R Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Raadsrargadering Workum B No 33 ORANJE-COM1TÉ WORKUM 491 494 495 505 496 497 498 499 500 501 502 994 995 005 996 997 998 999 001 D 94 reserve BONNENLIJST geldig van 181. e. m. 31 Augustus 1946. Fan aald Hielepen. (fefolg) TCSft Jt JKJL2>U Zaterdag 17 Augustus 1946 69ste Jaargang BURGERLIJKE STAND OFFICIËELE MEDEDEELINGEN c PREDIKBEURTEN T 43 M. er PLAATSELIJK NIEUWS Men wordt opgewekt aan deze optocht, die zoo mogeljjk ’s avonds bij verlichting zal worden herhaald, deel te nemen. Men is geheel vrij in de wijze van versieren. Laat zien wat je kunt en hoe vindingrijk je bent. Mooie prijzen worden beschikbaar gesteld. Workum Van 7 tot en met 15 Aug. Geboren Anna Maria dv Jacobüs Boersma en Marie de Boer. Gehuwd en overleden: geene. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum (Wod f'efolge.) P. v. d. K. Verschijnt eenmaal per week HINDELOOPEN. Mw. da. J. H. van Slooten, Doopsgez. predikante te Ijlst, vroeger alhier, heeft het beroep naar St-ienwijk aangenomen. Bij voldoende deelname zal op 31 Augustus a.s. een Optocht van versierde wagens, fietsen e.d. worden gehouden. Ook groepen mogen uitkomen Aangifte bij den heer J. Flapper, Markt, tot 23 Augustus. Het Oranje-Comité. Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen en 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 et. p. st. of een pakje „Pax“ kerftabak van 40gr. 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608 413 100 gram vleesch 414 400 gram vleesch A 76 2 liter melk B 76, C 76 3>/2 liter melk E 94 reserve 500 gr. rijst of kinderm. WARNS. Geslaagd voor het diploma coupeuseonzeplaatsgenooten.de dames 1. de Jong en Cor van der Graaf. Geslaagd te Utrecht aan de eerste Ned.Slagersvakschool voor het diploma slagersvakbekwaamheid onze plaats genoot de heer J. P. Zeldenrust. gen. Evenwel bij het einde van de thans loopende overeenkomst (1 Mei 1949) hopen B. en stemming hieraan Aan zijn WORKUM Bij de wedstrijden tijdens de Lemster zeilweek gehouden, werd no 1 in de 16 M2 toerklasse »Sont II«. stuurman P. Gaastra eig. S. Gaastra alhier, die hiermee tevens houder van de wisselbeker werd. Ook bij de zeilwedstrijd te Sloten behaalde deze een le prijs, terwijl in de 16 M2 Eenheidsklasse met «Sam- Sam< van Tj. W. Westendorp eveneens een le prijs werd behaald. Paardenfokvereen. Sneek e.o. Vorige week Donderdag werd te Sneek een paardenfokdag gehouden, CORRESPONDENTIE. Zeiluitslagen, Indische brief en andere berichten moesten tot volgende week bljjveh liggen. TJjdige inzending van verslagen, advertenties enz. dringend verzocht. Uitg. „FRISO”. Zondag 18 Augustus Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur en Nam. 5 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Moarns 10 ure Fryske tsjinst, Jiffer J. van der Veen, godstsjinstünderw. to Snits. (Geref.) Voorm. 9.30 uur, ’s Avonds 7 uur ds B. Bouma van Noordwijk aan Zee. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 en Nam. 2.30 uur ds. H. Hoogwinkel van Arnhem. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge, (Dankz. H.A.) Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds M. J. J. Bonting van Exmorra. Hindeloopen. Niet ontvangen. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Omtrent het mijnwerkersbedrijf wer den hierna enkele bekende en minder MOLKWERUM. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds.J. Brouwer te Noorddijk (Gr.) V 43, V 44 100 gr. chocolade- en of suikerwerken X 43 2 rantsoenen tabaksartikelen X 44 100 gram chocolade en/of suikerw. Arbeid in de mijnindustrie. Evenals in de andere provincies wordt ook in Friesland een actie gevoerd voor werving van arbeiders in de mijnindustrie. In het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leeuwarden werd op een daartoe strekkende persconferentie deze actie nader toegelicht. Medege deeld werd dat in een zestal plaatsen in Friesland voor dit doel vergaderin gen zullen worden gehouden. bepaalde tijd, doch om na een 14 dagen z'n werk te Van promotie-mogelijk- tal van voorbeelden te werd 80°/0 van het opzichterspersoneel gerecruteerd uit de gewone mijnarbeiders. Een goede pensioenregeling is verzekerd. Eenerzijds de gunstige arbeidsvoor waarden zullen de Friezen zeker voor het overige ook hun deel willen bij dragen tot de kolenwinning en daarmee tot de opbouw van het Vaderland. voor paarden van het Groninger- Oldenburger type; o.a. werden bekroond in de rubriek: Volbloed enteimerries Erada van P. Buwalda Workum, 2e premie. Volbloed twentermerriesDwinea van J. B. van Dijk Workum, 3e premie, 3- en 4 jarige stermerries Alpenroos en Gelosia van P. Buwalda Workum, 2e premie. Niet volbloed twentermerriesSarina van S. IJ. Haagsma Workum, le premie. Nieuws van de v.v. „Workum” 13 Aug. Zaterdag j 1. organi seerde het bestuur van de v.v. «Workum» een boottocht voor haar leden. Een vijftig-tal was verzameld toen de boot van het Dwarsnoord vertrok. Het weer was niet bij uitstek mooi te noemen, doch stemming was er volop Het woei stevig, en de Heegermeer was vrij onstuimig, doch de jeugd was daar te vinden waar ze van het meeste spat- water konden genieten. Ongeveer half drie maakte de kapitein voorbereidingen om de »invasie« op één der eilandjes ten uitvoer te brengen. Dit geschiedde vlot, mede doordat bemanning en passagiers ruim voorzien waren van ijs en limonade. Men wist ook niet hoelang men op dit onbewoonde eiland moest bivakkeeren, doch de tijd viel kort door verschillende wedstrijden te houden, waaraan ieder deelnam. Het bestuur had aardige prijsjes beschikbaar gesteld als sportbroekjes, sportriemen, been- beschermers enz., voor diegenen die van alle spelen het beste punten gemiddelde had. De prijzen werden na dikwijls spannende strijd gewonnen door Junioren t/m 12 jaar le prijs Bouke Boersma, 16 p., 2e prijs Piet Flapper, 14 p., 3e prijs Obe Faber, 11 p. Junioren t/m 15 jaar; le prijs B. Genee 19 p., 2e prijs H. Veldman 11 p., 3e prijs W. v. Burg 10 p., 4e prijs G. de Boer 7 p. Senioren t/m 18 jaar: le prijs J. v. d. Goot 17 p., 2e prijs D. Faber 12 p., 3e prijs S. Folkertsma 12 p., 4e prijs Th. Jaarsma 10 p. Senioren boven 18 jaar: le prijs Obe Genee 17 p 2e prijs L. Slootjes 15 p., 3e prijs M. Kuipers 11 p 4e prijs T. Wouda 9 p 5e prijs J. van Wieren 8 p. Na de laatste ijsjes en de limonade te hebben «verslonden» braken wij onze «feesttent», die wij speciaal voor deze middag bouwden op, eri zetten koers naar Workum. Ruim half negen meerden wij onze «torpedcjager» aan de wal. Wij «doopten» onze schuit met deze naam omdat hij inderdaad «jagers» kuren kreeg op de terugweg. De clubtocht behoorde weer tot het verleden. Zaterdag 24 Aug. a s. gaat ons le elftal naar Heeg om daar deel te nemen aan de seriewedstrijden van >H V.C.» Deelnemende clubs zijn: «H.V.C.» te Heeg, «Quick» Staveren, «Dindua» Enkhuizen en «Workum». Wij kunnen rekenen op sterke tegenstanders. Zaterdag 7 Sept. a.s. gaat«WorkumI» naar Urk. Er bestaat een geweldig enthousiasme onder onze jongens om deze reis te ondernemen. Naar wij vernamen zijn er o m. verschillende clubs uit Holland die hun uitnoodiging aannamen. Zelts ligt het in de bedoeling van het organiseerend comité onze plaatselijke muziekvereen. «Crescendo» uit te noodigen haar muzikale mede werking te willen verleenen. Het beloven succesvolle serie dagen op 31 Aug. en 7 Sept, voor Urk te worden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van «Workum» bij voldoende deelname zoo mogelijk een autobus er bij te huren voor eventueele supporters, Bonkaarten KA, KB, KC 608 486 t.e.m 490 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 375 gram margarine of 300 gr. vet 500 gram suiker 100 gram bloem 200 gram kaas 250 gram jam, stroop enz. 50 gram cacao 50 gram thee 100 gram koffie 250 gram zachte zeep B 94 reserve C 94 reserve B 95 reserve 12 Augustus 1946 Voorzitter de heer Mr. W. M. Oppe- dijk van Veen, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. De ingekomen stukken, nl. processen verbaal inzake de gemeenteraadsver kiezingen en een verzoek van «It Fryske Gea» (Prov. vereen, voor Natuurbe scherming) om in de politieverordening maatregelen op te nemen tegen los- loopende honden, worden voor kennis geving aangenomen. Wel wordt een verhooging van de hondenbelasting overwogen. Door de heeren van der Meer, Jonk man en Beuker worden de geloofs brieven van de nieuw benoemde raads leden onderzocht en in orde bevonden Wegens benoeming te Sneek wordt aan mej. A. J. Nieuwenhuis, onderwij zeres aan de o.l.s. alhier, eervol ontslag verleend met ingang van een nader te bepalen dag. Medegedeeld wordt dat na herhaalde oproepingen slechts één sollicitatie ontvangen is, waaromtrent inlichtingen worden ingewonnen. De voorz. meent mej. Nieuwenhuis een woord van erkentelijkheid niette mogen onthouden voor de wijze waarop zij haar arbeid steeds verricht heeft. De begrootingen voor 1946 van het Burgerlijk Armbestuur, Stadsburger weeshuis en Gasbedrijf hebben de commissies van onderzoek geen aan leiding gegeven tot het maken van opmerkingen, zoodat deze ongewijzigd worden goedgekeurd. Ook in de gemeentebegrooting werd weinig verandering gebracht. Betreffende de exploitatie van het strand was men vrij algemeen van oordeel dat het uitgavencijfer van f21000 buitengewoon hoog was, waarom enkele leden uitvoe ring in eigen beheer of verpachting in diverse perceelen met onderhoudsplicht voor de pachters in overweging gaven. Volgens B. en W. zijn de uitgaven door buitengewone factoren beïnvloed. In de komende jaren zal het voordeelig saldo ongetwijfeld hooger worden, terwijl bij de verdere exploitatie met de opgedane ervaringen rekening kan worde» gehouden. De voorz. verdui delijkt dit en wijst daarbij de bezwaren tegen de Ned. Heide Mij. met over tuiging af, omdat hier steeds een bijzonder goede samenwerking was en de resultaten voor het algemeen belang zeer bevredigend waren. Overigens hebben de verschillende mogelijkheden voor het strand de voortdurende aan dacht van B. en W., zoodat t.z.t. wel nadere voorstellen verwacht kunnen worden, met welk antwoord allen tevreden gesteld zijn. Enkele commissieleden, die niet in den nieuwen raad terugkeeren, meenen dat het presentiegeld te laag is en zouden dat willen verhoogen tot f 2.50 per commissie- en f4.per raadsver gadering. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en nemen dit voorstel over, dat zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Omtrent verbetering van het woon wagenkamp door aansluiting op de waterleiding en plaatsing van een privaat, hetgeen een der leden nood zakelijk acht, zal advies worden ge vraagd bij den Directeur van gem.- werken. Van de reinigingsdienst zouden de commissies een overheidsbedrijf willen maken, waardoor de werklui in een gunstiger sociale- en rechtspositie ko men, terwijl de verplaatsing van de vuilnisbelt naar het strand, waar de compost gebruikt wordt, de oplossing lijkt nu bovendien de tegenwoordige bergplaats aan vernieuwing toe is. B. en W. antwoorden dat de omzet ting van den reinigingsdienst in een overheidsbedrijf zoomede de verplaat sing van de vuilnisbelt al eenige jaren de aandacht heeft van het college, doch als noodlijdende gemeente zal het niet gemakkelijk vallen in de pachtverhouding verandering te bren- bekende gegevens verstrekt, welke als volgt samengevat kunnen worden. Bij voldoende werkkrachten kunnen de Ned. mijnen in onze behoefte voorzien. De mijnwerkers doen voor 100°/0 hun plicht en leverden een topprestratie van 30.000 ton per dag. Inmiddels werden 1500 N.S B-ers tewerk gesteld, doch men geeft de voorkeur aan vrije arbeiders. Bij de werving ondervindt men moeilijkheden door vooroordeelen als zou het bedrijf ongezond en onveilig zijn. Deze vrees is echter totaal ongegrond een medische dienst in perfectie, allerlei voorzorgsmaat regelen en een streng staatstoezicht sluiten vrijwel alle gevaar uit. Het gevaar in de mijnen is zeer miniem. Statistieken wijzen uit dat het vak van chauffeur 5 maal, dat van bouwvak arbeiders 3 maal zooveel slachtoffers vraagt, terwijl het ongevallencijfer in het mijnbedrijf gelijk staat met dat van de Philips fabrieken. Arbeiders van 18 35 jaar worden aangenomen; wegens woningnoodalleen ongehuwden. Ze moeten gezond zijn, worden medisch gekeurd en psychologisch getest. Het loon in opleidingstijd bedraagt f4.30 tot f6 plus prod.-toeslag per dag. Het loon stijgt spoedigbij opname in ploegverband tot f 10 per dag plus prod.-toeslag. Per week wordt 46 uur gewerkt, elke dag 8 uur, Zaterdags 6 uurde tijd benoodigd om het werk te bereiken daarin begrepen. Er wordt in ruime mate extra voeding en kleeding verstrekt. Het kostgeld in het gezellenhuis, waar men als in een hotel wordt bediend, bedraagt fl.40 per dag. Sociale verzekering, geestelijke en lichamelijke verzorging, verpoozing en ontspanning is op voor beeldige wijze geregeld, terwijl men in de mooie omgeving Nederlands beste toeristencentrum vindt. Bij deze werving verbindt men zich niet voor een bepaalde tijd, doch men heeft volle vrijheid om na een opzeggings termijn van beëindigen, heden zijn l noemen, o a. dy sèj fan ja, om ‘n oere of twa. Het weaden-ze dè bliij! Jè kaipen ‘n bolle, mar sogen mei skrik ek, dot se nat fule jiald mear yn ‘e püng héjen. Kó-en-ze de fearman wol bitelje? Dot opragge jiald begon jem so to begraetjen! Het wea der oen to dwaen? Ah, skül krüpe! Der stogen op ‘e kaig ‘n knörre grate fotten, der krüpten-ze stol twiske. Mar, o meensken, krekt doede de skipper de kop troch ‘t lükenröpte: „Kom, pas je geld, ik zie hier mutsen blinkenJè wRden er kol f$n, so skrikten-ze. De püng móst wur fó-den-dag, al wead er nat fule yn. Mar de fearman kreeg syn jiald. Toelating leerlingen Openbare Lagere School. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 Sep tember 1946 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. den leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het hoofd der school, den heer Th. Breukelaar. Workum, den 27 Juni 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Bonkaarten LD, LE 608 913, 914 100 gram vleesch D 76, E 76 6 liter melk Bonkaarten KD, KE 608 986, 987 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 500 gram suiker 100 gram bloem 100 gram kaas 250 gram jam, stroop enz. 50 gram cacao 250 gram zachte zeep j 800 gram brood Fan Hylpen nei Meemlik yn 1729. Kofje, dot wead het niis yn dy tiid. Mar ’t befael jem best. Do’s fan ’n gow gebrük,“ séj Foppe, ,,‘t jèget kftlde sucht en wynden üt ‘e bük”. Dè ite en twyls mar praetje. Oeral oer. Ho ‘t ‘et wea mei de femylje, wa stóand en wa trouwe weaden en al so; en fan de soere reis; en Leauwke, ‘t jüngkjen fan Dirk en Liuwk, smeet er soms ek al ‘n wodjen twiske, der‘tse jem slap om lakken. Om kot te gaen, jè bleauwen er dy deis en jè slopten er de naets. D'ore möns wea ‘t wol knap wear, mar fry snipper. Dè seeken-ze gaeuw de Meemlikse fearman op, om te wetten te kommen of ‘t er fadde, en W. met volle in- mede te werken, verplaatsing van de vuilnisbelt ver reikende consequenties ver bonden, zoodat hierover eerst na rijp beraad en advies van den Directeur van gem.-werken beslist zal worden. Een der leden meent dat met weinig kosten een lokaliteit van de gasfabriek, waarin een watergasinstal- latie aanwezig is, geschikt kan worden gemaakt voor badinrichting. B. en W. achten lokaliteit en omgeving totaal ongeschikt en zagen liefst dat van particuliere of vereenigingszijde stappen werden gedaan om in die behoefte aan een badinrichting te voorzien, waaraan van gemeentewege dan gaarne de meest mogelijke steun wordt toe gezegd. Omdat eertijds op aanwijzing van Gedep. Staten om bezuinigingsredenen enkele subsidies werden ingetrokken hebben B. en W. zich tot dat college gewend met de vraag of die subsidies thans wederom op de begrooting mochten worden gebracht, waarop afwijzend werd geantwoord. Dit was aanleiding voor den heer van der Meer om een warm pleidooi te houden voor een subsidie voor drankbestrijding, groot f 30per jaar. Spr. doet vooral terwille van de jeugd, die juist nu hoognoodig steun behoeft, een beroep op z’n mede-raadsleden om zich voor zijn voorstel uit te spreken en zoo doende te kennen te geven dat de raad in elk geval wel aan deze subsidie aanvraag van de plaatselijke N.V.-afd. wil meewerken. Gezien ’t standpunt van Gedep. Staten meent de voorz. dit te moeten ontraden. Verscheidene raads leden zijn van dezelfde gevoelens, hetgeen uit de motiveering bij de stemming blijkt. Met 72 stemmen, die van de heeren Dijkstra en van der Meer, wordt het voorstel om f 30.subsidie toe te kennen verworpen, doch een tweede voorstel van den heer Pruiksma om op de begrooting 1947 met een drank bestrijdingssubsidie rekening te houden, wordt aangenomen, eveneens met 7—2 stemmen. Tegen stemden nu de heeren de Vries en Dijkstra. De gemeentebegrooting wordt hierop z. h. s. in haar geheel goedgekeurd. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, waarna de voorz. in deze vermoedelijk laatste vergadering van den nood-gemeenteraad met harte lijke woorden van dank afscheid neemt van de niet terugkeerende raadsleden. om met onze jongens een dagje op het mooie eilandje Urk door te brengen. Wie mee wil melde zich v r 24 A u g. a. s. b ij één der bestuursleden. Onze club kreeg toestemming van de voetbalbond om op 14 Sept. a.s. seriewedstrijden te organiseeren. De competitie wordt op dien dag stil gelegd in de Zuid-Westhoek, om onze club in de gelegenheid te stellen verschillende Zuid Westhoek clubs uit te noodigen. Het wordt de komende weken een druk programma voor onze club. Wij hopen op een behoorlijk succes. P. V. „De Luchtbode.” 14 Augustus. Zondag j.l. werd een vlucht vanaf Nijmegen gehouden, waarbij Gebr. Rekers 1ste werden. De andere duiven kwamen wel terug, maar de «kloktijd» was reeds verstreken. Elfsteden wandel tocht. De elfstedenwandelaars zijn ongeveer 150 deelnemers w.o. als oudste een 72 jarige en 20 dames koinen a s. Woensdag, de derde dag van hun 200 km. lange tocht, door onze stad Deze keer wordt hier niet overnacht zooals onlangs met de elf- stedenvaarders het geval was, doch niettemin zullen we ook hen op hun doortocht hartelijk welkom heeten en zal ons stadje met haar vele beziens waardigheden zich van haar beste zijde laten zien. Woensdag vertrekken de wandelaars des morgens om 8 uur uit Bolsward, zoodat ze omstreeks 10 uur hier kunnen zijn. Langs de «Zeedijk» ver trekken ze via Hindeloopen naar Sta veren, wat dien dag het eindpunt is. (35 km.) Omtrent de geheele route vindt men elders in dit blad een mede- deeling. FERWOUDE. Te Groningen slaagde voor de akte nuttige handwerken onze plaatsgenoote mej. A. Smits

Friso nl | 1946 | | pagina 1