Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten u Jndië No. 41 Zaterdag 12 October 1946 69ste Jaargang D 29 reserve E 29 reserve BONNENLIJST 615 618 619 628 620 Workum 100 gram vleesch 12 liter melk 121 r" D 28 reserve I Zondag 13 October zooals ik het zie. BURGERLIJKE STAND CORRESPONDENTIE. PREDIKBEURTEN X 51 den opslag PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS j ABONNEERT U OP „FRISO” V Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA,.D 36, Workum 118 119 120 800 gram brood 250 gr. rijst of kinderm. of kinderbiscuits 100 gram bloem 300 gram bloem 800 gram brood 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 610 537 100 gram vleesch 538 400 gram vleesch A 10 4 liter melk B 10, C 10 7 liter melk T 51 V 52 621 622 geldig t.e.m. 26 October 1946. Verschijnt eenmaal per week Van 3 Oct. tot en met 9 Oct. 1946. GeborenHarmen zv Klaas Kok en Wopkje Hooghiemstra. GehuwdSchelte Visser, 26 jr en Cornelia Johanna Knobel, 25 jr, Roozendaal. Willem van Ede, 24 jr, Bunnik en Antje Nijenhuis 25 jr. Overledengeene. De vorige dag is naar 037, 038 I D 10, E 10 Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen X 52 100 gram chocolade of suikerw. Bonkaarten LD, LE 610 21 Fryske Brief 58. Ja, ik soe yn dizze brief it iene en oar ophelje fan sa’n fjirtich jier forlyn en ik hie dy brief dan ek ré makke, mar ik haw it sa ynienen oars yn 'e holle krige. Dat wol sizze, dat aide nijs wachtet nou just net en of jimme dat nou in wike earder of letter Onder eagen krije hindert ek al net safolle nou. Hwerom ik fan sin foroare bin? Dat sil ik jim ütlizze. Al faker as ienkear haw ik yn myn brieven skrean dat wy hjir yn ’e Südwesthoeke wol hwat misdield binne, hwat oanbilanget de treinforbiningen. In pear treinen op in dei en dan aimeast op tige Ongelegen tiden. Der is wolris tsjin my sein: DO moatst de bile net op alle oasten sette. Yn 't Hollansk bitsjut dat safolle: As op alle slakken salt lizze. En nou sunder ek mar ien wurd hwerom to nimmen hwat ik earder skrean ha, sOnder oan 'e broek to lüken, achtsje ik it dochs neat mear as fatsoenlik, om nou’t der hiel hwat forbetteringen kommen binne, deroer to skriuwen. It reisgjen nei en fan Hollan öf, bigjint der aerdich op tolykjensoe ik sizze. Ek de tuskentreinen, nei en fan Ljouwert bitsjutte in forbettering. Hwant hwat mear en better reisgelegenheid nei de headstêd fan üs provinsje is fan great bilang. En sa is der oan in bulte winsken en biswieren in ein kommen. Alhoewol de winsk hwat letter üt Ljouwert wei, bistean bliuwt. Mar hwa wit. Wy binne al danich bliid dat wy it al wer safler hawwe. Oan safler ta dan, oer de forbetteringen de tsjinstregeling oanbilangjende. In wikemanich lyn, haw ik my frijhwat skerp ütlitten oer in stikje üt in krante, en hweryn men de Friezen oer it algemien, nou just net sa botte heech oansloech. Dy 't dat lézen hawwe witte dat mOlk noch wol. Nou kaem ik de foarge wike by ien fan myn béste freonen, dy’tmy hwat yn 'e hannen treau, mei de wurden: Der haw ik hwat foar dy. Dü skriuwste noch wolris, nou moasto hjir ek marris oer skriuwe. Lit ik jimme der foartdaliks dit op sizze, dat ik lang net oer alles hwat men my stjürt of yn ’e hannen troppet, skriuwe kin en skriuwe wol. It moat al krekt sa ütkomme, mar oars gean ik deryn myn eigen wei en lit my net fan ’t paed bringe. It lan leit nou lykwols efkes oars en doe ’t ik, it boekje hwat myn freon my yn 'e hannen treaun hie ris trochnoaske, koe ik it wier net litte, om deroer hwat mear to sizzen as neat. En ik leap hast wol dat it jimme ek goed dwaen sil, om ris hwat oars to hearren, as „kretyk”. It soe tofolle plak nimme, om alles hwat ik lézen ha, oer to nimmen en derom sil ik it yn ’t koart oerskriuwe. In man, sa goed ik dat ütsyn skriuwen opmeitsje kin, in Rotterdammer, hat yn syn fekansje nei it Amelan ta west. Net om der to ütfanhüzjen, of Onderdak to finen yn it iene of oare Hotel, mar om dertokampearjen. Nou skriuwt hy net folie of einlings neat oer Amelan, mar wol oer syn reis derhinne en syn belibbenissen yn Fryslan. Hy skriuwt: As men net yn ’e omkriten fan Ljouwert of Grins wennet, is in reis nei Oslo frijhwat ienfaldiger as de reis nei it Amelan. Yn ien dei kin men it net bidwaen en efter óf bisjoen, bin ik der tige tankber foar. Hwant oars hie ik nea Fryslan as tusken stasejon brükt en hie ik der ek net takommen om myn tinte sa mar op in keal stik greide del to setten. Dy middei en joun der oan ’e bütenkant fan Ljouwert hat üs mear goed dien as ik sizze kin. Noch mar krekt hiene wy üs tinte oerein stean, of der kamen al gau in stikmanich jonges by üs. „Hat oom wetter nedich” sei in jonge mei tige Ijocht hier. En om 't ik wetter hawwe moast, joech ik him in panne mei. Dat kin men yn Fryslan dwaen, as is it dan ek oan de ranne fan in stêd. Yn Rotterdam soe ik myn smoarge büsdoek noch net ienris üt myn hannen jown hawwe. Yn nije wike it léste. FRISO. Voor de week van 20 t/m 26 Oct. zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, suiker en thee. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas afge leverd. Verlenging suikerbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de voor suiker of jam aangewezen bonnen 606 en 106 „suiker” en 607, 107 en 108 „Alge meen” geldig blijven tot en met 19 October a.s. De opening geschiedde door Dr. Attema, die deze avond de leiding had, waarna de Weled, Heer J. Boeijenga een opwekkingswoord sprak over >Jeugd-appèl”. Spieker schetste de taak van de jongeren om zich klaar te maken voor de strijd die hen wacht en om zich hierop voor te bereiden is één van de beste gelegenheden de jsugdvereeniging, want zeer zeker wordt de strijd zwaar. Ook hebben de ouders, aldus spreker, hier een taak laat Uw jonge kinderen zien, het groote nut van het vereenigingsleven. Het is nu appèl in mobilisatie tijd en dan als goede soldaten present. De avond werd verder gevuld met voordrachten, zang, samenspraak en tableaux. Het laatste tableau «Oranje Boven», wat voorstelt de zware ver drukking in den oorlog, werd op schitterende wijze vertolkt. Het was reeds half elf, toen meester Boeijenga, deze prachtig geslaagde avond, waar al de aanwezigen vol lof over waren, met dankgebed sloot. Voetbalnieuws v.v. „Workum” Workum IHeeg I. Het was j 1. Zaterdag de 2e competitie wedstrijd voor ons le elftal, nl. tegen Heeg, steeds één onzer zwaarste tegenstanders. Het spel dat Zaterdag echter door «Workum vertoond werd, stond een klasse lager dan dat van Heeg. Het combinatie spel van Workum zoo wij het in de wedstrijd tegen «Zwaluwen» zagen was ditmaal geheel zoek. De middenlinie was zeer zwakinplaats van het mid den te houden waren deze spelers of vóór óf achter, zoodat voorhoede en middenlinie van Heeg vaak vrij spel had. Wij weten echter dat «Workum» beter kan, doch dat zal ook moeten, wil zij zich straks in de kopgroep handhaven. Over de wedstrijd het volgende Al vrij spoedig neemt Attema de leiding voor Heeg, door tactisch om de uitgeloopen keeper heen te spelen. Even later brengt dezelfde speler de stand op 20, doordat v. Goslinga iets te laat uitloopt. Tot de rust blijft de stand op 20. «Workum» krijgt nu voor de wind, en komt dan ook ge vaarlijk opzetten. Eenige keeren zien we de linksbuiten zeer scherp voor zetten, doch resultaat heeft dit niet. Juist aan de andere kant komt een snelle aanval. Uit een doelworsteling wordt no. 3 in de touwen gejaagd. Genee gaat nu naar voren en neemt de linksbuiten plaats over van Boon stra. In deze periode is Workum wel iets on fortuinlijk. Obe weet zich vrij te spelen, doch zijn schot gaat rake lings over. Even later staat Klaas Groenhof alleen voor de keeper, doch ook zijn keihard schot gaat jammer genoeg juist over. Weer hebben onze ze extremisten ai gauw te aantal beet in het zand Door de gewijzigde dienstregeling moet de postverzending even vroeger gereed zijn, waarom we nogmaals dringend verzoeken advertenties en berichten steeds zoo spoedig mogelijk in te zenden. Liefst in ’t begin van de week, uiterljjk (dus niet als regel) Donderdagsmorgens. In speciale gevallen doen we wat mogelijk is. Uitg. „FRISO”. van Santen, onderwijzer Bonkaarten KA, KB, KC 610 610 t.e.m 614 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 250 gr. margarine of 200 gr. vet 200 gram kaas (.waarvan 100 gr. korstlooze kaas) 250 gram zachte zeep 100 gram bloem B 28 reserve 1600 gram brood C 28 reserve B 29 reserve (waarvan 50 gr. korstlooze kaas) Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge (Voorber. H.A.) Nam. 5 uur ds J. v. Veen. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 uur ds C. Jansen van Hindeloopen. Nam. 2 uur Leesdienst (Bapt. Gwn.) Voorm. 9.30 en Nam. 2.30 uur den heer R. Reiling van Utrecht. Maandag- en Dinsdagavond 8 uur Evan- gelisatie-samenkomsten. Spreker ds F. E. Huizinga van Leeuwarden. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge (Voorber. H.A.) Ferwoude (Herv.) Geen dienst. a daast (Herv.) Voorm. 9 uur ds. L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds W. Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds 0. Jansen. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. ECONOMISCHE BERICHTEN Evenals in vorige jaren werden ook dit jaar de kaasprijzen verhoogd in verband met de kosten aan van de kaas verbonden. De prijsverhooging is ingegaan 7 October en bedraagt f 0.25 per kg. voor alle soorten natuurkaas, terwijl de prijs van smeer- en korstlooze kaas geen verandering ondergaat. In de komende wintermaanden wordt een verlaging van het vleeschrantsoen verwacht. De regeering heeft in overweging genomen een aantal posttarieven te verhoogen. De benzineprijs werd verlaagd van 20 op 19 cent per liter. Een snellere berechting van prijs- overtreding is in het vooruitzicht gesteld, waarbij de zaken die zich aan dergelijke overtredingen schuldig ma ken, terstond kunnen worden gesloten. De prijs van pasfoto’s is vastgesteld op f 0.75 per 3 stuks; voor elke 3 stuks méér 25 cent. Zouden hier ook nieuwe persoons bewijzen achter kunnen zittenwant deze verliezen dit jaar hun 5 jarige geldigheid. Inlevering rentekaarten. De Raad van Arbeid te Leeuwarden deelt ons mede, dat de arbeiders thans in ernstige mate verzuimen hunrente- kaart op den vervaldag in te leveren. Uiteraard beteekent dat een belang rijke verzwaring van de taak der administratie, doch tevens, dat een veel grooter bedrag aan administratie kosten moet worden besteed dan noodzakelijk is. Om deze reden wordt den arbeiders uitdrukkelijk verzocht hun rentekaarten tijdig in te leveren, terwijl de werkgevers hun medewerking dienen te toonen door tijdig te plak ken zoodat geen vertraging in de inlevering der rentekaart kan ontstaan, doordat op den vervaldag de rente- zegels nog moeten worden geplakt. De Raad van Arbeid meent niet te mogen nalaten een ernstig beroep te doen op werkgevers en arbeiders om in dezen hun volle medewerking te verleenen. De destijds in het leven geroepen commissie van onderzoek kan met voldoening op haar taak terugzien. Na gehouden stemming werden uit de aandeelhouders de volgende be stuursleden gekozen M. J. van der Zijpp, Wiske H. H. de Jong, Ferwoude; A. M. Brandsma; Heidenschap W. Tijsma, Workum Sj. S. de Witte, Ferwoude Joh. Plan- tinga, Parrega Ph. Bouwer, Nijhuizum. Verbeterd reizigersvervoer. 7 Oct. Tegelijk met de nieuwe treinenloop zijn ook de busdiensten BolswardWoikumStaveren met die verbeteringen in overeenstemming ge bracht. Op alle bootdiensten Staveren Enkhuizen rijden de «Zuidwesthoek»- bussen, doch Zondags alleen op de booten vertrek Staveren 11.15 en 19.15 en aankomst Staveren 13.18 en 21.18. De vroege dienst geeft op werkdagen te Koudum aansluiting op de bus naar Heerenveen (aankomst 8 uur) met verder treinverbinding naar het Zuiden. Nu zijn tenminste weer eens behoor lijke reisplannen te maken en men raadplege hiervoor de busdienstregeling elders in djt blad opgenomen. Biljartwedstrijd. 8 Oct. Hedenavond werd in Hotel «De Wijnberg» de le maatspartij van dit seizoen gehouden. Over ’t geheel is er niet bijzonder sterk gespeeld, hoewel het partijtje paling toch wel een begeerenswaardig hapje was. Allicht was de oorzaak nog onvoldoende routine, want aan een hartige beet ontbrak ’t tenminste niet. Tusschen de partijen door werd gezellig een kaartje gelegd. Winnaars werden J. Veldman en O. Siemonsma, 2e prijs F. van der Meer en J. IJ. Huisman, 3e prijs S. IJbema en H. Groenhof. De prijs in de ver- liezersronde was voor H. Meines en Johs. Dooper, de premie voor B. R. de Jong en J S. Haagsma. De hoogste serie in de winnaarsronde werd gemaakt door P. Schoen, in de verliezersronde door H. Pelle, waarvoor een paar dikke palingen beschikbaar waren gesteld door het lid Daan Visser. Aanmerkin gen op de handicap werden niet ge hoord, maar wel op eigen prestaties, wat meestal een juister oordeel is. In de volgende wedstrijd zal ieder geheel op eigen kracht aangewezen zijn, het geen dus ook meer van het eigenlijke spel zal vergen. Jeugd Propaganda-avond. 9 Oct. Hedenavond werd in de Geref. Kerk alhier, een propaganda avond gehouden, uitgaande van de plaatselijk Geref. Jeugdvereenigingen, in het kader van de groote propaganda- week. Meer gedistilleerd. Zooals reeds is medegedeeld, worden met ingang van 1 November a.s. de toewijzingen in Nederlandsche gedistil leerde dranken voor hotels, café’s, restaurants en slijterijen verhoogd van 50% op 75% van het vooroorlogsche gebruik. De slijters zullen echter aan de bij hen thans reeds ingeschreven klanten geen grootere hoeveelheden gedistil leerd kunnen verstrekken, aangezien zij de hoeveelheid, die zij meer zullen ontvangen door de 25% verhooging, zullen moeten gebruiken voor het inschakelen van nieuwe klanten. WORKUM. Als hoofd van de R.K. Jongensschool alhier, werd benoemd de heer H. te Ulft. Geslaagd te Groningen voor het examen Apothekers-Assistente, onze stadgenoote mej. G. A. Bouma. Grasdrogerij opgericht. 7 Oct. '46. Onder groote be langstelling van de veehouders van Workum e.o. werd heden in Hotel «De Wijnberg» tot oprichting vaneen grasdrogerij besloten met een 60-tal leden. Ook van de zijde der gemeente was belangstelling door de aanwezigheid van den Edelachtb. Heer Oppedijk van Veen, die zijn volledige medewerking toezegde, gezien het belang van deze oprichting voor het veehoudersbedrijf en het belang der gemeente Workum. Dank zij de intensieve voorbereiding werd deze oprichting op zeer vlotte en zakelijke wijze voltooid. jongens pech doordat Genee rakelings naast schiet. Heeg weet echter weer de touwtjes in handen te nemen, de rechtervleugel krijgt de bal te pak ken en van vrij groote afstand wordt met een hooge boogbal gedoelpunt. Keeper v. Goslinga was totaal verrast en stond verkeerd opgesteld om tijdig in te grijpen. Nog eens trachten onze jongens een verdiend tegenpuntje te scoren, doch het wou niet lukken, en met een 40 nederlaag werden ze naar de box teruggezonden. De eerste wedstrijd met de nieuwe bal, die we van ons oud-lid Henk de 'Boer uit Indië kregen toegezonden, werd voor ons geen overwinning. Met eenige treffende woorden wordt door voorzitter Stam deze sportieve geste van onze clubmakker «Henkie» niet ongemerkt voorbij gegaan. Morgen komt Bakhuizen I en III hier bij ons op bezoek. Om twee uur komt ons 2e elftal in het veld tegen Bakhuizen III. Gezien jullie spel in Warns, is er kans de beide puntjes thuis te houden. Workum I moet om kwart voor vier de «strijd» opnemen tegen Bakhuizen I en zal het zwaarder te verantwoorden hebben. Laat het een mooie en sportieve strijd worden, jongens GAAST. Beroepen bij de Geref. gemeente te Gaast-Piaam dr. E. Smilde te Edam. STAVEREN, 7 Oct. Wegens aan staand vertrek naar de Geref. Kerk te Twijzelerheide, nam Dr. Batelaan gistermiddag afscheid van zijn gemeente te Staveren. Als tekst was voor dit doel geko zen Hebr. 13 20 en 21. Na afloop dezer predikatie werd de scheidende Leeraar toegesproken door den heer A. Feenstra namens de ge meente, door Ds. Glaubitz van Warns namens de classis, door den Burge meester, door den heer J. Zwaan namens de gemeente der Baptisten, en door den heer W. Albada namens de Ned. Herv. Gemeente en door den heer KI. Visser namens de Doopsgez. gemeente. Dr. Batelaan dankte voor de hem toegesproken woorden. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat Staveren vier kerkgenoot schappen bevattende, thans geheel zonder geestelijke verzorging is, wat zich nog nimmer in de geschiedenis heeft voorgedaan. De bezetting van de boerderij „Generaal de Wet”. er al een patrouille boven geweest. Toen ze een kilometer of vijf waren opgerukt, kwam er vuur uit een kampongrand. Er werd behoorlijk geschoten en onze jongens moesten rennen om nog tijdig een behoorlijke dekking te vinden. Toen die hadden werd het de «heeren» warm. Een en de rest oefende zich op de kuierlatten om veiliger oorden te vinden, want aan «Nica-vuur» hebben ze een hekel. De gewone kampongbewoners zoeken ze liever contact mee, die doen toch niets terug en van die kunnen ze rijst stelen zooveel ze maar willen. De weg naar boven was dus be hoorlijk veilig, maar zelfs voor onze begrippen is hij nog slecht. Vroeger, voor de Jappentijd, was het een goed onderhouden asfaltweg, nu zit hij vol gaten, soms van meer dan een halve meter diep. Het gaat stijl naar boven, de weg naar de noordelijke bergen vanaf Tjimahi, en onze wagens, be hoorlijk afgeladen met bagage en menschen, brommen en kooken, dat het een lieve lust is. Sommigen kunnen het in de bergversnelling niet eens doen en moeten zoo nu en dan even staan om weer gas te verzamelen. En dan gaat het hijgend, puffend, borre lend, hossend weer hooger met kokende motoren en roodgloeiende gasuitlaten. Achter ons ligt, beneden in het dal, Tjimahi, Bandoeng, het vliegveld Andir, met daarachter de blauwgrijze bergen over de Tjitaroem. De morgennevels trekken langzaam op van de warmte der stralende zon, die een feest van kleuren toovert over de groene sawahs en boomen waartusschen roode en witte daken plekken. Als onze wagens kennelijk bezig zijn met hun laatste krachten, komen we op een holle weg tusschen twee heuvel ruggen, waar het minder stijl wordt en aan het eind waarvan we de puin hopen van de boerderij al zien liggen. Nog een 100 meter en we rijden over een door onze pioniers in alle haast herstelde brug, het terrein op. Een wildernis is het hier. De alang- alang staat overal in het rond, soms tot 2 a 3 meter hoog, onkruid, rnimo- sastruiken, puin van de vernielde ge bouwen, verkoolde balken en hier en daar nog de smeulende resten van bij overhaast vertrek in brand gestoken stallen. Op een stuk muur staat met krijt- letters gekrast: «Repoeblik Indonesië». Het schijnt dat die lui een gezonde zin voor humor hebben Lang tijd om ons daarin te verdiepen hebben we echter niet. Nauwelijks staan de wagens stil of we zijn al druk aan het afladen, want de helft moet nog opgehaald. We hebben geen materiaal om alles ineens te vervoeren. In een oogenblik zijn de wagens leeg en is men met man en macht bezig om in de stallen, die nog voor een groot deel overeind staan, slaapplaatsen te maken. Bonkaarten KD, KE 610 110, 111 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 100 gram kaas (waarvan 50 gr. korstlooze kaas) 250 gram zachte zeep E 28 reserve

Friso nl | 1946 | | pagina 1