Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten De trip naar Indië van de Workumer ploeg. DE ROMAN -4- van een Sportkrabbels Motorschip No. 9 Zaterdag 2 Maart 1946 69ste ^Jaargang 067 068 069 070 071 072 75 75 75 75 75 75 75 1 BONNENLIJST 100 96 100 76 99 79 80 39 75 75 75 '67 73 64 47 63 74 61 1343 i BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN INGEZONDEN i G. Wijker n r> 75 PLAATSELIJK NIEUWS leiding Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 100 Verschijnt eenmaal per week 1 E. Eiling S. Minks O. Genee T. de Vries K. Bonman G. de Lange 75 J. Welles Bonkaarten LA, LB, LC 602 029, 030, 031 100 gram vleesch A 010 l'/2 liter melk B 10, C 10 3 liter melk geldig van 3 t.e.m. 16 Maart 1946.' 4 i Workum Van 21 t. e. m. 27 Februari ’46 Geboren: Jaringina dv Haintje Feike Kuipers en Sjjke van Dijk; Taeke Wjjbren zv Joseph Siemensma en Richtje van der Meer. Gehuwd: Johannes Westra, 28 jr en Jo hanna Margaretha Muller, 22 jr, beiden te WorkumFokke van Dijk, 29 jr te ’s-Gra- venhage en Jacobje Elzinga, 25 jr te Workum. Overledengeene. „De Zwaan’’ De onderlinge omgang, die als ge volg van de gemoedelijke N.B.S, geest, tijdens de dienst nog wel eens wat al te familiaar was, wordt meer en meer model, zonder dat dit veel gezegd behoeft te worden, Enthousiast worden de oefeningen uitgevoerd in de jungle en in de bergen, op de schietbaan en op straat. Iedereen in Bataljon >Fries- land< is bezield met hetzelfde doel; »Zoo gauw mogelijk klaar- zijn om naar Indië te kunnen gaan.< Het ontvangen van post is wel een van de meest interessante dingen, die een soldaat op Malakka beleeft, De facteur een echte Friesche jongen, met een gulden lach op zijn dikke kop is dan ook een der meest geziene attributen van het Bataljon. Als hij ons brieven brengt, en dat doet hij maar wat graag, dan zijn we wonderwel met hem content, heeft hij er geen, dan werkt zijn altijd opgewekt humeur wel zoo aanstekelijk dat je je evt. teleur stelling al gauw vergeet, in de hoop dan altijd, dat je dan morgen wel een brief zult krijgen. Na het lezen van de brieven houdt de Workumer ploeg vaak nog een samenspreking in de schaduw van de keuken-in tempelstijl. Dan worden de nieuwtjes over en weer verteld, zoo- iets versterkt de onderlinge band, en houdt meteen de kameraadschapsgeest erin. Soms hebben we echt vroolijke oogenblikken om deze nieuwtjes. Er komen dan ook gekke berichten. Een der onzen zou al weer in Rotterdam terug zijn (of is hij misschien daar blijven hangen en een ander heeft plannen in zéér ver gevorderde stadia, om zich van zijn vrouw te laten schei den. De slachtoffers in kwestie zijn zich intusschen van geen kwaad be wust en zijn van al deze ten laste gelegde feiten even onschuldig als de vlinders. Over vlinders gesproken die heb je hier in prachtige soorten. Bonkaarten LD, LE 602 529, 530, 531 100 gram vleesch D 10, E 10 5 liter melk Zondag 3 Maart Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds J. Loos en 10.30 uur ds J. Loos (H. Doop). Nam. 5 uur ds J. van Veen.; Alle Diensten in de verwarmde kerk. (Doopsgez.) Geen dienst. Nam 4.45 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur ds F. E. Huizinga. (H.A.) Nam. 4.30 uur ds F. E. Huizinga. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur: ds J. Loos. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur dsBonting van Exmorra. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds C. Jansen «Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Onderwijs aan gerepatriëerden. Op instigatie van den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs in de Noordelijke inspectie, is voor Friesland te Leeuwarden een organisatie in het leven geroepen, die zich ten doel stelt om de gerepatrieerde leerlingen van Gymnasium, H.B.S. en U.L.O. uit onze Oost in zoo kort mogelijke tijd bij te werken, opdat zij plaats kunnen nemen in de klas der school, waar zij volgens hun leeftijd en aanleg thuis hooren. De aanvullingscursussen zullen wor den gegeven in' de avonduren in de R.H.B.S. Zaailand 104 Aanmeldingen moeten geschieden bij de Seer. J. Jensma, Fonteinstraat 65 Leeuwarden. Tel. 6962. De keuze der school blijft geheel aan de ouders. Voor de a.s. leerlingen zal het kosteloos zijn. Wenschelijk is het dat de repatrieerden zich daar zullen kun nen vestigen, van waaruit het volgen dezer cursussen mogelijk zal zijn. Nederland helpt Indië, Prov. Comité Friesland. (Vaa redaotiewege bekort/ Tababakskaarten enz. T 15 2 rantsoenen tabaksartikelen V 15 100 gr. chocolade- of suikerw. X 15 2 rantsoenen tabaksartikelen Voorjaarsboden Het voorjaar komt 1 Ondanks de hevige sneeuw- en hagelbuien en storm vlagen gaat de natuur haar gang. De sneeuwklokjes bloeien volop, terwijl andere bloemen spoedig zullen volgen. De eerste lammeren zijn er al weer 1 Óok de trekvogels komen terug. De leeuwerik verbreekt de wintersche stilte van het landschap met haar vroolijk gezang. Verleden week kon men hier enkele scholeksters en eenige tientallen kieviten opmerken, terwijl j.l. Maandag bij prachtig helder weer de kieviten bij honderden uit het Zuiden overvlogen, Tooneeluitvoering. De tooneelspeelkunst wordt de laatste jaren in Workum met succes beoefend; dat is al vaker gezegd. Naast >Het Masker*, dat zich tot dusver meer tot blijspelen bepaalde, hebben we nu een Christelijke tooneelclub gekregen, die de vorige week drie avonden achter een met een meer dramatisch stuk, getiteld »Friso», voor het voetlicht trad. Reeds bij zijn eerste optreden, een paar jaar geleden, had dit vrien denclubje verrast met een vaardigheid van spel en een zekerheid van op treden, als> waaraan men bij dilettan ten haast niet dur ft denken. En dan ook nu weer met een stuk te durven op treden van zooveel ernst, die het uiterste vraagt van toor.eelspe<:lkunst en de overtuiging te wekken, dat men in Bonkaarten KD, KE 603 560, 561 800 gram brood 562 200 gram bloem 563 500 gram suiker 564 250 gram boter 565 125 gram margarine 566 100 gram kaas D 16, D 17 reserve 400 gram brood E 16 reserve 500 gr. rijst of kinderm. D 18 reserve 1 ei Na een zeer wisselvallige geschiede nis tijdens den oorlog, is op Maandag 11 Februari, het motorschip W. F. van der Wyck van den veerdienst Enk- huizenStavoren weer in dienst gesteld. Reeds vóór 1940 waren op dezen veerdienst twee dubbelschroefstoom- schepen, de R. van Hasselt en de C. Bosman, in dienst. Daarnaast voer het motorschip Van der Wyck, dat in 1923 in de vaart was gekomen. Dit was de vloot op 10 Mei 1940. De veerdienst bestaat sinds 1886. De Van Hasselt en de Van der Wyck werden in de oorlogsdagen van 1940 op last van de Nederlandsche marine in den haveningang van Enk- huizen tot zinken gebracht. Na de capitulatie werden zij gelicht. De Bosman bevond zich op 10 Mei 1940 te Stavoren en mocht niet uit varen. Op 12 en 13 Mei werd het schip door de Duitschers bezet en als gevolg daarvan werd het op 13 Mei dóór onze marine beschoten, waarbij twee voltreffers werden geplaatst. Het schip bleef echter drijvende. Na de capitulatie werd de Bosman weer in dienst gesteld, na te zijn gerepareerd. In Februari 1943 en Februari 1944 werd het schip driemaal door vlieg tuigen aangevallen. Daarop werd op 1 Maart 1944 de dienst gestaakt, die echter op last van de Duitschers op 26 April 1944 weer hervat moest worden, nadat het schip van eenige bescherming was voorzien. Op 18 September 1944 ging' het geheele per soneel van den veerdienst, die sedert 1938 wordt geëxploiteerd door de N.V. Reederij Koppen te Amsterdam, mét het spoorwegpersoneel in staking. In November 1944 sleepten de Duitschers de Van Hasselt en de Bosman weg. Zij beleefden daar echterniet veelplezier van, daar het personeel van den veer dienst, voordat het in staking ging, de ketels en de machines op afdoende wijze onklaar had gemaakt. Na de bevrijding werden beide schepen te Amsterdam terug gevonden en sedert 15 Augustus 1945 onderhouden zij om beurten weer den dienst Enkhuizen Stavoren. De avonturen van de Van der Wyck zijn de meest romantische. Op 9 Dec. 1941 werd het schip door de Duitschers gevorderd. Zij lieten het door de Amsterdamsche Droogdok Mij. ver bouwen. Het personeel van deze onder neming heeft kans gezien saboteerend en lijntrekkend, afbrekend en opbouw end, tot eind 1942 met dit karwei bezig Nederland—België. De prijzen van de toegangsbewijzen voor deze op' 12 Mei te spelen wed strijd variëren van fl.50 tot f7. Een vrij belangrijk deel van de op brengst wordt afgestaan aan het comité >Nederland helpt Indië.» Athletiek. Binnenkort zal op enkele plaatsen in Friesland, o a. in Heerenveen, de centrale athletiektraining beginnen. Hieraan zal door de vooraanstaande Friese athletes en athleten worden deelgenomen. De training in Heeren veen staat onder leiding van den Heer Kampman! ABONNEERT U OP „FRISO” alle opzichten geslaagd is, dat is een groot succes 1 Maar vooral ook de vorm waarin hier tooneelspel wordt aangeboden,wekt de aandacht I De erkenning dat dit kan samengaan met de vroomste gods dienstige gevoelens, dat dit ingeleid kan worden met gebed en psalmgezang en besloten met dankzegging aan God, dat ook een samenzijn als dit, ontwij felbaar kan en mag strekken tot ver heerlijking van Zijn Naam, mag vooreerst nog bevreemding wekken, maar wie zich grondig bezint op de werkelijkheid, zal aanstonds moeten toegeven, dat hierin niets vreemds of ongeoorloofds kan liggen, maar dat het alleen is toe te juichen, dat de Kerk ook deze levensuiting onder oogen ziet en wil aanvaarden, mèt de nieuwe tijd, die haar zoovele andere wegen deed inslaan en haar brengen wil tot meerdere maatschappelijkheid 1 Maar dan moet er ook nog wat beter gezorgd worden voor muzikale omlijsting en samenzang van de aan wezigen gedurende de tijden, dat het doek gesloten blijft. Laat dan ge zorgd worden voor behoorlijke uitvoe ring van enkele algemeen bekende Friesche of andere liederen die tot samenzang uitnoodigen, maar niet dat schetteren en lawaaierig uitkrijschen van stukken en brokken door een schorre luidspreker die de eerbiedige waardigheid van het samenzijn geheel weg vaagt 1 En mag het dan zijn dat de inhoud van het stuk niet ieder bevredigt, dat het slechts een bepaalde bevolkings groep geldt en het aan anderen niets biedt, omdat het hun lotgevallen niet betreft, laat men dan bedenken, dat een aandachtig volgen der spelers evengoed nog voldoende ter overden king overlaat om te kunnen spreken van een avond van innig genoegen vooral wanneer bijkomstige muziek en zang het hunne dan nog bijdragen I Biljarten. 27 Febr. De kortgeleden opge richte Biljartclub >De Zwaan» kreeg deze week een tegenbezoek van >De Wijnberg». Het aantal spelers werd met twee -van weerskanten aange vuld. De partijen verliepen nu over 't algemeen met minder verschil (zelfs drie werden remise), zoodat de totale achterstand in punten een honderd tal kleiner was dan de vorige keer. Met de plaatselijke ontmoeting is a De Wijnberg» toch wel uitstekend uit den strijd gekomen, hetgeen bij het voor genomen bezoek aan een Sneeker club zeker geen overbodige moreele steun geeft. De soms buitengewoon spannende /partijen hadden de volgende uitslag „De Wijnberg” Joost Westra 100 Jan Beekema Jopie Huisman 100 J. Sikkes E. Kolk H. Douma P. Dijkstra N. Huisman D. ten Dam K. Dijkstra R. R. de Jong 45 J. Dijkstra E. Westra 75 A. de Vries Jelmer Huisman 53 E. IJntema F. v. d. Meer M. Blom Joh. Dooper G. S. Visser J. Robijns Tj. Folkerts H. Wagenaar 1473 Geachte Redactie 1 Verzoeke beleefd plaatsing van het navolgende in ons plaatselijk blad. U beleefd dankend. Gelezen het verslag Raadsverg. 19 Febr. j.l., gaf de heer de Vries hier een woord van dank aan den heer Burgemeesterik wil niet achterwege blijven en den heer Dijkstra mijn hartelijken dank betuigen, en mis schien alle turfverbruikers met mij. De heer Dijkstra wilde de volle 100% van de vooruit gestorte som uitgekeerd zien en waar bleven toen de andere Raadsleden Ik meende dat waarborg som (cautie) teiug betaald moet wor den. Ik betaalde bij mijn Maatschappij ook cautie en heb ik aan mijn ver plichtingen voldaan, dan krijg ik mijn waarborgsom geheel terug, maar wordt niets afgehouden voor onkosten of administratie. Hadden wij geen turf genomen dan was dit een ander geval. Dan was men de f 10 kwijt, doch iedereen wist niet beter, dan dat dit bedrag terug zou worden gegeven. Werd hierover een procedure gehouden, en een goede verdediger in de arm genomen, dan wil ik niet graag beweren dat de gemeen te dit zou winnen. De turf was duur genoeg. Daar kwam bij het thuisbren gen. Moeten de turfgebruikers de on kosten betalen die de Workumermeer gekost heeft aan wegenonderhoud De Workumermeer is nog een drekboel. Workum, 26 Februari 1946. IJ. J. DE WOLF. Voetbalo verzicht. Het slechte weer is er de oorzaak van dat het de laatste weken op de voetbalvelden in onze omgeving vrij rustig is geweest. De mogelijkheid lijkt echter groot dat het Zaterdag weer los kan gaan. Een aardig partijtje kan in Workum verwacht worden, waar Hielpen op bezoek komt. Het krachts verschil zal hier niet groot zijn. Verder vermeldt het programma Oeverzwaluwen 2Bakhuizen 3 en Oranje NassauHeeg 2. De eerste wedstrijd biedt de Oeverzwaluwen wel licht een kansje. In Sneek houden we het op de Heeg reserves. Friese Voetbal Bond. Blijkens de »Off. Mededelingen» houdt de Friese Voetbal Bond op Zaterdag 6 April a.s. in Heerenveen een buitengewone algemene vergade ring. Op de agenda komen o.a. voor bestuursverkiezing en verkiezing van leden voor diverse commissies. Aan de Commissie voor het Zater- dagmiddagvoetbal is toestemming ver leend tot herorganiseren van een op 23 Maart a.s. in Sneek te houden wedstrijd Oranje NassauGecombi neerd elftal. n P. Schoen 100 O. Siemonsma 100 100 B. R. de Jong 100 G. Bonnema B. Gaastra Ds. J. P. H. Grootes f Velen in onze stad zullen met groote ontroering de mare heb ben vernomen van het overlijden van Ds. J. P. H. Grootes, doops gezind predikant. 27 October 1935 kwam hij naar Workum. Hij heeft de Doops gezinde Gemeente alhier ge diend tot 30 April 1939, waarna hij naar Harlingen vertrok terwijl hij de laatste maanden in Baarn woonde, in afwachting van herstel van z’n ziekte om dan z’n krachten te gaan wijden aan deze z’n nieuwe gemeente. Helaas is het niet zoÖver mogen komen. Een nieuwe aanval van zijn ziekte maakte 18 Febr. 1946 een einde aan dit werkzame leven en daarmede aan z’n zegenrijk werk. Een ieder, die met hem in aanraking kwam, werd direct getroffen door de goedheid van z’n wezen, die door zijn vriendelijke oogen naar buiten straalde. Ds. Grootes was vóór alles Zieleherder welke geroepen is z’n medemenschen tot God te brengen. Gevoelsmensch als hij was, wist hij door z’n medeleven de harten van ons allen te ver overen. Zeet vele andersdenken den heeft hij door z’n vriende lijke en verdraagzame aard tot vrienden gemaakt. En nu hij tot Hoger Leven is geroepen zullen wij zijn nagedachtenis eeren door te trachten zijn edel voorbeeld te volgen. Onze gedachten gaan uit naar z’n vrouw en kind. Mogen zij de troost ontvangen van den Heer van ons leven. Ds. Groptes, Uw leven heeft een diepen zin gehad. Wij dan ken U voor hetgeen gij ons hebt gegeven. Rust in vrede. 28 Febr. De werkgevers in Dis trict 7 kwamen hedenmorgen op de bovenzaal van »De Wijnberg» alhier in vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer A. M. Brandsma, las de secretaris, de heer E. U. Dijkstra de zeer correcte notulen voor. Bij de ingekomen stukken was een bericht van verhindering van den heer A. Gaastra, die tevens bedankte als lid van de sociale commissie, waarop de voorz. aan het bestuur van de Fr. Mij. van Landbouw verzocht in die opengevallen plaats te willen voorzien. De commissie die het vraagpunt om trent de waardevermindering in het agrarisch bedrijf bestudeerd had, gaf in een serieus rapport percentages en gemiddelde bedragen van vermindering voor verschillende onderdeelen van enkele type-bedrijven. Door de bezinningsorganisaties waren candidaten gesteld voor het Krite- bestuur. Alle nummers 1 van de dub beltallen werden gekozen, zoodat de Fr. Mij. van Landbouw vertegenwoor digd zal worden door de heeren F. Vrolijk en M. J. van der Zijpp, de C.B.T.B. door de heeren J. K. de Boer en E. van der Valk en de A.B.T.B. te blijven. Er werden hutten en verblij ven op het dek gebouwd, ja zelfs studie- lokalen werden ingericht, met het doel het schip te gebruiken als schooi en verblijfschip voor toekomstige offi eieren der Kriegsmarine. De Van der Wyck werd grijs geschilderd, omge doopt in Wilkommen en in 1943 naar Antwerpen gebracht, waar het opnieuw werd verbouwd. Begin 1944 werd het schip nog op het Ijsselmeer gezien en herkend. Daarna verdween het in de nevelen van het oorlogsgewoel. Toen in Augustus 1945 onze marine- menschen in Noordwest-Duitschland op zoek waren naar marinematerieel, werden zij in Kiel door een Neder lander, die langs de kade wandelde, opmerkzaam gemaakt op een schip, dat volgens dien man wel eens een schip van den veerdienst Enkhuizen Stavoren zou kunnen zijn. Ofschoon de romp den naam Regulus droeg, bleek al spoedig dat het inderdaad de Van der Wyck was. Het schip werd buitenom naar Amsterdam gebracht en op 7 Sept. 1945 ter ontmanteling en herstel toe vertrouwd aan de Ned. Scheepsbouw Mij. En ofschoon de Duitschers het schip danig hadden toegetakeld, ging deze verbouwing heel wat vlugger dan de voorgaande, want in Januari werd al een proefvaart gemaakt. De salons zijn geheel nieuw inge richt en gemoderniseerd. De tweede klasse prijkt met stalen stoelen en kapstokken en moderne tafels, de derde klasse heeft een greenenhouten be timmering gekregen. De scheepsbin- nenhuisarchitect Van Tienhoven heeft met goeden smaak een zeer bijzonder resultaat bereikt, dat echter sober en eenvoudig is. De verblijven zijn licht geverfd en de wanden zijn ver sierd met decoraties van Van Gerlach. Een kleine glas in lood versiering in de bovendeksalon is van den kunstenaar Schrier. Er is een geheel nieuwe ver lichting aangebraëht en de opmerking werd gemaakt, dat het interieur van het schip een verlengstuk is van een modernen stroomlijntrein. Alle banken, meubels en stoffeering, benevens alle reddingsmiddelen waren door de Duitschers gestolen, maar de firma Gispen in Culemborg heeft haar laatsten voorraad afgestaan om het schip opnieuw te meubilecren. Het servies en tafelgerei waren door het veerpersoneel verstopt in een geheime bergplaats in het station te Enkhuizen'. spqor-NieuwS dienst. Bonkaarten KA, KB, KC 603 060 t.e.m 066 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 100 gram kaas B 16 reserve 800 gram brood

Friso nl | 1946 | | pagina 1