Nieuws- »n AdrertentietUad voor Workum en omliggende gemeenten AANVULLENDE BONNENLIJST Sawntich jier „FR IS O”. EEN GREEP Zaterdag 11 Januari 1947 No. 2 70aie Jaargang 56—2e reserve 56—3d reserve BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN 9. 10. warme 11. ze 12. der 13. 14. PLAATSELIJK NIEUWS Zoo zijn we zuinig met gas. INGEZONDEN. m. en 1. 2. 3. 4. 5. 6. van 7. 8. Allen zullen gaarne Uw medewerking noteeren. 210 vr. 20 vr. 188 vr Uitgave vanFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Verschijnt eenmaal per week gymnastiek en meisjes, Op de groote Konijnen, welke behaalden van den 55—5 algemeen 55—6 algemeen 55—7 algemeen 55—8 algemeen 55—9 algemeen Stand van de bevolking van Workum op 1 Januari 1947. In 1946 geboren; Bonkaarten KA, KB, KC 701 55—4 algemeen geldig van 5 t/m 18 Jan. (Strook 2) 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 1 kg appels of peren 50 gram cacao 125 gram koffie 50 gram thee plm. 225 gram huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep voorraad Amerikaansche schoenen in de winkels. 13. Postverkeer met Japan opengesteld. 14. Luchtpostrechten met geheel Ame- Workum Van 3 t.m, 8 Januari 1947. Geboren: JetskeMariaBoudina, dvJohan nes Westra en Johanna Margaretha Muller. Gehuwd: Berend van der Velde, 19 jr en Oedsche Pruiksma, 20 jr, beiden te Workum. Overleden: Geene. tueele oprichting van een afdeeling voor jongens dames en heeren. Het voorloopig bestuur van de s.v. «Workum» doet dan ook een beroep op alle ingezetenen van Workum die één of andere tak van sport willen beoefenen (voetbal, handbal en gym nastiek (athletiek), om zich vóór 18 Januari a.s. op te geven bij Fr. M. de Boer (zie advertentie in dit blad). Zoodra er voldoende belangstelling blijkt te bestaan om een gymnastiek afdeeling te vormen, wordt een alge- meene ledenvergadering opgeroepen om te komen tot benoeming van be stuur, commissies, contributieregeling, indeeling enz. enz. (zie volgende aan kondiging in dit blad). Sportvrienden in Workum, gij sluit U toch aan Bij de «s.v. Workum», hetzalheusch wel gaan. Het doel is toch, gij wist dit reeds Te sporten en te spelen steeds Het spel tot nut en voor 't genoegen. Treedt daarom toe tot deze club. Het brenge ons »S. V W.« geluk en voorspoed in het nieuwe jaar. Treedt toe I De zaak komt voorelkaar 1 WORKUM. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. werden benoemd tot ouderling de heeren Tj. de Harder, B. Sijpersma (met bijzondere opdracht voor het jeugdwerk), en B. Haanstra en C. Attema, Heidenschap. Tot dia kenen werden gekozen de heeren R. Hobma, H. P. Piersma en Jolle de Vries, Heidenschap. Geslaagd te Leeuwarden voor het examen Chr. Volksonderwijs onze vroegere stadgenoot de heer Tj. de Reus, thans te Bloemendaal. of op Opvoering Leekenspel. Evenals vorig jaar zal ook nu de Doopsgez. Jongerenkring, afd Workum een leekenspel opvoeren. De keuze is ditmaal gevallen op: De Geroepene" van Otto Bruder. Zooals U bij de pre dikbeurten en ook op de raambiljetten leest, zal op 15 Jan. het spel opge voerd worden voor leden en belang stellenden der Doopsgezinde Gemeente, terwijl evenals het vorig jaar de tweede avond voor ieder toegankelijk zal zijn. Het Doopsgezinde zangkoor onder leiding van zijn dirigent, den heer G. Kaspersma, zal ook op beide avonden zijn medewerking verleenen. Het be loven dus op 15 en 16 Januari mooie avonden te worden, welke door velen zeker niet gemist willen worden. Aanvang telkens 7.30 uur. Zondag 12 Januari 1947. Workum (R.-K.) Voorin. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof (Herv.) Niet ontvangen. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. 15 en 16 Jan., ’s avonds 7.30 uur, opvoe ring door de D.J.K. afd. Workum, van Leekenspel „De geroepene”. (Geref.) Voorm. 9 Lezen. Nam. 2uurdrD- 8. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Lezen. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Niet ontvangen. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur evan gelist Labrijn van Tynje. Nam. uur ds v. d. Brug van Tjerkwerd. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Lezen, ’s Avonds 7.30 uur ds A. J. van Dfik. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. ning, A. M. Brandsma en Tj. S. Wes tendorp, beide laatsten te Heidenschap. rayon Workum Oppedijk van Veen en D. Feestelijke vergadering van de afd. Zuivelbewerkers, aangesl. b. h. N.V.V. 7 Jan. '47. Om 8 uur opende de voorz. S. Zeilstra (in café Veldman) meteen welkomstwoord. Daarna volgde een kort jaarverslag door G. Ze Istra, secr. Een kort maar krachtig propa- gandawoord van den Gew. secr. den heer Bouma, opvolger van P. L. Toren, had, getuige een flink applaus, aller instemming. Het feestprogramma, bestaande uit voordrachten en schetsjes, werd op een keurige wijze door eigen krach ten verzorgd, terwijl de heer P. Griek het muzikaal gedeelte verzorgde met piano- en accordeon muziek. Over het geheel was dit een zeer gezellige avond, jammer dat de onge organiseerden schitterden door afwezig heid. Enfin dit ligt in de lijn van on georganiseerden (behalve als er een loonsveihooging of andere verbete ringen behaald zijn) Toch zullen die heeren nog eens een bezoek Bonkaarten KD, KE 702 (Strook 2) 56—5 algemeen 56—6 algemeen 56—2d reserve 1 kg. appelen of peren 50 gram cacao plm. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep plm. 450 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). Tabakskaarten enz. T 66 2 rants, tabaksartikelen De bonnen voor fruit blijven geldig t/m. 1 Februari a.s. Nadat de klok met 12 slagen het nieuwe jaar had ingeluid en de belofte- klanken ons als muziek in de ooren klonken, moesten we ook erkennen dat echter nog lang niet alles vreug devol was wat de klok sloeg. Immers we begonnen het nieuwe jaar ook met; minder aantal treinen en busdiensten; minder verwarmde treinen minder electrische stroom minder gas zuiniger met watergebruik; minder vleesch op sommige plaatsen duurder brood, duurdere kranten en.... het vooruitzicht dat in 1947 de dienstplichtige officieren en onder officieren opgeroepen zullen worden voor militairen dienst. Doe 't ik forliden wike de Friso yn 'e hannen krige, seach ik V Q dat it einlings een „Jubileum”nümer wie. Nümer ien fan de 70ste Q jiergong. Ja, alhielendal just is dat net, hwant de Friso is al in Q O jiarmanich alder. De earste krante kaem üt op 29 Maert 1871. Mar, Q Q lyk as de ütjower forline wike aï skreau, hat der in tiid west dat Q Q do Friso net ütkaem en net ütkomme mochte. Sadwaende binne wy Q Q dan nou „pas" oan de 70 ta. Q a Doch mei dit al, ik koe it dochs wier net litte, om ek al kom q X ik dan in wike to let, in wurdmanich oer dit „Jubileum” to skriuwen. X X Sawntich jier, hat de Friso oan de minsken yn Warkum en yn 'e X k omkriten, it nijs brocht, fan hwat der sa troch in dei hinne bard wie. X L Neist dat nijs, de „Burgerlijke Stand” en alles hwat der mei gear- X Q hinget. En al is it dan ek jimmerwrei mar in lyts krantsje west, it v Q wie en it is ek nou noch, foar sa manich ien in trouwe freon. U En wol hiel tafallich sei in aid Warkumer, my in fjirtsjen dagen Q lyn: „Sa gau as de Friso komt, lés ik him in kear troch. En och, dan krij ik him letter noch wol werris in kearmanich under eagen. Moat ik hjir of der in aide krante ta brilke, nou dan is de Friso A wol it léste.” T Sjoch, sa is ek de Friso noch in ban, dy 't de minsken büten X Fryslan, oan 't aide Heitelan bynt. x Oan de Utjower biedt ik myn béste winsken en ik hoopje, dat it him en syn meiwurkers slagje mei, de aide krante, jit jimmerwei W V. jong to balden. Aid, mar dochs nea foraldere. x FRISO. O een organisatie, gezien de geweldige werkgeversorganisatie enz. Het is niet goed met kankeren, doch wel om eendrachtig te strijden. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot adj.-commies aan het Prov. Bureau voor oorlogsslachtoffers te Zwolle de heer G. Kaspersma, leider van het distributiekantoor te Workum. Afkondiging Grondwetsherziening. De onlangs door de beide kamers der Staten-Generaal aangenomen wij ziging van artikel 192 der Grondwet betreffende de uitzending van dienst plichtigen naar Ned. Indië zal aan staande Dinsdag des namiddags half drie plechtig worden afgekondigd o.a. door het aflezen van een publicatie in iedere gemeente van de pui of voor de deur van het gemeentehuis. De wet treedt voor Nederland in werking klokslag middernacht tusschen 2 en 3 Februari 1947, Rectificatie IJswegencentrale. Het vorige week geplaatste stukje IJswegencentrale, dat een aanbeveling van deze mooie instelling beoogde, moge tot resultaat hebben dat vele ingezetenen zich alsnog een kaartje aanschaffen en daarmede voor 25 cent bijdragen aan goede en veilige ijswegen. Laat het de trots van Friesland zijn om op deze manier in alle noodzake lijke maatregelen te voorzien. Iedere bezitter van een kaartje zal zelden door één kwartje zooveel voldoeninggeschon- ken zijn, als hij of zij langs goed ver zorgde banen zwiert of wanneer men het levendig ijsvermaak gadeslaat. Het vermelde rayon bestuur behoeft eeuige reet ficatie. Zoo is de heer H. de Vries Wzn. hoofdbe tuurslid en zijn resp. voorzitter en secretaris van het de heeren W. M. der Goot. Verdere bestuursleden zijn de heeren IJ. Oosten, K. Werumeus Bu- uit wat het nieuwe jaar ons brengen zal. 20. Bouw van nieuwe woningen en enkele bruggen in onze gemeente (Heidenschap en Dwarsnoord). 21. Verdere verfraaiing aan de Ned. Herv. Kerk en restauratieplannen voor het stadhuis. 22. Oprichten van een grasdrogerij en eventueele industrievestiging op het «Straud». 23. Aanleg van een plantsoen etc. 24. Voorbereidingen voor het plaatsen van een oorlogsgedenkteeken in de nis van de toren of op andere geschikte plaats. 25. 10 Februari viering van 't 90 jarig bestaan der Ijsclub «Workum». 26. 60 jarig bestaan van't St Gertrudis- 40-jarig bestaan der Wij zullen 20 °P het gas dienen te bezuinigen. Aangezien het meeste gas voor het toebereiden van eten ge bruikt wordt, zouden wij de volgende wenken willen geven Kook aardappelen en groenten zooveel mogelijk in één pan, naast elkaar of als stoofschotel. Kook aardappelen en groenten met zoo weinig mogelijk water, U hebt dan ook het minste ver lies aan oplosbare voedingsstoffen. Steek het gas pas aan, als de pan geheel gereed op het comfoor staat. Breng de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook op de volle gasvlam. Temper het gas, wanneer de in houd van de pan kookt. Houd de pannen tijdens het koken goed gesloten. Zorg ervoor, dat de vlam niet om de pan speelt, daar anders warmte onbenut verloren gaat. Kook groenten slechts tot zij gaar zijn. Stoof ze niet na. U spaart dan tevens voedingstoffen. Gesticht en St. Ludgerus school. 27. In October 25-jarig bestaan Geref. school. 28. 20 jaar geleden dat de Damclub «O.G en 10 jaar geleden dat de afd. Workum en Omstr. van «De Jongerein» werd opgericht. Maak geregeld gebruik van stamp pot met rauwe groenten, alleen de aardappelen behoeven dan ge kookt te worden. Heel goed smaakt b.v. stamppot van rauwe andijvie of rauwe zuurkool. Gebruik groenten als sla bij aardappelen met een saus. Houd gerechten warm door boven op een pan te zetten,waar van de inhoud te koken staat. Dien de maaltijden zoo spoedig mogelijk na de bereiding op, zij gaan dan tevens zoo min mogelijk in voedingswaarde achteruit. Zet gort, gortgrutten, havermout, gortmout, boonen en erwten 24 uur voor het koken in water te weeken, zij zijn dan vlugger gaar. U denkt toch wel aan de kachel? Ook daar kan iets op warm ge houden worden of aan de kook gebracht. Wanneer U er geregeld een ketel water op hebt staan, hebt U ook steeds koffie-, thee- en afwaschwater bij de hand. Fryske Brief 67. Hwat wist men my yn Warkum seis oer de stoarje fan dizze klok to tortellen? It like my it béste ta, earst de tsjerkerie fan de greate tsjerke der ris nei to freegjen. Nou ik moat mar earlik sizze, in deimanich nei 't ik skreaun hie, krige ik it andert al thus. De Hearen hawwe har üterste bést dien my to helpen. Hja hawwe de boeken der op neisjoen, oer de jierren 1837 oan 1862 ta, mar ek hja sochten omdoch. Yn de jierren hjir neamt is der troch de Warkumer tsjerkerie gjin klok jown of forkoft. Hwat oanbilanget it opskrift fan de klokSint Anna Patrona. Stadt Worckum, derüt makke ik op, dat St. Anna, ienris as Patrones fan Warkum foreare waerd. Deryn wie ik lykwols de planke mis, hwant de Hear Popma, boppemaster fan de R.K. Jongesskoalle, doe hjir noch to Warkum die my to witten: „Jammer genoch kin ik neat fine oangeande de klok to N. Vennep. Nou hoeft St. Anna net patrones fan Warkum west to hawwen om op in klok neamd to wurden. It barde ek wol (en noch wol) dat eltse klok syn eigen patroan of patroanes krige. St. Anna is de patroanes fan alle memmen. Nou sprekt men yn Boalsert fan in Manneklok, in Frouweklok ensfh. Mtilk hat Warkum eartiids ek in Frouweklok hawn.“ Oan safier itjinge de Hear Popma my skreau. Mar mei dat alles wie ik, hwat dy klok oanbilanget noch net folie wizer wurden as ik wie. Mar moed forlern is alles forlern en derom teach ik opnij oan ‘t skriuwen. Hwat wist men der op it Stedshüs fan to tor tellen Ik skreau de Hear van der Goot, gemeente-sikretaris, of hy üs mülk üt 'e rie helpe koe. Ek hy hat socht en hwat er foun Lit my dat yn ’t koart oernimme. „Yn it archief fan de gemeente Warkum is neattofinen oer dy klok. Wol foun ik yn de oantekeningen fan de Riedsgearkomste fan 28 Febr. 1848, datdoor den Heer Burgemeester wordt te kennen gegeven, dat er een kleine klok uit de stadstoren alhier herkomstig, voorhanden is in het stadsmagazijn, waarvan geen gebruik meer wordt gemaakt. Zoo stelt ZEd. voor om die klok te verkoopen en een advertentie in de Leeuwarder Courant te doen plaatsen? Nou de klok is forkoft, hwant üt de stikken fan de gemeente üntfanger, blyktdatdernjoggentich goune foar makke is. Mar hwer ’t dy klok bidarre is, deroer is neat to finen. Der soe, sa skriuwt de Hear van der Goot fierder, mülk noch wol eat to finen wêze, mar men soe derta elts stik, elts blêd neisjen moatte. Derta haw ik gjin tiid, alhoewol ik it tige moai wurk fyn.“ Sje sa, lêzers ik bin oan ‘t ein kommen fan my ftndersyk. Ik soe wier net witte hwer ‘t ik nou noch mear opfandelje kin oer de stoarje fan de bidoelde toerklok. Ik sil er dan ek mar in streep ünder sette. In wurd fan tank oan elts dy ‘t sa freonlik west had my to helpen. Dat wy it sa mei elkoar net fierder brocht hawwe as safier, leit him net oan üs. Litte wy hoopje, dat it in oare kear better slagje mei. En dat as ik faeks wer in birop op jimme doch, ik wer diselde meiwurking ünderfine mei. FRISO. rika (ook Zuid Amerika) verlaagd. 15. H.M de Koningin verblijft de eerste weken van het nieuwe jaar in Amsterdam. Het vorstelijk echt paar heeft dezer dagen 't 10-jarig huwelijk herdacht. 16. Opheffiig van de HA.R.K. 17. Beslissing grenscorrectiesNederland Duitschland 18. Oplossing Indonesische kwestie 19^ Iedereen een nieuw paar schoenen in het nieuwe jaar. Loop der bevolking. WONSERADEEL Het aantal inwo ners per 1 Jan. 1946 was6964 m. en 6654 vr.is 13 618. Door geboorte (434) en vestiging (818) nam dit getal toé met (1252) en verminderde door overlijden (143) en vertrek (1055) met 1198, zoodat het aantal inwoners per 31 Dec. '46 bedroeg 7003 m. en 6669 vr., is 13.672. 60 m. en 62 vr. In 1946 gevestigd 135 m. en 148 vr. Vermeerdering195 In 1946 overleden: 15 In 1946 vertrokken 175 Vermindering De bevolking vermeerderde derhalve in 1946 met 5 m. en 2 vr. Op 1 Januari 1946 bestond de be volking uit 2039 m. en 2042 vr. totaal 4081, zoodat het aantal inwoners op 1 Januari 1947 bedroeg 2044 m. en 2044 vr., in totaal 4088. Er werden 45 huwelijken voltrokken, 3 vonnissen tot echtscheiding inge. schreven, terwijl er 1 kind als levenloos werd aangegeven. Nieuws Sportver. „Workum”. De v.v. Workum» en handbalclub >Workum< zijn besloten zich samen te voegen in één verband onder de naam >Sportvereeniging Workum». Ook de leden van de dames-gymna- stiekafdeeling voor gehuwden, die voor eenigen tijd terug werd opgericht, spraken zich uit voor samenvoeging bij de s.v. «Workum». Tevens werd besloten om bij vol doende deelname te komen tot even- Als we de balans echter opmaken, komen we tot de ontdekking dat we toch meer goede dan minder goede dingen in het nieuwe jaar hebben te verwachten. Daarom kan 1947 dus een goed jaar worden. Het zij zoo 1 m. en m. en 190 m. en 208 vr. HEIDENSCHAP. Tentoonstelling van gehouden is te Kollum, wederom vde Lotharirgers fokker eigenaar D. de Vries alhier, de hoogste prijzen. Dit beteekent dus, dat deze fokker wel de beste Lotha- ringers bezit, daar deze dieren nu al op verschillende tentoonstellingen zijn geweest en steeds met de hoogste prijzen uitkomen, Ook de fokker P. S. we Westendorp die witte Wet ner er Zilver vossen instuurde, kreeg hieimee weer brengen, want iedere arbeider hoort in zeer goede prijzen. Nu het nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan, is het interessant eens na te gaan wat men ons zoo al voor het nieuwe jaar beloofd heeft. Dat is heel wat. We hebben een greep gedaa 1 in de grabbelton 1947 en zie hier het resultaat I. Verhooging salarissen onderwijzers. 2 Verbetering ouderdomsvoorziening. 3. Verlaging Radio Luisterbijdrage. 4. Nog 3 mud kolen, om ons rant soen van 12 mud vol te maken. 5. Verstrekking van bananen, citroe nen cn sinaasappelen voor de jeugd en misschien ook wat voor de ouderen. 6. Een volkstelling op 31 Mei. 7. Uitbreiding electrisch treinverkeer. 8. Geboorte van een nieuwe Oranje telg in Februari. 9. Verlaging van de prijzen, o.a. voor textielgoederen, glaswerk, luxe- en huishoudelijke artikelen, zandaard- appelen (1 ct.) en thee (thans in prijsklassen van 38 tot 50 ct. per 100 gram). 10. Vermeerdering van de rantsoenen tabak, huishoudzeep, eieren en brandstof. II. Meer vetproducten, afkomstig van de gevangen walvisschen door de «Willem Barendz». (Dit zal moge lijk zijn als we weten dat de tot nu toe gevangen exemplaren lielst van 70 000 tot 80.000 K.G. per kolos wogen. 12. Nieuwe f

Friso nl | 1947 | | pagina 1