Workum en omliggende gemeenten Nieuws- en Advertentieblad voor Sportkrabbels No. 40 Zaterdag 5 October 1946 69ste Jaargang OFFICIËELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN de BURGERLIJKE STAND 5 PLAATSELIJK NIEUWS i Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Verschijnt eenmaal per week Overigens heeft de tentoonstelling een prachtig verloop gehad, waarvan de catalogi ook een goed overzicht gaven. Zeker heeft de organisatie van een en ander heel wat kosten en moeiten gevergd, maar op de resultaten kan men dan ook met recht trotsch zijn, zoodat er later voor een herhaling allicht de moed weer te vinden is. Het zij zoo 1 Workum Van 26 Sept, tot en met 2 Oct. 1946. Geboren Martinus Rudolf zv Eeltje Eiling en Anna de Vries. Upke zv Melle de Jong en Liekeltje Huisman. Susanna Catharina en Freerk dv en zv Lieuwe Johannes Dooper en Klaske Hamstra. GehuwdKlaas Velzen, 62 jr, wedn van Pierkje Wiersma te Parrega en Johanneske Grasman, 42 jr te Workum. Overleden: Henderina Zwart, 70jr, echtg. van Siebren Dijkstra. Trijntje Grietje Hen- driksma, 67 jr, echtg. van Egbert Mulder (overl. te Amsterdam). Johannes Ketelaar, 72 jr, echtg van Sjoukje Vallinga. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat op Donderdag, 10 October a.s. des voor- middags, te 10 uur ten huize van de beide plaatselijke doktoren Hazevoet en Noordhofif en te Heidenschap op Vrijdag, 11 October a.s. des namid dags 4 uur in de school gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en heriuenting tegen de pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Burgemeester en Wethouders voorn. Enkele nieuwe bonnen. Van 6 t.e.m. 12 Oct. zal op bonnen 609 en 109 twee liter petro leum verkrijgbaar zijn. Bon 532 vleesch is geldig verklaard voor het koopen van 200 gram vleesch. van de Tabakskaart geeft twee rantsoenen tabaks- Bon T 50 recht op artikelen. Per 1 Oct. is een nieuw model speciale textielpunten in omloop ge bracht. De uitvoering is als volgt; 1. ondergrond grijsblauw/oranje, opdruk zwart, waarde 1 punt2. ondergrond grijsblauw/groen, opdruk zwart, waarde 10 punten. De punten met grijzen ondergrond en met blauwen of rooden opdruk (1 of 10 pnt.) blijven tot nader order geldig. steed aan entree voor de tentoonstelling, bracht de jeugdige Wietze Gorter wel geluk. In totaal wer’den 1464 toegangs kaarten verkocht, doch jammer was het wel dat van de doorloopende kaar ten misbruik is gemaakt. mee naar huis nemen. Prima werk, jongens 1 Het Bestuur is bezig ook jullie in de Zaterdagmiddag-competi- tie uit te laten komen. We hopen dat het lukt. Feest jonn fan ’e hielünthalding. It 40jierrich bistean van de ófd. Warkum fan ’e bikende Drankbistri- dingsforien. N.V. sil hjir by Bonnema op Woansdei 16 Oktober bitocht wurde, mei meiwurking fan >It Lyts Frysk Toaniel* under lieding fan Barend van der Veen, dy ’t op 'e planken foar nimmen ’n frjemde is. Opfierd sil wurde it nije toanielstik >Rebecca« yn trije bidriuwen en ’n ienakter »It Hynstemiddel». De jeugd is net for- getten, hwant middeis komt er ek hwat moais foar ’e bêrn en wol de Fryske Poppekast. It liket üs ta dat de wirklist bést forsoarge is en dat ’r wol rin komt om tagongskaerten. Friesch fokvee. 2 Oct. Bij de heden te Leeuwar den gehouden najaars-stierenkeuring werd in de rubriek Stierkalveren, geboren 114 Febr. 1946 met een le prijs B bekroond Antje’s Adema van den heer St. B. van Dijk, onder Workum. Voetbalnieuws. Fraaie successen voor Workum I en II Ook onze Junioren B wisten te winnen. >Workum I»>Zwaluwen I», Workum begint met 10 man en moet de eerste 15 min. alle zeilen bijzetten. Toch is het in deze periode dat K. Groenhof de bal te pakken krijgt, fraai vrij speelt en afgemeten doorgeeft aan Slootjes die zich geen oogenblik bedenkt en Workum met 10 de leiding geeft. Dezelfde speler bezorgt z’n club voor de rust een veilige 30 voorsprong. Nadat Zwa luwen met een kalm doch zeer effect vol schot keeper v. Goslinga heeft laten visschen (31) is het weer Slootjes die een goal maakt, na prach tig werk van Groenhof, die wel zeer actief is dezen middag, en er schitte rend op los combineert. Bakker die vanaf de linkervleugel twee, drie tegenstanders passeert, ziet z’n kans en met een zeer kalm schot maakt hij er 51 van. De gevaarlijke aanvallen met mooi open spel, komen echter van rechts waar de Boer zeer handig doorgeeft aan Leen, die juist naast schiet. Even later is het Gielstra die een mooie schietkans benut. Na mooi beheerscht doorgeven van spil de Vries aan Groenhof maakt laatst genoemde er tenslotte 71 van, met welke stand de eerste competitiewed strijd is gewonnen, dank zij zeer enthousiast spel. Ga zoo voort, jongens 1 Quick/de Valken IIWorkum II, Het is onze jongens gelukt deze lastige uitwedstrijd in Warns te win nen. Zeer kalm werd begonnen met wederzijds verkennen. Selvius, als altijd zeer beweeglijk, nam deze mid dag 3 goals voor z’n rekening. Wes- selius ruimde prima op. De middenlinie en achterhoede waren in hun geheel heel goed. De Boersma’s brachten door prima spel de stand op 5 0, Een kwartier voor het einde scoorde Q.V.C. II een tegen goal. Keeper Huisman redde nog met een geweldige sprong een zeker schijnend doelpunt. Met de stand van 5 1 kwam het einde. Door enthousiast en open spel zijn de eerste puntjes nu binnen, zorg dat er nog velen bij komen, jongens! OeverzwaluwenWorkumB Junioren Na de aftrap is het reeds direct Workum die de leiding neemt door dat de zeer handige middenvoor de kleine Piet Flapper, (die de geheele wedstrijd een goed figuur heeft gesla gen) onhoudbaar doelpunt. Weer komt Workum terugde keeper heeft de bal niet klemvast en het is Tjidze Dijkstra die er als de kippen bij is, en onhoudbaar doelpunt. Linksbuiten Bennie Faber, die zijn plaats op de vleugel wel waard is, gaat omdat hij niet geheel fit is, de backplaats overnemen van A. Kemker en deze houdt als bui tenspeler hierna onvoldoende de lijn. Gerrit van Drooge speelde ook een solide backpartij. Onze junioren zagen hun kansen en wisten die te benutten. Met 32 konden ze de overwinning 4 October Dierendag 1946 Het ledental van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Die ren klom gedurende het laatste jaar tot 30 000. De redenen daarvan liggen niet alleen in de filmpropaganda, maar ook in den diepen nood, welken wij hebben doorgemaakt en het leed en de angst, door den bruten overwel diger ons berokkend. Toen hebben velen begrepen, dat het weerlooze dier zulks altijd heeft ondergaan. Eigen lijden bracht nader tot het lijden der dieren. Dit is voor ons een verheugend verschijnsel in dezen op velerlei ge bied droeven na oorlogschen tijd, waarin ruwheid, onverschilligheid, egoïsme en individualisme hoogtij vieren. Het Hoofdbestuur en zijne 86 af- deelingen beseffen het daarom meer dan ooit, dat zij een belangrijk aandeel hebben in de geestelijke vernieuwing van ons volk en met name van de Nederlandsche jeugd. Zij trachten den mensch zijn menschzijn te doen ver staan. Zij wijzen hem op de vertrou wenspositie, welke hij van den Schepper heeft ontvangen, ook tegenover het dier, dat zijn medeschepsel is. Zij willen hem eerbied bijbrengen jegens al wat leeft. De inspectiedienst en de Hoofd bestuurscommissies op allerlei gebied, werken aan de technische onderdeden, maar daarin klopt en daaroverheen koepelt zich de verkondiging van gemeenschappelijke verantwoordelijk heid jegens onze mede-schepselen, de dieren. De Werkgroep >Dierenbescherming en Opvoeding» (D E O.) bewerkt de leerkrachten en de leerlingen van alle scholen. Duizenden jonge menschen komen hun hulp aanbieden en vragen >Wat kunnen wij voor de dieren doen Zij tracht daarop een antwoord te geven en schakelt ze in in het streven naar een betere verhouding van mensch en dier. Het Secretariaat der afdeeling Sneek is gevestigd Willemstraat 14, waar gaarne alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt en men zich kan melden voor het lidmaatschap. Zondag 6 October Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. v. Veen. (H.Doop). Nam. 5 uur dsA. de Jonge. Zaterdagavond 5 Oct.8 uur, Avondgebed. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds. G. de Groot (extra collecte). 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9 uur dr D. S. Attema Jeugdpreek. Nam. 2 uur dr D.S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Dienst en H. A. Nam. 2.30 uur Lezen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds J. van Veen (H. Doop). Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink (Dankz. H. A.) Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds. L. Brink (H. A.) Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds. C. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds G. de Groot. Morgen om vier uur komt H.V.C.I van Heeg hier op bezoek, wat een mooie, spannende wedstrijd kan worden. Vooraf speelt ons Junioren A elftal een oefenwedstrijd tegen Workum II. Hieronder volgt de indeeling van de Zaterdagmiddag-competitie waarin Workum I en II uitkomen. le klasse Bakhuizen, Blauw Wit '34, Heeg, Or. Nassau, Quick/de Valken, Workum, Zwaluwen, Zeemeeuwen. 3e klasse A Bakhuizen 3, Workum 2, Quick/de Valken 2, Hielpen 2, Idsken- huizen, Woudsend 2, Oeverzwaluwen 2. Het programme le klasse voor October luidt BakhuizenZeemeeuwen De Zwaluwen Oranje Nassau Quick/de ValkenBlauw Wit ’34 WorkumHeeg (4 uur) Uitgebreide treinenloop. De nieuwe per Maandag 7 Oct. ingaande dienstregeling geeft een enorme verbetering, want van 3 treinen op het traject StaverenLeeuwarden v.v. wordt het aantal nu 7. De ochtendtrein van Staveren is bijna 20 minuten latervertrek Wor kum 7.41 de eerste boottrein 10 minuten vroeger uit Amsterdam nl. 6.30 en bijna 1 uur vroeger te Wor kum 9 54 daarna alleen op werk dagen vertrek Workum 12.11 boot trein vertrek A’dam 10.30 en Workum 13.54 alleen op werkdagen vertrek 1 5.41 boottrein vertrek A’dam 14 30 en Workum .17.54, heeft Zondags geen bootaansluiting, doch rijdt wel van Staveren naar Leeuwarden boottrein vertrek A’dam 18.30 en Workum 21.47. Dit zijn alle treinen van Staveren. De vroege trein uit Leeuwarden is een half uur later gesteld en wordt nu een boottrein vertrek Leeuwarden 6 uur, Workum 6.44 daarna uit Leeuwarden 7.37 en Workum 8.24 boottrein vertrek L’warden 9.56 en Workum 10.25 alleen op werkdagen vertrek L’wardan 12 08, Workum 12.53 boottrein vertrek L’warden 13.56, Workum 14.43 alleen op werkdagen ook des Zondags vertrek 16 23 boottrein vertrek L’warden 17.56 en Workum 18.45. Alle boottreinen stoppen niet meer te Hindeloopen en Koudum-Molkwerum. Een vollediger dienstregeling van vertrekuren vindt U elders in dit blad. Een Fries sportblad. Verschenen is het eerste nummer van >Sportleven« een sportblad met als ondertitel >het Friese blad voor alle sporten». Deze uitgave wordt verzorgd door het Sportcentrum Leeu warden. In een »Ter introductie» schrijft de heer J. Feddema, voorzitter van genoemde organisatie echter >Als Leeuwarder sportorganisatie zou het misschien wenschelijker zijn om het terrein van onze journalistieke werkzaamheid op dit gebied tot de grenzen van de Friese hoofdstad te beperken. De lichamelijke opvoeding en de sport te Leeuwarden zijn echter zo sterk met de provinciale, nationale (en wellicht binnenkort ook met de internationale) verweven, dat dit niet mogelijk is gebleken. We mogen dus verwachten, dat >Sportleven« evenveel belangstelling zal wijden aan het Friese als aan het specifieke Leeuwarder sportleven. Wan neer dat inderdaad zo zal blijken te zijn, zal het nieuwe blad een aanwinst blijken te zijn, vooral ook omdat speciale aandacht zal worden besteed aan de echte Friese sporten. Want ofschoon er in korte tijd reeds weer zeer veel sportbladen zijn verschenen, wordt over het algemeen aan de sport gebeurtenissen in Friesland maar heel weinig aandacht besteed. De verdere ontwikkeling van dit blad zal door de Friese sportmensen stellig met belangstelling worden af gewacht. De Zaterdagmiddag-competitie. Vergeleken bij het vorige seizoen is het aantal clubs dat aan de Zater- middagcompetitie van de Friese Voet bal Bond zal deelnemen, belangrijk uitgebreid. Er zijn thans één eerste klasse, twee tweede en twee derde klassen. Er wordt nu weer een nor- Fryske Brief 57. Foai, foai hwat is it waer hjoed de hiele dei wer min. Reine en waeije stiver gjin minuut droech. Lokkich de minsken dy’t it Onderdak sa’n bytsje redde kinne. Wy hawwe niis de lampeopstutsen.lt wetter spielt by de rüten del en de wyn beart yn 'e skoarstien, krekt al is 't djip yn ’e hjerst en dochs binne wy noch mar mids Septimber. Der is hjir by üs yn 'e hüs al praet fan, om de kachel fan ’e souder to heljen, hwant lyk as wy nou yn ’t keammerke sitte, meidetrijepitterop, foldocht ek net sa tige. Neffens myn frou, bislacht alles troch dy walm en derby is it in binauwde lucht sa‘n stel. Dat al sadwaende sil oer in deimanich de swarte man wol oer ‘e Hier stean tink. Hwat de froulju oarnaris yn’e holle hawwe, hawwe hja net op in oar plak. Ja, as men dat sa ris nei giet, hwat fljocht de tiid dan dochs glüpende hurd. Wy tochten en hopen noch jimmerwei op in wike manich moai waer, op hwat simmer, en nou is it al wer kacheltiid. It is üsdizze simmer krektlyk gien as de fiif oarlochsjierrenAlle dagen weroan hoopje op ütkomst op better. Mar it forskil is, dat der nei fiif jier dochs ütkomst kaem, mar dat it wol spanne sil dat wy nou noch'simmer krije. It is lykwols al in hiele greate treast, dat wy nóu aerdich mear en better foer foar de swarte man hawwe, dan yn jierren it gefal west hat. Wis it komt al wer aerdich rommer om, en niis krekt sa lies ik yn in krante, datwy ek mear gas en elektra brüke meije. Hwat al in ütkomst, hwat is it al wer in stik better as in jier twa lyn, doe ’t wy meast by in heal kalde kachel üs heil sochten. By in kachel, stookt mei wiete en net al to béste marturf of by wiet hout fan dykspeallen. Ja fan dykspeallen dy ’t wy djür bitelle, of.... üs seis mar ta eigene hiene. Mar bitelle of seis helle, as it yn ‘e kachel lei, fielden üs forklomme lea, it ünderskie net. En derby it geknoffel yn tsjuster. Op strjitte sa tsjuster as roet, en yn ’e hüs Och as it jouns Ijochtmoanne wie, wierne wy de kening to ryk. Op sokke jonnen wie it it hiele hüs troch Ijocht, mar op oare jounen hiene wy allinne yn ’e keamei’ mar hwat, hwat der in bytsje op like. Né Ijocht wie it nou sa sear net, mar it tsjuster^ te wie der yn elts gefal dochs üt. In pitsje yn hwat oalje, hwat foar oalje dat nou krekt wie, die er net ta, as it mar barnde. Walmje en stjonke, der wie it ein fan wei, mar wy wiene er bliid mei. Wy binne dy tiid troch skarrele hoe dan ek. En hoe ryk moatte wy üs dan nou wol net fiele, nou ’t de branje en it Ijocht, üs wer sa folie rommer tametten wurdt. Wy eangje nou de tsjusterens en kjeld net sa mear as doe. Is it einlings eltse joun opnij gjin feest, as men it gaskraentsje iepen of it knöpke oradraeije kin, en in sé fan Ijocht oer de keamer strielet? Is it gjin kostlik bisit as men de heap branje lizzen sjocht Ljocht en waermte yn de tiid dy ’t foar de doar stiet. Sa fandele ik myn skriuwark wer byelkoar om foar de safolste kear in brief to skriuwen. En ik soe der joun oer to set, om lyk as in wike manich lyn, eat to skriuwen oer it Warkum fan in fjirtich jier lyn. Om noch wer ris in kear to lüsterjen nei hwat der doe seinwaerd, to hearren nei de nijtsjes dy ’t der doe al sahwat wiene. Mar ik sjoch, dat ik sahwat oer myn taks hinne bin en myn brief op in rigle manich nei, fol is. Ik moat er dos mei ophalde, mar lit üs dan yn nije wike der mei bigjinne. FRISO. Neiskrift. Krekt hie ik dizze brief klear, of it waer is omslein en it is simmer wurden. Lit üs de moed dos net forlern jaen. WORKUM. Benoemd als Adjunct- Inspecteur bij de Alg. Levensverzeke ringsbank te Rotterdam, met als stand plaats Heerenveen, onze vroegere stadgenoot de heer P. Hendriksma. 1 Oct. Op de Nationale Ten toonstelling van het N.W.P. vorige week te Veendam gehouden, werd in de rubriek fokmerries 812 jaar, een 3e premie toegekend aan »Pagina«, pref, merrie van den heer K. Weru- meus Buning alhier, en tevens een 3e prijs in tuig van de 32 uitgezóchte fokmerries. Biljartclub „De Wijnberg” 1 Oct. Hedenavond vergaderde in Hotel >De Wijnberg» de gelijk namige biljartclub. Daar de kas er berooid uit zag, werd de contributie gedurende de wintermaanden verhoogd en zou voor de eerste wedstrijd a.s. Dinsdag te houden een inleg van de deelnemers gevraagd worden. Voor prijzen komt men ook op veel hoogere kosten dan voorheen. Enkele nieuwe leden traden toe, zoodat het ledental, thans ruim voldoende, 30 bedraagt. Zoo mogelijk zullen dit seizoen twee man-tegen man- en twee maatspartijen gehouden worden, terwijl een bezoek aan en van een club in Sneek en in Bolsward verder nog op het programma staan. In een compe titie werd zoodoende weinig heil gezien, juist door de vroeger hiermee opgedane ervaringen. De handicap leverde geen moeilijkheden op, maar voortaan zullen de wedstrijdprestaties van een voorgaand seizoen toch meer als basis dienen. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen en nog uitgebreid met twee leden, nl. de heeren J. Robijns en J. S. Westra. Besloten werd dat men zich voor elke wedstrijd dient aan te geven en tijdig aanwezig moet zijn. De wedstrijdregeling werd verder aan het bestuur overgelaten, waarna de goed bezochte vergadering haar belangstelling op het groene laken concentreerde. male competitie, met kans op promo tie en degradatie gespeeld, die voor de spelers en voor het publiek veel aantrekkelijker is. Loop door Sneek, 12 October, De Loop door Sneek, welke gehou den zou worden op 28 September, is door verschillende omstandigheden niet doorgegaan, en is nu bepaald op Zaterdag 12 October. De afstand bedraagt 31/3 km. waar aan K.N.A U.- zoowel als niet-K.N.A U.- leden kunnen deelnemen. Voor de eerste vijf aankomenden zijn medailles beschikbaar gesteld, terwijl allen die de loop binnen 13 minuten volbrengen, diploma’s en luxe- of gebruiksvoor werpen zullen ontvangen. Opbloeiend Vereenigingsleven. Dat er ondanks de nog vele politieke en economische problemen, toch een zekere drang bestaat, tot het instellen van een gezond vereeni gingsleven, bleek o.m. uit; de Vrijdag j.l. gehouden Jaarvergadering onzer plaatselijke Damclub »O G.« Werd er het vorig jaar een schuchter begin gemaakt om de sinds bijna 20 jaar bestaande vereeniging weer op de been te helpen, op de nu goed be zochte vergadering bleek er een ware geestdrift te zijn, om zooals voorheen tot een minimum van 4 klassen (tien tallen) te komen. Behalve de club- competities zal men trachten door wedstrijden tegen clubs uit de omge ving, de toch al rijk voorziene tro- pheeënkast der club, zoo mogelijk geheel te vullen. Om ook de dames van de leden iets te vergoeden voor het achter blijven op speelavonden, werd besloten aan het einde van het seizoen een feestelijke sluitingsavond te houden. Pluimvee- en Konijnenteelt. De pas vorig jaar opgerichte afd. Workum en Omstr. heeft op 24 en 25 Sept, j 1. met een groote ten toonstelling van konijnen en pluimvee getoond een lofwaardige ondernemings geest en uitstekende organisatietalenten te bezitten. De officieele opening geschiedde Dinsdagsavonds door den Edelachtb. Heer Burgemeester Oppedijk van Veen, die o.a. zei reeds geconstateerd te hebben dat er een mooie collectie dieren aanwezig was en de indeeling van de kooien ook prachtig in orde bleek te zijn. De voorzitter, de heer G. Zeilstra dankte voor de gesproken woorden, waarna de voorzitters van de afd. Sneek, de heer Doevendans, en van afd. Bolsward de heer Bakker, de hoop uitspraken dat het een uitstekende tentoonstelling zou worden, die zoowel propagandistisch als financieel mocht slagen, daar dergelijke exploitaties meestal geld kosten. Door ’t prachtige herfstweer en de uitgezóchte dag van de veekeuring is het bezoek ook buitengewoon groot geweest. Hulde aan alle bezoekers uit Workum en omgeving voor hun be langstelling en verdere medewerking. Voor de duizendste bezoeker was een verrassing, beschikbaar gesteld door den heer Kelderhuis, nl. een pot bijenhoning, terwijl de oud-secretaris der vereen., de heer W. Wink, schilder en klompenhandel te Oudega (H.O.N.) een paar klompen disponibel stelde. Een op straat gevonden kwartje, be- 1 steed aan entree voor de tentoonstelling. I

Friso nl | 1946 | | pagina 1