Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Sportfcrabbels No. 23 69ste Jaargang Zaterdag 8 Juni 1946 OFFICIËELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN 249 9 uur de heer INGEZONDEN PLAATSELIJK NIEUWS 1 Juni BURGERLIJKE STAND o a. wij de aandacht ■MBH Plaatst Uw familieberichten in „Friso” 875 876 T 31 V 31 X 31 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gr. chocolade- of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Verschfjnt eenmaal per week Genjeente Belastingen. De Gemeente=optvanger brengt in herinnering dat de betalingstermijnen voor hondenbelasting en Rechten voor de Gemeentereiniging DIENSTJAAR 1945 reeds zijn verschenen. Aan hen, die hun aanslag nog niet hebben voldaan wordt ter voorkoming van kosten voor aanmaning, spoedige betaling verzocht. IVorkum, Juni 1946. Pe Gemeentc.-Ontvanger. Met onze jongens naar Jndië echter veel te half uur vliegen BONNENLIJST geldig van 9 Juni t. e. m. 22 Juni 1946. Verkiezing Gemeenteraad. Candidaatstelling. De Burgemeester van WORKUM vestigt de aandacht op de uitgebreide publicatie van 21 Mei j.l., waarbij ter openbare kennis werd gebracht, dat op Dinsdag 11 Juni a.s. de candi daatstelling voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad zal plaats hebben en dat op dien dag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij den voorzitter van het hoofd stembureau tgr secretarie dezer ge meente lijsten van candidaten kunnen worden ingeleverd. Workum, 6 Juni 1946- De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. 316 t.e.m 320 800 gram brood 315 400 gram brood 314 200 gram kaas 313 100 gram bloem B 61 reserve C 61 reserve B 63 reserve 7 't Tochtje duurde kort. Na ruim een gingen we met een mooie boog naar beneden om even later weer over de startbaan te dansen. Dan stopt het zaakje. De bemanning werkt er zich eerst weer uit en wij moeten even wachten. Dan komen er auto’s weer door Britsch Indiërs bestuurd, maar nu WORKUM. Met ingang van 1 Juni 1946 is benoemd tot klerk ter secretarie (afdeeling sociale zaken} de heer K. Mast, tevoren werkzaam aan het distri butiekantoor. Hoek, van Gaast. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 Nam. 3.30 uur Liefdemaal. Fryske Brief 45. Hwat giet it er tsjintwurdich doch om wei. Hast alle dagen weroan feestfiere en brulloftsje. Jonge lju under de geboadens, trouwerij toalf en in heal; fiif-en-tweintichtritich; fiif-en-tritichfjirtichfiif en fjirtich jier troud en dan de gouden pearen net to forjitten. Eltse dei opnei hingje de flaggen üt. It read, wyt en blau, en inkeld sjocht men ek de skeane banen, 't wyt en blau, mei de readepompeblêdden wolris hingjen. Hjoed is it op it Noard to rédden, moarn by de merk om, en in deimanich letter is it Suijen yn feesttoai. Sa nou en dan, wurdt de stiltme, dy ’t sa aimeast yn üs stêd hearsket, forbrutsen, troch in kloft, fleurige, sjoiigende en hossende jongelju. Ja, it binne lang altyd net allinne fan ’e jongere ein, der sitte ek nog wolris alderen tusken yn. Mar, dat is in buite minsken sa ’t skynt net nei 't sin. Forliden wike, doe ’t er ek wer in steal bruilofts gasten troch de stêd hosten en sjongen, hearde ik immen sizzen: „Sjoch my nou dy healwize lju ris oan. Silver net wiis.’’ Och ik soe sa sizze wolle, wêz dochs altyd net sa gau klear,- mei foroardieljen en prottelje net jimmerwei as er minsken fleurich binne. Lit dochs de minsken har sa’n feestdei ris tiergje en nocht meitsje. Derisyn it libben al safolle skaed en oer ’t algemien mar in bytsje sinne. Lit de jongelju sa’n dèi mar springe, hosse, sjonge, spylje, foardrageenmalfarje. Wêz fleurich op de dei, dat der in pear minsken trouwe. Wêz fleurich en bliid o bern, op de dei, dat heit en mem, pake en beppe, safolle jier troud binne. En as op sa’n dei de aldere minsken ek ris fan ’e stoel komme, en de al hwat stive skonken, hwat heger op tille as gewoanlik it gefal is, och der komt harren neat fan oer hear. Dat mei sa’n dei neat gjin kwea. Hwant de oare deis, rinne hja, dy ’t justerhastas keaflen lans de Wymerts sprongen, wer as ynbannige, stive Friezen de stêd troch. Bruljoftsje! Joup op joun sjocht men se gean, de alderen, it jongfolk, pei it lekael, seal of herberge. En raar al to faek, bigjint it al to daegjen, ear ’t hja wer opsetten komrae. Dan efkes sliepe of foartynienen oan ’t wurk en dan oan ’t forhael oer, hoe ’t it justerjoune wie. En hoe giet it faek De bruiloft hwer ’t men in hiele forwachting fan hie, foei danich tsjin. Der wie net folie to haffeljen en to drinken en och de stikjes dy 't er dien waerden, nou ja, inkelde wol aerdich, mar oer't algemien nou just net om oej tb POggen, En de bruiloft, der ’t men net folie fan forwachte, is düt)oej ep 4wêrs meifallen, ft is oars mar iu gelok, dat de measte feesterij efter de rêch is. IIwant nou 't wy gjin sfiker mear krije wurdt it al hwat in boel. (Neffens de léste berichten sille wy it mar ienkear misse moatte.) Datisalwerinhiele treast, hwant jonge, jonge net ien bakje mei hwat swiet er yn, is oars al in hurde straffe. En dan, ja de froulju meije ek graech nei de bakker ta mei in bytsje büter en hwat sfiker. Ëfwant der moat sa nou en dan hwat hy de thé. Qch wy manljvi dieje dap ek wol mei yn de bfit, mar binne der ’docks Ippg SP glflPP pet op as de froulju nou Wy hawwe mear op mei üs tabaksboptsje. Eü der hawwe de froulju wer neat mei op. Mei it jjoptsje dan wol to forstean, hwant in segretsje binne hja slei nei. Né, it blgreatet my soms ta de teannen üt en it wetter rint my om ’etoskep, as ik in frouminske smoaken sjoch, en ik seis myn rantsoen op haw-. Dan tink ik wolrisHoe kin sa’n minske dat nou lekker fineSmoakende froulje, né ik mei it net lije en it moast ek forbeap wurde. Sa siet ik okkerdeis ris yn ’t spoar, mei sa’n smoakende Eva’s dochter en lit ik nou twaris in segret fan har krije. Nop ik wol 't hjir earlik bikinne, doe tocht ik net, hja moasten cje frouljo it smoaken forbiede. Sa is; in minske, nou ienkear. ERISÖ, prijsuitdeeling gememoreerd, vandaag de sterkste van het tournooi getoond, en zag dit beloond met de le prijs een zilveren tak als eereprijs. Een mooi succes voor de v.v. Workum*. Tiisdei 4 Juny balde de ófdieling Warkum» fan it R.F.B. in fleurige joun. Do’t de foarsitter de oanwêzigen wolkom hiette, wier de seal groatfol. Do krige wy de Krite Boalsert op ’e planken mei >It fiere lok< fan H. Cats. Der waerd troch de oanwêzigen mei nocht harke. Der weard dan ek knap wurk levere. As wy der eat fan sizze meije soe it wêze moatte dat de Utspraek fan it Frysk inkeld ris net al to stiver wie. Fierder wie it allegear tige yn ’e es. Nei ófrin hjirfan waerd der gelegenheid joun om >etkes fan 'e flier», wernei dizze tige sellige joun slóten waerd. 100 gram kaas 822 500 gram bananen (voor-inl.) 800 gram brood E 61 'reserve 500 gr. rijst of kinderm. 125 gram boter 125 gram margarine Junioren tournooi te Leeuwarddn. Op uitnoodiging van de Chr. v.v. Blauwwit 1934» te Leeuwarden nam het Junioren elftal van de v.v. Wor- kum< j.l. Zaterdag deel aan de serie- wedstrijden te Leeuwarden. De vol gende vereenigingen schreven voor deze wedstrijden in Blauw Wit I en II, M.K.V., en Zwaluwen I te Leeuwarden, Oranje Nassau I Sneek, Zeemeeuwen I te Harlingen en Workum. Laatstge noemde club is als winnaar uit dit tournooi te voorschijn gekomen wat een mooie prestatie is. Over de wed strijden die >Workum< speelde het volgendeIn de eerste beide wedstrij den tegen Bl.-Wit en Zeemeeuwen, wou het met Workum niet. Er zat geen verband in de ploeg, vooral de voorhoede zocht het te veel in de breedte. Van Bl.-W. werd gewonnen met 21, en tegen Zeemeeuwen werd gelijk gespeeld. Door het nemen van strafschoppen won Workum. Hierdoor kwam Workum in de finale tegen Bl.-W. I die in de halve finale van Zwaluwen met 1—0 had gewonnen. Het bleek DE wedstrijd van de dag te worden. Wat de Workumers in deze wedstrijd gepresteerd hebben, is geweldig. Mooi en snel spel van doel tot doel. In de eerste helft kreeg Workum met een zeer fraai doelpunt de leiding, onder luide toejuiching Zangersfeest. Pinkstermaandag geeft de Bond van Chr. Zangvereenigingen in Fries land hier een groot Zangersfeest, waar voor bijna een 50 tal vereenigingen heeft ingeschreven. Bondsbestuur en jury, alsmede voorz. en secr. der deelnemende koren worden om 1 uur 's middags officieel door het gemeentebestuur van Workum ten stadhuize ontvangen. Verschillende medailles werden door ingezetenen beschikbaar gesteld, een groote zilveren medaille van ons gemeentebestuur voor dat koor, dat tijdens het Dagfeest het hoogste aan tal punten behaalt en het grootste overschot heeft boven het vastgestelde aantal punten voor een eerste prijs. Het Avondfeest zal opgeluisterd Voetbalo verzicht. Voor a.s. Zaterdag zijn nog ver schillende competitiewedstrijden voor de clubs uit onze omgeving vastge steld. Quick uit Staveren gaat op visite in Heeg. Dat wordt voor de gasten een kwade partij. Ook de uit slag van Oeverzwalpwep flielpen is niet gemakkelijk te voorspellen, hoe wel hier de gasten wellicht een tikje hoger kunnen worden aangeslagen. Bakhuizen 2 en Workum 2 ontlo pen elkaar niet zoveel in kracht, maar Oeverzwaluwen 2 moet tfiais tegen Oranje Nassau 2 toch in staat worden geacht de puntjes thuis te houden. Tenslotte spelen de Workum adspi- fanten tegen C A.B. 2 van Bolsward. Promotiekansen en Degradatiegevaar. In de Noordelijke eerste klasse is het pleit weldra beslecht. Het Sneeker L.S C. kan door haar beide laatste wedstrijden te winnen hoogstens nog gelijk komen met Frisia eu H S C., aangenomen dat deze beide ciubshun nog resterende wedstrijden verliezen. De kansen van de oudste Sneeker ver eniging zijn dus niet meer waard dan tegenwoordig het Hongaarse bank papier. Inderdaad is de ploeg niet sterk. Vooral de voorhoede staat op betrekkelijk laag peil. De tweede-klas kampioenen Friesland en Emmen heb ben dan ook stellig wel een kans het eerste klasseschap te veroveren. Een rang lager moet Gorredijk zich teweer stellen tegen de aanval van de derde klaskampioenen. In de Groninger afdeling zal dit twijfelachtig genoegen wel voor Woltersum zijn weggelegd. De regeling van de promotie en degradatiewedstrijden is nogal inge wikkeld. De negen derde klas kampi oenen uit Friesland, Groningen en Drente spelen in twee groepen een hele competitie. De winnaars betwisten dan met de beide nos. laatst uit de Friese en de Groninger tweede klasse elkaar twee plaatsen in de 2e klasse. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat voor het volgende seizoen ook in het Noorden een vierde klasse wordt in gesteld. Gaat dat inderdaad door, dan zullen de laagstgeplaatsten uit de derde klassen automatisch moeten degraderen. Enkele clubs uit de Friese Voetbal- Bond zullen dan tot de K N.V.B. wor den toegelaten. In ieder geval staan voor Friesland nog tal van belangrijke wedstrijden op het programma. Van een gesloten seizoen zal deze keer dan ook niet veel terecht komen. De Zwaluwen naar Friesland. Woensdagavond 12 Juni speelt in Leeuwarden het Friese K.N.V.B. elftal tegen de »Zwaluwen«. 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas 375 125 gram boter 376 125 gram margarine 377 100 gram vet 247, 248 150 gram vleesch 219 ca. 16 oz. meat and vegetables A 49 2 liter melk B 49, C 49 3'/2 liter melk Op 15 Juni a.s, organiseert de v v. Workum» een Junioren tournooi hier ter stede. Hiervoor zijn de volgende clubs uitgenoodigd Blauw Wit I en Zwaluwen I te Leeuwarden, Zeemeeu wen te Harlingen. Bovendien zal 's avonds een wed strijd gespeeld worden tusschen Wor kum I Senioren, en een combinatie van Blauw Wit en Zwaluwen I Senioren. Het belooft een mooie voetbal- tniddag te worden. uur Dienst. 2e Pinksterdag Voorm. 9.30 uur Lezen. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur J. van Veen. 2e Pinksterdag Voorm. Faber, van Bolsward. Ferwoude (Herv.) 2e Pinksterdag Voorm. 9 uur ds Molenaar. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur de heer Brouwer, van Menaldum. Nam. 2 uur ds S. J. Wouda. 2e Pinksterdag Voorm. 9.30 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Nam. 7.30 uur da Treffers. (Geref.) Voorm. 9.30 en Nam. 7.30 uur ds C. Jansen. 2e Pinksterdag Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) Nam 2.30 uur ds G. de Groot. Workum Van 30 Mei t.m. 5 Juni 1946. Geboren: Sjirk Anne zvGerritTwijnstra en Gerbrig Cnossen. GehuwdKlaas Groen 34 jr te Egmond aan Zee en Pietrikje Mulder 24 jr te Workum. OverledenFriedrich Schmidt 51 jr, te Veendam. le en 2e Pinksterdag - 9 en 10 Juni Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Vesper. 2e Pinksterdag Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds A. vanderHefi, van Staveren. 2e Pinksterdag Voorm. 9.30 uur ds J. van van hun supporters. Na de rust kwam BI -Wit gevaarlijk op zetten en na ru'm 10 min. kwam de gelijkmaker. De Bl.-W. spelers schiepen moed en onder geweldige aanmoediging der Bl.-W, aanhang gingen zij opnieuw ten aanval. Wat de achterhoede in dje momenten te verwerken kreeg was fe voorzien, doch de beide backs, w.o. de aanvoerder van het elftal, weerden zich kranig. Ook de spil, die de eerste wedstrijd in‘t doel had gestaan, en nu een zeer verdienstelijke spil partij speelde, zette onophoudelijk de snelle linksbuiten aan het werk dje vaak met hooge ballen groot? verwarring in de Bl.-W. defensie veroorzaakte. Qnder groote spanning kwam het einde met 11. De wedstrijd werd zooals vooraf besloten was met 2 x 7ys minuut ver lengd, waarin Workum nog één keer doelpuntte, door een fraai en hard schot. Bl.-W dat iets meer aan tempo verloor dan Workum. zag zich in een van beide kanten fraai en sportief ge- speelden wedstrijd met 2 1 geslagen. Workum had zich, zoo werd bij de Veen. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur dr D. S. Attema. 2e Pinksterdag Voorm. 9.30 uur ds H. J. door men chen uit het Noorden van Br, Indië, Hindoes Knappe koppen, met donkere baarden en sympathieke gezichten, waarboven een groene tul band prijkt, 't Is even uit- en instap pen en bagage overladen. Wachtend op het vliegtuig, staan daar, bepakt en bezakt, zien we goed?, Japanneezen, klaar om met hetzelfde vliegtuig ver voerd te worden en met een uitrusting waarmee ik dadelijk zou willen ruilen. Sommigen met keurige handschoenen en, oh wereld der tegenstrijdigheden, een revolver op de heup'. De auto’s stelden zich weer op en toen alle vliegtuigen hun inhoud hadden uitge stort en teruggingen om nieuwe voor raad, verlieten wij het vliegveld, waar we door Hollanders, mannen, vrouwen en kinderen hartelijk toegejuicht wer den. En 't deed je zoo goed toen even buiten het kamp een vrouw stond en welkom, welkom* riep. Langs die weg stonden keurige huisjes, net kleine villa’s, buitenhuisjes. Even verderop waren dezelfde huizen onbewoond en ook veel verwoest. Ook in een volgende kampong waren alle huizen dichtge spijkerd en maakt dan zoo’n trooste- loozen indruk. En overal een klein rood wit vlaggetje opgeverfd of als papiertje aangeplakt. Wat dat allemaal beteekent Voor ons is dat allemaal nog duister en kun je er hoogstens over fantaseeren. Ik moet, voor de volledigheid nog even vertellen, dat we berekend vol gens tijd en afstand, ruim 200 km. per uur vlogen. En boven in de lucht denk je bij je eigen >Hij gaat ook niet hard». Want slechts heel langzaam schuift de aarde zich als een platte grond onder je door. Na een goed kwartiertje rijden langs, evena's in sommige gedeelten van Batavia, zeer verwaarloosde wegen, met kuilen die je haast weer doen vliegen, kwamen we op onze, natuur lijk weer voorloopige plaats van be stemming aan. Tjimahi, Bandoeng. En als je dan zoo’n mooi reisje gehad hebt, kun je je niet begrijpen, waarom er soldaten zijn, die met mitrailleurs in stelling liggen. Dat is die wereld vol tegenstrijdig heden 1 ten Noord Westen van Autobusdienst over de Afsluitdijk. De autobusdienst Leeuwarden-Alk- maar over de afsluitdijk, zal binnen kort worden geopend, vermcedelijk over twee weken. Van Alkmaar uit zal de Naco, van Leeuwarden uit de N T.M. rijden. In totaal zullen iedere dag 8 auto’s in iedere richting vertrekken. De bussen sluiten aan op de treinen Alkmaar- Amsterdam-Haarlem. De hoeveelheid materieel voor het uitvoeren van den dienst is nog zeer beperkt. Nationale HulpzegeL Dezer dagen wordt de verkoop ter hand genomen, zoowel huis aan huis, als in de postkantoren en op veel andere bezochte plaatsen, van de Nationale HulpzegeL Dit is een post zegel, verkrijgbaar in de waarden van l1/»» 5, 71/, en I21/, cent met een voor elke soort variëerende toeslag ten bate van oorlogsslachtoffers en ter voorziening ip oorlogsnooden. Op deze wijze wordt ieder nog eens in de gelegenheid gesteld op passende wijze en in overeenstemming met zijn draag kracht mede te helpen in deze groote nooden door den oorlog ontstaan. Laat ieder meedoen. Frankeer als regel met een Natio nale Hulpzegel». Dienstregeling Ned. Spoorwegen. 3 Juni is weer een verbeterde dienst regeling van de Ned. Spoorwegen ingegaan, hetgeen mogelijk was door dat wegens electrificatie van enkele baanvakken er stoommaterieel vrij kwam. Ook in 't Noorden zijn enkele uitbreidingen te bespeuren, maar de lijn StaverenLeeuwarden is helaas nog gebrekkig. Immers de laatste gelegenheid om naar Workum, Hinde loopen, Koudum en Staveren te komen is de boottrein, die om 13 minuten voor 4 uit Leeuwarden vertrekt 1 Als er voor deze lijn geen voldoende materiaal meer over is, zou het dan niet veel meer nut hebben om die extra vroege ochtendtrein, vertrek Leeuwarden 6 minuten voor 5, aan komst Staveren 6 19 uur te laten vervallen en daarvoor 's avonds, ver trek Leeuwarden 7, 8 of 9 uur, ten minste nog één trein tot Staveren te laten loopen Onbescheiden zijn de Zuidwesthoek- sters dan in hun wenschen toch waar lijk niet. De directie b zal, ondanks haar lofwaardigen ijver 1 dat één dan die Mijnheer de Redacteur I Vriendelijk verzoekt de Chr. Bestu renbond in uw veelgelezen blad eenige plaatsruimte. Op 10 Juni a s. hopen eenige daar toe aangezochte meisjrs met speldjes- verkoop eene rondgang te doen in onze gemeente Dit is ten bate van haar tuberculoze fonds (Draagt E'kan- ders Lasten). Het onrustbarende op dit gebied, 't geen mede haar oorzaak vindt in de onrustbarendheid der tijd zelf, maakt zooiets meer dan noodig. 't Is dan ook niet te doen, althans in de eerste plaats niet om een aanval op de beurs, maar wel eenigszins 't lot mede te dragen van hen welke het zoo noodig hebben. Moge ons daartoe strekken 't voorbeeld van Hem die immer bewogen was met 't lot der lijdende menschheid en niet naliet de helpende hand naar hen uit te strikken, Met de meeste hoogachting, G. DE LANG worden met een concairt van de Hin- delooper Muziekvereeniging, directeur de heer S. G. de Boer, voor ongeveer een jaar hier nog woonachtig en als dirigent welbekend. 't Zal dien dag in ons stedeke dus een gezellige drukte kunnen worden, als tenminste het weer een beetje mcewerken wil. WARNS. Benoemd tot onderwijze res aan de openbare school te Rotster- haule mej. G. Franckena thans kwee- kelinge met akte aan de openbare school alhier. 815, 816 800 gram brood 814 100 gram kaas 813 400 gram bloem D 61| reserve van de Ned. Spoorwegen wel meer grieven ter oore komen, doch 2_‘. 22a van deze gegronder zal zijn waar wij de aandacht op vestigden, gelooven we niet. Bonkaarten KA, KB, KC 606 I ■jxA Tabakskaarten enz. Bonkaarten KD, KE 606 Bonkaarten KG 606 Bonkaarten LD, LE 606 747, 748 100 gram vleesch D 49, E 49 6 liter melk Bonkaarten KF 606 Bonkaarten LA, LB, LC 606

Friso nl | 1946 | | pagina 1