Nieuws- en Advertentieblad roer Workum en omliggende gemeenten Raadsvergadering Workum 2 Mei 1946. Sporfkrabbels No. 19 69ste Jaargang Zaterdag 11 Mei 1946 OFFICIËELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN j BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS I Uitgave van '*t3. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 gelijktijdig verder op Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum BONNENLIJST geldig van 12 t. e. m, 25 Mei 1946. Verschijnt eenmaal per week Workum Van 2 t.m. 8 Mei 1946. Geboren: Jeltje dv Anne Westerhuis en Mintje Koornstra. Gehuwd: IJnte Tolsma 22jrteTjerkwerd en Tjitske Haitsma 22 jr te Workum. Sjoerd de Boer 27 jr te ’s Gravenhage en Jeltje Visser 21 jr te Workum. Overleden Gerrit Fekkes 55 jr echtgen. van Froukje Hepkema overl. te Sneek. over liet geheele land zoo- Voorzitter de heer Mr, W. M. Op- pedijk van Veen, Burgemeester. Secretaris de heer D, van der Goot. Met kennisgeving van verhindering zijn afwezig de heeren P. Dijkstra en B. H. van der Gaast. .Het schrijven van laatstgenoemde wordt door den bur gemeester voorgelezen, omdat hierin tevens op hartelijke wijze afscheid wordt genomen en de gemeente het beste wordt toegewenscht. De Heidenschap- ster belangen werden terloops in voort durende aandacht aanbevolen, waarbij een kleine verontschuldiging betreffende het ingediende adres van »Dorpsbelang< prettig aandeed. De voorz. drhkt er z’n spijt over uit, dat de heer van der Gaast in z’n laatste vergadering als Workumer raadslid niet aanwezig kon zijn, zoodat thans niet met een persoonlijk woord afscheid kan worden genomen, doch wil hem in z’n nieuwe woonplaats gaarne veel goeds toewenschen. Het eerste, hierbij aansluitende inge- Tababakskaarten enz. T 27 2 rantsoenen tabaksartikelen V 27 100 gr. chocolade- of suikerw. X 27 2 rantsoenen tabaksartikelen Bonkaarten KD, KE 606 768, 769 800 gram brood 770 200 gram bloem 771 100 gram kaas D 55, D 56 reserve 400 gram brood E 55 reserve 500 gr. rijst of kinderm. Bonkaarten KG 606 867 250 gram boter 868 125 gram margarine 870 500 gram suiker Bonkaarten LD, LE 606 731, 732, 733 100 gram vleesch D 43, E 43 6 liter melk Deelneming aan de Stemming voor de Prov. Staten in een andere Gemeente De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat een kiezer, bij de verkiezing van de leden der Provinci ale Staten, in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente der provincie aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die bij de bovengenoem de verkiezing gebruik wil maken van deze bevoegdheid, deelt uiterlijk 15 Mei a.s., in persoon ter secretarie van een gemeente mede, in welke gemeente hij aan de stemmingwil deelnemen. Hij geeft daarbij o.m. op een adres in die gemeente. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt. Nadere inlichtingen kunnen belang hebbenden ter Secretarie verkrijgen. Workum, 10 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. van het aange- stemdistrict, tenzij een geldige reden van verhindering bestaat. Workum, 10 Mei 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. In de hooioogst zal een uniforme regeling gelden van boven de normale werktijd, 40 overuren als maximum. Blijkt het echter dat b.v. op groote bedrijven meerdere overuren moeten worden gemaakt, dan zullen deze na de hooiing in mindering moeten wor den gebracht. Misschien ten overvloede doch overigens met de meeste klem, wordt er op gewezen dat ’s Zaterdags avonds, indien eenigszins mogelijk de arbeid 6 uur moet zijn afgeloopen. Het loon van een vrouwelijke werk kracht voor geregeld melken werd bepaald op een minimum van f 1.50 per keer, met dien verstande dat dit niet mag uitgaan boven 75 cent per uur. Dat zoowel arbeider als boer de adviezen en besluiten van de Sociale Commissie ter harte zullen nemen en van weerszijden steeds soepelheid be tracht mag worden, is van het grootste belang. Op deze wijze zal men in eigen kring het recl^f en de gerech tigheid het beste dienen. Na gezellige besprekingen sloot voor zitter de Jong deze vruchtbare ver gadering. Nationale Feestdag. 6 Mei. De nationale feestdag is hier Zaterdagmiddag op waardige wijze gevierd. Vrijdagavond was op de Begraafplaats rondom de graven van geallieerde vliegers een groote menigte samengekomen. De plaatselijke zang verenigingen gaven met het speciaal ingestudeerde nummer een bijzondere wijding aan deze eenvoudige, maar des te treffender plechtigheid. Een aantal' schoolkinderen legde bloemen bij de graven, ook van gevallenen afkomstig uit onze gemeente. Van de minuut stilte Zaterdagmorgen ging zelfs in ons stille stadje «en zekere beklemming en tevens een voelbare herinnering en eerbeid uit. Waar woorden bij een stroom van ge dachten tekort schieten, daar is een gemeenschappelijk zwijgen het wel sprekendst. 's Middags gaf de jonge Landelijke Rijvereeniging >De Mustangs» een aardige demonstratie van rij- en spring- kunst op het voormalige kampterrein. Een royaal podium, voor het Waag gebouw opgeslagen, was de plaats, waar de volksdansen werden opgevoerd, waarnaar veler oogen zich richten. Op initiatiefvan hetNutsdepartement waren deze dansen, na ontvangen instructies, in studie genomen door een 20 tal deelnemers(sters), die de zoo gemak kelijk lijkende bewegingen in juiste volgorde en keurig rythme uitvoerden. Als allen een gelijksoortig costuum hadden gedragen, had dit de bekoring, die er van deze dansen uitging, nog verhoogd. Intusschen viel dit geheel nieuwe programmanummer zeer in den smaak. Er waren trouwens deze dagen meer nieuwigheden voor onze plaats te zien, nl. op elk onverwacht oogen- blik doken er padvinders op en optoch ten, 's middags met tientallen ruiters, verlevendigden het feestgewoel in niet geringe mate. Na een polonaise, waaraan honderden deelnamen, sloot tegen twaalven de burgemeester deze in goede sfeer ge houden herdenkingsdag met een korte toespraak. Zondagsmorgens 8 uur uitsteken van de vlag en den dag herdenkingsdiensten in de kerken. Dat er der hoofdelijke stemming wordt aan B. en W. de benoeming opgedragen. Naar aanleiding van een verzoek van enkele veehouders betreffende vervan ging van een tweetal bruggen over de Vischwijk, wordt de ter inzage gelegen wijziging van den staat van waterstaats werken voorloopig vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt eveneens, zonder hoofde lijke stemming de gemeentebegrooting voor 1945 gewijzigd. Bij de rondvraag vestigt de heer van der Meer de aandacht op de slechte staat waarin de banken langs 't Vierkant verkeeren, vraagt verbetering en geeft in overweging die banken ’s winters op te bergen. Voorts betreurt spr. het dat B en W. niet aan het verzoek van de N. V. tot Afschaffing v’n alco- holh. dranken, tot uitvaardiging van een tapverbod op de Nationale Feest dag hebben voldaan, hetgeen juist voor deze dag een waardiger herden king beteekend zou hebben. De voorz. antwoordt dat de behoefte aan een zoodanig verbod hier ook vroeger nimmer was, dus thans in nog mindere mate, want voor degenen die men eigenlijk treffen wil, zou dat toch geen beletsel zijn. Was de situatie hier anders, zooals in sommige plaat sen bekend, dan hadden die omstan digheden het standpunt van B. en W. ongetwijfeld gewijzigd. Met de opmer king betreffende de banken zal de gemeente-architect zeker rekening wil len houden. De heer S'emonsma vraagt of er ook een fatsoenlijke zwemgelegenheid ingericht kan worden, terwijl tevens een verbod voor het zwemmen in water binnen de bebouwde kom zeer gewenscht is. De voorz antwoordt dat een derge lijk verbod reeds bestaat, hetwelk uit een zedelijk, maar vooral ook uit een hygiënisch oogpunt ter opvolging aan bevolen kan worden, terwijl voor een zwem- en badgelegenheid meermalen plannen zijn opgemfakt, maar een ge schikte en rendabele oplossing is steeds moeilijk te vinden geweest. Voor de vergadering gesloten wordt, spreekt de voorz mede namens den Raad tot Mej. S. Wijning nog enkele woorden van groote waardeering voor de vele toegewijde zorgen in haar be trekking als concierge betoond. reservegroep worden eveneens twee wedstrijden gespeeld. Heeg 2 zal het met Bakhuizen’s derde wel klaren en Workum 2 houdt zich Oeverzwaluwen 2 wel van het lijf. Seriewedstrijden. Aan »Workum< en >Hielpen» is, beide op 30 Mei, onder voorbehoud van competitie-bezwaren, toestemming verleend tot het houden van serie wedstrijden. Athlethiek. Het Nederlandse Athletiekseizoen werd Zondag in Sneek met nationale wedstrijden geopend. Hoewel op de damesnummers de meeste cracks op het appèl ontbraken viel er toch op de meeste nummers van goede sport te genieten. De grootste indruk maakte het lopen van den nationalen kampioen W. Slijkhuis op de 5000 M. Van strijd was op dit nummer geen sprake; daarvoor was de overmacht van Slijk huis te groot. Op de 1000 M. startte de Friese crack Walstra, die in J. Rosens (Enschede) z’n meerdere moest erkennen. Voor de 100 M. A-klasse verschenen vijf athleten aan de start. J. Kleyn werd winnaar in 10.6 sec. vóór J. Zwaan in 10 7 sec. Hierbij dient opgemerkt te worden dat de lopers de vrij sterke wind in de rug hadden. Op dezelfde afstand leverde Lammers van de A. V. ’45 Drachten met 11.3 sec (0.2 sec. sneller dan no. 3 uit de A-klasse 1) in de B-klasse een uitstekende prestatie De nationale kampioen A. de Bruyn van V. en L. (Den Haag) nam Kogel stoten met 13.68 M. en Discuswerpen met 41.41 M. voor zijn rekening. La- moree bereikte bij Polsstokhoogspringen 3 80 M. A. Noordraven (Rotterdam) toonde zich met 13.1 sec. op de 100 M. veruit de snelste. Noch de Friese kam pioene, L. de Vries, noch de beide andere Friese cracks Mej. Stoelinga en Mej. Miedema, kregen ook maar een schijn van kans. Met veel belangstelling werd de 4 x 100 M. estafette jongens juniores gevolgd. De Grouwster vereniging be vestigde hier de grote roep die van haar jeugdploeg uitgaat door met flinke voorsprong op >ËnschedeseBoys< op dit belangrijke nummer beslag te leggen. Er was vrij veel belangstelling. De or ganisatiewas uitstekend verzorgd. Vooral het plaatsen van bordjes bij de ver schillende veldnummers, waarop de resultaten werden aangegeven, maakten het volgen van de wedstrijden ge makkelijk. Voetbaloverzicht. Voor a.s. Zaterdag staan weer enkele wedstrijden op het programma. Quick krijgt bezoek van Oeverzwaluwen en moet in staat geacht worden, beide punten thuis te houden. In Bakhuizen gaat het spannen, nu Heeg op bezoek komt. We zijn geneigd de bezoekers iets betere kansen te geven. Voor de Stemming Tweede Kamer. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen Vl'u77is déïnedëdeclïügvantteD bare kennis, dat op Vrijdag 17 Mei 1946 - van des morgens acht tot des namiddags vijf uur de stemming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zal plaats hebben. Zij herinneren aan de verplichting, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich binnen den voor de stemming bepaalde tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau voor hem op de kiezerslijst wezen heer van der Gaast, dat hij wegens vertrek met ingang van 12 Mei 1946 als lid van den raad bedankt, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Een verzoek van het gemeentebestuur van Amerongen om adhaesie te betuigen aan een tot de Regeering gericht ver zoek om het daarheen te leiden, dat de geheele Zaterdag voor de sportbe oefening wordt bestemd, waardoor de wedstrijdsport op Zondag kan worden verboden, heeft weliswaar volle instem ming, doch B. en W. achten het niet juist zich hier met zaken van lands politiek in te laten, temeer nu deze kwestie immers al in allerlei kringen voldoende aandacht heeft. De heer Haytema zou daarentegen toch adhaesie willen betuigen, want baat het niet, het schaadt ook niet, zoodat spr. stemming vraagt, welk voorstel door den heer Pruiksma onder steund wordt. Na eenige toelichting van den voorz wijst de stemming (6—2 stemmen) uit, dat de overige leden het standpunt van B. en W. deelen. Naar aanleiding van adressen der Vereen. >Dorps- en streekbelang» te Heidenschap, waarin o.m. gewezen wordt op de woningschaarschte en op de hooge opritten van de brug bij de >buurt«, geven B. en W. in een uit voerig prae-advies antwoord. Voor verlaging van de brug over de Heiden- schapster vaart bij Brandeburen be stonden reeds eenigen tijd plannen en zoodra de benoodigde materialen be schikbaar worden gesteld, zal de be staande houten brug door een in deze omgeving passende betonbrug vervan gen worden. Aan particuliere woning bouw wordt de voorkeur gegeven, waartoe vermoedelijk voor 1947 een iets ruimer gelegenheid zal zijn. Een stiefmoederlijke behandeling heeft en zal nimmer bestaan, want B. en W. staan steeds voor de belangen van het Heidenschap op de bres, vaak voordat de wensch daartoe kenbaar is gemaakt. Piannen voor electrificatie en door trekking van de waterleiding naar het Heidenschap, hebben volle aandacht. De van enkele plaatselijke werk- liedenvereen. ontvangen adressen met betrekking tot de turfdistributieregeling behoeven thans niet meer behandeld te worden, daar in een bespreking met vertegenwoordigers van die vereeni- gingen een dusdanige uiteenzetting werd gegeven, dat allen de teruggaaf van f 6.van het voorschot konden billijken. Tot Vader en Moeder in het Tehuis voor ouden van dagen worden benoemd de heer F. Boonstra en echtgenoote te Noordbergum. Mej. S. Wijning, vanaf 1 Mei 1933 als concierge werkzaam, doch reeds sedert 1 Juni 1922 als pleegdochter van den toenmaligen concierge een voorbeeld van plichtsbetrachting, wordt in verband met haar voorgenomen huwelijk, op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag verleend. Evenals B. en W. putten enkele raadsleden zich uit in lof en waardeering voor de immer hulpvaardige en zorgzame >Siementje<. De datum van ontslag zal zoo bepaald worden, dat mej. Wijning, die al die jaren zeer weinig vacantie heeft genoten, nog een volle maand verlof wordt verleend, met behoud van wedde. Op een vraag van den heer Jonk man of de rechten op pensioen ook blijven gelden, wordt bevestigend ge antwoord. B. en W. stellen voor ter vervulling van de vacature van concierge in het gemeentehuis een echtpaar aan te stellen, waarvan de man concierge- bode wordt op een salaris van f1635 f 1865 plus de emolumenten vrij wonen, brandstof, licht en waterleiding. Zon- Wijziging legger Waterstaatswerken. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat door den Raad dier gemeente voorloopig is vastgesteld een supple- toiren staat van Waterstaatswerken, houdende het maken van twee land- hoofden met barte en vervanging van een houten brug door een gewapend betonbrug over de Vischwijk. Genoemde staat zal vanaf 8 Mei 1946 gedurende VEERTIEN dagen ter ge meente secretarie ter inzage liggen, binnen welke termijn door belang hebbenden schriftelijk bezwaren bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kunnen worden ingebracht. Workum, den 3 Mei 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Uitoefening kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester der gemeente WORKUM herinnett in verband met de aanstaande verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal personen, bij wie, en bestuurders van bijzondere onder nemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van drie en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, er aan dat zij, volgens art. 55 der kieswet, verplicht zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, op den voor de stemming bepaalden dag gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusseben acht uur des voormid- dags en vijf uur des namiddags, daar toe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 56 van ge noemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meer arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekendelijst,de uren, in art. 55 bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat volgens art. 151 der kieswet overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Lijsten, om op te hangen in fabrie ken of werkplaatsen, zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. Workum, 10 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. WORKUM. Benoemd tot Vader en Moeder in het Tehuis voorouden van dagen de heer F. Boonstra en echtge noote te Noordbergum. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot Burgemeester van WorkumMr. W. M. Oppedijk van Veen. Geref. onderwijs. Maandag 29 April werd in een samenkomst van ouders, oud leerlingen, genoodigden en belangstellenden onder leiding van den heer P. Pruiksma, afscheid genomen van den heer J. Koornstra, hoofd der Geref. school alhier, die met pensioen gaat, terwijl tevens de installatie plaats vond van het nieuwe hootd, den heer J. Boeijenga van Oosterzee. Mede aanwezig waren de burge meester van Workum, de Inspecteur L.O. inspectie Sneek, vertegenwoordi gers van den Raad der Geref. Kerk, Hoofden en oud Hoofden van scholen ter plaatse. Het bestuur bood den heer Koorn stra een prachtige boekenkast aan. Na de installatie van het nieuwe hoofd, volgden toespraken van den Inspecteur L O., den Burgemeester, Dr. Attema, Geref. predikant, oud- Hoofd der School den heer B. Wie- linga en den heer Oosten namens Hoofden van Scholen. De heer Koorn stra zegde de sprekers dank. Hierna richtte de heer Boeijenga zich tot ouders en bestuur. Na de pauze werd een reportage gegeven van een radio schoolbezoek aan de Geref. school te Workum, ver zorgd door de N.C R.V. Ook het keurig uitgevoerd lintenspel van meisjes uit de klas viel zeer in den smaak. Enkele gelegenheidsgedichten van afscheid en welkom, voor dezen avond gemaakt, werden staande toegezongen. Dr. Attema besloot deze avond met dankgebed Sociale Commissie. Op 2 Mei hield de Sociale Com missie van Krite Workum in »De Wijnberg» alhier, een vergadering met de rayoncommissies uit de omliggende dorpen. De loonkwestie werd van alle zijden bezien, maar aangezien het College van Rijksbemiddelaars hieromtrent nog niet is uitgesproken kon nog niets definitiefs vastgesteld worden, hoewel er wel eenige richtlijnen zijn gegeven. Ook over de werktijden werd nog al het een en ander besproken. Aan vankelijk was er van werkgeverszijde eenig bezwaar, maar tenslotte ging men accoord met de in het landelijk contract voor de greidestreek vastge stelde werktijden, t.w. aanvang's mor gens 411 uur, aanvang ’s middags 16 uur, waar in totaal 1 uur schaft tijd afgaat, alzoo 11 werkuren per dag. Dit is bindend tot Augustus. Zondag 12 Mei Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds J. van Veen. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 uur Leesdienst. Nam. 7.30 uur ds Wagenaar, van Bolsward. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 en Nam. 2.30 uur student R. Reiling, van Groningen. Dinsdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur (Wordt nog nader bekend gemaakt.) Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur da S. E. Treffers. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds C. Jansen. Kóudum (Doopsgez.) Geen dienst. Bonkaarten KA, KB, KC 606 268 t.e.m 273 800 gram brood 274 200 gram kaas 275 200 gram bloem B 55 reserve 1600 gr^m brood C 55 reserve 800 gram brood Bonkaarten KF 606 367 125 gram margarine 368 100 gram vet 370 400 gram suiker Bonkaarten LA, LB, LC 606 231, 232, 233, 234 100 gram vleesch A 43 2 liter melk B 43, C 43 3‘/2 liter melk f' I

Friso nl | 1946 | | pagina 1