■I Nieuws- en Advertentieblad «oor Workum en omliggende gemeenten Raadsvergadering Workum Jndië BONNENLIJST B 13 reserve 1600* gram brood B 14 reserve 3- 0 Fryske Brief 54. No. 35 Zaterdag 31 Augustus 1946 69ste Jaargang OFFICIËELE MEDEDEELINGEN BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN 051 X 45 FRISO. v PLAATSELIJK NIEUWS voor TER AANKONDIGING 1 nieuwe Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 en voor de andere klassen in verhou ding als vermeld in het reglement. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Naar wij vernemen zullen 31 Aug. kinderfeesten worden gehouden, terwijl 11 Sept, alhier groote volks spelen op het programma staan, en 's avonds >Marijke fan Lytsegea» zal worden opgevoerd met tot slot vuur werk. Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen i 546 549 550 560 T 45 V 45 Verschijnt eenmaal per week Workum Van 22 tot en met 28 Augustus 1946. GeborenJan Gerardus, zv Jozeph Klaas Beuker en Gezina Douma. Grietje Aukje, dv Tjerk de Jong en Roelfina Alberdina Jonker. Gehuwd: Geene. Overleden Janneke van Mekeren, 63 jr, echtgen. van Anthoon Hendriksma. CORRESPONDENTIE. In verband met den Zondagsdienst der P.T.T. op Koninginnedag moest ons blad ten behoeve van de postabonné’s eerder verschijnen en bleek weer dat late inzending van berichten en advertenties veel last ver oorzaakt. Dus ook voortaan gaarne spoedig. Tot volgende week is blijven liggen dat gene wat onmogelijk meer geplaatst ken worden. Uitg. „FRISO”. Suiker en jam zal men voortaan naar keuze kunnen koopen. Desge- wenscht kan men op een bon voor suiker, jam enz. gedeeltelijk suiker en gedeeltelijk jam koopen, evenals op een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet voor een deel mar garine en voor een deel vet te ver krijgen is. 013,014 F D 01, E 01 geldig van 11. e. m. 14 September 1946. 551 Bedrijfsschaden werden geboekt tot een bedrag van f228.De exploita tierekening gaf een bat'g saldo van f3284,61. Het Reservefonds komt op de balans voor met f 50.178,35. De periodiek aftredende bestuurs leden St. Boersma, H. de Boer, H. Visser Wzn. en Egb. Bouwhuis wer den alle herkozen. Tot lid der fin. commissie werd in de vac.U. v. d. Kooij gekozen de heer J. A. Konst, te Bakhuizen. Wijdings-Kerkdiensten. Zoowel in de Ned. Herv. als in de Gereformeerde kerk alhier, wordt heden, Vrijdag 30 Augustus,’s avonds 7.30 uur een speciale wijdingskerkdienst gehouden, als inzet van de Koninginne dag-viering. Afscheid Ds. Hoek. GAAST. 16 Aug. Na des morgens reeds afscheid genomen te hebben van de GemeentePiaamIdsegahuizen,nam Ds. H. J. Hoek Zondagmiddag afscheid van de Geref. Gemeente GaastFer- woude, wegens vertrek naar Oss en bediende het Woord naar aanleiding van Hand. 20 32 «En nu broeders, ik bevele u Gode en de woorden Zijner genade, die machtig is u op te bouwen, en u een erfdeel te geven onder al de geheiligden.» Na de predikatie richtte Ds Hoek zich tot de Gemeente, welke hij ruim 20 jaar heeft gediend, met een kort afscheidswoord. Namens de Gemeente sprak ouderling Quarré waardeerende woorden tot den scheidenden leeraar en en werd Ps 121 4 toegezongen. Ds. Alberts van Oosterend sprak namens de Classis Bolsward en tenslotte werd nog een enkel woo.rd gesproken door den heer J Dijkstra, namens de Ring der Jongelingsvereenigingen welke Ds. Hoek als voorzitter bijna 15 jaar heeft geleid, Na de dienst bestond er nog ge legenheid om afscheid te nemen van Ds. en Mevr. Hoek, waar druk gebruik van werd gemaakt. Het kerkgebouw was overvol. WARNS. Te Amsterdam slaagde voor het Manufacturen-brevet Bedrijfs- kleeding en Heerenmodes, onze plaats genoot de heer Jac. de Haan. HINDELOOPEN. Ds. C. Jansen alhier heeft het beroep naar de Geref. Gemeente te Oosterbierum aangenomen waarmee men dan ook hier binnen kort evenals in Staveren en Molkwerum zonder een enkele predikant komt te zitten. Toelating leerlingen Openbare Lagere School. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 Sep tember 1946 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op_l October a.s. den leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het hoofd der school, den heer Th. Breukelaar. Workum, den 27 Juni 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDljK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Zondag 1 September Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur (H. Doop) ds A. de Jonge. Nam. 5 uur dsJ. v. Veen. Vrjjdag 30 Aug. ’s avonds 7.30 uur ds. A. de Jonge. Dankdienst voor de verjaardag van H. M. de Kóningin. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej. Buis van Aalsmeer. (Geref.) Voorm. 9.30 uur, ’s Avonds 7 uur dr D. S. Attema. Vrjjdag 30 Aug. ’s avonds 7.30 uur dr. D. S. Attema. Dankdienst voor de verjaardag van H. M. de'Koningin. (Bapt. Gean.) Voorm. 9.30 uur de heer Bolman van Groningen (H.A.) Nam. 2.30 uur de heer Bolman. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en ’savonds 7.30 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.)Nam. 2 uur da. Treffers (afscheid) (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds. C Jansen (H.A.) Nam. 2 uur ds C. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur mej. Buis van Aalsmeer len we daarom aan de hand van Hem, Die weet wat het beste is en laat ons met samenwerking van alle krachten Zijn stem verstaan, opdat Zijn leidende hand voortdurend tot steun mag zijn en ons werk zal strekken tot Zijn eer en heil der gemeente. Met de wensch dat Gods zegen zich moge uitstrekken over den Raad en onze gemeente, verklaard spr.deze vergadering geopend. De heer Westendorp deelt mede, dat nu met betrekking tot de wet- houdersverkiezing een huwelijk geslo ten schijnt te zijn tusschen de Partij van den Arbeid en de Chr. Hist. Unie, waardoor de grootst mogelijke minderheid van de R K.- en de A R.- fractie uitgesloten wordt, deze niet aan *de stemming zullen deelnemen. Als wethouder wordt daarop de heer H. de Vries Wzn. met 5 en de heer A. Gaastra met 7 stemmen gekozenbeiden nemen hun benoe ming aan. Als leden van de commissie voor de strafverordeningen worden herko zen de heeren H. Haytema (met 8) en M. van der Meer (met 9 stemmen), terwijl in de commissie voor het gas bedrijf herkozen wordt de heer H. Haytema met 6 en de heer R. H. Jonkman met 7 stemmen. Allen aan vaarden hun benoeming. De rondvraag levert niets op, waarna de voorz. de vergadering sluit. 16 zooals ik het zie. Eenige o verzichtelijke mededeelingen omtrent het Bataljon 1-9 R.I., genaamd „FRIESLAND”. Den 16 Juni A.D. 1946 vertrok dit Bataljon uit Bandoeng om zich te gaan legeren in de veel kleinere plaats Tjimahi, een tiental km. Westelijk van Bandoeng. In dit plaatsje hadden ze destijds, dwz. van 9—13 April, gelegen voor doorzending naar Ban doeng. En thans zitten ze daar weer, na twee maanden. Lijkt het niet op een terugtocht Neen, waarde lezer, dat was en is het niet. Maar als eersten moesten deze mannen het gastvrije Bandoeng verlaten om ook in Tj rnahi de bezet ting over te nemen van de Geallieerde bondgenooten, de Britsch-Indiërs, die zich in Tjimahi. ja overal een «naam» hadden vervorwen Zeer goed staan ze o.a. bekend onder de naam neen, dat kan zoo niet gezegd wor den, want dat zou het geheele stedeke Workum in opschudding brengen. De bevolking was echter niet onte vreden dat er een andere bezetting kwam, weer werd het Bataljon onder gebracht in het kamp waar het destijds gelegerd was, alleen moest bij aan komst nog even gewacht worden voor de Britsch Indiërs uit de gebouwen trokken. Dat duurde gelukkig niet lang en toen konden de gebouwen op Hollandsche manier «met bezemen worden gekeerde, wat ook inderdaad noodig was. Tjimahi. Dit is voor de meesten wellicht een klank zonder meer, dat was het ook voor onze jongens. In het kort iets over dit stadje. Het is niet erg groot, maar toch ook weer niet zoo heel klein, ’t Was vroeger een garnizoensplaats en dat wordt het ook alweer zoo langzamerhand. Groote kazernes, die echter, om geen ver keerde voorstellingen te krijgen, beter kampen kunnen worden genoemd, ’t Zijn wel steenen gebouwen, maar ze hebben, als vele huizen hier in Indië nimmer verdiepingen. Verder dient hier niet over uitgeweid te worden, want een juiste voorstelling kanalleen worden verkregen door een bezoek te brengen aan het Friesche Bataljon. (Dit geldt uiteraard alleen voor hen die weten dat er een dergelijk Bataljon bestaat 11) Buiten het kamp staan de huizen en huisjes van de gehuwde militairen (dit geldt dan voor vroeger.) Verder een groote cantine voor de soldaten en een «Soos» voor de officieren. Dat deze gebouwen vroeger allemaal keurig in orde geweest moeten zijn, kan men vermoeden, hoewel dat nu niet altijd meer te zien is, daar ze door de Jap als interneeringskampen werden ge bruikt en totaal zijn uitgewoond. De laatste weken (vanaf eind Juli) wordt er echter weer aan gewerkt en krijgen reeds vele gebouwen hun helder witte kleur terug. Heeg wel eenigszins moed, doch hoe kwam het anders uit: Met 6—1 door Heeg ingemaakt. Hoe kan dit zult U vragen Die deze wedstrijd heeft gevolgd, zag de zwakke punten in ons elftal, n.l. de achterhoede en spilplaats, hetgeen een gevolg was van opgeloo- pen blessures. Verschillende spelers konden zich daarom niet ten volle geven, terwijl de anderen nu onvol doende gesteund werden. Heeg buitte dit uit en wist steeds onze achter hoede uitelkaar te trekken. Hierdoor was de geweldig snelle Hof niet te houdenhij maakte nl. 4 van de 6 goals. H.V.C. won deze wedstrijd ver diend met 61. Workum kwam er niet aan te pas, doch zoo gek hoeft het toch heusch niet. De laatste wedstrijd die Workum speelde was tegen Dindua. Workum verscheen met S. de Boer als invaller en later werd Slootjes vervangen door M. Kuipers. De invallers hebben goed werk geleverd, trouwens het geheele elftal heeft als het ware om de winst gevochten. Het was een meer span nende dan fraaie wedstrijd. Tiemen Boersma scoorde het eenige doelpunt uit een pracht van een voorzet van S. de Boer. Workum kwam hierdoor in het bezit van de 2e prijs. de uitslagen 2— 1 4—1 1—6 1—6 1—0 WORKUM. De dienst der P.T.T. zal zoowel hier als elders op Koninginne dag worden uitgevoerd als op Zon dagen. 24 Augustus 1946 Voorzitter de heer Mr. W. M. Oppe- dijk van Veen, Burgemeester. Secretaris de heer D. van dfrGoot. Alle 11 nieuw gekozen raadsleden zijn aanwezig. De voorz. doet mededeeling van een ingekomen bericht van Gedep. Staten dat tegen toelating van de raadsleden geen bezwaren zijn inge diend, zoodat dus tot de installatie kan worden overgegaan. Achtereenvolgens leggen de raads leden de vereischte eeden of beloftes af, hetgeen stuk voor stuk geschiedt en daardoor voor de betrokkenen niet alleen een diepere zin krijgt, doch tevens de beteekenis hiervan accentueert. Na een woord van welkom herinnert de voorz. er aan dat de Raad 1 Sept. 1941 z’n werk moest staken, doch men bleef zich bewust dat de demo cratische beginselen niet gemist konden worden. Op normale wijze gekozen, is de Raad weer bekleed met alle rechten en plichten, is deze weer volksvertegenwoordiging en hoofd der gemeente. Na hartelijke gelukwen- schen met de benoeming wijst spr. er op dat het geen gemakkelijke taak is, welke met aanneming van het raads lidmaatschap aanvaard wordt in een tijd moeilijker dan eenige andere, vooral moeilijk omdat de eendracht herhaaldelijk verstoord en onze beste bedoelingen soms misverstaan dreigen te worden. De welvaart van ons land moet hersteld, de nooden opgevangen en gelenigd worden, in een tijd ge kenmerkt door gezagsdevaluatie en onmaatschappelijke invloeden. Wande- Verenigde Leergangen voor Vak- en Handelsonderwijs We kregen toegezondfen een studie blad dat bovenstaande naam draagt en ons uitstekend geschikt lijkt voor zelfstudie. Het blad staat onder redactie van een staf van deskundige medewerkers en leidt op voor allerlei beroepscursussen. De lessen van dit te Amsterdam gevestigde instituut zijn gestoken in het kleed van een 14 daagsch blad, waarbij ook voor de dames o.a. in naaien en knippen veel nuttigs is op te doen, terwijl de uitgewerkte opgaven der leerlingen nauwkeurig gecorrigeerd schijnen te worden. Nu aan vakbekwaamheid steeds hoogere eischen gesteld worden, lijkt ook een dergelijke opleiding daartoe een uitstekend middel en zal deze dan ook goede resultaten kun nen afwerpen. „Nieuw Friesland” Dat is de naam van de Friesche editie van het weekblad >Je Maintien drai< dat voortaan als «Nieuw Fries land» met als ondertitel «Vooruitstre- vend weekblad voor het Friese volk» verschijnt. De nieuwe naam houdt tevens een program in het blad wil zich bezig houden met alle vraagstuk ken betrekking hebbende op de toestand en de toekomst van ons gewest. Het ligt in de bedoeling door vermeerde ring van het aantal illustraties en eenige andere rubrieken deze uitgaaf meer nog dan voorheen tot een wer kelijk familieblad te maken. Het blad bevat tal van onderhoudende artikelen en zal dus wel lezers vinden. Hieronder volgen H.V.C.Dindua WorkumQuick Quick —Dindua WorkumH.V.C. WorkumDindua H.V.C.—Quick le prijs H.V.C 2e prijs Workum, 3e prijs Dindua. Medaille voor mooiste spel H.V.C. Medaille voor hoogste score na loting Dindua. Medaille voor snelste doel punt Dindua. Medaille voor beste speler B. Hof H.V.C. De heer Burgemeester van Wym- britseradeel toonde zijn belangstelling door deze wedstrijden bij te wonen. Het was een mooie voetbalmiddag. Onderl. Brandwaarborg Maatschappij „De Zuidwesthoek” te Koudum. 29 Aug. Onder voorzitterschap van den heer T. Sluis hield bovenge noemde onderlinge haar 42e jaarver gadering in Hotel «De Wijnberg» alhier. Uit het jaarverslag bleek dat het verzekerde kapitaal op 1 Jan. 1946 f54 287 757bedroeg. De geleden brandschaden beliepen in 1945 f 78.933,20 of f 1,47 per mille (v. j. (f0,34 per mille.) Ter dekking hier van werd een omslag geheven van Nieuws v.v. „Workum” 28 Aug. Zaterdag j.l. nam «Workum I< deel aan de seriewed- strijden van >H.V.C.< te Heeg, die deze wedstrijden organiseerde in ver band met de opening van haar nieuwe sportterrein. Behalve «H.V.C.» nam «Quick» Staveren, en «Dindua» Enkhuizen aan deze wedstrijden deel. De openingswedstrijd was H.V.C. Dindua. Met veel moeite won H.V.C. met 21. WorkumQuick kwamen hierna op het terrein, en al vrij spoedig zagen we dat Workum de baas was, alhoewel gevaarlijke doorbraken van Quick af en toe plaats hadden, doch keeper van Goslinga was in prima vorm, en liet zich als de beste keeper van de dag kennen. Bakker opende de score voor Workum, en vrij spoedig volgde no. 2 uit een kopbal van Zweep. Steeds kwamen onze jongens terug en even voor de rust maakte Genee met een schitterende kopbal uit een voorzet van Zweep er 30 van. Na de rust zagen wij een keihard schot van Groenhof, prachtig gestopt door de Quick keeper, die overigens niet een sterke indruk achterliet. Steeds weer kwam Workum aanstor men, (onze club speelde een prima wedstrijd) en het was Boersma die fraai doorgaf aan Slootjes, die zich niet vergiste: 40. Tegen het einde redde Quick de eer. Workum had de f 0,44 per mille in kl. 2 (burgerhuizen) eerste wedstrijd gewonnen. Wij hadden voor de 2e tegen 800 gram brood 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 610 513 100 gram vleesch 514 400 gram vleesch A 01 2 liter melk B 01, C 01 3‘/2 liter melk Hwa ‘t eagen en earen de kost jowt, sjocht en heart faek dingen, dy'tmen almeast net rjocht lyk krije kin. Sa giet it jimme, sa giet it' my ek al. En ik wol yn dizze brief, my ris ütsprekke oer eat, hwat my foral de léste tiiden, mar net los lit. Der wurdt oan alle kanten klage en krimmenearre oer krapte en djürte, oer to min fan dit, oer tokoart fan dat. Dat men yn ’e winkels faek om dóch komt, towyl yn it „swart” jit alles, mar dan ek alles hwat men mar winsket to keap is. Dit to ‘n earsten. Twad: It kin nou süver neat skele hwer ‘t men tsjintwurdich komt, mar as der hwat to rédden is, komme de minsken der fan alle kanten op ta setten. En as dat nou in great of in lyts plak is, dat bliuwt om it even..De bioskopen, de korheedsje of hwat it ek is, sitte eltse dei weroan stiiffoi. Hwat it kostet skynt mar bysaek to wêzen. As ik dat sa sjoch, tink ik wolris by my seis, der sit bipaeld in bulte jiid under 'e minsken. Ek al wiene wy nei it opromjen fan it „swarte" jild allegearre like ryk, of earm, hwant nimmen hie doe mear as in tientsje yn ’e büse n't wier. Mar nou In bulte minsken smite der süver mei. De iene seitit jild hat dochs gjin waerde mear. In oar jowt it oan fan alles en noch hwat üt, omdat men er dochs neat foar keapje kin.Datbinnelykwolsmar praetsjes om ‘e nocht. Né in great diel fan ‘e minsken sit der sa fêst net oan as allear it gefal wie. Hja tinke, it kin net op en it giet grif op, leau dat mar. Tred: Neist de minsken dy ‘t er sa rejael mei omslane, steane o safolle dy‘t lang net roun komme kinne mei hwat der fortsjinne wurdt. In bulte warbere hüshaldsters, froulju, memmen, moatte eltse wike opnij, de rekken slüte mei in tokoart, al hoe sünich hja er ek by lans geane. En ik kin mei sa skoan yntinke, dat hja faek har rie skjin to ‘n ein binne. Tomear dat er sahwat yn eltse hüshalding sa'n gteat forlet is oan fan alles en nocli hwat. Hoe sil it komme moatte as der hjoed of moarn wer sahwat fan alles to keap komt? Wis, leanen en prizen kinne noch lang gjin lyk halde en it silnioai grif hiel hwat duorje foar en allcar it safier is. Fjird: Der is noch jimmerwei in greate groep dy ‘t noch nea gjin sint mear barre, al hoe djpr as alles ek wurden is. It binne hjady'tlibje moatte fan in sintmanich pensioen of een goune manich alderdomsrinte. Dy ‘t in dizze tiid libje moatte, roun komme, ja mei syn beiden, fan noch gjin goune op in dei. Aide, earme stumpers, dy ‘t alle dagen weroan nei de krante gripe en longerje op it foar harren blide bericht, of nou einlings it alderdoms- pensioen ek ris forhege wurde sil. Mar de aide eagen hawwe oan ‘t nou ta, omdoch yn ‘e krante stoare. En de aide knoflige hahnen sille de krante noch hiel hwat kearen dellizze moatte bin ‘k bang, ear ‘t ja mear krije. Aide, earme wrotters, dy ‘t op har aide dei noch mei swarte hannel piele moatte, om net alhielendal fan earmoede om to kommen. Swarte hannel, ja lêzers, hwant sa is it. De aid man forkeapet foar in pear goune syn tabaksbontsje, en skarrelt hwat „eigen bou“ op, om doch noch ris in pypke smoke to kinnen. En hja, forkwanselt har snobberskaert. Och de keaplju fan dat spul, slane der wol in grauwe deihier üt, hwant der wurdt yn Hollan noch mear foar bitelle as hjirre. Dat binne de dingen dy ‘t ik tsjintwurdich hear en sjoch. Bonkaarten KD, KE 610 041, 042 800 gram brood 049 250 gram boter 050 125 gram margarine of 100 gr. vet 060 suiker, 061, 062 alg 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. 100 gram kaas 052 250 gr. waschpoeder D 13 reserve 800 gram brood E 13 reserve 250 gr. rijst of kinderm. Bonkaarten LD, LE 610 100 gram vleesch T 6 liter melk Bonkaarten KA, KB, KC 610 541 t.e.m 545 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 375 gram margarine of 300 gr. vet 750 gram suiker, boterhamstrooi sel, of 1500 gram jam, stroop, enz. 200 gram kaas 250 gr. waschpoeder C 13 reserve

Friso nl | 1946 | | pagina 1