'I I Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten. AANVULLENDE BONNENLIJST De trip naar Indië van de Workumer ploeg. Sportkrabbels No. 12 I I Zaterdag 23 Maart 1946 69ste Jaargang BURGERLIJKE STAND buitengewoon PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN Xj. Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 moet tot Red. Bonkaarten KD, KE 604. 637 250 gram jam, stroop enz. 638 3 doosjes lucifers Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 49 75 46— 75 78—100 86—100 34— 75 52- 75 Bonkaarten KA, KB, KC 604. 137 250 gram jam, stroop enz. 138 50 gram thee 139 3 doosjes lucifers Bonkaarten LD, LE 604. D 20, E 20 6 liter melk Verschijnt eenmaal per week geldig van 17 t.m. 30 Maart *46. Tabakskaarten enz. T 20 2 rants, shag- of rooktabak (geen cigarett. of sig.) V 20 100 gram chocolade of suikerw. X20 100 gram chocolade of suikerw. Na afloop der vergadering gaven zich een tiental personen als lid voor deze bond op. Het voorloopige secretariaat van de afdeeling B. O.I. W. te Workum is ge vestigd bij den Heer P. S. Scheltema, .alwaar men zich kan opgeven als lid of donateur van deze Bond of als lezer van het blad >Ons Tribunaal«. er enkele vlotte resp. Voetbaloverzicht. Er werden Zaterdag in onze omge ving een paar rake voetbalklappen uitgedeeld. Zo beleefde Bakhuizen heel weinig plezier van haar bezoek met twee elftallen aan Heeg, Bakhuizen’s derde werd met 81 door de Heeg- reserves ingemaakt en in de wedstrijd tussen de eerste elftallen trok Heeg met 6 1 aan het langste eind. Ook in Warns werd er lustig op los ge scoord. «De Valken» kregen hier met niet minder dan 92 een lesje van Workum. Een teleurstellende uitslag voor de thuisclub na de kranige 7 —3 overwinning op Hielpen. Ook voor a.s. Zaterdag staan er weer enkele interessante wedstrijden op het programma. Zo gaat in Stavoren Quick S.Workum, waarbij de krach ten elkaar niet zo heel veel zullen ontlopen. Meer krachtsverschil mag verwacht worden bij Bakhuizen-Oever- zwaluwen, in welke wedstrijd de thuis club gelegenheid krijgt zich te herstel len van de zware nederlaag tegen Heeg. Heeg 2 krijgt bezoek van Bakhuizen 2 en zal nu wel met wat bescheidener cijfers dan j.l. Zaterdag genoegen moeten nemen. Toch houden we het weer op de thuisclub. De rest van de „Sportkrabbels" volgende week overstaan bljjven. Workum Van 14 t. e. m. 20 Maart ’46 Geboren: Laurens Gregorius zv Leonar dos Slootjes en Marie Visser. Sjjmontje dv Cornelis van den Akker en Willemke Boorsma. GehuwdRein Bajema 33 jr en Akke Visser 31 jr beiden te Workum. OverledenObe Jongstra 82 jr wedn. van Anna Smit. Fryske Brief XXXV. Bigjin Maert. Kald, snie, ja einlings waer hwat men earder om de Krystdagen hinne forwachtet, dan om dizze tiid fan ’t jier. Wis, wy witte wol, dat Maert en April jin hiel hwat min waer bisoargjekinne, mar men hopet dochs altyd wer oan op moaije dagen. De saun sim- merske dagen yn Maert kinne ommers krekt like goed fjirtsjen of mear wurde. Mar it liket er dit jier net folie op, hwant it spul is raer yn 'e war en nou just, nou ’t it hast net lije kin om de kachel fiks op to stoken, krije wy mear kjeld as üs Ijeaf is. Mar ek al is de kachel dan net sa waerm as wy wol winskje soene, hwer is it dan altyd nóch fierwei it béste, as thus, yn it eigen hoekje? Op sa’n kalde ünlijige joun siet of better sein roun ik fier fan hüs en soe der dy joune ek net mear komme kinne. Dan mar op famylje oan, dy ’t wennen yn ’e buurt hwer ’t ik wie. Noch in healüre mei de tram, dan soe ik to plak wêze kinne. Mar it lok wie my net gunstich, hwant troch dy snieboel, wie de tram fiersto let. Sa roun ik oan de bütenkant fan in stêd, kald en üngedien hinne en wer. En och it wife einlings neat gjin wünder, dat ik der sa yn tsjuster, in bytsje in ünwennich gefoel krige. Langstme nei hüs, nei eigen, nei freonen. Ja, de iene minske hat dat gefoel sterker as de oare, mar ik wol hjir earlik wier wol bikinne, dat ik my op dat stoun, tige iensum fielde. Fjremd dat men just yn dy eagenblikken, faek tinkt oan dingen en tiden, dy ’t al fier efter jin lizze. Wylst ik der sa yn prakkesaesjes hinne en wer roun, seach ik noch in man rinnen, sa ’t my talike mei itselde doel, wachtsje op 'e tram. Krekt doe ’t hy him omdraeide en op my takaem, seach ik yn ’t Ijocht fan in lantearne, syn gesicht. Hea tocht ik, it is nou krekt as ik dy man wol earder sjoen ha. Ik roun in eintsje efter him oan en oan syn rinnen seach ik foartdaliks hwa ’t hy wie. Al wie hy dan ek al jierren üt Warkum wei en dos ek jierren alder wurden, hy roun noch mei deselde flugge stapkes, as doe ’t hy as jongfeint by syn alden yn ’e hüs wie. It kin net misse dy man is in aid Warkumer. Hy is in man fan bitsjutting wurden, ien dy ’t it moai fier brocht hat yn ’e wrald. Ik leau grif, dat it iensume gefoel my er ta dreau op him ta to gean en him to freegjen: Binne jo dy en dy net? En foartdaliks andere hy: _Ja dy bin ik”. Ik sei him hwa ’t ik wie, en al bin ik dan ek jierren jonger as hy is, hy koe myn femylje mar hwat skoan. Pake en beppe, heit en m.em, hy neamde my daliks al har nammen op. It duorre net malle lang, of wy wiene yn drok petear oer Warkun. Forhalen en dingen üt earder en letter tiid waerden ophelle en sa yn tinzen, swalkenwyfan it Noard nei de Sylsbregge. It wachtsjen foei üs nou net lang mear en de tram kaem üs einlings noch fiersto gau. In ketier letter wie hy toplak en stieken wy elkoar de han, ta öfskie ta. En wylst ik allinne fierder reisge, tocht ik er noch ris oernei, hwat wy yn dykoarte tiidbipratenhiene. Hwat my it measte opfallen wie, wie dat dizze üld Warkumer noch mei hiel syn hert hinget oan syn berteplak. Dat hy noch safolle bysünder- heden wist to tortellen oer it Warkum fan jierren lyn. En sa kaem ek ta utring, dat it foar him in great feest wêze sil, as er fan ’t simmer in deimanich yn it aide fredige stedsje üt fan hüs komt. Ik hoopje tige, dat hy yn dy dagen fine sil hwat er siket, nammentlik in deimanich rêst yn it plakje hwat him noch jimmerwei Ijeaf is. FRISO. WORKUM. Naar ons gemeld wordt zal hier a.s. Dinsdagavond in Hotel >Kelelaar» een populaire film met de titelAlleen voor U< gedraaid worden. Uitvoering „Zingt Hem ter Eer.” De zangvereeniging >Zingt Hem ter Eer< gaf verleden week drie avonden achtereen, na zoovele jaren van gedwongen zwijgen, weer haar eerste jaarlijksche uitvoering met een uitgebreid programma voor kleine en groote leden. Bij de eerste uitvoering, welke voor ouders en donateurs gegeven werd, zetten de heele kleinen het programma op voortreffelijke wijze in met enkele bekende kinderliedjes, gevolgd door grootere meisjes, wier samenzang ook reeds veel te genieten gaf, waarna de grootere leden verschillende nummers ten beste gaven. Vooral het >Gebed< van Handel werd zeer mooi gezongen, een zwaar stuk muziek, door de radio veelal als solozang of als voordracht voor orgel of strijk-instrument gegeven. Als koorzang komt de rijkdom van deze muziek nog meer tot uit drukking I Het is te hopen, dat we nog menig maal in de gelegenheid mogen zijn de uitvoeringen van deze vereeniging bij te wonen, want er werd mooi ge zongen I En dan werden de zangnum mers nog afgewisseld met voordrachten, om te beginnen van de heele kleinen 1 Die waren heelemaal niet bang om voor zoo’n groote zaal vol menschen op te treden. Alleraardigste grapjes en liedjes werden op uitstekende wijze ten ge- hoore gebracht I Van verlegenheid geen sprake, maar van zekerheid van zich zelf zooveel te meer. Enfin, zooveel te beter. En met het vorderen van het programma vloeiden de voordrachten al rijker en rijker, totdat na het be ëindigen van de zangnummers de groote voordracht, de groote samen spraak, de tooneeluitvoering, aan de beurt kwam 1 Het tooneelspel van de Adema's, een Friesche houthandelaars familie, opgevoerd door een aantal oudere leden van de zangvereeniging, die ook hiermee een groot succes be haalden Een stuk, dat bij lezing alleen zoowat niets zegt wat de inhoud aan gaat, maar dat, wanneer het goed ge speeld wordt, tot het einde toe boeit? En hier werd goed gespeeld. Nog een beetje rustiger, een beetje meer na denken bij het instudeeren, dan wordt de weergave wat natuurlijker nog. Maar dan zou een uitvoering van deze spelers ook een reuze-succes worden, want het was nu al zoo voor beginnelingen I Drie avonden van vreugde en genot en dan op de laatste avond nog kabaal van opgeschoten kwajongens om de boel in de war te sturen 1 Treurig, dat de baldadigheid in Workum zoo groot is. Des Zondagsavonds langs de straat vooral en dan nu nog ook binnenshuis bij de uitvoering van een Zondag 24 Maart Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds J. Loos. Alle diensten in ’t verwarmde gebouw. (Doopsgez.) Nam. 6 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur ds 8. Idema, van Alkmaar. (Bapt. Gem.) Voorm. 10 en Nam. 4.30 uur student Jac. Broertjes van Groningen. Dinsdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur: ds J. van Veen. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) (Doopsgez.) Voorm. 10 uur da Treffers. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds C. Jansen Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. Bonkaarten LA, LB, LC 604. A 20 Vl2 liter melk B 20, C 20 3 liter melk De taak van het Arbeidsbureau. Eenigen tijd geleden, deed de Direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leeuwarden een artikel in het «Frysk Lanboubled» opnemen, waarin gewezen werd om bij behoefte aan werkkrachten, gebruik te maken van de Arbeidsbureaux. Het gevolg hiervan is geweest, dat tientallen veehouders hun aanvragen om mannelijk, zoowel als vrouwelijk personeel bij de Arbeidsbureaux in dienden en nog blijven indienen. Waar is echter het noodige perso neel Dit blijft zich verhuren buiten het Arbeidsbureau om. Dit is een onhoudbare toestand. Om het groote tekort aan personeel eenigszins te kunnen ondervangen, is in de aller eerste plaats noodig een overzicht te krijgen van vraag en aanbod. Wanneer, zooals nu, er alleen maar een over zicht van de vraag naar werkkrachten bij het Arbeidsbureau bekend is, wordt de bemiddelende taak in niet geringe mate bemoeilijkt. Hetzelfde is het geval, wanneer er alleen aanbod zou zijn en de aanvragen buiten het Arbeidsbureau om zouden geschieden. Dit behoeft zoo niet te zijn, wan neer een ieder, patroon, zoowel als arbeider zijn medewerking hieraan verleent. Het Arbeidsbureau stelt zich ten doel vraag en aanbod tot elkaar te brengen. Bij velen komt hierbij misschien de gedachte aan een beurs, waar ook vraag en aanbod tot elkaai gebracht worden, naar voren. De arbeider is echter geen koopwaar, reden waarom de vroegere naam Arbeidsbeurs» ver vangen is door Arbeidsbureau. Ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat men om zich bij het Arbeidsbureau te vervoegen niet eerst zonder werk behoeft te zijn en dat men zich bij melding op geenerlei wijze blootstelt aan het gevaar ver kocht» te zijn. Dit vooroordeel als gevolg van de ervaringen ten tijde van de Duitsche overheersching, dient nu eindelijk eens te verdwijnen. Nie mand kan nu meer worden gedwongen een bepaald, hem niet passend werk te verrichten. Laat een ieder, zoowel man als vrouw, die van werkgever c.q werk geefster wenscht te veranderen, hun wensch tijdig bij het Arbeidsbureau kenbaar maken. Het bureau heeft de beschikking over alle binnengekomen aanvragen om mannelijk en vrouwelijk personeel uit alle deelen van het land en in alle, mogelijke beroepen. Ten dienste van het vrouwelijk per soneel houdt de vrouwenbemiddelaar ster, verbonden aan het Bijkantoor te Sneek, Vrijdags om de 14 dagen spreekuur aan het Bijkantoor te Kou dum, zoodat het ook voor deze cate gorie mogelijk is gemaakt hun wen- schen en grieven op het terrein der arbeidsproblemen in een meer vertrou welijke sfeer kenbaar te maken. Het Arbeidsbureau heeft een scciale taak te vervullen en het wenscht dit te doen met de volle waardeering voor de menschelijke persoonlijkheid, vreemd van elke ambtenarij. Dan krijgen we een eind dicht struik gewas, waaronder het aarde donker is. Uit de verte dringt nu het klaterend geluid van een kali tot ons door. Daarop gaan we af, tot we aan de rand van de struiken komen, waar gehurkt een soort korte krijgsraad gehouden wordt. Lange Piet en ik moeten vooruit om het voorterrein te verkennen, Als alles veilig is, zal de rest volgen. Voor de kali moet eerst nog plm. 20 meter open terrein worden genomen en met het gezicht vlak bij de grond, het geweer op de armen, hand aan de grendel, schuiven we naar het water. Voorzichtig glijden we bij de wal neer, bet water in. De schoenen doopen vol, en de stroom trekt aan de broekspijpen, maar we zijn nog niet opgemerkt. In het midden wordt het zoo diep dat we tenslotte met de stroom meedrijven en half zwemmend de overkant bereiken, waar een steen al gauw weer steun biedt. Ik pak me vast aan een uitstekende boomwortel en hijsch me voorzichtig op uit het water. 'k Moet nu vlak bij de stelling zijn en heel voorzichtig kruip ik achter een struik waartusschen door ik pro beer de omtrek op te nemen. Juist wil ik verder kruipen als een haanpal naast me klikt en een vriende lijke stem fluistert: «Kom op, Ijeave jonge, dü bist er bij l« Het soppende water kwiebst in mijn schoenen en uit mijn kleeren druipt een straaltje water, als ik in krijgs gevangenschap wordt gebracht. Even later hoor ik luid op een raar woord zeggen, waaruit ik concludeer, dat ook lange Piet mijn lot gaat deelen. De brenschutter, die hem incasseert, merkt echter fluisterend op, dat die grasneger zijn menagekleppen dicht moet houden, omdat de winkel nog open is en hij meer klanten verwacht. Door dat geraas stuurt Piet zijn heele klandizie in de war. Als er na eenige tijd nog 2 gevange nen zijn binnen gebracht, klinkt het fluitsein verzamelen». Overal duiken nu soldaten op. Het blijkt, dat hoewel de brensectie bijna omsingeld was, er niemand door de verdedigingslinie is gekomen. Onze sergeant majoor moet echter I nog over de kali en wil graag drooge voeten houden. Piet Zwart biedt gul zijn breede schouders aan om hem over te brengen, en sjort manmoedig met zijn vrachtje naar het midden. Op een wenk van onze luit, die het zielig vindt dat alleen de soldaten maar nat zullen worden, storten Piet Veldman en Jolle Romkema zich met een denderende schreeuw op het heele geval, juist als ze zich in het diepst van het riviertje bevinden, met bet gevolg dat allen onderduiken. Als zij proestend en spartelend boven komen, zien ze nog net de laatste deelen des luitenants verdwijnen on der de waterspiegel. Per ongeluk heeft hij een duw gekregen van een der jongens, waarna hij struikelend zijn manschappen is gevolgd naar het zilte nat. Als allen weer druipend aan de kant staan is ieder van ons erg met het resultaat ingenomen. Werkl.-vereen. „Helpt Elkander”. 19 Maart. Hedenavond werd de jaarvergadering gehouden van de Werk- i lieden-enBegrafenis-vereeniging «Helpt Elkander». Uit het financieel verslag bleek dat er een nadeelig saldo was van f 168.27, hetgeen veroorzaakt was door de feest avond gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. De ziekenbezoekers hebben 63 be zoeken afgelegd, terwijl uitgekeerd werd f 195. Uitkeering overlijden bedroeg f 75, subsidie leeszaal f 30, waarbij er op gewezen werd dat men voor f 1 lid kan worden van de Openbare Leeszaal. In de plaats van het aftredend be stuurlid, den heer B, J. Gaastra werd benoemd de heer J. Wagenaar, terwijl in de controle commissie de heer S. Schotsman vervangen werd door den heer T. Pelle. Toegetreden zijn 14 nieuwe leden. De contributie werd met 2ï/i cent per week verhoogd, opdat een vergoe ding kan worden gegeven aan de leden, die geregeld bij begrafenissen dienst doen, hetgeen volgens het reglement tot dusver door de leden gratis moest geschieden. Door het niet meer aan wezig zijn van zwarte kleeren worden altijd dezelfde leden aangewezen, wat niet billijk is. De vergoeding wordt vastgesteld voor dragers op f 2.50, klokluiders f 2. Tenslotte werd nog besloten een adres aan den gemeenteraad te zenden over de turfkwestie waarmede men het niet eens is. Biljarten. 19 Maart. De return-ontmoeting in Hotel «De Wijnberg» alhier, tus- schen een 12-tal biljarters uit Sneek en Workum, eindigde met een klin kende overwinning voor de gastheeren, die slechts één partij verloren en in totaal maar eventjes 230 punten uit liepen, dus wel een onbarmhartige revanche voor de 3 punten achterstand van vorige week. De door een Sneeker biljartliefhebber uitgeloofde plaquette is nu van eigenaar verwisseld, doch de eerstvolgende ontmoeting zal be slissen welke club in het definitief bezit’) er van zal komen, waarna ver moedelijk een fraaie wisselbeker ver speeld zal worden. Het contact tusschen de beide clubs hoopt men alzoo te bestendigen en dat kan gezien de sportieve en gezellige strijd slechts tot verheugenis stemmen. Hoewel het groote overwicht van de Workumers deze avond moeilijk te ontkennen was, mag men met de prestaties bij een vriendschappelijk partijtje na afloop Christelijke zangvereeniging 1 Dat is gespeeld, waarin een serie van 66 werd genoteerd, terdege rekening houden, t vooral wanneer de wenken van zoo’n leermeester door z’n clubgenooten ter harte worden genomen. Intusschen kan voor de volgende winter weer op een aantrekkelijk wedstrijdprogramma ge rekend worden. De partijen hadden de volgende uitslag Sneek Workum J. LeeuwenJozef Westra 86100 J. BruinsmaJopie Huisman 89100 G. SikmaP. Schoen 93100 A. v. FoekenB. R. de Jong 10086 S. PelsmaG. Bonnema B. v. BekkemE. Westra A. BootsmaB. Gaastra S. LeenstraR. R. dejong T. HuitemaJelm. Huisman 4275 P. JaarsmaM. Blom v. d PloegJohs. Dooper J. ZwanenburgG. S. Visser 5175 Eindstand 806-1036 Voor het afdrukken van dit no. kwam het bericht vin de Sneeker club binnen, dat zij de plaquette reeds nu definitief door Workum gewonnen achtte. Er zal dus bij het eerstvolgende treffen direct gestreden worden om een wisselbeker, die inmiddels al besteld is Openbare Leeszsal 19 Maart, Dat hedenavond de ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Workum zoo slecht bezocht was, bleek gelukkig niet de afspiegeling te zijn van de belangstelling voor deze vereeniging. Althans uit de notulen van de laatst gehouden vergadering in 1944 en uit het jaarverslag (welke beide vooral een grooter gehoor verdiend hadden) besprak op korte bewogen wijze de tijd der bezetting en waarom de B.O.I.W. nu verder strijdt. Na de pauze werden vragen gesteld, die op vlotte en bevredigende wijze door resp. de heeren Hanja en Meijer werden be antwoord. ergerlijk 1 Bond Oud Illegale Werkers. -18 Maart. Zaterdagavohd j.l. werd in de kleine bovenzaal van Hotel «De Wijnberg» een vergadering door de B.O.I.W. (bond van oud illegale wer kers) belegd. In tegenstelling met de belangstelling in andere plaatsen voor deze bond getoond, was de opkomst hier gering. Om ruim 8 uur opende mej. T. de Jong de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan den eersten spreker van deze avond, den heer Hanja uit Leeuwarden. Spreker schetste in korte trekken de wantoestanden, welke zich heden ten dage in Nederland voordoen, t.w. bij de P.O.D. en dergelijke Zuiverings- instanties. Vooral de manier waarop de heeren groot collaborateurs worden behandeld is voor vele Nederlanders een bron van groote ergernis. Zij zijn de men schen, die het geld uit de Nederlandsche schatkist hebben gestolen en thans zijn het deze zelfde menschen, die voorrang hebben boven de andere goede aannemers. Zie het nieuwe nummer van «Ons Tribunaal» uitge geven door deze bond. Tegen dit onrecht nu komt de B.O.I W. op. De heer P. Meijer uit Leeuwarden besprak op korte en

Friso nl | 1946 | | pagina 1