Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST geldig van 1 t.m. 14 Sept. ’46 Jndië Zaterdag 7 September 1946 No. 36 69ste Jaargang 1 554 100 gram bloem 555 100 gr. gedroogde Zuidvruchten 556 100 gram koffie A 02 2 liter melk B 02, C 02 3,!/2 liter melk Fryske Brief 55. 17 zooals ik het zie. BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN en Nam. 2 uur PLAATSELIJK NIEUWS Dwinea van den heer J. B. van Dijk, Dijkstra, 6. Johannes de Vries. '1 Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Verschjjnt eenmaal per week Workum Van 29 Aug. tot en met 4 Sept. 1946. GeborenDouwe zv Anne dë Jager en Martje Postma. Aukje dv Jacob Burghgraef en Botje van der Biug. Theunis zv Jan van der Heide en Trijntje Sterk. Lusina dv Johannes Oosterbaan en Janke Steiginga. Gehuwd: Imke Bouke van der Berg, 19 jr, te Beets (Opsterland) en Foekje Bouwman, 19 jr, te Workum. Cornelis Burlage, 25 jr, te Amsterdam en Hendrika de Boer, 19 jr, te Workum. Overleden: geene. Akke de en Jopie Zondag 8 September Workum (R.-K.) Voorin. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. v. Veen. Nam. 5 uur cand. A. Lentz van Leiden. Alle diensten in „Ons Gebouw”. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot (Kerkeraadsverkiezing). (Geref.) Voorm. 9 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) x Voorm. 9.30 uur Lezen. Nam. geen dienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds J. v. Veen. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees- dienst, ’s Avonds 7.30 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds. C Jansen Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Bonkaarten KA, KB, KC 610 Bonkaarten LA, LB, LC 610 Bonkaarten KD, KE 610 054 100 gram bloem 055 100 gr. gedroogde Zuidvruchten E 14 reserve 200 gram bloem Bonkaarten LD, Lë 610 D 02, E 02 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 46 2 rants, tabaksartikelen V 46 100 gr. chocolade en/of suikerw. X 46 100 gr. chocolade en/of suikerw. If wie nei de bifrijding fan üs lan, al hiel slim hwat in forhalen men hearde oer it illigale en ündergrounske wurk, hwat der yn de fhf oarlochsjierren, dien wurde. As men de minsken allegearre op har wurd leauwe mocht, hie sahwat elts op him seis, illigale strider west. Mar fan al de forhalen dy ’t men sa foar en nei hearde, wiene in bulte nea bard. Och it wie doe ienris moade, dat as men net yn 'e „Ondergrounse” sitten hie, men einlings net mei telde. Nou kinne wy der ien lang, twa breed oer prate, mar it stiet sa fêst as een peal boppe wetter dat it tal illigalen net sa great wie as men wolris tocht hat. Tafallich lies ik okkerdeis noch yn in great Hollansk blêd, dat der mar 10 °/0 fan it Nederlandske folk, plan üt tsjinoer de poepen stien hat, en dat in 90 him rêstich deljown, of foar harren arbeide. De birekkening liket my in bytsje nüver, mar toch leau ik wol dat it tal wiere illigalen, lang o sa lyts wie. Nou wie dat minskien ek mar goed, hwant de kans dat der forrie yn ’t spul kaem wie sadwaende ek lytser. Mar al hoe great of lyts it tal warbere striders ek west hat, hja hawwe stik foar stik har plicht folbrocht en faek mear dan dat. Hja hawwe it eigen bilang en it eigen libben net achte yn de striid tsjin de fijan, yn de striid foar lan en folk. Great is it tal hwat troch moardners bannen fallen is. Men hat harren martle, slein, skopt, trape, ja faek noch minder bihannele as men in houn dwaen soe. Great is ek it tal, hwat sa sünder mear delsketten is. Witte wy der yn üs eigen omkriten net oer mei to praten, dat de minsken süver üt ‘.e hüs weisleept binne en efkes letter dea oan ‘e dyk foun, meiinkügel yn ‘enekke. Wis it leit lokkich allegaere efter üs, mar dochs prakkesearret men der noch wolris oer nei. Op ien fan de stikmanich moaije dagen dy ’t wy oan ‘t nou ta noch mar hawn hawwe, stiene wy mei in lytskeppelsje, opit„Helden“tsjerkhof by Overveen. Mids de dünen, hwer ‘t men oars gjin lüden heart as it süzjen fan ‘e wyn, it rüzjen fan ‘e sé of it geskreau fan deséfügels. lizze yn lange rigen biierdge, hja, dy ‘t wy mei rjocht en reden, helden neame meije. Op alle grêven in smel plankje mei de namme. Op manich grêf hwat blommen. Op in inkelden ien in petret. En wylst wy sa rinnende wei al dy nammen liezen, stiene wy yn ienen foar it petret fan in jonfeint. It wie de byltnis fan immen dy ‘t de measten fan üs sa skoan koene. Hy hat hjir by en om üs hinne libbe en elts hie der mei to dwaen, doe ‘t bikind waerd, dat ek hy troch de poepen pakt wie. Letter kamen der stikken fan syn klean thüs, as biwiis, dathysyn jonge libbenjaenmoatten hie. Hjir steane wy by syn grêf. Fier fan syn eigen folk, Hei' fan it eigen thüs en eigen groun, rêst er nou, mids folie fan syn trouwe maten. Is it in wünder, dat men op sa‘n plak, op sa‘n stoun neat sizze kin mar djip yn tinzen stoarret nei sa‘n byltnis? Doe ‘t wy efkes letter it sanpaed delrounen nei de greate wei ta, seach ik noch ris om, nei it greate houtne krüs, der boppe op it hege dün. Dat krüs wiist üs der it paed, nei it plak hwar -t üs helden rêste. Mar it wiist üs oer dy grêven hinne, ek noch op hwat oars. It seit üs, dat net it rou geweld de kügel, it léste wurd hawn hat of hawwe sil, mar dat fier boppe alles ütstekt, it krüs, it symboal fan gelove, hope en leafde. Dat gjin macht op ierde hoe great en ryk, hoe manmachtich en sterk en hoe swier biwapene, it dertsjin halde kin. FRISO. WORKUM. Benoemd tot molenaar van het Waterschap »Het Workumer Nieuwland« de heer Jan Jaarsma te Workum, zulks in de plaats van den heer H. de Boer, aan wien met ingang van 1 Oct. a.s. op zijn verzoek eervol ont slag is verleend. Zondagmiddag werd voorloopig de laatste kerkdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier, in verband met de restauratie. Het zal nog wel enkele jaren duren vooraleer alle herstelwerk gereed is. Wij verheugen ons daar echter al bij voorbaat op, want nu het werk vordert, kan men zich al ongeveer indenken hoe dit monumentale kerkgebouw in oude luister te voorschijn zal komen en dan zeker de trots van alle ingezetenen zal zijn. Vorige week Vrijdag overkwam de motorrijder S. G. alhier, nabij het vliegveld De Kooi een ernstig ongeluk. Door onverwachts uitwijken verloor hij de macht over het stuur en werd na een hevige val in het ziekenhuis te Den Helder opgenomen. Na dagenlang buiten kennis te hebben gelegen, hoopt men nu dat spoedig verbetering mag intreden, hoewel de toestand voorloopig nog ernstig schijnt te blijven. Op het te Wolvega gehouden concours hippique werd in de limiet- klasse f 300 Bovenlandsch ras de 2e prijs toegekend aan Donna Bella van den heer A. Gaastra alhier. Bij de te Wijckel gehouden keu ring van Veulens en Enters behaalde Dwinea van den heer J. B. van Dijk, v-- -- -■ - Wiske onder Workum, in rubriek III Boeijenga, 4. Wiebe Bakker, 5. Tjidze 2-jarigen de le prijs f 20.- Dijkstra, 6. Johannes de Vries. te zetten. Ook deze spreker liet het niet alleen bij woorden en bood den jubilaris, namens gemeente-ambtenaren en rijkspolitie, een tastbaar bewijs van dank en collegialiteit aan. Wethouder de Vries complimenteer de hierna den jubilaris, niet omdat het noodig was den burgemeester aan vullen, maar omdat spreker indertijd als wethouder aan de benoeming van den heer Jelgersma had medegewerkt waarvan spreker nog geen spijt heeft gehad en om te herinneren aan de prettige sfeer die er steeds heeft geheerscht in het stembureau waaraan spreker als voorzitter en de jubilaris als hulpverleenend ambtenaar was verbonden en die mede was te danken aan de vriendelijkheid, de hulpvaardigheid en ook de accuratesse van den jubilaris. De heer Havinga, commies ter secretarie, dankte den jubilaris voor de prettige verstandhouding ter secre tarie en bood Mevrouw Jelgersma bloemen aan. Opperwachtmeester Kelderhuis wees er op, dat, hoewel de politie als rijkspo litie niet meer zoo veelvuldig in contact komt met de secretarie als voorheen, zij toch op de prettige verstandhouding en samenwerking prijs stelt, die zij steeds van den jubilaris heeft onder vonden. Namens de collega’s biedt i spreker zijn beste wenschen voor de toekomst aan. De jubilaris bracht daarna, mede namens zijn echtgenoote, de sprekers dank voor hun vriendelijke woorden en de ontvangen geschenken. Ook in de toekomst zal de spreker gaarne zijn beste krachten geven in het belang van de gemeente Workum. Des middags werd ten huize van den jubilaris een drukbezochte receptie gehouden. Voetbalnieuws v.v. .Workum” Koninginnedag speelde »Wor- kum I< een vriendschappelijke wed strijd tegen een combinatie van de vereenigingen »Quick< Staveren, en >De Valkenc te Warns. Over het spelverloop het volgende: »Workum« begon met de wind en de zon tegen, doch ondanks deze factoren wist zij voor de rust met 10 de leiding te nemen. Deze goal werd gemaakt door Genee die de bal in één keer op z’n slof nam, en de keeper met een ge weldige loeiers totaal verraste. Direct na de rust was het Bakker die met een effectvol schot de bal in het uiterste hoekje van het doel liet ver dwijnen. In de voorhoede van Quick wou het maar niet lukken. Hun spel was te doorzichtig om tegen de Jong en Wouda succes te hebben. Hierna volgde weer een mooie aanval van onze voorhoede, waaruit Genee, nadat hij de bal keurig had doorgekregen van Groenhof, van dichtbij keihard doelpuntte, 30. Steeds kwam Wor kum terug en het waren Slootjes en Groenhof die de stand op 50 brach ten, waarna het eind signaal klonk. Voor deze wedstrijd bestond een groote belangstelling. Ook onze Edel achtbare Heer Burgemeester woonde een gedeelte van deze wedstrijd bij, evenals meerdere officieële personen uit onze gemeente. Het was voor onze voetbalvereeniging een verblijdend teeken dat zoowel B, en W., als het Oranje comité aan onze uitnoodiging gehoor hadden gegeven, en hun ge waardeerde belangstelling voor onze voetbalsport door hunne aanwezigheid lieten toonen. Het was jammer dat de toeschouwers een wat eenzijdige wed strijd te zien hebben gekregen. Morgen, Zaterdag om 7.30 uur ver trekt ons le elftal per bus naar Urk. Een groot aantal supporters gaan onze jongens vergezellen. Er moesten zelfs aanvragen afgewezen worden in ver band met de beschikbare plaatsruimte in de bus. Het beste »beentje< vóór jongens!! Over ons als supporters zullen jullie niet hebben te klagen. Laat zien wat jullie kunnen. Eenige overzichtelijke mededeelingen omtrent het Bataljon 1-9 R.I., genaamd „FRIESLAND”. Dat Tjimahi alweer een echte gar nizoensplaats wordt, blijkt ook uit het drukke verkeer dat er begint te heer- schen, waarin echter de zware leger auto’s nog steeds domineeren, hoewel in aantal overtroffen door de vlug- voortschuifelende inlanders uit de om liggende kampongs, die hun vruchten naar de pasar «pikolleni. Dat Java dicht bevolkt is, blijkt ook wel uit het aantal inlanders die we hier aantreffen, nu ze zien dan hun geen gevaren bedreigen, maar juist het tegenover gestelde. Vele honderden werken hier in en rondom Tjimahi als koelis (d w.z. gewone werkman 1) of bij de Genie en hebben daarvoor aparte kampen tot hun beschikking. Hun voornaamste werk bestaat in het verbeteren van de zeer slechte wegen en het opruimen van alle mogelijke rommel, die kan ontstaan als in geen 4 a 5 jaar ge- meentereinigers en gemeentewerklieden hun taak volbrengen en dan in een tropisch land. Dan bezit Tjimahi verder een uitge strekt militair hospitaal, metheelaardige verpleegsters in allerlei kleuren, waar ook het >Fryske team< geen ongunstig figuur slaat en waar men als loopend patiënt bijna te benijden is. Om een idee te krijgen van het gebied dat door ons Bataljon bezet is, of beter beveiligd wordt, moet U een lijn trekken van Workum naar Lemmer, en het gebied wat dan ten Z.W daarvan ligt geeft ongeveer de opper vlakte aan. Om nog beter idee te krijgen moet U zich voorstellen dat Staveren heel hoog ligt, zoodat men van daaruit Workum en Lemmer in de diepte kan zien liggen. Deze vergelijking gaat natuurlijk eenigszins mank. De »Staf« zit in Tjimahi, het centrum en daaromheen de Compagnies. De laatsten, hoewel eenigszins geïsoleerd, op vaak prachtige plekjes, wat natuur schoon betreft. Eenige weken geleden reed voor het eerst weer de trein Bandoeng-Tjimahi. Feestelijk versierd kwam hij het niet minder feestelijk versierde station van Tjimahi binnen. Het deed denken aan de eerste trein HaarlemAmsterdam. Dat na deze eerste er nog vele mogen volgen is de wensch. Het luchtverkeer over Tjimahi is zeer druk, vanwege het feit, dat het vliegveld van Bandoeng, Andir, net tusschen B. en Tj. inligt. Vooral ’s morgens vroeg vliegen de reuzevogels, waaronder de als zilver glinsterende toestellen van de K L M. vertellend van Hollandsch glorie, laag en in gestadi- gen dreun door, over dit gedeelte van de Bandoengsche hoogvlakte. En wat dat Friesche Bataljon daar nu uitvoert? Wellicht hoort U dat een volgende maal. Meisjes I. Vlagsteken. 1. Annie Zijlstra, 2. Marijke Smits, 3. Lijkeltje Adema, 4. Teatske Wagenaar, 5. Riekje Mast. II Blokloopen. 1. Foekje Gaastra, 2. Jopie Niesthoven, 3. Foekje Jaarsma, 4. Fokkeline Vlas, 5. Betty Bakker, 6. Annie Lageweg, 7. Feikje Smink, 8. Jikke Zwerver, 9. Fanny Hoekstra. III. Balgooien, 1. Djoe Boeijenga, 2. Loesje Hagen, 3. Akke van Wieren, 4. Trijntje Algera, 5. Albertje de Haas. IV. Boek op tafeltje en daarin een bepaalde bladz. opzoeken. 1. Agatha Muller, 2. Boukje Weerstra, 3. Maaike Venema, 4. Antje de Jong, 5. Leny IJntema. V. Kringwedstrijd. 1. Boukje Renema, 2. Sophie Boekema, 3. Jettie Douma, 4. Romkje van dei Woude, 5. Gretha Ketelaar. VI. Wedstrijd met hindernissen. 1. Rinske Leenstra, 2. Fettie Bakker, 3. Ada Nijk, 4. Sjoukje Brouwer. VII en VIII. Bal door korf gooien. 1. Gretha Venema, 2. Aaltje Potma, 3. Hennie Bouwman, 4. Sjoerdtje Visser. Om half twee verzamelden zich de deelnemers aan de gecostumeerde op tocht bij »De Zwaan?, op het Dwars- noord. Welk een verschil bij vorig jaar, het is te hopen, dat bij een volgende gelegenheid Workum laat zien, dat het nog wel iets kan. De uitslag van de optocht was 1. Bruidspaar C. Postma. 2. Ruiters, Landelijke Rijvereeniging >Mustangs« alhier. Eervolle vermeldingen Bruids paar, R. van Wieren en Elftal, Voet balvereeniging >Workumr. Onder groote belangstelling werd, evenals vorig jaar, ook heden weerde loop door Workum gehouden. Eerst verschenen de dames aan de start, voor welke groep thans 9 hadden in geschreven de route was hiervoor MarktZeeburgMarkt. Dezelfde als vorig jaar werd weer winnares, met meer dan minuut voorsprong op no. 2. 1. mej. Joh. Wouda, 9 min 9 sec. 2. mej. Alb. Robijns, 9 min. 42 sec. 3. mej. Gerkje Wiersma, 9 min. 57 sec. Bij de heeren hadden zich ruim 40 laten inschrijven, zoodat dit een mooie wedstrijd werd. Het traject was nu MarktZeeburgMarkt— Noord-langs trekweg terug naar de Markt, dus tweemaal de lengte van Workum. De eerstbinnenkomende noteerde hiervoor een tijd van 13 min. 32 sec., dat was onze plaatgenoot Jan. S. IJbemade verdere uitslagen zijn 2. Age Dijkstra, 14 min. 25 sec, 3. Siep de Boer, 14 min. 30 sec. 4. Broer Pruiksma, 15 min. 27 sec. 5. Arend Boukes, 15 min. 29 sec. Aan deze prijswinnaars zal een diplo ma met insigne worden uitgereikt. Aan de overige dames en een 20 tal heeren die het parcours binnen 18 minuten hebben afgelegd, zal een diploma worden uitgereikt. Hierna werden de eerste volksspelen gehouden de uitslagen hiervan zijn Zakloopen voor paren 1. Tjitte Folkertsma en Witte, 2. Johannes van Brug Keuning. Fopbril Dames 1. Ada Hoek, 2. Akke Bakker, 3. J. Mast. Op het terrein Groene Strand werd eerst een handbalwedstrijd gespeeld tusschen Workum en Sneek (kampioen van Friesland), welke eindigde in een 32 overwinning voor de gasten. Over de hierna gespeelde voetbalwedstrijd vindt U onder V.V. Workums-nieuws een kort overzicht. ’s Avonds trokken de volksspelen op de verlichte Markt veel belang stelling en vooral heeft men daar ge noten achter de touwen van het spriet- vechten voor heeren, getuige het groote geloei van vermaak dat er telkens weer opsteeg. Johannes van Brug was hier onover winnelijk, en kwam dus in het bezit van de eerste prijs, Jaap van der Goot werd 2e, terwijl Jan Selvius pp de 3e prijs beslag legde. Hierna kregen we de kruiwagenwed strijd voor paren. Jan Selvius en Jo hanna Wouda werden hier no. 1, Tjitte Folkertsma en L. op de Hoek no. 2, Wietze van Brug en Froukje Attema no. 3 en Cornelis Postma en Maaike Vlas no. 4. >Crescendo< verzorgde het muzikale gedeelte tijdens en na de volksspelen, zoodat de jeugd ook nog evenals van ouds kon »hossen< op de keien van de markt. Jubileum S. H. Jelgersma. Zondag 1 September j.l. herdacht de heer S. H. Jelgersma, commies ter secretarie en plaatsvervangend gemeen- te-secretaris, het feit dat hij 25 jaar geleden werd benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Workum. In verband hiermede werd de jubi laris met zijn echtgenoote j.l. Maandag door het gemeentebestuur, in tegen woordigheid van gemeente ambtenaren en rijkspolitie, in de raadszaal ontvangen en gehuldigd. Allereerst werd hiër het woord gevoerd door burgemeester Oppedijk van Veen, die namens het gemeente bestuur in hartelijke bewoordingen de verdiensten van den heer Jelgersma naar voren bracht. Speciaal memo reerde spreker de moeilijke taak van den jubilaris toen hij in het laatste oorlogsjaar onder een n.s.b.-burge meester het secretariaat heeft waarge nomen. Als blijk van dank en erken telijkheid bood sprekër namens het gemeentebestuur den heer Jelgersma een schilderij voorstellende het bouwland op het »strand< aan. Daarna was het woord aan den gemeentesecretaris, den heer D. van der Goot, die den jubilaris schetste als een prettig collega bij wie vooral de bescheidenheid en hulpvaardigheid een groote plaats inneemt en die er steeds op uit is een goede verstand houding te bewaren. Onder aanbieding van zijn gelukwenschen wenscht spreker den jubilaris toe dat God hem kracht en wijsheid wil schenken, zijn arbeid nog vele jaren met toewijding en liefde voor het vak in het waarachtig belang der gemeente Workum voort Koninginnefeest. 31 Aug. Gisteravond werden aan de vooravond van het Koninginnefeest herdenkingsdiensten gehouden in de Ned. Herv. en Geref. Kerk, waarin voorgingen Ds. A. de Jonge en Dr. D. S. Attema. Heden werd hier, evenals in ons geheele vaderland de 66ste geboortedag herdacht van Hare Majesteit de Koningin Wilhelmina. De zon gaf alles een fleurige aanblik, toen om ruim half negen de kinderen van alle scholen zich ver zamelden onder leiding van het onder wijspersoneel, om te luisteren naar wat tot hen gesproken zou worden, eerst door den heer B. IJ. Wielinga, oud- hoofd van de Chr. School, die dit deed op z’n bekende geestdriftige manier en de zang van de vaderlandsche liederen dirigeerde, begeleid door onze plaatse lijke muziekvereeniging >Crescendo«. Na het plechtige Wilhelmus was vooral »Wij leven vrij, wij leven blije een lied dat een nieuwe beteekenis gekre gen heeft en veel meer tot ons spreekt dan vroeger. De voorz, van het Oranje-Comité, de heer IJ. Wielinga bracht hierna op het bordes de felicitatie over van de burgerij, aan het hoofd der gemeente. De EdelAchtb. Heer Burgemeester Oppedijk van Veen dankte hiervoor en sprak een korte rede uit, de jeugd aansporend om steeds goed haar best te doen, opdat zij straks de steunpilaren van Nederland mogen worden, iets waaraan zoo’n heel groote behoefte is. Dit werd besloten met het zingen van het Friesch Volkslied. Met de muziek voorop ging het in optocht door ons oud stadje, waarna de kinderen getracteerd werden in de verschillende scholen. Het was nu spoedig tijd geworden dat de jeugd elkaar bekampte in de verschillende kinderspelen, waar goede belangstelling voor bestond. Jammer dat er tijdens deze spelen een hevige regenbui kwam en het spel onderbroken moest worden, De uitslag van deze kinderspelen laten we hieronder volgen Jongens I. Vlagsteken. 1. Egbert Busman, 2. George Jongstra, 3. Jappie Feenstra, 4. IJger de Wit, 5. Appie Boeijenga, 6. Obe Brandenburg, 7. Bart Bran denburg. II. Blokstapelen. 1. Simon Visser, 2. Gerrit de Boer, 3. Thijs de Vries, 4. Willem van Tuinen, 5. TjirkdeLange. III. Zakloopen. 1. Douwe Hofman, 2. Emmo van Duinen, 3. IJtsen Zeilstra, 4, Marten Bergsma. IV. Kringwedstrijd. 1. Anne Wouda, 2. Jetse de Lange, 3. Siepie de Vries, 4 Jan van Brug. V. Wedloop met hindernissen. 1. An dries Visser, 2. Paulus de Vries, 3, Ruurd Bouwman, 4. Petrus Eiling. VI. VII en VIII. Fopbril. 1. Melle Westra, 2. Piet Veldman, 3. Luitzen

Friso nl | 1946 | | pagina 1