i MiMlMH Nieuws- en Adtertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Weggebruikers Jndië No. 27 69ste Jaargang Zaterdag 6 Juli 1946 925 926 936 927 928 929 930 417 t.e.m 421 P" 422 400 gram brood 425 426 435 436 427 428 429 430 BONNENLIJST Fan aald FLielepen. ii zooals ik het zie. OFFICIËELE MEDEDEELINGEN FRISO. jèègen éném PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS H. BURGERLIJKE STAND Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Dr. L. Batelaan alhier, heeft een beroep ontvangen van de Geref. Kerk te Twijzelerheide. WARNS. Ds. J. F. L. A. Becht te St, Johannesga, vroeger alhier, heeft een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Doesburg aangenomen. of 90 gram toiletzeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas in zal Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 1—0 0—1 0—1 0—2 1—2 0—0 prijs 4- Verschijnt eenmaal per week STAVEREN. Mw. Da. S E. Treffers, Doopsgez. pred. alhier, heeft het beroep naar Berlikum aangenomen. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Nederhorst den Berg, Ds. A. van der Heij, alhier. KOUDUM. De Emmabloem-collecte heeft hier f271.94 opgebracht. MOLKWERUM. Geslaagd te Gro ningen aan de Rijks-Universiteit voor doctoraal geneeskunde, mej. S. Krol, alhier. Workum Van 27 Juni t.m. 3 Juli 1946. Geboren: Antoinette Maria dv Anton Hazevoet en Nancy Anne Spandaw. Doede Cornelis zv Daniël Visser en Pietje Hiem- stra. Jantje dv Daniël Visser en Pietje Hiemstra. Jantje dv Geert Mast en Anna van Gans. Gehuwd en OverledenGeene. geldig van 7 Juli t. e. m. 20 Juli 1946. Zondag 7 Juli Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds Romjjn van Warns. Nam. 5 uur ds J. van Veen (Doopsgez.) Avonds 7.30 uur ds G. de G root. (Geref.) Voorm. 9 uur dr D. S. Attema (voorber. H.A.) ’s Avonds 7 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Dienst. (H.A.) Nam. 2.30 uur Lezen. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds J. van Veen. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink (voorber. H.A.) Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds S. J. Wouda. (voorber. H.A. - Doopdienst) Avonds 7.30 uur ds 8. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst (Geref.) Voorm. 9.30 en Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. Sportnieuws. Op de gehouden schoolsportdag te Sneek werd een voetbalelftal van de U.L.O. school alhier 3e, terwijl in verschillende athletiekwedstrijden door de Workumers nog mooie individueele successen behaald werden. Bonkaarten LA, LB, LC 608 389 100 gram vleesch 390 400 gram vleesch A 67 2 liter melk B 67, C 67 31/2 liter melk gaat winnen. Terwijl van de duiven niet anders gevraagd wordt dan hun natuurlijke gaven te ontplooien, is het voor de duivenhouders en belang stellenden wel een heel aantrekkelijke sport, waarvan de groote populariteit, die de vluchten elders ten deel vallen, wel een duidelijk bewijs is. Zou dan ook niet hier >De Luchtbode» een steeds groeiende deelname kunnen boeken Zie er zoo spoedig mogelijk bij te wezen, want een koppeltje dui ven geeft U straks ongetwijfeld groote voldoening. De eerste wedvlucht is gewonnen door Jac. Wiersma, die met zijn dui ven 1 en 2 werd en Jan IJntema werd 3, Alle 9 duiven zijn weer terugge keerd. Zoodoende kan er Zaterdag weer een wedvlucht gehouden worden en ditmaal van Wolvega. Voor verschillende inlichtingen kan men zich o a. bij den secretaris S. de Swart vervoegen. De 4-daatfsche voor Workum en O. Door de gezamenlijke Padvinders- groepen van Workum is een vierdaag- sche georganiseerd. Deze vierdaagsche zal gehouden worden op Woensdag 17, Donderdag IS, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Juli. Aan deze vierdaagsche kan ieder naar verkiezing meedoen. Er zijn verschil lende leeftijdsgroepen en verschillende klassen, zooals U in de advertentie en op de raambiljetten zult, kunnen lezen. De routes hebben verschillende afstanden, te weten: 8, 10, 15 en 20 kilometer en deze routes kunnen naar keuze geloopen worden. Alle routes zijn om Workum gelegen op bekende wegen, zoodat het bijna onmogelijk is op een verkeerde weg te geraken, bovendien zal op iedere route op verschillende punten een post geplaatst worden, waar de deelnemers hun kaart ter contróle moeten laten afstempelen. Dit houdt in dat de deel nemerskaart zonder de benoodigde stempels ongeldig verklaard zal worden, zoodat dergelijke deelnemers niet voor een diploma in aanmerking zullen komen, dat na afloop zal worden toe gekend aan de volbrengers van deze tocht. Alle tochten zullen beginnen vanaf de Markt. Dus jong en oud van Workum, loopt allen mee in de vierdaagsche. Leeft de verkeersregels zorg vuldig na en zorgt dat Uw rij-of voertuig aan de wettelijke voor schriften voldoet. Ook het veilig verkeert eischt een grondige wederopbouw. Méénsken, het ’n weer hewwe wie lesten hèènd. De wiend goelde oer de huuzen, dot je ’r bang fan wodde soeaden. Doenkere wolken jèègen éném efternei oen ’e lóft. Sóms tóót men, dot ’t opklaarde ien ’t Westen, mar néé hir, ’t begóón wur fan forren Der wééad hast gin méénske buten dóór. En as je jitte een soogen, den kóóst ‘r best naat ien ‘e wiend op kómmen. Hie hèaldde sien hoed stééwig fest, dot siz iek jie. Der geeng al ‘n hoed draaiende ien ‘e haigte. Al haiger en haiger 1 Wur sol dot henne? „Die géét nei de maan," seeën sómmigen. Mar néé hir, hie betóót him, só ’t lieke. Hie Fryske Brief 49. Noch net sa lang lyn, krige ik ’n boekje yn ’e hannen, liwatik, mei noch oare boekjes, kranten ensfh., fan immen krige hie. Dat boekje dan, is de bitinkingsrede, ütspritsen by it 200 jierrich bistean fan de Minniste tsjerke, op 12 Maeije 1895, troch Ds. T. H. Siemelink (by de aldere Warkumers noch wol bikind). Ik haw it mei greate oandacht lezen, om ’t der net allinne hiel hwat bysünderheden oer de Minniste gemeente steane, mar ek oer Warkum. En, ik wol it hjir jitris sizze, dat der oan nou ta noch nimmen west hat dy 't safolle oei’ de skiednis fan Warkum skreaun hat as Ds. Siemelink. Alhoewol hy gjin Warkumer wie, hat hy der in de jierren dat hy der as dümny stie, wol foldwaende it biwiis levere, dat syn wenplak him nei oan it herte lei. Hwant hoefolle stüdsje dernedichwest hat, om in boek lyk as: „De geschiedenis van de Stad Workum" to skriuwen, stekt net sa lyk. Dat easke in bulte tiid en ferge geduld. En it soe grif in ding fan great bilang wêze, om ris nei to gean of der mülk mear fan dat soarte wurk, troch Ds. Siemelink neilitten is. Men soe der my, en grif in bulte oaren in hiele deugd mei dwaen. Litte de minsken dy ’t faeks fan dat spul yn in forgetten hoekje hawwe, ris oan 't sneupen gean. Hwat kin sa’n boekje, jin al op in bulte fragen, andertjaen. Hoefolle minsken sille der wêze, dy 't witte to fortellen hee 't de „Pylekaenstege” einlings oan dy namme kommen is En hwerom der op it hüs op ’e hoeke, in pylekaen stie En och sa is der sa’n bulte, hwat lang net bikind genoch is. Ik neam hjir: Hwat witte wy fan de Hottinga’s; de Inthiema’s? Hoefolle kinne de skiednis fan Hear Jakop Fan de op 15 July 1514 to Warkum berne Petrus Thiara En sa soe ik folie mear opneame kinne. Wis, as men oer dy dingen oan ’t skriuwen rekket, is men fuortdaliks noch net oan 't ein. Nou binne der wol in bulte minsken dy’t it net folie skele kin, hoe’t it er hjir yn earder ütseach en hwat de minsken hjir ütspüken. Mar oer it algemien fynt men tankbre tabearders as men hwat üt aide tiden ophellet. It leit him der yn de measte gefallen mar krekt oan, hoe 't men dat spul oanpakt en oanklait. En der hie Ds. Siemelink sa tige de slach fan, om syn skiedkundich wurk sa to skriuwen, dat elts it léze koe, mar ek léze woe. Der binne mar inkelden dy ’t dat kinne. Mar docks haw ik altyd noch hoop, dat der werris immen kommen sil, lyk as hy wie. Hwant och der is noch genoch om oer to skriuwen. Der is noch sa’n bulte yn de skiednis fan üs stêd, hwat de measten net witte. Mar hwa sil der syn tiid oan jaen wolle en kinne? Ik wit wol, dat der yn en buten Warkum, inkelden binne, dy ’t üs hiel hwat fortelle koene as it er op oan komt. Moatte hjahwatoantreastge wurde foar en allear hja üt ’e hoeke komme? Lit üs mar ris ófwachtsje hwat hja dogge. Toelating leerlingen Openbare Lagere School. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 Sep tember 1946 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. den leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het hoofd der school, den heer Th. Breukelaar. Workum, den 27 Juni 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. WORKUM. Ds. G. de Groot alhier’ heeft een beroep ontvangen naar de Doopsgezinde Gem. te AssenStads kanaal en bedankte hiervoor inmiddels. Geslaagd voor het toelatings examen van de R.H.B.S. te Sneek onze stadgenoot M. S. Westra, leerling der Openb. School alhier. Te Enkhuizen slaagde voor het Diploma A Ziekenverpleging onze vroegere stadgenoote, mej. L. van der Meulen. Onze stadgenoot de heer Bergsma is te Utrecht geslaagd voor het Diploma Vakkennis Wijnhandel. Sportnieuws v.v. „Workum” 5 Juli. Zaterdag j.l. werd door de v.v. «H.V.C.» te Heeg seriewed- strijden gehouden waaraan de volgende clubs deelnamen«H.V.C. II< Heeg, «Bakhuizen II«, >Oeverzwaluwen II« te Koudum, en «Workum II». De wedstrijden werden begunstigd door fraai voetbalweer. Het krachtsverschil tusschen de elftallen was gering, wat de uitslag ook wel te zien geeft. De volgende wedstrijden werden achtereen volgens gespeeld OeverzwaluwenH.V.C. BakhuizenWorkum OeverzwaluwenBakhuizen WorkumH.V.C. OeverzwaluwenWorkum BakhuizenH.V.C. Uitslag: Workum II le medaille voor het snelste doelpunt, H.V C. II 2e prijs medaille voor de hoogste score, Bakhuizen II 3e prijs. Over het geheel genomen waren de wedstrijden meer spannend dan fraai. Het was echter ook on mogelijk goed spel te leveren in verband met de slechte toestand van het terrein. Heeg krijgt echter een nieuw sportterrein wat dan ook een groote verbetering kan worden. Workum II heeft voor de overwin ning «gevochten». Hun taai volhouden hebben ze dan ook bekroond gezien met de le prijs. Bravo «Workum II« I Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gr. chocolade- en/of suikerwerken X 37 2 rantsoenen tabaksartikelen X 38 100 gram chocolade en/of suikerw. Bonkaarten LD, LE 608 889, 890 100 gram vleesch D 67, E 67 6 liter melk T 37 V 37, V 38 Nam. 2 uur Bonkaarten KA, KB, KC 609 800 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 400 gram ruwe suiker 200 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 250 gram jam, stroop enz. plm. 225 gr. huishoudzeep B 79 reserve C 79 reserve B 80 reserve Postduivennieuws. De Postduivenvereen. «De Lucht bode» alhier hield Zaterdag 29 Juni j.l. haar eerste wedvlucht na 6 jaar, nl. van Lemmer. Er konden nog maar 9 duiven aan deze wedvlucht meedoen, daar nog niet alle leden in ’t bezit zijn van duiven, doch het begin is er gelukkig toch weer, zoodat deze sport lang zamerhand weer aan belangstelling stoog stol ien ‘e lóft, wol só haig as de Westertoer, en dèè kóóm ‘r wur suuntsjes nei benééden. ‘t Wééad krekt het stol twiske de twirren. Hie koom ticht bie de man op ‘e groende. Het sloog de wiend de baimen ek henne en wur. En nó begóón ‘t ek jitte tó oen- weerjen. Felle wééalèècht, en hadde slaggen! Foral één slag lieke wol heel ticht bie. Gelókkig sakke 't oenweer ien séé del. ‘t Róón allegaar goo en het wééad alles móói fefrisse fan dot rienwetterhet wééad de lóft nó móói suuwer. M‘n mocht dankbaar wèèze, dot alles so goo èórónd wééad. T.D. Bonkaarten KD, KE 608 917, 918 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine 400 gram ruwe suiker 100 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 250 gram Jam, stroop enz. plm. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep D 79 reserve 800 gram brood E 79 reserve 500 gr. rijst of kinderm. Friesche Elfstedenweek. 3 Juli. Hedenavond vergaderde het bestuur van de Vereen. «Plaatse lijk Belang» met eenige besturen van de winkelstand met het oog op de komende zeilweek van 2227 Juli. Voor deze Friesche Elfstedenweek zijn 600 groote en kleine schepen inge schreven, welke op 25 Juli Workum zullen passeeren, met gezamenlijk on geveer een tweeduizend-koppige be manning. Deze zeilers, die hier de 25ste Juli aankomen om hun routekaart af te laten stempelen, blijven hier over nachten, daar ze vóór 26 Juli in Bolsward niet mogen afstempelen. Het bestuur van de Zeilvereen. «Workumt zorgt voor de plaatselijke regeling van de Elfstedenweek. Met medewerking van den hotelhou der den heer G. Bonnema, komt hier een royale feesttent, welke 1200 per sonen kan bevatten en waarin het op verschillende avonden niet aan attracties zal ontbreken Naar we vernemen komt o a. het gezelschap Tetman de Vries met z’n nieuwe revue »lt kin raer bitearet en we hopen maar dat het met de verschillende feestelijkheden en organisatie problemen «best bitearet mag. Er werd een commissie gevormd om een winkel attractie op touw te zetten, waarbij de winkelstand van Workum de aandacht van bezoekers en ingezetenen vraagt. (Zie adv. in dit blad.) De burgerij zal verzocht worden dien dag de vlag uit te steken en alle personeel des middags vrijaf te geven. De Landelijke Rijvereeniging «De Mustangs» alhier zal op 23 Juli kam pioenswedstrijden houden, waaraan meer dan honderd paarden zullen deelnemen. Het Leeuwarder Harmoniecorps van de Lijempf en de plaatselijke vereen, hebben hun medewerking toegezegd. Ziehier enkele grepen uit hetgeen er in Workum tijdens de zeilweek zal worden geboden. De dag van aankomst van de zeilers was de aanleiding en deze gebeurtenis wordt reeds op 23 Juli voorafgegaan door een middag gewijd aan de paardensport en gevolgd door een avond met een succesrijke revue. Muziek en een opgewekte stemming zullen dit alles niet tot 'n onafgebroken feestviering maken, maar toch zal er die dagen voldoende gelegenheid zijn om ons vroolijk te laten wezen. Daags tevoren (op 24 Juli) zal Sta veren haar gastvrije poorten ontsluiten voor zeilers en voetballiefhebbers, ten minste er wordt gemompeld dat daar 's avonds een ontmoeting Heerenveen Ajax (Amsterdam) zal plaatsvinden. Dat is voor velen de hoofdschotel, maar de bijgerechten zullen vermoede lijk evenmin te versmaden zijn. Het blijkt wel dat men in de Zuid westhoek wel bijzonder actief is met dit watersportgebeuren en allicht ont dekken verschillende deelnemers hier voor hen onvermoede schoonheid en zeilroutes voor latere vacanties. Zeker is dat deze omgeving voor het toerisme in waterland nog wel een plaatsje te veroveren heeft. Dat de kennismaking tijdens de Friesche Elfstedenweek tot een blijvende vriendschap voor de Z W.-hoek kan worden, is van even veel belang als het slagen van deze plaatselijke attracties, wat we de orga nisatoren intusschen van harte toe- wenschen. Bovendien werd hun de medaille voor het snelste doelpunt toegewezen. «Workumt kwam zoodoende met twee medailles thuis en was meer dan tevreden. De v.v. «H.V.C.t heeft een goed initiatief genomen om voor de 2e elftallen een seriedag te houden. Het verdient dan ook navolging voor meerdere clubs. Maandagavond j.l. had op het «Groe ne Strandt een treffen plaatstusschen Workum IGezagstroepen van Har lingen. Dit laatste elftal bleek tegen «Workumt te zwak. Met 81 won «Workumt. Binnenkort zal een tegen bezoek gebracht worden aan Harlingen. Dezer dagen wordt door de v.v. «Workumt een zeer interessante wed strijd georganiseerd. Dan komt n.l. oud-»Stormvogelst nog eens op de «proppen» om tegen «Workum I« de strijd aan te binden. We weten dat onder de oud spelers van «Stormvo gels» zeer goede krachten schuilen, die nog een zeer vlot partijtje voetbal kunnen spelen. Naar wij vernemen stelt «Stormvogels» een prachtige voetbalbeker beschikbaar, welke enkele wedstrijden verspeeld worden. Bij voorbaat staat het vast dat het een zeer spannende match wordt, die ongetwijfeld veel belangstellenden naar het «Groene Strand» zal trekken. Tangkoeban Prahoe, II. Toch wachtte hij na het feestmaal heel lang en ging toen naar buiten onder de sterren en hoopte haar te ontmoeten. Toen vond hij haar voor haars vaders huis. En hij sprak tot haar. En zij was zoo blijde want ze had hem reeds gezien vanavond en gehoord van zijn dapperheid en trouw. Toen vertelde hij, dat hij haar liefhad «Ge moet m’n vader vragen?» zei Jantik, want zoo heette zij. De volgende dag ging Brani naar den koning en vertelde hem dat bij des konings dochter liefhad en haar mee wilde nemen, terug naar z’n land. Toen lachte de koning. «Ik zal vele koppen voor U snellen» zei Brani. «Neen», zei de koning «gij zijt wel dapper, maar gij zijt geen koningszoon. Jantik zal eens de bruid zijn van Seseg, de grootekoningvanhet Oosten.» Toen was Brani zeer bedroefd en ging terug naar z’n vaderland. Ook om deze zoo moeilijke reis werd hij nog beroemder, maar hij kon niet meer vroolijk wezen en geen genoegen meer vinden in den strijd. Vele malen ging hij naar de over kant met veel prauwen waar hij hoofd over was. Dan zag hij Jantik weer en zij zag hem. Dan ging hij weer naar den koning en vroeg. Maar steeds zij de koning «neen, mijn dochter geef ik U niet.» En toen Brani als maar terug kwam, werd de koning boos en listig en zei «Indien Gij mijn dochter wilt hebben moet ge terugkomen maar... alleen, met een prauw. Dan zal ik U mijn dochter ter vrouwe geven.» In Malabar terug vertelde Brani wat de koning gezegd had. «Dat kan niemand, dat is ónmoge lijk.» «Dat moogt ge niet doen,» zeiden z’n vrienden toen ze zagen dat Brani wel van plan was de overtocht te wagen, alléén in een prauw. Zij smeekten hem, zij dreigden hem. Maar in een nacht, toen de maan zoo rustig aan den hemel klom, ging Brani op weg. De zee was zoo kalm en vlak. De geesten waren hem echter niet goed gezind en hij was nauwelijks op de helft of daar brak een storm los, die z’n kleine boot ruw heen en weer deed schudden, zoodat het sturen hem bijna on mogelijk werd. Maar hij hield moe dig vol, want hij dacht aan Jantik en z’n liefde voor haar. Reeds kon hij de kust onderscheiden waar wel geen koning hem deze nacht zou verwachten. En hij worstelde en vocht tegen de golven. Maar wie vermag te vechten tegen de geesten Reeds was de zwarte kust vlakbij, nog vijf prauwlengtenToen, plot seling, nam een groote golf hem hoog op, en.verpletterde Brani’s lichaam tegen een rots, die even boven het ziedende water uitkwam en wierp de prauw omgekeerd op het strand. Den volgenden dag vond men de prauw en Jantik vermoedde en was bitter bedroefd. Ook de koning was onder den in druk en beval dat die prauw daar altijd zoo moest blijven liggen als teeken van ontroerende trouw. En zoo ligt daar nog steeds de Tangkoeban Prahoe....

Friso nl | 1946 | | pagina 1