w Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten KIJK UIT AANVULLENDE BONNENLIJST Jndië '69ste Jaargang No. 44 Zaterdag 2 November 1946 BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN 10 K.M. PLAATSELIJK NIEUWS Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 86, Workum 5 4 3 2 2 2 1 1 1 2 3 3 3 4 4 8 6 4 4 4 3 1 5 6 5 Verschijnt eenmaal per week bij onbewaakte overwegen geldig van 27 Oct. t/m 9 Nov. Van 24 Oct. tot en met 30 Oct. 1946. Geboren: Rintje zv Kornelis Postma en Tettje de Jong. Franciscus Matheus zv Johannes Anthonius Ketelaar en Bernardina Walta. Gehuwd: Wikke Hoekstra 28 jr te Alkmaar en Siepkje Kloosterman 26 jr te Workum. Klaas van der Kootf 22 jr en Antje van Rijs 25 jr beiden te Workum. Overleden Marijke van Dijk, 79 jr wed. van Berend de Boer. WORKUM. Zaterdag 26 Oct. slaag den te Groningen voor het examen typenJ. Kemker, O. Pruiksma, A. Meijer, J. Wildschut, Th. Jaarsma, B. Jongstra en voor stenoJ. Kemker, A. Meijer, O. Pruiksma en J. Wild schut, allen opgeleid door boekhandel H. Mulder. Zondag 3 November Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur de heer J. Kortenhoeve, reizend diacoon van de Inr. voor vallende ziekten te Haarlem, Heemstede. Nam. 5 uur ds A. de Jonge. Zaterdagavond 8 uur Avondgebed. Woensdagavond 7 en 8.30 uur ds A. de Jonge (dankstond voor het gewas). (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot Medewerking Zangkoor, Extra collecte. (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur dr D. S. Attema. Donderdagavond 8 uur dr D. S. Attema. Dankstond voor het gewas. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Dienst en H.A. Nam. 5 uur Lezen. Donderdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer J. Kortenhoeve van Heemstede. Woensdagmiddag 1.30 uur ds A. de Jonge. Dankstond voor het gewas. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds H. P. Huis man van Makkum. Hindeloopen Niet ontvangen. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds G. de Groot. Bijzonder Gerechtshof. In de zitting van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden op 19 November 1946 zal o.a. voorkomen de zaak tegen Leeuwke Bollema, geboren 15 xA.pril 1904, van beroep postbode, wonende te Workum, thans geïnter neerd. Opzettelijke hulpverleening aan den vijand is na verschillende beschuldigin gen herhaaldelijk de conclusie. Voor bijzonderheden uit de tenlastelegging is in dit no. onvoldoende plaatsruimte. Qck/d V. Heeg Workum Bakhuizen Zeemeeuwen 5 BI. Wit Or.-Nassau Zwaluwen Ronde van Sneek. 29 Oct. Aangemoedigd door de groote belangstelling bij de Loop door Sneek op Zaterdag 12 Oct. was voor Zaterdag j.l. een Ronde van Sneek georganiseerd over 10 K.M. op het veemarktterrein. Onze plaatsgenoot Jan IJbema, die zich enkele weken geleden in de 31/» K.M.-wedstrijd met weinig verschil 2e plaatste, werd thans onbedreigd no 1, in den tijd van 33 minuten en 40 sec., hierbij de bekende cracks als G. Caste- lein, Leeuwarden, S. Hettinga, Sneek en W. de Wind, Harlingen, met iets minder en meer dan 1 minuut achter zich latend. Op de 6e plaats eindigde verder nog onze plaatsgenoot Age Dijkstra, hetgeen toch een uitstekende prestatie genoemd mag worden. Gezien deze successen en het op Koninginnedag door dames en heeren gepresteerde hardloopen, zou men haast zeggen dat Workum rijp is voor een goede athletiekclub of de bestaande vereenigingen op sportgebied zullen goed doen ook aan de athletiek meer aandacht te besteden. In dit opzicht kan Workum zeker meerdere successen behalen, want o.i. schuilen onder die leden ook veelzijdige sportmenschen. Te lage Brandverzekering In de dezer dagen gehouden jaar vergadering van de Vereeniging van secretarissen-boekhouders van Friesche Ouderl. Brandw. Mijen. gevestigd te Leeuwarden werd, na afdoening der gewone huishoudelijke zaken en ver nieuwing der mandaten van de bestuur ders, o.a. besproken de enorme prijs stijging die in de laatste jaren heeft plaats gehad, waardoor veie deelnemers, die hun verzekeringen niet belangrijk hebben vehoogd, ver beneden de tegen woordige waarde verzekerd zijn, met het gevolg dat zij ingevolg van brand de herstelkosten lang niet ten volle vergoed kunnen krijgen. Algemeen was men overtuigd van de noodzakelijkheid eener aanzienlijke verhooging der verzekerde sommen, waartoe de deelnemers dienen te worden opgewekt. Graslandcultuur in Friesland. Van de radiorede, onlangs gehouden door den heer Ir. H. van der Molen, rijkslandbouwconsulent te Sneek, thans het slot. (Zie ook vorig no.) Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook 1) 43—4 algemeen 250 gr. waschpoeder 45— 5 algemeen 500 gr. suiker, boter- hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 740 gr. 2 potjes] pindakaas. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook 1) 46— 4 algemeen 250 gr. waschpoeder 46—5, 46—6 algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of500 gram jam, stroop enz. of 370 gram 1 potje] pindakaas. Tabakskaarten enz. T 56 2 rants, tabaksartikelen Fryske Brief 61. (Sjoch myn foarge brief) Einlings, it wie yn 1613, waerden tsjerke en toer as klear oplevere. En heech oan 'e Westkant, stiet dat jiertal yn ’e muorre, mei derneist in anker en in krüs. Nou wurdt der wol faek sein, dat alles hwat men yn tilde tiden makke, hecht en sterk wie. Mei de aide Warkumer tsjerke skynt dat efkes oars west to hawwen. Hwant al yn 1686 klaget de aldste Boargemaster, Eelcke Douwes -Gaastra: „dat de grote Parochiekerk, deur outheit van jaeren seer ruyneus en boufallig geworden synde, sonder merkelijcke reparatieen, niet langer soude konnen subsisteren.” Dat like doe dos al lang net bést endermoastjildop’tkleedkomme. Mar Warkum wie sa earm as in sweal, mar dochs men foun er hwat op üt om dochs oan ’e sinten to kommen. En derom waerden der lésten lein op hout, turf, bier, ensfh. It liket hast wol, dat der doe in ein oanitlijen kommen is, hwant de tiden waerden sa ’t skynt hwat better. Yn 1697 wurdt der troch mr. Jan Harmen in nij oargel makke. Yn 1716 komt er in nije froedmansbank em yn 1718 makket G. van Haaven in nije preekstoel, mei sierlik byldhouwurk. Nei 1718 wurdt er yn en om ’e tsjerke net folie foroare. Oan it Onderhuid waerd net folie dien. It heechst nedige die men, mar Herders liet men de saek sloere. Sa krije wy yn 1937 hast wer deselde klachten to hearren as yn 1668. De tsjerke bigoun wer frijhwat boufallich to wurden. De muorren hongen fryhwat üt it leadit dak bijoech him, yn ien wurd sein it wie in wrak spul de hiele tsjerke. It opknappen soe in slompe jild kostje moatte. Mar mei help fan Ryk, gemeente, provinsje en de tsjerke seis, krige „Monu mentenzorg” de opdracht it spul oan to pakken. En sa is men dan sunt 1940 der mei oan ’e gong. It is allinne sa spitich, dat de oarloch kommen is. Hwant alles wurdt like krap. Hout, stien, izer, ja alles hwat men nedich hat, is hast netmeartobisetten. Mar dochs pielt men sa stadich wei troch. En as ik sa nou en dan ris yn myn berteplak kom, sjoch ik graech efkes yn de tsjerke. Mei greate foldwaening sjoch ik dan, dat hwat al kommen is, in wier pronkstik wurdt. En al einet it wurkdanlangsahurd net as wy wol winskje soene, it sil dochs ienkear ré wêze. Sa sil dan üs aide tsjerke, wer ieuwen mei kinne, en oanüs neiteam it biwiis leverje, dat er yn üs tiden, dochs-ek noch hwat oars ta stan brqcht is, as öfbrekken, pün en diggels meitsje.” Oan safier ta dan dit stikje hwat in jiermanich lyn skreaun waerd. Lit üs hoopje, dat dit wurk, de opbou fan de aide tsjerke, sa lang net duorje sil as oan it bigjin fan dit stikje skreaun is. FRISO. Dank Spoor- en Tramwegpersoneel Dezer dagen is door notaris Ottema de akte gepasseerd van een stichting, genaamd »Stichting 17 September 1944«. Zooals men weet is het vorige jaar in Friesland een geldinzameling gehouden, om de opbrengst als dank van het Friesche volk voor de houding van het spoor- en tramwegpersoneel in Friesland gedurende de spoorwegsta king in den bezettingstijd, aan te wenden voor een doel ten bate van dat per soneel. Deze geldinzameling heeft opgebracht f 103 607.86, waarvan f 83.820.49 is afgezonderd tot het in het leven roepen van deze stichting. Deze heeft ten doel leden van het spoor- en tramweg personeel, en zij, die tot het gezin der leden behooren, woonachtig in Fries land, in de gelegenheid te stellen om een vacantie in een daarvoor geschikte omgeving door te brengen. Zij wil dit doel trachten te bereiken door het stichten of in eigendom verkrijgen van zomerhuisjes of andere vacantiever- blijven en het exploiteeren hiervan. Oprichters zijn en tevens bestuurs leden P. N. Habekothé, J. A. Landstra, C. van Raay, D. G. de Vries, H. J. H. Dechesne, C. J. Paping, A. van Dijk en Th. Andringa, allen te Leeuwarden wonende, terwijl aan dit bestnur als commissie van advies zijn toegevoegd de heeren: D. J. Autsema te Dantuma- woude, A. Bakker te Harlingen, G. P. Slim te Oosterwolde en J. Strikwerda te Balk. Zoodra het eerste zomerhuisje of andere instelling voor exploitatie ge reed is, zal het bestuur worden aange- vuld met een vertegenwoordiger van elke erkende vakvereeniging, waarin het personeel is georganiseerd. November vergadering van het C.N.V. Het Christelijk Nationaal Vak verbond houdt in de maand November in meer dan 200 plaatsen in ons land een propaganda-vergadering, waarin het doel en streven van dit verbond nader zal worden uiteengezet. Deze samenkomsten, welke toegan kelijk zijn voor allen, die belangstellen in het werk der Chr. Vakbeweging, bedoelen de aandacht te vestigen op de sociaal economische vragen van dezen tijd en de taak, die ieder Christen heeft te vervullen om te komen tot meer geordende verhoudingen. vr tg pnt 16— 5 10 14— 1 15— 7 12 11 15 19 5-12 10—14 5—23 3e klasse A Bakhuizen III-Workum II, Hielpen II Quick/de Valken II, V. V.I.- Oeverzwaluwen II. Competitie stand per 26 Oct. 1946, le klasse Om de verliezen nog meer te be perken is het kunstmaiig drogen van gras ingevoerd. Dit biedt bovendiei de mogelijkheid om in een nog vroe ger groeistadium te oogsten en daar door een product van zoodanige kwa liteit te winnen, dat daarmede ook rantsoenen voor hooge melkgiften kunnen worden samengesteld. In Friesland zijn tal van grasdroge rijen verrezen. De ervaringen, hiermede opgedaan, zijn zeer gunstig, zoowel wat betreft de invloed op de melkgift, als op de conditie der dieren. Velen zijn van meening, dat deze methode weer zal verdwijnen, indien er in de toekomst weer voldoende bui- tenlandsch krachtvoeder tegen redelijke prijzen verkrijgbaar zal zijn. Men gelieve echter te bedenken, dat het kunstmatig drogen van gras nog een zeer jong procédé is. Het is lang niet onmogelijk, dat dit door in 'nering van nieuwe systemen en z«beteringen in de methode, in de oekomst aanmerkelijk goedkooper zal vorden. Vooral de kwestie van het óórdrogen op ’t land moet hoog noodig nader in studie worden genomen. Vlocht de combinatie ruiteren-gras drogen de capaciteit van de bestaande drogerijen belangrijk verhoogen, dan zullen de kosten per kg. gedroogd gras aanmerkelijk kunnen dalen. Bij den strijd tusschen gedroogd gras en buitenlandsch krachtvoeder is de kwestie, of de waarde van het gedroogde gras nu werkelijk in het hoogere eiwitgehalte zit, of dat het vitaminengehalte hierin nog een rol speelt, natuurlijk ook van groot belang. In ons land is dat nog onvoldoende onderzocht. Het feit, dat in Engeland het gedroogd gras op vitaminegehalte en niet op eiwitgehalte wordt gewaar deerd, geeft echter wel te denken. Behalve door verandering in de conserveeringsmethoden, kan ook door verbetering van de we'detechniek nog veel worden bereikt. Het’in Friesland nog veel voorkomende finnesysteem, waarbj langdurig in groote perceelen wordt geweid, zal vervangen moeten worden door het moderne systeem van gedurende korten tijd weiden in kleinere perceelen. De melkgift blijft zoodoende beter op peil, er gaat min der gras door vertrappen verloren, terwijl het voortdurend kort afweiden een weldadige invloed op de samen stelling van de zode uitoefent. Vooral bij gebruik van stikstof wordt de toepassing van dëze methode urgent. De groote belangstelling, welke be staat voor de verplaatsbare electrische afrastering is een bewijs, dat men de voordeelen van het moderne weide- systeem meer en meer gaat beseffen. Het is dus inderdaad mogelijk om door toepassing van stikstofbemesting, gecombineerd met betere beweidings- en conserveeringsmethoden, de bruik bare opbrengst van ons grasland zoowel kwantitatief als kwalitatief nog sterk te verhoogen. De prijs van de stikstofkunstmest bepaalt of hierdoor uiteindelijk een verlaging van de productiekosten van de melk zal worden bereikt, doch de verwachte prijsverlaging van deze meststof opent wat dit betreft hoopvolle perspectieven. Omtrent de vraag, of men door het afschaffen van het blijvend grasland en door over te gaan op een combi natie van kunstweide en voedergewassen ook kan komen tot nóg hoogere op brengsten van het grasland, bedenke men dat dit systeem voor het gemengd bedrijf wel zeer aantrekkelijk is, doch dat overigens de meerdere opbrengst ook met een sterke verhooging van kosten voor bewerking en zaaizaad gepaard zal gaan. gsp gew gel vrl 5 4 5 5 23 zooals ik het zie. TJIMAHI. Zaterdag 12 October, heeft Tjimahi op grootscheepsche wijze afscheid ge nomen van de mannen van 19 R.I., van het Friesche Bataljon, dat naar elders wordt overgeplaatst. Waar het in feite de Friezen zijn geweest, die in en om Tjimahi de rust en orde, veiligheid en recht hebben doen terug- keeren, wilde de bevolking hen niet zoo maar laten gaan. Spontaanstak de burgerij de >koppen< bij elkaar met als resultaat, dat er een comité werd gevormd, dat tot taak kreeg, dit afscheidsfeest te organiseeren. »Ze hebben het verdiend, en wat is dit feest eigenlijk in vergelijking met hetgeen zij ons verschaft hebben?» >Aan Tjimahi zal voortaan het begrip >Friesland< verbonden blijven*. Aldus enkele opmerkingen van Tjimahi-ers. Inderdaad hiermee isnietsteveelgezegd. Tegen acht uur 's morgens kwam de bataljonscommandant met ruim twee honderd Friezen in jeeps en versierde trucks Tjimahi binnenrijden. Door de snelle overplaatsing kon dit feest eerst gegeven worden, nadat de Friezen hun nieuwe standplaats reeds hadden inge nomen. De feestelijkheden werden ingezet met zeer geanimeerde schietwedstrijden. Verschillende autoriteiten hadden van Blijde thuiskomst. Vrijdagavond j.l. kwam najaren lange afwezigheid met verlof thuis onze stadgenoot Hotze Talsma, die bij de Kon. Marine diende en in de Mei dagen 1940 op een schip voer, dat in de Waddenzee ten onderging. De be manning van de uitgezonden reddings- schepen kon omtrent hem weinig hoop vols rapporteeren en beschguwde hem dan ook absoluut als verloren, doch z’n moeder was hiervan in ’t geheel niet te overtuigen. Na de verschrikkelijke oorlogsjaren kwam eindelijk ’t door haar verwachte en verblijdende bericht, dat hij zich in Indië bevond, waar hij den laatsten tijd als duiker werkzaam was. Dat z’n overkomst in het ouderlijk huis met bijzondere vreugde verbeid werd, laat zich denken en ’t was dan ook niet te verwonderen dat er in de omgeving van de Turf kade Zaterdag vroolijk ge vlagd werd. Bezoek, felicitaties en het stille meeleven moge de familie Talsma een vergoeding zijn geweest voor de moeilijke jaren va^n onzekerheid en gevaarvolle arbeid. hun belangstelling blijk gegeven. Niet alleen van Europeesche of Chineesche zijde was men gekomen, doch ook heel wat Indonesische bewoners van Tjihami en omstreken kon men op het sch'et- terrein aantreffen. Een goed voorziene rijdende cantine van Welfare zorgde voor de noodige verfrisschingen. Voor den middag stond voetbal op het programma. Het werd een aan trekkelijke wedstrijd, waarbij de Tjimahi- aanval iets gelukkiger was dan die van de Friezen en het eenige doelpunt wist te scoren. Na afloop hiervan verzamelden allen zich voor de tribune, waar de vertrek kende bataljonscommandant en zijn mannen namens de burgerij werd toe gesproken. Veel lof en waardeering werd hun toegezwaaid voor allerlei werk en in ’t bijzonder voor datgene wat de artsen van het bataljon hadden gedaan voor de geneeskundige verzorging der be volking. Tot zelfs van de verst afge legen dessa’s kwamen bijdragen voor dezen dag binnen, zoodat ook nog een envelop met inhoud overhandigd werd, w^Jke allicht z’n bestemming kan vinden in een fonds voor de nabestaan den van de gevallen makkers van het Friesche Bataljon. De vrouwen van Tjimahi, die al de ellende van vroeger hebben meegemaakt, zijn zeer dank baar voor herstel van de orde en rust in dit gebied en meenden haar dank baarheid te moeten toonen met het presenteeren van een Friesche vlag, welke geborduurd is door een Euro peesche, Chineesche en Indonesische vrouw. Door den Plaatselijk Militair Com mandant werd Majoor Wiersma een zilveren beker aangeboden als wissel- prijs voor te houden schietwedstrijden. Na zooveel goeds over z’n bataljon gehoord te hebben, dankte Majoor Wiersma allen zeer hartelijk en memo reerde hierbij de gevallenen en gewon den. Het zoo spontaan aangebodene getuigt van de sympathie van de bevolking voor dit bataljon, dat als onderdeel van de Koninklijke Land macht hier z’n werk heeft gedaan en als zoodanig die geschenken gaarne aanvaardt Tenslotte wenschte de ver trekkende bataljonscommandant de burgerij het beste toe en werd een driewerf hoera op Tjimahi aangeheven, welke geste gerepliceerd werd met een even uitbundig hoera op het Friesehe Bataljon. Een zeer geslaagd afscheidsfeest l Bandoenger. (Van redactiewege verkort.) Voetbalnieuws „Workum” Fraaie overwinning van Workum I< Workum I< Zeemeeuwen I« Onze jongens pakten direct flink aan en weten reeds spoedig te doel punten. Onze spil krijgt de bal te pakken en geeft keurig door aan Klaas Dijkstra, deze rent langs de lijn, zet voor, en het is Slootjes die de bal voor het inloopen heeft. Zeemeeuwen probeert het ook doch de felle schoten van den gevaarlijken midvoor gaan juist naast. Mede door mooi werk van onze middenlinie is de voorhoede in goede conditie, maar paal en lat brengen eenige malen redding voor Zeemeeuwen. In buitenspel positie krijgt Slootjes de bal toegespeeld, aarzelt niet, en met een onhoudbaar schot via de binnenkant van de paal wordt het 20. Direct na de rust krijgt onze 1.vleugel de bal te pakken, geeft door aan Zweep die bij de cornervlag voorzet, waar Groenhof gereed staat en de bal onhoudbaar inschiet 30. Nu volgt een periode dat onze achterhoede zeer actief is, waar Genee met prima kop ballen in goede conditie is, en met zijn buurman steeds handelend moet optre den. Ook de Vries houdt van opruimen, en weet met verre trappen onze voor hoede steeds aan het werk te zetten. In deze periode krijgt Slootjes de bal van Zweep toegespeeld en schiet zuiver in, doch de arbiter meent buitenspel geconstateerd te hebben, en annuleert dit doelpunt. Even van te voren had Slootjes er reeds 4—0 van gemaakt. Daarna onderneemt Siepie de Boer een ren langs de lijn, passeert twee man en met een beheerscht schot weet hij er tenslotte 5—0 van te maken. Een heel mooi doelpunt I Workum heeft^ich iets vaster op de 3e plaats genesteld, doch morgen wordt het een kluif in Staveren, jongens laat zien wat jullie kunnen. Ons tweede gaat met jullie mee naar Bakhuizen. Dit wordt oppassen 1 Speel een enthousiast spel, en we hebben moed. De junioren A wedstrijd tegen IJ.V.C. (Ijlst) is door de Bond uitgesteld. Ook onze handbalclub zal haar eerste competitie-wedstrijd aanbinden tegen Leeuwarden. Zal er deze dag een kroon* op de slot-feestavond gezet worden Een ieder weet zijn taak, maar ook een ieder weet zijn plicht. Bedenk, dat in onze ver eeniging de sportiviteit boven winst gaat Mochten wij verliezen, wij zullen goede verliezers zijn. Het zijn de woor den die onze voorzitter uit «Koning Voetbal* tot ons sprak. Laat ze in vervulling gaan 1 Workum wist te winnen 11 Zaterdagmiddag-competitie program ma 2 November le klasse: Quick/de Valken-Workum (terrein Staveren) 3 uur, Zeemeeuwen Zwaluwen, Oranje- Nassau Blauw Wit'34,Heeg-Bakhuizen. 3 fes» Workum -y

Friso nl | 1946 | | pagina 1