Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Raadsvergadering Workum Jndië No. 39 Zaterdag 28 September 1946 69ste Jaargang BONNENLIJST Fryske Brief 57. 2o zooals ik het zie. gaan 607 597 095 106 077 X 49 kunnen zou i PLAATSELIJK NIEUWS onze H. Brandsma, van Bakker geeft te kennen in 't Friesch hoopt daarbij met ruim rubrieken, D 24 reserve E 24 reserve T 49 V 50 800 gram brood 250 gr. rijst of kinderm. of kinderbiscuits 100 gram bloem 300 gram bloem 598 599 Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 592 595 596 606 Verschijnt eenmaal per week Sje sa, nou set ik in hiele rige stipkes. Hwat dy bitsjutte? Ik haw mei eigen eagen sjoen, de greate ütris fan de klibers, üt de stedden yn Hollan nei it Noarden fan N. Hollan en de Wieringermar. Mei hwat hüsrie, it léste bytsje branje, it pak klean fan de man, de mantel fan de froude skuon en klompen fan ‘e bern, in blauwe kile, in wurkbroek, mei goud en sulver teagen hja er op üt om iten. Né, kranteman, hja bleauwen yn Hollan. En hwat waerd der yn Hollan sein doe 't de Wieringermar er Onder strüpte? Lit ik er fierder ‘t swijen mar oer tadwaen. It is noch mar in moanne of hwat lyn, dat ik yn ien fan myn brieven, bast in selde kwesjebihannele. Hwat ik doe skreaun ha, jildt ek foar dizze oanfal op’e Friezen. Littewy üs mar halde oan it aide sprekwurd: Doch dyn plicht en lit delju rabje. En sünder üs seis al to folie yn 'e hichte to stekken, kinne wy ek sizze Allinne de beammen dy ‘t frucht drage, wurde mei stiennen smiten. FRISO. 029, 030 1 D 07, E 07 Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen X 50 100 gram chocolade of suikerw. Bonkaarten LD, LE 610 100 gram vleesch ‘7 12 liter melk geldig van 29 Sept, t.e.m. 12 Oct. 1946 Tank foar jins goed dwaen, moat men oarnaris fan minsken net forwachtsje. Doch in baprch goed, dan kriget men spek, doch minsken goed, dan is alméast üntank jins lean. Nou is het oan 'e oare kant ek wer sje sa, dat men gjin goed dien hat, gjin minsken holpen, om derfoar tank to krijen of leane to wurden. Men helpt omdat it jins plicht is en dermei is it praetsje üt. En dochs, as de minsken dy ’t men ien of mear kear holpen hat, toane dat hja dat net forgotten binne, och dan docht dat jin earlik goed. Nou net sa sear om de eare, of om ris inkearpriisge en yn ’e hichte stutsen to wurden, mar wol om de wardearring foar jins wurk. Dy wardearring hawwe wy sjoen, of better sein, hearre kinnen op Riis, doe ‘t der it manlju’s koar fan de Post üt Amsterdam songen hat. Dat wie nou net mar tafallich, né hja diène dat üt tankbrens. En mei opset sin, wol ik hjir oernimme hwat in krante der oer skreaun hat. „Dit concert had de bedoeling om de dank der Hollanders over te brengen voor datgene wat de Friezen in de oorlogsjaren voor Holland hebben gedaan.” Hawwe jimme dat allegearre goed lézen Ja, fanseis, hwant it is sa klear as in klüntsje. Dit is wis in moaije plom op 'e hoed fan de Friezen. Mar nou,hald fêst dy plom en de hoed mei beide bannen, hwant by hwat jimme sa daliks ünder ‘e eagen krije sille, koe it hiel wol wêze, dat jimme yn ‘e bleate holle komme to stean, ja yn jim himd. Hwant hwat is it gefal. Op ‘e lette joun fan de 8ste Jannewaerje 1945, is troch in oan- faring mei in oare boat, de aide Lemsternachtboat sonken. It barde tusken Inkhüzen en Urk. It skynt dat der hiel hwat minsken by omkommen binne, al wit men noch net krekt hoefolle. De boat is nou boppe wetter helle, en Jeit to Inkhüzen. In stik mannich kranten hawwe der al in hiel forhael oer dien en nou nim ik üt ien sa'nforhael, in riglemanich en triuw dat jimm ünder ‘e noas. It stiet er krektlyk as ik itoernim. „De Lemmer boot vervoerde in die dagen honderden naar het beloofde land Friesland, waar aardappelen, de bruine bonen en het spek nog verkrijgbaar waren in ruil voor textiel, goud en zilver Hwat dy stipkes efter dat léste wurd bitsjutte moatte wit ik net, mar dit stikje yn syn gehiel is al hwat in oar lietsjeasin „dankconcert”. It wurdthjir wol net rjochtüt sein, mar bjirneffens hawwe debiwenners fan dat „beloofde land” in smoarge rolle spile, troch earme minsken dy ‘t fan earmoede en honger omkamen, it goud en sulver óf to pongeljen foar in bytsje iten. Ja lêzers, ynsté fan mei in plom op ‘e hoed, wurdt der üs in kladde op ‘e jas smiten. En och wy witte it allegeare wol, al hellet mep sa‘n kladde der óf, der bliuwe allicht fan dy lytse skerpe puntsjes sitten. Wis men kin jin der noch oan stekke. Sa giet it mei dizze riglemanich üt dy krante ek. In great diel fan ’e minsken sille sizze: Wy hawwe fan de Friezen oars neat as goed ünderfoun, mar in oar diel, (dy inkelde skerpe puntsjes fan dy kladde) sizze: ja, ja, de Friezen diene sabeare in bulte goed, mar hja stieken der tomük mar moai hwat fan yn ’e büse. 81/, Bonkaarten KD, KE 610 087, 088 800 gram brood 250 gram boter 096 125 gram margarine of 100 gr. vet 106 500 gram suiker, boterhamstrooi- sel of 1000 gram jam, stroop, enz. 107, 108 250 gr. suiker of boterham- strooisel of 500 gram jam, stroop enz. 100 gram kaas (waarvan 50 gr. korstlooze kaas) D 23 reserve E 23 reserve Gedurende hef tijdvak van Dinsdag 24 September t/m Zaterdag 12 Oct. geeft bon 529 vleesch recht op het koopen van 100 gram vleesch. WORKUM. Geslaagd te Zwolle voor het diploma Vakbekwaamheid Brand stoffenhandel onze stadgenoot Obe Flapper. 26 Sept. Na een afwezigheid jaar, kwam in de nacht van Dinsdag op Woensdag onze vroegere stadgenoot Johannes Vlieger thuis, die als militair gediend heeft in Ned.- Indië. Na de capitulatie van het Indische leger, volgden de verschrik kingen van de diverse krijgsgevangen kampen elkaar op, welke vooral aan de zoo gevreesde Birma spoorweg onbeschrijfelijk zijn geweest. Na de capitulatie van Japan was hij werkzaam bij de Militaire Politie in Bangkok (Achter Indië). Met de vroolijk wapperende vlaggen in de Schoolstraat, de geweldige belang stelling, vele toegezonden bloemstukken e.d. is hem hier een zeer hartelijken thuiskomst bereid. Wij wenschen hem en z’n familie een prettig verlof toe, wat na alle ontberingen heusch geen overdadige luxe is. 23 Sept. Hedenavond kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester W. M. Oppedijk van Veen secretaris de heer S. H. Jelgersma. De notulen van de vorige vergade ringen werden onveranderd vastgesteld. Een binnengekomen verzoek tot ver- breeding van een brugje bij de School straten, waarvoor men zich in 1940 reeds in principe bereid verklaarde, zal bij de begrooting voor 1947 nader onder de oogen worden gezien. Naar aan leiding van een binnengekomen verzoek van mej.W. Schaafsma, Heidenschap, wordt de tegemoetkoming in de kosten voor schoolbezoek (bij grootere afstand dan 4 km.) bepaald op f 15.per kind en per jaar. De jaarlijks vast te stellen bedragen volgens de L.O.-wet 1920 is een formeele kwestie, welke evenals het voorstel van B. en W. tot het garandeeren van rente en aflossing op een geldleening, groot f 500.000.door de N.V. Interc. Waterleiding, gebied Leeuwarden, zon der meer de hamer passeert. Een onderhandsche gunning van het maken van een vaste betonbrug in het Heidenschap, heeft geen onver deelde instemming. Oorspronkelijk was op de begrooting voor 1946 voor dit werk f5000.— uitgetrokken, het geen bij herziene raming f6500. bedroeg. De gevraagde prijsopgaven waren echter bijna f7200.en f7500. hetgeen de heer Haytema op zoo’n karweitje wel een belangrijk verschil vond. Nagenoeg alle leden zeggen hun oordeel over tijd, wijze en bedrag van uitvoering, waarbij de gebruikte argumenten van weerskanten goed verdedigd worden. Een voorstel van den heer Haytema om in ’t voorjaar deze brug publiek aan te besteden wordt met 74 stem men verworpen. Voor stemden de heeren Haytema, Pruiksma, Harkema en Beuker, waarna het voorstel van B. en W. om het werk aan den laagsten inschrijver G. de Boer te Workum voor de som van f7185. te gunnen, wordt aangenomen. Op een vraag van den heer Wes tendorp of de gemeente-subsidie voor de kerkrestauratie belangrijk hooger zal worden door de oorlogsomstandig heden, antwoordt de voorz. dat in 1943 de drie subsidieerende instanties tot een herziening zijn gekomen en dat dit steeds in overleg met elkaar gebeurt, zoodat het oorspronkelijke percentage niet bindend is en dus terdege met allerlei omstandigheden rekening kan worden, gehouden. In Juli van het volgend jaar hoopt men met de kerkmuren klaar te zijn, en overigens is men overtuigd dat een versnelde uitvoering financieel gemak kelijker te dragen is. De heer Ketelaar vestigt de aandacht op een voor het verkeer gevaarlijk punt in de Heidenschapster weg, hetgeen allicht met een kleine berm- C. M. v. d. Akker, le prijs en eervol Overjaarsche rammen van F. U. van der Meer, 2e Overlooper Marie 125 van St. B. van Dijk, 3e Overlooper Martha 17 van Wed. D. S. Gerritsen. Uit de rubrieken 4, 5, 6, 12 en 13 werd als Kampioen-koe aangewezen Dedje 15 van J. B. van Dijk, reserve- kampioen Pietje 31 van G. Stellingwerf. Het algemeene oordeel van de jury was dat de' kwaliteit van het vee viel te roemen en de vooruitgang in unifor miteit ook best merkbaar is. Elk jaar blijkt weer dat men hier met de skeuring» in allerlei opzichten goed voor den dag wenscht te komen, waarbij de burgerij evenmin achter blijft en met de feestelijkheden mee leeft. Een mooi concours van tuig- paarden werd 's middags op het Zuideinde gehouden, terwijl de avond met een concert van Crescendo» en vuurwerk van fa Schuurmans, Leeuwar den, besloten werd. De uitslagen ’s middags als volgt Rubriek I Friesch ras, Limiet f 100. le prijs f 40 Beatrix II van Johs. Gietema, Allingawier2e prijs f30 Flora van G. Tj. Folkertsma, Koudum en volgende prijzen f20; 3. Udolfina van H. F. Kuipers, Heidenschap 4. plus medaille voor de beste fok- merrieIJlientje van Blauwhuis; 5. Zenny van S. Huitema, Tjerkwerd6. Carlo van A. Buma, Heidenschap7. Aulia van S. P. Buma, Ijlst. Rubriek II Bovenlandsche ras, Limiet f100. 1. Buziau van A. Gaastra, Wor kum 2. Gabel van K. Rinsma, Wirdum 3. Winston van A. Gaastra, Workum 4. plus medaille voor de beste fok- tnerrieBanka van S. Haitema, Lieve Vrouwenbuurt. Rubriek III Friesch ras, Open klasse, le prijs f 60 plus medaille voor de beste fokmerrieWitha van K. F. Jansma, Heeg, tevens medaille voor de beste rijder; 2e prijs f40 Urmea van J. M. Jansma, Ijlst;-3e prijs f30 Corrie van J. de Bos, Galamadammen4e prijs f20 Haiske van A. Wiersma, Folsgare. Rubriek IV Bovenlandsch ras,Open klasse. 1. Donna Bella van A. Gaastra, Workum, tevens medaille voor de beste rijder2. plus medaille voor de fokmerrieA’ Jannet van Wittenstein van K. Rinsma, Wirdum3. Felix van A. Werumeus Buning, Workum 4. Bellade van F. D. de Boer, Wiske Workum. De heer Velstra van Marssum werd bereid gevonden de prijzen uit te reiken, hetgeen met enkele hartelijke toespra ken gepaard ging. Onze keuringsdag wordt altijd gekenmerkt door een zeer prettige geest en staat daarvoor bij jury en deelnemers gunstig bekend. Bonkaarten KA, KB, KC 610 587 t.e.m 591 800 gram brood 400 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 750 gram suiker, boterhamstrooi- sel, of 1500 gram jam, stroop, enz. 500 gr. suiker, boterhamstrooisel, of 1000 gr. jam, stroop enz. 200 gram kaas (waarvan 100 gr. korstlooze kaas) 100 gram bloem 200 gram koffie 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas (waarvan 50 gr. korstlooze kaas) Bonkaarten LA, LB, LC 610 530 100 gram vleesch 531 400 gram vleesch A 07 4 liter melk B 07, C 07 7 liter melk 2e Uilkje 60 van M. J. van der Zijpp, 2e Anna 14 van F. K. Vrolijk, 3e Dedje 20 van J. B. van Dijk, 3e Pietje 7 van Wed. D. S. Gerritsen, 3e Harmke 18 van R. H. Jonkman, 3e Wiepkje 33 eu Zwartje 33 van F. K. Vrolijk, 3e Elske 20 van D. S. Bokma. 7. Hokkelingen, geboren na 30 Sept. 1944 en voor 1 Febr. 1945. le prijs A Boukje 11 van K. W. Buning, le B. Jeltje 11 van P. Noordenbos, le C Elisabeth van J. P. Kuipers, 2e Riemke 16 van St. B. van Dijk, 2e Jacoba 18 en Geertje 10, beide van Wed. D. S. Gerritsen, 3e Jantje 14 en Klaske 23, beide van F. K. Vrolijk. 8. Hokkelingen, geboren op of na 1 Febr. 1945. le prijs A Paulina 2, le B Bertha 3, beide van Wed. D. D. van der Werf, le C Catrijn 71, 2e Catrijn 68, beide van G. Stellingwerf, 2e Regina, 3e Klaske 14 en Wietske, allen van Wed. D. D. van der Werf, 3e Dedje 23, van J. B. van Dijk, 3e Kitty 20 van S. Tj. Westendorp. 9. Koekalveren, geboren na 30 Sept. 1945 en voor 1 Januari 1946. le prijs A Susanna 8 van S. Tj.-Westendorp, le B Wikje 35 van Wed. D. S. Gerritsen, le C Joltje 4 van St. B. van Dijk, 2e Klaske 21 van J. B. van Dijk, 2e Piet 119 van E. U. Dijkstra, 2e Kitty 22, 3e Salmonia 15, beide van S. Tj. Westendorp, 3e Anna 19 van F. K. Vrolijk. 10. Koekalveren, geboren op of na 1 Jan. 1946 en voor 15 Febr. 1946. le prijs A Beatrix I, le B Tjerkje’s Adema 3, 2e B Idske 11, allen van J. P. Kuipers, 2e A Annemie 17 van G. Stellingwerf, 3e Baaije 29 en Leentje 61 beide van E. U. Dijkstra. 11. Koekalveren, geboren op of na 15 Febr. 1946. le prijs A Jantje 6 van J. S. Bokma, le B Catrijn 75 van G. Stellingwerf, 2e Aaltje 14 en Riemke 14 beide van R. H. Jonkman, 2e Adema Sophia 8 van A, Buma, 2e Hotske 2 van J. S. Bokma, 3e Astrid 1 van J. P. Kuipers, 3e Annemie 19 en Catrijn 79, beide van G. Stellingwerf. 12. Droogstaande Kalvekoeien, voor 1 Januari kalf, le prijs A Jacoba 15 van Wed. D. S. Gerritsen, le B Antje 2 van M. J van der Zijpp, 2e Aagje van P. Buwalda, 3e Prinses Juliana van W. Tijsma, 3e Wimpie 28 van D. S. Bokma. 13. Droogstaande Kalvekoeien, jon ger dan 4 jaar, voor 1 Januari kalf. 2e prijs A Piet 98 van E. U. Dijkstra, 2e Atke 18 van R. H. Jonkman, 2e Mina 54 van D. J. Haagsma, 3e Nora 24 van S. IJ. Haagsma, 3e Rinkje 35 van G. Stellingwerf. 14. Collectieve inzending Rundvee, in verhouding van de grootte van be drijf. le prijs A Collectie van J. B. van Dijk, le B Collectie van S. Tj. Westendorp, 2e Collectie van Wed. D. S. Gerritsen, 2e Collectie van G. Stellingwerf, 3e Collectie van M. J. van der Zijpp, 3e Collectie van F. K. Vrolijk. 15. Fokfamiliën, koe met minstens twee directe vrouwelijke afstammelin gen. le prijs A Kitty 12 enz. van S. Tj. Westendorp, le B Beatrix enz. van J. P. Kuipers, 2e Anna 9 enz. van F. K. Vrolijk, 3e Dedje 15 enz. vanJ.B. van Dijk, 3e Jacoba 14 enz. van Wed. D. S. Gerritsen, 3e Piet 73 enz. van E. U. Dijkstra. 16. Groep Kalveren, in verhouding van de grootte van bedrijf, le prijs A vier kalveren van J. P. Kuipers, le B twee kalveren van R. H. Jonkman, le C vijf kalveren van Wed. D. S. Ger ritsen, 2e vier kalveren van G. Stel lingwerf, 2e vier kalveren van S. Tj. Westendorp, 2e drie kalveren van J. S. Bokma, 3e zes kalveren van J. B. van Dijk. 17. Melkschapen bij tweetallen (Lin coln ras), le en 2e prijs Tweetallen van E. U. Dijkstra, 2e en eervol Tweetallen van A. M. Brandsma. 18. Ramlammeren bij tweetallen (Lin coln ras), le prijs A en 2e prijs Twee tallen van E U. Dijkstra, le prijs B Tweetal van F. K. Vrolijk, eervol Tweetal van A. M. Brandsma, 19. Ooilammeren bij tweetallen (Lin coln ras), le prijs tweetal van E. U. Dijkstra. 20. Ramlammeren bij tweetallen (Texelsch ras), le prijs A Tweetal van W. Tijsma, le B Tweetal van Jan Wesselius, 2e prijs Tweetal van Wiebe Bootsma, eervol Tweetal van S. Tj. Westendorp. 21. Melkschapen bij tweetallen (Texelsch ras). Ie prijs A en le B Tweetallen van F. K. Vrolijk, eervol Tweetal van S. Tj. Westendorp. 22. Ooilammeren bij tweetallen (Texelsch ras), le prijs Tweetal van P. Buwalda, 2e prijs Tweetal van M. R. de Boer, eervol Tweetal van J. P. Kuipers. 23. Vee ter opluistering, le prijs A 2 V.D.L. zeugjes, le B Stam- en premiebeer Jonge Reinout, allen van verbreeding opgelost worden. De heer z’n smaidenspeechje» te wtllen uitspreken en dat voortaan bij markconcerten betere maatregelen getroffen zullen worden. Hierna sluiting. Keuringsdag. 25 Sept. De Krite-Commissie Workum en Omstr. hield heden haar districts-fokveedag, welke 300 inzendingen in 23 buitengewoon geslaagd is. De jury bestond uit de heeren H. A. Boersma, Huizum, N. van der Burg, Jelsum, A. T. Hettinga, Corn- jum, S. S. Kooistra, Folsgare, B. K. Okma, Woudsend, R. H. Schaap, Deersum, J. N. Wassenaar, Jelsum, D. S. Bouma, Tjerkgaast, H. Draaier en S. C. Kramer, Molkwerum, welke de volgende bekroningen toekende 1. Ënterstieren. le prijs Alida Ade ma van S. Tj. Westendorp, 2e prijs Hinke’s Adema II van E, H. van der Gaast. 2. Kalverstieren, geboren na 30 Sept. 1945 en voor 1 Febr. 1946. 2e prijs Kitty's Bertus Adema van S. Tj. Wes tendorp, 3e Joltje’s Adema van St. B. van Dijk en Th. Ruardy. 3. Kalverstieren, geboren op of na 1 Febr. 1946. le prijs Antje’s Adema van St. B. van Dijk, 2e Harmen van R. H. Jonkman, 3e Wardy 7 van P. Buwalda, 3e Felix van Wed. D. S. Gerritsen, 3e Juliana’s Adema van J. S. Bokma. 4. Oudere Melkekoeien, le prijs A Pietje 31 van G. Stellingwerf, le B Dedje 15 van J. B. van Dijk, le C Astrid, le D Martha 10, 2e Wikje 12 en Jacoba 14, allen van Wed. D. S. Gerritsen, 2e* Tine 4 van M. J. van der Zijpp, 2e Aaltje 36 van J. B. van Dijk, 2e Piet 73 van E. U. Dijkstra, 3e Mina 35 van D. J. Haagsma, 3e Jantje 6 van F. K. Vrolijk, 3e Catrijn 40 van G. Stellingwerf, 3e Kitty 12 en Kitty 13 van S. Tj. Westendorp. 5. Melke Twenterrieren. le prijs A Geertje 19 van J. B. van Dijk, le B Roosje 26 van D. J. Haagsma, 2e A Dedje 17 van J. B. van Dijk, 2e B Tommie 6 van Wed. D. S. Gerritsen, 3e Erna 31 van S. IJ. Haagsma, 3e Catrijn 57 van -F. K. Vrolijk, 3e Kitty 17 van S. Tj. Westendorp. 6. Melke Enterrieren. le prijs A Hilarides 12, le C Kitty 16, beide van S. Tj. Westendorp, le B Zwarthak 34 van P. Buwalda, le D. Anna 21, le E Hinke 28, beide van D. J. Haagsma, Waar de TJITAROEM stroomt. (vervolg) We gaan verder. De kampongs, die we hier passeeren, zijn allemaal bewoond. Overal worden we begroet met het zangerige >Tabeh, Toean, Tabeh». Wij groeten terug en maken hier en daar een praatje. Sigaretten worden uitgedeeld, waarvoor wij dan pisangs kunnen krijgen. Ons »Nica«-geld willen ze nl. niet hebben. Wel Nippon- geld. Dat hebben we echter niet. Intusschen is het een uur of drie geworden. Uit de bewegingen van de Staf maken we op, dat de actie als geëindigd kan worden beschouwd. We zullen probeeren hier dichtbij de Tjitaroem over te steken. Aldaar aangekomen blijkt echter dat dit onmogelijk is. De rivier ligt vol groote rotsblokken, echter zoo ver van elkaar, dat springen van de een op de ander niet mogelijk is. Bovendien is de stroom hier geweldig sterk. Men besluit de terugtocht maar te aanvaarden naar de plaats, waar we vanmorgen zijn overgestoken. Nu voel ik ook, hoe moe ik ben. De blaren onder mijn voet beginnen pijn te doen. Een heele dag loopen voor iemand, die niet bij het strijdende gedeelte is, valt niet mee. We zwoegen echter door en na een uur hebben -,ve de bewuste plaats bereikt. Op onze terugweg is de colonne veel grooter geworden. Een paar honderd dessa-bewonerszijn ons gevolgd. Mannen én vrouwen, kinderen en grijsaards. Zij allemaal willen mee naar de overkant. Deze menschen zijn de terreur van de extremisten zat. Zij gaan liever met de Hollanders mee. Ze weten dat ze het daar goed hebben. Hun schamele uitrusting dragen ze aan de pikol, waarmee ze als het ware zweven over de smalle paadjes, die ik zoo moeilijk begaanbaar vond. Ik zie zelfs een man, die in de eene mand zijn oude vader heeft en in de andere de barang (bagage). Nu begint echtereen moeilijke taak. Al deze menschen moeten door de snel stroomende rivier naar de overkant. Vele handen maken echter licht werk. Door de helpende hand van alle militairen komen ze allemaal behouden aan de overkant. Na even gerust te hebben, zet deze eigenaardige stoet zich in beweging. Het spreekwoord »de laatste loodjes wegen het zwaarst» komt ook hier weer uit. We zijn dan ook allemaal blij, als we Batodjadjar bereiken. Hier is het wachten op de auto’s, die spoedig komen. De burgers worden hier onder gebracht, terwijl de auto’s ons in een klein half uur naar het kamp brengen. De inwendige mensch wat versterken, mandiëen en dan naar bed moe, maar zeer voldaan. Ondanks het feit, dat er bij deze actie niet veel geschoten en gevochten is, is ze toch een succes geworden, Een paar honderd burgers zijn aan de klauwen van Soekarno en c.s. onttrok ken. Hoe lang nog voor we dit van alle inwoners van Java en de andere eilanden kunnen zeggen 100 gram bloem B 23 reserve C 23 reserve B 24 reserve

Friso nl | 1946 | | pagina 1