n I Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST Weggebruikers I Jndië No. 26 r >0 io zooals ik het zie. Fryske Brief 48. 69ste Jaargang Zaterdag 29 Juni 1946 OFFICIËELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN 9.30 uur ABONNEERT U OP „FRISO” 1 t ’e tiid der ris FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND voetbal. Afd. K. Senioren Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Bonkaarten KG 606. 883 400 gram ruwe suiker Bonkaarten LA, LB, LC 606. A 53 2 liter melk B 53, C 53 3*/2 liter melk 12 12 12 12 11 12 11 10 9 10 8 9 10 A. 7 6 4 4 3 0 3 0 2 4 2 f 0 2 1 5 3 4 9 Bonkaarten LD, LE 606. D 53, E 53 6 liter melk Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 8 8 6 5 4 3 1 1 4 4 3 5 8 10 15 14 9 9 8 1 t i >0 n '5 Verschijnt eenmaal per week Bonkaarten KD, KB 606. 849 250 gram jam, stroop enz. Workum Van 20 Juni t.m. 26 Juni 1946. Geboren: Jan zv’'Willem Folkerts en Jetske Dijkstra. Augustinus zv Upke Flapper en Catharina Jongstra. GehuwdGerard Nicolaas Bouma 52 jr en Simontje Wtfning 48 jr, beiden te Workum. Gerlof Haanstra, 34 jr te Utrecht en Janke Fopma 80 jr te Workum. OverledenGeene. geldig van 23 Juni t.m. 6 Juli *46. Lezers l Hoewel ik vrees minder interessant te worden (alsof ik dat anders wèl zou wezen) ga ik U thans een sprook je vertellen, een legende. Telkens als wij hier onze blik naar het Noorden wenden, stuit deze op een groot gebergte. Een der toppen, een zeer langwerpige top, en zooals allemaal een geheel of gedeeltelijk uitgedoofde vulkaan, draagt de naam van Tangkoeban Prahoe. Velen zullen zich deze naam mis schien nog herinneren van school en ook velen zullen dit woord nauwelijks uit kunnen spreken. Dat is echter niet van belang. Tangkoeban Prahoe beteekent om gekeerde prauw. En te vertellen hoe deze naam ont stond is het doel van dit verhaal. Gezien met de oogen van iemand die nog slechts enkele weken op Java vertoeft. Tangkoeban Prahoe. Hier, waar nu de vruchtbare vlakte zich uitstrekt was vroeger eens alle maal water. Hier, waar thans de sawahs eindeloos gelijken, en jaar in, jaar uit, hun vruchten geven voor 't voeden van de orang dessa en de rijke toewan. Waar nu de hooge palmen groeien en hees sters en struiken zich tooien met een overvloed van schoone bloemen in velerlei kleuren. En waar de eeuwen oude waringin z’n wortels naar beneden zendt om voedsel uit de grond te halen voor de takken, die zich mach tig omhoog moeten kunnen strekken, verscholen in de vele bladeren. Hier Leeft de verkeersregels zorg vuldig na en zorgt dat U rij- of voertuig aan de wettelijke voor schriften voldoet. Ook het »veilig verkeer* eischt een grondige wederopbouw. In wikemanich lyn, it wie mei Pinkster, wiene wy earne yn Hollün ütfanhüs. Op in joun myn frou en ik gyngen efkes de doarütenby O -it hwerom kommen trof it my bysünder, by hoe folie minsken de lampen op, en de gerdynen iepen wiene. Hiele strjitten, gjin gerdyn of blyn ticht. It like hast wol dat de minsken der mei sizze woeneSa kreas is it nou by üs yn 'e hüs. Litte de lju dy 't lans komme, mar frij ynsjen, hwant it spul kin bisjen lije. Ik sei tsjin myn oare helteHwatjowe sokke minsken, de dieven docks in moaije kans, om it spil troch 't gat to sjen. Der stiet in radio, der in kaske mei allerhande snypsnaren fan waerde om fan folie oare dingen noch mar net ienris to sprekken. En as dy lju nou gjin gerdynen en kleaden hiene, nou dan skreauden hja moart en bran, dat it in skande wie, om in minske sa sünder hwat foar de róten sitte to litten. Ja, dan waerd by de distrebüsje en alle oare instansjes de doar fan 't sté roun. In bulte minsken, fine dat to keap-, dat yn ’e ütstalling sitte, bipaeld tige moai. Mar ik doch al sa leaf de blinen, lóken of gerdynen ticht as de lampe op komt. As it greate Ijocht üt is, haw ik mei hwat der opstrjitte bard, neat mear üt to stean. Dan wol ik rêstich sitte, sünder dat der fan buten óf sjoen wurde kin, hoe 't ik sit en wat ik doch. Sünder- nou de fuotten op ’e tafel to lizzen, is it sa jouns dochs wolris noflik, as menoan ien stoel net genóch hat, der noch in ien by to nimmen. En as men my fan büten óf sa heal lizzende, hingjende of sittende seaéh, soeitalgau wêze: Nou dy is bipaeld ek leaver loai as wurch. Hwant sa giet it oarnaris al n’t wier! My tinkt as it spul net ticht is, is it neat net hüslikomjinhinne: men hat net dat rêstige gefoel as eltsenien dy’t lüns komt, by jin oan't bedsket ta sjen kin. Ja, dat hüslike, dat jin nthüs” sa goed thus fiele, is üs as Friezen noch altyd sa eigen. Hwat dat oangiet, skine wy noch hwat fan it aerd fan üs foaralden yn üs to hawwen. Fan dy minsken, dy’t faek tiden fan de bütenwrüld ófsletten wiene en almeast in hiele hjerst en winter net fan ’t hiem komme koene. De minsken fan de moderne tiid sizze: Dat wie gjin libben om libbe to wurden. Mar soene de minsken yn ’e stêdden, hwer’t it libben jouns bigjint, hwert’t fan de deide nacht, en fan de nacht, dei makke wurdt, tofredener en lokkiger libje, as üs pake en beppe en dy yn har tiid Ik lean der neat fan. Hwat ik wol leau Dat al dat üthüzige, dat al mar de doar ütgean om förtier to sykjen, him der oan leit, dat foar folie minsken, it eigen thüs, gjin thüs is. "Hja binne frjemden wurden yn har eigen hüs. It smoute, it smüke hwat it thüs jin biedt, misse hja. As hja jouns mei alle lampen opyn ’e keamer sitte, wurdt it harren to eang en derom, iepen de gerdynen, dan hawwehjasa’tskypf net mear it binaude gefoel, fantusken fjouwermuorren„opsletten”tositten, Nou ik bin mar hwat bliid, dat ik nea dat binaude gefoel ha- Ik soe my earlik gjin rie witte, as ik sa foar it each fan Jan en alleman, by de tafel sitte moast to sknuwen Né, flan krópte ik sa gau it skymerich bigoun to wurdep efter de bedsdoarren. Dan mar wer lyk as yn de tiifl doe’t de poepen hjir noch om hüshülden, lange nachten meitsje. Elts bigrypt fanseis wol, dat ik mei dit alles net bedoel, dat men altyd thüs omhingje moat, hwant dat doocht ek net. Né, op ’e tiid der ris in kear üt, mar ek op syn tiid thüs. Hwant thüs is ’t altyd noch it béste, it feilichste, it rêstigste. Tabakskaarten enz. T 34 2 rants, tabaksartikelen V34 100 gram chocolade of suikerw. X34 100 gram chocolade of suikerw. Bonkaarten KA, KB, KC 606. 349 250 gram jam, stroop enz. 350 50 gram thee Onze Junioren A zijn in hun afdee- ling ongeslagen kampioen geworden, door alle wedstrijden te winnen. Zoo waar een fraaie prestatie voor Bennie Tjeerde (aanvoerder) en zijn jongens. Van harte gefeliciteerd. Door het pittige spel en een sportieve clubgeest, hebben ’ullie de kleuren van »Workutn< weer hoog gehouden. Onderstaande spelers hebben in deze competitie meegespeeld: A. Algera, G. Altena, A. Boersma, T. Boersma, Joh. v. Brug, KI. Dijkstra, Theo Genee, J. v. d. Goot, J. Kelder- huis, S. v. d. Meulen, B. Tjeerde, B. Wesselius, H. Wielinga, JT. Wildschut. Een vijftal van deze spelers gaan in verband met hun leeftijd over naar de Senioren afd., zoodat deelftal-commissie komende competitie weer Leenen te Bolsward. De Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat Bestuurders-Collatoren van het Het- tema Heerema Leen, het H. Nannes en C. Epes Leen, het Wijbenga Leen en het Houckema Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van studiebeurzen. Nakomelingen uit de familie van de Stichters, die naar een dier beur zen wenschen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte- acte en met vermelding van genoten onderwijs, voor 1 Augustus a s. schrif telijk moeten aan melden bij den Secretaris ontvanger, Ds. J. Vink te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt en dien van 24 jaren niet te hebben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. Workum, 24 Juni 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Toelating leerlingen Openbare Lagere School. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 Sep tember 1946 nieuwe leerlingen kunnen worflfen toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. den leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het hoofd der school, den heer Th. Breukelaar. Workum, den 27 Juni 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Bonkaarten KF 606. 383 400 gram ruwe suiker 382 100 gram vet en Nam. 2 uur dr Tuinbouwvakonderwijs in Friesland Aan een radiorede, gehouden voor den R.O.N. door den heer P. Smeding, hoofdassistent van den Rijkstuinbouwconsulent te Leeuwarden, ontleenen wjj het volgende: Wat wordt er in Friesland op het gebied van de tuinbouwvakopleiding gedaan In 1941 is er te Leeuwarden op initiatief van de tuinbouwvakonder- wijzers een commissie voor het leerling wezen in den tuinbouw in het leven geroepen. Met behulp van den Rijks tuinbouwconsulent is door de Friesche tuinbouw vereeniging in samenwerking met de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde genoemde commissie gevormd. Deze commissie stelt de jonge tuinbouwers in de ge legenheid een diploma te verwerven voor eersten of tweeden knecht in één van de tuinbouwvakken, n.l. voor groententeelt, fruitteelt, boomkweekerij of bloemisterij. Aan welke eischen moet men voldoen om aan het examen te kunnen deel nemen Om examen voor tweeden knecht te kunnen doen, moet de candi- daat 3 jaar in het tuinbouwvak werken, en een diploma bezitten van een tuin bouwschool of van een tweejarigen Algemeenen Tuinbouwcursus. Hij, die examen wil dosn voor eersten knecht, moet het diploma voor tweeden knecht bezitten, den leeftijd van 21 jaar heb ben bereikt en 6 jaar in het tuinbouw vak werkzaam zijn geweest. Wat kan er op het examen gevraagd worden Al het werk, dat op de tuin bouwbedrijven gedaan wordt. Een twee de knecht moet het eenvoudige werk kunnen doen een eerste knecht moet alle werkzaamheden kunnen verrichten en hij moet laten zien, dat hij handig is en flink met het werk kan opschieteó. Verder moeten de candidaten weten, waarom het werk zoo en niet anders gedaan moet worden ze moeten het hoe en waarom kunnen begrijpen en verklaren. Ze moeten in staat zijn een overzicht te geven van den tuinbouw over geheel Nederland en iets weten van den handel en de afzet van de tuinbouwproducten. Het bewerken en bemesten van het land,ziektebestrijding, kennis van de gewassen en selectie met al deze zaken moet de candidaat goed op de hoogte zijn. Vooral degenen, die examen doen voor eersten knecht. Op welke wijze moet de candidaat aan de kennis komen om met goed gevolg examen te kunnen doen In hoofdzaak door zelfstudie. Zij, die het examen willen afleggen krijgen een programma, aan de hand waarvan zij kunnen studeeren en werken. Ze moeten de vakbladen trouw lezen en goede tuinbouw-boeken bestudeerep. De eischen, die bij het examen ge steld worden, zijn vrij zwaar. De com missie is van meening, dat het diploma alleen dan gegeven mag worden, wan neer duidelijk blijkt, dat de candidaat I Wouda, KI. Dijkstra een goed vakman is. Het diploma krijgt i (Zie voor verf - daardoor een hoogere waarde, Er be- bekendmaking 1 2 1 1 2 1 (>C. A. B.«, gesp. gew. gel. verl. pt. 19 16 14 14 L0 7 2 Voetbal. Zaterdag j.l. speelde voor de com petitie Bakhuizen III tegen Workum II. Over deze wedstrijd het volgende Direct zet de thuisclub er .een vlug tempo in en Workum heeft zoowaar binnen de 20 minuten al een achter stand van 2—0. Wel was «Workum* over links, waar KL Dijkstra een zeer verdienstelijke wedstrijd speelde, steeds gevaarlijk in Ben aanval. Bij één dezer aanvallen wist laatstgenoemde dan ook met een onverwacht en zeer hard schot de keeper te laten visschen. Met 21 werd de 2e helft begonnen en Workum zag in, dat het in het geheel niet noodig was om te verliezen. Direct lost de linkervleugel weer een keihard schot, doch de zijpaal redt voor Bakhuizen. In deze periode, ja feitelijk de geheele 2e helft komt Bakhuizen er bijna niet meer aan te pas. Even later was het links half Canrinus die met een fraai diago naal schot de stand op 2—2 bracht. Het winnende doelpunt hing in de lucht, doch niets mocht baten. De jongens hadden pech en onder groote spanning kwam het einde met 2 2. Voor de belangstellenden volgt hier onder de stand per 22 Juni j.l. van de le en 2e elftallen uit de Zuid-West hoek competitie, afd. Zaterdagmiddag Keuring voor den dienstplicht. De Burgemeester der gemeente Workum brengt ter openbare kennis a. dat alle oproepingen voor de keu ring van hen, die in deze gemeente voor de lichting 1946 zijn inge schreven thans zijn verzonden b. dat de in 1926 geboren mannelijke personen die overeenkomstig de terzake geldende wettelijke voor schriften in het bevolkingsregister dezer gemeente zijn of behooren te zijn opgenomen en die niet hebben ontvangen een oproeping voor de keuring voor den dienst plicht of een bericht dat zij niet voor den dienstplicht zijn inge schreven, zich voor 11 Juli e.k. ter gemeentesecretarie moeten aan melden. Workum, 25 Juni 1946. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. Heeg Bakuizen Workum Quick, Staveren Hielpen De Valken Oeverzwaluwen Afd. L. Senioren Heeg II Bakhuizen II Oranje Nassau III Workum II Oeverzwaluwen II Bakhuizen III Afd. G. Junioren «R.E, S.«, Blauwhuis» en «Workum*) staat voor deze vorm van vakopleiding veel belangstelling. Zij die meer inlich tingen wenschen, kunnen zich vervoe gen op het kantoor van den Rijkstuin bouwconsulent te Leeuwarden, Eewal 59 boven. In 1945 hebben we tevens een nieuwe vorm van vakonderwiji gekre gende z.g. tuinbouwvakscholen. Er zijn fruitteeltvakscholen te Sint Anna- Parochie en te Leeuwarden opgericht en een aardappelteeltvakschool te Berlikum. De leerlingen van de fruit- teeltscholen moeten in het bezit zijn van een diploma van een tuinbouw cursus of tuinbouwschool en in de fruitteelt werkzaam zijn. Aan deze scholen worden 270 lesuren gegeven De leerlingen moeten één dag per week naar school en krijgen in den ochtend 4 uur theorie, terwijl zij ’s middags 3 uren op een proeftuin moeten werken. Deze vorm van onder wijs valt bij de leerlingen zeer in den smaak wetenschap en practijk komen hier beter tot hun recht. Aan de aardappelteeltvakschool worden 90 lesuren gegeven. De leer lingen krijgen les in grondkennis, bemestingsleer, aardappelteelt, bedrijfs leer, ziektebestrijding, selectie en geschiedenis van de teelt, keuring en handel. De lessen hebben voor een deel buiten op het veld plaats temidden van het aardappelgewas. Het werk sluit dus geheel bij de practijk aan. De buitenlessen worden gegeven op de proeftuin te Berlikum en op de contrólevelden van den N.A.K. te St. Anna Parochie. Hoe de ontwikkeling van den tuin bouw in de komende jaren zal zijn, dat weten we niet, maar wel staat vast, willen de Nederlanders hun naam van de beste tuinbouwers van de wereld handhaven, dan moeten zij zich volledig inspannen. In het bui tenland, waar men tijdens den oorlog door kon blijven werken, heeft men ons ingehaald en in veel opzichten voor bijgestreefd. Mogen daarom de jonge menschen van de gelegenheid gebruik maken om hun vakkennis te ver meerderen. WORKUM. De classicale Vergade ring, op 26 Juni te Sneek gehouden, heeft Ds. J. van Veen alhier gekozen tot primus-lid van de Generale Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk en tot praeses van het Classicaal Bestuur. voor de komende competitie v.ccr Te Leeuwarden slaagde voor de vervangers uit de jongere «lichting^ akte onderwijzeres en voor de akte j nuttige handwerken onze stadgenoote mej L N. Tjeerde, leerlinge van de Herv. Kweekschool »Mariënburg< te Leeuwarden. v.v. „Workum”. Het bestuur van de v.v. «Wor- kum< maakt plannen om voor de adspiranten op Zaterdag 20 Juli as. I beziet seriewedstrijden te organise* ren, en daarbij clubs uit Sneek, Bolsward, I resultaat behaald. Hindeloopen, Koudum, en Bakhuizen uit te noodigen tegen «Workum* te spelen. Om tegen .deze cjubs een goed figuur te slaan moet er nog goed door de jongens getraind wor den, en besloot het bestuur onder staande adspirant leiders te benoemen die Dindagsavonds de training bijwo nen, en Zaterdagmiddags onderlinge voetbalwedstrijden organiseeren. T. i en B Sijpersma. verdere mededeelingen de j in het clubkastje.) moet zoeken. Afd. F. Junioren B (adspiranten) moeten hun competitie nog geheel spelen. In deze competitie zijn inge deeld «C.A.B. II«R.E.S. II*. «Oever zwaluwen* te Koudum en «Workum*. C A B. IIR E S. II heeft alleen nog gespeeld. Uitslag 30 voor R.E.S. Als men zoo de competitiestand eens heeft de v.v. «Workum* de afgeloopen competitie een bevredigend 12. De komende com petitie (September aanvangende) er nog een «schepje* boven op «Senioren* I A s. Zaterdag gaat «Workum II* de seriewedstrijden te Heeg bezoeken. Workum komt vrij zeker sterker uit dan j.l. Zaterdag. Als de natuur mee werkt gaat er ongetwijfeld een boot afgeladen met supporters mee naar Heeg. Men geniet, naar wij hopen, van de mooie meren, poelen envoetbal. «Workum II* stel je supporters niet teleur, onderschat geen enkele club, speel een eerlijk en sportief spel 1 waar de kleine kampongs de dessa’s vormen, die wonderlijke menschen gemeenschap van eeuwen her. Maar ook daar verder waar de Westersche stad ligt met z’n moderne gebouwen en drukke verkeer. Dat allemaal was eens, heel vroeger, bodem van een groot water. Maar dat is eeuwen en eeuwen geleden en geen mensch weet het zich meer te herin neren. Toch is het echt waar en echt gebeurd wat ik U nu ga vertellen. Dit water was geen breede rivier of klein meer. Neen, het was een groote zee, die kon koken en bruisen als de branding aan de Zuidkust. Die zee was heel gevaarlijk om over te steken. Aan de kust van die zee, waar zich thans de Malabar verheft, woonde toen een jonge man. Hij was dapper en groot in de oogen van zijn dessa- genooten, want hij had vele koppen gesneld. Brani de dappere was zijn naam. Vaak zwierven ze ook over die woeste zee om de visschers van vijan delijke eilanden, die zich in hun ge bied mochten wagen, te verdrijven of gevangen te nemen en te dooden. Eens kwamen zij met hun groote vloot aan de andere oever van de zee, daar waar nu de Tangkoeban Prahoe ligt. Daar woonde een groot maar niet vijandelijk koning. Zij wer den feestelijk onthaald en aten heer lijke pisangs en gebraden vleesch van de wilde koe en het zwijn. Die koning had ook een dochter, die beroemd was om haar schoonheid en goedheid tot ver in de omtrek. Ook zij, die nu des koning’s gasten waren, hadden dit gehoord en zagen bij het feestmaal met stille bewondering naar haar op, als zij aan het hoofd der vrouwen zat of de dansen leidde. Toen zag ook Brani haar. En toen hij zag hoe schoon zij was, werd z’n hart vervuld met liefde en verlangen. Maar hij was geen koningszoon, hij was maar een eenvoudig visscher en krijgsman. (Slot volgt.) Zondag 30 Juni Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. van Veen en Nam. 5 uur ds van der Brugh van Tjerkwerd. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds I. Hulshoff, em. pred. te Zeist. (Geref.) Voorm. 9 D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Dienst. Dinsdagavond 8 uur bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur Leesdienst Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Avonds 7.30 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds. Mesdag. (Geref.) Voorm. 9.30 en Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst.

Friso nl | 1946 | | pagina 1