Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Jndië J BONNENLIJST Zaterdag 7 December 1946 No. 49 69ste Jaargang PREDIKBEURTEN 51—3 boter BURGERLIJKE STAND Voor de week van 15 t/m 21 Dec. PLAATSELIJK NIEUWS een Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Workum Van 27 Nov. tot en met 4 Dec. 1946. GeborenBaukje dv Alle Visser en Trijntje Zaagmans. Gehuwd en overleden: geene. T 61 V 62 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 12 liter melk Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum 51—1B 51-1C 51-2B Tabakskaarten enz- 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen Verschijnt eenmaal per week 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk i 100 gram vleesch 52—IE reserve 250 gram rijst of kin dermeel |uit rijst bereid] of kinderbiscuits 52—2E reservé 600 gram bloem of kindermeel [niet uit rijst bereid] Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook 4) 51—1 brood 51—2 brood 511 boter 51—2 boter Bonkaarten KD, KE 612 (Strook 4) 52—1 brood 52—1 boter 52-2 boter X 61 X 62 100 gram chocolade of suikerw. geldig van 8 Dec. t/m 21 Dec. 1946. populairste soldatenliederen laatste tijd isBandoeng en dit lied is gemaakt door de vele dankbare Friezen de huizen van Bandoeng Biljarten. 4 Dec. Gister- en hedenavond hield de Biljartclub »De Wijnberg* een ledenwedstrijd van zgn. man tegen man, met handicap. De winnaars wa ren de eerste avond reeds bekend, nl. no 1. Johs. Dooper, 2. J. S Westra, 3. B. R. de Jong, 4. P. Schoen, Zij die er in de eerste omloop afgespeeld waren, kwamen nog in een verliezers- ronde uit en hiervan werd no. 1. G. Bonnema, 2. J. Veldman. De prijzen waren, hoe kon het in deze dagen anders, flinke banketletters. A.s. Dinsdag zal te Sneek door ruim een 10-tal spelers van elke club, welke gemiddeld aardig aan elkaar gewaagd is, om een wisselprijs gestreden worden, zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, versnaperingen, bloem, koffie, thee en gedroogde zuidvruchten. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch per veertien dagen ontvangt. het leer direct mee naar voren, een goed schot op het doel wordt door de lat gekeerd, doch de terugspringende bal krijgt Wesselius op z'n slof en het is 6 0. Woudsend vindt dit blijkbaar te bar en gooit zich enthousiast in de strijd. Tjeerde mist en inplaats van zich te herstellen blijft hij staan, zoo dat de uitloopende keeper zich gepas seerd ziet: 6-1. Bij een aanval voor Workum komt Zwaga alleen voor doel te staan doch schiet de bal meters over. Even later is het dezelfde speler die hard voorzet, een tegenspeler laat de bal van richting veranderen en het is 7-1. Aan de andere kant heeft Woudsend succes door een blunder van keeper Elzinga. Tegen het einde maakt Tjeerde (die naar voren was getrokken) er 82 van, waarmede het einde van deze eenzijdige wedstrijd kwam. Wedstrijden voor Zaterdag 7 Dec. Ie klasse: Bakhuizen—Heeg Oranje NassauWorkum. 3e klasse A: Hielpen 2V.V.I. Workum 2Oeverzwaluwen 2, 2.30 uur. Ons eerste elftal gaat morgen naar Sneek. Een lastige uitwedstrijd jongens. Dus oppassen 1 Als jullie zoo spelen als te Heeg hebben we wel moed. Aan supporters zal het niet liggen. De reis gaat dit keer per trein, 13.54 uur vertrek van Workum. De wedstrijd begint om 14 45 uur. Het tweede krijgt het ongetwijfeld zwaarder te verantwoorden dan j.l. Zaterdag. Onderschat jullie tegenstan ders niet, jongens. Een ieder geve zich ten volle en..wij zijn niet bang 1 Denk om jullie promotiekansen. Dit zelfde geldt ook voor Workum I. 52—1 melk 52—1 vleesch, 52—2 vleesch 100 gram vleesch 52—1 algemeen 100 gram kaas 52 - 2, 52— 3 algem. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. 52—4 algemeen 1 ei [vijfde klasse] 52—1D reserve 800 gram brood 1 52—2D reserve 50 gram korstl. kaas een mooie aanval over links waar Wiersma keurig doorgaf aan Boersma die zich geen oogenblik bedacht, werd de score geopend. Weer komt Workum terug over links, waar Theo Genet zijn broer een opgelegde scoringskans geeft en die benut 20. Even voor de rust kopte Bennie Genee fraai in, doch de Heeg keeper redde uitstekend. Direct na de rust weet Heeg een tegen doelpunt te makes doordat eenig misverstand ontstond in onze achter hoede. Eenige spelers meenden n.l. dat de bal al achter was geweest en bleven staan, waarvan Heeg profiteerde en er 2 1 van maakte. Laat dit een les voor een volgende keer zijn jongens l Blijf doorspelen zoolang de scheidsrechter niet fluit. Workum pakt echter direct weer energiek aan, en uit een ‘doel- worsteling maakte Wildschut er 31 van. Even later is het dezelfde speler die weer scoort doch dit doelpunt werd terecht wegens buitenspel afgekeurd. Heeg komt er niet meer aan te pas, vooral haar middenlinie is te zwak. In tegenstelling met de vorige week te Heeg, weet onze voorhoede van haar kansen te profiteeren, waar vooral Boersma en Genee goed werk deden. Boersma brengt de stand dan ook op 41 uit een mooie voorzet van Wier sma. Een mooi schot van Wildschut (die vandaag niet gelukkig was met zijn schoten) springt via de paal terug in het veld en de toestormende Boersma maakt er 5 1 van. Genee brengt de stand tenslotte op 61 uit een voorzet van links, waarmee dan het einde komt. Over het geheel genomen werd er beter gespeeld dan te Heeg. Workum IIWoudsend II. Reeds binnen een kwartier heeft onze club een voorsprong van 2—0. De eerste goal komt uit een ingooi voor Workum*. KI. Dijkstra krijgt de bal te pakken, zet hoog voor doel, waar Schaap gereed staat en onhoudbaar inschiet. Eenige keeren worden goede scoringskansen om zeep gebracht, door dat Wesselius de bal niet vlug genoeg afgeeft. Bij een uittrap van de Wouds- endkeeper kanjert Schaap (die vandaag een prima wedstrijd speelde) ineens terug en de keeper was reeds geslagen voordat hij zich had opgesteld. Eenige corners van Zwaga leverden niets op. Weer komt Schaap in actie die in moeilijke positie de bal weet door te spelen aan Zwaga, die op zijn beurt tactisch doorgeeft aan Wesselius en deze schiet hard in 3 0. Even later maakte de Boer (die moest invallen voor Faber), met $en kalm schot pre cies in het hoekje er 4 0 van. Wouds end onderneemt soms eenige aanvallen doch een goede schutter ontbreekt. Wel zijn er eenige spelers die indivi dueel goed werk verrichten, doch van eenig ploegverband is geen sprake. In tegenstelling met de Woudsend mid denlinie die te veel op verdedigen speelde, waren onze jongens (met aan het hoofd vandaag v. d Meulen)steeds paraat om onze voorhoede aan het werk te zetten. Even voor de rust geeft Dijkstra na een fraaie ren over links een keihard schot op doel waar Zwager gereed staat de laatste hand er aan te leggen en er 5 0 van maakt. Nadat er weer afgetrapt is gaat Wouds end even tot het offensief over, doch keeper Elzinga, die voor het eerst in het 2de zijn doel verdedigde, redde goed. Na de uittrap neemt Workum Zondag 8 December Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm, 9 en 10.30 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds A. de Jonge. Zaterdagavond 8 uur Avondgebed. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur de heer Bouwer van Utrecht. (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur Dienst. Nam. 5 uur Lezen. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds. J. van Veen. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds Huisman van Makkum. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds Bloemhof van Koudum. (Doopsgez.) nam. Zendeling Bouwer. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds Scholten van Vasseveld. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. In de zitting van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden werd Dins dag j.l. iu verschillende zaken uitspraak gedaan, waarbij telkens het recht van cassatie werd verleend. Achtereenvolgens werden de 24 jarige F. de Vries, te Broek onder Akker- woude, overeenkomstig de eisch ver oordeeld tot 4 jaar Rijks Werk-Inrich- ting met aftrek van voorarrest en ont zegging van de kiesrechten voor het leven; G. Sipma te Tjalleberd lOjaar in R. W. I. met aftrekDoeke van Egten te Leeuwarden 10 jaar R. W. I. met aftrek Dirk Oosterling te Leeu warden, gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden, met aftrek en ontzegging van de kiesrechten voor den tijd van 10 jaar; Evert de Vries te Ternaard, gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaar, met aftrek. Hierna kwam het vonnis voor de 42 jarige L. Bollema te Workum, tegen wien wegens hulpverleening aan den vijand 20 jaar geëischt was en die nu veroordeeld werd tot een gevangenis straf van 14 jaar, door te brengen in een Rijks Werkinrichting, met aftrek van voorarrest en ontzegging voor het leven, zoowel van de kiesrechten als van het recht om ambten te bekleeden De zitting duurde voort, maar het waren verder geen «groote* zaken, waarvan het voorspel zich trouwens ook niet in deze omgeving afspeelde. 27 zooals ik het zie. Aan deze zeereis op de Johan van Oldebarnevelt bewaren wij de aangenaamste herinnering. Natuurlijk v ,s het een troepenschip en .even •latuurlijk gaan er sinds Willem Beu- kslszoon van Biervliet veel haringen m een ton, maar de verzorging aan boord was uitstekend en de stemming dan ook navenant. Wij hadden gehoopt rechtstreeks naar Batavia te varen maar in Singa pore kwam de order de steven te wenden en zou gingen we bij George stown aan land D t was aanvankelijk een teleurstellingde mannen van Bataljon Friesland, evenals hun reis genoten van I 3 en 1-5 R l met wie zij naderhand vereenigd werden in Brigadeverband, popelden v in ongeduld om aan de slag te gaan, brandden van verlangen hun bijdrage re leveren tot het zoo zware, maar ook zoo grootsche werk van de wederopbouw van het Indische JRijksdeel, dat zulke harde slagen had moeten verduren tijdens de oorlog en na de capitulatie van dg Jappen nog dagelijks zwaarder getei sterd werd door de extremistische terreur. 3 Maanden hebben wij in Ipoh moeten doorbrengen in het Tigerlane camp en nog dagelijks merken wij hoe goed dit is geweest, niet enkel voor de acclamatisatie (o, die heete Deadman’s Gulley 1) maar ook voor onze strijd vaardigheid. De training op Mallaka was hard en grondig en toen wij dan ook in April hier op de hoogvlakte van Bandoeng landden konden we meteen in actie gaan. Samen met de andere eenheden van de >VBrigade en de >B* Divisie hebben wij onze bijdrage mogen leveren tot de zui> ering en consolideering van het Bandoeng- Rayon tot het handhaven en herstellen van recht en veiligheid. Er is een hechte band ontstaan tusschen Bandoeng en de Friezen. Een van de van de vooraan 1 een van voor wie steeds open staan. Wij weten dat er in Nederland vele en zelfs hier in Indië nog enkelen zijn, die ons in het beste geval dwazen en in het slechte geval schurken vinden, en soms noemen ook. Ik sprak met een dame, die mij vroeg, waarom ik toch eigenlijk naar hier was gekomen. >Had U dan geen betrekking Deze dame kan het zich blijkbaar niet voorstellen dat er menschen zijn, die uitstekende maat schappelijke kansen onbenut laten, voor goed betaalde betrekkingen be lanken, hun studie onderbreken, om te doen wat zij voelen als hun Vader- mdsche Plicht. Zulke menschen zijn er vele in het Friesche, zoowel als in de andere Bataljons. Maar ik heb ook een echtpaar ge-’ sproken, een bejaard echtpaar, dat zich zat te verbijten, omdat zoowel Mijnheer als Mevrouw, ondanks hun 50 jaar zoo bitter graag met ons mee wouden doen, Mijnheer was toch scherpschutter en Mevrouw verpleeg ster geweest. Dit echtpaar, het woont in een van de meest comfortabele huizen van de stad, doet alles wat in zijn vermogen is om ons moreel en metterdaad te steunen. Ik weet, dat de Workumer stemmen naar Indié 2 Dec. Hedenmiddag was einde lijk het oogenblik aangebroken dat elke familie van hen die in Indië zijn, ongeveer 5 minuten kon spreken. Dit werd opgenomen op wasplaten en zoo kunnen na enkele weken, vrij zeker nog voor de Kerstdagen, de jongens in Indië zelf het gesprokene hooren. Omtrent de opname het volgende Terwijl iemand voor de microfoon staat te spreken, wordt op een instrument, dat uiteriijk een gewone gramafoon lijkt, een wit plaatje gedraaid, waarin de naald een gleufje krast. De lange glasachtige draad, die de naald uit de plaat fraist, moet zoo nu en dan wegge veegd worden. Er wordt vlotweg ge sproken of er wordt keurig netjes een groet van papier1 gelezen, maar er wordt van emotie ook wel gestotterd. De een is ernstig, de ander maakt er een grapje van, al naar eigen geaard heid en rekening houdend met de geaardheid van den militair, voor wie al die drukte bestemd is. En als er weer een opname joeëindigd is, neemt de technicus het witte plaatje, legt het op een andere gramafoon en voordat de artisten er op bedacht zijn, hooren ze hun eigen stem uit de luidspreker klinken. Het lijkt precies een goochel truc en de studie van de gezichten dergenen, die zoo plotseling hun eigen stem mechanisch hooren weergeven is een kostelijke bezigheid. In opdracht van het Ministerie van Oorlog belast het geluidtechnisch bureau Jack van Wijk uit Apeldoorn zich met het opnemen van deze zgn. gesproken brieven naar Indië. Plaatse lijk worden de voorbereidingen in den regel getroffen door de afd. Band Nederland-Ind Gesproken brieven kunnen worden verzonden door familieleden van sol daten, die in Indië zijn. De kosten van een opname varieeren van f4 tot f 10.en moeten door de familieleden worden betaald. Verzending naar Indië geschiedt echter geheel gratis door de regèering. Bij een volgende gelegenheid zal de belangstelling van de zijde der familie leden voor deze aardige en sympathieke wijze van briefwisseling ongetwijfeld toenemen. Dan is het vreemde er vanaf en de dankbare blieven van de jongens in Indië, die deze plaatjes ongetwijfeld tientallen malen opnieuw zullen laten draaien en ze als een kostbare herin nering zullen bewaren, zullen daar ook het hunne toe doen. We hebben nog even naar de tech niek van het geval geïnformeerd. De platen worden niet in eigen land ver vaardigd, maar komen van de Govaert- fabrieken in België. Ze zijn speciaal geschikt voor de tropen. De opname- toestellen komen uit Zwitserland, de microfooninstallaties uit Denemarken. De regeering heeft op ruime schaal deviezen beschikbaar gesteld om deze wijze van brievenverzending mogelijk te maken en in de toekom t nog te kunnen uitbreiden. Het is de bedoeling, dat in de toe komst de opname mogelijkheden dus danig worden uitgebreid, dat men elk willekeurig moment individueel plaatje zal kunnen laten opnemen. Maar zoover is het thans natuurlijk nog niet. Er zijn momenteel twee firma’s in ons land, die het opnemen van plaat jes verzorgen. In totaal worden er thans per week geregeld zoo’n 1000 platen opgenomen en verzonden. Dat er, wanneer er eenmaal geen deviezen moeilijkheden meer zullen bestaan,on begrensde mogelijkheden zijn voor plaatjesopnemerij, laat zich indenken. Maar op het oogenblik staat dit wonder der moderne techniek alleen nog maar ten dienste van onze jongens in Indië. We gunnen dat onze Indië- soldaten van harte. Zateidagmiddag kon de familie Th. de Boer per telefoon met Henk spre ken. Een zijner vrienden was 6 minu ten spreektijd toegezegd en door onderling schikken kreeg o.a. Henk hiervan l1/3 minuut, terwijl van te voren opgaaf was gedaan op welke tijd het gesprek ongeveer zou doorkomen. Ondanks de duizenden kilometers verre afstand, was de stem van Henk vanuit Bandoeng duidelijk te her kennen. Voetbalnieuws v.v. „Workum” Groote overwinningen voor de junioren en Workum II. WorkumHeeg (junioren A) Het bleek weldra dat onze jongens niet zwaar partij zouden krijgen. Reeds direct zagen we een hooge bal van Kelderhuis mooi voor doel gebracht, doch het schot van Boersma ging net naast. Een best schot van Wildschut werd door de lat gekeerd Steeds werd de voorhoede door de goed steunende middenlinie aan het werk gezet en uit meesten hier zijn als thuis en dat die anderen slechts uitzonderingen vormen die de regel bevestigen. De mannen van het Friesche Ba taljon en daarmede bedoel ik behalve de geboren Friezen ook de Brabanders, Limburgers, Twentenaren, de jongens van 11-9 R. I. die onze gelederen zijn komen aanvullen en versterken en een met ons zijn geworden, de Friezen van 1-9 R I. zijn ondanks het feit, dat zij weinig politiek begrip hebben en zich vaak ergeren aan de gang van zaken nog steeds blij naar hier te zijn ge komen. Dat besef spreekt ook uit de brieven naar huis en maakt de schei ding van onze ouders, vrouwen en ver loofden zoo veel lichter te dragen. Dat besef doorstraalt ons als we het Ban doeng van nu vergelijken met het Bandoeng van April. Dat besef wordt sterk in ons als wij in de door onz^ jongens gepassificeerde streken de In- heemsche bevolking zien terugkeeren naar hun gehavende kampongs en ver waarloosde sawahs. Dat besef ontroer de mij, toen ik op een patrouille een gepensioneerd brigadier der marechaus see ontmoette in een kampong, waar men sinds 1942 geen Blanda bad ge' zien. Toen ik hem vertelde datH.M. nog leefde, vroeg hij mij met tranen in de oogen om een portret. Met de roepiah die ik hem bij ge brek aan beter gaf, in de hoog gehe ven hand, riep hij toen de kampong- bewoners bijeen om hen te vertellen dat H.M. niet was verongelukt zooals de Jappen hadden rondgestrooid, maar in de beste welstand verkeerde te midden van Haar kinderen en klein kinderen. Het werd een complete ovatie. Toen wij de kampong verlieten voelden wij sterker dan ooit, hoe goed het was naar hier te zijn gekomen. Wij Friezen houden niet van pro- paganda. U vindt over ons geen ar tikelen in de pers van uitgenoodigde Nederlandsche of buitenlandsche jour nalisten. Deze causerie is dan ook allerminst bedoeld als een oratio pro domo. Er is een bekend Friesch spreekwoord dat zegt >It is mei sizzen neat to dwaen*, vrij vertaald praatjes vullen geen gaatjes. De wederopbouw van Ind vraagt daden en die wederop bouw is het ideaal, waarvoor dit Ba taljon het Heitelan verlaten heeft, het Heitelan dar ieder van ons zoo na aan het hart ligt, maar dat wij niet hopen terug te zien, voor het ideaal, dat ons deed vertrekken, werkelijkheid is geworden. WORKUM. Beroepen bij de Geref. Kerk te Almelo Dr. D. S. Attema, alhier. Bij de Zaterdag gehouden «Loop door Huizum* over 31/i K.M. behaalde onze plaatrgenoot Jan IJbema in de A- en B-klasse de tweede prijshij was 20 seconden achter den winnaar Walstra van Leeuwarden. In de E-klasse kwam onze plaatsgenoot Age Dijkstra als 2e binnen. Hoewel IJbema niet geheel fit aan de start verscheen, zijn dit toch maar fraaie successenDit seizoen hebben deze Workumers zich uitstekend geweerd, wat voor een volgend jaar ook beste verwachtingen geeft. Ruiten troef in Workum. Met groote erkentelijkheid kan de commissie N. V. H. - H. A. R. K. mededeelen dat de glasinzameling en de daarbij gehouden collecte een suc ces zijn geworden. Vele ijverige handen zijn nu aan het sorteeren en het schoon maken van het glas. Zoodra precies kan worden gezegd hoe groot de opbrengst is geweest en hoeveel er is gecollecteerd zal een nader berichtje in »Friso< worden op genomen. Op dit moment worden nog enkele bussen ingewacht. Het Centraal Comité zal een dorp of gemeente aanwijzen. Reeds boden vijf schilders zich aan om mee te gaan om het glas meteen te zetten. Een prachtige oplossing voorwaar 1 Het wachtwoord is: achter slot! In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. zijn, nadat een raampje was opengemaakt, enkele flesschen weck, waar de dader met zijn hand juist bij kon, gestolen uit de keuken van de familie Z. Het zijn blijkbaar niet alleen de fietsen, die gevaar loo- pen, hoewel deze de meest gewilde 'ên een vaak gemakkelijke prooi zijn. Laat dit voor allen een ernstige^ waarschuwing wezen om niets buiten te laten staan, de deuren en ramen goed op slot te doen en een wakend oog te houden om de dader(s) op te sporen. Het onbehaaglijke gevoel van onveiligheid kan men zoodoende het beste bestrijden. 51 1 melk 51 1 vleesch 51—2 vleesch 400 gram vleesch 51—1 algemeen 200 gram kaas 51—2 Algemeen 50 gram korstlooze kaas 51—3 algemeen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz. reserve 1600 gram brood reserve 800 gram brood reserve, 51—2C reserve 3 liter melk 51—3B, 51—3C reserve 1 ei [5e kl.] 51—4B reserve 100 gram kaas

Friso nl | 1946 | | pagina 1