Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST geldig t.e.m 26 October ’46 WIJZE WOORDEN, o Jndië 22 Wrok en haat No. 42 69ste Jaargang Zaterdag 19 October 1946 Stremming verkeer. Fryske Brief 59. Oorlog 1940—’45 en hierna. zooals ik het zie. OFFICIËELE MEDEDEELINGEN BURGERLIJKE STAND 629 PREDIKBEURTEN iyn foarge FRISO. Burke) II sportieve PLAATSELIJK NIEUWS Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum O Alvorens te laken, moet men eerst probeeren of men niet kan veront schuldigen. Lichtenberg) O Gij zijt dwaas, als gij door woorden daden ongedaan wilt maken. Plantus) Het Gemeentebestuur van Workum brengt ter kennis, dat vanaf Maandag 21 October a.s. ot nader order alle rij verkeer over de brug over de Heidenschapstervaart bij Brandeburen zal zijn gestremd. Workum, 17 October 1946. Het Gemeentebestuur voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN, Burgemeester. VAN DER GOOT, Secretaris. Verschijnt eenmaal per week 623 632 gebieden waar de >Nica< is, de angst van de menschen voor de T.R.I. en de houding van onze jongens tegen de bevolking. Misschien dat zoo iemand dan in één keer genezen was. Workum Van 10 Oct. tot en met 16 Oct. 1946. Geboren: Catharina dv Evert van der Wal en Antje Boersma. Gehuwd en Overledengeene. Bonkaarten KA, KB, KC 610 750 gram suiker, boterhamstrooi- sel of 1500 gram jam, stroop, enz. 50 gram thee 2 kg appelen of peren. Bonkaarten KD, KE 610 129 250 gr. suiker of boterhamstrooi- sel of 500 gram jam, stroop enz. 130, 131 250 gr. suiker of boterham- strooisel of 500 gram jam, stroop enz. 132 2 kg appelen of peren Tabakskaarten enz. T 52 2 rants, tabaksartikelen een zuivere, spontane en geest gedragen wordt. De toiletteering van het tokvee is tot in de puntjes verzorgd. De voorleiding geschiedt op kunstige wijze en niet zelden nemen bekende expers op dit terrein van ver uit de provincie hieraan deel, om meteen dit boerenfeest mee te beleven en om hun kunst en schoonheidszin te demonstreeren. Zoo alles tezamen genomen komt Workum aan haar befaamde fokveedag. Tot zoover de verdiende pluim voor Krite 7 met al haar medewerkende instanties en personen. Van de voor naamste bekroningen werden verder nog korte beoordeelingen gegeven, waaruit herhaaldelijk de prima conditie van het fokmateriaal bleek. seert. Ook dit jaar hoopt ze met een succesvol feestprogramma voor het voetlicht te komen. Ijverig wordt reeds onder de eminente leiding van den heer en mevrouw Soomers gestudeerd. Het beloven weer echte gezellige avon den te worden voor leden en donateur (trice’s). Ook bestaan er nog plannen één avond voor niet donateurs te brengen. Neem echter geen risico en laat onze penningm. Uw naam in het donateursregister inschrijven. >Koning voetlbal< reveu van Bergsma (première voor deZuid-Westhoek)en «Feestavond» van Ed. Soomers moet een ieder zien. 31 Oct., 1 en 2 Nov. houdt de v.v. «Workum» feest 11 I Loop door Sneek. Aan de j.l. Zaterdag gehouden «Loop door Sneek» namen alle bekende Friesche loopers deel. Ook nu werd de Leeuwarder Walstra weer eerste, nu niet onbedreigd, maar direct gevolgd door onze plaatsgenoot J. S. IJbetna, wat zeker een prachtige prestatie is, terwijl Age Dijkstra de loop binnen 13 minuten volbracht, en hier voor een diploma ontving. Nieuws v. „Workum”. Een enthousiast «Workum I» wint verdiend van «Bakhuizen I». «Workum II» toonde zich verre de baas tegen «Bakhuizen III», Workum 1Bakhuizen I: 2 0. Direct zetten beide clubs een hoog tempo in en het spel gaat zeer vlug van doel tot doel. Bij een zeer mooien aanval van Bakhuizen weet keeper van Goslinga ternauwernood te redden. Even later komt Workum, die de aan vallen meer over de vleugels opbouwt, gevaarlijk opzetten. Een fraaie voorzet van S. de Boer volgt, waaruit Groenhof ineens inkogelt, doch de Bakhuizen keeper is in prima vorm en redt uit- uitekend. Een gevaarlijk moment was het voor Workum toen onze rechtsback zeer gevaarlijk voor het doel met de bal manoeuvreerde. Even voor de rust kroop Bakhuizen echter door het oog van de naald, toen een hard schot van Slootjes tegen de paal ketste en de terugspringende bal bij Zweep terecht kwam, die net over schoot. De rust ging in met 0 0. Na de rust zetten beide clubs weer alles op alles. De aanvallen van Wor kum werden door hun open spel zeer gevaarlijk voor de Bakhuizen defensie en het lukte Workum dan ook te scoren uit een mooie aanval van links, waar Klaas Dijkstra mooi voorzet aan de vrijstaande Groenhof, die op zijn Vrijheid zonder wijsheid is losbandigheid Dikwijls keert de tijd ten lange leste door zijn verandering de zaken nog ten beste. (Vondel) WORKUM. Men hoort herhaaldelijk de pracht reisgelegenheden roemen ook met de laatste (boot)trein uit Leeuwarden van 6 uur is men voor- loopig wel tevreden, want dat beteekent immers al een mooie vooruitgang bij zooals het was en bovendien wordt het reizen in onverlichte coupé’s indien mogelijk, toch door de meesten ver meden. De lofliederen raken niet uitgezongen, toch laat men met die uitgebreide treinenloop toch ook be denken dat het gevaar bij de over wegen nu enorm is toegenomen, temeer omdat men aan onbedachtzaamheid vlugger gewend schijnt te raken dan aan de uiterste oplettendheid. Daarom maak het steeds tot een gewoonte voor het passeeren van onbewaakte over wegen scherp uit te kijken I Fokveekeuring te Workum. Met hoeveel waardeering het week blad «De Friesche Veefokkerij» over de keuring te Workum schreef, willen we hier toch nog even met enkele grepen herhalen Er is maar één plaats in Friesland, die haar fokdag waardig viert en dat is Workum. Er is maar één plaats waar de menschen op z’n Zondagsch zijn, wanneer het fokdag is, en dat is hier. Het is (zoo de districtssecretaris het in zijn slotwoord zei) een boerenfeest, waaraan de ingezetenen van de stad en haar omgeving meedoen en waar naar telkenjare met stijgende belang stelling wordt uitgezien. Van heinde en ver was men gekomen om te genieten van het schoonste wat de Zuidwesthoeksche landen aan de zee aan fokvee dragen, aangevoerd op een keurig marktterrein met rondom vlaggen, muziek en sportieve spanningen onder ling; dat alles maakt de fokveekeuring te Workum tot een dag, die niemand verzuimen zal en wil, als men slechts éénmaal in haar greep gevangen is. De kwaliteit van het aangevoerde vee was ook dit jaar schitterend. Men dient te erkennen, dat Workum een der voornaamste fokdistricten der provin cie is,'gezien de kwaliteit die men er fokt en de spontaniteit waarmee men fokt. In deze omgeving is practisch iedere boer lid van het Stamboek en hun ijver stijgt telken jare. De concurrentie is er fel en hevig en de een geeft den ander niets toe, hoewel dit alles door Doe ’t ik myn nije bitsjinder in kwartsje joech om ’t syn mem my op Snein in brea üt har eigen tromp jown hie, brocht er my efkes letter it kwartsje werom mei de wurden: „Mem hat sein it hoecht netik mei it net oannimme.“ Sjoch dat is nou Fryslan. Hy forhellet üs dan eat fan syn bilibbenissen doe ’t er foar de oarloch, ris in kear mei in sylboat yn Fryslan wie. Hy wie in skipper fan neat, mar men hat him mei rie en die bystien. Sadwaende hie hy it redden. Hy forfettet dan„Al dy meiwurking en help, hawwe wy ünder- foun foar de oarloch. Der is yn de jierren dy 't der efter lizze safolle foroare. Mar dy dei der by Ljouwert om, hat my leart, dat de Friezen net foroare mar har seis bleaun binne." Fierders rommet hy de Fryske boeren. Ja hy soe winskje dat men dizze boeren op ’e Feluwe to boerkjen sette, al wie it dan allinne de simmermoannen mar. Hwant dat soe foar de minsken dy ’t simmerdeis op ’e Feluwe mei fekansje binne, in ütkomst wêze. Hwat soe it kam- pearjen dan noflik en nochlik wurde. Mar der is mear seit de skriuwer: En dat is dit, „dat wy Wester lingen, mag ik zeggen alle andere Nederlanders? een lesje kunnen nemen aan: de Friese zelfdiscipline." In bulte lju sille nou wol sizze dat leit him oan it ras, dy minsken üt it noarden binne folie külder fan natuer as wy. Hja bliuwe altyd like kalm en bidaerd ek al is ’t noch sa drok by de bus, auto, tram of spoar. Men kin nou wol sizze: de Friezen binne krekt as de Ingelsken, mar der mei binne wy er noch net. De minsken yn Fryslan steane restich to wachtsjen ek al witte hja dat der yn de bus of frachtwein hwer ’t hja yn moatte, folie minder sitplakken binne, as reisgers. Né hja leverje gjin slach, hja triuwe en kringje net, noch iepenlik, noch to mük. It moeit my om de oare Nederlanders, mar men üntkomt net oan 'e gedachte, dat der yn Fryslün mear ynerlike biskaving bistiet as earne oars. Né lit men nou net oankomme mei it praetsje, dat bygelyks lyn 25 yn Amsterdam safolle drokker is as in Fryske autobus. Hwant dermei forriedt men jin seis, dat men ek al heart ta it gilde fan de lju, dy 't mei de earmtakken arbeidsje. In gilde hwat yn Fryslan net bistiet. Oan safier ta, hwat ik foun yn it boekje hwer ’t ik itynnr brief oer hie. Naar aanleiding van «en predikatie gehouden in de Doopsgezinde Kerk 13-10-’46. Wrok en haat besluipen wegen Door des duivels toorts verlicht, 't Wrekend hart houdt wrekend tegen een goede wil tot alvergeving zelfs van 't kwaad door haar gesticht. Haat weert laf met hatelijkheden, 't Best bedoelde vredeswoord. Haat wil slechts met voeten treden 't Hoogst in 's menschen zielsleven Liefde wordt door haar vermoord. Haat en wrok met voedingsbodem 't Egoïsme in den mensch, Kent geen nobel medededoogen, Snoert zich vaster steeds in logen Schendt steeds meer gewetensgrens. ~Wrok en haat kent geen vergeving Op haar kronkelend, doornig pad. 'n Liefdebloem siert niet haar wegen, Weggeprikt steeds door haar degen, Leidt het kleurloos naar het graf. WARDY. De bezetting van de boerderij „Generaal de Wet”. Vroeger was dit een boerderij met ongeveer 2500 stuks vee. Meest Frie sche stamboekkoeien. De Jappen hebben voor de liquidatie van het vee, de rampokbenden van de Repoeblik voor die van de gebouwen en machi nerieën zorg gedragen. Bovendien hebben de ïaatsten de eigenaar ver moord. (De moordenaar is intusschen gearresteerd.) De koemest ligt nog dik in de stallen, die eerst weggewerkt moet worden. Maar in een uur zijn de meeste stallen al omgetooverd in slaapkamers. Dan gaat men aan het pill-box bouwen. Zandzakken worden volgeschept en ’s avonds zijn er reeds aan alle kanten behoorlijke stellingen. De koks zijn ook druk bezig geweest om in een inderhaast geimproviseerde keuken rijst en thee klaar te maken, wat na zo’n dag zich goed laat smaken. De jongens zijn doodop, maar vol daan. Als er een aanval mocht komen, zijn we in ieder niet weerloos en kunnen we behoorlijk van ons af bijten. We zitten hier op meer dan 1000 meter hoogte en als de zon ondergaat wordt het koud als een Maartavond in Friesland, De wollen truien en de capes die we gekregen hebben zijn heusch niet overbodig. Er is geen verlichting en in de stallen zonder muren (’t zijn beton vloeren met daarboven op palen een pannendak) tocht het erg, waarom de meesten. voorzoover ze niet op wacht hoeven, voor 8 uur al onder de wol kruipen. Drie wollen dekens hebben we hier. Net genoeg om in deze temperatuur warm te blijven. De maan schijnt en maakt de wereld tot een sprookje. Naar het Noorden staat machtig en somber de massieve Boerangrang met scheef daarachter de wazige contouren van de Tangkoeban Prahoe tegen de diepe violet-blauwe lucht waaraan groot en onwezenlijk de sterren lichten. Scherp oplettend zitten de posten de zilveren omtrek waar te nemen.Inggspannen vermoeiend werk, vooral na een drukke dag als deze. Maar ze zijn gewend aan ver moeienissen en ze doen hun werk serieus en zonder mopperen. De Neder- landsche couranten schrijven over slechte stemming en een Jan Salie- geest bij de troepen in Indië. Wie zoo iets verzint moest eens een week hierheen komen, de patrouilles (des noods onbepakt, want anders zou ie teveel vermoeien en zweeten) mee lopen, dwars door de sawahs, over de bergen en door de ravijnen, de ge sprekken afluisteren, zien hoe de kampongbevolking toestroomt om door de »Toean-dokter« geholpen te wor den, hun blijdschap en dankbaarheid zien als ze verbonden en met medi cijnen (gratis) weer naar huis terug- keeren. Zien, hoe bij honderden elke dag de menschen vluchten naar de. 40-Jarig bestaan N.V. afd. Workum. 16 Oct. Hedenavond hield de afd. Workum der N.V. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken een feestavond ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. De bovenzaal van Hotel «De Wijn berg» was, zonder tafeltjes, geheel bezet, toen de heer M. van der Meer een woord van welkom sprak tot den Burgemeester, tot leden van het hoofd en provinciaal bestuur der N.V. en tot de afgevaardigden van zustervereni gingen. Spr. was zeer erkentelijk voor de getoonde belangstelling en tevens voor de ook vroeger ontvangen steun en medewerking, maar vooral groot moet onzen dank zijn voor de moedige oprichters en het onversaagd volhouden van de pioniers, die moeilijke jaren gekend hebben. In den tijd dat het ledental tot 3 teruggeloopen was, n.l. de bestuursleden de Bok, Hoedenmaker en Bijlsma, heeft men de moed niet laten zakken en werd zelfs een grootsch opgezette meeting gehouden, welke uitstekend slaagde. Van deze oprichters is nog in ons midden het bestuurslid Age Bijlsma, die gedurende die 40 jaar verschillende bestuursfuncties heeft waargenomen en steeds met toewijding en trouw ons idealisme van de drank bestrijding en een drankvrije samen leving heeft gediend. Namens de afd. Workum werd hem als herinnering aan dit feit de gedichtenbundel «Rispinge» van Pieter Jelles Troelstra aangeboden. De burgemeester feliciteerde namens het gemeentebestuur de jubileerende vereeniging, die in de geestelijke en cultureele verheffing van ons volk een belangrijk aandeel heeft gehad en alleen al om haar mooi maatschappelijk werk de waardeering van de overheid heeft. Na gewezen te hebben op de veelzijdigheid van de gemeentelijke zorg, welke niettemin aan bepaalde bevoegheden gebonden is, noemt spr, o.a. de gezinsvoogdij als een terrein van samenwerking. De heer K. Leijenaar te Leeuwarden, hoofdbestuurslid van deN.V., had ook voor de trouw van enkele leden niets dan lof. Niet alleen het bestuurslid Bijlsma viert een jubileum, doch ook aan Mw. P. Dijkstra kan hedenavond het eere-insigne voor een 25-jarig lidmaatschap met diploma uitgereikt worden, hetgeen spr. met des te grooter genoegen doet, omdat zoo’n aanmoe digend vrouwelijk lidmaatschap meestal gepaard gaat met vele opofferingen, vooral bij een druk vereenigingsleven van den echtgenoot. Namens het provinciaal bestuur van de N.V. complimenteert de heer van Oostrum de afd. Workum, welke getoond heeft vertrouwen in haar idealen te hebben, idealen door liefde gedragen, die men ook in de toekomst met groeiende belangstelling nastreven moge. Nadat de voorzitter de sprekers voor hun hartelijke woorden bedankt had, kwam 't «Lyts Frysk Toaniel» onder leiding van Barend van der Veen op de planken met «Rebecca», een stuk spelend in de omgeving van Leeuwarden tijdens de bezettingstijd en de bevrijding. Dit aan echte en vele ontroerende tooneeltjes rijke stuk, werd uitstekend gespeeld. Anti-semie- tisme kan het in elk geval niet ver weten worden en overdreven fanfares op het ondergrondsche werk evenmin, beurt tactisch doorgeeft aan Slootjes, die met een laag en hard schot zijn club de leiding weet te geven. Weer komt Workum terug en in deze periode kan Bakhuizen van geluk spreken dat de score niet wordt opgevoerd. We zien een mooi schot van Groenhof net naast gaan, een voorzet van rechts wordt door twee, drie spelers van Bakhuizen gemist en de vrijstaande linksbuiten weet zijn plotselinge scoringskans niet te benutten en schiet net naast. On geveer een kwartier voor het einde weet Workum zijn voorsprong nog te consolideeren uit een aanval over rechts, waar Groenhof uit een duel de bal doorgeeft aan Slootjes die eerst een schot tegen de paal afvuurt, doch de terugspringende bal opnieuw weet te bemachtigen en nu onhoudbaar voor den doelman van Bakhuizen inschiet 20. Met deze stand komt ook het einde en onze jongens hebben een verdiende overwinning op hun onge. slagen tegenstanders weten te behalen Het was een mooie sportieve wedstrijd’ Workum IIBakhuizen III: 8—1. De cijfers geven direct te kennen dat de toeschouwers een eenzijdige wedstrijd te zien hebben gekregen. Onze jongens toonden zich verre de meerdere, ze hadden het dan ook op «slofjes». De rust ging al met een veilige 41 voorsprong in. Het was dan ook niet prettig voor onze «tweede» geen behoorlijk sterke tegenstander tegenover zich te zien. De backs stonden soms tot over de middenlijn opgedron gen en hielden de voorhoede van Bak huizen volkomen in bedwang. Met 81 kwam het slot van deze eenzijdige wedstrijd. Het gaat goed jongens, doch we zijn er nog niet. Laat onze voet balliefhebbers in de komende wedstrij den zien wat jullie van plan zijn in deze competitie. Afgesproken In de competitie van Workum II (3e klasse A) is nog ingedeeld Balk II. Zaterdagmiddag competitie. Program ma 19 Oct. '46 (le en 3e kl. A.) Ie klasseBlauw Wit 1934Wor kum Heegde Zwaluwen De Zee meeuwenOranje Nassau Quik/de ValkenBakhuizen (terr. Warns). 3e klasse AWorkum IIIdsken- huizen I (3.30 uur te Workum). Voor ons le elftal wordt het Zater dag geen gemakkelijke opgaaf in Leeuwarden Wellicht zullen ze met twee invallers moeten spelen. Ook ons 2e moet Zaterdag m.i. terdege oppassen. Voetballiefhebbers toont uw gewaar deerde belangstelling ook voor de verrichtingen van ons Workum II. Kom onze jongens op gepaste wijze aanmoedigen op het «groene strand*. Terwijl dit geschreven wordt roept het meteen de herinnering wakker aan onze «feestavond 1945* toen de heer Soomers de juiste snaar wist te treffen in dat zoo schoone sportlied waaruit wij o.a. citeeren Wie gunt ons niet het grootst genot Om Workum voor de eer zien vechten, Berustend in ons voetballot, En juichende bij elk goed schot. Wilt U daarom ons streven steunen, Stelt U ons niet teleur Wordt lid of donateur. Kom aan de lijn, wij vinden ’t fijn, En zullen U steeds dankbaar zijn. Dit brengt ons tevens in de sfeer van onze echt gezellige feestavonden die de v.v. Workum ieder jaar organi- Zondag 20 October Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. v. Veen (H.A.) Nam. 2.30 uur ds. J. v. Veen (Kinderdienst). Nam. 5 uur ds J. v. Veen (Dankz. H.A.) Zaterdag 19 Oct., ’s avonds 8 uur Avond gebed. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur dr D. S. Attema (voorben H.A.) (Bapt. Gwn.) Voorm. 9.30 en Nam. 2.30 uur de heer J. Bosma van Groningen. Dinsdagavond 8 uur Bidstond. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. de Jonge (H.A.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge (Dankz. H.A.) Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur dsBonting van Exmorra. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur Gemeente- vergadering. Hindeloopen Niet ontvangen. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot.

Friso nl | 1946 | | pagina 1