Workum en omliggende gemeenten I i- 4 Nieuws- en Advertentieblad voor No. 47 Zaterdag 23 November 1946 69ste Jaargang 49—3 boter BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN uur D. Tjeerde en A. Westerhuis, leden. de heer K. Mast. I I Workum Van 6 Nov. tot en met 20 Nov. 1946. GeborenWiebe zv Hendrik ten Dam en Elizabeth Dykstra, Akke dv Freerk Dijkstra en Doetje Hielkema, Klaas zv Gerrit de Jong en Martha Kuindersma. Gehuwdgeene. Overleden: Maryke Terpstra, 75 jr, te He- melum, Anne Mulder 72 jr, weduwn. van Aaltje Baas. 5 4 4 4 4 4 3 5 3 0 0 3 3 1 1 2 1 1 0 0 0 0 0 o o o 1 2 2 4 3 0 0 Uitgave van: Fa, T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 8 7 5 5 5 3 2 1 0 O 0 Verschijnt eenmaal per week CORRESPONDENTIE. ’tWas ons niet mogelijk alle inzendingen voor dit no. een plaatsje te geven, hetgeen voornamelijk z’n oorzaak vond in de late ontvangst. Maakt toch geen misbruik van onze inschikkelijkheid, want dat wordt voor anderen en voor ons vaak een teleurstelling. Zendt advertenties en berichten dus too spoedig mogelijk in. Dank U I Uitg. „Friso”. Onderscheidingen. Vermeldden wé in ons vorig no. vijf personen, die Atnerikaansche en Engelsche onderscheidingen hadden ontvangen, al spoedig bleek ons dat dit lijstje niet volledig was, hoewel we in de meening verkeerden dat dit de eerste uitreikingen in deze ongeving waren, die weldra door nog enkele gevolgd zouden worden. Intusschen bleken ook reeds de heeren A. M. Brandsma, Heidenschap, S de Vries, Markt, J. Krooijenga, Gebr. Deinum, Koopmans en Bonnema een zelfde erkenning voor bewezen diensten ont vangen te hebben. Voor de bezitters van die documenten lijkt ons deze attentie een genoegdoening van blij vende waarde. Zondag 24 November Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds A. de Jonge Zaterdagavond 8 uur Avondgebed. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur dr D.S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Lezen en Nam. 5 uur Dienst. Dinsdagavond 8 uur Zusterhulp. Woensdag- en Donderdagavond 8 E vangelisatie-Samenkomsten. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds. J. van Veen. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds S. D. Molenaar van Idsegahuizen Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen Niet ontvangen. Koudum (Doopsgel) Geen dienst. 49—1 melk 49-1 vleesch 49—2 vleesch 400 gram vleesch 49—1B reserve T""" 49IC reserve 800 gram brood Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook 3) 49—1 brood 49—2 brood 491 boter 49—2 boter BONNENLIJST geldig van 24 Nov. t/m 7 Dec. 1946. oprecht berouw van, terwijl uit het feit dat hij in het plaatselijk vereeni- gingsleven verschillende bestuursfunc ties bekleedde, toch allerminst blijkt dat hij in W. zoo gehaat was als men thans laat voorkomen. Ook met het oog op z’n gezin met vier kinderen vraagt hij tenslotte uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen op 3 December a.s. De districtsraad voor Workum is thans als volgt samengesteldA. Gaastra, voorzitter, G. Bakker, Th. 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk l 100 gram vleesch 49—1 algemeen 200 gram kaas 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 12 liter melk zou ’t worden V. V. „Workum” nieuws. Workum IOranje Nassau I 2—2. Op een terrein, dat heelemaal niet voor spelen geschikt was, heeft Wor kum» een gelijk spel uit het vuur ge sleept. De scheidsrechter moest ver schillende malen de spelers tot voor zichtigheid aanmanen. Oranje Nassau ondernam in de eerste minuten reeds goed opgebouwde aanvallen, welke niets opleverden, doch geleidelijk kwam ook Workum er beter in en uit één der aanvallen scoorde Groenhof de eerste goal. Enkele minuten later glipte dezelfde speler prachtig door de O.-N. verdediging heen, maar door de gladheid miste hij een zeker schij nend doelpunt. Het spel golfde wat heen en weer tot de l.-buiten van de tegenpartij de stand gelijk maakte met welke stand de rust kwam. Jammer dat in de tweede helft practisch alle aanvallen van Workum over links op gebouwd werden en daar zat deze middag wel de zwakste plek in de ploeg, ook mede door de gladheid. Het was één groote glijpartij, wat we het duidelijkst hebben gezien bij de 2de goal van O. N., toen onze back de Jong zou inloopen maar uitgleed, zoodat de midvoor, die zich deed kennen als een prima speler, de bal voor het inschieten had. Hierna pakte Workum nog eens enthousiast aan en was toen beslist sterker. Slootjes speelde zich geheel op de rechtervleugel vrij, gaf keurig door naar Groenhof en Zweep, waaruit laatstgenoemde de gelijkmaker scoorde. Beide partijen probeerden nog om de overwinning te behalen, maar de stand bleef ongewijzigd. Zaterdag krijgt Workum een zeer lastige wedstrijd te spelen en wel tegen Heeg. Hier wist de v.v. Heeg in de vorige ontmoeting te winnen en dat zal ze zeker willen repeteeren. Een H. de Vries H. H. van Dam J. U. Haagsma P. S. Westendorp J. Tjalma S. Sikkes D. de Vries Th. Westendorp W. M. Wink D. Tjerkstra E. Tjerkstra Daar de 2de en 3de klasse nog niet zijn gesplitst, konden deze klassen nog niet vermeld worden. Afscheid Ds. S. J. Wouda. HINDELOOPEN. Zondagmiddag nam Ds. S. J. Wouda afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier, wegens vertrek naar Rijperkerk en bediende voor het laatst het Woord naar aan leiding van 2 Cor. 12: 9a »En Hij heeft tot mij gezegdMijne genade is U genoeg, want Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht». In de predikatie deed Ds. Wouda steeds uitkomen de genade van God dat hij hier 5 jaar heeft mogen arbei den, soms in zeer moeilijke omstan digheden, maar steeds vooropstellend Jezus Christus, als het centrale punt. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook 3) 50—1 brood 50—1 boter 50—2 boter 492 algemeen 50 gram cacao 49—3 algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz. 49—1B reserve 1600 gram brood 49IC reserve 800 gram brood 49—2B reserve, 49—2C reserve 3 liter melk 49—3B reserve 100 gram kaas 49—3C reserve 1 ei Tabakskaarten enz, T 59 2 rantsoenen tabaksartikelen V 60 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken X 59 2 rantsoenen tabaksartikelen X 60 100 gram chocolade of suikerw. Voor de week van 1 t/m 8 Dec. zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak en suikerwerken. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch per Draisma, D. J. Dijkstra, B. Jongstra, veertien dagen ontvangt. Tot comptabele werd aangewezen i daverende verrassing zou ’t worden als ’t Workum gelukte te zegevieren, daarom jongens, bedenk dat deze tijd van ’t jaar zeer geëigend is voor ver rassingen, Landbouw-boekhoudcursus. 20 Nov. 1946. Belangstellenden voor een cursus Landbouw-Boekhou- den of een cursus Landbouwbedrijfs- leider verwijzen we naar een in dit blad voorkomende advertentie. Eerst genoemde cursus is bestemd voor jongeren en voor oudere landbouwers, die om bepaalde redenen niet meer een uitgebreid e studie willen maken, doch die toch een practische en een voudige cursus voor Boekhouden op prijs stellen. Ook geschikt voor Dames. Deze cursus kan voorts worden be schouwd als een zeer doelmatige in leiding op de studie Bedrijfsleider. De cursus voor Landbouwbedrijfslei- der is bestemd voor hen, die een uit- gebreider onderwijs wenschen. HEIDENSCHAP. Op de 28ste Na tionale Vrijheids Konijnen Tentoon stelling der G. K. V. te Hilversum, behaalde de ingezonden Witte Weener, voedster jong, van den fokker P. S. Westendorp, een Z. G. Voorwaar een mooi succes, daar er een zeer groote collectie Witte Weeners waren inge zonden. Competitiestand van de Damclub „Eendracht”, Heidenschap. 1ste klasse. Ges. Gew. Rem.Verl. Pnt. 2 1 3 3 1 1 0 1 0 0 o leider Haagsma genoemd warendit had hij moeten doen omdat hij zich door z’n soepele houding en om andere redenen het ongenoegen en wantrouwen van de duitschers op de hals had ge haald, aldus verdachte en daarom moest hij ook met die auto mee. De getuigen Huitema en Visser uit Woudsend verklaren dat Bollema bij een aldaar gehouden razzia de in de zuivelfabriek ingesloten gearresteerden bewaakte en toen de mare zich ver spreidde dat een geëvacueerde Lim burger hierbij doodelijk getroffen werd, had hij de opmerking gemaakt dat dit niets hinderde en nog meer fraais. Mej. G de Jong had ten behoeve van voornoemde getuigen aan Bollema 3 pakjes shag gegeven en geen beta ling voor de dien tijd dure gift ver langd. Hoewel van tevoren niet als voorwaarde gesteld had zij gevraagd om bemiddeling voor vrijlating van haar vrienden, wat toegezegd werd. Gstuige Bouma uit Scharnegoutum, bij wien voorjaar 1945 na huiszoeking o.a. wapens waren gevonden, werd naar Sneek gevoerd, vee en gereed schappen zijn kort daarop verkocht, r-aar zóó, dat dit later weer spoedig terug te bekomen was, doch van het huisraad enz. bleek vrijwat weggehaald te zijn, waarvan een belangrijk deel ten huize van verdachte teruggevonden werd. Tijdens z’n opsluiting te Sneek was getuige in de cel gaan zitten, omdat z’n beenen vermoeid en pijnlijk waren, doch Bollema die bewakings dienst had, voorspelde dat Bouma daar spoedig nimmer meer last van zou krijgen en dergelijke liefelijkheden meer, waarmee verdachte z’n Groot- Germaansche ideeën wel duidelijk illustreerde. Getuige Beute kon als medegevan gene de verklaringen van Bouma bevestigen. Dat geen slachtoffers gevallen zijn, was te danken aan de K.P. die de gevangenen in dit kritieke stadium wist te bevrijden. Getuige wed. D. J. de Boer gaf omtrent de vrijwel gelijktijdige arresta tie van haar zoon te Heerenveen en van haar man te Workum de gevraagde WORKUM. Voor het diploma Vak bekwaamheid kruideniers, slaagden de zer dagen onze plaatsgenooten de heeren A. Vogelzang, J. Vogelzangen IJ. Zeinstra. Bij de verkiezingen tot ambts dragers der Geref. gemeente alhier, werden gekozen br. E. Wouda tot ou derling en br. M. Vrij tot diaken. Consumentencrediet. In een op Vrijdag 15 November gehouden vergadering heeft de Burge meester, de Edelachtbare Heer Mr. W. M, Oppedijk van Veen, met een korte rede de voor onze gemeente ingestelde Districtsraad voor het consumenten crediet geïnstalleerd. Daarna gaf de gemeentesecretaris, de Heer D. van der Goot, een korte uiteenzetting om trent de inhoud en de strekking van de bepalingen inzake het Consumen tencrediet en de bevoegdheden en werkwijze van den Districtsraad. Medegedeeld werd, dat aanvraagfor mulieren uiterlijk tot 30 November 1946 bij den Districtsraad kunnen worden ingediend. (Gemeentehuis, Bu reau Sociale Zaken, waar de noodige inlichtingen worden verstrekt en voor lichting bij de invulling der formulie ren wordt verleend). Indiening van aanvraagformulieren na 30 November a.s. is niet meer toe gestaan. Het is niet noodzakelijk dat de ere- dietaanvrager in loondienst werkzaam isook personen, die tot andere groe pen behooren (gepensioneerden, kleine zelfstandigen en anderen) kunnen een aanvraag indienen. Het aanvragen van een crediet voor een gezin moet geschieden door het gezinshoofd. Alleen zij die niet in ge zinsverband leven kunnen zelfstandig een crediet aanvragen. Indien eenige bij familie inwonende personen een afzonderlijk gezin vormen, dient het hoofd van dit gezin een aparte aan vraag in te dienen. Inwonend dienst personeel behoort niet tot het gezin- Ook dit wordt als op zich zelf staand beschouwd en behoort, om voor crediet in aanmerking te komen, een afzon derlijke aanvrage in te dienen. Het crediet bedraagt ten hoogste voor een op zich zelf staande f100. voor een gezin van 2 personen - 300. voor een gezin van 3 personen 400. voor een gezin van 4 personen - 500. en voor grootere gezinnen steeds per persoon f 125.meer. De genoemde bedragen worden niet in alle gevallen verstrekt. Men zal niet meer ontvangen dan men noodig heeft, zoo zal bijv, een hooger inkomen en een betere financieele positie van het gezin een lager crediet tengevolge kunnen hebben, Indien de aanvrager meent, dat hij met een lager bedrag aan crediet kan volstaan, kan hij dit lagere bedrag aanvragen. In verband met de afbetaling is het zelfs gewenscht, dat men niet meer crediet aanvraagt dan men denkt noodig te hebben. De bedragen die als voorschot zullen worden verstrekt, zullen worden afge rond tot veelvouden van f 100. Nu de afbetalingstabellen zijn bekend gemaakt, kan aan iederen aanvrager van tevoren worden medegedeeld waar hij of zij aan toe is. Uit deze tabellen blijkt bijvoorbeeld, dat de af betalings verplichting begint met 25 cent per week voor gezinnen van 2, 4, 6 en 8 personen bij een gezinsinkomen (na aftrek van belasting en sociale verze keringspremies) van /resp. f 21.50, f 30.50, f 38.50 en f 46.50 per week. De afbetaling stijgt geleidelijk met 25 cent tot de maximale aflossing van f 1.per f 100.— crediet. De ge noemde gezinnen moeten deze maxi male aflossing voldoen als het weke- lijksch gezinsinkomen respectievelijk f26.04, f 38.40, f 50.60 en f 62 80 bedraagt. Indien aan inlichtingen. De arrestatie werd ver richt door den beruchten politie-agent Wolters, voorheen eenige jaren te W., doch de hiertoe gegeven aanwijzingen schenen uit een andere richting te komen, bij welk vermoeden de getui genis van den thans gedetineerden luitenant van de Marechaussee Jan Rebel aansloot. Deze had zich in opdracht van Wolters in contact gesteld met ver dachte om ondergrondsche werkers op te sporen en hem was toen de tip ge geven dit met brieven te lichten te bereiken. Verdachte heeft van z’n ambt als postbode schromelijk misbruik gemaakt door brieven tegen het licht te houden voor onderzoek en minstens twee aan de Boer geadresseerde brieven weg te nemen, om ze na gelegenheid tut onderzoek te hebben gegeven, weer door te zenden. Een volmondige bekentenis is anders, maar dat het gegoochel met brieven dan toch in beperkte omvang heeft plaats gevonden, geeft verdachte wel toe. Als getuigen a decharge verschijnen daarna Jopie Klein uit Amsterdam, een hongervluchteling die enkele weken bij verdachte thuis ondergedoken is geweest en een zekere Jetse van der Veen uit Enkhuizen, een onder duiker die door verdachte’s voorspraak weer losgelaten werd. Bollema verdedigt zich daarna op onverbeterlijke wijze door de vermoorde onschuld uit te hangen. Zoo was de Boer één van z’n beste collega’s, die het slachtoffer is geworden van Wolters, waarmee hij op zeer slechten voet stond en toen die twee dan ook eens kwestie hadden, is verdachte tusschen- beide gekomen, terwille van z’n collega de Boer, Het onderscheppen van brieven is toch waarlijk niet als een vriendendienst te beschouwen, aldus onderbreekt één van de rechters de mooie» veront schuldigingen. Verdachte verkeerde verder in de meening dat na teekening van de loyaliteitsverklaring voor het P.T.T.- personeel, de oorlog voor ons land afgeloopen was en bekeek daardoor de berooving van een distributiekantoor ook met andere oogen, waarop geen malsch antwoord van achter de groene tafel volgde. Verschillende namen door Haagsma genoemd, had ver dachte aan een duitscher doorgegeven, doch overigens had verdachte ook goede dingen gedaan, zooals de laatste getuigen ook al meedeelden. De verdediger Mr. Hepkema vroeg een week uitstel voor deze zaak (of in elk geval een pauze) wegens de zeer korte tijd van voorbereiding, die hem gegeven was. De zitting werd echter voor ruim een uur geschorst. Direct na de heropening kwam dc procureur-generaal met z’n scherp re quisitoir. Zooals tal van plaatsen haar beruchte verrader kende, was Bollema de schrik van Workum en een door en door gevaarlijke landwachterde vele kwaadaardige brieven van zijn hand typeeren hem voldoende. In korte trekken wordeö zijn verraderlijke da den nog ongenadig aangestipt, terwijl niet alle feiten waaraan hij schuldig is in deze zitting naar voren zijn gebracht. Het is gebleken dat we met een ge nadeloos en gewetenloos individu te doen hebben, die er een duivelsch genoegen in schiep de gevangenen te bewaken en herhaaldelijk aan opspo ring van illegale werkers z’n mede werking heeft verleend. Verwijdering uit de gemeenschap voor geruimen tijd wordt noodzakelijk geacht, waarom de eisch dan ook 20 jaar gevangenisstraf komt te luiden. De verdediger meent dat verdachte niet een verrader van dat formaat is als het felle requisitoir zou doen ver moeden. De langgerekte dagvaarding, waartegen spr. verschillende bezwaren heeft wegens tal van pleonasmen en meerdere tekortkomingen zou hierdoor misschien nietig verklaard kunnen worden, maar in elk geval had deze wat de duidelijkheid en belangrijkheid van deze zaak betreft, tot veel kleinere proporties teruggebracht kunnen wor den. Nu was ’t een onmogelijkheid om het uitvoerige materiaal in korten tijd behoorlijk te bestudeeren, waarom deze verdediging allerminst volledig geacht kan worden. Van de punten van beschul diging blijkt bij nadere beschouwing weinig meer over te blijven dan dat verdachte de situatie verkeerd heeft ingezien en zich zeer ernstig vergist heeft. Tenslotte concludeert de raads man dat dit met een straf van eenige jaren voldoende geboet zou zijn. De procureur generaal antwoordt »althans< zonder veel pleonasmen, dat de processtukken z’n oordeel wel ter dege ondersteunen. De verdachte verdedigt zich nogmaals, erkent enkele fouten en heeft daar Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. Als eerste zaak kwam voor in de zitting van Dinsdag 19 Nov. j.l. de beruchte jan Meekhof, die o.a. dienst deed bij de Sicherheitspolizei, deel uit maakte van executiepelotons en in allerlei arrestaties en mishandelingen de hand had gehad. De uitspraak was de doodstraf met recht van cassatie. Daarna hoorde Fedde de Vries, landarbeider te Broek onder Akker- woude, die uit angst verschillende personen verraden had, want van vriendschap met de duitschers was geen sprake, 4 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. De zaak die dezen morgen de grootste belangstelling trok, was die van Lieuwke Bollema, geboren 15 April 1904, van beroep postbode te Workum. Als eerste getuige kwam de agent van politie Stelman, die het verhoor te Sneek had geleid, het verklaarde met z’n eed bekrachtigen. Getuige de Haas had in December 1943, naar aanleiding van het weg voeren van de torenklok, de opmerking gemaakt, dat die moffen hier van alles wegroofden en gaf nu de toedracht weer van het gebeurde in de kappers zaak De reactie bij Bollema eindigde na enkele scheldwoorden min of meer ui een bedreiging en het vervolg van dit drama liet ook zeer kort op zich wachten. De Duitsche militair Stock kwam spoedig daarop naar het voor gevallene bij den kapper informeeren en de Haas werd gearresteerd om voor enkele weken in de Leeuwarder ge vangenis opgesloten te worden. Getuige Veldman bevestigt de feiten voor zoover dit geval zich in zijn kap perssalon afspeelde. Verdachte Bollema ontkent de zaak aangebracht te hebben. Toen bij thuiskomst z’n vrouw hem er geagiteerd vond uitzien, deed hij verslag van z’n wedervaren en dit werd ook aange hoord door een toevallig aanwezige duitscher, die verder uit eigen bewe ging handelde, want verdachte had de politie later verzocht er zijnentwille geen werk van te maken. Getuige de Jager gaf van z’n arre statie op die Zondagmorgen in April 1945 het verloop weer, waarop ver dachte niets had aan te merken, behalve dan dat hij met de Jager niets te maken heeft gehad. De getuigen, moeder en dochter Keuning, verklaren dat Bollema bij die razzia aanwezig was, n.l in de overvalwagen zat, hoewel duidelijke aanwijzingen van hem niet geconsta teerd konden worden. Verdachte bleek wel de namen op gegeven te hebben van de gezochte personen, welke hem door den kring- men twee jaar regelmatig zijn afbetalingsplicht heeft vol daan zal als regel het nog niet terug betaalde deel van het crediet worden kwijtgescholden. Na 2 jaar is de terug betaling in normale gevallen dus af geloopen. In beginsel zal de afbeta ling op verstrekt crediet beginnen op 1 Januari 1947. Voor werknemers vindt de afbetaling plaats door inhouding op het loon. 50—1 melk 50—1 vleesch, 50—2 vleesch 100 gram vleesch 50—1 algemeen 100 gram kaas 50—2 algemeen 50 gram cacao 50-3, 50—4, 50—5 algem. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. 50—6 algemeen 1 ei 50—1D reserve 800 gram brood 50IE reserve 250 gram rijst 50—2E reserve 300 gram bloem 5 -Ss '1

Friso nl | 1946 | | pagina 1