Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST geldig van 5 t.m. 17 Aug. ’46 Zaterdag 10 Augustus 1946 No. 32 o9ste Jaargang 1 5 Hielepen. 8Va 8 6y, 3 1 Fan aald Friesche Hervormde Landdag op 4 Sept. a.s. te Leeuwarden BURGERLIJKE STAND OFFICIËELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN INGEZONDEN FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS en van en M. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 WORKUM. De Raad dezer gemeente is voor a.s. Maandagavond opgeroepen ter vergadering, waarin o a. de geloofs brieven van de nieuw benoemde raads leden onderzocht en de begrootingen voor 1946 behandeld zullen worden. Bonkaarten LD, LE 608. D 74, E 74 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 42 2 rants, tabaksartikelen Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Bonkaarten LA, LB, LC 608. A 74 2 liter melk B 74, C 74 3>/2 liter melk Verschijnt eenmaal per week Workum Van 1 tot en mét 7 Aug. GeborenIJnse, zv Gerardus J. Haitsma en Pietje van der Weerd. Johanna, dv Cor- nelus Gorter en Sjjtske Hamer. Trijntje dv Jan Hiemstra en Jeltje van der Kamp. An dreas Petrus zv Eelke Andreas de Jong en S. A. C. de Wolf. Johanna dv Pieter Schoen en Jitske Gaastra. Annadv Bernardus Tjesk- stra en Jacoba Fortuin. GehuwdFreddy van Werkhoven, 26 jr en Sietske de Jong, 26 jr. Overleden: Wiebrigje de Jong, 81 jr,echtgen. van Douwe Visser. De stand der als volgt 2de 4 0 2 61/. 0 0 laatste Zondag 11 Augustus Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. 15 Aug. Voorm. 7.30 uur Vroegmis en 10 uur Hoogmis, ’s Avonds 7 uur Plechtig Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge. Nam. 5 uur cand. A. Dewnumvan Leeuwarden. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur Ds. G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9.30 uur,’s Avonds 7 uur ds mr W. S. de Vries, van Voorburg. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 en Nam. 2.30 uur de heer J. Reiling van Groningen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge, (H.A.) Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds Blok van Middelharnis. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink (H. Doop) Cath. Zondag 7. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 10 en nam. 2 uur de heer Lammertsma. (Doopsgez.) Voorm. 9 uur da Treffers. (Geref.) Veorm. 9.30 uur Leesdienst. i ’s Avonds 7.30 uur ds. Glaubitz van Warns. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds G. de Groot. wiif, jo 't 'n krügjen héj fór séliiat. Der kósten-z’ek slepe. D’ore mOns wead alles wyt fan de sné. No swalken-ze troch Amsterdam, kUld en wurch op ‘t lest. „Kom”, sej Foppe, „wy gaen nei Kattenburg, nei Dirk en Liuwk, jin binne der op ’t skip fan Douwe Ealles, dot binne friendenbon, dü kest jem ek wol”. So déjen-ze. Jè némen grate steppen en faenden 't skip al gaeuw. Foppe kliuw er so-mar op en de kok him efternei. Der wéan-ze welkom. „Wolkom, neef”, séj Dirk, „en Jaipik allebei I” En Dirk kóm al gaeuw mei’n slokjen en Liuwk brêt jem kofje. So kómen-ze wur het yn ’t blow. (Wod fefolge.) P. v. d. K. HINDELOOPEN. Beroepen bij de Geref. Gem. te Oosterbierum Ds. C. Jansen alhier. Te Zwolle slaagden voor Coupeuse onze stadgenooten de dimes G. Stall- mann en G. de Jong, voor Costumière mej J. van Elselo. KOUDUM. Geslaagd voor de acte Engelsch 1 o. onze vroegere plaatsge noot de heer H. van Asperen, thans te Hilversum. Totaal p. 141/, 13 lste 6V, 5 3 4 0 2 1 Fryske Brief 51. „Fan dwaen wurdt men wiis”, sei Lomme en hy smiet syn wiif ta t soudersfinstex üt, sabeare om har it fleanen to learen. Oan dizze wurden tink ik binammen de leste tiid noch faek, om ’t er ek ynüs dagen sa'n bulte minsken skine to wêzen, dy ’t fan dwaen wiis wurde wolle. Nim inkeld en allinne mar it spul mei dy atoombommen. Men hie der, hiel tomük fansels, al jierren mei dwaende west om it foar-en-oar to krijen. En doe 't de Jappen noch net rjocht om lyk woene, krige men in skoandere kans, om ris to sjen hwat dy bom wol yn ’e marse hy. Yn dit gefal soe it mes oan beide kanten snije. To’n earsten, soe men troch dwaen hwat wizer wurde, en twad, de Jap op ‘e knibbels. It kaem üt sa ‘t men tocht hie. De Jappen woene doe ‘t dy bom fallen wie, graech ophalde mei fjochtsjen. Mar hwat oanbilanget de wysheit, dy ‘t men opdwaen woe, och troch ien sa‘n bom hie men nbch net safolle leare kinnen. Né, ien sa‘n bom wie einlings de muoite net, en derom moast der hwat üttbun wurde, om dochs hwat wizer to wurden. Nou wy hawwe der allegearre wol fan lézen, hoe ‘t men it eilan Bikini foar dat doel rom makke hat. De minsken der óf, bargen yn soldate- pakjes, skiep en geiten mei in bipaeld soarte fan ferwe bistrutsen, ratten en müzen, mei serum yninte der op. Hwat óftanke skippen der om hinne en it spul koe bigjinne. Men hat der doe in bom op delkeild, mar it wie earlik it rjochte noch net. Al gau waerd üs to witten dien, dat it opnij probearre wurde soe, mar nou soe men de bom yn sé smite. Nou in fjirtsjen dagen lyn, is dat spul oangien, mar ek dizze kear is men noch net wiis genoch. Bipaeld mislearre is it net, mar men hie der hwat mear fan forwachte. Neffens de kranten stau it wetter sa‘n twa tüzen meter heech en dat hie einlings in greate, hege muorre fan wetter wêze moatten. Dat sadwaende sil men it earstdeis noch ris oerdwaen en dan de bom hwat djipper yn sésakjelitte, mülk dat it dan moaijer wurdt. Sa piele de minsken mar stadich wei troch. Al mar dwaen om wiis to wurden, of altaest wizer as hja al binne. En lit it üs earlik sizze, hwat dat oanbilanget is der sa troch de ieuwen hinne, al aerdich hwat wysheit forgarre. Foral op it gebiet fan oarloch en fjochtsjen. Tink ris ta, allear gyngen de minsken elkoar mei in grauwe kneppel to liif of probearren elkoar it lytse eintjse libben, to üntnimmen mei pylk en böge. Né, dan binne wy al hiel hwat wizer as dy minsken. Wis wy binne er aerdich better foar klear. It wrak en it pün troch de gewoane bommen makke, is noch lang net opromme en nou komt de atoombom. In nij en better soarte, frijhwat lichter op it gewicht en mei mear pit er yn.' Wy binne al wer in stap, of better sein in sprong fierder as wy oan ‘t nou ta wiene. Krekt fan ‘e moarn. (5 Aug.) lies ik yn ‘e krante, dat President Truman moat sein hawwe, as yn in kommende oarloch, de atoombom brükt wurde sil, der hiele folken fornietge, en de biskaving toniete gean sil. Minsken, minsken, hwat binne wy troch dat dwaen al wiis wurden, dat wy dat nou al witte. Dat wy nou al sjogge, dat wy troch sa to dwaen, mei-el-koar nei beppe-kelder geane. Mar it giet de lju mei har dwaen, krektlyk as Lomme, mei syn healwize oanslaggen, hy krüpte seis net ta ‘t soudersfinster üt, mar weage der syn wiif oan. „Fan dwaen wurdt men wiis", mar mei dy atoombommen birinne wy de kans, dat alle wysheit forlern giet. Né dit dwaen doocht net, en it is to hoopjen, dat de minsken ynsjogge, dat yn dit gefal, litten sa wiis wol is. 3de 3 4 51/. 2 0 1 0 wedstiijd zal Op het deze week te Idskenhui- zen gehouden concours behaalde onze plaatselijke Zangvereen. «Zingt Hem ter eer» in de 2e afd. een 2e prijs. GAAST. Bedankt voor het hero p naar de Geref. Gemeente alhier, Ds. J. van .Dijk te Drachtster Compagnie. PARREGA. Geslaagd te Assen voor het examen ter veredeling van het ambacht timmeren, de heer Tj. Bleeker, alhier. Kantoor gemeente ontvanger. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat het kantoor van den gemeente ont vanger van 12 t.e m. 20 Augustus 1946 zal zijn gesloten. Voor dringende zaken kan men zich ter gemeeate-seeretarie vervoegen. Workum, 8 Augustus 1246 Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Fan Hylpen oei Meemlik yn 1729. (fefolg) Der (te Amsterdam) stepten-ze de móns oen Iftnd. No mósten-ze mar sên om oen iten te kommen. „Wy libben op de prach”, fetolde Foppe letter. Der wennen wol Hilepes yn Amsterdam. Foppe tót ‘t èast oen Frouk en Mare, jin wist-er wol wenjen, dot wéaden jitte lilde kennissen. No, der hè-z'iten. „Dot smekke deftich”, séj Foppe. Mar der kó-en-ze nlit bliuwe. Jè mósten wur de streef op, want jè wéan jitte nat der ‘t se wezze mósten, de swalkes East seeken-ze de Meemlikse fear- man, dè dy fan Ynkuzen, dè dy fan Hoorn, mar gin een fadde jitte en dus seeten-ze fest. Jè 'faenden Onderdak by 'n Skilger De Ned. Hervormde Kerk is zich door de oorlogsjaren heen al meer van haar roeping bewust geworden, dat zij niet enkel te spreken heeft tot en te werken heeft onder een bepaald volksdeel, maar dat zij tot geheel het volk te getuigen heeft van het Evangelie van Jezus Christus. De boodschappen van de Synode, de samenkomsten voor ieder een wijzen onder meer op deze gezegende koerswijziging in de Her vormde Kerk. Ook Friesland is hierin niet achtergebleven en zal op 4 Sept, a.s. opnieuw toonen, dat het wezenlijk ernst is met deze nieuw geziene kerke- taak. Dan zal een grootsche massale bijeenkomst in de Prinsentuin in Leeu warden worden gehouden, waar ’s mor gens twee leidende figuren der kerk zullen spreken, nl. dr. K. H. E. Gravemeijer over >De roepende kerk» en prof. dr. W. Banning over «Een geroepen volk», terwijl ’s middags de heer J. Piebenga in 't Friesch antwoord zal geven op de vraag; >Hwer hatde tsjerke hjir en nou tsjin to striden en ds. B.J.Lietaert Peerbolte (vroeger te Huizum, nu te Hilversum) op >Wat antwoordt gij Binnenkort zullen de programma's in Workum bij Boekhandel Mulder te verkrijgen zijn en nadere bijzonder heden over de reisgelegenheid worden bekend gemaakt. Maar neemt U nu reeds voor4 September moet ik in Leeuwarden gaan luisteren naar het getuigenis van de Hervormde kerk tot het Friesche volk 1 Dofijn Njord Sont II Sam Sam Jo-Jan Anneke Luctor De vierde gehouden worden op 7 Sept, op de Oudegaaster Brekken. Workumer 4-daagsche. De 4 daagsche wandeltochten zijn alweer een week achter de rug en kunnen als volkomen geslaagd be schouwd worden. Op enkele uitvallers na, hebben allen de tochten volbracht in een buitengewoon goede stemming komen, een fraaie wedstrijd te worden. Zaterdag a.s. organiseert het bestuur van de v.v. «Workum» een boottocht, voor al haar leden. Met verschillende spelen enz. zal deze boottocht afge wisseld woiden. Aan de nog te houden serie wedstrij den te Koudum en Heeg zal vermoe delijk het le elftal van «Workum» deelnemen. Onverwacht, maar vreugdevol bezoek. 5 Aug. Na enkele dagen vliegen, eerst van Los Angeles naar New York en vandaar naar Engeland, waar hij voor zakelijke aangelegenheden was ontboden, kwam onze vroegere stad genoot de heer A. Deinum, een klein tusschenreisje maken naar z’n vader land. Na aankomst in Amsterdam bleek een der passagiers voor Friesland zoo voorkomend z’n plaatsje af te staan, zoodat Leeuwarden het eindpunt werd van de luchtreis. Vandaar zorgde een taxi dat dit inmiddels verwachte, maar toch zeer verrassend bezoek, een har telijke ontvangst werd bereid op het Dwarsnoord E 44, waar de ouders en verdere familie zich natuurlijk over deze onvergetelijke gebeurtenis wel bijzonder verheugden. Zilveren Jubileum. Maandag 12 Aug. is een gedenk waardige dag voor mejuffrouw Sjirkje Hoekstra. Zij gedenkt d^n n.l. het feit, dat zij 25 jaar onafgebroken heeft ge diend als werkster bij verschillende Workumer families. Plichtsgetrouw heeft zij al die jaren haar taak vervuld en zeer vriendschappelijke en hechte ban den zijn het, die haar met haar werk geefsters verbinden. Hoewel zij de laatste jaren zeer in beslag werd genomen door haar taak als huishoudster bij en verpleegster van een oudere vriendin, heeft zij haar «werkhuizen» niet in de steek gelaten. Hulde aan Sjirkje voor haar toewijding en trouw. Moge het haar die dag niet aan belangstelling ontbreken. Een heilwensch in 't Friesch vloeide uit de pen van onze vroegere mede werker Freark fan 't Noard en we hebben daarvoor elders in dit blad spelen, ping-pongballetje of tijdschriften, maar zooiets wat voor den gever een offer zal beteekenen. Maar toch wagen wij het een beroep te doen op jullie, zoo vaak misbruikte, offervaardigheid. Wij beloven, dat we bij ontvangst van deze instrumenten zullen blazen, blazen, dat het doordringe tot in de dorpen en stadjes van Friesland, en tevens aan Soekarno en kornuiten hooren en zien vergaat. Zij die iets kunnen en willen afstaan, kunnen dit zoo noodig opsturen aan de redactie van dit blad, die voor doorzending zorg zal dragen. Voor de volledigheid deel ik U mede, dat we voor elke 10de inzender een kleine verrassing beschikbaarstellen in den vorm van een.cocosnoot. Ontvangt verder de groeten van jullie mannen, jullie verloofden, jullie jongens, jullie zonen, jullie vrienden, jullie bekenden en jullie onbekenden in het tropenland. Legernummer zooveel. en hebben hun bescheiden diploma in ontvangst genomen. Jammer, dat de deelname zoo klein was. Er hadden zich voor deze tochten een kleine honderd deelnemers opge geven, terwijl er toch minstens twee honderd hadden moeten zijn. Hopende is Workum het volgende jaar wat quicker. Aan allen, die cp eenigerlei wijze medegewerkt hebben om deze tochten te dcen slagen, wordt hiervoor vrien delijk dank gezegd. Nieuws van de v.v. „Workum”. Zaterdag j.l. gingen >Workum I» en het junioren A elftal naar de v.v. «H.V.C.» te Heeg. De junioren speelden eerst tegen een combinatie van junioren en «H.V.C' II» een wedstrijd, welke met gelijk spel 11 werd beëindigd. Hierna kwam «Workum I» met zes invallers (vacantie) in het veld, tegen een volledig «Heeg». De berekening was in het Workumer kamp dan ook een dikke nederlaag voor onze jongens, doch het begin was zeer verblijdend en sensationeel voor onze club n.l. 2 goals binnen de vijf minuten. «Workum» speelde wat ze spelen kon en zoodoende werd het voor de rust nog 3 0. In de 2e helft konden de Workumers het tempo niet meer bijhouden en kwamen ze er weinig meer aan te pas. »H V.C.« profiteerde hiervan en won uiteindelijk met 53. «Workum» heeft zich echter kranig gehouden, ondanks haar ge havend elftal. Het eerste elftal van Heeg besloot om op 31 Augustus a s. naar Workum te komen. In overleg met het plaat selijke Oranje Comité zal getracht worden deze wedstrijd op een gunstig uur in den middag te laten spelen, zoodat iedere voetballiefhebber dien middag op het «Groene Strand» tegen woordig kan zijn, want het belooft, wanneer «Workum» volledig uit kan gaarne een plaatsje ingeruimd. Zeilvereeniging „Workum”. 31 Juli. Begunstigd door een zeer sterke wind, werd heden de derde zeilwedstrijd gehouden op de Oude gaaster Brekken. Vijf 16 M2 waagden het te starten en 3 schouwen. Sont II wist het eerst de boei te ronden, gevolgd door Dolfijn en Njord. Daarna volgden Sam-Sam enAnneke. Sont II behield royaal de leiding en passeerde als eerste de finish. Njord liep in de tweede ronde beter en wist Dolfijn te passeeren En spannende race volgde om de derde plaats tusschen Dolfijn en Sam- Sam. Dolfijn welke intusschen z’n fokkeman verspeelde en deze dus uit het water moest visschen, ‘wist toch nog de strijd te winnen en kwam als derde binnen. In de schouwenklasse ging het tusschen de Wetterrot en Jonge Jouke. Van Wieren met Jonge Jouke wist de spanning er in te houden. Toch kon hij de Wetterrot niet te pakken krijgen, zoodat laatstgenoemde eerste werd. Jonge Jouke tweede en Jonge Wiebe derde. Volledige uitslag: 16 M2 klasse: 1. Sont II, S. Gaastra, stuurman P. Gaastra 5x/9 p. 2 Njord, S. A. Visser, 4 p 3. Dolfijn, S. J. Haagsma, Oudega 3 p.4. Sam-Sam, stuurman F. Robijns 2 p.5. Anneke, W. Valk l p. Schouwen: 1. Wetterrot, W. Valkema, Oudega 31/, p 2. Jonge Jouke, R. v. Wieren 2 p.3. Jonge Wiebe, R. Hiem stra, Oudega, stuurman S. Valkema 1 p.- wedstrijden is thans Geslaagd voor het Mulo diploma A Boukje de Boe,r, Marie Pries, Trijntje van der Veer, S. Hoekema, Sj. van der Veer, J. Schaper, allen te Koudum J. Groenhof te Staveren, K Osinga te Warns, J. Stoffelsma te Laaxum,M.de Jager te Rijs, J. van der Veer te Nijega, en voor Mulo diploma B: L Boersma te Oudega, allen leerlingen van de Ulo-school te Koudum. Geslaagd te Zwolle voor het examen kunstnijverheid en hoeden- modiste onze plaatsgenoote, mej. W. Wiersma. Te Den Haag slaagden voor het diploma coupeuse de dames A. Bajema, J. Visser en S. van der Veen, allen te Koudum, A. Franckena teMolkwerum voor het diploma costumière mej. L. Abma te Koudum, allen leerlingen de Modevakschool te Koudum, leerares mej. Fr. Feenstra. 6 Aug. Heden werd alhier het concours-hippique gehouden uitgaande van de Paardenvereeniging «Koudum e.o.» De uitslagen waren als volgt 1 Spannen tuigpaarden Bovenlandsch ras, limietklasse f 100. 1. f 40.Dortna Bella, A, Gaastra, Workum. 2. f30.L&a, F. Bennema, Nieuwediep. 3. f 20.— Bellade, F. D. de Boer, Workum. 4. f 20.Majoor, Gebr. Heida, Wolvega. 5. f 20.— Habbiana, Tj. Huitema, Scharnegoutum. Eerv. vermelding, Wosita, G. Bergsma, Harich. LSpannen tuigpaarden Friesch ras, limietklasse f 100. 1. f 40.Corrie, J. de Bos, Gala- madammen. 2. f 30.— Halske, A. Wiersma, Folsgare. 3. f 20.N. N., G. Folkertsma, Koudum. 4. f 20. Tjamke, H. F. Kuipers, Heidenschap. 5. f 20.Udolfina, H F. Kuipers, Heidenschap. Eerv. vermeldingen, Ave- line, Tj. Pasma, Tjerkwerd en Marie, G. Venema. Koudum. Stamboekmeriies, Bovenlandsch ras, limietklasse f 300. 1. f 60.Donna Bella, A. Gaastra, Workum. 2. f 45.Zua, U. M. de Vries, IJpecolsga. 3. f 30.Bellade, F. M. de Boer, Workum. 4. f 20. Zekina, J. Hogeterp, Sonnega. Eerv. vermelding, Wosita, G Bergsma, Flarich. LSpannen Bovenlandsch ras, limiet klasse f 500. 1. f 80.Subliem, R. K. Velstra, Marssum. 2. f 60.—Evalea, J. H. Alta, Oudemirdum. 3. f 40.Peter, J. Ho geterp, Sonnega. 4. f 30.Monty II, J. Crol, Noordwolde. 5. t 20.Felix, K Werumeus Buning, Workum. Concours 1-spannen landbouwpaarden, Bovenlandsch ras, uit de gemeenten H. O. N., Gaasterland, Workum, Hin deloopen en Staveren 1. f 50.Wugarthe, L Wierstra, Harich. 2. f 30Pagina, K. Weru meus Buning, Workum, 3. f 20. Reclanne, W. v. d Zijpp, Harich. 4. f 15.Fokeline, P. Coupeius, Wot kum. Eerv. vermelding, Talena, G C. Draaijer, Oudega H. O. N. Friesch ras, open klas, vrijedeelname: 1. f 80.Walsdame, Tj de Jong, Terband. 2. f 60.—, Witha, K, F. Jansma, Heeg. 3. f 40 Arendje, Tj. Pasma, Tjerkwerd. 4. f 20.Tjamke, H. F. Kuipers, Heidenschap. Eerv. vermelding,’ Udolfina, H F. Kuipers, Heidenschap. 1-9 R.I. Van uit de verre Soendalanden vraagt het Friesche Bataljon Uw aan dacht voor het volgende. Van onze belevenissen weet U door brief en krant en daarme^ zullen wij U nu niet lastig vallen. Thans komen wij echter tot U met een verzoek. U moet nog weten dat ons Bataljon vele muziekliefhebbers telt, en niet muziekliefhebbers alleen, maar ook meerderen die deze kunst daadwerke lijk kunnen beoefenen. Deze laatsten wenschen thans over te gaan tot vorming van een klein orkest, en, indien dit te weidsch mocht zijn, toch in elk geval een band. Een idee, waar niemand op tegen zal zijn. Maar nu komt de moeilijkheid, we bezitten nl. geen instrumenten genoeg, wel een enkele gitaar, banjo en der gelijk »snaar«werk maar geen blaas instrumenten, geen enkele piston, bugel, saxophoon enz., behalve dan dat stuk koper, dat onze elke morgen veel te vroeg aan bet verstand tracht te brengen dat het al weer tijd is om uit je nest te komen. En nu doen wij een beroep op het thuisfront, op Friesland, of die ons niet aan dergelijke instrumenten kan helpen. Wij weten, het zijn geen domino-

Friso nl | 1946 | | pagina 1