W4 Slim Nu. 1 H. HAIJTEMA Lijst IV Raadsvergadering Workum 12 Juli 1946. Forkiezing Gemeinterie Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Sportkrabbels No. 29 69ste Jaargang Zaterdag 20 Juli 1946 445 448 449 458 459 450 451 452 453 940, 941 948 949 959 950 951 952 Fryske Brief 51. FREED 26 JULY BONNENLIJST OFFICIËELE MEDEDEELINGEN enz. uur BURGERLIJKE STAND gemeente ongeveer f 4600 PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN Uitgave vans Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Plaatst Uw familieberichten in „Friso” S. P.v. Leeuwen Rossini Ivanovici CORRESPONDENTIE. De brief uit Indië, uit slag concours Molkwerum en ander nieuws moet de volgende week geplaatst worden. Ons blad komt dan, in verband met de gemeente raadsverkiezing, des Za terdagsmorgens. Aan de postabonné’s wordt zoo vroeg mogelijk verzonden. Zend s.v.p. in ’t vervolg verslagen en advertenties toch eerder in. UITG. „FRISO”. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Verschijnt eenmaal per week V.A.R.A., N.C.R.V. en" K.R.O. radioreportage’s zullen verzorgen. ’t Is net itselde, hwa ’t dêr sit. Mar ’t is de fraecb, as hy hwat wit! En as hy fan gemeintesaken Forstan hat, om dêr oer to praten! De Propagande Kommisje A.R. Kiesfor. Zondag 21 Juli Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 uur ds Altena, beves tiging van ds A. de Jonge, 10 uur ds de Jonge, intrede. Nam. 2 uur ds de Jonge, 2e intreedienst. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7 uur ds S. Wagenaar van Arum. (Bapt. Gem.) Nam. 2.30 en ’s avonds 8 uur ds Broer van Warns. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer A. Deinum, Theol. Cand. te Groningen. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur dsL. Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen Niet ontvangen. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Wijziging legger Waterstaatswerken. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat door den Raad dier gemeente, voorloopig is vastgesteld een supple- toiren staat van Waterstaatswerken, betreffende het maken van een vaste brug in gewapend beton over de Heidenschapstervaart bij Brandeburen. Genoemde staat zal vanaf 22 Juli 1946 gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie ter inzage liggen, binnen welke termijn door belangheb benden schriftelijk bezwaren bij Gede puteerde Staten dezer provincie kun nen worden ingebracht. Workum, den 18 Juli 1946. Burgemeester en Weth. van Workum, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. WORKUM. Geslaagd voor het eind examen van de Rijks H. B. S. te Sneek onze stadgenooten J. Kemker en B. Zwaga. Bevorderd aan het Gymnasium te Sneek naar de 5e klasse T. Tijsma, naar de 3e klasse mej. A. Heeringa en naar de 2e klasse J. N. Huisman, allen alhier. Toegelaten tot de le klasse van de R, H. B. S. te SneekA. Kemker, T. Walthuis, S. O. Dijkstra en enkele weken geleden reeds M. S. Westra, allen alhier. Sportnieuws v.v. „WORKUM” Voor a.s. Zaterdag organiseert de v.v. «Workum» hier ter stede een adspiranten-tournooi, waaraan de na volgende clubs deelnemen «Bakhuizen», >Hielpen«, «Oeverzwa- luwen<, «R.E.S.» té Bolsward en Wor kum» met een A en B elftal. ’s Avonds wordt een wedstrijd tus- schen «Workum I< en een sterke combinatie van het Sneeker Rijks- politie-elftal gespeeld. De adspiranten hebben de laatste en zullen onge- best doen het club hoog te Nou ’t de fekansjes mear algemien bigjinne to warden, is it tal minsken hwat der ris in dehnanich „üt” kin fanseis ek nammensto greater. Hwant it is nou ienkear sa, dat men jins fekansje net graech thüs omhingjen bliuwt. Men wol die tiid brüke, om ris hwat oars to sjen, hwat oars to dwaen, (of alhielendal neat) as sa troch in dei hinne it gefal is. Yn de measte gefallen giet men dan ek nei in oarde hwer ’tmenoars einlings nea komt. It iene diel siket it op plakken hwer ’t bosk en dun is, towyl in oar diel it wetter, de marren foar kar nimt. Mar hwer ’t men yn de fekansje ek bilannet, of hwat men ek docht om dy tiidomtokrijen, it docht in minske wier goed. Nei in jier fan wrotten en skrippen, fan soarch en noed, fan rekkenjen en syferjen, komt sa’n deimannich ünt- spanning, jin earlik wol ta. Derom is it sa’n skoan ding, dat nou ek de neringdwaenden, ambachts- en sakelju, de arbeiders yn de ünderskate bidriuwen, net mear twa en fyftich wiken yn it jier, poat oan moatte, mar in deimannich it wurk, it wurk litte kinne. Mar, spitich genóch is der noch altyd in greate „groep” foar hwa ’t gjin fekansje-regeling bistiet. Ja, dy ’t earlik wier bliid binne, dat dytiid mar wer foarby is. Hwant foar harren bitsjut de fekansje mar al to folie, mear droktme, mear wurk en noch mear kapotte en stikkene klean, hoazen, sokken, klompen en skuon. Né, it is net slim to rieden, hwa ’t ik hjirmei op it each haw. Fekansje, en dan tink ik oan safolle froulju en memmen, dy ’t süver nea gjin doar ütkomme, om ’t hja der net üt kinne, gjin klean hawwe, of omdat it net lije kin. It is noch altyd sa, earst binne de man en bern oan bar, en dan is ’t aimeast safier hinne op, dat it oan mem net ta komt. En wy witte wol hwat er dan sa oarnaris sein wurdtDat mem mar ’t béste to sprekken is, as hja thus sit. Ja, dat is dan al sahwat de redenaesje hwer ’t wy elkoar mei paeije, towyl wy dochs witte dat it sa net is. Soe hja, dy 't dei-üt dei-yn, drok yn ’t spier is, dy ’t heale nachten sliep brekke moat om it spul hwat forenoar en hiel to balden, net ris in deimanich rêst takomme? Hwat siz ik, in dei- manich? Ik tink foar ’t neiste, dat it greatste part fan de froulju, al danich bliid wêze soe, as hja ien fan de trije hündert safolle dagen, rêst hiene. len dei üt de sleur en soargen wei. O wis, wy maniju miene it ek sa kwea net! Soargje wy net dat de bern op „moederdag” oan mem] in plantsje of in boskje blommen jaen kinne? En as it slim biteard, moat mem der seis noch oan mei bitelje. Ik siz wolris, it is mar lokkich dat de froulju sa gau net mei staken klear binne as wy manlju, want dan koe it üs wolris sür opbrekke en kamen wy der faeks noch mal foar to sitten. Mien nou lykwols net dat ik it houlik sjoch as in oerienkomst fan safolle uren arbeidsje, safolle dagen fekansje en al sa mear, né yn’e fierste fierte net. H houlik is op in oare grounslach boud, (moat dat alteast wêze.) Mar it mei ek net sa wêze, dat der ien boun is, dy’t altyd mar jaen moat, en jitris jaen, al docht hja dat dan ek mei Ijeafde. Litte wy manlju net forjitte, dat hja dy 't neist üs stiet, hja dy ’t sa’n great diel, ek fan üs soargen op har nimt, faek sa’n bulte misse moat en faek by krapperein komt. Litte wy dan ek soargje, dat hja har diêl fan de fekansje kriget, dat hja ek ris bitsjinne wurdt lyk hja it üs alledagen docht. En praet nou net fan dit net kinne en dat net, it moat yn dit gefal redden wurde, hoe dan ek. Toan nou, dat jimme keardels binne, dy ’t de hannen nea forkeard steane. FRISO. Voorzitter de heer Mr. W.M. Oppedijk van Veen, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Bij opening waren aanwezig 8 raads leden tijdens de vergadering kwam nog binnen de heer Beuker. De notulen werden onveranderd goedgekeurd, terwijl voor het volgende punt: Ingekomen stukken enz.» niets mee te deelen was. Aan den heer P. Scheltema werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als secretaris-boekhouder van het Bur gerlijk Armbestuur, terwijl met ingang van 1 Juni 1946 in zijn plaats met algemeene stemmen benoemd werd de heer K Mast, welke bereids met de waarneming van deze functie belast was. In een schrijven van Gedep. Staten inzake bezoldiging van de secretarissen en ontvangers worden soortgelijke maatregelen voorgesteld als in het Kon. Besluit van 15 Januari 1946, nl. een vaste toelage van 15 vaD de wedde, een tijdelijke toelage van 5 een dito van 5 indien wedde plus toelagen per jaar minder dan f 3000 bedraagt en met ingang van 1 Sept. 1945 een tijdelijke overbrug- gingstoelage van f240 per jaar voor gehuwden en f120 voor ongehüwden, een tijdelijke kindertoelage van 33 der wedde voor elk kind beneden 18 jaar met een minimum van f 1 50 per kind per jaar. De eerstgenoemde maatregelen zijn een bevestiging van een reeds sedert 1 Januari 1945 bestaande toestand. De kindertoelage oorspronkelijk vanaf het derde kind en pas de laatste jaren voor alle kinderen beneden 18 jaar geldend, om daarna vanaf 1 Januari 1946 voor de beide eerste kinderen weer ingetrokken te worden, wenschen Ged. Staten met ingang van 1 Sept. ’46 in overeenstemming te brengen met de bepalingen voor het overige overheidspersoneel, dus weer kindertoelage voor alle kinderen bene den 18 jaar. B. en W. kunnen met de voorge stelde maatregelen instemmen, doch zagen billijkheidshalve de datum van wederinvoering van de ruimere kin dertoelage liefst op 1 Januari 1946 gesteld, opdat voor de genoemde functionarissen die tijdelijke verminde ring van 1 Jan. ’46 tot 1 Sept. ’46 ongedaan gemaakt zouden worden. De Raad is dezelfde gevoelens toe gedaan. Een voorstel tot het baggeren van de IJskeboerevaart en de Krommevaart wordt zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het advies van den Directeur van Gemeentewerken goed gekeurd. Uitvoering van dit werk, dat vanwege de oorlogsomstandigheden is blijven rusten, geschiedt in samenwer king met de gemeente Wonseradeel en zal met inbegrip van grondberging en voetballief hebbers toon ook vooral Zaterdagmid dag Uw belangstelling voor de jeugd der v.v. Workum». Kom naar het «Groene Strand». Zaterdag j 1. speelde «Workum I» een match tegen «Wit Zwart» van Sneek. Er is een zeer sportieve wed strijd gespeeld die door de sterkste club is gewonnen. «Workum» was geregeld méér in den aanval, doch doelpunten bleven de eerste helft uit. Een kwartier na de rust kwam een aanval over links waar Bakker goed voorzette naar O. Genee, die in eens n keihard schot loste, dat doel trof. Een zeer fraai doelpunt I Hierna kreeg «W.Z.S.» een penalty toegewezen door onbehoorlijk aanvallen binnen het strafschopgebied, doch de middenvoor schoot naast. Met 10 kwam het einde, en «Workum» had verdiend gewonnen. Het spel dat «Wor kum» deze avond speelde geeft weer eenigszins perspectief voor de a.s. competitie. Wel zullen verschillende spelers zich meer moeten trainen in het beter stoppen en koppen der bal. Het positiespel was in ieder geval beter dan tegen Oranje-Nassau. Friesche Elfstedenweek 1946. De tocht van de Friesche Elfsteden week staat in het middelpunt van de belangstelling. Maandag 22 Juli as. starten de schepen vanaf de ligplaats achter den Prinsentuin. De Commissa ris van de Koningin in de Provincie Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan zal des morgens 7 uur het sein voor het vertrek geven, terwijl de samen werkende omroepvereenigingen nl. de de 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608 397 100 gram vleesch 398 400 gram vleesch A 70 2 liter melk B 70, C 70 3‘/2 liter melk Bonkaarten KD, KE 608 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine 400 gram ruwe suiker 100 gram zelfrijzend bakmeel 100 gram kaas 250 gram jam, stroop enz. D 84 reserve 800 gram brood E 84 reserve 500 gr. rijst of kinderm. Bonkaarten LD, LE 608 897, 898 100 gram vleesch D 70, E 70 6 liter melk Tabakskaarten enz- T 39 2 rantsoenen tabaksartikelen V 39, V 40 100 gr. chocolade- en/of suikerwerken X 39 2 rantsoenen tabaksartikelen X 40 100 gram chocolade en/of suikerw. Emmabloem-collecte. De uitgestelde Emmabloem-col lecte zal hier nu a.s. Zaterdag 20 Juli gehouden worden. Hoewel de laatste tijd nogal eens een beroep wordt ge daan op de liefdadigheidszin van onze burgerij, twijfelen we niet of deze eertijds jaarlijks goed bedachte collecte zal ook en vooral nu krachtig gesteund worden. Elfstedenweek-attracties. Voor en na de dag van aankomst van de deelnemers aan de Friesche Elfstedentocht voor watersporters, wor den hier enkele feestelijkheden ge houden. Dinsdag 23 Juli wordt gewijd aan den paardensport. (Zie adv.) Ter gelegenheid van deze ruiter feesten en van de doortocht der deel nemers aan de Elfstedenweek op Don derdag 25 Juli a.s. worden alle inge zetenen verzocht op <jie dagen [aan onze stad een feestelijk uiterlijk te geven door de vlaggen uit te steken. Vreemdelingen komen tot ons. Laten wij ze hartelijk welkom heeten. De zeilers, die hier van Donderdag op Vrijdag overnachten, zullen in de groote feesttent op het kampterrein verstrooiing kunnen vinden, terwijl ’s avonds 8 uur op de Markt een concert wordt gegeven door de Muziek- vereen. »Lijempf« van Leeuwarden. Het volgende programma zal uitge voerd worden. - 1. Ljjempf-Marsch 2. Tancrède-Ouvérture 3. Suspinul (Wals) 4. The HolyCity(PistonSolo) Adam 5. Suite Romantique (5 dln.) Fr. Popy Pauze. 6. With Sword and Lance (Marsch) H. Starke 7. Orpheus in der Unterwelt Ouverture Jac. Offenbach 8. Badinage (Clarinet Solo) Edm. Avon 9. Alte Kameraden (Marsch) O.Teike 10. Frysk Folksliet In de pauze zal het mannenkoor, onder leiding van den heer Kaspersma, eenige zangnummers ten gehoore brengen. Vrijdag 25 Juli, ’s avonds opvoering van de revue «It kin raer biteare». De winkeliers laten zich deze dagen ook niet onbetuigd. Zij hebben in de etalages een artikel, dat niet in hun bedrijf thuis hoort, verscholen en nu kunnen de goede speurders fraaie prijzen winnen. Misschien is het programma nog met iets muzikaals of sportiefs uit te breiden, maar voor het overige weet de burgerij dus het verzoek Vlaggen op 23 en 25 Juli 1946. geldig van 21 Juli t. e. m. 3 Aug. 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 608 440 t.e.m 444 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 400 gram ruwe suiker 100 gram zelfrijzend bakmeel 200 gram kaas 250 gram jam, stroop 50 gram thee B 84 reserve C 84 reserve B 85 reserve voor onze kosten. Voor de beschoeiing van het Schip huis op het gemeenteterrein wordt een duurzame verbetering aanbevolen, waarvan de kosten op f 2200 worden geraamd Na een door den heer Haijtema gevraagde toelichting over de wijze van uitvoering stemt de Raad ook met dit plan in. Eveneens met de voorloopige vast stelling van een wijziging van - de legger van Waterstaatswerken, nl. ver vanging houten brug in de Heiden- schapster weg bij Brandeburen door een betonbrug met een doorvaartwijdte van 4.30 M. en hoogte onder beneden kant der liggers 1,75 M. boven Friesch Zomerpeil wat overeenkomt met de doorvaarthoogte van de brug over dezelfde vaart bij de boerderij van P. Noordenbos. De uit de 2e helft der 17de eeuw dateerende gevel van het perceel Dwarsnoord A 7, bewoond door den heer K. Ketelaar, zal gerestaureerd worden onder toezicht van het Rijks- bureau voor Monumentenzorg. In de kosten, welke op f 900 worden begroot, draagt het Rijk 40 °/0 of een bedrag van f 360 bij en B. en W. stellen nu voor om uit de gemeentekas eveneens f360 beschikbaar te stellen, waartoe zonder boofdelijke stemming besloten. De voorgestelde wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1943 en 1945 en van de begrooting van het gasbedrijf, dienst 1945 worden goed gekeurd. Tot slot worden aangeboden de begrootingen voor het dienstjaar 1946 van het Burgerlijk Armbestuur, Stads burgerweeshuis, gasbedrijf eij van de gemeente. Ditmaal zullen twee com missies voor onderzoek samengesteld worden. De eene commissie komt na loting te bestaan uit de heeren Jonk man, voorz., Dijkstra, Siemonsma en van der Meer, de andere uit de heeren Haijtema, voorz., Pruiksma en Beuker. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat sluiting volgt. Workum Van 11 tot en met 17 Juli. Geboren Tjerk Jan zv Jan Sijtsema en Aaltje Alkema. Anna dv Klaas Deinum en Hijlkje Boschma. Anne zv Jan Stormer en Margje de Jong. Trijntje dv Ruurd de Jong en Afke Fekkes. Jacob zv Frederik de Boer en Jantje "Wiersma. Gehuwd: Pieter Zweep 21 jr te Oude Pekela en Anna van Meekeren 19 jr te Workum. Gerardus Petrus Brandenburg 26 jr te ’s Gravenhage en Maria Francina Roelófs 23 jr te Workum. Jelle Visser 31 jr te Willemstad (Curasao) en Cornelia Dijkstra 29 jr te Workum. Overleden: Jisk Valk 58 jr ongehuwd. Pier Venema 75 jr echtgen. van Maaike van der Meulen. tijd serieus getraind twijfeld hun uiterste «roodwit» hunner houden. Ouders, supporter Uitzendingen van den tocht van de Friesche Elfstedenweek zullen te be luisteren zijn op Maandag 22 Juli des avonds van 10.15 tot 10.45 over Hil versum I, Dinsdag 23 Juli van 20.45 tot 21 uur over Hilversum I en Zater dag 27 Juli van 17.30 tot 18 uur over Hilversum II en van 21.45 tot 22 over Hilversum I. De filmmaatschappij Polygoon zal een gedeelte van den tocht verfilmen, terwijl van den geheelen tocht in opdracht van de Friesche Elfsteden week een film gemaakt wordt. Friese Athletiekkampioenschappen. Bij het eerste deel van de wedstrij den om de Friese Athletiekkampioen schappen, welke Zondag in Bergum plaats vonden, werden verschillende Friese records verbeterd, o.a. van Hoogspringen Meisjes, 4 x 400 m.- en Zweedse estafette Heren, 4 x 300 m. estafette Jongens en Relay-race Dames. Dammen. Door zijn wedstrijd tegen den Heer Bergsma te winnen, heeft de Heer M, Bandstra (Huizum) zijn Fries kampioen schap weer voor een jaar geprolongeerd. „Haarlem” Nederl. voetbalkampioen. Met de 20 overwinning op Heeren- veen is Haarlem voor al haar concur renten onbereikbaar, evenals Ajax van A’dam op haar eervolle tweede plaats. (Plaatsgebrekdus nu uitgekrabbeld.) Uitoefening kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester der gemeente WORKUM herinnert in verband met de aanstaande verkiezing van de Leden van den Gemeenteraad per sonen, bij wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellin gen, waarbij personen, die den leeftijd van drie en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, er aan dat zij, volgens art. 55 der kieswet, verplicht zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, op den voor de stemming bepaalden dag gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uur des voormid- dags en vijf uur des namiddags, daar toe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 56 van ge noemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meer arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zicht bare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren, in art. 55 bedoeld, ver meldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat volgens art. 151 der kieswet overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Lijsten, om op te hangen in fabrie ken of werkplaatsen, zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. Workum, 18 Juli 1946. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. Stemming Gemeenteraad. De Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter openbare kennis, dat op Vrijdag 26 Juli 1946 van des morgens acht tot des namiddags vijf uur de stemming ter verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente zal plaats hebben. Zij herinneren, aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72 tweede lid, der kieswet. Ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kies recht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict, tenzij een geldige reden van verhindering bestaat. Workum, 18 Juli 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT.

Friso nl | 1946 | | pagina 1