1 J= i 0 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST Il r •1 I 3 fi h ss t 1 Sportkrabbels No. 20 69ste Jaargang PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND 24 7 3 1929 12 11 3 5 100 1933 6 7 14 1 22 10 28 4 23 6 4 2 100 1937 2 17 8 3 31 4 100 1946 PUK. PLAATSELIJK NIEUWS T 28 2 rants, tabaksartikelen V 28 100 gram chocolade of suikerw. X28 100 gram chocolade of suikerw. H.M. de Prinses n 285 284 283 282 Verschijnt eenmaal per week geldig van 12 t.m. 25 Mei ’46. 3 S _z_ 3 Wielinga Jong en Th. Smid. 'S 2 8 WORKUM. Met ingang van 1 Juni 1946 werd benoemd tot hulpkommies bij ’s Rijksbelastingen en Domeinen de heer P. S. Scheltema met standplaats Workum. Ö5 L Geboren: Clara Rita Helena dv Sjoerd de Vreeze en Jeltje Elizabeth Kortrijk. Renske Geertje dv Jacob Schipper en Joukje Hoekstra. Gehuwd: Pieter van der Meer 26 jr en Wiepkje Miedema 21 jr beiden te Workum. Overleden: Geene. 30 100 van Een aan. Daar kunnen ze ontspanning vinden, ze inderdaad bitter Met onze jongens naar Jndië 4 We kregentijdensdereisz.g. «rations» (verbasterd tot restjes) d.w.z. alles in blik, van reepen chocolade tot perziken, van zoutpillen tot cake, om van zuurtjes maar niet te spreken. Dat zal velen toelachen maar zonder hoofdvoedsel kan je niet leven en die hadden wij in de vorm van koekjes, die je echter alleen maar (in ’t eerst dan) ’s morgens, !s middags en !s avonds kreeg. Maar de koks waren ook meegegaan en dat Z£gt alles. ‘t Was een verandering, vroeger de oude trouwe »Johan<, die alles voorbij voer en deze schuit die alles maar liet passeeren, maar ’t lag em niet aan ons en ook niet aan de Engelsche kapitein een (oh wonder) sympathiek exemplaar. De bemanning bestond uitPortugeesche Indiërs (uit Goam) waarmee we heel goed konden opschieten, misschien omdat die Dutchmen zoo graag van alles het naadje van de kous willen weten (een fatsoenlijke uitdrukking voor: vreeselijk nieuwsgierig) Eindelijk doemde dan de kust van het beloofde land voor ons op met de machtige bergen van midden Java op de achtergrond. Eerst de haven Tandjong Priok, te rustig voor een dergelijke haven. Halfgezonken schepen sieren de ingang. Dan liggen we aan de kade, gemeerd door Jap. krijsge vangenen met hun ondoorgrondelijke gezichten. Sinds Southampton hadden we niet met een dergelijk groot schip aan de kade gelegen.’s Middags inpak ken, omhangen en Comp. voor Comp. debarkeeren en weer zwoegen en zweten. Dan in auto’s eerst langs de haven werken (als in R’dam) met groote zeeschepen en toen langs een kali naar ontspanning die nódig hebben. Al is de wil van de sportmensen nog zo goed, met betrekking tot de terreinennood staan ze alléén machte loos. Hier is hulp van overheid en particulieren noodzakelijk. Fryske Brief 42. Né, de manlju binne der sa troch de tiden hinne lang net op forüt buorke. lenris, sa‘n bytsje hear en master, frij as in fügel yn ‘e loft en alhiel baes oer eigen dwaen litten. Hwat flskje, jeije, kaertspylje en dobbelje, of hwat yn elkoar omslaen en fjochtsj’e, as it yn frede mei elkoar libjen, har forfeelde. It wurk hwat der to dwaen wie, lieten hja de froulju mei ompiele. Froulju? Nou ja dy wiene der nou ienkear, en moai skoan to brüken om de man op syn winken to bitsjinjen mar herders, wie in frouminske net yn oansjen. De man wie alles en dermei üt. Mar de tiden binne gans foroare, de man is yn namme noch baes. Hy moat nou lykwols syn lea brüke, om foar wiif en bern de *kost to fort- stjinjen. En de froulju, nou dy binne grif wol in trieme of hwat heger klommen. De léste tiid lykwols, skynt it hast wol, dat der de manlju raer hwat boppe de holle hinget. Né, it wiist net sa tige moai tinkt my. Hwant hwat is it gefal? Der binne in stikmanich froulju, by Minister Drees op bisite west. Hja, en mear fan hjar soarte, kinne gjin tsjinstboade bisette. It liket wol dat de fammen bettere baentsjes krije kinne. Nou hawwe dy froulju oan de Minister frege: Fine jo it goed, dat wy manlju boppe de 45 jier, as „faem“ nimme. Neffens de kranten is dat goed foun, mits it lean mar heech genoch is. As dat dos troch giet, sil it mes oan twa kanten snije: Gjin fammen mear nedich, hwant de manlju krije nou de skeldoek foar; en twad: Gjin manlju boppe de 45 mear sünder wurk. Sa binne de plannen. Nou kin men der de gek mei hawwe, lyk as ik hjir doch, mar der komme wy net folie herder mei. Lit üs it ek ris fan de earnstige kant bisjen. Ik sjoch wol gauris jonge froulju yn matroaze klean. In klots mei twa lange swarte linten er oan, op ‘e krollen. Né, it misstiet harren earlik wier net. In deimanich lyn, seach ik in soldaet mei trije streekjes op ‘e mouwe en neist him in „soldaetske" krektlyk yn deselde klean en ek safolle streekjes op ’e mouwen. Beide dos like heech. De froulju dos lyk as de manlju yn tsjinst fan it lan, by ‘t leger of de boat. Nou soe ik dan dochs wolris earlik freegje wolle: Is der foar üs jongfammen en froulju, gjin better wurk to hnen as it soldateboartsjen Is üs lan, is üs folk, der better mei tsjinne, dat de froulju mei in moai pakje oan troch de stêd eksersearje, of dat hja leare, hwat hüs balden en hwat in hüshalding is? De froulju yn ‘t leger en manlju in baentsje by de iene of oare mefrou, né dat liket neat. Ik leau net dat it op in dür goed komt, as wy sa troch buorkje. Of it moat w-êze dat ik it spul net rjocht stean, om ‘t ik ek hear by de manlju boppe de 45. FRISO. Bij het onlangs gehouden eind examen van de 5 jarige wintercursus der Vereen, ter bevordering van de Vakopleiding in de Typografie slaagde voor het Diploma Zetten onze plaats genoot Joh. Seekles. zijn goede velden veel betekenis. prettige omgeving trekt de jeugd Onderl. Wedstrijd 13 Juli, Zand- en Gaastmeer. Onderl. Wedstrijd 31 juli, Oudegaaster Brekken. Groote Wedstrijd 15 Aug., Zand- en Gaastmeer. Onderl. Wedstrijd 7 Sept., Oudegaaster Brekken. Clubtocht 14 Sept., afvaart Grons halftwee. Aanvang onderlinge wedstrijden 2 uur. De eenmanswedstrijden zullen zoo mogelijk toegevoegd worden aan de Onderlinge Wedstrijden. Zeilliefhebbers, gelieve deze datums in Uw zakagenda te noteeren. Hopende op een goed zeilseizoen sloot de voorzitter deze gezellige ver gadering. Raadsvergadering Workum 10 Mei. In een spoedeischende raadsvergadering werd het voorstel van B. en W. inzake aankoop yan het voormalig kampterrein van de N.A.D. en het aanleggen van een plantsoen op een gedeelte van dat terrein, aan de orde gesteld. Uit het prae-advies bleek dat B. en W. ten opzichte van dit terrein reeds lang verschillende plannen voorbereid hadden. Hoewel een maand na de bevrijding de barakken door het militair gezag opgeëischt werden en verdwenen, is thans na overleg met den Dienst Uitvoering Werken te ’s Gravenhage de vestiging van een D.U.W.-kamp in uitzicht gesteld. Voor het overige is door een deskundige een gedetailleerd plan voor een plant soen opgemaakt, terwijl aan het achtergelegen terrein de bestemming van een sportterrein zou kunnen worden gegeven. Besprekingen met het Bureau Afwikkeling Nederl. Arbeidsdienst hebben er toe geleid dat de heer S. Gaastra z’n belangelooze bemidde ling verleende bij de aankoop van dit terrein. De gemeente kan het plm. 10 pondemaat groote terrein, zooals het er thans ligt met alle bouwmate rialen en kunstwerken voor f 5000 in eigendom krijgen. Volgens taxatie blijft er na het benoodigde voor de ontworpen plannen een materialen waarde van plm. f4500 over. De aanleg van het plantsoen kost na verrekening van deze genoemde ont- vangpost f9755, dus de totaalkosten zullen dan bedragen f 975 5 -|- f 5000 f14755 bedragen. De Vereen, >Plaat- selijk Belangt, die steeds groote be langstelling voor dit object had, zal zich belasten met de organisatie van een actie die ten doel heeft de ge meente een gemetselde muziektent aan te bieden, een plan dat alle medewerking en steun van de bevol king moge ondervinden. Verschillende raadsleden feliciteeren B. en W. met deze gang van zaken en zeggen daarvoor dank. Dit voorstel heeft ongetwijfeld sym pathie van heel de Raad, maar ook de met het verzoek Nationale successen. De grootste gebeurtenis op sport gebied was Zondag zonder twijfel de internationale voetbalwedstrijd Holland België in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Wekenlang bracht dit gebeuren de sportpers en de gemoe deren in beroering. De Nederlandse elf zorgden voor een daverende ver rassing door de algemeen sterker ge achte Belgen met een 63 nederlaag over de Moerdijk terug te zenden. De wedstrijd kreeg een zeer bijzonder aspect door het bezoek van Koningin, Prins Bernhard, Juliana en vele ministers. >De Zwaluwen* deden het al even goed in Bazel werd met niet minder dan 71 van het Zwitserse B elftal gewonnen. De Hollandse hockey elftallen Nederlandse succes, nen met 21, van hun Belgische tegenstanders. Tegenover al deze fraaie resultaten van heel de burgerij, aldus de heer Pruiksma. Een vraag of het voor sportterrein bestemde gedeelte ook dienst zou kunnen doen als ijsbaan, wordt ont kennend beantwoord, daar de lengte onvoldoende is, terwijl eenzelfde ter rein voor voetbal- en ijssport practisch niet mogelijk en voor het veld minder gewenscht is. Ook inrichting van een badgelegen heid, zoowel voor de sportbeoefenaars als voor de burgerij is op deze plaats allesbehalve ideaal, daar slechts zeer weinig restanten van die gelegenheid uit het vroegere kamp benut zouden kunnen worden, zoodat hiervoor veel beter in een andere richting een op lossing gezocht kan worden. Tewerkstelling van geïnterneerden in het Noorden, kan voor ons kamp terrein ook van belang zijn, volgens den heer Dijkstra, waarop de voorz. antwoordt dat het gemeentebestuur reeds in dit opzicht besprekingen heeft gevoerd en er zoodoende tevens een rijkssubsidie voor het belangrijke bedrag aan werkloon verwacht mag worden. Waar de aanleg van het plantsoen in niet geringe mate heeft bijgedragen tot goedkeuring van de plannen door de belanghebbende instanties en de opzet buitengewoon geslaagd wordt geoemd, wordt dit voor de gemeente Workum hoogst belangrijke voorstel tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Jonkman feliciteert hierop in welgekozen woorden den voorzitter met z’n herbenoeming als burgemeester. Hierna sluiting. Hevige binnenbrand. 15 Mei. Hedennacht brak brand uit op het Dwarsnoord in de woning van de dames Pijlgroms. Om ongeveer middernacht ontdekte een van de be jaarde bewoonsters, uit de slaap ge wekt door ’t knetteren van het vuur, een groote rookmassa. Buren alarmeer den ondertusschen reeds de brandweer, die spoedig aanwezig was en met ’t meeste succes deze felle binnenbrand bestreedt. Van de inboedel ging nage noeg alles verloren. Hoewel ’t belen dende perceel, bewoond door den heer Sj. Huisman, wel even ernstig bedreigd werd, kwam het alleen met flinke waterschade vrij. De oorzaak is zeer vermoedelijk schoorsteenbrand. Tj de Jong Workum K. Mulder Hindel. Van deze elftallen worden de 11 beste spelers door een keuze commissie uitgezocht, welk elftal t.z.t. een wed strijd moet spelen tegen een ander provincie elftal. Het belooft een mooie wedstrijd te worden. Zuid-Westhoek spelers laat je wat prestatie en sportiviteit betreft van de beste kant zien. Voetballiefhebbers, komt deze belang rijke wedstrijd bijwonen. 250 gram jam, stroop enz. 100 gram koffie plm. 225 gram huishoudzeep 4 doosjes lucifers 369 B.M.V. 125 gram boter 384 reserve 125 gram margarine A 44 2 liter melk B 44, C 44 3'/2 liter melk 785 250 gram jam, stroop enz. 784 plm. 225 gr. huishoudzeep 783 4 doosjes lucifers D 44, E 44 6 liter melk gesteld. De opstelling van het Noord, elftal is ons niet bekend. Voor het Zuid-Westhoek elftal zijn de volgende spelers opgesteld A. Reuvers B. Groenhof Th. Genee W. ten Kate G. Bruins B. Draayer K. Attema A. Visser Staveren Zijlstra Heeg Bij de Donderdag 9 Mei te Hilversum gehouden sportwedstrijden van de Nederl. Politie behaalde onze vroegere stadgenoot, de heer B. A. Vos het kampioenschap op de 5000 M. met een tijd van 16 min. 7 sec. Technische-Wedstrijd Noordelijk- tegen Zuid-Weeth, elftal Het bestuur der v.v. Workum» is het gelukt hier op Zaterdag 18 Mei ’46 een belangrijke voetbalwedstrijd gespeeld te krijgen tusschen een Comb. Noordelijke elftallen, en een Comb, der Zuid-Westhoek elftallen. Voor eerstgenoemd elftal is een keuze gedaan uit spelers van de navolgende clubsBlauw-Wit en Zwaluwen te Leeuwarden, Oranje-Nassau te Sneek, en Zeemeeuwen, te Harlingen. Van de beste spelers is een elftal samen- Workumers aan deze Elfstedenweek eenige feestelijkheden zullen verbinden mede in het belang van de plaats zelve. Bij verkiezing bestuurslid vacature Sj. Wijnia werd met grocte meerder heid van stemmen gekozen de heer R. van Wieren, welke deze benoeming aanvaardde. Voor het komende seizoen zullen vier onderlinge wedstrijden gehouden worden, twee eenmanswedstrijden en twee clubtochten. De groote wedstrijd zal gehouden worden op 15 Aug. De datums van de onderlinge wed strijden en clubtochten zijn als volgt samengesteld Openings Wedstrijd 30 Mei Hemel vaartsdag op de Zand- en Gaastmeer. Clubtocht 15 Juni, afvaart Grons 2 uur. Zeilvereeniging „WORKUM” 10 Mei ’46. Onder voorzitter schap van den heer S. Gaastra hield de zeilvereeniging Workum» een algemeene ledenvergadering. Voorgelezen werd een schrijven van den heer Sj. Wijnia waarin hij bedankt als bestuurslid wegens vertrek naar Tietjerk en zijn dank bracht voor de prettige samenwerking. Met hartelijke woorden werd door den voorzitter namens de vereeniging dank gebracht aan het adres van den heer Wijnia voor het vele werk wat hij verricht heeft als startmeester bij de wedstrijden. De heer S Sj. Vlas werd bereid gevonden bij de,komende wedstrijden als startmeester te fungeeren. Vervolgens werd een schrijven be handeld van de Padvindersgroep »Redbad< met het verzoek aan de zeilvereeniging om medewerking te verleenen bij het oprichten van een watergroep, Toegelicht door den heer Vlas werd besloten een gunstig antwoord te zen den aan bovengenoemde Padvinders groep. Op verzoek van de Elfstedentocht commissie zal de contrólepost hier ter stede verzorgd worden door de zeil vereeniging »Workum». In verband met de Elfstedentocht waaraan alle pleziervaartuigen kunnen deelnemen, werd medegedeeld dat er alreeds een driehonderd inschrijvingen binnenge komen zijn zoodat verwacht wordt dat er nog een paar honderd bij zullen komen. Het ligt in de bedoeling de deelnemers in onze stad te laten overnachten. Gerekend kan worden op duizend watersportmenschen. De commissie rekent er op dat de Batavia. Batavia, dan denk je aan Jan Pieterszoon Coen en de auto die zoo erg hobbelt vanwege de kuilen. We kwamen na een kwartiertje in oud- Batavia (de benedenstad) terecht, in een massaal gebouw, niet onaardig aandoend, versierd (hoe is het mogelijk) met vlaggetjes, voormalige handels- kantoren, maar nu uitgewoond door troepen. De omgeving bestaat uit tot loodsen ingerichte gebouwen en prik keldraadversperringen, een stinkende kali, waarover een typisch Hollandsch ophaalbruggetje. Alles doet hier trou wens echt Hollandsch aan. Bouwtrant en beplanting en Hollandsch sprekende Chineezen. Daar zitten we dan in Batavia. Batavia, is volkomen rustig en zit vol met militairen in allerhande soorten. De rood witte vlag troont op verschillende republikeinsche gebouwen. Maar verwar deze niet met de extremisten 1 Hè, hè, dat zit er weer op, hoewel het in Batavia frisscher is volgens ondergeteekende’s opinie, als in Ipoh, is ’t toch typisch, dat ook hier het zweet naar beneden loopt. De Kriebel. P.S. Trek je nooit wat aan van geruchten. Stemming Tweede Kamer. 17 Mei. Verschillende gemeente lijke uitslagen van de stemming zullen ons van de >Leeuwarder Koerier* doorgegeven worden, zoodat we deze hedenavond bij Hotel »De Wijnberg» en aan ons bureau hopen te publi- ceeren. Zondag 19 Mei Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds van der Brugh, vair Tjerk werd. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot (Geref.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 Dienst. Nam. 2.30 uur Lezen. Dinsdagavond 8 uur Zusterhulp Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur J. van Veen. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uurdsBonting van Exmorra. Qaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 7.30 uur ds C. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds G. de Groot. Verkiezingsuitslagen TWEEDE KAMER heren- en dames completeerden het De heren won de dames met 1 0 staat als enige dissonant de nederlaag welke het Ned. Davis Cup team in Stockholm tegen Zweden leed. (3 0). Terreinennood. Veel wordt er tegenwoordig geschre ven en gesproken over wat men noemt >de ontspoorde jeugd». Het doet ons, sportmensen, goed dat bij de middelen die worden aangeprezen om de jeugd weer in het rechte spoor te brengen, ook sportbeoefening wordt genoemd. Ons behoeft men van het nut der sportbeoefening niet meer te overtuigen. Wij weten, welk een gunstige invloed sportbeoefening zowel op lichaam als geest kan hebben. Wil men echter dat de sportbonden en de vele vereni gingen hun taak naar behoren ver richten, dan is men met woorden alleen niet klaar. Want velen zijn de noden, ook in de sportwereld. We behoeven maar te wijzen op het materiaalgebrek om aan te tonen met welke moeilijk heden men hier te kampen heeft. Daar komt echter nog een belangrijke kwestie bij, die van de terreinen. In enkele provincies zijn door den oorlog tal van sportvelden vernield of ernstig beschadigd. In Friesland was er geen oorlog voor nodig om de sportvelden in desolaten toestand te brengen. De werkelijk goede terreinen die aan de minimum eisen voldoen, moest men ook voor den oorlog in ons gewest al met een lantaarntje zoeken. En toch buitengewoon Padvindersnieuws. 15 Mei. In het troeplokaal inde Herv. School had hedenavond de installatie plaats van de leiding der Jan van Hoof-groep. Nadat door Oubaas Carrière van Zeist, tijdelijk te Sneek, een viertal verkenners was aangesteld, werd van deze tot hopman geïnstalleerdM. i en tot vaandrigsJohs. de S. Pruiksma, tot verkenner Zaterdag 18 Mei 1946 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 JAAR Tabakskaarten enz. 02 '2 P Q I F Workum van 9 tot 15 Mei 1946 om Heeg Staveren Bonkaarten KA, KB, KC 606. Bonkaarten KF 606 Bonkaarten LA, LB, LC 606. Bonkaarten KD, KE 606. Bonkaarten LD, LE 606. Stav. Hindel. Stav. Heeg Work. Partij v.d. Arbeid

Friso nl | 1946 | | pagina 1