Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLiJST Jndië Zaterdag 24 Augustus 1946 No 34 69ste Jaargang BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN om branden weer het Hemelsche naar PLAATSELIJK NIEUWS wed- Speel niet op verkeerswegen. Op de rijbaan spelen is verboden, zoo bepaalt de Motorwet Ouders, ’t is dus Uw belang ook, dat ge op Uw kind’ren let i hopen dat het blad het «folkseigene» zal behoeden. Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Tabakskaarten enz. T 44 2 rants, tabaksartikelen deel- Het kun- en Fan aald Fan Hylpen nei Meemlik yn 1729. (fefolg) Jè rekken moai op tiid finder seel, de haiwen üt. De kaig rón best, för de wynd. De skipper"traktére op 'n slokjen en so héjen-ze jerre swierge so gów as heel-end al fejetten. Mar dot feróre. East wad ’t stol en dè wad de wynd nóad. Stormwynd en floe worken tjian en so kó de fearman nat fladder komme as Ynkuzen. Der mösten-z’yn en 't touw wea pas fest, dé risselwéren-ze, dot ronnen wea 't best. Nei Meemlik to, der geeng dè jitte ’n oere of twa, trè meihenne. Bonkaarten LA, LB, LC 608. A 77 2 liter melk B 77, C 77 3*/2 liter melk Bonkaarten LD, LE 608. D 77, E 77 6 liter melk Verschijnt eenmaal per week geldig van 18 t.m. 31 Aug. ’46 zijn 4—2 2—0 0—1 1—1 Workum Van 15 tot en met 21 Augustus. GeborenCornelis, zv Hendrik de Groot en Pietertje Attema. Jan Rink, zv Pieter Niemantsverdriet en Trijntje Alida Dobbinga. Hendrik Gerben, zv Jan de Jong en Geertje van de Lageweg. Gehuwd en Overleden: Geene. Zondag 25 Augustus Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur en Nam. 5 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9.30 uur, ’s Avonds 7 uur ds B. Slingenberg van Drachten. (Bapt. Gam.) Voorm. 9.30 en Nam. 2.30 uur ds A. Sikkema van Heerenveen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds S. J. Wouda van Hindeloopen. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur de heer J. Blom. Nam. ds 8. J. Wouda. (Doopsgez.) ’si Avonds 7.30 uur da J. H. v. d. Slooten van IJlst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds. C Jansen Nam. 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur da J. H. v. d. Slooten van IJlst. min. gespeeld. Op het moeilijk en zwaar bespeelbare terrein won Workum verdiend met 41. die uit een heel ver Nieuws v.v. „Workum” Vrijdag 16 Aug. j.l. bezocht onze club met haar le elftal de serie- wedstrijden uitgeschreven door de v.v. «Oeverzwaluwen» te Koudum De eerste wedstrijd die »Workum< speelde was tegen Bakhuizen. Het beloofde een spannende wedstrijd te worden, doch heeft niet gebracht wat er van verwacht werd. Beide voorhoeden speelden te doorzichtig zoodat de en alles wat er WEGGEBRUIKERS Leeft de verkeersregels zorg vuldig na en zorgt dat Uw rij-of voertuig aan de wettelijke voor schriften voldoet. Ook het >veilig verkeert eischt een grondige wederopbouw. Frieseh Landbouwblad. Het officieel orgaan der >Friesche Maatschappij van Landbouw» is her rezen. Op 1 December 1941 werd de Fr. Mij. van Landbouw geannexeerd door de landstand de heer Blink be dankte toen als secretaris en redacteur en na een nasleep van enkele nummers hield het Frieseh landbouwblad tijdelijk op te bestaan om ook na de bevrijding niet direct weer te verschijnen. Toen kwam n.l. de Lanboustifting en gaf het «Frysk Lanboublêd» uit. Nu de andere landbouworganisaties weer met eigen bladen verschenen, meent men, dat ook de Fr. Mij. van Landb. met haar orgaan moest terugkeeren. Het «Frieseh Landbouwblad» dat voorheen een belangrijke plaats innam onder de landbouwbladen, zal ook thans weer als een welkome gast, die eens burger recht bij de boerenbevolking verkreeg, in landbouwkringen worden ontvangen. Tevens is dit blad het orgaan van »De Jongerein», B.V.O.L. e.a. PI. vr. in Friesland. De eerste nummers liggen nu voor ons en geven een groote ver scheidenheid van zeer lezenswaardige artikelen. Een gelukkig verschijnsel is het, dat vele artikelen in «eigen taal» gesteld zijn. Dit ook zal zeker ge waardeerd worden en Friesland, het land van landbouw, veeteelt en zuivel, heeft daar ongetwijfeld recht op, We wenschen de Fr. Mij. van Landb. geluk met het weer verschijnen van haar orgaan en ook voortaan gedenken en Interessante avond. A.s. Dinsdagavond komt in Hotel »De Wijnberg» Bert Poels spreken over de activiteit, die zijn verzetsgroep ten toon spreidde op de Zwarte Plak bij het dorpje Amerika in Limburg. Hij vertelt U groep 360 piloten Hielepen. Foppe het fan dizze reis ’n' stik mekke op rym, fan 186 lange rigels. Hy sott’er boppe: Jornael fan ’n slimmen tochte en so mócht 't ekheete. Dit rym ys yn 1787 opskriand troch Sierd Piters to Hylpen en letter yn ’t besit west fan domeny Visser to Wans, fan pretester Wassenbergh en op ’t lest fan Dr. Wumkes, dy het ’t sotten yn ‘t bikende Frise tiidskrift „Yn-üs- eigen-tael“, ütgaiwe fan „De Motor" to Snits. Men ken ’t der fynde yn de 9de jiergang (1917) no. 2. M. P. v. d. K. Na een middag van hevige regen vertrok «Workum I» Woensdagavond naar Staveren om daar een vriend schappelijke wedstrijd te spelen tegen «Quick I». Wegens het niet op tijd aanvangen der wedstrijd werd 2 x 30 personeel een deel van op deze wijze wilde besteden, waardoor die mannen een pracht oplossing aan de hand deden omtrent de onmisbare hulp bij allerlei ongemakken. Boven dien kwam dit de verhouding tusschen de deelnemers en Roode Kruis bege leiders ten goede, want van weerskanten werd immers deze tocht «voor plezier» ondernomen en wie zou er dan niet het beste van willen maken, wat er van te maken is. Twee schoolmakkers ontmoetten elkaar op deze tocht pas na 40 jaar en konden onderweg elkaar dus wel met hun levenservaringen bezig houden. Veel tijd voor rust én bezienswaar digheden gunde men zich hier over ’t algemeen niet, hoewel er toch nog enkelen waren die tegen drieën rustig zaten af te wachten of de stortbuien wat bedaren zouden. Inmiddels bleef de stemming opperbest, zoodat we veronderstellen dat ook aan deze Elfstedentocht prettige herinneringen bewaard zullen blijven, die allicht tot een herhaling in de volgende zomer kunnen bijdragen. WORKUM, Geslaagd voor het Staats examen A (art. 12 der Hooger Onder wijswet) onze vroegere stadgenoot, de heer M. Koopmans, thans onderwijzer te Leiden. Koninginnedag. Naar wij vernemen worden door het Oranje comité voorbereidingen getroffen om op het a.s. Koninginne- feest op 31 Augustus met een behoor lijk programma voor den dag te komen Hierop komt o.m. voor, des voor- middags aubade van de schoolkinde ren op de markt, optocht en kinder spelen, des namiddags optocht van versierde wagens, fietsen enzloop door Workum, voetbalwedstrijd en volksspelen. ’s Avonds zoo mogelijk vuurwerk of herhaling van de optocht van de versierde wagens bij verlichting en een concert van «Crescendo» op het marktplein. Voor de uitvoering van dit pro gramma rekent het Oranje-comité cp aller medewerking. In ons volgend nummer hopen wij een uitvoerig programma te geven. Installatie nieuwe raad. 23 Aug. Morgen-, Zaterdagmid dag halfdrie wordt een raadszitting gehouden, waarin de nieuw-benoemde raadsleden beëedigd en geïnstalleerd worden, terwijl dan tevens de wet houders en de commissies voor de strafverordeningen en het gasbedrijf gekozen worden. Waar soldaten zijn uit het kleine Nederland en hier gaan vechten voor herstel van rust. Waar zooveel mooie meisjes zijn, en een avondje zoo lokt. Waar soldaten dan vaak ruw en onverschillig zijn, maar ’s avonds onder de klamboe zoo verlangen hun meisje in ’t Vaderland. Waar de mitrailleurs soms knetteren en boomen ontploffen. Waar gevochten wordt wonden maken. En soldaten sneuvelen gaan en met militaire eer begraven Dat is Indië 1 Waar de menschen heel beleefd zijn en fijngevoelig. En de menschen heel wreed kun nen zijn en dom. En 1 Jaarlijksche Zeilwedstrijden Zeilver. „Workum” 15 Aug. Het slechte weer des ochtends en op de voorgaande dagen is wel de oorzaak geweest dat van de 38 ingeschreven jachten, slechts een 17 tal is gestart. Jammer, want tegen één uur klaarde de lucht op en even later verscheen het zoo lang verwachte zomerzonnetje met het daarbij behoorende strijdbriesje. Er is dan ook nog door de nemende jachten flink gezeild, aanwezige publiek heeft volop nen genieten van de wedstrijden een mooie zomermiddag. In de schouwenklasse wist de heer Atsma met de Meerkol definitief eigenaar te worden van de wisselbeker aangeboden door den heer Tromp Visser te Deventer (vroeger te Warns.) beide verdedigingen steeds op tijd konden ingrijpen Vooral in de voor hoede vin «Workum» wou het niet vlotten. Er werd maar zelden gescho ten wat de grootste fout van «Workum» was. De beide backs van «Bakhuizen» waren zeer op dreef, en wierpen zich steeds enthousiast op de bal. Bakhirzen nam de leiding en het was echt jammer toen Obe Genee de gelijkmaker in het doel kogelde (doch weer terugketste tegen een klein paaltje achter in het doel) dit doelpunt niet werd toegekend, doordat de scheidsrechter in de veronderstel ling was dat de bal van de doelpaal terugsprong. Omstanders en ook de keeper van Bakhuizen verklaarden na afloop van de wedstrijd dat de bal inderdaad in het doel was geweest. De sportieve hulde van den scheids rechter was onverdiende nederlaag was een feit, en hierdoor kwam «Workum» in de verliezersronde tegen «Oeverzwaluwen» in het veld. Al vrij spoedig scoorde van Wieren uit een kopbal het eerste doelpunt, waarna Koudum even later met een zeer hard schot gelijk maakte. Na de rust maakte Genee met een zeer fraai schot er 21 van. «Workum» was geregeld in de aanval en een keihard schot van Groenhof tegen de lat had beter lot verdiend. In de laatste minuut maakte Genee aan alle onzekerheid een einde door een schot van minstens 25 meter afstand op het doel te vuren, De keeper beoordeelde het schot verkeerd en het was 3—1. Het was jammer voor aanvoerder Slootjes dat hij deze middag op halve toeren moest draaien in verband met een in de eerste wedstrijd opgeloopen en kogels Fryske Brief 53. In minske hat it tsjintwurdich sa drok as fleanen. Dat isütfanhüzje; ütfanhüzers krije of hawwe; feestfiere en merkehalde. It is dan ek neat gjin wünder, dat ik mei al die droktme, wolris in wike net oan it briefskriuwen ta kom. Utfanhüzje. Hwant dat sprekt fansels, as men hjir of der is, men aimeast ek hwat sjen wol fan de omkriten der ‘t men is. Men giet hjir hinne, men wol dat bisjen, en it eintsjebislüt is, dat men jin jouns wurch en üngedien op it frjemde bêd ta resten leit. Yn de measte gefallen hat men nei sa‘n dei fan omsjouwen en omdangeljen, mear jins nocht, as thus nei in dei fan hurd wrotten en skrippen. Measten tiids is it al sa, dat men earst wer in deimanich thus wêze moat, ear 't men hwat ta jin seis komt. Siker, de fekansje hat skoan foldien, mar it bliuwt dochs altyd: Bliid üt, bliid thus. Mar as men hjir of der ütfanhüs west hat, kin men der ek rekken mei halde, dat men ütfanhüzers kriget, hwant de leafde kin net fan ien kant komme. En och as men it goed hawn haf, soarget men ek, it jins gasten, sa goed as it kin nei ’t sin to meitsjen. Mar it brinkt allegeare drokte mei en it giet sokke dagen yn jins hüs- halding oars ta, as sa gewoanlik it gefalis. Wis, utfanhüzje en ütfanhüzers bisjut nou net, rêst. Doch it is simmer, endanmoatmender risüt.Alhoewol, hwat it waer oanbilanget, it frijhwat better koe. Manich ütfanhüzer hat yn ‘e fekansje mear yn ‘e hüs sitte moatten dan him of har leaf wie. Neist dit alles stiet it feestfieren en merkehalden. Hwant der is it ein stiver fan wei de léste tiid. Gjin stêd sa great, gjin doarp sa lyts, of der is ien of mear dagen hwat to redden. Hwat dat oanbilanget, kinne wy de skea oer de fiif jier dat üs bürlju hjir foar master opsloegen, wol aerdich wer ynhelje. Ja men kin der alle dagen wol op üt as men sin, tiid en hwat yn ‘t fesjebüske hat. Nou is der altyd noch in bulte ünderskie tusken feest én feest. Yn in bulte plakken mient men alsahwat, dat feest en merke, sa’n bytsje itselde binne. En ik haw it nou net fan hearren en sizzen, mar sprek in dit stik fan saken üt ünderfining. Men jowt it de namme fan feest, mar de merkelju strike der mei de sinten üt, en dat is almeast net sa'n bytsje. De neringdwaenden yn sokke plakken, witte faek wiken letter noch, dat it „feest“ west hat. Nou is dat yn HollAn de léste tiid slimmer as yn Frysldn. Wis, ek in great diel fan de Friezen halde fan merkewille, mar as it feest is üntaerdet dat oarnaris net yn merke. De minsken halde hjir fan keatsen, hurddrave, tüge en sa mei fan alles en noch hwat, kin men de dei skoan to ’n ein bringeenjouns? Och, ek dan hat men gjin sweef of draeimoane nedich om jin to formeitsjen. Men kin sa jouns, aid en jong wol ünder in hoed biflappe, as der yn in tinte of op in stik lan, in iepenloft-of toanielspul opfierd wurdt. Dathawwe wy yn Warkum sjoen, en yn manich oare plakken. Enek Koudum levere der Freedtojoun it biwiis foar. Ut de hiele Südwesthoeke wei, streamde il folk der hinne, om to sjen en to lüsterjen nei: „De tiid haldt gjin skoft". En al wiene de banken ek hwat leech by de groun, en al wie it hwat kald, it hat tige bést foldien. Tetman de Vries mei syn minsken hawwe jown, hwat der fan forwachte waerd. It wie kost, hwat de minsken smakke, ja hongerich makke nei mear. Feest, mei sokke jonnen, ja dat kin ik feest neame en past alhiel by it aerd fan üs folk. FRISO. Neiskrift. Oan de ald-Warkumer to Haerlim, dy ‘t üs okkerdeis in kranteknipsel stjürde, üs hertlike tank. Ik sil der earstdeis in brief oer skriuwe. Vluggere treinenloop. Ingaande Maandag 26 Augustus gaan de treinen in het Noorden snel ler rijd n. De nieuwe dienstregeling op het traject LeeuwardenStaveren v.v. geeft overigens weinig verandering. De boottreinen vertrekken vanuit Amsterdam tot en met Staveren op dezeltde tijd, maar komen in Workum nu 6 minuten en in Leeuwarden een kwartier vroeger aan. Omgekeerd vertrekken de boottreinen uit Leeu warden een kwartier en uit Workum 6 minuten later aankomst in Staveren en alles in Holland blijft gelijk. De heel vroege trein op werkdagen vanuit Leeuwarden komt hier voortaan niet 9 vóór doch 14 minuten over 6 aan. De ochtendtrein vertrekt uit Staveren een kwartier, en uit Workum 8 minuten later, aankomst Leeuwarden blijft 8.10. De vertrekuren te Workum zijn voortaan naar Staveren: 6.14 9.34 16 51 en naar Leeuwarden: 7.22 10.46 18.06. 15 zooals ik het zie. Wat is Indië Indië is een land van vele eilanden. Waar de palmen groeien en de rubberboomen. Waar de zon heel hoog aan de hemel staat en het altijd zomer is. En waar groote steden zijn en kleine kampongs. En heel veel verschillende talen gesproken worden en de menschen allemaal verschillende kleeren dragen. En bruine rivieren door het land stroomen en als het hard regent, bandjirs veel kunnen verwoesten. Elfstedenwandeltocht. 21 Aug. Hedenmorgen plm. halftien kwamen de eerste wandelaars zich hier bij het stadhuis melden. Aan de voor de hoofdingang op de keien geplaatste tafel ontvingen zij het stads stempel om daarna welgemoed bet traject van de derde dag over Hinde loopen naar het eindpunt Staveren voort te zetten. De Zwitsersche snel- wandelaar bleek hier weer aan de spits te loopen en wilde ook als eerste eindigen, hetgeen hem vermoedelijk wel zal lukken, als men hoort dat deze een snelheid van 15 K.M. per uur over geruimen tijd kan bijbeenen. Successievelijk kwamen de tippelaars alleen of in groepjes binnen. Een ruim 60 jarige deelnemer (met grijze baard en uitheemsch hoofddeksel), die de helft van z’a leven in Indië en 3 jaar onder de Jappen had doorgebracht, stapte er lustig op los, groette joviaal rechts en links en kreeg op zijn beurt de hartelijkste wenschen voor een prettige tocht mee. Drie doofstomme broers, waarvan één hier alleen op klompen voorbijging en de beide andere achter een groepje, hadden zich voorgenomen taai vol te houden. Een flinke groep militairen liep, voer afwisseling zoo nu en dan zingend, in een zoodanig vlot tempo, dat de meeste kans geeft op een succes volle beëindiging van de tocht. Enkele dames, onder wie één die meermalen de 4-daagsche had geloopen, waren permanent frisch, doch denk niet dat de Roode Kruis-auto overbodige luxe was, want deze had regelmatig klandizie, op de eerste dag zelfs buitengewoon veel. Die auto met materiaal was speciaal beschikbaar gesteld voor deze tocht, omdat het 1 een deel van z’n vacantie o a. hoe hij en zijn wisten te redden, ten koste van vele slachtoffers onder eigen menschen. Het geheel is geïllustreerd met lichtbeelden, die een realistische kijk geven op de omstandigheden, waar onder gewerkt moest worden tijdens de bezetting, en toont bovendien de opofferingszin van de medewerkers, die overal hun daden verrichtten, om de goede zaak te dienen. Het geheel wordt uitgevoerd ten bate van de vereeniging '40'45. heel hooge bergen omhoog wijzen en soms vuur spuwen. En heel veel sawah’s zijn en bewerkt worden. En heel veel sawah’s woest zijn op een oneffen prairie gelijken. Waar groote pisangbladeren onbe holpen omhoog steken. En mooie maannachten zijn waar alles zoo rustig is. En menschen gaan slapen met vrees in het hart. Waar groote wouden zijn met wilde dieren en menschen. Waarover vliegtuigen vliegen, soldaten aanvoeren land. Waar heel veel menschen blij zijn en rustig kunnen slapen. Waar heel veel huizen onbewoond zijn en verwoest. En elke nacht branden. En kleine kinderen vroolijk spelen en hanen kraaien als in Holland. Waar vrouwen naar de passar gaan en groenten koopen noodig is. Waar zonen van Rijk altijd grijnzen als men ze vertelt dat ze afzetters zijn. En Nippon’s zonen als gevangenen werk verrichten met ondoorgrondelijke gezichten. schouderblessure. Na deze p ?ch middag kwamen onze jongens toch nog met de le prijs in de verliezersronde thuis. In Heeg moet er nog een schepje op jongens. Vooral de voorhoede zal beter moeten schieten, en zich enthou siaster in de aanval werpen. Het zijn in Heeg zware tegenstanders die we daar ontmoeten. Het wordt voor jullie een zware dobber. Aanpakken is de boodschap 11 De uitslag der wedstrijden H.V.C. Oeverzwaluwen Hielpende Valken WorkumBakhuizen Oeverzwaluwende Valken Oeverzwaluwen wint met strafschoppen. HielpenH.V.C. 0-1 WorkumOeverzwaluwen 31 BakhuizenH.V.C. 1—1 H.V.C. wint met strafschoppen. Winnaarsronde le prijs H.V.C., Heeg. 2e prijs Bakhuizen. Verliezersronde le prijs Workum. 2e prijs Oeverzwaluwen, Koudum. wel aardig, doch de

Friso nl | 1946 | | pagina 1