Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Jndië No. 24 69ste Jaargang Zaterdag 15 Juni 1946 zooals ik het zie. Een Zakenman. Fryske Brief 46. Minsken, minsken, hwat is ’t rounom wer moai. De beammen yn har moaijste toai; it glanzjende fé yn ’e griene greiden; it gêrs yn 't miedlan hast al sa heech, dat ’t gau oan ’t meanen ta is. Yn ’e stêd, op plakken it gêrs tusken de balstienen sa heech dat de hynste en boterblommen er al ynkomme. Nou fyn ik gêrs yn ’t lan, tige moai, mar sa tusken de stiennen yn mei ik ’t net leije. Mar ja, alle minsken tinke der net gelyk oer sa ’t skynt. Foar de Pinkster is r op oansizzing fan ’e polysje drok wjudde en sadwaendé wie Warkum mar kreas mei de Sneinen. Hoe ’t it heart, wit men nou wol, mar dat is net itselde as hoe ’t it faeks giet, ist n’t wier. Hwa 't Fryslan op syn moaijst sjen wol, moat it nou sjen. Hwantas skielik de fekansjes bigjinne, hat it moaije fan nou, wer öfdien. Dan is 't simmer, (alteast dat sille wy mar hoopje) en jowt Frysldn wer in oar byld to sjen. Wis ek moai, mar net lyk as nou. Ja, simmer fekansje, dan sille der wer tüzenen op it aide skiere lan tasetten komme. Boaten, treinen en bussen, eltse reis opnij öfladen. Friezen dy 't om ütens wenje, sille wer yn 't aide heitelan komme. Om in deimanich, in wike of langer to toevjen yn it plak, hwer ’t hja jong west hawwe. Hja komme „thus” by heit en mem, pake en beppe of hwer dan ek. Manichien sil hiflti wer echt „thüs” fiele en aide freonen en aide plakjes opsykje. Manich aldere, hwaens „thüs” al jierreri foart is, sil him hwat frjemd en ünwennich fiele. De famylje in stik hinne ütstoarn, aide maten en bikinden mar in inkelden ien mear yn libben. Allinne it oantinken oan safolle, hwat ienris sa’ngreatebitsjut- ting yn syn libben hie, is bleaun en sil jimmer bliuwe. It stiet sa fêst as in peal boppe wetterIt Fryske hért bliuwt oan de bertegroun hingjen. Fryslan lukt jit altyd. Och, ik wit like goed as hwa dan ek, dat in bulte fan üs aide lünslju, net mear yn Fryslan aerdzje kinne, it libben foldocht harren der net mear. Mar der binne ek genoch oaren, dy ’t mar al to graech hwerom woene, ek al sizze hja dan fan net. Ja freonen, de müle seit wolris hwat oars, as dat yn it hért bisküle leit. Ek yn Warkum, sille yn de kommende tiid de nedige ütfanhüzers komme. Einlings is de ütfanhüzers tiid al bigoun, hwant sa foar en nei sjocht men alris aid Warkumers yn ’e stêd. En och al sjocht men se dan seis net, dan heart men al gau, dy of dy is hjir ek. It is al hwat spitich, dat nou it plantsoen noch net klear is, dat soe dan grif al klanten krije kinne. Mar ja, dat komt mei de tiid wol yn oarder sille wy hoopje. Allinne soe it in tige skoan ding wêze, dat Plaatselijk Belang, net al to lang wachtet om mei de plannen dy 't hja hat, to kommen. Ik wit er wol neat fan, mar ik tink dochs dat er hjoed of moarn wol hwat sinten op ’t kleed komme moatte. En ik leau grif, dat der noch aid Warkuiüers binne, dy ’t wol safolle mei har „Warkum” ophawwe, dat hja graech hwat jaen wolle, om it plantsoen sa kreas müchlik yn oarder to krijen. En sünder nou dizze minsken rüppelje- of it fel oer de nekke helje to wollen, is it dochs saek, harren de kans to jaen om hwat foar dat doel to offerjen. Hwant och as in minske mei fekansje is, is er oarnaris hwat mylder yn it jaen as sa gewoanlik it gefal is. Derom Bistjür fan P.B. ik jou allinne mar in „tip”. Mar lit ris yn jimme omgean hwat er dien wurde moat en hwat er dien wurde kin. En litte de üld Warkumers dy ’t dit léze, der alfêst ris oer nei tinke, en foar en allear hja de reis nei Warkum ündernimme, hwat yn ’e büse stekke. Hja sille dan wol gewaer wurde, hwert ’t hja dat bringe kinne. Wolle wy dan sa mar ófprate? FRISO. I OFFICIËELE MEDEDEELINGEN CORRESPONDENTIE. INGEZONDEN BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS over onze wapens ABONNEERT U OP „FRISO” Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 er toch van Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Verschijnt eenmaal per week Workum Van 6 Juni t.m. 12 Juni 1946. Geboren Jacob zv Gerrit Wjjker en Rinske Hendrika Gjjsbertha Roskam. Pierkje dv Catharinus Kuipers en IJbeltje Bijlsma. Douwe zv Theunis Boschma en Sjjtske van Abbema. GehuwdGerrit Fölkerts 24 jr te Wor kum en Grietje van der Weerd 22 jr te- Makkum. OverledenGeene. Indië zooals ik het zie. Onder bovenstaand opschrift werd enkele weken geleden al een brief opgenomen van één onzer O.V.W.-ers, die na aankomst in Indië de reeks brieven onder datzelfde op schrift zal voortzetten, met doorgaande nummering. Zendt s.v.p. copie en advertenties steeds zoo vroeg mogelijk in. Uitg. „FRISO”. T. van der Werf en Brouwer, E. Elzinga, Flapper, W. de Jong, Britsche onderscheiding. Een oud ingezetene van Workum, de heer B de Boer, behoort tot dege nen welke een hooge Britsche onder scheiding hebben ontvangen nl. de Military Medal*. Genoemde heer nam kort na de bevrijding van Eind hoven (waar hij woonachtig was) begin October '44 dienst in het Britsche leger en heeft als sergeant- tolk in de geallieerde opmarsch zich onderscheiden en tot drager van deze orde waardig gemaakt. 8 .Bandoeng. In de bergen. Langzaam gaan de villawijken in het landschap en is onze auto buiten de stad. Het is Tweede Paasch- dag 1946. Prachtig kwam de zon van morgen van achter de bergen en beloofde deze dag weer mooi te maken, als een heel zomersche dag in Holland. Onze weg slingert zich langzaam omhoog. De omgeving dichtbegroeid, maar toch zoo nu en dan een door zicht latend op een onvergelijkelijk vergezicht op een dal, waarvan de wanden terrasvormig omhoog gaan. Sawahs, natte rijstvelden. Het water klatert van de hooge gedeelten naar de lager liggende. De kampongs of dessa’s langs de weg en de prachtige landhuizen zijn Geachte Redactie 1 In het vorig no. van >Friso< stond zeer terecht een opmerking over de treinverbinding LeeuwardenStaveren. De laatste gelegenheid om in de Z W.- hoek te komen is vanuit Leeuwarden kwart voor vier, maar hoe staat het met de verbinding van Holland ’s Middags vijf over twee uit Am sterdam of. tot de volgende mor gen half zeven wachten, of. liften 1 Dit geldt voor heel Friesland en als de autobusdienst Alkmaar-Leeuwarden, die straks over de afsluitdijk wordt ingesteld, hierin verbetering moet bren gen, dan zijn nog vele teleurstellingen te voorzien Indien een derde bootdienst Staveren Enkhuizen v.v. met aansluitende treinen 's zomers nog onmogelijk in gelascht kan worden, zou dan die d'enst HollandFriesland niet later op den dag mogelijk zijn Zal er dan nog steeds op allerlei gebied apart of als ’t te laat is, aan de Friesche belangen herinnerd moeten worden. Candidaatstelling Gemeenteraad. 11 Juni. Bij de heden gehouden candidaatstelling voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad zijn bij den voorzitter van het hoofdstem bureau de volgende candidatenlijsten ingeleverd Partij v/d Arbeid: A. Glastra, R. Harkema Jzn., M. van der Meer, P. Dijkstra, D. J. Dijkstra, B. R. de Jong, Br. Groenhof, S. Zeilstra, P S. Schel- tema, D. Smid, Alb. de Vries, G. Hoekstra. Christelijk Historische UnieH. de Vries Wzn., R. H Jonkman, G Bakker, G. Twijnstra, D. Tjeerde, H Boersma, E. van der Gaast, J. van Dijk, J. P. Jaarsma, S. Bijlsma. Roomsch-Katholieke Volkspartij S. Tj. Westendorp, J. Beuker, R. Ke telaar, Th. Draisma, M, Siemonsma, B. Jongstra, O. Genee, Joh. de Jong. Anti-Revolutionaire Partij H. S. Haijtema, P. Pruiksma, I. G. de Boer, P. Hofman, A. Westerhuis. Maandag 17 Juni zal in een openbare zitting over de geldigheid van de inge leverde candidatenlijsten worden beslist. Amerikaansche Doopsgezinden. Het Mennonite Central Committee, dat is het centrale comité van alle Amerikaansche Doopsgezinden, heeft zich tot taak gesteld hulp te verleenen overal ter wereld waar ditnoodigis in the name of Christ*, zooals ook op de kaartjes stond gedrukt, die aan de uitgereikte kleeren waren bevestigd. Niet slechts, dat zij naar vele plaatsen in Nederland op zoo verbluffend groote schaal kleeding hebben gezonden en nog steeds daarmee voortgaan maar de «relief* (hulp, steun) is door hen gebracht over de heele wereld, tot in Polen, Frankrijk, Engelsch Indië, de Balkan, Egypte en het Verre Oosten, waar natuurlijk geen aftrek zou zijn als het enkel voor geloofsgenooten was geweest. Inderdaad is de omvang van dit werk voor ons onbegrijpelijk, temeer daar het tenslotte maar een groepje is van ongeveer 125 000 gedoopte leden der Doopsgez. Gemeenten in Amerika dat deze hulp mogelijk heeft gemaakt, ’t Zal zeker een niet onbeteekenend percentage van het weekloon zijn, dat voor dit hulpwerk gedurende langen tijd wordt afgestaan. Naar we vernamen zal de heele op brengst van vrije giften aan herstel van verwoeste kerken e.d. besteed worden. En wat hebben we te antwoorden als we hooren dat dit nog maar een onder deel van hun werk is Misschien vinden we later nog eens gelegenheid en meer plaatsruimte voor enkele bij zonderheden. Ook in Workum zijn verschillende ingezetenen uit hun grootste nood ge holpen, al zal de een natuurlijk even gelukkiger geslaagd zijn dan de ander. De meisjes, die indertijd (na den vori- gen oorlog) voor de in ons land op doortocht naar Amerika wachtende Russische Doopsgezinden, van allerlei bijeenbrachten, hadden nimmer kunnen denken dat zij dat alles met rente voor haar en haar kinderen terugontvangen zouden, maar diegenen zu'len het daar door des te meer gewaardeerd hebben. Immers met zorgzame meisjeshanden gegeven en thans in zorgvolle moeder handen ontvangen, gaf aan deze uit reiking voor hen wel een extra be koring. Jammer was 't dat er hier enkelen teleurgesteld thuis kwamen, maar dat speet de begeleidende Ame- rikaanschen nog 't meest en zoo mo gelijk hoopt men hierin nog te voorzien, doch aan te hooge persoonlijke ver wachtingen doet men goed zich nimmer te wagen, hoe geweldig deze hulpactie, globaal gezien, ook moge zijn. WORKUM, 12 Juni 1946 Bij het te Sneek gehouden Middenstands examen Alg. Handelskennis slaagden o.a. de dames B. Kramer, R. de Boer, N. Bron, G. Muller, H. de Vries, A. Koopmans en de heeren A. v. d. Akker, Jac. Boersma, E. Feenstra, S. Hiemstra, Joh. de Jong, Tj. Meijer, S. Schotsman, R. v. d. Wal, Anne Boukes, Tj. Romkema, allen te Workum en T. de Groot en F. de Vries te Ferwoude. Allen ontvingen hun opleiding aan de Chr. Middenstandscursus alhier. Verkiezing Gemeenteraad Zitting beslissing over geldigheid ingeleverde Ijjsten van candidaten enz. De voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezing van de leden van den raad dezer gemeente maakt bekend, dat het hoofdstembureau op Maandag, 17 Juni a.s. te acht uur in het gemeentehuis in een openbare zitting zal beslissen over de geld gheid der ingeleverde lijsten van candidaten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den gemeenteraad, be nevens over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Workum, 12 Juni 1946. De voorzitter voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. allemaal onbewoond. Daarom is alles ook zoo stil hier. Maar in die stilte voel je onwillekeurig iets dreigends en ben je blij dat we hebben meegenomen. Onze reis gaat n 1. naar Lembang, en die weg wordt nog lang niet als veilig beschouwd. Het verkeer van militaire voertuigen alleen geeft zoo nu en dan even drukte. Lembang is sinds een paar dagen door Ghurka’s bezet. In de plaats zelf is geen goed gezinde Javaan of Chinees te zien die wagen zich hier niet Onze auto gaat naar een boerderij. Maar zooiets is niet hetzelfde als in Friesland. Het woonhuis is een villa achtig gebouw en daarom heen liggen ffc uitgestrekte stallen, open maar overdekt, verspreid. De hygiëne in deze stallen laat niets te wenschen over. Overal wemelt het hier van de Jap pen, z.g.n. krijgsgevangenen, want het terrein om de boerderij fungeert tevens als een soort van interneeringskamp, hoewel van bewaking geen sprake is. Dan zien we iets, wat we in bijna een half jaar niet gezien hebben. Zwart bonte koeien. Het is zelfs stam- boekvee, maar ze zien er nogal mager uit. In een van de stallen ontdekken wij den eigenaar. Een tanige, magere kerel met een bruin» verbrand gezicht vol diepe groeven. Wij maken kennis met hem en hij vertelt ons van de tijden van vroeger, van de Jap en z’n kampen. Voor het Middenstandsdiploma slaagden de dames: S Riemersma en de heerenS G Faber, O. A. Vogelzang, S. van der Pal en S de Wolf, allen leerlingen van de R, K Middenstands- cursus alhier. Ik meen, dat U daarom heden ten dage met grooter schroom dan voor heen de gewijde liederen zingt. Met nog meer schroom,'omdat Gij zeker weet, dat Gij zingende een nabij of verafstaande ontroert, riet alleen met de schoonheid van Uw zang, maar nog meer met Uw lied,; dat voor hem een herinneringswaarde heeft, waarvan een buitenstaander zich ternauwernood een besef kan vormen. leer, heel teer is het lied dus dat Gij zingt. Dat legt U een ernorme verant woordelijkheid op. Teruggevonden hebbende de evan gelische waarde van het lied, dient Gij steeds te beseffen, dat Gij omgaat mét heilige gevoelens. Gaat dan zoo straks tot Uw zangers en maakt van Uw zangersfeestdag een dag van ontroerende zending voor ons volk, dat ook hu troost en kracht behoeft in deze losgeslagen wereld. De innige wensch, dat U hier en elders dag aan dag in de vervulling van die taak zult slagen, is de wensch die het gemeentebestuur U heden wil medegeven op Uw weg door ons volk, dat het evangelisch woord meer van noode heeft dan alle goederen, waarnaar het met zoo groote behoefte haakt. Dan zult gij zijn één der lichtstralen van dien zon, naar wier opgang wij allen met hunkering uitzien. De voorzitter van het Bondsbestuur, de heer Kalverda, beantwoordde deze rede. Spreker dankte den burgemeester voor diens schoone rede en de vrien delijke woorden van welkom tot het bondsbestuur en daarmede tot de zangers en zangeressen gesproken. Ook spr. is overtuigd van de evangelische kracht en waarde van het gezongen lied, waarvan ook vele gevangenen in de concentratiekampen getuigenis heb ben afgelegd, zooals o a. de schrijver van het boek «de hel van Dachau* ons vertelt. Dit legt ons allen de moeilijke en verantwoordelijke taak op, om het peil van de zang op onze vereenigingen zoo hoog mogelijk op'te voeren. Tijdens de bezetting, waarin onze bond zich van «vreemde smetten* heeft weten vrij te houden het is maar goed dat de bezetter niet precies heeft geweten wat daar allemaal op de oefeoavonden van onze vereenigingen werd behandeld, want dan zouden zeker ook vele van onze leden in de concentratiekampen zijn terecht gekomen is door allerlei oorzaak het peil van onze zangvereni gingen er niet op vooruitgegaan en thans staan wij voor de moeilijke opgaaf, onze leden weer tot goede zangers en zangeressen op te voeden. We beleven thans het verschijnsel dat het ledental van vele onzer vereenigingen groeit, doch, hoewel we ons hierover uiteraard verheugen, dit mag toch n’et het uiteindelijk doel zijn. Het doel moet hooger liggen. We moeten doelbewust aansturen op een vei betering en ver- hooging van het peil onzer vereeni gingen. Daarvoor dient ook een dag als deze. Dat men er zich over ver heugt een eerste prijs te hebben behaald ligt volkomen in de lijn dat is de belooning en erkenning van wekenlange gestage oefening. Maar anderzijds moet ;het toch ook weer niet zóó zijn, dat men haast zijn teleurstelling niet weet te verbergen, wanneer het maar een tweede of derde prijs is. Het behalen van een eerste prijs moet toch niet het een en het al zijn. Laat men de rap porten en de wenken van de jury ter harte nemen en daar winst mee doen. Ongetwijfeld zal daarcoor het peil van onze vereenigingen, die een niet on belangrijk aandeel hebben in het cul- tureele leven van stad en platteland, worden verhoogd en daarmede ook de eigen voldoening over hetgeen gepres teerd wo'dt. Tenslotte dankte de spreker het ge meentebestuur voor deze officieele ont vangst en de door den burgemeester uitgesproken goede wenschen. Van zijn kant wenscht het bestuur den burge meester kracht en wijsheid van Boven toe voor het vervullen van zijn in dezen tijd vaak moeilijke en ondankbare taak. Hierna werden ververschingen aan geboden en bleef men eenigen tijd gezellig bijeen, De uitslag van het dagfeest was als volgt 3e Afd. «Hallelujah*Parrega le prijs 261 punten; >Nije Moed*, Oosthem 2e prijs 248 punten »God is mijn lied*, Pingjum le prijs 255 punten «Zang- lust«, Gaast 2e prijs 247 punten «Ad- vendo*, Rijperkerk le prijs 285 punten. 2e Afd. «Zingt Hem ter eer*, Wor kum 3e prijs 237 punten «Sjongt de Heare*, Wons le prijs 314 punten. le Afd. «Euphonia*, Warns 2e prijs 320 punten; «Zingt den Heer*, Wor kum le prijs 354 punten «Zanglust*, Exmorra 2e prijs 320 punten «De Lofstem*, Makkum, le prijs 353 punten. Opbrengst collecte. Voor het t.b.c.-fonds «Draagt Elkanders Lasten* van de Chr. Be sturenbond werd hier Pinkstermaandag een bloempjescolkcte gehoudt n, welke netto f 194 63 beeft opgebracht. Alle gevers en collectrices hartelijk dank. 63e Zangersfeest. Pinkstermaandag werd alhier het 63e Zangersfeest, uitgaande van den Boni van Christelijke Zangverenigin gen in Friesland, gehouden. Een 12 tal Zangverenigingen heb ben elkaar in een eerlijken strijd, elk met een verplicht en een vrij nummer den palm der eere betwist. Jammer dat het weer niet medewerkte. De harde wind, die in den avond een bijna orkaanachtige kracht had, ver hinderde om van de zang te genieten en maakte een verblijf op het feestterrein nu niet bepaald tot een aangename verpooz ng. Desondanks was een behoorlijke opkomst van het publiek en met het evengenoemde voorbehoud kan men toch nog van een geslaagd Zangersfeest spreken. Voorden aanvang van het Zangfes- tijn werd het bondsbestuur, de leden der jury en de plaatselijke regelings- commissie door het gemeentebestuur officieel op het stadhuis ontvangen. De Burgemeester Mr W M Oppedijk van Veen, h;eld hierbij een toespraak waaraan wij het volgende ontleenen Reeds voor de tweede maal tijdens mijn ambtsvervulling mag ik U mijn heer de voorzitter en U heeren leden van het organiseerend bestuur hier op deze raadszaal namens het Ge meentebestuur van Workum ter gele genheid van een zangconcours in Workum welkom heeten. Hoe verschillend zijn de omstandig heden waaronder wij toen leefden van die, die thans onze levenssfeer bepalen. Voelden wij de dreiging van de ernstige gebeurten'issen wel eeniger- mate destijds aan geen onzer kon zich gelukkig maar een voor stelling vormen van wat ons allen en ons land te wachten sford in een zoo nabije toekomst, Vandaag hebben wij dat alles wij schromen haast het gebeurde onder woorden te b-engen zoo vreeselijk was het achter ons. Haast verbazen wij ons, dat wij elkaar h'er weer vin den, levend, gezond en ieder weer op zijn terrein werkzaam. Dagelijks ervaren wii wij kunnen ons er niet aan 'onttrekken hoeveel armer wij zijn geworden economisch zeer zeker, maar ook geestelijk en cultureel. Toch moeten wij in deze sombere ochtendschemering, waarin het wach ten op het opgaan van de sol justi- tiae, van de zonne der gerechtigheid, ons zoo zwaar valt, speuren naar de lichtpunten, die wij ontdekken kunnen. Als ik mij daar een oogenblik aan mag wijden, dan zien wij een andere visie op het lied, dan voor den oorlog. Ik wil daarbij blijven op het gebied, dat bij uitstek Uw belangstelling heeft en denk dus aan het lied, dat ons wijst naar God aan het gewijde lied dus in het bijzonder. Vóór den oorlog toch zongen wij dat lied, omdat het Christelijke zang vereenigingen past Christelijke liederen te zingen. Wij beoefenden de kunst om de liederen zoo goed mogelijk tot hun recht te doen komen. Hoe anders is ons gevoel thans geroerd bij het hooren van die liede ren, die in de afgeloopen jaren voor zoo talloos velen, ja ook voor ons, in de eenzaamheid van de cel of in de onvrije gemeenschap van het kamp, een waarde vertegenwoordigden die op dat moment was gelijk te stellen met het evangelisch woord, met de troo t in leven en in sterven het eenige en laatste dat noodig is om vol te houden of om te sterven. Welk een troost heeft het samen gezongen gewijde lied, de psalm, het gezang niet gebracht in den kerkdienst van de gevangenis aan hén, die her innerd werden aan de groote waar heden, waar zij in kalme gladde tijden zoo gewend aan waren, dat zij de zin ervan niet meer aanvoelden die herinnerd werden aan de in het ouder huis geleerde maar nadien vergeten trouw en genade Gods. En indien U gespaard bleef de gewelddadige vrijheidsberooving en de martelingen van den vijand, dan nog herinnert Ge U hoe anders wij de oude liederen zongen onder den druk der angsten en zorgen in die jaren, die wij nooit vergeten. Hebben wij niet allen ervaren, dat van het lied dikwijls meer evangelie verkondiging uitging, dan van de bestbedoelde preek. Het verschd dat ik trachtte aan te stippen, is U allen bewust geworden.

Friso nl | 1946 | | pagina 1