hat, dat alle doarren foar har iepen steane, en dat wy üs tael, frij ta alle dingen brüke kinne. Ja, dat tochten wy hast al, mar it waeit üs oars op it dak. Der komme my forskate Fryske kranten, forline wike al, mei it nijs, dat de Min. fan Oarloch gjin tastimming jown had, ta it brüken fan it Fryskopingrêfstien. Foar dyjinge dy ’t dat net lézen hawwe, folget hjir yn ’t koart de saek hwer it oer giet. Yn de oarlochsdagen fan 1940 sneuvele, as ien fan de earsten, in jonge heit üt ien fan de Fryske klaeidorpen. Syn léste wurden wiene: „Mannen, as wy fjochtjse moatte, tsjüge wy net tobek.” Óm syn neitins to earjen, hawwe syn doarpsgenoaten in stien op syn grêf sette litten mei dit opskrift: „Rêstplak fen üs ljeave man, soan en broer BêrneSneuveleYn tankber oantinken fen syn Doarpsgenoaten.” Dit wie op it militaire tsjerkhof Grebbeberg, de ienige stien mei in Frysk opskrift. In moanne of hwat foar it ein fan de oarloch, is der yn dy omkriten opnij fjuchte, en waerd de grêfstien troch in granaet fornield. De neibisteanden fregen doe oan de Minister om wer in selde stien op it grêf sette to meijen, mar dat mocht üt noch yn net. Hja dy ’t der it libben litten hawwe, wiene Nederlanders en derom tsjinnet der op dy grêfstienen Hollansk to stean. Né, op dat tsjerkhof, past dy platte boerefryske tael net. Dat soe de ienheit der forbrekke. Elts dy ’t der komt, moat léze kinne hwat der op dy grêfstiennen beitele stiet. Mei it gefoel en de winsken fan de famylje en freonen wurdt gjin rekken halden. As hja, sa hiel inkeld de fiere reis der hinne noch ris dogge, om in eagenblik to wêzen op it plak hwer ’t hy biierdge leit, dan sille hja op dy stien wurden léze dy ’t harren frjemd binne. WTurden yn in oare tael, as sines wie en dy ’t syn léste west habbe. Wurden dy ’t oan de neibisteanden neat, mar dan ek neat sizze. De wegering fan de Minister is net allinne in slach yn it gesicht fan de famylje, mar treft mei ien it hiele Fryske folk. Én elts sil dit hele moatte as ünrjocht. It skynt wol dat de hearen der yn den Haech, net witte hwat der libbet yn it Fryske folk. Sjogge hja dan net yn, dat troch dit dwaen, de Friezen hja dat tige nei nimme? En dat de Friezen it rjocht hawwe wolle, om de neitins fan har deaden, to earjen sa ’t hja seis goed liket Wy witte op dit stuit noch net hwat de neibisteanden en de Fryske Biweging yn ’t algemien, yn dizze saek fan doel binne. Mar fêst stiet wol, dat it léste wurd hjir oer, noch net sprutsen is. It is foar üs in warsköging om op üs iepenst to wêzen. Wy binne noch lang safier net as wy tochten. Dit gefal biwiist üs, dat der altyd noch minsken skine to wêzen, dy’t mei ien inkelde pennestreek, miene dat hja de rjochten fan oaren mar troch krasse kinne. It sil er nou mar om gean of wy üs der ünder deljaen wolle, of üs mei man en macht to war stelle, tsjin dit dwaen. FRISO. Gecombineerde vergadering „Jongerein” en B.V.O.L. Workum Op Dinsdag 12 Febr. hielden de >Jongerein< en de B.V.O.L. voor ’t eerst weer een gecombineerde ver gadering. De lezing van den heer Witteveen, over «Friesche Bouwkunst» was heel mooi. Spr. is deskundige op ’t gebied van de boerdeiijbouw en hij liet ver schillende plattegrondteekeningen zien vaneen nieuwe boerderij. Deze nieuwe constructie is zeer practisch, terwijl volgens den heer Witteveen de bouw kosten ook belangrijk lager zijn dan van andere boerderijen. Allerhande mooie beelden van oude gebouwen, als kerken en torens, toonden aan op welk een hoog peil de bouwkunst in Friesland vroeger stond. Te oordeelen naar het applaus dat den heer Witteveen ten deele viel, waren alle aanwezigen zeer voldaan. Vergadering C.B.T.B. 18 Februari. Met het laten zin gen van Ps. 282, gebed en het lezen van Neh. 21220 en Neh. 4 1 6 wordt de vergadering geopend. De voorzitter heet den heer H. M. Gerbrandy van Nijland en alle belang stellenden van harte welkom en geeft dan het woord aan den spreker. Deze wijst eerst op het ontstaan der Friesche Landbouwstichting. Haar werkterrein is de behartiging van de technische belangen van het agrarisch bedrijf, een taak die voorheen de Friesche Maatschappij van Landbouw Workum Van 14 t. e. m. 20 Februari ’46 Geboren Hinke dv Gerlof Koopmans en Wijtske de Jong. Gerardus Nicolaas zv Doede Graafsma en Antonia Elisabeth Galerna. Gehuwd: Jan Stormer 25 jr te Bolsward en Margje de Jong 21 jr te Workum. Overleden Eelk Sikkes, 88 jr, wed. van Sybolt de Boer. Muziekuitvoering. HINDELOOPEN. Op Vrijdag 15 Februari beleefden wij alhier een muziekuitvoering die in meerdere op zichten merkwaardig mag heeten. Het in Nederland bijna onbestaanbare ge schiedde de beide plaatselijke muziek verenigingen hadden elkaar n.l. «ge vonden» En we zullen meteen de - hoop uitspreken dat zulks in lengte van dagen zoo mag blijven tot heil van het muziekleven en vooral voor de samenleving in het algemeen. Het is voldoende bekend dat de kerkelijke onverdraagzaamheid in Nederland op sommige plaatsen hoogtepunten had bereikt, die voor velen het leven een voudig vergalde het is gebleken dat de muziek een bij uitstek geschikt bindmiddel is en Hindeloopen is een van de allereersten die dat middel heeft aangegrepen. Met groote voldoe ning hebben we kunnen constateeren dat dit vooral voor kleine plaatsen de eenige weg is om op artistiek ter rein iets te bereiken. Het is toch een te groote luxe en tevens absurd dat in een gemeente of dorp van nog geen duizend zielen, twee vereenigin- gen een noodlijdend bestaan voeren, terwijl ze in de grond van de zaak een zelfde ideaal trachten te ver wezenlijken. Intusschen is voor ons gevoel ook meteen het bewijs geleverd dat de samenwerking, door van weerskanten het gezonde verstand te laten werken, zeer goed mogelijk is. Het tweede merkwaardige was, dat de uitvoering ook inderdaad een mu ziekuitvoering was. Eigenlijk moest zulks niet merkwaardig zijn, maar men ziet heden ten dage nog geregeld muziekuitvoeringen aangekondigd met: «Opvoering van het tooneelstuk dit of dat» of «reciteerwedstrijd zus en zoo.« Muziek- en zangvereenigingen Respecteer uzelf en maak van uw uitvoeringen op het platteland wat van u verlangd wordt n.l. een concert en waak daarbij voor een overladen programma. Het derde merkwaardige was, dat de dirigent de aardige gedachte heeft gehad van de muzikanten op een gegeven oogenblik een mannenkoor te vormen, dat op zeer verdienstelijke wijze twee humoristische nummersliethooren. Het was voor de toehoorders een verrassende en aangename afwisseling, terwijl wij hopen dat de muzikanten zullen inzien hoe nuttig zulks is voor de ontwikkeling van het gehoor 1 Bovendien wordt het de hoogste tijd dat de blazers het oor leggen te luisteren naar de zangers en strijkers, terwijl zangers en strijkers het omge keerde doen. In de meeste gevallen is zoowel muzikant als zanger hopeloos eenzijdig georiënteerd. De een heeft weinig interesse voor de ander, men doe van weerskanten moeite, opdat zulks verandere. Ons muzikaal uitdrukkingsvermogen wordt toch in hoofdzaak geleverd door strijkers, blazers, zangers en toetsin- strumentalisten. Ieder heeft op zijn gebied het noodige te zeggen, en met weinig moeite grijpen ze inelkaar. Intusschen kan men zich de vraag stellen of het groote aantal muziek- en zangvereenigingen op het Friesche platteland alle wel reden van bestaan hebben. Als men ze opvat als gezel- ligheidsvereenigingen wel, doch uit artistiek oogpunt zou 75 pCt. beslist moeten verdwijnenhet is maar de vraag welk doel men zich stelt, maar als men het laatste op het oog heeft, dient men de kernen van vereenigin- gen te combineeren, de rest kan zich dan wijden aan de gezelligheid zonder meer. Bovendien zal ieder zoo zoetjes aan wel opgemerkt hebben dat het voor dit veel te groote aantal vereeni- gingen mangelt aan goede leiders, een begrip waarmee iedere vereeniging valt of staat. En nu de uitvoering zelf, we mogen gerust zeggen en we hadden ook niet anders verwacht, dat het geheel op een hoog peil stond, in aanmerking nemende dat de koperen blaasinstru menten met de lippen en drie ventie len altijd nog tot de primitieve instru menten behooren, hoe geniaal de uit vinding overigens ook is. Eigenlijk moet men er zich over verwonderen, dat er nog zoo veel bereikt kan worden, Zondag 24 Februari Workum (R.-K.) Voorin. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds van Veen. Nam. 5 uur ds J. Loos. Alle Diensten in de verwarmde kerk. (Doopsgez.) Nam 5 uurds. G.de Groot. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 en Nam. 4.30 uur student Jut van Groningen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uurds J. van Veen. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds S. J. Wouda (H. Doop) Nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur da S. Treffers. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds C. Jansen Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) Voorm. G. de Groot. Voorzitter de heer Mr. W. M. Oppe- dijk van Veen, burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Als de heer Haytema tijdens de vergadering nog binnenkomt, is de Raad voltallig. Na de gebruikelijke opening worden de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een bericht van den heer Th. Breukelaar te Enschede, dat hij de benoeming tot hoofd der openbare lagere school aan neemt en op 1 April a.s. in functie kan treden. Op een verzoek van «Dorpsbelang» te Nijhuizum om de weg van de tol huisbrug tot de boerderij van K. Bokma te verbeteren, wordt gunstig beschikt, d w.z. zoodra het noodige materiaal beschikbaar is, wordt bedoeld wegge deelte in betere conditie gebracht. Aan een door de gemeente Stan- daarbuiten (N.B.) tot de Tweede Kamer der Staten Generaal verzonden adres, waarin gevraagd wordt de vergoeding van de oorlogsschade zoodanig te her zien dat de schaderegeling wordt ge baseerd op de werkelijke kosten van herstel en niet op de basis van de prijzen van 1940, wordt de gevraagde instemming betuigd. Uit een schrijven van Gedeputeerde Staten inzake regeling van de wethou- dersjaarwedden blijkt, dat een ontwerp regeling is samengesteld, welke de Friesche gemeenten naar hun inwoner tal in negen klassen verdeelt, waarvan onze gemeente alleen klas IV vormt, voor welke klasse de jaarwedden van de wethouders bepaald zijn op f 325 (thans f 250). Conform B. en W.’s voorstel zal aan Gedep. Staten bericht worden, dat die regeling ’s Raads in stemming heeft. Het bedrag dat voor het gewoon-, voortgezet- en uitgebreid lager onder wijs per leerling over 1946 beschikbaar zal worden gesteld, wordt berekend naar de geraamde kosten voor het openbaar onderwijs in dezelfde ge meente. Voor het gewoon- en voort gezet lager onderwijs wordt dat be drag thans vastgesteld op f 14.91 (50 cent administratiekosten per leerling inbegrepen) en voor het uitgebreid lager onderwijs op f 16.per leerling (de belooning van een vakonderwijzer in de lichamelijke oefening wordt voor taan afzonderlijk aan het schoolbestuur vergoed). Deze genoemde «bedragen per leer ling» vermenigvuldigd met het ge middeld aantal leerlingen over 1945 geven afgerond de grootte van de voorschotten op de exploitatievergoe ding voor 1946. De volgende voor schotten worden alzoo toegekend Herv. school f 3025, Geref. school f 1925, R.-K. scholen f 2440, School Heidenscbap f 960, U.L O school f1155. Bij de rondvraag verklaart de heer Dijkstra dat hij de gestorte voorschot ten van de turfregeling toch wel voor de volle 100 pCt. terugbetaald wilde zien en meent daarmede de tolk te zijn van meerdere ingezetenen. De voorzitter antwoordt dat de oor zaken voldoende bekend mogen wor den geacht en tenslotte onvermijdelijk bleken te zijn, hetgeen nogmaals in den breede wordt uiteengezet. Hiermee schijnt deze kwestie afge handeld te zijn, doch de heer de Vries maakt als kleine opmerking, dat hij toen de heer Dijkstra de turfregeling ter sprake bracht, een woord van dank had verwacht aan het gemeentebestuur, in het bijzonder aan den burgemeester voor de vele bemoeiingen met deze zoo welkome brandstofvoorziening. Spr. wil hier z’n dankbaarheid dan ook betuigen. Uit het gesprokene bleek wel dat de Workumer meerturf dus niet uit sluitend was een bron van warmte, maar evenzeer van last, ergernis, mis noegen en ontevredenheid, waaraan de abnormale omstandigheden natuur lijk niet vreemd zijn geweest. De openbare vergadering wordt dan gesloten, waarna de Raad nog bijeen blijft voor het bezoek van den nieuwen Commissaris der Koningin, die heden ochtend op het vastgestelde uur arri veerde en zich ten stadhuize met Raad en verdere aanwezigen belangstellend heeft onderhouden. worden opgevoerd en aangevuld met gevechts- en veldoefeningen tijdens de marsch. Maar ze houden zich prachtig. Als een compagnie binnen komt van een zware oefening, zien ze er soms uit, alsof ze zoo uit het water gehaald zijn, zoo drijfdoornat zijn ze van ’t zweten. Maar wanneer de tenten in zicht komen, wordt de rug nog eens extra recht getrokken, de hakken stampen in de grond, en het lied van Madelein, die in de deur opening staat en een openbaring is, schalt helder en krachtig door het kamp. De gezichten zijn zwart van de zon en het stof, maar de oogen stra len van voldoening. Als het comman do «halt» over de hoofden klettert, is er één forsche stamp op de grond. In alles is de vaste wil duidelijk merkbaar, om zoo spoedig mogelijk volwaardig soldaat te zijn. verrichtte. Doch er zijn ook cultureele en geestelijke belangen, welke de be- zinningsorganisatiesde C.B.T.B., de A.B.T.B. en de tegenwoordige Fr. Mij. van Landbouw behartigen. De materieele kwesties van alle bedrijfs- genooten zijn gelijk, doch de princi- pieele en cultureele zaken moeten gediend worden volgens de levensbe schouwing die men heeft. Dat is de positief Christelijke, de moderne of vrijzinnige, of de Roomsch-Katholieke en nu spreekt de C.B.T.B. uit, dat zij deze vraagstukken wil bezien bij het licht van Gods Woord en daarom is de plaats van de positieve belijders van den Christus, in onze organisatie, zoodat spr. allen die nog niet zijn aangesloten opwekt dit alsnog te doen. Na het uitspreken van deze rede, geeft de voorz. gelegenheid om vragen te stellen en met den spreker van gedachten te wisselen. Hiervan wordt ruim gebruik gemaakt en het bleek dat de meeniugen niet precies eender zijn, doch wel dat de C.B.T.B. de positief Chr. bezinningsorganisatie is. Den heer Gerbrandy wordt dank gezegd voor zijn betoog, terwijl op een vraag van den voorz. zich nog een 10 tal aanwezigen als lid opgeven. Verkiezing van het bestuur en ver- deeling der functies heeft tot uitslag dat gekozen zijn de heeren J. K. de Boer, voorzitterE. van der Valk, secretaris L. Bouwman, penningmees ter J. J. Bootsma, 2e voorz. en S. Tjalma, 2e secr. Hierna worden nog de candidaten voor het Kritebestuur gekozen, nl. de dubbeltallen J. K. de BoerL, Bouw man en E. van der ValkS. Tjalma. De rondvraag brengt geen bijzonder heden. waarna de voorz. de vergade ring sluit met dankgebed. Tooneeluitvoeringen. 21 Febr. Vorige en deze week heeft de Tooneelver. «Het Masker» met het blijspel «Het gouden kalf» veel succes geoogst. In Workum werden 3 en te Makkum 2 opvoeringen gegeven. Hoewel de intrigue direct erg door zichtig was, heeft men van spel en inhoud van dit stuk volop kunnen ge nieten. Enkele rollen waren in één woorddenderend 1 De jury, die ter beoordeeling van dilletanten-tooneel aanwezig was, had vooral wat de uitspraak betreft, weinig kritiek.

Friso nl | 1946 | | pagina 1