Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Zaterdag 26 October 1946 No. 43 69ste Jaargang V 56 BONNENLIJST BURGERLIJKE STAND OFFICIËELE MEDEDEELINGEN 1. 45—3 boter PREDIKBEURTEN 45-6B reserve 46—1 melk men komen tot eén PLAATSELIJK NIEUWS Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 T 55 Workum Van 17 Oct. tot en met 23 Oct. 1946. Geboren: Wiebrigje letje dv Rienk Har- kema en Hinke Smits. Ëeltje zv Gerben Zwerver en Eelkjen Muizelaar. Gehuwd: Jacob Reinstra 32 jrteKoudum en Hiltje IJska 28 jr te Workum. Overleden: Geene. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 100 gram bloem 1600 gram brood 800 gram brood ABONNEERT U OP „FRISO” Verschjjnt eenmaal per week Zaterdagmiddag om kwart over drie speelt Workum I« thuis tegen Zee meeuwen I«, welke club geen slecht figuur slaat in de competitie, want onlangs wist ze met 72 van Zwa luwen te winnen. Opgepast dus jongens l Onze junioren A zijn nu in de com petitie ingedeeld bij Bakhuizen, IJ.V.C. (Ijlst) en Heeg. Er wordt nog gewerkt om deze competitie uit te breiden. De junioren B zitten nog op indeeling te wachten- snede de te veel Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook 1) 45—1 brood 800 gram brood 45—2 brood 400 gram brood 451 boter 45—2 boter 46—1 algemeen 46—1D reserve 46—IE reserve 46-2D reserve 562E reserve reserve reserve reserve, 45—5C reserve 3 liter melk 100 gram kaas X 55 X 56 100 gram chocolade of suikerw. Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen geldig van 27 Oct. t/m 9 Nov. 1946. Feestavond v.v. >Workum«. In verband met het onder de wapenen gaan 5 Nov. as. van een zes-tal leden van onze club, waarvan eenige in de revue meespelen, moesten onze feest avonden een week vervroegd worden. Er moet nog hard gewerkt worden om deze revue te doen slagen. In Warga waar de voetbalclub dezelfde revue speelde, en welke feestavond door eenige Workumers werd bijgewoond, was het een groot succes. Extra opvoe ringen moesten gegeven worden in verband met de groote toeloop. Laat Workum hiervoor niet onder doen. Voor een goede regeling is ’t nood- “Z va“ zakelijk, dat de leden van 15 jaaren ouder (met opgaaf voor welke uitvoering) hun vrijkaart afhalen bij F. M. de Boer op Zaterdagavond van 7 tot 10 uur. Een ieder werke mee tot het welslagen van onze feestavonden 1 Fryske Brief 60. Sa binne dan nou Sneins, de doarren fan Warkums „Kathedraal” op ’e skoattel. Der sil yn de aide greate tsjerke, de earste tiiden gjin preek mear wêze. Stuollen en banken dy ’t oars jimmerwei sa kreas yn ’e rige stiene, steane nou yn en opelkoar loege yn ’e hoeke. De preekstoel, dy ’t ieuwen oanien op it selde plak stie, is fan boppe reage en oan ’e kant lein. It oargel, hwat sa lange jierren tsjinst dien hat, is it swijen oplein en Ofbrutsen. Hja dy ’t har hiele libben went west hawwe om Sneins it tsjerkepaed op to gean, rinne der nou foarby of komme sa fier net. Yn de kommende wintertiid, sil Sneintojouns gjin Ijocht mear troch de hege bógefinsters skine, mar it sil tsjuster bliuwe oer ittsjerkhof, it skil en de merk. En de aide rüten, foar sa fier hja der noch ynsitte, sille wêze as eagen hwer ’t gjin Ijocht mear yn is. Wie der oars allinne Sneins mar droktme yn en om it aide gebou en seis dagen rêst en stiltme, nou is ’t krekt oarsom. Nou Sneins stil en fredich en deis slope en brekke. Mar as ienkear de moker en it brekizer har wurk dien hawwe, bigjint it bouwen om de tsjerke 3yn aide gloarje wer to jaen. Ja ik doar hast wol to sizzen, dat as men ienkear klear is mei de plannen sa ’t dy hjir foar my lizze, dat dan it gebou hechter, sterker, mar ek kreazer wêze sil, as it ea west hat. Hwant hwa ’t hwat fan de skiednis fan de aide Parochietsjerke wit, kin witte dat it jimmerwei earmoede en skraebjen om ’e kant west hat, mei it bouwen en Onderhuid. Foar dyjinge, hwa fan de skiednis net folie wit, liket it my wol aerflich oer to nimmen, hwat immen, dy fan of komst in Warkumer is, der in jiermanich lyn oer skrean hat. Ik nim it sunder foroaring oer. De tsjerke fan myn berteplak. Mids griene greiden, leit net fier fan ’e aide sédyk óf, myn berteplak. Heech boppe de hüzen üt, sjocht men it dak fan de aide krüstsjerke, dy ’t tawijd wie oan de Hillige Geartrüde. Hoe aid de tsjerke krekt is, is netfens de skiedskriuwers net nei to gean. Wol is men it der oer iens, dat it bouwen om sahwat 1420 bigoun is. Yn earder tiiden skynt er al in houten gebou stien to hawwen, hwant yn in oarkonde fan Okt. 1343 is al sprake fan„Priesters,' Advocaten, Burgemeesteren, enz.” Ut letter tiden is üs bikind, dat de 30ste Maeije fan it jier 1515, tsjerke en toer, troch de Saksers yn bran stutsen waerden. Yn 1523 wurd de toer mei de groun lyk makke, omdat men dy as „fort” brükte. Jierren bleau it spul lizzen sa’t it lei. Jildkrapte skynt wol it greatste biswier west te hawwen, om mei de opbou te begjinnen. Om 1550 hinne, bigoun men der lykwols dochs oan en op ’e fundearing fan de aide, soe de nije tsjerke komme. Mar folie haest hie men bipaeld net, hwant yn 1555 komt der fan hegerhan in warskóging, dat men soargje moast dat de tsjerke klear kaem. Der gyng in briefke üt Warkum hwerom, dat men seis ik neat Ijeaver woe mar it mankearre him oan ’e sinten. Hjir wist kening Filips wol rie op. Hy die de tasizzing, dat men tsien jier lang rekkenje koe op in bepaelde somme, great genoch om mei it bouwen troch to gean. Nou soe men sa sizze, as der sa’n jier of tsien oan sa’n karwei arbeide wurdt, der wol aerdich hwat üt ’e wei set wurde kin. Dat skynt doe al hwat oars west to hawwen as nou, hwant tsien jier letter wie de tsjerke noch op gjin fuotten en flemen nei klear. Jitris frege men de Kening om stipe en wer waerd der foar tsien jier in stik jild tasein. Dat wie yn Maeije 1566. Mar doe ’t yn 1579 de greate tsjerke-reformaesje kaem, lei it wurk al wer in jiermanich stil. Wol waerd er yn ’e tsjerke preke, mar it wie en bleau in heal spul. Yn nije wike it léste. FRISO. Zaterdag 26 October, ’s avonds 8 uur Inter kerkelijke Samenkomst in het kader der Gezinsweek in de Geref. kerk te Workum. Zondag 27 October Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge. Nam. 5 uur ds A. de Jonge. Donderdag 31 October (Hervormingsdag) ’s avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 uur dr D. S. Attema (H.A.) Nam. 2 uur dr D. S. Attema (dankz.) (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Lezen. Nam. 2.30 uur Dienst. Donderdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds J. van Veen. Donderdag 31 October (Hervormingsdag) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. daast (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer J. La Brijn van Tjjnje. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds S. J. Wouda. Nam. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds W. Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds 0. Jansen (afscheid). Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk i 100 gram vleesch WORKUM. In den ouderdom van 71 jaar is te Alkmaar overleden Ds. S. Idema, em. pred. der Geref. Kerk, vroeger alhier. Ds. Idema werd 31 Jan. 1909 aan de gemeente van Workum verbonden, totdat hij in Mei 1918 afscheid nam, wegens vertrek naar IJsselmonde. Nog slechts enkele maanden geleden heeft hij hier in Workum het Woord bediend. Begrafenisrechten. De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat er in de maand November ter Secretarie in de gewone kantooruren, gelegenheid be staat tot het betalen der grafrechten. Na dien tijd zal over het bedrag per postkwitantie worden beschikt. Workum, 25 October 1946. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. GEZINSWEEK. Van 20 tot 27 October wordt een door het I.K.O. geprojecteerde gezins week gehouden Deze gezinsweek be oogt de waarden van het gezinsleven centraal te stellen als grondslag van onze maatschappij. De vragen en zorgen voor het gezin zijn vele, waarbij de Nederlandsche Kerken de helpende hand willen bieden. de te ver urtgeloopen keeper in het net verdwijnt. Toch heeft ook Workum succes na hard zwoegen van de midden- linie met Slootjes aan het hoofd. De bal komt bij Zweep, doorgegeven aan Groenhof, die met een zuiver en hard schot de stand op 1— 1 brengt. Doch twee minuten voor het einde neemt Blauw-Wit uit een corner de leiding en met een verdiende 21 overwinning sleept deze club haar eerste punten iff de wacht. Twee kostbare puntjes gingen voor Workum verloren.Middenlinie en de achterhoede, vooral de Jong, waren goed op dreef. De voorhoede miste het doortastende spel van Slootjes die vandaag de spilplaats moest bezetten, waar hij veel en nuttig werk heeft verricht. Workum IIIdskenhuizen I. In een rommelige wedstrijd is het Workum II gelukt de puntjes thuis te houden. Idskenhuizen scoorde direct; dit werd Workum zeker te erg, en na 6 minuten spelen was de stand reeds 21. Voor de rust maakten onze jongens nog 3, waar de tegenpartij 2 tegenover stelde. Wanneer er in die periode meer geschoten was, dan had de score aanmerkelijk hooger kunnen zijn, want de keeper liet geenszins een betrouwbare indruk achter. Na derust werd Workum eerst overspeeld, wat het ergste deed vermoeden, maar spoedig kwam eenig herstel. De eindstand van deze niet op hoog peil staande wedstrijd werd 76 in het voordeel der thuisclub. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook 1) 46—1 brood 46—1 boter 46—2 boter Voor de week van 3 t/m 9 Nov. zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, suiker, waschpoe- der en zoo mogelijk cacao. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch per veertien dagen ontvangt. Graslandcultuur in Friesland. Over den Regionalen Omroep Noord, in de rubriek >Op het land« is onlangs een rede gehouden door den heer Ir. H. van der Moleo, njkslandbouwconsu lent te Sneek, over de graslandcultuur in Friesland, waaraan we het volgende ontleenen. De slooten en greppels zijn over 't algemeen goed onderhouden en de kleur en de glans van het land wijzen op een goede zode en een goede be- mestingstoestand. De kostprijs van de melk ligt in Friesland momenteel on geveer 5 cent per liter lager dan in het weidegebied van Zuid-Holland en Utrecht, welk verschil men veelal ver klaren wil door de betere kwaliteit vee en als gevolg daarvan de hoogere productie per koe en het hoogere vetgehalte. Dit betere vee is echter niet in de laatste plaats een product van het Friesche grasland en zou deze hoogere opbrengsten niet in die mate leveren, indien aan de behandeling van de zode en aan de winning van dit grasland niet zooveel zorg werd besteed. In Friesland wordt vroeger gemaaid dan elders, waardoor weliswaar iets verloren gaat van de kwantiteit, doch veel wordt gewonnen op de kwaliteit, hetgeen den Frieschen greidboeren reeds lang uit ervaring bekend is, want voor niets is men banger dan voor ver groeid gras«. Ook het inkuilen is in dit verband van beteekenis. Deze methode van voederconserveering wordt in Friesland op een veel grootere schaal toegepast dan in Zuid-Holland en Utrecht. Het hoogere rendement aan zetmeelwaarde en het sappige, de melkproductie stimuleerende voeder, dat men hierdoor krijgt, zullen ook vrij zeker bijdragen tot de relatief gunstige resultaten van het Friesche bedrijf. Ziet hier enkele in de graslandcultuur gelegen oorzaken, waardoor men in Friesland in staat is om met behulp van minder krachtvoeder, méér melk te winnen. Vóór den oorlog, toen dit krachtvoer goedkoop en in overvloed te krijgen was, viel dit niet direct op, maar nu de verhoudingen wat dit betreft zijn omgekeerd, treedt de Friesche voorsprong duidelijk aan het licht. Het einde van dit werkzame leven is zeer snel gekomen. Ds. Idema zou Zondag 20 Oct. nog voor de gemeente te Alkmaar een preekbeurt vervullen, maar werd Dinsdag 15 Oct. naar het Ziekenhuis vervoerd wegens hersenvlies ontsteking en overleed Vrijdag 18 Oct. d.a.v. Al deze lofzangen mogen ons er echter niet blind voor maken dat van gunstige perspectieven op de buiten- landsche markt allerminst gesproken kan worden. Om bestaansmogelijkheid in het veehoudersbedrijf te kunnen houden moet men 1 ageren kostprijs. Een belangrijk middel om hiertoe te geraken, is productieverhooging, gepaard aan een relatieve daling van het kostencijfer. Theoretisch is het geen groote kunst om de melkproductie per ha. aanmer kelijk op te voeren door net als vóór den oorlog groote hoeveelheden krachtvoer in het veehoudersbedrijf te verwerken, doch dit artikel blijft de eerste jaren schaarsch. Men zou echter ook kunnen probeeren om het voor de hoogere productie benoodigde veevoeder voor een grooter deel in het eigen bedrijf te winnen, waarbij niet alleen op méér, maar ook op beter voeder gelet moet worden. Met de gewone graslandproducten als hooi en kuil kan men nl. geen rantsoenen samenstellen, die geschikt zijn voor hooge melkgiften, dus moet van het grasland een product gewonnen wor den, dat het krachtvoeder kan ver vangen. Het middel nu om tot hoogere en betere graslandopbrengsten te komen, is de bemesting met stikstof. Vóór den oorlog werd in den greid- 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine •of 100 gr. vet 12 liter melk 46—1 vleesch, 46—2 vleesch 100 gram vleesch 100 gram kaas 800 gram brood 250 gram rijst 100 gram bloem 300 gram bloem Kapitale boerderij afgebrand. 19 Oct. Vrijdagavond j.l. tegen achten is brand uitgebroken in de boerderij bewoond door den heer K. Werumeus Buning te Workum en eigen aan den heer Tj. de Jong te Leeuwarden. Deze week was een partij stroo ontvangen, welke in de schuur op geslagen stond en hier is de brand door onbekende oorzaak ontstaan. Koeien stonden gelukkig niet op stal en ook onder de paarden en ander vee vielen geen slachtoffers. In een minimum van tijd stond de heele boerderij in lichte laaie, zoodat behalve enkele stoelen, een ledikant met matras en een paar kleine meubelen de heele inboedel en kleeding verloren ging. Toen bij het in veiligheid brengen van enkele familiestukken, zooals een oorijzer enz., zelfs al enkele brand wonden opgeloopen werden, staakte men de pogingen om nog iets waar devols te redden. Bij het arriveeren van de brandspuit viel aan blusschen niet meer te denken. In zeer korte tijd was de heele boer derij uitgebrand, hetgeen op grooten atstand zichtbaar geweest moet zijn, want van heinde en ver was men, zelfs op motoren of per auto, toege sneld om getuige te zijn van deze felle brand. Alles was verzekerd bij de Assurantie- Mij. >Achlum« te Franeker, Nieuws v.v. „Workum” Workum I verloor verdiend te Leeuwarden. Workum kwam door bijzondere omstandigheden met vier invallers op het veld, en toen na plm. vijf minuten ook rechtsbuiten Zweep op halve toeren draaide, in verband met een knietje*, stond het er wel zeer donker voor. Toch wisten onze jongens af en toe nog eenige gevaarlijke aanvallen op te bouwen, doch steeds over rechts, wat foutief was, want onze r.buiten bracht er zeer weinig van terecht, in tegen stelling met onze 1.buiten, die feitelijk de eenige was in de voorhoede die met vuur en enthousiasme speelde. Workum mocht van geluk spreken dat de rust met 0 0 ingiag. Zeer gevaarlijke oogenblikken voor de vesting van keeper van Goslinga speelden zich af, daar deze een slechte middag had. Dat zijn we beter gewend, Binke. Direct na de rust weet Blauw-Wit te scoren met een hooge bal. die over 45—1 melk 45-1 vleesch 45—2 vleesch 400 gram vleesch 45—1 algemeen 200 gram kaas 452 algemeen 45-4B 45-4C 45-5B Openbare Vergadering van de Partij van de Arbeid. Dinsdag, 22 October j.l. belegde de Partij van de Arbeid te Workum een openbare vergadering in de Doops gezinde Kerk, waar als spieker optrad de heer J. Roorda, oud-Indisch onderwijzer, Lid van de Commissie «Indonesië*. Na een kort openingswoord van den voorzitter den heer R. Harkema, werd het woord gegeven aan den heer Roorda. In een goed gedocumenteerde rede gaf hij weer, het Indonesische wan trouwen in onze Regeering, mede in verband met de rede van Hare Majesteit de Koningin van December 1942 en de thans tot stand gekomen wapen stilstand. Allereerst wees spreker op de z.g.n. November-beloften van 1918 gedaan aan de Indonesiërs door onze toen malige Regeering, waarin Indië meer democratische rechten zou verkrijgen. Dit zijn echter beloften gebleven, tot daden is het niet gekomen. Na 1927 trachten de Indonesiërs zich politiek te groepeeren. Dit lag echter niet in de lijn van de steeds gevoerde koloniale politiek, om welke reden dit onmogelijk werd gemaakt. Hierdoor braken opstan den uit welke door ons koloniaal leger in Indië werden onderdrukt. Vele Indonesiërs lieten hierbij het leven. Een ware politieterreur ontstond en de concentratiekampen in Indië raakten vol. In 1936 werd door Indonesische intelectueelen een ronde-tafel-confe- rentie gevraagd, om te komen tot een snellere zelfstandigheid in een zéér bescheiden vorm. Dit verzoek werd door onze toenmalige Regeering afge wezen, op grond dat hiervoor de tijd nog niet gekomen was. In het jaar 1938 werd dit verzoek herhaald, doch afgewezen. In begin 1940 wetd opnieuw een verzoek tot deze Regeering gericht, doch wederom werd hier niet op ingegaan. Ook hebben in 1939 de politieke en cultuteele organisaties in Indië nog een petitionnement aan de Regee ring gezonden, waarin men om meer democratische rechten vroeg. Dit petitionnement werd voor kennisgeving aangenomen. Voor het laatst in 1941 heeft Sjahrir nog een brief gezonden aan onze Regeering, welke toen zetelde in Londen, om meer zeggingschap in het Regeeringsbeleid- Als antwoord kreeg hij, dat hierop gezien formeele bezwaren, niet kon worden ingegaan. Ziehier de gang van zaken; waar- - - .j waarom de Indonesiërs, zoo wantrouwend staan tegonover de afgelegde verklaring van onze Regeering van December 1942. Vervolgens bracht de spreker naar voren, hoe door de verschillende maatschappijen voor de petroleum winning, rubber, thee en tabak de Indonesische bevolking werd behandeld. hoek gemiddeld niet meer dan 20 kg. zuivere stikstof per ha. gebruikt. Indien men nu in aanmerking neemt, dat de stikstofbemesting zeer hoog kan worden opgevoerd, alvorens de wet van de afnemende meer-opbreng- sten in werking treedt, volgens moderne onderzoekingen wel tot 200 kg. zuivere stikstof per ha., dan zal het duidelijk zijn, dat hier nog een groot terrein zoo goed als braak ligt. Door deze meststof nu wordt de grasgroei zeer sterk aangezet en wij komen dus tot de begeerde hoogere opbrengst. De stikstofbemesting stelt ons echter ook in de gelegenheid om een beter product te winnen, ja, zij dwingt ons hier zelfs min of meer toe, omdat men bij het gebruik van deze meststof eerder moet maaien. Doet dit niet, dan zal het heel dik wijls gebeuren, dat de tweede snede het laat zitten, omdat door den ster ken groei in de eerste ondergrassen en de klavers zijn verstikt. Door vroeger te maaien krijgt men gras van betere kwaliteit en om nu ook veevoeder van betere kwaliteit te krijgen, moeten de conserveerings- methoden verbeterd worden. Bij het inkuilen zal men moeten afstappen van de warmen pershoop en over moeten gaan tot het ensilee- ren in silo’s, met gebruikmaking van A I V. zuur of melasse. Vooral de verliezen aan eiwit zullen hierdoor sterk beperkt kunnen worden. Friesland heeft op dit gebied een achterstand, doch uit het groote aan tal silo’s, dat reeds na de bevrijding is gebouwd, blijkt, dat wij ook hier mede in de goede richting gaan. De hooiwinning kan nog verbeterd worden door gebruik te maken van ruiters. Door het gras spoedig na het maaien op ruiters te zetten, krijgt men vooral in perioden met wis selvallig weer hooi van betere kwaliteit. Goed gewonnen ruiterhooi heeft bovendien het voordeel, dat het weinig vatbaar is voor hooibroei, waardoor een tweede bron van ver liezen wordt uitgeschakeld. Uitbreiding van deze methode is daarom aan te bevelen. (Wegens plaatsgebrek slot in volgend no.)

Friso nl | 1946 | | pagina 1