Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST naar Jndië Sportkrabbels No. 18 69ste Jaargang Zaterdag 4 Mei 1946 221 222 223 224 225 Schaken. Fryske Brief 41. Met onze jongens OFFICIËELE MEDEDEELINGEN na X 35 FRISO. PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND 3 ABONNEERT U OP „FRISO” Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 die genoegen DE KRIEBEL. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: B. GAASTRA, D 36, Workum Verschijnt eenmaal per week De Ned. kampioen Dr. Euwe won in Maastricht het internationale schaak toernooi. De Friese kampioen Kramer werd winnaar van de achtkamp om de Wegenerbokaal. Deze achtkamp werd in Apeldoorn gespeeld. Holland—België. De belangstelling voor deze wed strijd, die 12 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal worden ge speeld, is enorm. Er zijn ca. 650.000 aanvragen naar één van de bijna 50.000 beschikbare plaatsen binnengekomen. Het grootste aantal kaarten wordt uitgereikt via de bij de K N.V.B. aan gesloten verenigingen, die daartoe hun bestellingen hebben kunnen inzenden. Waarschijnlijk zal van iedere acht aangevraagde kaarten er slechts één worden toegewezen. De teleurgestelde liefhebbers zullen troost moeten zoe ken bij de radio. De opstelling van het Ned. elftal heeft nogal wat verrassingen gebracht. Niet minder dan zes spelers van het elftal dat tegen Luxemburg won, zijn vervangen. geldig van 28 April t.m. 11 Mei ’46. resultaat. Ook de reserve-elftallen van Workum en Bakhuizen kwamen tegen elkaar in het veld. Hier wonnen de gasten met 4 1. Heeg 2 hield Oever- zwaluwen 2 er met 51 onder. len fan de Fryske Dagen 1946 is DE FRYSKE BIWEGINGSDEI. Fait dit jier de klam by de Fryske Dagen op de Industry, mei troch de greate tentoanstelling, dy‘t halden wurde sil yn de Beurs, dochs meiie de oare kanten fan it Fryske libben, dêr ‘t dizze dagen fan sprekke sille, ek wol efkes neijer under eagen fan it publyk brocht wurde. De tredde deis, de Tongersdeis, sil wijd wêze oan de Fryske Kultuer. Gjinien sil it nijdwaen dat it noch jonge Bureau Kulturele Saken (festige to Ljouwert, Coulonhüs, Doelestrjitte 8) yn de orgamsaesje fan re Fryske Dagen 1946 in warber oandiel nomd hat, troch de opset fan dizze tredde, de Kulturele, dei foar syn rekken to nimmen. Sa hat it ü.o. yn de kommisje meiwurke oan de tentoanstelling en forsoarget it dêr it Kulturele part fan. Mar der is mear en dat mei nimmen üntgean. De Ried fan de Fryske Biweging sil dyselde Tongersdeis, de 9de Maeije, de FRYSKE BIWEGINGSDEI hülde. Om healwei alven wurdt yn de haed- stêd (Sealen Schaaf) elts forwachte, dy ’t lid is fan ’e Biweging, mar ek folie bilangstellenden, dy ’t dat noch net binne. It program sil krêftich wêze Sprekke sille Prof. Dr. J. H. Brouwer en de dichter Fedde Schurer. Hja sille elk in diel bihannelje fan it juster, hjoed en moarn fan Fryslan. Bihalven dizze sprekkers komt juffer Auk deBoer om fersen foar to dragen en sil ‘t op heech peil steande muzikale part fan de wurklist tabitrouwd wêze oan it bikende Collegium Musicorum. Foar it meiinoar sjongen fan alle oanwêzigen hat de komponist J. Slofstra syn meiwurking tasein. De lieding fan de Biwegingsdei is yn hannen fan de foarsitter fan it Bonn fan de Frysk Nasjonale Jongerein: Halbe S. Doele. Fansels is de tagong frij de moarns. De jouns sil de earste opflering fan it nije Fryske Sjongspul „De Jonkerboer“ (tekst Dr. Y. Poortinga, muziek Paulus Folkertsma) yn de Harmony wêze. It kin net oars of de Sealen Schaaf rinne fol op 9 Maeije. En dat moat ek. Hwant Fryslan jowt op dizze Fryske dagen 1946, dy ‘t hopentlik it bigjin fan in nije tradysje wurde, in demonstraesje fan syn saeklik kinnen en kulturele rykdom; net allinne nei buten ta, mar ek ta eigen sterke oantrün. Bonkaarten KA, KB, KC 604. 125 gram boter 125 gram margarine 50 gram thee 250 gram jam, stroop enz. 250 gr. waschpoeder Bonkaarten LA, LB, LC 604. 118 100 gram vleesch A 29 2 liter melk B 29, C 29 3’/2 liter melk Bonkaarten KD, KB 604. 724 250 gram jam, stroop enz. 725 250 gr. waschpoeder Bonkaarten LD, LE 604. D 29, E 29 6 liter melk Workum Van 25 April t.m. 1 Mei 1946. Geboren: Jantje dv Gerben Bonnema en Trijntje Vrolijk. Johan Gerard z.v. Dirk Visser en Wytske de Vries. GehuwdSijtze de Boer, 53 jr, te Amsterdam en Akke Piso, 43 jr, te Workum. Henricus van der Veen, 28 jr en Jeltje Veltman, 25 jr, beiden te Workum. Overleden: geene. Voetbaloverzicht. Na de uitstekende resultaten van de clubs uit onze omgeving in de beker- competitie (HeegZwaluwen 53, BakhuizenBlauw Wit 40, De Val ken—Oranje Nassau 52) werden Za terdag weer verschillende wedstrijden voor de gewone competitie gespeeld. Heeg deelde een rake klap uit. Met niet minder dan 12—2 werden de Oeverzwaluwen ingemaakt. Hielpen bleef thuis maar net met 43 baas over de Valken. Workum deed het thuis tegen Bakhuizen uitstekend en een 41 overwinning was hiervan het Bode-concierge stadhuis. Burgemeester en Wethouders van WORKUM roepen sollicitanten op voor de betrekking van bode-concierge in het stadhuis. Salaris f 1635. f1865.plus vrij wonen, brandstof, licht en waterleiding. De concierge moet gehuwd zijn. Indiensttreding 1 Juni a.s. Instructie ligt ter gemeente secretarie ter lezing. Sollicitaties (op zegel) met uitvoerige inlichtingen vóór 12 Mei a.s. in te zenden aan den burgemeester. Geen persoonlijk bezoek dan oproeping. Workum, 2 Mei 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. we om WORKUM. Benoemd met ingang van 16 Juni tot klerk aan de afdeeling Bevolking en Militaire Zaken ter secretarie der gemeente Leeuwarden onze plaatsgenoot de heer J. Kroijenga, thans als zoodanig werkzaam ter secretarie alhier. Herdenking Bevrijding. Wij vestigen er de aandacht op, dat in het programma van de herdenking der bevrijding, zooals dat de vorige week werd gepubliceerd, enkele wijzi gingen zijn gekomen. Het gewijzigde programma vindt U elders in dit blad afgedrukt. De herdenking van de gevallenen, bij de graven van de geallieerde vlie gers, op Vrijdagavond, vangt niet aan om 8 uur, doch om kwart voor acht (precies). Men dient dus voor dat tijdstip op de begraafplaats aanwezig te zijn. Ieder begeve zich te voet daarheen, onder volkomen stilzwijgen. Men wordt vrien delijk verzocht niet over de graven te loopen, zooals dat bij een vorige ge legenheid wel is gebeurd. Er zullen geen toespraken worden gehouden en er zullen geen kransen worden gelegd. Wel zal er gelegenheid worden gegeven enkele Nederlandsche bloemen op de graven neer te leggen. Nadat de zangvereenigingen een lied zullen hebben gezongen zal om 8 uur twee minuten van volkomen stilte in acht worden genomen ter herdenking van hen die in den oorlog vielen. Daarna zal het >Onze Vader* worden uitgesproken en de zangvereenigingen zullen nog een lied zingen, waarmede de plechtigheid is beëindigd en ieder de begraafplaats rustig en stil weer verlaat. Zaterdag 4 Mei zal om 11 uur in het geheele land het openbare leven 1 minuut stil staan, na inleidend klok gelui. Alle verkeer dient dan stil te staan en de radio te zwijgen. Men bevindt zich op dat moment zooveel mogelijk buitenshuis. De stilte eindigt weer met klokgelui. In het middagprogramma is nog een voetbalwedstrijd tusschen Workum I Heeg I ingelascht op het voetbalveld op het strand. Aanvang half zes. Ten gevolge hiervan begint de middaguit- voering van de volksdansen op de Markt niet om 5 uur doch om half vijf. Friesche dagen 1946. Overal in den lande trekken de affiches van de >Friesche dagen 1946» de aandacht en verscheidene geïnte resseerden, Friezen en niet Friezen, maken zich om van 711 Mei a.s. één of meer dagen Leeuwarden te bezoeken. In een groote Industrie tentoonstel- ling in het Beursgebouw geeft alsdan het Friesche bedrijfsleven, onder spon tane medewerking van het Provinciaal Bestuur, eendrachtig een demonstratie van wat het ’t laatste jaar reeds weer bereikt heeft. Friesland, dat vooral in het eind van de bezettingstijd voor vele hon gerenden het land was, waar men de boeren opzocht en tot hulp bereid vond, heeft zich na de bevrijding met meer klem dan ooit tevoren uitge sproken voor het stichten van meer industrieën. Het kan dan ook geen kwaad, dat bij deze «Friesche Dagen*, die hopelijk het begin vormen van een nieuwe traditie in deze provincie, het accent dit jaar valt op de industriedoor de tentoonstelling en mede doordat ook de eerste dag 7 Mei, geheel in het teeken daarvan zal staan. Bijzonderlijk zij hier vermeld, dat de Minister van Handel en Nijverheid dan ook in een contactbijeenkomst met het Friesche bedrijfsleven een rede zal houden. De tweede dag, 8 Mei, zal gewijd zijn aan de bekende jaarlijksche stie renkeuring van het Rundvee Stamboek, op de Veemarkt. In vervolg hierop komt de Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening op 9 Mei spreken, terwijl op 10 Mei de Dag der Friesche Landbouwstichting gehouden zal worden. De derde dag, 9 Mei, zal boven dien het Friesche cultureele leven naar voren brengen door het houden van de jaarlijksche Fryske Biwegings Dei, waarop Prof. Dr. J. H. Brouwer van Groningen en de Friesche dichter Fedde Schurer van Amsterdam het woord zullen voeren. Mejuffrouw Auk de Boer van Amsterdam zal als decla- matrice medewerken, terwijl het Leeu warder «Collegium Musicorum* het muzikale deel zal verzorgen. Onder- tusschen vergeet men de zaalzang niet de Friesche componist J. Slofstra van Leeuwarden zal deze leiden, (De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die eerst op de Biwegingsdei tegenwoordig zou zijn, komt thans door omstandigheden daarin verhinderd een dag vroeger een lezing houden voor een groot aantal genoodigden). Op de avond van 9 Mei gaat de première van het Frysk Sjongspul »De Jonkerboer* (tekst Dr. Y. Poortinga, muziek Paulus Folkertsma). De Industrie-tentoonstelling, die tot en met 11 Mei duurt, zal nog begeleid worden door op- en uitvoeringen van allerlei aard. De Ljouwerter Orkest Foriening zal werken uitvoeren van meerdere Friesche componisten »De Jonkerboer* zal nog een aantal malen voor het voetlicht gebracht worden er zullen nachtvoorstellingen van be langrijke filmwerken zijn in het kader van de actie »De Kunst gaat door het Vrije Land* lezingen over cultu reele onderwerpen staan op hetprogram, alsmede diverse andere samenkomsten, congressen, enz. Friesland, dat tijdens de bezetting zijn plicht heeft gekend, wil toonen, dat het ook krachtdadig zijn aandeel neemt in de opbouw van Nederland, door zichzelf ook zoo spoedig moge lijk te herstellen nu het weer mogelijk is, positief werk te verrichten. Het hoopt in de organisatie van deze «Friesche Dagen 1946* een waardige stimulans te geven aan de eigen be volking en aan die van overig Neder land. Zondag 5 Mei Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. van Veen. (Herdenking bevrijding) Nam. 5 en 7.30 uur ds J. Loos. (Afscheid). (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds G. de Groot (Geref.) Voorm. 9.30 uur dr D. S. Attema. (Dankdienst). Nam. 2 uur dr D. S. Attema (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur ds F. E. Hui zinga. (H.A.) Nam. 2.30 uur dsF.E.Huizinga Maandagavond 8 uur Zusterhulp. Dinsdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur: ds J. Loos. (Afscheid). Ferwoude (Herv.) Voorm. (Tuur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Nam. 7.30 uur da van Slooten, van IJlst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds C. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. T 35 V26 100 gram chocolade of suikerw. X26 100 gram chocolade of suikerw. X 35 1 rantsoen import-cigaretten Tabakskaarten enz. T 26 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten). 1 rantsoen import-cigaretten Sa sil der de 4e Maeije it hiele lan troch feest hfilden wurde, feest, om ‘t it dan in jier lyn is, dat wy üs frijheit werom krige hawwe. It sil feest wêze, foar aid en jong, ryk en earm. En elts, op syn eigen wize, sil der oan meidwaen kinne. De dei tofoaren sille der róunom gearkomsten wêze, om allegearre dy ‘t it libben yn de striid tsjin de fijan forlearen, om dy to bitinken. Mar wy sille ek thike moatte oan de rigen, dy ‘t de dea founen yn de gaskeamers, oan hja dy troch forried nei frjemde oarden sleept, en yn kampen opsletten, derforwurden en omkommen binne. Fier fan hüs, fier fan eigen folk, hat men tüzenen deamartele of deaskettên „op ’e flucht“. Miljoenen binne der yn dy fiif jier formoarde. It tal lege plakken, ek om üs hinne is great. En it moat jin seis mar oan gean, om to witten hwat it sizze wol, dat der ien fan jins eigen folk, fierwei of tichtby, troch moardnershannen fallen is. Hwant al is it forlies nou krekt itselde, der is noch altyd in great forskil, as men thus ien fan jins eigen folk misse moat troch sykte, of dat dy yn 'e fiere frjemdte de dea foun. Och it is sa skoan to bigripen, dat in bulte minsken, dy ’t ien of mear lege plakken om har hinne hawwe, in djippe haet fiele tsjin it folk en har handlangers, dy ‘t him dat levere hawwe. Ja, it seit sa maklik, men moat forjaen en forjitte, mar de praktyk leart üs noch altyd oars. It each om each en tosk om tosk, docht jimmerwei noch mear opjild as it forjaen. O, wy binne sa gau klear mei it sizzen: Sjit dea of hingje mar op. En och in wünder is dat net. Fiif jier fan wredens om üs hinne, hawwe üs sa makke. Mar goed prate kinne wy it dochs net. En it is mear it gefoel fan wraek, as de frage nei rjocht dy ’t üs sa praten docht. Is üs rjochtsgefoel mear bifredige as men de skuldigen it libben binimt of dat men har libbenslang opsletten hald Ik mien dat it opslüten fan in minske, itsij libbenslang of foar safolle jierren, swierdermar dochs better en rjochtfeardiger straffe is, as de kügel of de galge. Mar it earste kostet slompen jild, towyl in kügel of in fiem of hwat tou, frijhwat goedkeaper is. Ik jow grif ta, dat it in swier stik is, om hjir,yn dit stik fan saken in ütwei to finen. Wy binne altyd sa gau klear mei us oardiel oer de dingen. Wy roppe sa gau it is in skande. In foarbyld derfan is it neifolgjende Ik fytste okkerdeis yn in stêd en moast by in brêgge öfstappe foar in koppel, hwat wy neame „gedetineerden? In pear oppassers mei de stens oer ‘t skouder rounen der neist. Yn ienen fljocht der in jongfeint üt ’e rige wei en rinne as in hazze it plantsoen yn. Al gau fleagen de kügels him efternei. Wy dy ‘t net sa fier óf stiene, seagen hoe ‘t hy efter in beam wei kaem en prebearre efter in oaren to kommen. En krékt tusken de beide beamen yn waerd er rekke. Doe ‘t wy by him kaemen, seach ik dat it in jongfeint fan goed tweintich jier wie. Hy wie net dea, mar gülde fan ‘e pine, en kronkele der oer ‘e groun, lyk in wjirm dy ‘t men mei de lodde midstwa stutsen hat. It bloed sipere him troch de klean hinne. In aid wyfke, hwat der ek by stie, krige it op ‘e senuwen en bigoun tsjin de oppassers to skelden en gülde it üt: moardners, moardners dy’t jim binne. In man sei: Hie dy ploert fuortdaliks mar deasketten. Krekt doe ’t ik wer op ’e fyts stapte, kaem de reade-krüs-wein om de jongfeint to heljen. De jouns doe ‘t ik thüs siet, seach ik wer it plantsoen, hwer't gêrs en beammen bigounen to grienjen en üs to witten diene, dat it Maeitiids wurden wie. Nij libben, nij üntweitsjen fan hwat dea skynde. En der under ien, fan dy ta nij libben roppen beammen, lei in minske, noch jong yn de Maeitiid fan it libben, foar hwa de libbenssinne ünder gong. Mülk siet der nou op dat selde stoun, in mem to skriemen om har jonge, dy ‘t sa ünforwachts by har weiskuord wie. Och, hy wie wol in hiel oar paed gien as hja him forhalden hie, mar dochs it wie har bern. Memmeljeafde freget nou ienris net nei it werom en hwerta en nei hwat de minsken sizze. Tüzenen memmen, sille op de bitinkingsdei tinke oan har jonges, dy ‘t yn ‘e frjemdte stoarn binne. Dy ‘t mülk krektlyk as dy jongfeint yn it plantsoen, lein hawwe to gülen fan ‘e pine. Mar foar harren stie gjin reade-krüs-wein, gjin dokters ré om to helpen. As bisten hat men se stjerre liften. Wy sille feest halde, feest sil it wurde. Mar ik hoopje, dat wy ek de wei fine sille om straf to jaen nei de mjitte dat er misdien is. Dat wy toane sille, heager to stean, as it folk dat fiif jier en langer it rjocht fortrape hat, en sa ‘t skynt allinne mar haet en wraek koe. FRISO. Nu heb je het smoordruk en komen ze je doodleuk even vertellen, dat het mijn beurt is om een stukje (geen krentestukje jammer genoeg) voor de Workumers klaar te maken. En dan werd er nog bijgezegd: >Het moet ook een behoorlijk stukje worden.* Niet te zus en niet te zoo, want de inwoners van dat stedeke zijn, ahum, nogal veeleischend, maar dit komt hun ook toe. Meer dan 1000 jaar oud (het stadje dan) en ze bewaren oude draagbaren en dat doen ze hier ook al niet. Na veel uitstel gingen we dan ein delijk vertrekken. Natuurlijk 's nachts, hoewel toevallig geen Zondag. Om 2 uur stonden we klaar, zwoegende onder Opening athletiekseizoen. Er staat de liefhebbers van athletiek Zondag een belangrijke gebeurtenis te wachten. Die dag toch wordt het nationale athletiekseizoen geopend met grote wedstrijden in Sneek. Dat Fries land dit seizoen de primeur heeft, kan voor de nog jonge athletiekbe- weging in ons gewest een geweldige stimulans zijn. Een groot aantal vooraanstaande ath letes en athleten heeft ingeschreven. Op de korte afstand starten o.a de sprinters Zwaan, van Osta en Nusse, op de langere Bouman, Walstra, Scherjon en op de 5 000 m. zullen o.a. Slijkhuis, Weenink en Lataster uitkomen. Veel belangstelling gaat uit naar de verrichtingen van Slijkhuis, veruit de beste Nederlandse loper op de lange afstand. Ook het lopen van den Friesen crack Walstra van Vitesse, die de laatste maanden buiten Friesland zulke fraaie successen heeft behaald, zal met meer dan gewone belangstelling gevolgd worden. Voor de verschillende veldnummers hebben o.a. ingeschreven de Bruyn, Lamoree en Brasser, allen Ned. kam pioenen. Behalve de hierboven genoemde zullen nog verschillende Friese athletes en athleten aan deze wedstrijden deel nemen. Waarschijnlijk zullen de suc cessen van de Friezen beperkt blijven, maar toch zullen zij van deze wed strijden meer genoegen en nut kunnen beleven dan van tal van provinciale wedstrijden. Het is alleen jammer, dat de voet balcompetitie nog volop de aandacht vraagt. Zo wordt in Sneek op dezelfde dag de wedstrijd SneekG.V.A.V. gespeeld. Ongetwijfeld zal dit de be langstelling voorde athletiekwedstrijden ongunstig beïnvloeden. Toch hopen we dat velen, uit de gehele provincie, de weg naar het athletiekveld zullen vinden. Spijt zullen ze er niet van hebben. een zware uitrusting. Gelukkig met auto’s van Tiger Lane naar Ipoh, (anders was dit epistel ook niet ge schreven) waar we bij het station anderhalf uur mochten wachten.’t Was een heel mooie nacht, de maan stond ook al, net als de zon wel eens, lood recht boven je. Daar lag 19 R.I., in letterlijke zin, om en over de bagage trachtend een oogenblik in Morpheus’ armen te komen. Om 4 uur kwam de trein en konden we instappen, in voor Malakka behoorlijke wagens. Om 6 uur zette de trein zich in be weging. Eerst slapen (je slaapt lang zamerhand in allerlei houdingen) maar toen 't licht werd, werden wij 't ook en genoten van een machtig mooi panorama. Langs begroeide en vul kaanachtige rctsen, langs beekjes met stroomversnellingen, langs kampongs en soms gierend (dat kon ie ook) door een tunnel. Dan plotseling om de hoek van een berg, een groote vlakte waar je zelfs de horizon kon zien (iets wat we in 3 maanden niet hadden gekund en dat is wat voor een Fries, al kan hij geen Friesch schrijven, Friso 1) en over die vlakte kwam net de zon in al zijn pracht en praal, we waren er haast beroerd van. Verder naar de kust, waar geen bergen meer waren, eindelooze rubberplantages. En maar laten wij ophouden, het moest ook maar een klein stukje worden. Om half twaalf bereikten we Penang, waar we in de tropische zon, ’t was middag, met een boot, wat grooter dan die van Douma, naar een op de reede liggend vrachtschip gebracht werden, luisterend naar de wijdsche naam «Empire Guinevere*, 't Bleek echter op de reis een paradijsje op zich zelf te wezen, met «kakkerlakken in de midscheeps en ratten in 't voor uit* en slapen op de planken. Maar laat me niet mopperen, we varen weer op zee en wat is er mooier voor jongens van een waterlandje Des dags vertrokken zoo laat (dat weet ik niet precies meer hoor, maar het staat wel in 't scheeps journaal vermoedelijk) en bereikten na een paar dagen Singapore, dat als een tantaluskwelling ons anderhalve dag voor de oogen hing. Over de scheeps reis zal ik een volgende keer kort wezen. Er zijn 13 families die hier misschien met alle genoegen over willen uitweiden.

Friso nl | 1946 | | pagina 1