Een St. Nicolaas.geschenk voor Dame, Heer of Kind I Dijkstra’s Bazar te Workum I. i f4 I Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten fi) K O) De echte rodiogenieter I I VOOR HAAR OF HEM EEN MOOI CADEAU Fan aid Hielpen. EEN GOED BOEK G A ASTR A’sBoekhandel „DE DODENDAM” dan natuurlijk naar G- k I No. 48 Zaterdag 30 November 1946 69ste Jaargang P. v. d. K. Horlogerie, Goud, Zilver, Optiek PLAATSELIJK NIEUWS Speelgoed v. d. fa. Nooitgedacht Damestassen, Portefeuilles en Portemonaies iets aparts Profilo Bouwdoos Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Verschijnt eenmaal per week Kaipje en ferkaipje. Twa-, trèhündet jier liiden wead er yn Hylpen 'n strete, dy hete fan We- wesstrete. Want m‘n ken jitte léze, dot Jetske Reindes yn november 1713 der ’n hüs kaipe fan Jappe Evets för 475 góanen. Der libbe dè ek een yn Hylpen, dy hete fan Klaes Ypes. Dy kaipe yn december fan dot jier stik land yn ’e- Ménsker en yn jannewaris 1714 déj Anne Jelles krekt-‘n-gelyk en yn februwares Klaes Ypes wur. So wad yn dy tiid ek al kaipe en fekaipe, krekt as no. Yn oktober 1718 kaipe Afcte Hiddés, de man fan Ok Pites, ‘n hüs kot by ’t serkhof [oen dy kant fan ’e sté wea de Wewes- strete] fan Grytjen Algera för 500 góanen. En yn november fan dot jier fekaipe Grytjen Jans [dot wea de „De Standaard” wordt weekblad Het vroegere Anti-Revolutionaire dagblad »De Standaard», dat tot nu toe nog niet weer verscheen, zal tegen het eind van deze maand als weekblad worden uitgegeven. wédwe fan Wolter Forrenius] jerre hüs oen Jehannes Hempenius för 600 góanen. Dizze Hempenius wea siktarjesfan Hylpen en dot hüs stoog ek al by ‘t serkhof, dus ek kot by ‘t stéhus; de siktarjes woed seker kot by ’tstéhüs wenje. Mar ys dot no n’tfremd?Der lóai ‘n servetüt op dot hüsaz-er een begraifd wodde móst, den mösten-ze troch ‘t efterhüs om mei ‘t lyk op ‘t serkhof to kommen. Yk tynk dot Hylpen yn dy tiid ticht bebouwe wead. Yk hè yn ‘n book jitte ‘n plaetjen fan Hylpen yn 1649, mar der ken ‘k nat fule fan meikje. De toer ys heel óas en ‘t binne allegaer hüzen, fule mear az-er no binne. En de toer stét er best middenyn. M. Door verscheidene uitgevers is ge tracht vóór ST. NICOLAAS nog en kele drukken gereed te krijgen. Voor zoover dat gelukte hebben wij ook ons deel ontvangen van dat steeds welkome ST. NICOLAAS-GESCHENK U zult deze winter weer een mooie keus vinden in Telefoon 45 WORKUM Het boek waarnaar in deze omgeving veelvuldig wordt uitgezien, nl. zal niet voor Januari 1947 gereed komen, omdat dit 40 bladzijden grooter zal worden, dan oorspronkelijk vast gesteld was. en te incidenteel om er hier algemeene richtlijnen van te noemen. De voorz. bedankte den spr. voor z'n deskundige uiteenzetting en ves tigde in dit verband de aandacht op een krachtige agrarische eensgezindheid en een goede boekhouding en daarmee tevens op de alhier te houden land- bouwcursussen. Het aftredende bestuurslid de heer R. H. Jonkman werd herkozen, terwijl aangewezen werden in de commissie voor het nazien van de jaarrekening de heeren S. Breimer en M. J. van der Zijpp en tot afgevaardigde en plaatsvervanger naar de algemeene vergadering te Leeuwarden de heeren R. H. Jonkman en N. W, Schotanus, resp. de afd. voorz. en secretaris. Bij de rondvraag meende de heer Breimer dat voor het werven van leden eigenlijk meer moeite gedaan moest worden, opdat de Friesche Mij. weer in kracht mocht toenemen. De voorz. lichtte toe dat het bestuur in dit opzicht wel diligent is, toegegeven dat de provinciale verhoudingen een gunstiger beeld geven, nl. in globale cijfers Fr. Mij. 7000, A. B. T. B. 3000 en C. B. T. B. 1000 leden. Toen aan de hand van deze cijfers resp. 5, 3 en 1 vertegenwoordiger in de commissie voor de Tentoonstelling 1947 aange wezen zouden worden, bleek de C. B. T. B. niet te willen medewerken, doch vrij zeker zal door een royale houding van de Fr. Mij. nog overeenstemming worden bereikt en in elk geval zal die groote landbouwtentoonstelling doorgang vinden. Wat de ledenwerving betreft, wordt op alle reeds aangesloten leden een beroep gedaan om propa gandist te zijn voor de aloude Friesche Mij. van Landbouw, die in haar sta tuten de doelstellingen dusdanig aan geeft dat deze door iedere boer van harte onderschreven kunnen worden, terwijl het vele verdienstelijke werk in de loop der jaren door haar verricht, nauwelijks als aanbeveling toegevoegd behoeft te worden. Ook over de arbeidsvoorwaarden werden nog enkele opmerkingen ge maakt, terwijl de heer van der Zijpp mededeeling deed van z’n werkzaam heden als Krite-secretaris, wat betreft de uitstekend geslaagde keuring en de te houden cursussen, van welke laatste hij de hoop uitsprak dat deze aan haar doel mochten beantwoorden, doch dat in 't vervolg meer rekening met de inschrijvingstermijn zou worden ge houden. De heer Gaastra gaf de wenk dat allicht bij de L. R. >De Mustangs» nog belangstelling zou bestaan voor de cursus paardenkennis, welke tip ter harte zal worden genomen. De heer Werumeus Buning dankte hartelijk voor de hulp, die hij op ini tiatief van de Friesche Mij. van z’n be- drijfsgenooten ondervonden had na de brand bij het herbergen van z’n vee enz. Tot slot feliciteerde de heer Scho tanus den voorzitter met z’n herkiezing en hoopte nog lang op dezelfde pret tige manier met hem samen tewerken. slaagt U als steeds het best in p/ K':? MARKTSTRAAT 15, BOLSWARD P.J ISf D -: Arbeidsbureau. Rondom het Gewestelijk Arbeids bureau Leeuwarden heeft zich een reorganisatie voltrokken, die een be langrijke wijziging zal brengen in de gebiedsindeeling van dit gewest. Om bezuinigingsredenen worden een aantal bijkantoren opgeheven. Door intensi- veering van den buitendienst en door het inlasschen van talrijke zitdagen hoopt men te bereiken dat de efficiency van het Bureau niet wordt aangetast. Er zal ernstig worden getracht den gang naar het Arbeidsbureau voor het publiek 2oo gemakkelijk mogelijk te maken. De reorganisatie gaat 2 December in, o.m. wordt het bijkantoor te Balk, dat laatstelijk in Koudum gevestigd was, opgeheven. De onder Balk ressortee- rende gemeenten Gaasterland, H.O.N., Hindeloopen en Staveren worden toe gevoegd aan het bijkantoor Lemmer. De gemeente Workum zal voortaan deel uitmaken van het ambtsgebied van het bijkantoor te Bolsward, dat dus dan de gemeenten Bolsward, Won- seradeel en Workum omvat. Leerplicht voor het 8e leerjaar. De in de millioenen nota opgenomen mededeeling van de voorgenomen op schorting van het achtste leerjaar, heeft er toe geleid, dat leerlingen van dit leerjaar de scholen niet meer be zoeken. De leerplicht geldt voor deze leerlingen nog echter ten volle. Dit onwettig verzuim van de school kan dus strafmaatregelen tegen de ouders ten gevolge hebben. Een wanklank over klokken. Uit Nederland werden door de duit- schers totaal 1835 klokken weggehaald, alsmede nog uit 11 andere landen. In totaal waren dit 27604 klokken. Na den oorlog werden in Hamburg 13909 klokken teruggevonden, die een totaal gewicht hadden van 3.593.74 kg. Geen banden voor auto's. De geïmporteerde tweedehandsch autobanden zullen niet bestemd zijn voor auto’s maar alleen voor wagens met paardentractie. (Zouden de automobilisten binnen kort verzocht worden om hun auto van wagenwielen te voorzien GEMENGD NIEUWS Wij kunnen bijna als Amerikanen leven. Bevroren voedsel. Frood. Zoo noemen de Amerikanen het, frozen food. „Pan klaar”, dat zeggen wij, Hollanders. Niet langer zijn de Amerikanen bevoorrechte wezens, die er op kun nen bogen de heele winter door het heerlijkste ooft op hun dessertbordje te hebben. Aardbeien en frambozen met Kerstmis, dat komt ook binnen ons bereik. Kersversch met behoud van vitaminen en voedingswaarde. En dan de kwaliteit. Alleen eerste klas goed, zoo van den tuinder, komt voor de behandeling in aanmerking. De tuinder is de eerste schakel in de vriesketting. Regelrecht gaan de producten naar de fabriek. Machinaal worden zij gewasschen, schoonge maakt en gesorteerd. De producten ondergaan, vóór er wordt gevroren, een aparte bewerking, het z.g. blan cheren, een stoombehandeling onder hooge temperatuur, om de enzymen, schimmels en zwammen onschadelijk te maken. Via een ijs waterbad gaan de vruchten nu in doosjes naar een voor deze zonproducten wel zeer on gewoon oord. Zij reageeren ook prompt op de Noordpoolsfeer, die in de vriestunnel als gevolg van een temperatuur van 45 gr. onder nul ’heerscht. Een ijzig koude stroom wordt met groote snelheid over de vruchten gevoerd. Door deze snel heid en de intens lage temperatuur byeekt de celwand van de vruchten niet. Na anderhalf uur is het ge beurd. Hard als klompjes ijs komen de vruchten te voorschijn. Verpakt worden ze nu in vriescellen, waar een constante temperatuur van 20 a 25 graden onder nul heerscht, be waard, om naar de detailhandel te verhuizen. De winkeliers zullen wor den uitgerust met een conservator, een vrieskast met een temperatuur van minus 17 gr. Deviezen voor aankoop zijn door de overheid ter beschikking gesteld. Behalve groente en fruit worden ook vleesch, visch en tallooze andere producten diepgevroren. Amerika vriest zelfs maaltijden in een voor beeld, dat ook hier wordt gevolgd. Practisch voor alleenwonende perso nen. Maar ook voor de huisvrouw is deze totale verandering in de manier van conserveeren van groot belang. Behalve, dat zij de kwaliteit altijd kan controleeren, zij is ook bevrijd van de tijdroovende rompslomp van het schoonmaken en wasschen van groente en fruit. Ook heeft zij geen afval meer. De groente is bovendien veel vlugger gaar en vraagt dus minder gas. Bij grooter omzet zullen de prijzen, die 'door de veilingprijzen van deze zomer vrij hoog waren, wel dalen. In Amerika heeft iedere huisvrouw een „geïsoleerde tasch”, een soort draagbaar ijskastje. Bevroren gebak ken visch geeft bij ’t opwarmen geen blauwe walm, ook geen stank. Van de vruchteh kunnen heerlijke sorbets en bowls worden bereid. Voldoende is er nog niet, de vooruitzichten zijn echter heel gunstig. De groente moet in bevroren toestand worden opgezet, de vruchten moeten bij kamertempe ratuur ontdooien en dan zoo spoedig mogelijk gebruikt worden. Het is van groot belang, dat de verpakking een uitgebreide gebruiksaanwijzing bevat, opdat het effect van de bereikte re sultaten niet door ondeskundige be handeling verloren gaat. N.S. voorzien spoorwegviaducten van z.g. schrikbalken. Bij spoorwegviaducten waar een ver keersweg onderdoor loopt, kan het soms voorkomen, dat te hooge voer tuigen in aanraking komen met het viaduct. Bij de stalen viaducten, waarbij de brugdeelen los zijn opgelegd, kan de brug hierdoor zoodanig ontzet worden, dat voor een daarna passee- rende trein ontsporingsgevaar ontstaat. In de afgeloopen maanden hebben zich enkele aanrijdingen voorgedaan, waarbij inderdaad het viaduct ontzet werd, o.a. te Hengelo, Oosterbeek en bij Venlo. De N.S. zijn er daarom toe over gegaan, voor de viaducten, waarbij het gevaar van ontzetten bestaat, z g.n. schrikbalken aan te brengen. Dit zijn zeer sterke en stevig verankerde stalen balken, welke even voor het viaduct dwars over de verkeersweg zijn aan gebracht. De doorganghoogte van de schrikbalken is enkele centimeters minder dan die van het viaduct, zoodat elk voertuig dat de balk kan passeeren, ook onder het viaduct door kan. Bij te hooge voertuigen wordt slechts de schrikbalk beschadigd, en wordt het viaduct gespaard. Door deze maatregel wordt tevens voorkomen dat het wegverkeer hinder zou onder vinden van de werkzaamheden aan een beschadigd viaduct, welke werkzaam heden gepaard kunnen gaan met afsluiting van de rijweg. De voorloopig uit te voeren werk zaamheden hebben betrekking op een veertigtal viaducten, Voor het eerst na de bevrijding een spoorboekje. Voor het eerst na de bevrijding is het in Nederland meest gelezen druk werk, de dienstregeling van de Ne- derlandsche Spoorwegen, weer als boekje verschenen. Wij hebben thans met blijdschap afscheid genomen van het «vouwblad» dat vele goede diensten bij de snelle opeenvolging van nieuwe dienstregelingen heeft bewezen, maar dat bij het toenemen van het aantal treinen steeds onhandiger werd. Hoe wel het nieuwe spoorboekje nog niet zijn vooroorlogsche gedaante heeft aangenomen, twijfelen wij er niet aan, of het zal met gejuich worden begroet. Het is een klein handig boekje met een aantrekkelijken omslag in blauw en rood. Het is gedrukt met een dui delijke letter, terwijl de stationsnamen behalve liaks ook rechts in de tabellen zijn gedrukt. Doordat de uitgifte technisch meer tijd vordert, zal het boekje langer mee moeten dan het vouwblad, vermoedelijk tot Maart 1947. Het is daarom op deugdelijk papier gedrukt, waarvan belangrijk meer noodig is dan voor een vouwblad, zoodat ook hierdoor de uitgaven minder veelvuldig moeten zijn. De prijs van het nieuwe boekje is f 0.20. Baldadigheid die als een boemerang werkt. De Deensche spoorwegen hebben dertig rijtuigen in bruikleen aan ons afgestaan Een buitengewoon vriendelijk gebaar, dat door het geheele Neder- landsche volk zeer werd gewaardeerd. Temeer daar de Denen zelf niet in het rollend materieel zwemmen, doch zich eenige opofferingen hebben moeten getroosten om dit mogelijk te maken. Toen dan ook gevraagd werd, speciaal dit materiaal te willen ontzien, opdat wij het in Maart van het volgende jaar ongeschonden weer kunnen terug geven, vond dit allerwege instemming. En wat gebeurde er? Van die 30 rijtuigen, die op verschillende lijnen zijn ingezet, moesten er 5 reeds defect uit den dienst worden genomen. De oorzaak? U zult het nauwelijks kunnen geloovende jeugd is aan de handremmen gaan draaien met als gevolg gebroken trekwerk en platte wielbanden. Ernstige beschadigingen dus, die slechts met moeite hersteld kunnen worden. Treurig zegt U Inderdaad, dit is baldadigheid die als een boemerang werkt. Immers de gevolgen komen op onze eigen hoofden terug. Minder materieel, dus minder zitplaatsen en meer staande reizen. Maar wat erger is, welke indruk moet het buitenland van ons krijgen Kunnen wij een uitgesto ken vriendenhand nog wel aannemen, of moet het buitenland zich minachtend van ons afkeeren, omdat wij nieteens op onszelf kunnen passen Ook de volwassenen kunnen hier een taak verrichten. Zij kunnen de jeugd op hun fouten wijzen en hen waar mogélijk beletten hun baldadigheid uit te voeren. WORKUM, Bedankt voor het be roep naar de Geref. gemeente te Mid- delstum (Gr.) Dr. D. S. Attema alhier. Friesche Mij. van Landbouw. 23 Nov. De afd. «Workum en O.» kwam Woensdag j.l. in vergade ring bijeen. In z'n openingswoord sneed de voorzitter, de heer R. H. Jonkman, verschillende belangrijke landbouw- kwesties aan. ’t Wil ons voorkomen dat de aanwezigen hiermee terdege hun voordeel kunnen doen, waarom het bezoek op deze ledenvergaderingen, hoewel meestal behooilijk, ditmaal gerust grooter had mogen zijn. Trou wens om de eenvoudige reden dat men in z’n vereenigings- en bedrijfs- aangelegenheden belang stelt is een trouwe opkomst al gewenscht, waarbij nu nog kwam een deskundig praatje over de actueele dreiging, nl. de Vermogensbelasting en Heffing ineens. Over dit onderwerp gaf de heer P. Sijtsma van Leeuwarden enkele bij- f zonderheden en voorgenomen maat regelen met voorbeelden. Wanneer men hoort dat de opbrengst resp. op 31/, en 2 milliard gulden begroot worden, dan mag er bezorgdheid zijn over eigen- en staatsmiddelen. Dat aanvankelijk aan de positie van den boer weinig aandacht was besteed, heeft de Stichting van de Landbouw spoedig ingezien, zoodat van die zijde tegen allerlei onbillijkheden bedenkin gen zijn gemaakt en ook gunstiger bepalingen verkregen zijn, hoewel enkele waardevermeerderingen nog onjuist blijven en in strijd zijn met de regeeringspolitiek De z.g n peildata zijn 1 Mei 1940 en 1 Januari 1946. Omtrent berekeningen.toenamegrenzen en belastbare sommen werden ver schillende mededeelingen gedaan, die niet erg opwekkend klonken, hoewel spr. z’n behandeling allerminst op een tragische manier opvatte, maar in een onderhoudend praatje allen op deze drastische aderlating voorbereidde. De omvang van deze materie was zoodanig, dat enkele onderdeden zelfs onaan geroerd bleven en overigens waren de aangehaalde voorbeelden te uitgebreid Nieuwe bonkaarten voortaan op de bon Op de bonkaarten K L O en P 701 welke op 21 Dec. in gebruik zullen worden genomen en met de uitreiking waarvan de distributiediensten reeds een begin hebben gemaakt, komt in de linkerbovenhoek een bon voor, waarop 't nummer van de bonkaart is vermeld. Tegen inwisseling van deze bon zal mea t.z.t. de volgende bon kaart voor voedingsmiddelen kunnen verkrijgen. In plaats van een bon van het inlegvel zal dus in de toekomst deze inwisselingsbon worden ingenomen bij uitreiking van een bonkaart. Van het inlegvel- zal voor dit doel geen bon meer worden verwijderd. Het inlegvel moet evenwel zorgvuldig bewaard blijven. Weldadigheidszegels „Voor het Kind‘‘ Van 2 December af zullen weer kinderzegels verkrijgbaar worden ge steld, waarvan de netto-opbrengst ten bate komt van het hulpbehoevende kind. De zegels zijn ditmaal ontworpen door mej. A. J. W. Bieruma Oosting. De voorstelling is voor alle waarden hetzelfde, nl. een kind te paard in een draaimolen. 105-Jarige. Zondag 8 December hoopt de oudste inwoonster van Rotterdam bekend als «Opoe Herfst» haar 105 de verjaardag te vieren. REPKO ■fe heeft z'n toes+e/ goed in orde door onze vakkundige behandeling. Radio Hingst STATIONSSTR.93-9Ó WORKUM

Friso nl | 1946 | | pagina 1