Nieuws- &n Advertentieblad «voor Workum en omliggende gemeenten Jndië Zaterdag 9 November 1946 No 45 69ste Jaargang V 58 BONNI-NLIJST 24 zooals ik het zie. reserve reserve reserve, 47—5C reserve 47—1 brood 800 gram brood 47—2 brood 400 gram brood BURGERLIJKE STAND Ynstjürd OFFICIËELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN 47-6B ABONNEERT U OP „FRISO” PLAATSELIJK NIEUWS Bij de aangifte dienen te worden op Voor de week van 17 t/m 23 Nov. balden is Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Plaatst Uw familieberichten in „FRISO”. het moederland zeer levenswijze hier kan Klink dan en daverje Woansdeitojoun d’ Aid Fryske lieten, de seal yn it roun. It bistjür fan Kiite „Warkum”. vervolging door of vanwege den vijand, welk feit tengevolge heeft gehad dat de Boer gearresteeid en in een Duitsch concentratiekamp opgesloten is gewor den, en aan de aldaar doorstane ont beringen is bezweken. b. opzettelijk de vijand hulp.heeft verleend bij het opsporen en onscha delijk maken van illegale werkers. Met zoodat Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum T 57 Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gram kaas 100 gr. zelfr. bakm. 1600 gram brood 800 gram brood Verschijnt eenmaal per week Workum Van 31 Oct. tot en met 6 Nov. 1946. GeborenRenske dv Minze van den Akker en Syke Feenstra. Hans zv Anske Koch en Geertje Koopmans. GehuwdAlbertus Holkema, 64 jr en Roelofke Zandstra, 45 jr beiden te Workum. OverledenAaltje Hooper, 74 jr wed. van Jan Jorna. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook 2) 48—1 brood 48 1 boter 48—2 boter 47—1 melk 47—1 vleesch 472 vleesch 400 gram vleesch 47—1 algemeen 472 algemeen 47-4B 47-4C 47-5B X 57 X 58 100 gram chocolade of suikerw. geldig van 10 t/m 23 Nov. 1946. Zondag 10 November Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. Loos, van Hilversum. Nam. 5 uur ds J. v. Veen. Zaterdagavond 8 uur Avondgebed. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur dsG.de Groot (Geref.) Voorm. 9 enNam.2uur(zendings- preek) ds L. W. Korvinus, mission pred. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2.30 uur de heer J. Reiling van Groningen. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds J. Loos, van Hilversum. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink Hindeloopen Voorm. 9.30 uur nog niet bekend. (Doopsgez.) ’s Avonds 7-30 uur ds W. Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Lezen ’s Avonds 7.30 uur ds A. J. v. Djjk van Koudum. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. De Krite „Warkum” fan it Kr. Fr. Selskip, hat foar Woansdeitojoun 8 ure, yn „Ons Gebouw” wer in Fryske folkssjongjoun organisearre. Hwa ’t earder sa’n sjongjoun meimakke hat, sil ekdizze joun net graech misse wolle. De bidoeling fan sa’n joun is, de Fryske folkssang tichter ta it folk to bringen, en it Fryske folk, de moajje Fryske lieten, mai aide bikende, mar ek minder bikende wizen, wer sjongen to learep. De measte sangkjes sitte der al gaü yn, wylst inkelde n|je, in kear as hwat ynstudearre wurde. De hear Sybesma, dy ’t ek dizze joun wer bigeliede sil, hat er slach fan om de wizen deryn to krijen, en it folk sjonge to litten. Hwa forwachtsje we opsa’njoun? Alden en jongen, mênlju en frölju, feinten en fammen, m.o.w. hiel Warkum fan ’t Noard oant ’t Süd, en omkriten, sadat „OnsGebouw” oan ’e nok ta, groat fol wêze mai, en we krjje in echte Fryske folkssjongjoun. Openbare kennisgeving Stemmen bij volmacht. Bargemeester en Wethouders even goed realiseeren der gemeente Workum brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot en met 31 December a.s. ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te mogen stemmen. De gelegenheid daartoe is opengesteld voor den kiezer, wiens werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans in het gedeelte van het jaar, waarin een stemming valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, waar hij op de kiezerslijst is geplaatst. De echtgenoote van den kiezer, die in dergelijke omstandigheden verkeert, is eveneens bevoegd om bij volmacht te stemmen, voorzoover zij met hem in den regel buiten de gemeente verblijtt. Workum, 6 November 1946. Burgemeester en Wethouders voorn., W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, suiker, koffie, thee en zoo mogelijk cacaopoeder. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch per veertien dagen ontvangt. KOUDUtó. Op de voordracht van Gemeente-Ontvanger voor de gemeente H. O. N., gecombineerd met Hinde loopen, zijn de volgende personen geplaatst: J. Boersma Ternaard en A. Postma Middelstum. 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 12 liter melk Sint Nicolaas komt. Op uitnoodiging van de afd. «Volksonderwijs* heeft St. Nicolaas besloten dit jaar in levenden lijve een bezoek te brengen aan de openbare lagere school alhier. Klein Artis Zooals een advertentie in dit nnmmer aangeeft komt het museum schip >Klein Artis* ook naar Workum. Wekenlang heeft deze interessante boot te Leeuwarden gelegen en het bezoek was daar zoo groot, dat de tentoon stelling tot 2 maal toe met een week verlengd moest worden. Wij twijfelen niet of ook hier zal «Klein Atlis» veel belangstelling ondervinden. Een goed overzicht van het tentoon gestelde is niet te geven, daarvoor is de1 verzameling te groot. Maar enkele dingen, die zeker niemand over het hoofd mag zien, willen we toch even memoreeren Hoe vaak hebben we bijv, voor de radio gehoord of in de pers gelezen over de coloradokevers Maar wie kent deze geduchte aardappel- vijand In »Klein Artis» kunt U ze zien. Evenals de kleinste vogeltjes ter wereld, de Kolibri’s, waarvan 20 stuks samen 1 ons wegen. Bij de collectie schelpen ziet men pareloesters met parels er in. En de eetbare vogel nestjes, waarvan we reeds op de schoolbanken hoorden vertellen ont breken evenmin. De Moluksche Zeetuin geeft een prachtige kijk op het dieren leven van de Indische zeeën. Van de levende collectie noemen we een zeer makke vos, leuke apen, die natuurlijk ieders belangstelling hebben, evenals de «griezelige» slangen. De aquaria bieden een pracht van tropische visschen, waarbij de sluierstaarten, dit zijn visschen met 2 staarten. Plaatsruimte belet ons nader op alles in te gaan, doch wij hopen met deze enkele gegevens ook Uw belangstelling opgewekt te hebben, deze alleszins interessante en leerrijke expositie te gaan bezoeken. V.V. „Workum”-nieuws Q.V C. I—Workum I 5—3 In een uitstekend gespeelde wedstrijd is het Workum niet gelukt de puntjes mee naar huis te nemen. Het begin was zoo hoopvol, toen met de wind in de rug goed opgebouwde aanvallen ondernomen werden en reeds na 4 minuten spelen, Slootjes ons de leiding bezorgde. Het spel golfde heen en weer, tot tenslotte de scheidsrechter bij een aanval van de combinatie naar de witte stip wees, waarom Ook de aanhangers van de tegenpartij stonden dit zich af te vragen, maar de voorsprong was hierdoor veranderd in een gelijke stand. Niet onmoedigd door deze onverdiende tegenslag trok Workum telkens weer ten aanval, de bal kwam bij Groenhof, deze gaf direct door aan 1.buiten Dijkstra, die niet aarzelde 21. Even later kogelde Groenhof zelf in 31. deze stand kwam de rust, we alle hoop op een goede uitslag hadden, maar helaas, toen de spelers het veld weer betraden was de wind aanmerkelijk sterker geworden, en Q V.C. knalde er nu lustig op los. Workum werd meerendeels op eigen helft terug gedrongen en ging tenslotte eervol met 53 ten onder. WORKUM. Beroepen bij de Geref. Gemeente te Middelstum (Gr.) Dr. D. S Attema, alhier. 48—1 melk 48—1 vleesch, 48—2 vleesch 100 gram vleesch 48—1 algemeen 100 gram kaas 48—2 algemeen 100 (gr. zelfr. bakm. 48—3 algemeen 500 gr. bananen (voorinlevering) L. R. „De Mustangs” 29 Oct. Hedenavond kwamen de leden van de Landelijke Rijvereeniging >De Mustangs» injaarvergaderingbijeen in Hotel >De Wijnberg» alhier. De voorzitter, de heer A. W. Buning opende de vergadering en wenschte I instructeur en leden allen hartelijk I welkom. Daarna gaf hij een kort over zicht van wat er dit jaar gepresteerd was en spoorde de leden aan om nog meer hun best te doen, want we staan voor een jonge véreeniging wel hoog maar moeten zien nog meer te bereiken. Hierna werden de notulen van de I vorige vergadering voorgelezen en I onveranderd goedgekeurd. Het finan- I cieel verslag, rekeningen en boekhou- I ding werden door enkele leden nagezien en in orde bevonden. Ook op het I jaarverslag van de secretaresse werden I geen op- of aanmerkingen gehoord. Dit «as allemaal goed verzorgd. Daar er enkele leden van het bestuur bedankten, kwam er eenige verandering. Mej. E. de Vries als le secr. en de heer D. U. van der Meer als penningm. stelden zich niet herkiesbaar, terwijl de 2e secr. mej. G. A. Bouma door omstandigheden het bestuur al eerder had verlaten. Hiervoor werden gekozen le secr. de heer P.J. Kuipers; 2è secr. mej. A. de Boer; penningm. de heer H. Westerhuis. Na de afrekening van de contributie I volgde de rondvraag, welke niet veel opleverde. De instructeur, de heer Dijksterhuis, had evenwel nog een verzoek aan alle leden, nl. om trouw de rijlessen te bezoeken en splitste daartoe het ledental in twee groepen om op Maandag- en Zaterdagmiddag te rijden. Bij sluiting der vergadering bedankte de voorz. alle leden voor hun mede werking en trouwe opkomst en sprak hij de wensch uit dat onze rijvereeni ging nog lang mag voortleven. Krite „Warkum” R.F.B. Tiisdei 5 Nov. haldde üs Krite har earste gearkomste yn dit winter- healjier. Fan 't simmer, sa sei üs foar- sitter yn syn iepeningswurd, hawwe wy oars net dien as in boattocht meitsje mar nou moatte wy wer warber wêze. Earst sjongen wy inkele Fryske lieten. Doe hearden wy mei oandacht, hwant it wie de moeite wurdich, nei it for- slach dat ien fan üs leden ütbrocht oer it stüdzjekamp, dat ütgeande fan it R F B fan 't simmer yn Gaesterlan It üntstean, it doel en de wurkwize fan sa’n kamp waerd troch IJpma yn in tige moaije biskriuwing ütskildere. Nei in koart skoft wie it wurd oan juffer Veldman. Die it ünderwurp dat hja keazen hie, earst hwat frjemd oan, it blykte al gau dat hja de folie bi- langstelling hie fan alle bywêzigen. It slagge har om oan 'e ein ta de oan dacht fan de harkers(sters) fêst to halden. It wie yn ’e es. Inkele fragen waerden biandere. It halden fan in folksdounskursus is noch yn bisprek. Noch efkes waerd der skotst en songen, doe folge de sluting. Bijzonder Gerechtshof. In de zitting van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden op 19 Nov. 1946 zal o a. terechtstaan Leeuwke Bollema, geboren 15 April 1904, van beroep postbode, wonende te Workum, thans geinterneerd. Hem wordt telaste gelegd dat hij I. op een tijdstip in of omstreeks de maand December 1943, te Workum, opzettelijk aan een Duitschen militair heeft medegedeeld, dat Sjouke de Haas uit Workum zich in de kapperssalon van Jan Veldman zeer anti Duitsch had geuit, en daardoor opzettelijk de Haas voornoemd heeft blootgesteld aan opsporing en vervolging door of van wege de vijand, welk feit tengevolge heeft gehad, dat de Haas door of vanwege de Duitsche politie werd gearre steerd en gedurende eenigen tijd van zijn vrijheid beroofd is geworden II. op een tijdstip in of omstreeks de maand Maart 1945, te Sneek, opzettelijk aan een Duitschen politie ambtenaar heeft medegedeeld, dat Jurjen de Jager, Schelte Visser, Simon Visser, een de Boer, een Couperus en een Beinema, allen te Workum, z.g. illegaal werk zouden verrichten, en daardoor de vorenbedoelde personen opzettelijk heeft blootgesteld aan op sporing en/of vervolging door of vanwege den vijand III. op een tijdstip in of omstreeks de ‘maand April 1945, te Workum, opzettelijk ten voordeele van den vijand zijn medewerking heeft verleend bij een alstoen aldaar door de Duitsche politie gehouden razzia op Nederlanders, die naar verdachte wist, door den vijand van vergrijpen tegen de vijandelijke bezettende macht werden verdacht, door opzettelijk aan de bovenbedoelde Duitschers de woningen aan te wijzen van door dezen bij die gelegenheid gezochte personen, en aldus opzettelijk den vijand hulp heeft verleend IV. op een tijdstip in of omstreeks de maand Februari 1945, te Woudsend, opzettelijk ten voordeele van den vijand als lid van de Nederlandsche Landwacht zijn medewerking heeft verleend bij een alstoen aldaar door de Duitschers gehouden razzia op Nederlanders, die naar verdachte wist, door den vijand van vergrijpen tegen de vijandelijke bezettende macht werden verdacht, hebbende hij alstoen opzettelijk deel genomen aan de bewaking van de bij de boven omschreven razzia gegrepen Nederlanders, en aldus opzettelijk den vijand hulp heeft verleend V. op verschillende tijdstippen in of omstreeks het eerste kwartaal van 1945, te Sneek, telkens opzettelijk als lid van de Nederlandsche Landwacht bewakingsdiensten heeft verricht bij door de Duitsche politie als gevangen ingesloten Nederlandsche burgers, en aldus opzettelijk den vijand hulp heeft verleend VI. op een tijdstip in of omstreeks de maand Augustus 1943, te Workum, opzettelijk ten voordeele van den vijand bij den luitenant der Marechaussee J. Rebel, die, naar verdachte van te voren van deze Rebel vernomen had, een onderzoek wilde instellen naar perso nen, die zich aan illegale werkzaam heden zouden schuldig maken, de aandacht heeft gevestigd op Douwe de Boer te Workum, als zoude deze illegaal werkzaam zijn en daardoor a. de Boer, vorenbedoeld opzettelijk heeft blootgesteld aan opsporing en 48—1D reserve 800 gram brood 48IE reserve 250 gram rijst 482E reserve 300 gram bloem 48—4 algemeen 2 kg. appels of peren Aangifte van verhuizing. Bargemeester en Wethouders van WORKUM vestigen nogmaals de aan dacht van belanghebbenden op de verplichting om van elke verhuizing, zoowel binnen als buiten de ge meente, ten spoedigste aangifte te doen ter gemeente-secretarie. punten rondom Tjimahi bleven bezet door andere troepen. Na de «Bandoeng- periode» werden de Friezen weer naar Tj imahi verplaatst maar ditmaal zouden wij de aldaar gelegerde Britsch Indiërs aflossen en werden wij de eenigste troepen ter plaatse. Spoedig hierop volgden de acties rondom Tjimahi elkaar snel op, omliggende plaatsjes en kampong veilig gesteld en ons gebied besloeg weldra verscheiden km2. Een mooie taak lag voor ons open. Zienderoogen veranderde Tjimahi, de stellingen binnen de plaats verdwenen de een na de ander militairen en koelies werkten gezamenlijk als hing hun leven ervan af. In samenwerking met de plaatselijke genie werden ontelbare ritten naar boven in de bergeu gemaakt om de aldaar aanwezige waterbronnen van Tjimahi weernormaal te doen functioneeren. Alle hands kwamen aan dek, zoowel burgers als militairen, om Tjimahi weer van elee trisch licht te voorzien. De koelies stroomden binnen en boden hun diensten aan, blij weer bij hun oude baas te kunnen werken nu de extrimis- ten hen niet meer konden bedreigen. Zoowel burgers als militairen weikten met een enthousiasme, dat nauwelijks is te beschrijven. Dagelijks zagen we Tjimahi groeien. Vele moeilijkheden waren er echter te overwinnen gebrek aan materiaal maakte ons vernuftig in het maken van allerlei hulpmiddelen. Morgen gaat het eerste e.ftal naar Bakhuizen en dit wordt ook een zware wedstrijd, maar «hurry op», jongens. Bakhuizen IIWorkum II 2 3 In een tamelijk ruw gespeelde wed strijd is het Workum gelukt nog steeds ongeslagen te blijven. Er werd met wisselende kansen gestreden met Wor kum iets in de meerderheid. Tegen het einde werd door het benutten van een strafschop de winst binnengehaald. Alle belangstelling was deze middag aan het le elftal de Staveren gewijd, hetgeen voor het 2e een teleurstelling was, want nu konden de Workumers zelfs niet een eigen grensrechter aan wijzen, De feestavonden, welke de v.v. Workum» haar donateurs, leden en verdere belangstellenden vorige week aangeboden heeft, zijn allemaal druk bezocht geweest en beteekenden een mooi stukje voetbalpropaganda, vooral door de revue, waarin Koning Voetbal z’n woorden met allerlei flitsen aan schouwelijk maakte. In die koninklijke aankondigingen werden weliswaar spij kers met koppen geslagen, maar deze rol, hoewel uitstekend gespeeld, was o.i. te zwaar en te veel uitgewerkt. Overigens over samenstelling en strek king van dit stuk niets dan lof. De verschillende tafreeltjes werden heel mooi uitgevoerd, de décors waren soms verrassend leuk en voor de zangnum mers had men beste stemmen gekozen. De pleidooien voor sportiviteit en vriendschappelijke, trouwe clubgeest waren wel buitengewoon sympathiek De feestavond» was vooral met de aardige lichteffecten bij diverse sport- oefeningen en fraaie costuums in de Olympus finale, eveneens een schitte rend kijkspel, terwijl bij het gezongen gedeelte 't publiek tenslotte ook uit bundig meejubelde. Alle medewerkenden, en in het bij zonder het volijverige bestuur, hebben hun vele moeiten wel beloond gezien met deze geslaagde avonden. Ver schillende zakenlui hadden voor de verloting diverse prijzen beschikbaar gesteld, waaronder zeer begeerens- waardige artikelen, zoodat ook deze attractie voor de noodige spanning zorgde. De stemming was iedere avond prima en met den wensch van den voorzitter, den heer J. Stam, om deze mooie sportvereeniging te steunen, kon ieder zeker van harte instemmen. overgelegd de persoonsbewijzen en stamkaarten van alle gezins leden en inwonende personen wie de aangifte betrekking heeft. Bij niet-nakoming van deze verplich ting stelt men zich aan vervolging bloot. W -rkurn, 7 November 1946 Burgemeester en Weth van Workum, W M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Ons verblijf in TJIMAHI Nu het bataljon «FRIESLAND* Tj mahi vaarwel heeft gezegd, leek het ons wel interessant om iets te vertellen over de opbouw van deze plaats en wat voor aandeel de militairen daarin gehad hebben. Onderstaand is van een stadgenoot, die dit alles van dichtbij heeft meegemaakt. Reeds vele brieven gingen van onze O.V.W.-ers naar de Zuid-Westhoek, menigeen sprak over onze jongens, zoowel zij, die met ons sympathiseeren als anders denkenden en toch verkeeren wij allen in de veronderstelling, dat men zich in moeilijk onze indenken. Als we ons welke ideeën we hadden toen we hier kwamen en onze ideeën van nu, dan komen we tot de conclusie, dat die nog al verschillen en eerlijk gezegd gelukkig. Zoo langzamerhand beginnen we ons hier thuis te voelen tusschen de Indonesiërs, Chineezen en de oud- Indischgasten en we voelen ons,jahet is waar, heele Pieten bij degenen die nu met de >7 December Divisie» komen, waarmee we al kennis maakten. Als ik dan even terug ga naar de tijd dat we vanuit Batavia, waar we 14 dagen vertoefden, naar Tjimahi gingen en daar aangekomen direct tot een actie moesten overgaan, dan is er hier al heel wat veranderd, zoowel wat het Bataljon aangaat als de omgeving hier. In Tjimahi kon men voor onze komst het hoofd niet buiten de prikkel draadversperringen steken of men werd beschoten. Groenten en fruit waren sporadisch te krijgen. Tjimahi zelf en onze legering was omzoomd door zandzakken en mitrailleur-nesten met een mogelijke inval der extremisten was door allerlei stellingen binnen het kampenament zelfs nog rekening ge houden. Onze jongens waren de eerste Hollandsche troepen die men daar na de bezetting te zien kreeg en een zucht van verademing ging op onder de bevolking. Nog zie ik de voorberei dingen voor de eerste actie, die een veilingstellen van de plaats Tjimahi ten doel had, voor me. Niet helemaal zonder zenuwen werden de orders rondgedeeld en buiten de plaats de aanwezige strategische punten bezet. Er viel »Oh, wonder» geen enkele vijand te bespeuren bij deze actie. Er werd bijna geen schot gelost, alleen enkele «verdachte» individuen werden opgebracht. Direct hierop werden wij overgeglaatst naar Zuid-Bandoeng, de 3 liter melk reserve 100 gram kaas 47—4 Algemeen 2 kg. appels of peren Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook 2) 471 boter 125 gram boter 47—2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 47—3 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 100 gram vleesch

Friso nl | 1946 | | pagina 1