Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten I 1 Jndië No. 25 69ste Jaargang Zaterdag 22 Juni 1946 VW 6.20 6.40 7.00 9.00 6 20 8.15 8.35 9.00 8 20 8.40 9.00 11.00 8.20 10.15 10.35 11.00 10.20 12.15 12.35 13.00 12.20 14.15 14 35 15.00 14 20 14 40 15 00 17.00 14.20 16.15 16.35 17.00 20.20 20.40 21 00 23.00 20 20 22.15 22 35 23.00 16 20 18.15 18 35 19.00 en 16 20 16.40 17.00 19.00 BONNENLIJST 9 zooals ik het zie. De Autobusdienst over de Afsluitdijk PREDIKBEURTEN 345 INGEZONDEN en van Vliet ,ati Hoorn. PLAATSELIJK NIEUWS geopend. v.v. ABONNEERT U OP „FRISO” Bonkaarten LA, LB, LC 606 255 200 gram vleesch 256 300 gram vleesch A 52 2 liter melk B 52, C 52 3'/2 liter melk Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Bonkaarten LD, LE 606 755, 756 100 gram vleesch D 52, E 52 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 33 2 rantsoenen tabaksartikelen V 33 100 gr. chocolade- of suikerw. X 33 2 rantsoenen tabaksartikelen KB, KC6O6 800 gram brood 1 ei 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas Verschijnt eenmaal per week 10.20 10.40 11.00 13.00 De Voorzitter van het als centraal stembureau optredendhoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van den raad dezer gemeente brengt ter openbare kennis, dat op Maandag, 24 Juni as. te 4 uur, in een voor de kiezers toegankelijke zitting, die zal gehouden worden in het gemeentehuis de bij artikel 50a der kieswet voor geschreven nummering van de voor die verkiezing ingeleverde geldige lijsten van candidaten zal plaats hebben. Workum, 20 Juni 1946. De Voorzitter voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. Zondag 23 Juni Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 t__ mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 t (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur uNmn. 5 uur ds J. van Veen (Doopsgez.) Voorm. 10 uur Mej. van Vliet van Hoorn. (Geref.) Voorm. 9 en Nam. D. S. Attema. 18 20 20 15 20 35 21.00 Dronrijp. 18.20 18.40 19.00 21.00 geldig van 23 Juni t. e. m. 6 Juli 1946. zc H b i het nadeel o goed mogelijk partij te geven, t verschil in lichaamsgrootte was verschillende spelers ook wel wat van «Zeemeeuwen» Hierna kwamen beide verliezers op het De Jappen die hier in massa op de boerderij werken, hebben geen slecht leven. Als een onderduiker in Fries land bij een goeie boer, alleen ze hoeven zich niet schuil te houden. Ook vertelt hij over z’n vee. Voor de oorlog was het een bedrijf van meer dan 1000 stuks. Tot voor een veertien dagen waren er nog een vierhonderd. Wel mager en ondervoed, maar toch genoeg om er mettertijd weer een flink bedrijf van te maken. Maar nu Elke nacht bijna komen de extremisten en halen de koeien zoo uit de wei of de stal of schieten ze dood. En waarom passen ze er dan niet beter op dacht ik bij me zelf, ’s Avonds na zeven uur mag geen mensch zich buiten het woonhuis be geven, want dan loopt hij de kansom een kogel te krijgen. Hetzij van een Britsch Indiër die op wacht staat of Hwer’t men tsjintwurdich ek komt, oeral prottelje de minsken en binne üntofreden. It iene diel hjiroer, towyl in oar diel it wer oars yn Jc holle hat. Nou is it wier, it is de minsken net gau goed ennei 't sin to meitsjen, hwant folmakke is 't nea op 'e wrald en sil it net wurde ek. En dat is gjin forskynsel fan üs tiid, ommers Gysbert Japiks rymde al: „Nearne ist folmacke, Tsjerl, dat ’s wier.” Wis derbliuwtaltyd in bulte to winskjpn oer. Mar der is dochs ek in bulte, hwat einlingsmei in lyts bytsje moeite yn oarder makke wurde kin. Men is der in Warkum gans oer rekke, dat der mei de nije tsjinst- regeling, dy ’t in wikemanich lyn yngien is, neat forbettere is. Dat de Südwesthoeke wer rare bikaeid wei kaem. En it fornaemste, in lettere trein üt Ljouwert wei dizze kant üt, en neffens de léste „Friso”, in lettere forbining üt Hollan. Ja de Hearen fan it spoar hawwe sa 't liket, net safolle op mei de Südwesthoeke. It is ek al krekt al heart dat net by de wrald. Of it kin ek wêze dat hja it tige goed miene. Dat hja tinke, de minsken yn dat diel fan Fryslan, moatte mar net sa let op in baen wêze, hwant ’t mocht har to üthüzich meitsje en ek yn in stêd as Ljouwert sa jouns ris üt ’e ban springe. As dat sa is, kinne de hearen gerest wêze, hwant de Friezen binne like goed los bitrouwd, as de lju yn dat diel fan it lan, hwer ’t sa om hynstemiddei binne, de treinen noch sa fol as in aei binne. Né, dat der safolle noed foar üs stien wurdt, leau ik net, dat binne wy nou ienkear net wend. It hwerom en hwerta witte wy net, der kinne wy allinne mar nei riede. Mar men tinkt wolris hwat. Tomear dat hast oeral mear treinen ride en forbetteringen in de tsjinstregeling kamen. Hoe ’t ik er seis oer tink, set ik mar leaver net yn dizze brief. Ik bin noch net forgetten, hoe 't men my in moanne of hwat lyn, süver nei de kiel Hein is, doe 't ik frijhwat skerp, skreaun ha, oer it slüten fan in stik- manich stasejons. Mar ünthald ris hwat ik doe sei, it komt grif noch üt. De tiid sil leare of ik al of gjin gelyk krij. Moandeitomoarn binne de autobussen oer de ófslütdyk wer bigoun to riden. Acht kear dels. (Freeds njoggen kear) fan Hollan óf en sawn kear deis fan Ljouwert. Moarns om 6.20 fan beide kanten de earste en jouns om 8.20 de léste. Dat bitsjut in greate for bettering for har dy ’t reisgje moatte. Mar foar dit diel fan Fryslan sit er net folie yn. Mar it bitsjut ek noch hwat oars. Der sille nou oer Staveren—Inkhuzen hiel hwat minder reisgers komme. It wurdt dos mei de treinen fan en nei Staveren ek stiller. De bussen fan en nei Staveren—Boalsert, nimme ek hiel hwat klanten mei, dat sa stadich oan, wurdt it stik Staveren—Snits, sa dea as ’t mar wêze kin. It einbislüt derfan is, dat de lijn net mear „rendabel“ is en as it safler komt, witte wy it oare wol. Sa en net oars stean de saken er foar. Mar hoe men it ek bisjocht, de Südwesthoeke is it bern fan de rekken. En nou kiri men der oer prate, oer prottelje, greate of lytse stikken yn ’e krante sette, it jowt allegearre gjin byt, hwant it is noch altyd sa: It is mei sizzen net to dwaen. Né, as men forbettering hawwe wol, sille de bannen üt 'e mouwen moatte. Dan moat de hiele Südwesthoeke yn ’t spier. Lit men mar net bleu wêze om er op êf to gean en de bilangen to bipleitsjen. It soe net de earste kear wêze, dat der op dizze menier hwat birikt waerd. Derom lju, nou gjin tiid mear forgrieme, mar oan ’t wurk om it stelde doel, to birikken. Toan nou, dat al leit de Südwesthoeke sa 't skynt forgetten, der dochs minsken wenje, dy ’t fan oanpakken witte. FRISO. worden niet toegelaten. Rijdende in de richting Alkmaar Worden van Leeuwarden tot en met Zurich geen passagiers uitgelaten en van den Oever tot en met Alkmaar geen passagiers ingelaten. Rijdende in de richting Leeuwarden worden van Alkmaar tot en met den Oever geen passagiers uitgelaten en van Zurich tot en met Leeuwarden geen passagiers ingelaten. Deze diensten worden niet op Zon- en feestdagen uitgevoerd, is een marktdienst welke ALLEEN OP VRIJDAG wordt gereden. In aansluiting op deze dienst wordt op Vrijdagen vanaf Purmerend gereden. WORKUM. De opbrengst van de speldjes-dag van de R.-K. Vereeniging tot bestrijding van T.B.C. «Herwonnen Levenskracht», vorige maand gehouden heeft opgebracht de somma van f 17O.916. Bonkaarten KD, KE 606 840, 841 800 gram brood 842 100 gram kaas 843 100 gram bloem 844 100 gram gedr. zuidvruchten D 64 reserve 800 gram brood E 64 reserve 500 gr. rijst of kinderm. OFFICIËELE MEDEDEELINGEN ur \roeg- r Lof. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur student N. van Beek van Groningen. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uurPreeklezen Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9 uur Avonds 7.30 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Niet' ontvangen. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur mej. moeten bekoopen. Zou men daar in Holland wel iets van begrijpen In de verwaarloosde en overwoekerde tuin plukken we een arm vol bloemen, roode, gele en blauwe, die hier in zoo weelderigen overvloed bloeien. In Bandoeng op het noodkerkhof leggen we deze bloemen op de graven van hen, die als eersten van hetFriesche bataljon hun jonge leven gaven voor een zaak die iedere Nederlander zou moeten aangaan. Bonkaarten KA, 340 t.c.m 344 822 D.. 400 gram brood 346 200 gram kaas 347 100 gram bloem 348 100 gram gedr. zuidvruchten A 64 reserve' B 64 reserve C 64 reserve B 66 reserve 2 uur dr Emmabloem-Collecte. Zooals U zich zult herinneren, werd vóór den oorlog geregeld de jaarlijksche Emmabloem-Collecte gehouden. Door den bezetter werd deze onmogelijk gemaakt, doch thans, nu wij weer vrij zijn, zal deze traditioneele collecte over het geheele land in de maand Juni worden gehouden. In onze ge meente is deze bepaald op Zaterdag 29 Juni a s. Het is U bekend, dat door den oorlog het aantal tuberculoselijders schrikbarend is gestegen. Deze gevrees de ziekte dient thans met alle kracht te worden bestreden, ten einde een verdere slooping van ons volk tegen te gaan. Mede tengevolge van den terugkeer van vele patiënten uit Duitschland en uit Indië, is het aantal lijders thans onrustbarend hoog. Voor de bestrijding kunnen echter de noodige geldmiddelen niet worden gemist en daaraan is nu groote be hoefte. H.M. de Koningin, beschermvrouwe van de Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot bestrijding der tuberculo se, is voorgegaan door een schenking van f 140.000, Laten wij allen het voorbeeld van H.M. naar ieders vermogen volgen I Namens den Geneeskundigen Hoofd inspecteur doen wij een beroep op U om deze collecte volledig te doen slagen. Het ligt in de bedoeling de gelden van deze collecte voornamelijk te besteden om tegemoet te komen aan de groote financieele moeilijkheden, waarin verschillende inrichtingen ko men te verkeeren. De oorzaak van deze moeilijkheden is de spontane medewerking van de directeuren en besturen dezer inrich tingen om de plannen om een zoo groot mogelijk aantal patiënten op te kunnen nemen, te verwezenlijken. Thans dreigen deze moeilijkheden het welslagen van de plannen voor een gedeelte te doen mislukken. De Minister van Financiën heeft toegestaan dat uit geblokkeerde reke ningen gelden voor dit doel beschik baar gesteld worden. Het gironummer van de Neder landsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose is: 60 31. Het adres is Riouwstraat 7, ’s Graven hage. Bankier: Twentsche Bank N.V., Bijkantoor Den Haag, Mauritsplein 28. Indien men van deze gelegenheid gebruik maakt, gelieve men bij de overschrijving te vermelden de letters V. T. (Verpleging tuberculoselijders.) Laten wij allen doen wat er van ons verwacht wordtDE GEZONDEN VOOR DE ZIEKEN» en: «SPOEDIGE HULP IS DUBBELE HULP.» Namens het Bestuur van de afd. Workum van de Ver. «Het Groene Kruis» S. GAASTRA, voorz. B. SMID, adm. 12 20 12 40 13.00 15.00 steeds aansluiting op treinen in de richting :n Deze week is de autobusdienst LeeuwardenAlkmaar De dienstregeling is: Alkmaar V. g) 4 20 Harlingen Franeker Het Verzetekruis. Nederland heeft zijn verzetsonder- scheiding. Met eerbied en weemoed hebben wij de namen onzer dooden gelezen, aan wie als eersten dit ver- zetskruis posthuum is toegekend. Maar ook aan nog levende verzets lieden, representatieve figuren uit de illegaliteit, zal het worden uitgereikt. Dit voornemen vervult ons, het dient gezegd, niet met onvermengde vreugde. Heeft men zich wel goed voor oogen gesteld dat tijdens de bezetting de gedachte aan «representatieve figu ren» in het verzet geen rol speelde, dat ieder eenvoudig deed wat zijn of haar hand vond om te doen en dat de representatiegedachte eerst thans, n a de bezetting een rol is gaan spe len (hoofdbestuur en besturen G.O I.W. Stichting 1940’45 e.d.)? Moge dat gene wat er nog over is van de een heid uit het verzet door de instelling dezer onderscheiding, die wij aan de nagelaten betrekkingen onzer dooden zoo van ganscher harte gaarne gunnen, niet op een te zware proef blijken te worden gesteld 1 (Groene Amsterd.) 6 15 635 Leeuwarden A 7.00 Stopt op tijdig verzoek te Zurich, Midlum, Herbayum Leeuwarden V. Franeker Harlingen Alkmaar A. Deze diensten geven te Alkpiaar Amsterdam en Haarlem. Rijwielen kunnen niet worden vervoerd staanplaatse Bonkaarten KG 606 880 250 gram boter 881 125 gram margarine Bonkaarten KF 606 380 250 gram boter 381 125 gram margarine veld n.l. «Workum» «Zeemeeuwen». Met 40 won «Workum deze wedstrijd. Om de le en 2e prijs streden tenslotte «Blauw-Wit»«Zwaluwen», en direct kenmerkte zich een fraai samenspel van «Blauw-Wit», vooral diens voor hoede was prachtig op dreef’t werd le prijs «Blauw-Wit», Leeuwarden, 2e prijs «Zwaluwen», Leeuwarden en de 3e prijs «Workum». Hierna kwam in ’t veld «Workum 1» «Quick I», Staveren met het sterkste elffal, volgens haar voorz. «Workum» heeft laten zien langzamerhand weer in beter conditie te komen. Na de depressie van zomer’45, door het onder de wapenen gaan en vertrek van een vijftal van de beste spelers, kan het le elftal thans weer een behoorlijke partij voetbal spelen. Dat hebben we Hemelvaartsdag ook nog kunnen zien en ook deze avond vooral in de eerste helft. «Workum», dat twee invallers had voor Tj. de Jong en KI. Boonstra, wierp zich direct fel in den aanval en stelde de keeper van «Quick» terdege op de proef. Het spel was snel met «Workum» meest in de aanval. Voort durend stevende men op het doel van »Quick« af en deze club ontkwam eenige malen fortuinlijk aan een doel punt. Bij een fraaien aanval van «Workum» kwam de bal hoog voor doel. Prachtig kopwerk viel w >.ar' te nemen, tot tenslotte Slootjes met een onhoudbare kopbal de keeper van Staveren passeerde. Daarna kwam Sta veren even opzetten en toen onze links back door de gladheid van het veld kwam te vallen, kon Groenhof voor Staveren gelijk maken. Werkelijk mooi spel kregen we te zien van O. Genee die de geheele wedstrijd zeer actief was. Vooral met de fraaie kopballen was hij de speler die opviel en de «ster» van het veld genoemd kon worden. De rechter vleugel van «Workum» werd verschillende malen aan het werk gezet, doch van Wieren heeft zijn oude vorm nog steeds niet te pakken. Wat heeft deze speler vorige seizcenen dikwijls prima wedstrijden gespeeld. De aanvallen g ngen nu echter hoofdzakelijk over links wat juist gezien was. De eerste helft was het vooral de spil van «Workum» die het geheele midden veld, goed gesteund door de beide ha If spelers, beheerschte. Ook de Vries, divoor het eerst de half plaats bezette ais invaller voor Boonstra, heeft ver dienstelijk gespeeld door snel op te ruimen. Zijn plaatsen kan beter, ,doch door geregelde training,, wat niet alleen hij, doch ook de andere spelers noodig hebben, kan zulks verbeterd worden. Het was jammer dat «Workum» inde tweede helft het snelle tempo niet eer kon bijhouden. De wisseling van T. Genee en Slootjes was foutief, want hierdoor raakte het doortastende van de voorhoede zoek in de 2e helft. Bij de stand 2 —2 kwam een aanval van Staveren er ging de bal over de out- lijn, doch de scheidsrechter liet door spelen en keeper v. Goslinga stond verbouweree d te kijken toen Staveren inknalde. Dit doelpunt vond zijn terug slag bij de spelers, want «Workum» kwam er het laatste kwartier weinig meer aan te pas. Groenhof maakte aan alle onzekerheid een einde door met een fraaie kopbal de stand op 42 te brengen, waarmede ook het einde kwam. «Workum» heeft een prima wedstrijd gespeeld en het Bestuur kan met genoegen op deze mooie voetbal- middag terugzien. Junioren-tournooi v.v. „Workum” Zaterdag j.l. organiseerde de «Workum» seriewedstrijden voor de Junioren waaraan de volgende clubs deelnamen: «Blauw-Wit» en «Zwalu wen» te Leeuwarden, «Zeemeeuwen», Harlingen, en «Workum». Bovendien speelde onze plaatselijke handbalclub een wedstrijd tegen een Sneeker elftal, en de «Hielpen» adspiranten waren de gasten van de «Workumers». In de plaats van de Leeuwarder combinatie die ’s avonds te voren afbelden, was het Bestuur van de v.v. «Quick» Staveren bereid gevonden met hun le elftal te komen; Deze voetbalmiddag Werd begunstigd door fraai voetbilweer, behalve de laatste wedstrijd toen de regen deze prachtige partij eenigszins bedierf. Een flink aantal belangstellenden woonden de wedstrijden bij waarover het volgende Eerst kwamen de hand- balclubs van Sneek en Workum in actie. Na een keurige opstelling op het middenveld hetwelk evenals het spel iets nieuws voor het Worku- mer publiek was liet de scheid- rechtster tossen. Workum won ten slotte verdient met 32 door sneller en enthousiaster spel. Hierna volgden de adspiranten van «Workum» en «Hielpen». Voor de toekomst schuilen hier weer goede spelers tusschen voor beide clubs. De wedstrijd eindigde metO—0. «WorkumZwaluwen» kwa men daarna het terrein op. Workum met twee nieuwe spelers n.l. de keeper en de half-speler D. Altena. Bij voorbaat stond vast dat «Workum» het moeilijk zou krijgen, doch vol enthousiasme werd begonnen. Deze wedstrijd speelde zich hoofdzakelijk op de helft van Zwaluwen af, en had, best kunnen worden gewonnen door Workum wanneer de voorhoede snel ler en gevaarlijker was geweest. Er waren nu spelers vooral de mid denvoor die het teveel alleen wilden, wat deprimeerend voor de andere voorhoedespelers was. Veel goede voorzetten van links en ook rechts volgden elkaar op, doch steeds werd het spel te kort gehouden. Hierdoor werden de talrijke kansen niet benut. Het verrassende element, wat anders het kenmerkende van deze voor hoede is, ontbrak. Met 3—2 werd deze wedstrijd verdiend door «Wor kum» verloren. Hiermede werd «Wor kum» dus in de verliezersronde geplaatst. «BI.WitZeemeeuwen» was een een zijdige wedstrijd, want met 111 werd door eerstgenoemde club gewon nen. Het bleek dat «Bl.Wit» een prima elftal had, en vooral de voor hoede met zijn snelle middenvoor bleek uiterst gevaarlijk te zijn. Een compliment verdiende «Zee meeuwen» met zoo taai volte houden, en door enthousiast en sportief spel nog van de extremisten. Dat die wacht zich weinig om de extremisten bekommert blijkt wel uit het aantal koeien, dat er ’s nacht verdwijnt, zooals vannacht weer een dertigtal. En de Engelschen die een post hebben op de sterrewacht bekommeren zich ook al zoo weinig om zoo’n Nederlandschen boer en denken er niet aan om eens een patrouille uit te zenden. De extremisten weten dan ook zoo zeker dat ze vrij spel hebben. Dit duurt zoo lang totdat.er Nederlandsche troepen komen. Hij brengt ons ook naar een groot veld heelemaal beplant met frissche zomerworteltjes terwijl in de stad geen versche groente is te krijgen. Dan blijkt het weer dat de Engelschen hier de baas zijn. Want zou het nu werkelijk onuitvoerbaar wezen, dat een gewapend convooi de stad van dergelijke frissche groenten voorzag Hier in deze omge ving zijn ook massa-graven ontdekt. Door de extremisten vermoorde Euro peanen. Op onze terugweg naar Bandoeng brengt onze begeleider ons nog even in zoo’n landhuis, een van die vele ver waarloosde en gedeeltelijk vernielde woningen. Hij wijst ons iets. In een der bijgebouwen is de muur tot mans hoogte bedekt met een bruinachtige korst. Eerst zien we niets bijzonders maar dan, het is bloed. Bloed, tot manshoogte aan de muur. Dat is het bloed van weerlooze slachtoffers, dat door die z.g.n. vrijheidshelden wordt vergoten. Bloed, waaronder wellicht meer Nederlandsch bloed dan er in de kampen in Duitschland en Nederland vergoten is. Dat dat bloed toch meer spreke in Nederland. Want nog zijn er talloozen in de binnenlanden die da gelijks hun blanke huid met de dood

Friso nl | 1946 | | pagina 1