I s 3 Ouders, êi i Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en amliggende gemeenten Jndië Zal Friesland industrie tot zich trekken bedoeling groote fabrieken met dui zenden arbeiders te stichten, maar kleinere eenheden, welke passen op het land en in de kleine steden. No. 21 69ste Jaargang Zaterdag 25 Mei 1946 Kamer in 1937 en de Gemeenteraad in 1939. TOTAAL 1946 1937 1939 1946 1937 1939 1946 1937 1939 1946 1937 1939 1. Joekes 238 178') 1502) 200 1389 1222) 123 100') 712) 12 18') 142) 573 434') 3572) 2. Stockman 95 87 88 39 25 29 314 289 285 44 30 30 492 431 432 3. Schouten 131 117 102 142 115 114 82 90 75 31 35 386 34 357 325 4. Tilanus 145 151 165 208 242 234 109 103 113 101 78 97 563 574 609 Partij van de Vrijheid 5. Bierema 15 7 13 15 6 6 4 3 38 31 Communisten 6. 17 3 7 7 4 1 29 10 7. Protestantsche Unie 9 9 18 13 4 7 8 6 39 35 Staatk. Geref. 8. 1 2 1 2 75 Vrije lijst 62 40 3 180 TOTAAL 650 552 580 627 555 561 643 595 584 201 172 178 2121 1874 1903 1929 12 24 7 3 1933 14 10 4 28 22 1 6 7 3 5 100 1937 17 8 3 31 4 2 23 6 4 2 100 1946 13 8 10 32 t 29 6 2 100 PREDIKBEURTEN INGEZONDEN Wordt nader bekend te j Anti Rev. Partij Chr. Hist. Unie Partij van de Arbeid R.-K. Volkspartij Zandt AndriesVisser Wagenaar Krijger Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 No. der lijst met Naam der Partij Naam van den eersten candidaat der lyst Stemdistrict I Stemdistrict III Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Vanaf heden luidt het devies Bestrijdt den kever met alle midde len, waarover U kunt beschikken. Stemdistrict IV Verschijnt eenmaal per week s wijst Uw kinderen op ‘t gevaar om de rijweg als speelplaats te gebruiken. 11 3 Is 100 30 8 Welke industrieën? De verkeerswegen in Friesland, en met name de waterwegen zullen bij een verdere industrialisatie moeten worden verbeterd. Kustvaartuigen zul len in de toekomst meer dan ooit gebruikt worden en zij moeten langs de belangrijkste vaarwaters de indu- striebedrijven kunnen bereiken. Spr. acht vooral de metaalverwer kende industrie voor Friesland van belang. Aanvankelijk zal een gebrek aan vakarbeiders zich doen gevoelen, maar scholing kan snel geschieden. In het bijzonder werktuigen voor de landbouw kunnen hier worden gemaakt. Tot nu toe betrok men deze uit Duitschland, Engeland en Amerika, 'maar waarom zou men ze niet zelf fabriceeren Waarom zouden wij niet een groot gebied buiten ons eigen land van machines voorzien Spr. wees in dit verband op België, waai een kans op afzetgebied is. Spr. noemde verder o.a. de blik- warenindustrie bij een te verwachten grootere uitvoer van gecondenseerde melk, op een uitbreiding van de hout verwerkende industrie, met het oog vooral op de noodzakelijke woning bouw. Let op en bestrijdt den Coloradokever. Op verschillende plaatsen worden thans in meer of minder ernstige mate Coloradokevers gevonden. Ook zijn reeds eitjes afgezet. De bestrijding van den Coloradokever moet thans beginnen. Afgezien van alle verder te nemen maatregelen dient iedere teler thans het volgende te doen. 1. Geregeld en nauwkeurig zijn aardappelgewassen en plaatsen waar aardappelopslag voorkomt of kan voor komen nagaan. 2. Iedere kever te vangen en direct onschadelijk te maken (Art. 3 van het Coloradokeverbesluit 1941). Ook eihoopjes moeten direct vernietigd worden. Wij vestigen tevens de aandacht op de binnenkort vanwege de Burgemees ters officieel bekend te maken rege lingen inzake de bespuiting van het aardappelgewas. De controle op de naleving van een goede bestrijding zal spoedig een aanvang nemen. Van kwaad tot erger. Het treft ons, dat er meer en meer een streven in ons land wakker wordt, waarbij de mobilisatie- en oorlogs slachtoffers (gewezen militairen en hunne nabestaanden) het voorwerp dreigen te worden van liefdadigheids- betoon. Zo konden wij verleden week in de pers zelfs een advertentie lezen dat in het City Theater te Amsterdam om 12.30 uur een nachtfeest werd geor ganiseerd ten bate van de oorlogs slachtoffers en Dinsdagavond werd er tijdens een radiouitzending van de A.V.R.O. weer ten bate van deze slachtoffers een beroep op de beurzen van het publiek gedaan. Mogen wij daarom door dezen me dedelen, dat onze Bond en Stichting geen nachtfeesten organiseren en der- gelijken. Onze leden wensen geen liefdadigheidsbetoon enz., geen gaven te ontvangen uit enige bedelnap of te parasiteren op de beurzen van nachtfeestvierders, Dit is nu eenmaal in strijd met hun waardigheid. Wat onze leden wensen is recht- doening door de Regering. Onze Bond en Stichting die neutraal zijn op alle ander gebied willen de ernst van hun rechtsstrijd niet CORRESPONDENTIE. Ingevolge papiertoewijzing voor de ver kiezingen verschijnt Friso” deze week met een royaal blad. Terwyl we van onze jongens, die naar Iiïdië gingen en die onze lezers van hun lotgevallen op de hoogte houdens, het relaas ontvingen van hun tocht naar Bandoeng, hetwelk in gedeelten geplaatst moet worden, kwam inmiddels een kort na hun aankomst aldaar geschreven brief binnen, inhoudende een overpeinzing, die we liefst in één keer opnemen en daarvoor is deze week meer ruimte beschikbaar dan straks. Storend voor de volgorde behoeft-dat na deze mededeeling niet te zjjn, omdat die laatste brief als een aparte bijdrage beschouwd kan worden. Elders in dit blad vindt U dan opgenomen„Indië zooals ik het zie”. Uitg. „Friso”. Friesland moet klaar zijn! Wanneer over eenige jaren begonnen wordt met de industriespreiding, moet men in Friesland klaar zijn. Er moeten nu reeds industrieterreinen worden ge zocht en uitbreidingsplannen worden gereed gemaakt. Ook gebouwen zijn van veel belang; aan het planelogische gedeelte zal grootere aandacht worden besteed. Bij de spreiding van de industrie zal straks het oog gericht zijn op het Noorden. Aan het Noorden de taak om de industrie tot zich te trekken. In de komende 25 jaren zal in Fries land een even groote revolutie op in dustrieel gebied kunnen en moeten komen, als we in de afgeloopen jaren op het gebied van de landbouw hebben gezien. Hylpen yn 1622. Pierius Winsemius, landhistory- skriuwer fan Frysland en letter prefester te Frantjer, jout yn syn „Chronique van Friesland” üt ’t jier 1622 ek ’n biskriuwing fan Hylpen yn dy tiid. Der komt ’t volgende yn för. Hetzelve (do‘s Hylpen) is meeren- deels in de Zee gelegen ende is na het Oost en Zuydoosten alleen aan het vaste Landt geknoopt ende moet derhalven door zware paelwercken en sterckte van zylen (welke de Stadt opnieuws aldaer in den Jare 1619 heeft doen maken) behouden worden. Alzo dat niet alleen van zeewater maar ook van de stroomen der naestleggende Meeren perijckel is. Daerom ook de nabuyrige plaatsen (welke mede tot onderhoudinghe der paelwercken ende Dijckagien contri- bueeren moeten) bij tijden van Keyzer Carel (de vijfde van die name) zeker Request aan den hooghen Raedt te Brussel ghepresenteert hebben, in hetzelve verzoekende, dat zij den Dyck zouden moghen innewaerts leg gen om met minder oosten ende ghe- vaer van de Zee de zelve Dyck onderhouden. Dan sulcx is bij ’t Hoff afgheslaghen ende wierde verstanden, dat men den Zee niet zouden toegheven, die bij alsulcken ghelegentheyt zwaerder in val in ’t binnenst van het Landt doen zoude als voren ende dat derhalven men blijven zoude bij de voorighe ghewoonte ende de Stadt Hindelopen verstercken na de ordonantie van Dijcken, daer toe staende. (Wod fefolge.) M. P. v, d. K. Overzicht. Zooals uit bovenstaand staatje blijkt hebben de ruim 5 millioen ter stem bus opgeroepen Nederlanders (J^ 43/4 millioen geldige stemmen werden uit gebracht) in de Tweede Kamer gekozen 29 leden van de Partij van de Arbeid, 32 van de Kath. Volkspartij, 13 Anti- Revolutionairen, 8 Chr. Hist., 6 leden van de Partij van de Vrijheid, lOCom- munisten en 2 Staatk. Gereformeerden. De grootste winst boekten dus de Communisten. Het zetelaantal van de Partij van de Arbeid blijft beneden de verwachtingen van de meeste menschen. In 1937 veroverden de S. D. A. P., de V. D. en de C. D. U., uit welke 3 par tijen de Partij van de Arbeid grooten- deels is ontstaan, resp. 23, 6 en 2 zetels. Niet alle leden van deze drie partijen hebben dus gevolg gegeven aan de oproep van het nieuwe Partijbestuur. Waarschijnlijk heeft de linkervleugel van de oude S. D. A P. zich geschaard achter de Communistische Partij, enkele Vrijz. Democraten zullen bij de Partij van de Vrijheid zijn terecht gekomen, terwijl een gedeelte van de C. D. U. zich bij de Chr. Hist, zal hebben aan gesloten. Hieruit valt voor een deel Met onze jongens 6 naar Hallo, hier Bandoeng. Dat is een beetje opschepperij, maar wij zijn er toch dichtbij. Ik hoop U echter niet te vermoeien met waar we zijn, maar hoe we hier gekomen zijn. ’t Is Dinsdagmorgen den negenden April 1946, 's morgens Wart over drie en we moeten opstaan,ongegeneerd vroeg. Kwart voor vier aantreden en dus vlug grondzeil opgerold, dekens er tusschen en in de rugzak, koppel om, sten om, en inderdaad zijn we klaar. Gelukkig waren de plunjezakken als bagage reeds vooruitgegaan en hadden we daar geen gesjouw mee. Dan heb je nog een broodtasch, een veldflesch en twee stentasschen met gevulde stenhouders aan je lichaam bengelen. Toen stonden we dan klaarin ploegen van 24 man. Met nog een paar fietsen en een paar kisten »rations<. Voor elke 24 man twee wagens dus ruimte genoeg. Ploeg voor ploeg in stappen. Een Engelsche M.P., motor ordonnans, controleerde of alles inge stegen was en daar ging de eerste ploeg van 240 man, dus 20 auto’s, voorafgegaan en gevolgd door een jeep, ook met M.P, (Military Police) om het verband te bewaren. De mo torordonnans reed, als er een weg- kruising in 't zicht was, vooruit om daar eventueel het verkeer stop te zetten, wat echter zelden noodig was om dat op dit uur van de dag er haast nog geen verkeer was. Daar gingen we weer, voor onge veer de 7e maal verhuizen. Maar dat went ook allang en we vinden het heelemaal niet erg meer. In de, dank zij de auto's, frissche tropische nacht, zeiden we Batavia voorloopig weer vaarwel. In de lichten van de koplampen gingen de bekende gebou wen langzaam verdwijnen. De bekende en prachtige gebouwen als de Ned. Indische Bank en de Javasche Bank en het gebouw van de Ned. Handels- maatschappij N.V. die allen in Oud- Batavia staan, maar hyper-modern zijn. Dan verder het postkantoor, waar onze tallooze brieven verwerkt worden. Dan komen we in de stillere straten en buitenwijken van de stad, om na een halfuurtje reeds het vliegveld te bereiken, (in colonne rijden de wagens betrekkelijk langzaam.) UITSLAG van de stemming voor de Tweede Kamer op 17 Mei 1946 met vergelijkend overzicht van de uitslagen der stemming voor de Tweede Lijsten S.D.A.P., Vrijz. Dem. en Chr. Dem. Unie samengeteld. 2) Lijsten S.D.A.P. en Vrijz. samengeteld. Zondag 26 Mei en Hemelvaartsdag Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds Romyn, van Warns Hemelvaartsdag Wordt nader bekend gemaakt. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds d. de Groot (Geref.) Voorm. 9uurLeesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds Lindeboom van Aduard. Hemelvaartsdag. Voorm. 10 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 en Nam. 2.30 uur ds H. Visser, van Sneek. Dinsdagavond 8 uur Bidstond Hemelvaartsdag Voorm. 9.30 uur ds F. E. Huizinga, van Leeuwarden. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur J. van Veen. Hemelvaartsdag gemaakt. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds de Loos van Parrega. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hemelvaartsdag Voorm. 9 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 7.80 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 7.30 uur ds Batelaan, van Staveren. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. laten afleiden door liefdadigheidsbetoon. Onze leden wensen onafhankelijk te zijn. Wij doen derhalve een beroep op allen, die het met ons eens zijn, hun invloed in deze richting aan te wenden. Eist daarom met ons een verbeterde militaire pensioenwet en een eerlijke toepassing hiervan, rechtsbijstand en afdoende rechtsherstel voor alle mobi lisatie en oorlogsslachtoffers. De besturen van de Bond van Mobilisatie-Invaliden en Hunne Nabestaanden en de Stichting >De Nederlandse Soldaat de winst van de oude Vrijheidsbond te verklaren en ook het feit, dat de Chr. Hist. Unie zich heeft kunnen handhaven. De achteruitgang van de A.R. partij werd vrij algemeen verwacht. De spe ciale >Colijn<-stemmen van 1937 zijn nu verloren gegaan en voor het grootste deel terecht gekomen bij de Partij van de Vrijheid. Welke combinaties zijn mogelijk Er zijn verschillende mogelijkheden tot blokvorming. Een kabinet van de oude regeeringspartijen (R. K., A. R.,* C.H.) zou over een meerderheid be schikken (53 zetels, plus in de meeste gevallen de beide Staatk. Ger.) De oppositie staat dan vrij sterk met 29 zetels van de Partij v.d. Arbeid en 10 van de Communisten. Een andere mogelijkheid is een samen- gaan van de Partij v. d Arbeid en Kath. Volkspartij. Deze partijen beschikken samen over 61 zetels, met tegenover zich een rechtsche en een linksche oppositie. Welke oplossing er ook zal komen, uit alles blijkt de belangrijke positie welke de Katholieke Volkspartij in neemt. In een drukbezochte bijeenkomst te Leeuwarden heeft de minister van Han del en Nijverheid, ir. H. Vos in het kader van de Friesche dagen een belangwekkende inleiding gehouden over de mogelijkheden van industrie- uitbreiding in Friesland. Wij meenen goed te doen een samen vatting te geven van deze rede. Spr. begon met er op te wijzen, dat in ons land een snelle ontwikkeling van de industrie gewenscht zal zijn, vooral wanneer de bevolking in dezelfde mate zal blijven toenemen als thans het geval is, n.l. met 100.000 zielen per jaar of 40.000 arbeidskrachten per jaar. Landbouw, tuinbouw, verkeer en handel zullen al deze arbeidskrachten niet kunnen opnemen alleen industrie zal voldoende mogelijkheden bieden voor deze tienduizenden. Bij alle misère, welke de oorlog ons gebracht heeft, is ot althans één lichtpunt, n.l. dat de Duitsche industrie voorloopig practisch is uitgeschakeld. Dit is een voordeel tegenover het nadeel, dat wij de eerste jaren een belangrijk achterland voor onze tuinbouwproducten zullen missen. Het decentraliseeren van de industrie is verre te verkiezen boven een nog grootere centralisatie in het Westen des lands en men heeft daartoe het oog gericht op Brabant, Limburg en in de tweede plaats op de achterhoek en Twente. Sedert korten tijd is ook aandacht besteedt aan het Noorden. Met vertegenwoordigers van de Philips- fabrieken is bijvoorbeeld een bespreking gehouden over de industriespreiding en men bleek daar zeer veel voor te voelen. De trek naar het Zuiden is al groot genoeg, maar anders staat het met de drie noordelijke provinciën. Zijn de Friezen geschikt Tusschen 1850 en 1890 zijn heel veel Friezen naar den vreemde ge trokken, omdat het buitenland meer mogelijkheden bood dan »it heitelan<. Emigratie kon toen ook nog op ruime schaal geschieden. Een gunstig gevolg van de moeilijke negentiger ïjaren was de concentratie op landbouw en zuivel gebied, maar dit werd toch buiten de industriesfeer om bereikt. Friesland toont in de laatste jaren geen bevolkings aanwas, hetgeen weer moet worden geweten aan de geringe mogelijkheden welke de provincie biedt. De industrie is nog weinig ont- wikkèldl* Spr. wees op de metaalver werkende industrie.de houtverwerkende industrie en scheepswerven als belang rijkste takken. Hij vroeg zich af of deze geringe ontwikkeling moest worden toegeschreven aan het volks karakter. Zijn de Friezen zulke typische buitenmenschen, dat zij hun leven niet in een fabriek willen slijten en zeker niet in een fabrieksstad Er is wel iets van waar, maar men moet dit niet overdrijven. Vele Friezen zijn in andere provincies in de industrie werkzaam. Opvallend is echter, dat zij bijv, meer in de metaalindustrie dan in de textielindustrie werkzaam zijn. Zij hebben een voorkeur voor een indu strie, die vakmanschap vraagt. Spr. juichte dit toe, want voor Nederland is het straks gewenscht, dat men over een prima kwaliteit vakarbeiders be schikt. Ir. Vos betoogde verder, dat de omstandigheden zoo zullen worden, dat door de industrie het karakter van het land en de mensch niet worden vernield. Het is niet de 1 Stemdistrict II zuid 1946 1937 1939 Verkiezingsuitslagen TWEEDE KAMER - x 2 JAAR MARKT NOORD HEIDENSCHAP O a .2 a -u Ph «2 <D Qc uP O .2 c S u O ei 8 o ‘•'.Z 5- N CS P< O rd1”} HO Oo Q Partij v.d. Arbeid S H o

Friso nl | 1946 | | pagina 1