Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Jndiè Zaterdag 14 September 1946 No. 37 69ste Jaargang c 0 2 1 en de 569 572 573 583 T 47 V 48 BONNENLIJST 5 Vs 0 3 0 0 0 6Vs 0 0 o zooals ik het zie. 574 575 X 47 PREDIKBEURTEN en Nam. 2 uur BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Bonkaarten LD, LE 610 100 gram vleesch l 12 liter melk geldig van löt.e.m. 28 September 1946. Verschijnt eenmaal per week Workum Van 5 tot en met 11 Sept. 1946. Geboren: Sijke Grietje dv Fokke Th. Oosten- brug en Klaaske Kuipers. Johanna dv Jolle van der Wal en Jacoba Terpstra. Gehuwd: Uiltje de Jong, 21 jr en Elizabeth de Jong, 2b jr. Overleden: Janke IJntema, 19 jr, dvUlbe IJntema en Anneke Terpstra. 1ste 6V2 3 5 plm. 225 gram huishoudzeep B 18 reserve C 18 reserve B 19 reserve Utrecht. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds S. J. Wouda. (H.A.) Avonds 7.30 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds. O. Jansen. 021, 022 1 D 04, E 04 Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen X48 100 gram chocolade of suikerw. De bonnen voor melk worden in den vervolge voor een periode van 14 dagen aangewezen, evenals de bonnen der versnaperingskaart. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas afge leverd. Naar wij vernemen hebben de clubs «Quick» Staveren en >de Valken» Warns zich in één vereeniging(»Quick- Valken comb.») gecombineerd. Dit gecombineerde elftal zal morgen ook deelnemen aan onze voetbal seriewed- strijden die om 1 uur beginnen. Geheel voetbalminnend Workum verwachten we Zaterdag op het >Groene Strand». Spannende >strijd« wordt verwacht om de fraaie prijzen. Zaterdag 21 September a.s. begint de Zaterdagmiddagcompetitie. Dien dag gaat Workum I de seriewedstrijden te Staveren bezoeken waar Heeg, Bakhuizen, Workum en «Quick-Valken comb.» van de partij zijn. Deze clubs behoeven dan nog geen competitie wedstrijd te spelen. Over de indeeling van de a.s. com petitie een volgende keer iets. De reis fan „Patrimonium.” Tongersdei 29 Augustus, wie de dei dy 't fêststeld wie foar de reis fan «Patrimonium». It waer fan de foargeande dagen, en de waerberichten fan 'e radio, wiene net tige hoopfol, en stelde üs de deis to foaren foar de fraech«Ho sil it moarn komme Lokkich like de moarns yntiids de loft aerdich klear to wezen en in flinke briis makke dat we yn 'e beste for- wachting üt bed wei yn ’e klean skeaten, om to soargjen, dat we de moarns 6 óre presint wiene yn 'e lekalen efter de Griffemearde tsjerke. Underwiels der songen waerd Ps. 25 2 en de foarsitter fan it reiskomité H. P. Nauta üs foar gien wie yn gebet, wiene de autobossen fan ’e Südwest- hoeke arrifearre, en namen 88 manlju en froulju, jong en aid, plak yn ’e trije geryflike bossen, dy 't üs fia Oranjewald bringe soene nei it moaije Appelskea. Do 't we om 7 ure troch 4 1 Zondag 15 September Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge. ’s Avonds 7.30 uur ds J. v. Veen en ds A. de Jonge. Jeugddienst. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur P. Lindeman van Groningen. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur cand. Stap van 3 5V2 4 2 0 1 0 o ISO. ons L. was er als de kippen fout met twee goals af te WORKUM. Benoemd tot hoofd der R K. Jongensschool te Franeker, de heer F. J Popma, hoofd der R.K. Jongensschool alhier. Te Utrecht slaagde aan de 1ste Ned. Slagersvakschool voor het diploma vakbekwaamheid onze stadgenoot Bouke H. Pruiksma. Keuringsdag. Door de Krite-commissie is voor Woensdag 25 Sept. a.s. de jaarlijksche Fokveekeuring uitgeschreven, welke *s middags door een Keuring van Tuigpaarden in 4 rubrieken, gevolgd zal worden en zoodoende met verschil lende attracties weer de traditioneele feestdag voor de geheele burgerij van Workum zal worden. Bovendien orga niseert de afd. Workum van de Vereen, ter bevordering van de Konijnen- en Pluimveeteelt eententoonstelling.zoodat het voor de diverse fokkers wel een zeer belangrijke-, en naar we hopen, druk bezochte dag zal worden. Bij de Utrechtsche singelloop, libben fan eltse dei alwer in oanfang nommen hie, en de stiltme fan ’e iere moarn, alwer forbritsen waerd, troch it drokke libben fan 'e stêd. de Sportclub I Op 't ein fan Snits der 't Klaeifebryk fan Dykstra stiet, seachen we troch it rüt fan ’e autobos, üs ald-lid frj. Fedde Steenstra op wei nei de febryk, en spontaen waerd de chauffeur tarop- pen Stop I Efkes in forheard gesicht, in han en in goe-moarn, en sa rekken we wer byinoar wei, wy nei de bosken en hy nei syn klaei. For- skate plakjes en doarpkes rieden we troch, en do 't we Hearenfean passeart wiene, koe men oan alles sjen, dat we yn ’e waldhoeke torjuchte wiene. Om 8 ure stoppen de bossen foar it greate hotel fan 't Oranjewald, en die it bliken dat de kofïjetatel al ré stie, sadat we foart en daliks foar de tafels plak namen, om mienskiplik to brea- iten. De fraech fan de foarsitter, hoe 't we dit ütgean biskógje soene, b.g as in troep soldaten, of as ien great gesin, makke it forskeel fan ynsjuoh foar elts düd’lik, en ha we op wênsti- ge wize, nei hüs’lik gebrük it brea- skoft oanfongen, en allyk sa bieindige. De boartestün is sa’n dei in attraksje dy ’t net forjitten wurde mei, en sa hawwe jong en aid harren der tige by formakke. Foaral de skodmesine wie tige yn trek, hwant hwa ‘t net al to goed de sliep noch üt hie, waerd dêrop foargoed wekker skodde en oan ‘e gesichten koe men wol sjen, dat der wiene dy 't it gefoel hiene, as dat hja libben kreake waerden. De blauwe plakken op earmen en foatten en kniesde ribben, halde it oantinken deroan libben foar in oare kear. Op de kjettingbrêge forüngelokke noch ien fan de froulju fan üs Sel- skip, trochdat se plat op it gat sitten gong, krekt do 't se yn it midden wie, sadat se der fansels net alhiel droech foarwei kaem, mar it wier tige droegjend waer, en do ’t hja mei in ürke by line fan ’e boer kaem, der ’t it spil oer hong to droegjen, die it bliken, dat hja deselde klean wer oanlüke koe, der ’t hja ütstapt wie. De Belfedêre en de grot moasten lykwols ek efkes bisocht, én do stiene dan ek om 11 üre üs autobossen wer ré om üs to bringen nei Oosterwolde wer yn hotel »De Zon» de tafels, yn ’n greate seal, mei moaije wite kleden oerdutsen, ré stiene foar it middels miel, Fansels wy moasten wol in lyts bytsje deftich dwaen en in bytsje I oars misskien as we thüs went wiene, I mar hwat wie dat in moai gesicht, en I hwat smakke it allegear lekker. It koe I net oars sein wurde, as it wie der I tige foarinoar, en it hat ek sa skoan I foldien, dat elts seidat moat in oare I kear wer sa I Nei iten de bosken yn, I en de Dünen op, fan Appelskea. I Hwat is it der allegearre moai en I prachtig. Hwat ha we der biwündere I de moaijens fan ‘e natuer, yn dat I moaije hoekje, dat ek noch Fiyslan I hjit, en wy binne der efkes stil under I wurden en hawwe tocht oan de I greatens fan ‘e Skepper, Dy ‘t dat I alles makke hat, en yn üs hert song I it: Fryslan, myn Fryslan, ho Ijeaf I haw ik dy 1 Underwilens de oaren I harren formakken by de sandobbe, en I mei hurddraven fan ‘e hege hichten I nei de bidelte ta, hat in deputaesje I in bisyk brocht oan it Sanatorium, by I ien üt Warkum, dy ‘t der al in hiele I tiid lei, en hawwe nammens itSelskip I in prachtige koer mei fruit bisoarge, I der ‘t er tige mei ynnommen wie. It I die üs goed, oan it selskip meidiele I to kinnen, dat de berichten oangeande I üs pasjint tige gunstich en hoopfol I wiene, en dat de 170 poun, der in I kearel fan makke hie, as in blok. I Om 5 ure soe de weromreis wer in I oanfang nimme, dizze kear oer Beet- I stersweag. Der' ha we üs noch sahwat 1 noch oardel üre formakke yn ‘e boartestün, en nei it gebrük fan kofje en in flaubyt stapten we om sahwat healwei achten opnij yn ‘e bossen, en gong de reis oanienwei troch op War kum oan, der ‘t we om healwei tsienen oankaemen, en howol ünder- weis de kielen üs hast al heas wiene fan ‘t sjongen, koene wy ‘t dochs net litte, om mei moed yn to setten, do'twe üs aide stedsje wer ynrieden: >Moai sunder weargea binne de wal den» en ‘t Frysk folksliet. Nei noch in koart byienwêzen yn ’e Griff. Tsjerke, it sjongen fan 'e Jounssang en tank- bea gong elts tige foldien op hüs ta. It hat in moaije reis west en itsintsje hat üs net yn ’e steek litten. Allinne de hoed fan Th. Vlieger, dy 't fan 'e hiertoppen fan ’e hollekrün forhüze yn ’e beamtoppen fan in beam flak by de Belfedêre yn ’t Oranjewald, en der langer fan it moaije ütsjuch genietsje woe, as frj. Vlieger seis, en dizze sadwaende it fierdere fan ‘e dei need sake waerd, it sünder hoed to stellen. Saits rieden koe men merkbite, dat it Hwa hwit, misskien as de aid roeken Bonkaarten KD, KE 610 064, 065 800 gram brood 072 250 gram boter 073 125 gram margarine of 100 gr. vet 083 500 gram suiker, boterhamstrooi- sel of 1000 gram jam, stroop, enz. 084, 085 250 gr. suiker of boterham- strooisel of 500 gram jam, stroop enz. 074 100 gram kaas (waarvan 50 gr. korstlooze kaas) 075 plm. 225 gr. huishoudzeep of 90 gram toiletzeep D 18 reserve 800 gram brood E 18 reserve 250 gr. rijst of kinderm. of kinderbiscuits 2de 5 0 4 2 Dolfijn Sont II Njord Sam-Sam 4 Jo-Jan Anneke Luctor Lytse Jan 0 Oorlogsgedenkteeken. Maandag 2 September installeerde Bonkaarten KA, KB, KC 610 564 t.e.m 568 800 gram brood 400 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 1000 gram suiker, boterhamstrooi- sel, of 2000 gram jam, stroop, enz. 200 gram kaas (waarvan 100 gr. korstlooze kaas) 1rknrr 11 of 90 gram toiletzeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas (waarvan 50 gr. korstlooze kaas) Bonkaarten LA, LB, LC 610 521 100 gram vleesch 522 400 gram vleesch A 04 4 liter melk B 04, C 04 7 liter melk 3de 4de Totaal 1873 14 13 11 6VS 3 1 1 der mei foartsette, en him de hoed wer thüs bisoargje. (Hwa ‘t der foar soarge witte we net, mar de hoed is wer to plak kommen. Red. Fr.) Zeilvereen. „Workum” 7 Sept. Heden werd de vierde en laatste wedstrijd van dit seizoen gehouden op de Oudegaaster Brekken. Te ongeveer half drie startten vijf 16 M2-ers. Het was weer de Sont II die het eerst de boei wist te ronden, gevolgd door Dolfijn en Sam-Sam. Sont II won onbedreigd. Tusschen Sam-Sam en Dolfijn ontstond eenige strijd, waarin Dolfijn de snelste bleek te zijn en dus 2de werd. Uitslag1ste Sont II S. Gaastra, stuurm. P. Gaastra 51/, pnt.2de Dolfijn, S. Haagsma Oudega 4 pnt. 3de Sam-Sam Fr. Robijns 3 pnt.4de Sangster van Delft 2 pnt.5de Lytse Jan, J. Hiemstra Oudega 1 pnt. De eindstand der wedstrijden is als volgt gedachte: «het voor het nageslacht uit de vergetelheid opheffen van hen, die met hun leven slachtoffer werden van de vreemde overheersching en vielen in den strijd tegen den vijand», zij Uw leidend beginsel. Niet ter cultiveering van de haat, doch ter verlevendiging van de her innering aan hen, die in ons midden levende, vielen door den Duitschen en onvaderlandschen vijand. Het Gemeentebestuur dat zich er in verheugt, dat U op zijn uitnoodiging gehoor heeft willen geven en in de plaatselijke commissie heeft willen zitting nemen, wenscht U voorspoed op Uw arbeid toe. Moge het resultaat van Uw arbeid zoodanig zijn dat zij in lengten van jaren Uw eigen en ons aller instemming en voldoening mag deelachtig zijn. Het Gemeentebestuur zal het zeer op prijs stellen binnen niet te langen tijd van U te mogen vernemen hoe Uw arbeid zich ontwikkelt. Hiermede verklaar ik deze commis sie geïnstalleerd. Spoedig zal de commissie haar werkzaamheden opvatten en zich te gelegener tijd tot de burgerij wenden. 1 September 1946. De kerk stroomt leeg. Blank en bruin loopt dooielkaar heen. Het was vol vanmorgen. Een herdenkingsdienst was het. De verjaardag van onze Koningin is herdacht. De bevrijding van Indië van de Jappen. De gesneu velde militairen zijn herdachtvoor hun betrekkingen werd gebeden, voor die der vermoorden, voor de nog in gevangenschap vertoevende landge- nooten. Er is ook gedankt. Gedankt voor het vele goede over het afge- loopen jaar. Het herstel, zij het dan ook langzaam, van zooveel dingen. Er is geen honger meer. En, althans hier, geen terreur, geen slavernij, zoo veel dingen die jaren gemist moesten worden, hebben we weer. Eerst is in het Nederlandsch gepreekt en toen door een oude inlandsche predikant met witte haren in het Maleisch. De wagens van de militairen begin nen al te ronken de jongens wippen aan de kant en van achter erin en een minuut later rijden ze de stad door naar het militair kerkhof. Een lange file auto’s, die nog steeds groeit, staat aan de kant van de weg en op het kerkhof zijn honderden burgers en militairen, die bloemen op de graven brengen. Stil gaan ze langs de grafheuveltjes waarop de houten kruisjes de namen aangeven van hen die hier hun leven hebben gelaten voor hun land. Een jonge vrouw in het zwart staat met een klein meisje aan het graf van een korporaal. De vrouw staart droef voor zich heen. De kleine legt schalks lachend een bouquet witte bloemen op het graf en huppelt weg. Ze vindt het prachtig, al die bloemen in hun schitterende kleuren. Iets verder staat, tegen een boom geleund, een oude Ambonees naast het graf van zijn zoon. Een bosroude bloemen knijpt hij met zijn dorre vingers bijna plat. De wind speelt door zijn zilveren haren. De oude mummelmond prevelt, de gebogen rug schokt van het snikken. Eindelijk, na een lange smartelijke blik op het kleine houten kruisje, buigt hij moei lijk naar voren en schikt zijn bevende hand de bloemen op het graf, waarop reeds een bloemendeken ligt. Onder wijl groeit het publiek nog steeds en is het een weelde van bloemen en kransen geworden. Dan komen de Divisiecommandant en de Brigadecom mandant met enkele andere hooge Officieren. De Generaal legt een krans bij de vlag midden op het kerkhof. Dan de Kolonel en nog een paar Officieren. Een Inlandsche Sergeant met een helm op zijn verweerde kop loopt tot onder de vlag en blaast «The last Post» op zijn trompet. De militairen brengen het eeresaluut bij de graven van hen die, voor het mee- rendeel ver van huis en ver van hen die hen lief waren, hun leven hebben gegeven voor wat zij hun plicht acht ten. En die groet is als een belofte, dat hun leven niet tevergeefs geofferd is, en hun werk zal afgemaakt worden, ondanks spot en laster en verdacht- makerij in het Moederland en elders. Dan wordt namens de burgerij nog een krans gelegd en stil gaat ieder naar zijn huis of naar de post ergens op een eenzame plaats buiten de stad. De zon zendt haar stralend licht door de boomen op de kleurige bloemen. De contouren der bergen steken wazig af tegen de lucht. Nog steeds komen er burgers met bloemen naar de graven. De auto’s zetten zich de een na de ander in beweging en de rust op de kleine doodenakker keert weer. Zoo vierde Bandoeng de dag van zijn bevrijding. die j.l. Zaterdag in 5 klassen gehouden werd, kwam onze plaatsgenoot Jan S. IJbema in zijn afdeeling als beste 2e aan, hetgeen ook voor Sneek, welke vereeniging hij vertegen woordigde, een fraai succes was. Nieuws v.v. „Workum” «Workum I» naar Urk. Zaterdag j.l. vertrok onder een stroomenden regen »Workum I» met 'n 24 supporters naar Urk. De Urker club organiseerde nl. een voetbalserie- dag, waarvoor groote belangstelling bestond. Onder een plasregen gingen we door Gaasterlands sêhoone dreven, doch stemming was er volop. We zaten droog in de bus, en luxe wagen, en gingen dus niet klagen, doch bleven optimist. Kwart voor tien kwamen we te Emmeloord in de N.O.-polder aan. Het weer was opgeknapt, de lucht werd helder, en het vriendelijke zon netje verhoogde de stemming toen we van de «Toerist» om +11 uur te Urk aan wal stapten, en onder het zingen van ons mooie clublied de met vlaggen versierde terreinen opzochten. De eerste wedstrijd tegen Hemelum wonnen we gemakkelijk met 60. De volgende club was Lutjebroek die met 60 van Kuinre had gewonnen, en tegen welke wij nu in het veld moesten. Dit werd weer één van de bijna traditioneele «pech» wedstrijden voor Workum, want we waren geregeld in de aanval, en toch verliezen. De rust ging in met 00. Keeper van Gos- linga had echter niets te doen gehad, en wie had kunnen denken dat we in de 2e helft zouden worden verslagen Binnen het kwartier nam L de leiding, door een fout in ons verdedigings- stelsel, en bij deze straffen. Wel werd de stand nog op 21 ge bracht doch we werden voor verder meespelen uitgeschakeld. Echtjammer voor onze jongens die stuk voor stuk toch hun best hebben gedaan om te winnen. Even waren wij allen terneer geslagen, doch met de vaste overtui ging «later gaat het beter» en «zet ’m op George» gingen we Urk in en de bewoners hebben moeten consta- teeren dat «Workum» een club heeft die niet bij de pakken gaat neerzitten. Integendeel 11 We hadden het bijna zoo ver dat heel Urk ons clublied ging meezingen. We hebben ons dan ook reuze geamuseerd bij de Urkers uit het land van stegen.rook. en paling. Nee maar wat is er wat gesmuld van dat heerlijke zeebanket. Half zeven zouden we weer met de boot terug, doch het was zoo echt gezellig dat we nog hard moesten loopen (en dat viel niet mee) om bij de boot te komen. Het blijft één van die echt gezellige clubdagen die we niet spoe dig zullen vergeten. 1946 de burgemeester in de vergadering van B. en W. de Commissie voor een oorlogsgedenkteeken. Deze commissie bestaat uit de heeren H. de Vries Wzn., voorzitter, S. Gaastra, W. van Brug en H. van der Werf. De Burgemeester sprak hierbij de volgende rede uit Mijne Heeren. Terstond na de bevrijding mocht ik het contact opvatten met de Frie- sche Commissie die zich op verzoek van het Militair Gezag in Friesland had belast met de beoordeeling van plannen tot het oprichten van her denkingsmonumenten. Een deputatie uit de Commissie heeft mij toen bezocht en samen hebben wij enkele plaatsen bezien waar een gedenkplaat zou kunnen worden aan gebracht. De muur van het Stadhuis, de Westgevel van het Waaggebouw de Nis aan de Westzijde van Toren werden aan het oordeel der commissie onderworpen. De heeren bleken toen van oordeel dat de Nis in de Toren zich bij uitstek leende voor het aangegeven doel. Toen ik U namens het College van B. en W. uitnoodigde in de plaatse lijke commissie van voorbereiding zitting te nemen onder voorzitterschap van onzen wethouder den heer de Vries, meende ik dat de ontwikkeling van de gebeurtenissen in ons Konink rijk aan den evenaar zich in zoodanigen zin zou ontwikkelen, dat de krijgs daden tegen den Japanschen overwel diger spoedig tot het verleden zouden behooren. De feiten spreken helaas een anderen taal. Was het deswege met schroom dat ik aarzelde Uw commissie te instal- leeren, nu het nog niet met zekerheid is te zeggen dat Workum’s burgerij geen verdere offers meer zal behoe ven te brengen in dezen droeven strijd, heb ik deze aarzeling, mijne heeren, nog niet overwonnen. Al doet het leed dit feit onder de oogen te moeten zien op den dag af één jaar na den dag waarop Japan zich onvoorwaardelijk overgaf aan de Vereenigde Natieswij mogen de werkelijkheid niet ontgaan en kunnen slechts hopen dat geen verdere offers van onze gezinnen zullen worden ge vraagd. Blijft dus de aanleiding bestaan de uitvoering der plannen op te schorten tot vrede en rust in het geheele koninkrijk zullen zijn teruggekeerd, andere factoren pleiten er voor de voorbereidingen niet langer uit te stellen. Zou het origineele plan van een gedenkplaat in de nis van den toren mettertijd worden ten uitvoer gelegd dan is een voorbereiding uit financieel en aesthetisch oogpunt thans reeds noodzakelijk. Ge zult U moeten rea- liseeren, dat de kosten aan de uitvoe ring verbonden het wellicht noodig zullen maken meer dan één keer een beroep op de bevolking te doen. Voorts zal het ontwerp c'e goedkeu ring behoeven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het is hierom dat ik mijn aarzeling tenslotte overwon en U thans verzoek het voorbereidend werk op te vatten. Wat ik U mededeelde van de plaats van de gedenkplaat in de nis van den toren is uiteraard slechts informatief. Uw commissie zal geheel vrij zijn in de keuze van plaats en vorm. De

Friso nl | 1946 | | pagina 1