Nieuws- m MWtMMMad mi Workum en omliggende gemeenten Jndië Zaterdag 4 Januari 1947 No 1 70ate Jaargang 55—3 boter FRISO”. UITG. 55—1 brood 55—2 brood 55—1 boter 55—2 boter BüNNSN LIJST geldig van 5 t/m 18 Jan. ‘47 ze is vaak de spiegel van wat er op zoo n moment J onder ons leeft en daarvoor moet de vrije kritiek ons te veel 5 waard zijn, doch bedenk dat alleen van opbouwende kritiek iets goeds te verwachten is. c In de hoop dat we ook in de toekomst aan de bloei van het plaatselijk vereenigings- en zakenleven, aan de eens- j gezindheid van de bevolking en aan de hoogste gemeente- 5 belangen mogen meewerken, stellen we onze kolommen als 2 steeds gaarne voor allen open. S Gezien de moeilijke papierpositie op dit oogenblik moeten de plannen tot een waardige herdenking voorloopig achter- wege blijven. 31 zooals ik het zie. Q Onafgebroken hebben we niet steeds kunnen verschijnen. In Q die gedwongen rustperiodes is wel gebleken dat vooral Q Workum haar weekblad miste, dat hoe bescheiden ook, meer- malen een belangrijke taak heeft gehad om de algemeene X belangen van de plaats onzer inwoning te verdedigen. Q Zeker heeft de Ingezonden stukken-rubriek wel eens wat stof doen opwaaien, waarbij de atmosfeer vaak geladen werd, Q doch niet zelden trok het stof op en was eenige verheldering het resultaat. Dat die rubriek de gelegenheid tot misbruik X biedt, mag geen reden zijn om ze geheel te veroordeelen, X neen, X 65 BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS 9 Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 86, Workum Workum 27 December 1946 t.m. 2 Januari 1947. Geboren: Aukje d.v. JanDjjkstraen Alida Bax. Diik Walter z.v. Nicolaas Daniël Faber en Frederika Walthuie. Gehuwd en overleden: Geene. 56—1 algemeen 100 gram kaas 56—2 algemeen 56—3, 56 4 algem. T 65 V 66 55—4 brood 55—4 boter 55—4 margarine 55—4 melk 55—4 vleesch 55—5 vleesch 55—4 kaas 55—4 suiker Verschijnt eenmaal per week ’e lanboutentoan- om 't de kommisje ISO. WORKUM. Eind December leven we in de donkerste tijd van het jaar. Wanneer we 's morgens opstaan is het nog triest en donker, vaak mistig en een ijzige koude valt op ons nog warme lichaam. Meermalen worden wij gedrukt door de sombere toestand en de sobere levenswijze waarin wij als volk nog moeten leven. Gelukkig zijn er altijd nog weer gebeurtenissen, die ons uit onze pessimistische stemming opwek ken. Zoo’n gebeurtenis was natuurlijk ook het Kerstfeest. Dan kloppen onze harten weer warmer en de liefde voor onze medemensch wordt ons opnieuw voorgehouden met de woorden Vrede 56—1 brood 56—1 boter 56—2 boter Bonkaarten KD, KE 701 (Strook 2) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 12 liter melk nagedachtenis ons, die met hen op trokken en naast hen streden een blijvende vingerwijzing zij op de weg die wij hebben te gaan, de weg van onze Vaderlandsche plicht. Aan het einde der eerste ronde, dat met de wapenstilstand een feit werd hebben wij een oogenblik stilgestaan, wij, soldaten van H. M. de Koningin der Nederlanden, strijders voor veilig heid en recht. Wij markeeren de pas, in absoluut vertrouwen op onze over heid, die daartoe het bevel gaf. Wij zijn militair: wij maken ons niet druk met speculaties op de toekomst die buiten ons gezichtsveld ligt. Maar nu we ons rekenschap geven van wat achter ons ligt, nu weten wij vaster dan ooit, dat het devies der Geuzen, geschreven in ons vaandel met het bloed der gevallen kameraden met ons meegaat, de toekomst tegemoet Den Vaderlant ghetrouwe Blijf ick tot in den doet. Een sportcentrum in Workum? Naar wij van bevoegde zijde ver nemen worden er plannen opgemaakt door het bestuur van de v.v Workum om te komen tot een sportcentrum onder de naam sportvereeniging «Wor kum». Reeds eenige maanden terug werd de stichting van een dergelijke sport club besproken. Men wilde echter niet over één nacht ijs gaan, doch thans beginnen de plan nen duidelijker vorm apn te nemen. Het doel van de sportvereeniging Workum» is om samen vanuit één centrum verschillende takken van sport te beoefenen, zooalsvoetbal, hand bal, gymnastiek, en eventueel athle- tiek. Dat «Workum» reeds deze richting uitging bewijst de oprichting van een damesgymnastiekclub voor donateurs. Dezer dagen zal een vergadering van alle leden van de v.v. >Workum< en de handbalclub bijeen geroepen worden, om tot samenwerking te komen. Wij kunnen deze plannen toejuichen en voelen ons solidair met hetstreven van de v.v. «Workum» om in één verband samen onze veelzijdige sport te beoefenen. Fryske Brief 66. Fan praet komt praet, seit men wol ris, mar fan skriuwen komt ek aimeast skriuwen. Hwat ik net skreaun en wreaun ha, om hwat nou folget, byelkoar to krijen stekt net sa lyk. Mar ik sil jimme it forhael fortelle. It is nou sa njonkenlytsen al wer in healjier lyn, dat ik in kear- manich skreaun ha, oer üs toerklokken. Nei oenlieding derfan krigen wy, fan in aid Warkumer üt Haerlim, in bryfke en derby in kranteknipsel. Hy bat my der in tige deugd mei dien. En al hat it al hwat lang duorre foar en alear ik derta komme koe om der oer to skriuwen, nou is ‘t dan dochs einlings safier. Hwat er yn dat kranteknipsel stie freegje jimme? Hjir is it: De klok terug. N i e u w V e n n e p. Bij de Ned. Herv. Gemeente is tot groote vreugde van alle leden de klok weer terug. De klok is opgevischt uit het IJaselmeer. Zij werd in 1638 in Leeuwarden gegoten en heeft oor spronkelijk aan de stad Workum toebehoord. Toen later de kerk van Nieuw Vennep werd gebouwd, kreeg zij de klok van de kerkelyke gemeente ten geschenke. It lit him haest wol tinke, dat ik it boppesteande mei greate bilang* stelling lézen ha. Ik bin fuortdaliks oan it sneupen gien, hwant defrage, hwer is dizze klok weiKommen, liet my net los. Wis it wie üs bikind dat der sa foar en nei noch alris in klok to keap oanbean wie, mar hwer ‘t dy bidarre wiene, deroer founen wy neat. Sa kaem ik derta, om myn Ijocht ris op to stekken by tsjerkerie fan N. Vennep. Al ridlik gau krige ik antwurd op myn skriuwen, mar it bifredige my net. De minsken derre wisten ek net safolle mear to fortellen as ik al wiste. Lit ik hjir fuort ek mar meidiele, hwat foar andert ik krige. De secretaris van de tsjerkerie skreau my: nYn it archief fan ’e tsjerke is oan ‘t nou ta neat foun, dat er op wiist, dat de klok skonken, of koft waerd. Ek op it gemeentehüs is deroer neat bikind. Der is wol ündersyk nei dien mar men koe neat fine. Hoenear de klok hjir kommen is, nimmen skynt it to witten. By it bitinken fan it 75 jierrich bistean fan de tsjerke, is der in oersicht jown, fan alles hwat er sa foar en nei bard is. Der waerd doe wol yn oanhelle, dat neffens in adfortinsje yn it „Weekblad voor Haarlemmermeer1* fan 1 Nov. 1862, „Dat op Zondag 2 Nov. 1862, de klok zal worden geluid van half tien tot kwart voor tien en van half elf tot kwart voor elf.“ Wy kinne dos wol oannimme dat de klok hjir dat jiers kommen is», hwant men sil gjin klok koft hawwe foar men mei it bouwen fan de tsjerke bigoun. Oan ien ding kin ik jo noch al helpe en dat is it opskrift fan de klok. Der stiet op: Sint Anna Patrona, Stadt Worckum. In ‘t jaar 1638 heeft my Jacob Noteman in Leeuwarden gegoten. Tusken de rigels yn, stiet in wapen, mar dat is wol hwat ündudlik en net to sjen hwat it einlings is.“ Oan safier ta dan, hwat men my yn Nieuw Vennep wist te fortellen. Nou folie wizer wurden wie ik al net en dat stiek my al hwat. Mar der wie noch hwat hwat my oanfitere om it sa net sitte to litten, om dochs noch to prebearjen mear oer dy klok to witten to kommen. Hwant hwat wie ‘t gefal, der wie yn Warkum noch immen dy ‘t der ek mear fan witte woe. En dat die my goed, dat ik net allinne stie. It liket my mar it béste dat ik der yn in oare brief oer skriuw en ek hwat ik mear to witten kaem. FRISO. IJswegeucentrale. Momenteel wordt in onze gemeente de verkoop van kaartjes van de IJs- wegencentrale huis aan huis aangebo den. Een ieder wordt dan ook beleefd verzocht één per gezinslid te koopen. Het is toch een algemeen belang dat onze ijswegen in orde zijn voor veilig heid en verkeer. De onkosten moeten worden bestreden uit de inkomsten van de bovengenoemde vereeniging. De kosten bedragen maar 25 cent per persoon. Helpt allen mee om deze mooie instelling in takt te houden. Tevens kaarten verkrijgbaar bij het Rayon-bestuur Workum H. DE VRIES Wzn. IJ. OOSTEN. K.WERUMEUS BUNING. Heidenschap A. M. BRANDSMA. Tj. S. WESTENDORP. op aarde aan de menschen van goeden wil 1 Moge de Kerstboodschap ook onze innerlijke vrede blijvend verster ken 1 Als we dan die teer fijne Kerst stemming ondergaan hebben, laat ons dan niet vergeten ook onze vredes- gedachte naar buiten uit te dragen. Immers de wereld wacht 1 Helpt mee de wereld te verbeteren, maar doe het zelf! Na het stemmige Kerstfeest vierden we het vroolijke en min of meer weemoedige Oudejaar. Toen we in familiekring of kennissenclubjes in gezelligheid en dankbaar gedenken de laatste twaalf klokslagen in het oude jaar hadden afgewacht, drukten we elkaar welgemeend de hand met de beste wenschen voor het nieuwe jaar. 1946 ligt achter ons en wij staan voor de zware taak van 1947 een beter jaar te maken. Het nieuwe jaar zal een jaar worden waarin door ons allen weer veel zal moeten worden gepres teerd. Wij hopen dat U succes zult hebben en 1947 als een zegenrijk jaar zult kunnen zien. Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 2) 800 gram brood 250 gram boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 gram kaas 250 gr.suiker, boter- hamstrooisel en/of 500 gram jam, stroop en7. Voor de week van 12 t/m 18 Jan. zullen nog bonnen worden aange wezen voor bloem, koffie, thee, cacao en tabak. De bonnen van de strooken no. 1 der toeslagkaarten voor byzondéren arbeid en voor a.s. en jonge moeders MA, MB, MC en MD 701 zijn na 5 Januari niet meer geldig. De bonnen dezer toeslagkaarten hebben, zooals bekend, een geldigheidsduur, welke gelijk is aan dien van de ove rige genummerde bonnen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 Januari a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maan dag 6 Januari a.s. mag worden ge kocht. doch wordt ons oog verduisterd als door een dikke mist. Nu wij voor de viering van het Kerstfeest staan, nu wij onze gedachten bepalen bij het wonder van Christus’ komst op aarde, weten wij, dat wij ook nu mogen bouwen op Zijn Genade. Moge onze Regeering en ook U, mijne Heeren, de wijsheid geschonken worden om in het geloof in het licht der lichten voort te gaan en stand te houden tot heil van dit volk, dat Hij aan haar en onze zorg toevertrouwde. Moge de Kerstboodschap U sterken voor Uw taak in onze gemeente zoowel als in Uw particulier leven. Slechts Hij, wiens nabijheid ons in het jongste verleden kracht gaf, kan ons ook nu in staat stellen de enorme moeilijkheden als Nederlandsch volk te overwinnen, al lijkt ons dat menschelijkerwijze niet wel mogelijk. Dat Hij Zijn wegen ons bekend make I Met deze wensch sluit ik deze laatste vergadering van Uwen Raad in 1946. hopende U het volgend jaar in gezond heid en welstand weder te mogen verwelkomen. 56—1 melk 56—1 vleesch, 56—2 vleesch 100 gram vleesch Bonkaarten KA, KB, KC 701 (Strook 2) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram beier 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 litermelk 1 ei 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. 56—1D reserve 800 gram brood 56—IE reserve 600 gram bloem of kin dermeel [niet uit rijst be reid] Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade- en/of suikerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen X 66 100 gram chocolade of suikerw. Toespraak van den Burgemeester Raadsverg. 23 Dec. 1946. Myne Heeren, Aan het einds gekomen van de agenda van deze raadsvergadering, die zooals het zich laat aanzien de laatste in dit jaar zal zijn, moge het mij vergund zijn een oogenblik de blik terug te wenden. Het belangrijkste in Uw raadsge- ichiedenis was voorwaar de terugkeer van den op normale wijze gekozen Raad, bekleed met alle rechten en bevoegdheden, die de wet aan den Raad als Hoofd der Gemeente heeft toegekend. «Terugkeer tot normale toestanden» zoo mocht ik bij Uw installatie deze gebeurtenis noemen. Thans, staande aan het einde van 1946, gevoel ik behoefte deze woorden te corrigeeren. Het is gebleken, dat het was een terugkeer tot het op normale wijze moei zaam behartigen van zeer abnormale toe standen. 1946 heeft ons doen zien, dat ons geliefd Koninkrijk in een steeds moei- lijker wordende toestand is komen te verkeeren. Op schier ieder terrein zijn de moeilijkheden vergroot, zijn de toekomstverwachtingen al meer om floerst. Ieder initiatief, hoe krachtig ook levend in ons volk, wordt lam geslagen door maatregelen en omstandigheden, nationaal en internationaal. De eendracht, die ons in de aller moeilijkste uren der bezetting heeft doen stand houden, is vernietigd. Het Geloof, dat ons droeg toen optimisme waanzin geleek, schijnt de massa van ons volk geen steun meer te geven. En moeilijker tijden, dan wij na de Duitsche inval gekend hebben liggen voor ons, ja, kondigden hun komst reeds aan. Konden wij destijds alles verdragen met de stellige verwachting van het oogenblik, waarop de vijand zou gedwongen worden ons gehavend en geplunderd vaderland te verlaten snoerde die verwachting ruim 95 van ons volk samen tot het dragen en helpen dragen van eenzelfde leed baseerden wij onze handel en wandel op de trouw, die wij ons verschuldigd wisten tegenover de Regeering, die doorvochtbovenal wortelde ons vaak onberedeneerbaar vertrouwen in het rijke Geloof, dat God ons zou bevrijden van den satanischen druk, waaronder wij leefden thans is daar veel van op den achtergrond geraakt, terwijl wij een toekomst ingaan, donkerder, dan het Koninkrijk ooit heeft gekend. Terwijl ons volk wordt uit elkaar gereten door geschillende ontker stening alom hand over hand toeneemt het gezag op onrustbarende wijze devalueert en de centralisatiewoede ieder leven voor de kleinere z g. autonome deelen bemoeilijkt en de oude gemeenten neerdrukt tot de rang van administratieve rayons terwijl Rijk en Gemeenten voor een financieel en sociaal-oeconomisch onontwarbaren chaos staan en de positie van Neder land in de wereld op bijkans ieder terrein ten zeerste heeft geleden, trachten wij te zien in de toekomst, De C.B.T.B. ófd. Warkum kaem byien op 30 Des. Mei it sjongen fan Ps. 119 3 wurdt üt ein set. Hjirnei giet de foarsitter foar yn gebet en lést dan Jes. 26 23 oan ’t ein. Dan wurde de oanwêzigen wolkom hjitten, bysunder de hear Y. K. Tamminga fan Ljouwert, sprekker foar dizze moarn. It doel en 'e taek fan 'e C.B. T.B. wurde ütienset, om ek yn üs boereorganesaesje üt to kommen foar de eare Gods. Dat kin yn 'e C.B.T.B., net yn in saneamde neutrale organi- saesje omreden der rekken balden wurde moat mei it biginsel fan oars- tinkenden. Derom is it plak fan ’e Kristenboer yn ’e rigen fan 'e C B.T.B. Nei oanlieding fan it forslach fan ’e. gearkomste fan de Fryske Mij. yn ’e «Friso» fan 30 Nov. 1946, seit de foarsitter dat it ledental net is Fryske Mij. 7000, C.B.T.B. 1000, A.B.T.B. 3000, mar Fryske Mij. 7000, C.B.T.B. 3000, A.B.T.B. 1000dit sil wol in print- flater as in forsin wêze. Ek it sizzen fan ’e foarsitter fan de Fryske Mij. dat de C.B.T.B. net mei- wurkje wol oan stelling yn 1947 fan ütfiering net sadanich gearsteld is as hja dat winsket, jowt oanlieding om hjir ien en oar oer to sizzen. Fan ’e maitiid is bisletten dat de stifting fan 'e lanbou restte soe op ’e 6 bisin- ningsorganisaesjes en net op'e yndivu- dueele leden. Hjirnei hat de Fryske Mij. bisletten om net allinne it cultu- reele en prinsipieele wurk to dwaen mar ek it technyske. En derom woe hja dizze tentoanstelling organisearje. De C.B.T.B. hat alle wa.r dien om har fan dit staopunt óf to krijen en dizze tentoanstelling üt gean to litten fan ’e stifting fan ’e lanbou. De Fryske Mij. kaem letter mei it ütstel foar dizze tentoanstelling in kommisje to bineam- men mar net it Stiftingsbistjür assada- De patrouille-commandant, trouw bijgestaan door zijn Ambonees, beperkt zich niet tot het verzamelen van strikt militaire gegevens, maar stelt zich ook op de hoogte van het welzijn der kampong-bewoners. Is er rijst genoeg en zout, hoe staat het met de kleeding (opnieuw zegt een gebaar meer dan honderd woorden). Hij verwijst de kepala voor de leniging van de nooden en behoeften van zijn menschen naar de dichtsbijzijnde Amacab instantie, die doet wat zij kan en met geringe middelen vaak wonderen verricht. Als wij de kampong verlaten, voelen wij sterker dan ooit, hoe goed het is hier te zijn, al ben je ook duizend mijlen van huis en blijft de post vaak langer uit dan je lief is. En de dankbare dessalieden, die onze Rijksgenooten zijn en onderdanen van dezelfde Koningin in wier dienst wij door de kampongs en langs de sawah’s trekken, keeren terug naar hun noeste arbeid, de tani op zijn akker, de toekang in zijn werkplaats. Als we morgen of over morgen terugkomen, zullen ze inplaats van weg te kruipen ons met vreugde begroeten, zooals de kleine bruine rekel daar, op de rug van die welgedane karbouw, die zijn groezelig duimpje krampachtig omhoog steekt, tot de blijkbaar niet alleen welgevoede maar ook wel opgevoede karbouw hem kopschuddend tot de orde roept. We gingen op patrouille. Soms waren er snipers, soms benden, op heterdaad betrapt in hun niets ontziend rampok- bedrijf. Dan werden er korte metten gemaakt en spraken geweer en sten en bren hun harde taal. Ook aan onze zijde waren er die vielen, dappere kerels, die het ideaal, waarvoor zij al wat hun lief en dierbaar was hadden verlaten, bezegelden met hun jonge leven en ver van huis het hoogste offer brachten dat een mens kan geven, mannen die door hun dood duizenden het leven mogelijk maakten en wier 55—1 melk 55255—3melk3 liter melk 551 vleesch 100 gram vleesch 552 vleesch 300 gram vleesch 55—1 algemeen 200 gram kaas 55—2 algemeen 1 ei 55—3 algemeen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz.’, o!' 1000 gram jam, stroop enz. 55—1B reserve 1600 gram brood 55—IC reserve 800 gram brood

Friso nl | 1947 | | pagina 1