Niatiwi- en Advertentieblad voor Workum en omliggand» gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST Sportkrabbels naar Jndië No. 16 Zaterdag 20 April 1946 682 683 684 685 186 187 188 189 69ste Jaargang I Hielepen. Fan aald Met onze jongens OFFICIËELE MEDEDEELINGEN BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS J. 1 •'■n INGEZONDEN ABONNEERT U OP „FRISO” Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Workum Van 11 t.m. 17 April 1946. Geboren: Akke'JankedvDoekele Johannes Hengst en Engel Hielkema. Hinke dv Uilke van der Meulen en Tietje Boersma. Heine zv Jakob Visser en Aaltje Amsterdam. Gehuwd en overledenGeene. Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds van Veen. Nam. 5 uur ds J. Loos. 2e P. Voorm. 9.30 uur ds J. van Veen. Bonkaarten KD, KË 604. 100 gram cacao 250 gram jam, stroop enz. 3 doosjes lucifers pl.m. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten LD, LË 604. D 26, E 26 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 24 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten). V 24 100 gram chocolade of suikerw. X 24 100 gram chocolade of suikerw. Bonkaarten KA, KB, KC 604. 100 gram cacao 250 gram jam, stroop enz. 3 doosjes lucifers pl.m. 250 gram zachte zeep Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum r - e— OFFICIËELE MEDEDEELINGEN Verschijnt eenmaal per week Aflevering aan detaillisten. Het Centraal Distributiekantoor deelt aan de detaillisten mede, dat het, in verband met de omstandigheid, dat de week van 21 t/m 17 April a.s. slechts vijf werkdagen telt, mogelijk zal zijn op de toewijzingen welke in de week van 14 t/m 20 April worden uitgereikt reeds op Zaterdag 20 April a.s. af te leveren. Ie en 2e Paaschdag 1946. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis.Nam.3.30uur Vespers 2e P. Voorm 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Bonkaarten LA, LB, LC 604. A 26 2 liter melk B 26, C 26 3'/2 liter melk die andere in dezelfde geldig van 14 t.m. 27 April ’46. „Het héar yk fan dy, wost Onder tênst „Jawol, het soed dot den?” „Oö myn jünge, der wet yk alles fan; dot sol dy natmeifalleI” „En wur-om n’t?” „No, dot sok dy sizze. Den komst yn ’e kezerne. En der stéét ’n graet waipen för, mei twa grate léauwen er by. En er Onder stéét: Jee-main-tyn- drai. Dot ys Frans en west wol, het as dot betékent „Né, het den „Dot sok dy fetolle. Dot betékent Hier temt men leeuwen en beren l” M. P. V. d. K. Utjefte Fryske Folkskinst. By de Fryske printer Kamminga to Dockum is fanweagen de Foriening foar Fryske Folkskinst ütkommen in kreaze utjefte fan foarbylden en moti ven tan aide Fryske Folkskinst, fandele en ynleat fan Dr. A. Wassen bergh, Ir. J. J. M. Vegter en Ir. G. J. A. Bouma. De utjefte is 46 siden great, omfettet 100 printen en kostet by de boekhannel f25.Wy sille dizze utjefte yn in oar artikel bisprekke. De Fryske nifelers, dos deljuedy’t piele mei it meitsjen fan folkskinst en de bidriuwen, dy 't foar in part hantwirk tapasse by it meitsjen fan hjarren guod, kinne de utjefte forgees krije, tsjin it ófstean fan twa wirk- stikken. Dizze kinne bistean üt guod, det trochstrings foar de forkeap makke wurdt, dochs ek kinne foar dit doel aparte spillen makke wurde. De wirk- stikken moatte goedkard wurde fan de Karkommisje fan de Foriening foar Fryske Folkskinst. De nifeler, as it bidriuw, wurdt dan ynskreaun by de Foriening as nifeler. De wirkstikken moatte ynstjürd wurde oan it neifolgjende adres: Ir. G. J. A. BOUMA, Bünte Bok, by Hearrenfean. Fryske Brief XXXIX. Ik krige sa mar ynienen bisite oan myn tafeltsje. Der kaemen twa jongfammen neist my to sitten. Al sjoch ik dan oarnaris wol graech ris nei dit soarte guod, ik wie der nou dochs neat net bliid mei. Ik naem myn beide buorfrjoulju ris goed op en ik moat mar earlik sizze, it hie hiel hwat minder kinnen. De iene tige Ijocht hier, in spits noaske, Ijochte blauwe eagen, in bril op, en dan in smel bleek gezicht. Mar lang net ünkreas hear. De oare, in moaye, soune reade kleur, swart hier; brüne eagen en in fiks postuer. Alle beide in swarte jurk oan en deroer hinne in wyt skerldoek. In pear forpleegsters like it my ta of oars in pear dy’t it wurde soene. Hja praten süntsjes, dy mei it Ijochte hier hie ’t wurd en lustere de oare hwat yn’t ear. De swarte seach myn kant üt en ik miende doe to hearren dat hja sei: „ja ju, sprekend.” Ik hie hjir dos in pear Fryske frjoulju neist my sitten. It wie nou mar krekt as hiene hja it oer my. Moast ik my nou ek as Fries bikind meitsje of krekt dwaen as ik siet to lézen? Ja ik hie kar üt twa, (nè, bigryp my goed, net üt twa frjoulju) mar ik koe twa kanten üt. It like my.mar it béste, om krekt to dwaen as siet ik to lézen en dan marris sjen hwat dat oplevere. It duorre net malle lang, of hja hellen beide in pakje mei brea üt de tas en bistelden elk in kop kofje. Mar dy mei it Ijochte hier, hie it sa fleanende drok mei praten, dat it eine mei it brea as de man yn ’e moanne. De swarte plüze aerdich troch en sei oars al net folie as ja en né. Doe ’t dy it brea bihimmele hie, sei se „As wy nou joun noch mar mei.de bus kinne, hwant oars moatte wy it hide eine rinne en dan dy swiere koffer meisjouwe.” Dy mei it Ijochte hier andere„Ei nou ju hwat skyt dat. It is moai waer en dy trije ketier rinnen is dat nou sa slim. En üs Antsje en dy geane altyd like let op béd, dat dy fine wy noch wol wekker.” En dan ynieneti: „Hoe.let soene wy nou moarn thüs wêze kinne?” „Ik tochte,” sei de swarte, „om in üre of ien. Wy sille wol wachtsje moatte hjir of der.” Sa itende wei, bigjint de earste wer: „Och, och, hwat sille se by üs thüs eagen opskuorre, as ik der sa mar yn 'e keamer kom. Krekt sahwat it iten.op tink.” De oare andere: „Nou se sille by üzes ek raer opsjen, hwant doe ’t ik, nou acht wike lyn fuort gong, sei mem al, nou sjogge wy dy tink net wer foar Pinkster. En nou is ’t noch foar Peaske, dat ik thüs kom.” Doe wie ‘t efkes stil en ik wist dat de tinzen fan dizze beide jong fammen. net wiene der yn dy wachtkeamer, mar dat in eagenblik dy tinzen thüs wiene. Thüs, en dat hja de blide gesichten al seagen dy ‘t der moarn wêze soene. Mar it duorre net lang, hwant al gauw bigoun dy mei de bril op„Freechje dü him ris, of hja elkoar al hawwe ?4 De swarte lake dat hja skodde der oer en sei: „Dü moast net sa lüd ju, hy kin it wol hearre.“ „Ja, hearre wol, mar net forstean,“ wie it biskie hwat hja joech. Ik moast my op 'e tosken bite om it net üt to prüsten fan ‘t laeitsjen. My tocht it bigoun nou moai to wurden en doe ‘t ik sa temük ris op ‘e klok seach; moeide it my hast al, dat ik noch mar in goed healüre tiid hie. In oare kear, komt er mear. FRISO. De sport-idee wint veld Door alle tijden heen heeft de sport bestrijders gehad. In de loop der jaren is echter het aantal tegenstanders steeds sneller geslonken, Ook in krin gen die aanvankelijk meer of minder afwijzend tegenover de sport stonden, begint men tot de overtuiging te komen, dat de sport in 't geheel van de opvoe ding een belangrijke schakel is. Zo hebben de Hervormde Jeugdraad en de Commissie Kerk en Sport een advies uitgebracht aan de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, waarin men komt tot de volgende conclusies a: dat de Synode uitspreekt dat zij de thans bestaande grote sportbonden de aangewezen organisaties acht om aan de lichamelijke vorming van de Ned. Jeugd leiding te geven bdat de Synode aan de Raad voor Kerk en Gezin opdracht geeft advies uit te brengen inzake datgene, wat door de Kerk zou moeten worden gedaan om aan de gezinnen te leren den Zondag te vieren c dat de Synode het haar taak acht dat zij zich uitspreekt tegen wedstrijd- Herdenking en Reünie. Op Vrijdag 10 Mei a.s. organiseert de Landelijke Vereeniging van Ex- Politieke Gevangenen uit den Bezettings tijd op het Eeregrafhof in Bloemen daal een grootsche herdenking van de gevallen vrijheidsstrijders, waarvoor zij tekent op de deelname van alle oud gevangenen en gijzelaars Na afloop van de Herdenking zal in Haarlem een gemeenschappelijke maaltijd wor den gehouden, terwijl in aansluiting daarop tijdens een reünie, de doel stellingen van de Vereeniging nader zullen worden toegelicht. In deze massale samenkomst zullen de gerechtvaardigde grieven en ver- die vee Wanneer wenschen te betreden van hun zullen zij daarvoor toestemming noodig hebben, ddat de Synode het recht heeft er op aan te dringen dat alle wed strijdsport plaats heeft op Zaterdag en dat jeugdwedstrijden op de vrije middagen of in de vacantie gehouden worden edat de Synode een studie commissie instelt om al deze punten te onderzoeken. Deze punten behoeven weinig toe lichting ze laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Er blijkt ondub belzinnig uit dat ook in kerkelijke kringen de waarde van de sport wordt ingezien. We hopen binnenkort de gelegenheid te vinden, dieper op de hierboven genoemde stellingen in te gaan. Nu reeds mag echter met vreugde en voldoening worden vast gesteldDe sport idee wint veldl PUK. Promotie- en degradatie district V. Door het bestuur van den K N.V.B. is de volgende promotie- en degradatie regeling voor het Noorden ontworpen. Nummer 11 van de eerste klasse speelt met de nummers één van de Jurjen oer „je maintiendrai”. ’t Ys al lang Bidden dè kende ’k Ander de Hylper jünges er een, dy niks woed. Hy wéad ’n jier of trè èalder as yk, spile nóit mei, geeng nat nei skoele en wéad altyd smórich en so swat as ’n smid. Dè ’t er èalder wad, het móst-erdè? Hy hee beste hèassens, mar hee nat fule léad. Kom, têt-er, mar ünder tênst! En werkelik, hy joog ’m oen Bygefal kêm-er het letter by de leugenbank langs. Der stoog Jurjen en dy see: (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot (Geref.) Voorm. 9.30 en Nam. 2 uur dr D. S. Attema. 2e P. Voorm 10 uur dsA. J. van Dijk, van Koudum. (Bapt. Gem.) Voorm. 10 uur en Nam 4.30 uur de Hr H. v. d. Werf, van Groningen Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur: ds J. van Veen. 2e P. Voorm 9.30 uur ds J. Loos. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds Brink 2e P. Voorm. 9 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds S. J. Wouda. 2e P. Voorm. 9.30 uur ds Lieftink, van Molkwerum. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur da Treffers. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds C. Jansen. Nam. 2 uur Leesdienst. 2e P. Voorm. 9.30 uur ds C. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds G. de Groot. WORKUM. Door de Ned. Herv. Gem. alhier is toezegging van beroep gezonden aan Ds. A. de Jonge te Westernieland. Hoog bezoek. 13 April. Tijdens z'n verblijf in Friesland bracht gisteren de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen^ vergezeld van de Commis saris der Koningen een bezoek aan onze oude Hervormde Kerk. De restau- ratie-werkzaamheden en verschillende bez'enswaardighedenhadden de grootste belangstelling. Als die restauratie, welke vlugger vordert dan eenigen tijd geleden, eenmaal voltooid zal zijn, zullen we één der mooiste bouwwer ken in Friesland bezitten en zal ook het interieur veel beter tot zijn recht komen. Dan zal het zóó moeten wor den, dat elke gast pas zeggen kan dat hij Workum bezocht, nadat hij de kerk bezichtigd heeft. Autobusdiensten. 16 April. Zooals uit de vorige week geplaatste dienstregeling Bols- ward Workum KoudumStaveren bleek, is met ingang van 15 April dagelijks behalve Zondags, van hieruit ook per autobus aansluiting te krijgen op de veerdienst StaverenEnkhuizen v.v. Bovendien zijn er dagelijks 5 gelegenheden van en naar Bolsward en de bus, die deze dienst onderhoudt, is heel wat gerieflijker dan het be nauwde donkere geval van eenige maanden geleden. Het rijdend materiaal van het Auto bedrijf >De Zuidwesthoek* zal lang zamerhand wel zóó ingericht worden, dat hieraan niets te wenschen over blijft. De vorige maand gehouden demonstratierit met een nieuwe Fran- sche autobus, met een capaciteit 45 zitplaatsen en 20 staanp leverde wel het bewijs van de voo.t- varendheid dezer onderneming. Op een inderdaad feestelijke wijze werd toen deze bus in gebruik genomen met een rit SneekBalkLemmer en hieraan waren voor een groot aantal genoodigden diverse attracties ver bonden. Geen wonder dat men unaniem vol lof was over deze proefrit en ver wacht mag worden dat het reizend publiek straks met evenveel waardeering over de service van het Autobedrijf >De Zuidwesthoek* zal spreken. Vooral voor Workum en Bolsward zijn deze busdiensten van veel belang. Workums bevrijdingsdag. 16 April. Vandaag was het een jaar geleden dat we kennis maakten met de Canadeezen, met jeeps, tanks en ander oorlogstuig en cigaret- ten, lekkerder als ooit tevoren of immer daarna, wat we er in één adem maar bij noemen, want dat was het evenement waar men z’n hart over kon luchten, maar voor het gevoel van vrijheid en vreugde waren zoo moeilijk woorden te vinden. Wat waren we allen intens blij en daaraan werden we heden wel weer even herinnerd door de talrijk uitgestoken vlaggen. Met even prachtig weer had ons stadje uiterlijk bijna hetzelfde aanzien als langens van deze groep onder de aandacht van de Regeering en het Nederlandsche Volk worden gebracht. Weer klinkt voor alle oud-gevangenen en gijzelaars het vroeger zoo gehate woordAANTREDEN. Alle inlichtingen verstrekt het Uit voerend Comité >Herdenking en Reünie*, p/a W. Bakker, van Palland- straat 2 te Velp (Gld.) Deelneming aan de stemming in een andere gemeente De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat een kiezer, bij de verkiezing van de leden van de tweede kamer der staten generaal en der pro vinciale staten, in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. Bij de verkiezing van de leden der provinciale staten moet gemeente gelegen zijn provincie. De kiezer, die bij de aanstaande verkiezingen gebruik wil maken van deze bevoegdheid, deelt, UITERLIJK VEERTIEN DAGEN vóór den voor de stemming bepaalden dag, in per soon ter secretarie van een gemeente mede, in welke gemeente hij aan de stemming wil deelnemen. Hij geeft daarbij o.m. op een adres in die ge meente. Nadere inlichtingen kunnen belanghebbenden ter Secretarie ver krijgen. Workum, 18 April 1946. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen bloedt Den Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doet. Helder en krachtig schalt het de cantine door, het wijde stille land over naar de bergen toe, die half verscholen gaan tusschen laaghangende wolken. Er schiet iets voor je keel. Je tracht het weg te slikken en ziet voorzichtig om je heen, of de anderen niets merken van je ontroering. Je schaamt je eigenlijk een beetje, je vindt jezelf kinderachtig. Maar toch, dat oude volkslied klinkt zoo machtig mooi. Vooral hier, in het vreemde land, ver van huis. Zoopas heeft de bataljonscomman dant gesproken. We gaan deze week vertrekken. Naar Indië. Ons Indig. De boel staat nu ongeveer ingepakt en we zijn klaar om aan onze eigenlijke taak te beginnen. We hebben een vrij zware training I sport op Zondag gehad hier. We hebben als echte Nederlandsche soldaten, beurtelings gekankerd, plezier gemaakt, daverend soms, dan weer hebben we eens echt gedrukt (als we gelegenheid vonden althans) gecritiseerd op alles en aller lei, terwijl we een poosje later weer met de heele boel verzoend waren. Lange marschen hebben we gemaakt, tot we bijna omrolden van moeheid, en groote bloedblaren onder de zool van de voet hadden, veldoefeningen gehouden in woeste wildernis, waarbij we handen en voeten openschramden; door kali’s en over bergen heen zijn we gevechtsoefeningen gaan houden, en we vonden het fijn, hoewel we tegenelkaar altijd steevast volhielden, dat het >groote flauwe kul* was die heele training. Maar na zoo’n oefening waren we altijd echt voldaan moe. In zijn toespraak tot zijn mannen heeft de majoor dat allemaal geme moreerd. Hij is trotsch op zijn bataljon, dat die training zoo goed en met zooveel succes heeft doorstaan. Toegang Strand. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis dat het loopen over en het eierzoeken op het strand, zoowel het groene- en z.g. gele strand als de Workumer waard, zonder schriftelijke vergunning, ten strengste verboden is. Na 19 April a.s. den dag waarop de raaptijd van kievietseieren eindigt en een vergunning tot eierzoeken haar geldigheid verliest is de toegang tot het strand voor onbevoegden ver boden. Dit geldt ook voor degenen, op het strand laten weiden, scharhuurders het strand voor controle aldaar weidend vee, dan een schriftelijke welke verkrijgbaar zal worden gesteld bij den veehoeder S. Wiersma. Honden mogen onder geen bedi g worden meegenomen naar het str d. Wandelvergunningen, alleen gel. j voor den Zondag en algemeen erkence Christelijke feestdagen en uitsluitend toegang gevend tot de z.g. zomerkade, zullen in zeer beperkte mate verkrijg baar worden gesteld. Schriftelijke aanvragen hiervoor kun nen ter Secretarie worden ingediend. Workum, 11 April 1946. Burgemeester en Wethouders voorn. W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. 2e klasse A en B een hele competitie om één plaats in de eerste klasse. De kampioenen van de 3e klasse- competities A tot en met I spelen in twee afzonderlijke competities een hele competitie om het kampioenschap. Vervolgens spelen de nummers laatst van de 2e klasse A en B met de twee kampioenen van voornoemde compe tities een hele competitie om twee plaatsen in de tweede klasse. De twee laagstgeplaatsten uit de 3e klasse competities At/ml degraderen automatisch naar een eventueel in te stellen vierde klasse. Voor alle afdelingen waarvoor een dubbele competitie is vastgesteld, geldt het resultaat voor de eerste- zowel als voor de laatste plaatsen na het be ëindigen van de dubbele competitie. Loop door Heerenveen. Zaterdag werd in Heerenveen de loop door Heerenveen gehouden. Winnaar werd de bekende Leeuwarder athleet Walstra, die kortgeleden bij de Nederl. Veldloop kampioenschappen tweede werd achter Slijkhuis. Deze uitslag levert dus geen ver rassing op. Wel echter was dit het lopen van IJbema uit Workum, een E klasser (niet bij de KNAU aangesloten). Hij kwam als tweede door de finish en liet alle C en D klassers achter zich. De tijd van Walstra over de 3.100 M bedroeg 9 minuten 10 seconden IJbema had er 10 minuten 12,8 seconde voor nodig. Voetbaloverzicht. Hielpen en Workum speelden in Hindeloopen een spannende wedstrijd. De gasten wonnen tenslotte met 2 1. Oeverzwaluwen 2Heeg 2 ging niet door. Overeenkomstig de verwachtingen won Workum 2 van Oranje Nassau 3. De uitslag was hier 3—0. De bekerwedstrijden werden even eens voortgezet. Quick S had nogal wat moeite met de Valken, maar haalde toch door de 1 0 overwinning de volle winst binnen. Heeg zorgde voor een daverende 92 overwinning op de Zeemeeuwen, in Harlingen nog wel. Oeverzwaluwen tenslotte bereikte een verdienstelijk 22 gelijk spel tegen Bakhuizen. beide in pakje mei brea üt de tas en bistelden elk in kop kofje. Mar mei it brea'as de man yn ’e moanne. De swarte plüze aerdich troch „As wy nou joun noch mar mei de bus kinne, hwant oars moatte wy it Ei nou ju hwat skyt dat. It is moai waer en dy trije ketier bêd, dat dy fine wy noch wol wekker.” En dan ynieneh: of ien. Wy sille wol wachtsje moatte hjir of der.”

Friso nl | 1946 | | pagina 1