Njiuws- en Advertentieblad ,voor Workum en omliggende gemeenten Ou nieuwe Postaieven AANVULLENDE BONNENLIJST KIJK UIT Jndiè No. 46 Fan aid Hielpen. o 7-10 kf:ZZ 100 ct. 7 5 69ste Jaargang Zaterdag 16 November 1946 OFFICIËELE MEDEDEELINGEN BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN Om te bewaren Brieven '1 PLAATSELIJK NIEUWS 10 ct. 15 ct. 20 ct. Workum Van 7 t.e.m. 14 November 1946. Geboren: Wiebe, zv Hendrik ten Dam en Elizabeth Dykstra, Gehuwd en overledengeene. Uitgave van; Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 4 4 3 4 4 4 3 3 3 2 1 1 0 3 1 0 0 1 1 0 1 o 1 1 1 o 1 1 o o 1 1 1 1 1 2 0 1 0 7 5 4 3 3 2 2 1 1 0 7 6 5 3 3 2 1 1 0 0 3 2 2 0 1 1 1 0 0 o 3' 3 2 1 1 1 0 0 0 0 Verschijnt eenmaal per week inter lokaal 10 15 20 25 35 50 geldig van 10 t/m 23 Nov. 6 10 20 25. 35 50 4 3 2 1 1 1 0 1 0 o 5 10 mar allegjer diene hja hjar wie it dochs in geselliche bij onbewaakte overwegen zeven honderd gulden, toont wel aan dat de Nutsavonden dit jaar op be- Zondag 17 November Workum (R.;K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. van Veen, ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge Jeugddienst, in het kader van de wereld- gebedsweek der christen jonge mannen en vrouwen. Zaterdagavond 8 uur Avondgebed. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Ge-m.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2.30 uur de heer N. van Beek, Utrecht. Donderdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds J. van Veen. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uurds L. Brink. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink (H. Doop). Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds Bijlsma van Rotterdam. Nam. 1.30uurds. S. J. Wouda (afscheid). (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en ’s Avonds 7.30 uur ds A. J. v. Dyk van Koudum. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. H. Visser A. v. d. Akker S. Wiersma W. de Vries H. Spijksma L. Elzinga D. Kouwenhoven J. Faber Sj. Rekers W. Feenstra nader te bepalen datum weer ingevoerd. Buitenland Brieven tot 20 gram elke 20 gram meer Briefkaarten Drukwerken 4 ct. per 50 gram tot 20 tot 100 tot 300 tot K. Dijkstra D. Visser D. Mulder J. Kopen J. Welles G. Dijkstra P. Westendorp R. Dijkstra H. de Groot Sj. de Jong O. Dijkstra D. Dijkstra J. Dijkstra E. de Boer P Vlas A. Lageweg Tj. Folkerts M. v. d. Weide D. Kramer S. Valk WORKUM. Evenals uit verschillende andere plaatsen zoo nu en dan mel ding werd gemaakt van ingezetenen, die onderscheidingen hadden ontvangen voor tijdens den oorlog bewezen dien sten aan de geallieerden of voor hulp- verleening aan Amerikaansche of Engelsche militairen, zoo hebben ook een 5-tal inwoners onzer gemeente eervolle oorkonden toegezonden ge kregen. Deze onderscheidingen van de Britsche regeering en één in opdracht van den president der U. S. A., ge- teekend door generaal Eisenhower, zullen zeker een eereplaats innemen in de woningen van de heeren Frans de Boer, J. Keuning, R. Ottema, Bouke Jans Gaastra en Freerk de Jong, Heidenschap. Aan deze erkenning voor hun be wezen diensten zouden we hierbij, zeker namens velen, onze felicitaties willen verbinden. 7*/2 15 koar foar greateren indield to wurden. Sa kin men sjen, hwat er mei troch- setten birikt wurde kin en foar dy jonge leden is it dan ek tige oan- moedigjend, om mei to dwaen dit koar op to wurkjen, ta in heger peil en ta prestaesjes, hwerta in sjongkoar, mei gearbondeling fan goede krêften, yn steat steld wurde kin. Wy winskje dit koar ek foar ’e takomst alle goeds ta. Hjir folget noch de ütslach foar koaren, üt ’e neiste omkriten. 3e ófdieling: Gaast 181 p 2e pr., dir. G Kaspersma Idsegahuizen 210 p. Ie pr., dir. B. deVries; Parrega 196 p. Ie pr., dir. H. K. Pruiksma. 2e ófdieling Wons 199 p. 2e pr., dir. J. R. Blanksma le ófdieling: Makkum 225 p. lepr., dir. B. de Vries Nijega 215 p. 2e pr., dir. Sip Visser; Warns 213 p. 2e pr., dir. J. F. de Haan Bolsward 218 p. 2e pr., dir. S. Hoekstra Jr. It heechst oantal punten opWoans- dei bihelle it koar fan Kollumerpomp mei 240 punten. Dan folge it Warku- mer koar mei 230 punten. 55 koaren diene oan dit priissjongen mei. Fryske Brief 62. En lit üs dan nou ris in kear in reis meitsje troch it Warkum fan in fjirtich jier forlyn. Ja, it seach er yn üs stêd doe al hwat oars üt as nou tiids en de minsken bipraten ek hiele oare ünderwurpen as wy nou. Mar yn ien ding steane wy mei de minsken fan doe lyk, wy prottelje oer fan alles en noch hwat, dat die men in fjirtich jier lynek. It wie oan it bigjin fan 1906, dat de minsken it raer opseine oer in nije wet dy ’t in 1905 oannommen en foartdaliks bikreftige wie. Deryn waerd oarnearre dat: „met uitzondering van kruiwagens, kinderwagens en daarmee gelijk te stellen rij- en voertuigjes, moet elk rij- of voertuig, waarmede over een kunstweg wordt gereden, tusschen een uur na zons ondergang en een uur vóór zonsopgang voorzien zijn van minstens een lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de linkerzijde, voorwaarts een helder wit licht uitstraalt’'. It moat nou ek al net malder wurde, seine de minsken. Wy hawwe oan ’t nou ta jimmerwei sünder Ijocht op 'e karre riden en it gyng altyd goed. Dy hearen der yn den Haech, witte langer ek net hwat hja ütfine sille, mar it komt lyk as mei alles wer op ’e mindere man del. Ja, sa sahwat jsvaerd der doe praten. Mar dat it yn de minsken har eigen bilang en foar eigen feilichheit wie, der prakkesparre men netoer. It forkear wurde sa stadich oan drokker, men seach sa nou en dan alris in auto' of in stoomfyts lans de dyk fleanen, dos in Ijocht op in wein of karre wie grif wol nedich. En de tiid dat it forbean wie, om mei in auto yn Warkum to kommen, lei al efter üs. (It mei my noch tinke, hoe ’t it hiele Warkumer pelysjekorps yn aksje wie, as immen it weage om mei in auto yn ’e stêd to kommen.) Mar lyk as ik sei, der waerd raer prottele. Yn in kranteütdy dagen fyn ik in ynstjürd stik, ündertekene troch in „werkman”. It komt hjir op del: As de hearen jouns fan’e soasjeteitthüsbinne, dan kinne de lantearnen lans de stêd wol üt. As de arbeiders moarns ier nei ‘t wurk geane, kinne hja yn in tsjustere stêd omknoffelje. It soe frijhwat better wêze, as men de lantearnen de stêd lans barne liet, dan hie men op weinen en karren gjin locht nedich. Der waerd <^at jiers aerdich ansjovis fongen, foaral yn Warkum en Hynljippen'wie men dübbeld en dwers tofreden. En it móat sein, itleane de earste wikemanich ek wol. De priis wie doe 8 goune de tüzen. Mar al gau sakke dat op 7.40. De heechste fangsten wiene 20.000 de beug. Mar it duorre net sa malle lang, of de keaplju falmeast de salters,) woene net mear jaen as 6.40, dat wie dos samar in goune minder. De fiskerlju pür, mar de keaplju hiene it heft yn ’e bannen. „Tügersdei“ 1906 wie der yn Warkum hwat bysrtnders. Plaatselijk Belang hie in 'Etalage-wedstrijd“ ütskreaun. It wie de earste kear dat der soks wat op tou set wurde. En it slagge bütengewoan, nea hat men safolle moaije ütstallingen sjoen as doe. De priizen waerden bihelle troch: J.Bandstra.S. J. Dykstra, D. Faber, Firma S. S. Gaastra en Th. Tjeerde (firma N. Troste). It feest- waerd bisletten mei in fakkel- en lampionoptocht, hwer ‘t hünderten oan meidiene. FRISO. Begrafenisrechten. De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat er in de maand November ter S cretarie in de gewone kantooruren, gelegenheid be staat tot het betalen der grafrechten. Na dien tijd zal over het bedrag per postkwitantie worden beschikt. Workum, 25 October 1946. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPED1JK VAN VEEN. ter sprake, waarmee vroeger prachtige resultaten behaald 25 zooals ik het zie. Ons verblijf in TJ1MAHI Terwijl de geweercompagnieën rus teloos patrouillieerden voor de veilig heid van het ons toegewezen gebied, deed de rest alle mogelijke moeite om Tjimahi, zoowel als het inmiddels op de extremisten veroverde Batoedjadjar, weer een normaal aanzien te geven. Onze Bataljons Commandant deed het zijne daartoe bij deze was name lijk benoemd tot Plaatselijk Militair Commandant en had alzoo het opper commando. Een der ergerlijkste dingen in zijn oogen was, dat de meeste bur gers nog net zoo in de kampen zaten als voorheen, terwijl er vele huizen leeg stonden, die echter nog opgeknapt moesten worden. Rondom deze kam pen, de normale steenen gebouwen der vroegere legeronderdeelen, waren allemaal naast het prikkeldraad ook nog rieten schuttingen, paggers, ge maakt, dateerend uit de Jappentijd. Aangezien deze schuttingen vol zaten met ongedierte werd opdracht gegeven deze alvast te sloopen. Dit wekte een storm van verontwaardiging onder de kampbewoners. Deze kampgeest is wel het ergste wat me daar opviel. Achter de schuttingen zat men n.l. rustig op een oude luie stoel op of naast een hoop afval. Niemand dacht er zelfs maar aan om de omgeving van de kamer, waar in men woonde eenigszins schoon te houden. Kleine ronde blikjes, oude kistjes, ja eigenlijk alles bewaarde men als een kostbaar kleinnood. In de Jappen tijd logisch, maar na onze komst in onze oogen idioot. De kampgeest was er echter moei lijk uit te krijgen, dit bleek wel toen onze Bataljonscommandant opdracht gaf om ieder gezin een huis te geven. Hij verwachte toen blijde gezichten, in plaats daarvan kwamen allerlei be zwaren naar voren. Doortastend als hij is werd opdracht gegeven, dat binnen 14 dagen de kampen leeg moesten zijn. Nog hoor ik een Europeesche dame zeggen, dat ze altijd een hekel aan de Jappen had gehad maar dit nog erger vond, ’t Was echter voor het welzijn van de menschcn zelf. Europeanen, Chineezen en Indone siërs, ieder gezin kreeg een huis. Binnen de vastgestelde tijd was dit gebeurd en nog 14 dagen later zag men de resultaten er van. Toko’s werden geopend, de passar ging bloeien als te voren, van heinde en ver kwamen de Indonesiërs hun groenten en vruchten aanbieden, als ook kippen, geiten enz. tegen ruiling van kleeren. Nog is het voor ons een raadsel, waar de Chineezen zoo gauw een dergelijke voorraad van allerlei artikelen vanpaan halen, de hoofdzaak is echter dat het er is. Zwembaden werden door ons in orde gebracht, wegen verbeterd, telefoonlijnen her steld, een groote garnizoenscantine Mij. tot Nut van ’t Algemeen. Onder voorzitterschap van den heer IJ. Oosten kwam het Departe ment Workum van de Mij. tot Nut van 't Algemeen in huishoudelijke vergadering bijeen. Zoowel notulen en jaarverslag, voorgelezen door den se cretaris, den héér L. H. Bogtstra, als rekening en begrooting van den pen ningmeester, den heer S. Gaastra, werden onveranderd goedgekeurd. In ontvang en uitgaaf, ruim dertien en met veel moeite in elkaar gezet, in één woord, we voelden ons met de burgers >thuis< in Tjimahi. Maar niet alleen werd er in de plaats hard ge werkt, ook de tani’s (=boeren) werkten met hetzelfde enthousiasme op de sawahs. Waren bij onze komst de sawahs nog woest en verwaarloosd, al spoedig veranderde dit en werden ze met man en macht bewerkt en reeds staat de eerste rijst te rijpen. Deze periode ligt weer achter ons. Tjimahi heeft feestelijk afscheid van ons genomen en haar dankbaarheid uitgedrukt in het aanbieden van een feestdag met als hoogtepunt het over handigen van een Friesche Vlag. Een gevoel van dankbaarheid vervulde me, toen een vooraanstaand iemand in Tjimahi tegen me zei „Als men Tjimahi noemt, noemt men «Bataljon Friesland», noemt men «Bataljon Friesland», dan noemt men Tjimahi”. V. V. Workum. Bakhuizen IWorkum I 22. Over deze wedstrijd het volgende Reeds in de eerste minuut weet Bak huizen de score te openen doordat Wouda de bal mist en onze rechts back de aanval niet kan onderschep pen, waardoor de voorhoede van B. een goedkoop doelpunt kan maken. Workum laat zich echter niet ontmoe digen en uit één der aanvallen van W. hamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 1110 gr. 3 potjes] pindakaas. 47—8 algemeen 125 gram koffie 47— 9 algemeen 50 gram thee Bonkaarten KD, KE 612 (Strook 2) 48— 6, 48—7 algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of500 gram jam, stroop enz. of 370 gram 1 potje] pindakaas. Tabakskaarten enz. T 58 2 rants, tabaksartikelen 20 gram 100 gram 300 gram 500 gram 500 tot 1000 gram 1000 tot 2000 gram Briefkaarten enkel dubbel Gedrukte stukken: tot 500 gram 2 ct. per 50 boV. 500 - 750 gram bov. 750—1000 gram *bov. 1000—2000 gram Postpakketten tot 1 kg 1-3 kg 3—5 kg Verzending zal kunnen geschie- 30 ct. 45 ct. 60 ct. 80 ct. Competitiestand van de Damclub O. G. 1ste Klasse Ges. Gew. Gel. Pnt. 4 3 3 3 3 3 1 4 0 4 2 de Klasse Ges. Gew. Gel. Pnt. 4 4 3 3 3 2 2 1 4 2 3de Klasse Ges. Gew. Gel. Pnt. 8 3 3 3 2 2 1 0 lokaal gram 25 ct. 35 ct. 50 ct. Oen Hylpen.*) Kom soeng no mei fan d'alde sté Oen Frise wal nei ‘t west! Dy hook, trè kanten yn ‘e sé De fèadde oen ‘t land test. Dos Hylpen, Hylpen, ja wol aid, Mar greatsk op ‘t fórgeslacht! Dot fadde oer hest heel de wrald De skippen ryk befracht. Troch storm ennódwear, naets en deis Nei Rus en Noor en Prüs. Jè kómen nei so‘n graten reis Wur tjian de winter thüs. Ja, sommes alle man op sé En wintes wur yn hüs, Jiald yn ‘e püng, dot wead alré Fór wiif en bon gin krüs. En yn ‘e sté der wead 'n pracht Fan hüzen likj en graet, Beskildere mei blomm1 en krol Heel künstich ynderdaed. En op ‘e strete froulied, bon, Geklaeid so lêacht, so boent, Dot liken blommen allegaer, So fier men soog yn ‘t roend. En den de tael, wol sober, had, [Och, ‘t libben mekket dot By striid tjian wynd en wettergolf] Mar ek wur seft en glod. Het Frys, ja, dot ys floeiender, Dot ys klynkklaer mesyk. Mar 't Hylpes ys....? feforme Frys By ’t stormjen op ’e dyk! So tynk yk mar. Of hek ’et mis? No, meensken, dot ys niks. Mar ’k sis„Hylpen, bliuw Hylpen’’lang, Yn all' opsichten fiks! De hele wrffid feroret, no? Mar Hylpen bliuwt gelyk Yz-er één sté, so kant, so lêf Yn heel üs koninkryk M. P. v. d. K. Ajme ’t soenge wolle, ken ’t op ’e wiize fan: Wien Neerlandsch bloed. Den mujme de oenleste rigel ma so begonne: Er is gin sté, ens. 20 ct. 12'/2 ct. 12*/s ct. uitgebracht van de controle Nutsspaarbank. In de vacature-Wijma werd tot be stuurslid gekozen de heer J. Stam, terwijl tot commissarissen van de spaarbank herkozen werden de heeren L. H. Bogtstra en A. Hazevoet. Tot leden van de controle commissie wer den gekozen de heeren B. C. Noord- hoff en J. Stam. Na eenige bijzonderheden omtrent de te Amsterdam gehouden vergade ring sprak de voorzitter nog met waar- deering over het werk van enkele vroegere en tegenwoordige hoofdbe stuursleden. Het winterprogramma kon niet gemakkelijk vastgesteld worden omdat de keus beperkt was wegens de vage condities omtrent tijd en vergoeding. Vrij zeker zal de laatste avond het bekende «Krite toaniel Boalsert» op treden, terwijl daarvoor een goede filmvoorstelling aangeboden zal worden, vermoedelijk te Sneek en dan voor leden met één introducé. Verder een avond, waar men óf op reiservaringen, óf ©p declamatie vergast zal worden. Bij de rondvraag kwam het jeugd werk zulke werden en waarvoor bovenal de jeugd steeds veel animo had. Een geschikte lokaliteit is ’t grootste bezwaar, want met de materialen zou 't wel zoo’n beetje te schikken zijn en overigens wordt alle medewerking van het bestuur toegezegd. De vroegere leiders van die handenarbeid cursus, de heéren W. R. de Jong en J. Stam verklaren zich bereid een mogelijke hervatting te onderzoeken. De voorz dankte deze heeren voor hun bereidwilligheid en de overige leden voor hun belangstelling, waarna sluiting. Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook 2) 47—7 algemeen 750 gr. suiker, boter- Folkssjongjoun. Foar it earst in dizze winter is Woansdeitojoun wer folkssjongen bal den yn «Ons Gebouw». De foarsitter, master Terpstra, iepene, liet sjonge en gong foar yn gebet. Yn syn iepeningswurd wiisde hy op it greate bilang foar üs folkseigene det wy mei it sjongen fan dy moaije aide Fryske sangen wer forstean leare hwat of it Fryske liet foar üs to bitsjutten hat. De lieding birêstte fieders wer by de hear Sijpersma en it gyng mar tige skoan. Net in great tal wiene opkommen, bést en sa joun. It bistjür hie ek nog in moaije set üthelle om in priissprekkerij to balden foar manlju en froulju. Jiffer Nel Zweedijk, de jongste fan ’e froulju dy ’t meidiene, moast prate oer «Freed- zjen» en helle dermei de le priisin doaze «bonbons», mar by de manlju kaem it pakje «shag» yn h&nnen fan de aldste en wolJan Visser, dy oer «Hwat moatte wy dwaen om Frysïan er wer boppe op to krijen« sprekke moast. De karmasters wiene de hearen Boeijenga, Warkum en Postma Hei- denskip. De foarsitter brocht tank oan de hear Sijpersma en de karmasters, hwernei hy mei tankbea dizze joun sleat. As er wer 's sa’n joun balden wurdt, lit de seal dan stiiffol rinne, hwent nimmen sil ’r spyt fan krije sa’n sjongerij mei to meitsjen. den op een nader te bepalen datum. Aanteekenrecht 15 cent. Briefkaarten Postwissels: t/m f 12.50 t/m f 25.— t/m f 50. boven f 50.t/m f 200.— per f 50.— 10 ct. meer boven f 200.- t/m f 1000.- per f 100. - 10 ct. meer boven f 1000.— per f 500.— 10 ct. meer scheidener manier gehouden moeten worden. Bij monde van den heer J. Ro- bijns werd een bevredigend rapport op de Priissjongen to Ljouwert. Woansdei wie foar Warkum wol in dei dy ’t stie yn it teiken fan 'e sang. Hie de Krite «Warkum» fan it Kr. Fr. Selskip in sjongjoun organi- searre, hwerby hiel Warkum, jong en aid oproppen waerd, om oan dizze Fryske folkssang mei to dwaen it Kristlik Frysk Selsskip sêls stelde it bikende «Priissjongen» yn troch de koaren, oansletten by it Boun fan Kristlike Sjongkoaren yn Fryslan, dat trije dagen duoarre. Ek it Warkumer koar «Zingt den Heer», Dir. H. K. Pruiksma hat Woansdei oan dit priis sjongen dielnommen en bihelle yn 'e le ófdieling in le priis mei 230 pnt. Dit is in tige mooi sukses op de drege jounen dy 't foaróf gien binne, as men bitinkt, dat er by dit koar sunt fan 't simmer by it balden concours hjir to Warkum gans foroaring kaem is, troch dat hiel hwat aide leden der by wei rekken, en it al net sa great koar, dér in steal nije leden by krie, dy ’t eigent’lik noch to jong wiene om by in datum. Aanteekenrecht 15 cent. Expresserecht 15 cent, wordt op B

Friso nl | 1946 | | pagina 1