Ouders, Nieuws- en Advertentieblad voor Workum eo omliggende gemeenten J naar Jndië No. 17 Zaterdag 27 April 1946 69ste Jaargang t I Met onze jongens L F I 713 712 711 710 709 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 10 9 7 7 5 6 4 5 3 35 32 32 31 31 27 26 24 24 21 15 13 1 15 13 13 15 14 10 12 8 8 7 3 5 0 5 4 4 3 7 2 5 1 1 5 6 6 1 3 7 2 8 8 7 9 3 1 4 5 5 8 7 7 10 8 8 10 12 16 23 7 I. 213 212 211 210 209 v. 1 3 5 6 4 8 7 10 12 wijst Uw kinderen op ‘t gevaar om de rijweg als speelplaats te gebruiken. j I BONNENLIJST 16 16 16 16 16 16 16 16 16 Fryske Brief XXXX. FRISO I OFFICIËELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND T 25 PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN 2 men Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workutn - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: B. GAASTRA, D 36, Workum V 25 X 25 pt- 25 22 18 17 17 14 13 11 n e Verschijnt eenmaal per week Tababakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) 100 gr. chocolade- of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) Bonkaarten KD, KE 604 714, 715 800 gram brood 500 gram suiker 125 gram margarine 250 gram boter 100 gram kaas 200 gram bloem D 40, D 41 reserve 400 gram brood E 40 reserve 500 gr. rijst of kinderm. Bonkaarten LA, LB, LC 604 115, 116, 117 100 gram vleesch A 28 2 liter melk B 28, C 28 3'/2 liter melk geldig van 28 April t. e. m. 11 Mei 1946. Minister van aanbeveling den. Door een programma Bonkaarten LD, LE 604 615, 616, 617 100 gram vleesch D 28, E 28 6 liter melk De verkoop van Vischconserven. Van officieele zijde wordt gemeld Zooals verwacht kon worden bestaat er bij hetpubliek groote belangstellingvoor de thans in de handel gebrachte visch conserven. Bij den aankoop van deze partij heeft bij de Regeering dan ook het streven voorgezeten iedereen in de gelegenheid te stellen van de con serven te profiteeren. Het is daarom jammer te moeten constateeren, dat sommige winkeliers in het geheel de taak niet begrijpen, die hun ten aanzien van den verkoop wordt opgelegd. Terwijl alles in het werk wordt gesteld voor een juiste spreiding over het geheele land, zijn in ons land gevallen geconstateerd, waarbij winkeliers aan één persoon 30 tot 40 blikken tegelijk verkochten. Ja, een firma maakt zelfs reclame met den leus Bij aankoop van 10 blikken één blik cadeau.» Een dergelijke gang van zaken is ten eenenmale onjuist en het is daarom, dat een beroep gedaan wordt op de winkeliers om de par tijen zoo gelijkmatig mogelijk onder hun klanten te verdeelen. Van ons In overeenstemming met de wensch van de Regeering om de eerste her denking van onze bevrijding op sobere wijze te vieren het kan helaas nog geen dag van onvermengde feestvreugde zijn, daar onze harten nog te zeer van zorg vervuld zijn over den toestand in het Rijk-Overzee is door het Oranje-comité een programma opge steld, dat men elders in ons blad kan vinden. Zooals bekend is, valt de nationale herdenkingsdag dit jaar op Zondag 5 Mei. De Regeering heeft bepaald, dat eventueele feestelijkheden zullen worden gehouden op Zaterdag, 4 Mei a.s. in de namiddag, daar des morgens moet worden doorgewerkt in verband met de economische nood van ons land. Het spreekt haast vanzelf, dat aan de herdenking van onze bevrijding vooraf gaat een herdenking van hen, die voor onze bevrijding het hoogste offer brachten, het offer van hun leven. Deze herdenking vindt plaats bij de graven van de geallieerde vliegers, en Workum Van 18 t.m. 24 April 1946. Geboren: Wybrich Antsje dvSübolt Wiepke de Boer en Afke,Koopmans; Simon zv Thijs van der Meer en Afke Wiersma; Thomas zv Paulus van der Tuin en Taetske Mulder. GehuwdJohannes Terpstra, 25 jr en Aagje Krojjenga, 19 jr, beiden te Workum. Overleden: Jeltje Jongstra, 75 jr. waardige wijze onze stad, die en de zomer zoo ~-r bewonderen om haar schoonheid netheid zal niet gehavend worden door leelijke reclame-restanten, die naar de ervaring leert, een hardnekkig lang leven hebben. Gaarne doe ik een beroep op alle inwoners van Workum en ook op diegenen van elders, die Workum tot >operatie-terrein< kiezen om aan de bovenstaande regeling hun onverzwakte medewerking wel te willen verleenen. WORKUM, 23 April 1946. De Burgemeester van Workum, W. M, OPPEDIJK VAN VEEN. wel op Vrijdag, 3 Mei, ’s avonds 8 uur. Nadat 2 minuten stilte in acht zijn genomen zullen de gezamenlijke zangvereenigingen enkele toepasselijke liederen zingen. Op Zaterdag, 4 Mei vindt des morgens om 11 uur in de scholen een herdenking plaats, waarvoor door het Nationaal Instituut eenige richt lijnen zijn giformulecrd en door den Onderwijs met diens aan de scholen toegezou- zooveel mogelijk gelijk wil men de nationale saamhoorigheid tot uitdrukking bren gen. ’s Middags 1 uur wordt onder klokgelui door de geheele bevolking gelijktijdig de vlag uitgestoken. Het betreft hier weliswaar een eenvoudige handeling, doch indien zij werkelijk le klasse P. Westendorp D. Visser J. Lage weg A. Kransen J. Koopen R. Dijkstra H. de Groot O. Dijkstra Jan Dijkstra 2e klasse Sj. de Jong D. Mulder E. de Boer Tj. Folkerts P. Vlas M. v.d. Weide A. Lageweg S. Valk D. Kramer L. Elzinga S. Wiersma G. Tjalsma Sj. Rekers Herdenking bevrijding. bevoegde zijde schrijft bereiding, maar tot dusver blijkt wel dat het comité en z’n talrijke neven commissies een in details uitgewerkt plan tot uitvoering wenschen te brengen en we twijfelen niet of deze schitterende propaganda voor het toerisme in Fries land zal allerwegen gesteund worden. Als de directe voordeelen voor onze provincie en een deel van haar be woners belangrijk kunnen zijn, des te beter, maar hoofdzaak is dat ieder er natuurlijk een eer in zal stellen dit echt Friesche watersportgebeuren een volledig succes te doen worden. WORKUM. Ds. A. de Jonge, van Westernieland heeft het beroep van de Ned, Herv. Gem. alhier, aangenomen. Paardensport. 24 April. Onze Landelijke Rij- vereeniging »De Mustangs» heeft op 2e Paaschdag aan de te Oudemirdum gehouden streekwedstrijd deelgenomen en daar behaalde P. Kuipers met Curda en J. Vaartjes met Pulea een 2e en 3e prijs in de individueele dressuurproef, terwijl het achttal de 2e plaats wist te bezetten in de dressuurproef voor achttallen. Ook te Workum hoopt men dezen zomer een streekwedstrijd te organi- seeren. Als datum werd vastgesteld 24 Juli en vermoedelijk mag dan op deelname van minstens 8 rijvereeni- gingen gerekend worden. Dat kan dus voor onze plaats een ongekend fraai schouwspel opleveren, waaraan vooral de paardensportliefhebbers hun hart kunnen ophalen. Dammen. Eindstand competitie 1945’46 van de Damclub >0 G.< Workum. gesp. gew. gel. door de geheele bevolking gelijktijdig wordt uitgevoerd dan werkt dit sugges tief en zij zal het op dit herdenkings feest onmisbare saamhoorigheidsgevoel in hooge mate bevorderen. Om 2 uur zal Crescendo», geëscor teerd en begeleid door de ruiters van de ruitersport vereeniging een muzikale wandeling door onze stad maken, opstellen op het Noord met als eind doel het voormalig N.A.D. kampterrein, alwaar de «Mustangs» ons staaltjes van hun kunnen en durven zullen laten zien. Daarna gaan we naar de Markt terug, waar door een 30-tal deelneem sters en deelnemers volksdansen zullen worden uitgevoerd. ’s Avonds is er dan nog een concert door «Crescendo», levende stoelendans en polonaise, waarna om kwart voor twaalf de Burgemeester de dag met een toespraak zal sluiten en gemeen schappelijk het nationale volkslied zal worden gezongen. Het is een juist gebruik bij de zee varenden de vlag des nachts te strijken. Dit is de uitdrukking van de waarde, die men aan de vlag als nationaal symbool hecht. Zulk een symbool moet men niet als een wille keurig doek ’s nachts buiten laten hangen. Na het sluitingsuur hale men dus de vlag binnen. Zondag 5 Mei, de eigenlijke natio nale gedenkdag, wordt des morgens 8 uur de vlag onder klokgelui weder door 8e geheele bevolking gelijktijdig uitgestoken, waardoor gesymboliseerd wordt de nationale vreugde op het tijdstip, waarop een jaar geleden de wapenstilstand van kracht werd. Ver der worden dien dag ongetwijfeld in de kerken herdenkingsdiensten ge houden. Partij van de Arbeid. 24 April. Hedenavond werd in de Doopsgezinde kerk alhier door den heer Evert Vermeer, het jongste lid van de Tweede Kamer, een propaganda- rede gehouden. Het standpunt dat de Partij van de Arbeid inneemt ten op zichte van Indonesië en van verschil lende sociale en economische vraag stukken werd helder uiteen gezet en kwam des te scherper aan het licht bij de vergelijkingen met de reaction- naire meeningen hieromtrent. Aan een vooruitstrevende politiek, niet enkel in woorden, is nu meer dan ooit behoefte en dat ons volk daarvan goed door drongen zal zijn, moge op 17 Mei bij de stemming duidelijk aan den dag treden, aldus spr. Na z’n krachtig en zakelijk betoog werden enkele gestelde vragen niet met een speciaal overre dende kracht, maar op een waarlijk democratische wijze beantwoord, ’t Was voor de afd. «Workum», afgezien van aanmerkelijke ledenwinst, een goede, een zeer goede avond 1 Verkiezingspropaganda, voor 17 Mei, 29 Mei en 26 Juli a.s. Evenals in de jaren 1937 en 1939 zijn ook nu de politieke partijen en groepeeringen overeengekomen geen propaganda-materiaal te plakken aan gevels, deuren, schuttingen en bruggen, noch ook de straat met politieke leuzen te bekladden. Deze afspraak is gemaakt, opdat voorkomen worde, dat onze stad voor langen duur wordt ontsierd. Geoordeeld werd dat er voldoende gelegenheid overblijft om de aandacht op de voorgestane beginselen te ves tigen. Daartoe kan men de biljetten voor de vele ramen hangen, strooi biljetten verspreiden aan de woningen, vergaderingen beleggen in gebouwen, huisbezoek doen en alleen plakken op de helft der aanplakborden na overleg en op aanwijzing van de secretarie. Wij kwamen ook overeen, dat geen geluidspropaganda zou worden ge voerd op straten en pleinen. Zoo kan, wanneer ieder zich houdt aan de afspraak en andere groepee ringen zoo die er mochten zijn, zich er bij aansluiten, de verkiezingsstrijd met gelijke middelen op worden gevoerd. En wij in het voorjaar graag Lw>. en i Zondag 28 April. Workum (R.-K.) Voorin. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds J. Loos. Nam. 5 uur ds J. van Veen. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot (Geref.) Voorm. 9.30 uur dr D. S. Attema. Nam. 2 uur (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Dienst. Nam. 2.30 uur Lezen. Dinsdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur: ds J. Loos. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink Hindeloopen Geen opgaven ontvangen. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Nu gaan we naar Indië. Daar zullen we profijt kunnen trekken van die training. Ook zullen we het daar soms moeilijk krijgen. Heel moeilijk misschien. Strenge zelfdiscipline zal gevraagd wor den. Het zal misschien heel veel kosten van je, om er niet op los te branden als je onrecht ziet, wreedheden van extremisten, tegenover onschuldigen en weerloozen. Dan mag je niet zonder bevel daartoe, ingrijpen en de schul digen hun verdiende loon geven. Ook zal er misschien gevochten moeten worden. Dat zal makkelijker zijn, want dan kun je iets dóén. Maar dat zal menschenlevens kosten. Ook aan onze kant. Dat zal ook moeilijk zijn. Doch we zullen voor de naam en het recht van Koningin en vaderland onze plicht doen. We zullen de naam van Nederland, van Friesland, van het Friesche Bataljon hoog houden. Je neemt je ernstig voor, om desnoods met inzet van je leven, die plicht te vervullen. Zoo nu en dan bij een geestige opmerking davert een algemeene lach. Dan gaat de majoor weer verder. We zullen straks in Indië ook onze familie en onze kennissen niet verge ten. We zullen, als we terug komen, ons niet hebben te schamen voor hen. En je denkt onwillekeurig even aan je moeder, je vrouw, je kinderen, je verloofde, je vader. Nee, hun zal je niet vergeten. Even later slaat de piano de eerste accoorden aan van het Wilhelmus. Spontaan rijs je op en neemt de houding aan. En je zingt mee terwijl je zoo nu en dan slikten een huivering doortrekt je, zoo mooi vind je opeens dat oude lied. Dan klinkt het tweede couplet Mijn Schildt en de Betrouwen Sijt Ghij O God mijn Heer Op U so wil ick bouwen Verlaet mij nimmermeer. Dan weet je het opeens weer zoo héél zeker, dat, wat er ook gebeurt, je niet alleen gaat. Friesland, we vergeten je niet 1 Friesche Elfstedenweek 1946. Friesland was in bezettingstijd het toevluchtsoord voor velen men kwam hier om allerlei levensmiddelen toen de honger, om onder te duiken als menschenjacht dreigde en aan de kin deren uit de steden werd tehuis en voeding geboden. Ook in de illegale strijd heeft Friesland een belangrijk aandeel gehad. In die benarde tijden heeft men onze afgelegen provincie beter leeren kennen en waardeeren. Nu het doorbrengen van de vacantie in het buitenland nog niet mogelijk is, zullen velen weer eens een bezoek willen brengen aan Friesland, dat gaarne de band met de andere gewes ten verstevigen en liefst niet in vergetel heid terugvallen wil. De naar schoon heid en verpoozing zoekende vacantie- ganger zal evenmin teleurgesteld wor den. Immers, welk een afwisselend natuurschoon, maar vooral welk een watersportdorado. Daarom heeft het idee, geopperd door de Watersportvereen. «De Meeu wen» te Leeuwarden, om een elf stedentocht over het water te houden voor alle mogelijke zeil-, roei- en motorbooten, inmiddels vastere vor men aangenomen en is de volle mede werking toegezegd van plaatselijke en provinciale V.V.V., gemeenten, water staat, bevrachtingscommissariaat e.d. Honderden aanvragen om inschrijf formulieren zijn reeds binnengekomen, zoodat de sluitingsdatum van 15 Juni misschien vervroegd zal moeten worden. Men hoopt de tocht, waarvan het langste traject op één dag 46 km bedraagt, in de week van 22 tot en met 27 Juli a.s. te houden. De route is ook reeds voorloopig vastgesteld, doch hieromtrent volgen t.z.t. wel nadere gegevens. Het ligt nl. in de bedoeling om driemaal een «Friesche Elfstedenweek-Courant» te laten ver schijnen en voor de tocht zelf zal een programmaboekje uitgegeven worden. Wedstrijden worden vermoedelijk inge last op de trajecten GrouwSneek en Ijlst— Sloten. Het vraagstuk slaapgelegenheid zal worden opgelost door drijvende Hotels in de vorm van «Skütsjes» in Friesch karakter. Deze schepen welke de namen van de Friesche Elf Steden zullen voeren, vormen tevens de sleepgele- genheid voor de schepen welke aan den tocht meedoen. Zoo noodig zal men bovendien op diverse punten motorsleepbooten stationneeren, Den gezagvoerder, die alle vereischte stempels op zijn startkaart heeft weten te bemachtigen, wordt een plaquette aangeboden, terwijl de leden der be manning tegen kostprijs een herinne- ringsmedaille zullen kunnen krijgen. Aan de tocht is nog een fotoprijs- vraag en een wedstrijd voor het beste reisverhaal verbonden. Uit de bekroonde inzendingen denkt men een propaganda- boek voor de Friesche watersport samen te stellen. Het secretariaat van de Friesche Elfstedenweek 1946 is gevestigdWillem Loréstraat 77, Leeuwarden. Er zijn nog groote plannen in voor- Bonkaarten KA, KB, KC 604 214 t.e.m 219 800 gram brood 400 gram suiker 125 gram margarine 125 gram boter 200 gram kaas 200 gram bloem B 41 reserve 160Ö gram brood C 41 reserve 800 gram brood L. S. Zooals U waarschijnlijk uit de dag bladen bekend zal zijn ligt het in de bedoeling van de Stichting 1940'45 om in de week waarin we gedenken de algeheele bevrijding van ons Vaderland, een inzameling te houden ten bate van de nagelaten betrekkin gen der illegale strijders. We willen dit hier nog even nader toelichten. In de week van Woensdag 1 Mei tot Woensdag 8 Mei a.s. zult U bezoek ontvangen, waarbij U een inteeken- biljet zal worden aangeboden voor een geregelde jaarlijksche bijdrage. U kunt daarop inteekenen voor een bedrag zoo hoog als U zelf verkiest. Jaarlijks zal dat bedrag dan per kwitantie bij U worden geïnd. Bij het bezoek be hoeft U dus niets te betalen. Mocht U niet tot jaarlijksche beta ling willen overgaan dan wordt natuur lijk een gift ineens voor het boven genoemde doel gaarne geaccepteerd, maar de bedoeling van deze actie is om vaste jaarlijksche contribuanten te winnen. Een vorige collecte die over het geheele land gehouden werd, is in Workum, in verband met de geld- saneering niet doorgegaan. Vriendelijk verzoeken wij U dit vooraf te bespreken met Uw huisge- nooten, opdat het de dames en heeren- collectanten gemakkelijk kan worden gemaakt, als ze straks bij U komen. Teekent in zoo hoog Uw draag kracht dat toelaat. Laat het een offer zijn in de volle zin van het woord. Een jaarlijksch offer ten bate van hen die zoo zwaar getroffen werden. De Stichtings-gedelegeerde. It petear stike wer efkes en it wie al wer de Ijochte dy ‘t sei „Moast ris goed sjen Sjouk, hwat liket dy man dochs sprekend op us omke Melle fynst net Ik flelde dat er twa pear eagen nei my seagen. Doe klapte ik ynienen it boek ta en sei bidaerd: „Mar ik bin omke Melle dochs net hear.“ De swarte krige in kaem as fjür en de oare waerd süver noch bleker om 'e noas en wylst hja heal en heal oerein sprong sei hja„Forhip keardel, wist ik dat jo in Fries wiene? Ik lake en andere: „Ei nou, dat hindert dochs neat wol It like hast wol, dat ik it spul al hwat bidoarn hie, alteast by dy mei de bril op, hwant hja sei frijhwat noartsk: „En jo liawwe fansels üs hiele forhael wol heard? Ik joech dat foartdaliks ta en andere doe: „Ja, jimme tochten my er tusken to nimmen, mar ik leau dat ik jimme to titer haw. „Nou it duorre net malle lang of it skeel wie forgetten. Myn beide buorfroulju wiene yn oplieding foar forpleegster en soene nou in pear dagen nei hüs mei fekansje. Om ‘t hja de jouns net mear yn Fryslfin komme koene, moasten hja in nacht ütfanhüzje by in suster, fan dy mei it Ijochte hier. En sa kaem ek it praet oer, hwer ‘t hja einlings fandinne wiene. De iene kaem üt ‘e Walden en de oare, (de swarte) by Snits om wei. Ik moast fensels ek opbychtsje hwer ‘t ik weikaem. Doe ‘t ik sei fan Warkum, frege de swarte fuortdaliks: „Kinne jo dy en dy dan ek?“ Ik prakkesearre ris, mar ik koe der einlings dochs net ütkomme. Dat ik -frege„Hwat docht dy man?“ „Ei“ andere hja, „It is gjin man, it is in frijfeint, hy hat in skoft by üzes op it doarp wenne. En syn heit arbeidet by dy en dy.“ Nou mar doe wie 't yn oarder, doe wist ik fuortdaliks hwa ‘t hja op it each hie. Ik kaem sa by biten en brokken to witten dat it fanke hiel hwat mei dy Warkumer op hie en dat it har fige moeide, dat hja nea mear hwat fan him hearde. It wie einlings sa, dat by stiltsjes weibleaun wie. „Nou witte jo hwat wy dogge“ sei ik, „sa gau ik wer yn Warkum kom, sil ik him de groetnis oerbringe? Mar dat wie lang net goed, ohea né. Hwant mar frijhwat forheftich andere hja: „Boadskiprinners haw ik net nedich? Dy mei it Ijochte hier, wie hwat yn 'e lijte fallen, mar dy kaem nou üt ‘e hoeke mei„Dogge jo de groetnis mar, hwant hja is noch pftr op dy feint, hja hat it altyd oer him? De brflne eagen seagen my oan en it ienige hwat hja sei„Jo sizze him mar neat, as er üt him seis net komme wol, moat hy er mar bliuwe“. Ik haw mei greate biwündering nei dit fanke sjoen. It wie oan alles nei to gean dat hja in bulte mei dy jonge op hie, en nou ‘t der in kans bistie dat hy, troch dy groetnis, wer nei har takomme soe, wegere hja. „Hy moat üt himsels komme“ sei hja ommers. Doe ‘t ik op ‘e klok seach, hie ik noch krekt tsien menüten, dat ik gau myn boek yn ‘e tas en doe haw ik öfskie nommen fan myn beide „Tafelsusters“. Ik haw harren in fan herten goeie reis en wol thus tawinske. En opnij haw ik sjoen, dat by alit„mearuhwatHollün boppe Fryslffn biede kin, der yn de herten fan de Friezen dochs bliuwt, de langstme nei it aide skiere lan. Dat it nei-„hüsu-gean, jit eltse kear opnij in feest is. In feest yn de wiere bitsjutting fan it wurd. FRISO.

Friso nl | 1946 | | pagina 1