Nieuws- eti Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten No. 3 BONNENLIJST 1.1 I 1 800 gram brood 400 gram brood 125 gram 70ste Jaargang Zaterdag 18 Januari 1947 PREDIKBEURTEN GEMENGD NIEUWS oter 57—3 boter BURGERLIJKE STAND X 71 PLAATSELIJK NIEUWS zou een Zondag 19 Januari 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds A. de jonge. Nam. 5 uur ds A. de Kleine van Oudemirdum. Zaterdag 9 uur Avondgebed. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur dr D. S. Attema (voorber. H. A.) (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 dienst, nam. 3 uur Jaarvergadering. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. daast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L.-Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. J. van Veen van Workum (Voorb. H. A.) (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds H. J. de Wilde van Balk. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds Wiersema van Oudemirdum. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. 57—1 brood 57—2 brood 571 boter 57—2 boter T 71 V 71 15 Jan. 7-tal spelers Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gr. chocolade- en/of suikerwerken 1 rantsoen tabaksartikelen Verschtfnt eenmaal per week Workum Van 9 t.m. 15 Januari 1947. GeborenAtje Janneke dv Wieger Roele- vink en Anneke Jagersma, Aldert Mefie Maria zv Gerard de Jong en Johanna Sie- monsma. GehuwdHfilke Pieter Haagsma, 26 jr en Afke Lage weg, 28 jr beiden te Workum. OverledenPetrus Kuipers, 78 jr weduw naar ven Susanna Westendorp. het laatste OP 574 brood 57—4 boter 57—4 margarine 57—4 melk 57—4 vleesch 57—5 vleesch 57—4 kaas Bonkaarten KD, KE 701 (Strook 3) 58—1 brood 58—1 boter 58—2 boter Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 3) 800 gram brood 250 gram boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 gram kaas 100- 34 R. VeldmanJopie Huisman 100-66 80—100 100— 89 76—100 69—100 100— 64 geldig van 19 Jan. t/m 1 Febr. ‘47 aardige attentie en op 't wondje van uitslag was als volgt Bolsward Workum J. Veldman—J. S. Westra «JVU £,1cL111 A.1JÖL Ui 1V111- dermeel [uit rijst bereid] of kinderbiscuits 58—2E reserve 2 blikken appelmoes (voorinlevering) Kinderruil. Het plan bestaat om in den komen den zomer ongeveer 25.000 Neder- landsche kinderen hun vacantie in Engeland te laten doorbrengen, terwijl een zelfde aantal Engelsche kinderen dan naar ons land komt. Keuring van tot dekking bestemde hengsten. De keuringen van tot dekking bestemde hengsten van het type land- bouwtuigpaard en andere typen, met uitzondering van het type trekpaard, die niet zijn ingeschreven in een stam boek van een Stamboekvereeniging in 1947 zullen o.a. worden gehouden te en Fryske Brief 68. Doe ’t wy noch fan dy foege bern wiene, och hwat like de wrald dan dochs great yn üs eagen. In reis mei 't spoar nei Snits ta, wie eat, hwer ’t wy dagen foar- en dagen der nei oer prate koene. Hwant ja, Snits wie al sahwat it ein fan ’e wrald, alteast foar üs. Alles hwat fierder lei, nou ear ‘t men dat mei eigen eagen to oanskógjen krige, dan moast der al hiel hwat barre. En leau mar, dat de lokkige ünder üsdy't fierder as Snits reisgje mochte, nou die helde him de greate man en wy biskógen him as ien fan greate bitsjutting. Hwat hawwe wymanichkear op ’e Makkumerdyk stien, of by de lange brêge, hwer wy mei helder waer, plakken, doarpen en doarpkes lizzen sjen koene, sa fier fuort, dat wy mienden, de üt-einen fan de wrald to sjen. Hwat lusteren wy mei oandacht en biwündering nei minsken dy 't in reis nei Hollan makke hiene. Nei Hollan mei syn wünders, dy ’t wy mar net begripe, net fetsje koene. Hollan en Amsterdam wiene yn üs forbylding dan al sahwat ien. De stêd, hwer it nachts like drok wie as oerdei en mei hüzen sa beech as de Warkumer toer. Hwer ’t it altyd Snein skynde to wêzen om’t eltsenien der mei de béste pronk oan roun. En hearden wy immen oan ’t forhael, dy 't noch fierder wést hie, och dat wie alhielendal in wünderminske. Der hiene je de aekskippers en aeksfeinten dy 't alhielendal nei Ingelan foeren. En de stikmanich War- kumers dy 't op 'e „greate faert" wiene. Dy ’t reizen diene, nei alle frjemde lannen. Och hwat wisten hja üs fan bjusterbaerlike enöfgryslike dingen to forheljen. Mar derneist hiene wy noch in stikmanich minsken dy 't hwat fan 'e wrald sjoen hiene en dy’t oer 't algemien hwat praets- ker wiene, as de sélju. (Binammen op bipaelde dagen). Ik bidoeldeüld- koloanialen. Der wiene inkelden ünder, as dy oer Ynje op ‘e tekst kamen, nou dan hearde men nuvere forhalen. Ja, nou soene wy sizze„Datliigde der fan frjemde dingen, üt fiere lannen liigt it goed!” Mar doe wienewy sa wiis noch net. As it de dei wie, dat it pensioen bard wurde moast, as de greate medaljes wer foar in kear op ’t boar st pronken, dan hearden wy ek wolris hoe ófgryslik mal dy lju yn Ynje praten. As ien sa’n aid koloaniael, dan de hiele Wymerts sahwat nedich hie, dan spriek er gjin wurd Warkumers, mar skopte hy in tael, hwer 't wy kop noch sturt oan fine koene. Ja, dat is fansels, der wiene wol minsken dy ’t seine, dat de man him seis amperoan forstie, mar de laster is altyd great. Dér is sünt dy tiid hiel hwat foroare. De wein fan Oosterhof en dy fan Tepma, ride al lang net mear fan en nei ’t spoar. De tiid, dat aide Grets, (doe ’t hja foar de earste kear in auto seach) op 't Sylspaed stie te balten„O, minsken, minsken, in wein op ‘e rin”, leit fier efter üs. Wy klimme net mear op’e Makkumerdyk en steane net mear by de lange brêge, om to sjen hoe great de wrald wol is. Wy ride nou mei de auto, taxi, bus, tram of trein, of hie it nea oars west. Wy reisgje it lan troch en sjogge gjin niget mear, oan hwat üs allear as in wünder yn ‘e earen klonken hat. Is net krektlyn, in Warkumer fan by de tachtich op reis gien nei it oare ein fan 'e wrald, om der in skoftsje by syn bern to ütfanhüzjen As dat yn myn jonge tiid bard hie, hie hiel Warkum op ien ein stien en hie men de man foar net mear tarekkenber forklearre. Mar nou? Wis it is in hiele reis, mar och mear ek al net. By de folie Nijjierswinsken yn de Friso, wie ek ien fen de Warku mer jongens dy ‘t yn Ynje binne. It is wier, it doel en de omstandigheden hweröm ‘t hja der hinne tein binne, hiene wy leaver oars sjoen. Mar de reis wie yn dit gefal lang it slimste net. Dat wie allear hwat oars. Nim ek de brieven hjir wei derhinne en oarsom, yn in deimanich to plak ommers. Soe men net sizze, dat de wrald lytser wurden is? En as dat net it gefal is, dan binne de üterste dielen tichter byelkoar kommen. Fan it iene ein fan ’e wrftld nei ‘t oare is langer in hoannestap. Mocht dertroch ek de minsken nochris hwat tichter by elkoarkomme. Al liket it der hjoed de dei net nei, hwa wit hwat de tiid üs noch bringt. FRISO. Werk voor hen die afzwaaien. Naar verluidt is een interdepartemen tale commissie gevormd yoor het treffen van maatregelen ten behoeve van demobiliseerende militairen. Veel loos alarm, In het afgeloopen jaar moest de Amsterdamsche brandweer in totaal 2566 maal uitrukken, waarvan men het in 1409 gevallen echter met baldadige meldingen had te doen, 58—1 algemeen 100 gram kaas 58—2 algemeen. 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine* of 100 gr. vet 12 liter melk 800 gram brood 1 blik appelmoes (voorinlevering) 57—3B reserve 200 gram kaas 58—1 melk 58—1 vleesch, 58—2 vleesch 100 gram vleesch Bonkaarten KA, KB, KC 701 (Strook 3) 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 litermc k 57-1 melk 57257—3melk3 liter melk 57—1 vleesch 100 gram vleesch 57—2 vleesch 300 gram vleesch 57—1 algemeen 200 gram kaas 572 algemeen 375 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 750 gram jam, stroop enz. 57—1B reserve 1600 gram brood 57IC reserve 57-2B 57 2Cres. WORKUM. Bedankt voor het be roep naar de Geref. Kerk alhier, Ds. A. Plaatsman te Sijbrandaburen. Gymnastiek-demonstratie. Donderdag 9 Jan. hield de Chr. Gymnastiekvereen. »Advendo* teSneek alhier een zeer geslaagde demonstratie- avond in »Ons Gebouw», met het doel om zoo mogelijk ook in Workum een afdeeling op te richten. Meester Terpstra opende deze avond om ruim 8 uur, liet zingen en ging voor in gebed, waarna hij een kort openingswoord uitsprak. Reeds spoedig werd gelegenheid aan >Advendo< gegeven om te laten zien wat er bereikt kan worden onder goede deskundige leiding. Hoewel het podium erg klein was, werd er toch prachtig gewerkt. Voor de pauze sprak nog de voorz, van »Advendo« en zette daarbij het doel en de plicht van de Chr. Gym nastiekvereen. op een duidelijke wijze uiteen. In de pauze gaven zich reeds een 40-tal als lid op, wat gezien de niet talrijke aanwezigen, een goed begin genoemd mag worden. >Advendo« werkte nu gedeelte van het programma af, een wijze die alle lof verdient. Dr. D. S. Attema sprak nog kort slotwoord en ging voor in dank zegging. De muziek bij het rythmische gedeelte werd verzorgd door de geluids-installatie van den heer Westerhuis, welke zeer goed voldeed. Op Zaterdagavond a.s. hoopt men in een vergadering nadere besprekingen te houden, waarbij alle belangstellenden, ook zij die zich reeds als lid opgaven, worden uitgenoodigd. (Zie verder adv.) L. de Wit f 13 Jan. Op 81-jarigen leeftijd is te Bilthoven overleden de heer L. de Wit, die voor hij het onderwijs met pensioen ging verlaten, meer dan 40 jaar aan de Openbare Lagere School alhier verbonden is geweest en zich daarbij onderscheiden heeft door een ijverige nauwgezette plichtsbetrachting. Velen zullen zich uit hun schooljaren zijn levenswijze lessen nog dankbaar herinneren en men’geeu heeft ook er varen dat deze vitale »meester deWit» voor alles wat Workum en haar inwo ners betrof, steeds een onverminderde belangstelling had. Tribunaal Sneek. Door ’t Tribunaal Sneek werd van de nalatenschap van den N.S.B.-kring- leider Rintje Haagsma, die zich na de bevrijding in het politiebureau te Workum van het leven beroofde, f 3000 verbeurd verklaard. Hetzelfde gebeurde met de nalatenschap van wijlen zijn echtgenoote Trijntje Gaastra. Verlaging luchtposttarieven. Bedroeg het luchtrecht voor brieven aaar West-Indië tot dusverre f 0.55 per 5 gram, thans kon dit worden terug gebracht tot f 0.25 per 5 gram voor Aruba, Bonaire en Curasao en f 0.30 voor Suriname, Het luchtrecht voor correspondentie met de Vereen. Staten van Noord- Amerika, Alaska en Canada is gehal veerd en wel van f 0.40 tot f 0.20 per 5 gram, Ook voor Centraal- en Zuid Amerika zijn de tarieven tot de helft verlaagd en bedragen thans vrijwel voor alle landen f 0.30 per 5 gram. Aan alluminium de toekomst In plaats van gegalvaniseerd gegolfd plaatijzer, waarvan men loodsen en bergplaatsen bouwt, wordt in Amerika thans propaganda gemaakt voor het gebruik van gegolfd alluminium. Deze platen zijn niet alleen zeer licht, doch ook onvatbaar voor roest. Met de toe passing van alluminium kunnen nog op velerlei gebied hervormingen en ver beteringen verwacht worden. Boter wordt te duur betaald. Als de regeering, niettegenstaande de stijgende melkproductie, haar plan nen inzake de boterprijs doorzet, komt de roomboter vermoedelijk f 3.20 per K.G. te kosten, terwijl de margarine slechts f 1.36 per K.G. kost. Meer serviesgoed van de bon. Van 1 Januari af kunnen de vol gende artikelen zonder inlevering van distributie-bescheiden worden gekocht huishoudmelkkannen, saladebakken, (spoel)kommen, ronde vuurvaste scho tels, casserolles en pasteivormen, ovale vuurvaste schotels en pasteivormen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de volgende artikelen, voor zoover voorradig, door de handel reeds zonder inlevering van distributiebescheiden mochten worden verkochtbotervloot jes, brood- en dekschalen, koffie- en theepotten, melkkannetjes tot 1/4 liter inhoud, sauskommen, soepterrines, sui kerpotten, visch- en vleeschschotels en zuurschaaltjes. Nieuwe Engelsche munten. Zilver is zeer schaarsch in Engeland. Tal van moderne industrieën hebben behoefte aan precisie-instrumenten, waarvoor zilver de geschiktste grondstof is. Om aan deze behoefte te voldoen, wordt het zilvergeld aan de circulatie onttrokken. Het zal door koperen munten worden vervangen. Biljarten. Hedenavond was een van Biljartclub »de Wijn berg» op bezoek in >Den Hof van Holland» te Bolsward, waar men dank zij de goede zorgen van den heer Galama een zeer prettige avond had. Dat de gasten met een Bolswarder koek huiswaarts keerden, was ook een meteen een pleister de nederlaag, De Nederland, België en de Spelling. Het Belgische blad »Het Laatste Nieuws» vraagt zich af, hoe ’t nu met het invoeren van de nieuwe spelling in Nederland staat. Het blad wijst er op, dat België hals over kop de nieuwe spelling heeft ingevoerd, in het ver trouwen, dat Nederland spoedig volgen. Nu dat niet gebeurd is en in Neder land deze zaak traineert, hoopt het blad terecht dat België gespaard blijft voor de spellingschaos die in Neder land heerscht. Het is noodzakelijk aldus concludeert >Het Laatste Nieuws» dat er aan den huldigen toestand van onvastheid en onzeker heid, zoowel in Nederland als in België, spoedig een einde komt. Herdenking der Bevrijding. De viering van de nationale feest dag, de Bevrijdingsdag, zal op Maan dag 5 Mei gehouden worden. Geen zomertijd. Zoolang in ons land de Middel- Europeesche tijd geldt, zullen we over zomertijd niet behoeven te twisten. Alleen jammer dat we dan een veront schuldiging voor laatkomen missen. Mijnwerkers deden hun beat. De jaarproductie der Limburgsche mijnen bedraagt voor 1946 rond 8 000.000 ton tegen ruim 5 000.000 ton in 1945 en 12.000 000 ton in de vóóroorlogsche jaren. „Holland meubel". De vereeniging van kleine luxe meubelfabrikanten wil er naar streven, goedkoopere merkmeubelen van eerste klas kwaliteit op de binnenlandsche markt te brengen. Massale import. Naar verluidt zullen in de eerst komende maanden van 1947 krachtens een ruilovereenkomst, niet minder dan dertig millioen sinaasappelen uit Spanje worden geïmporteerd. Verplicht verzekerd. De loongrens voor sommige sociale verzekeringswetten werd van f 3000 op f 3750 gebracht. 375 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 750 gram jam, stroop enz. 581D reserve 800 gram brood 58IE reserve 500 gram rijst of kin- Leeuwarden op Woensdag 12 Febr te Zwolle op Dinsdag 25 Febr. Wil men een niet ingeschreven hengst van bovengenoemd type doen keuren, dan dient hiervan minstens 3 weken vóór den datum der keuring kennis te worden gegeven aan den Directeur van het Veetceltwezen ]Afd. IV der Directie v d. Landbouw, Bozuidenhoutscaeweg 30, Den Haag]. De keuringsdata van in de stam boeken ingeschreven hengsten zijn intusschen ook vastgesteld. Het Centraal Bestuur voor het Ned Draf- en Renwezen houdt o.a. een keuring te Leeuwarden op 3 Febr. Het N. W. P. houdt voor het Noorden in samenwerking met de V. L. N. keuringsdiensten te Groningen op 5, 6 en 7 Febr., te Leeuwarden op 12 Febr., te Assen op 13 Febr te Zwolle op 25 Febr. Het Friesche Paarden Stamboek houdt op 26 Febr. een keuringsdag te Leeuwarden. De gewapende vrede. Verwacht wordt, dat binnenkort een generaal pardon zal worden gegeven gedurende 14 dagen, in welken tijd wapens en munitie alsnog straffeloos kunnen worden ingeleverd. Prettig vooruitzicht. De Minister van Wederopbouw be paalde, dat noodwoningen, vervaardigd uit riet, voor een tijdsduur van 6 jaar en die van hout en beton gedurende 10 jaar moeten worden bewoond. Voor „Neerland-moede” menschen. In de Sophialaan te Den Haag heeft de Canadeesche regeering een bureau voor immigratie geopend. Walvischtentoonstelling. In Artis wordt van 1 Februari tot 29 Maart een grootsch opgezette wal vischtentoonstelling gehouden. Kinderbijslag vanaf het eerste kind. De dezer dagen verschijnende Kinder bijslagwet werkt terug tot 1 October 1946. Vanaf die datum wordt reeds vanaf het eerste kind beneden 16 jaar bijslag toegekend. Voor kinderen welke algemeen vor mend of vakonderwijs krijgen geldt dit tot en met 20 jaar. Voor de eerste drie der in aanmerking komende kin deren is de bijslag f 0.40, voor elk volgend kind f 0.50 per dag. De kinderbijslagpremie verschuldigd door de werkgevers welke bij het Rijks- kinderbijslagfonds zijn aangesloten is met ingang van 1 Januari vastgesteld op 5.5 pCt. Afschaffing visa. Eea woordvoerder van het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat België en Neder land bovenaan staan op de lijst van landen, waarmee de Engelsche regee ring in onderhandeling wil treden over een spoedige afschaffing van visa. Ook Zweden zou dergelijke plannen overwegen. Oud-strijders in Mei bijeen. Volgens een verklaring van den secretaris van de stichting landelijk oorlogsmonument Grebbeberg, ligt het in de bedoeling van de stichting om op 15 Mei een nationale landdag te organiseerenteRijssen vooroud strijders uit de Meidagen van 1940. Op 14 Mei zal een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. Maximumprijzen voor groenten. Er wordt in overweging genomen maximumprijzen vast te stellen voor wintergroenten, op een peil en met het functioneeren van prijzencommis- sies, welke een bevredigende werking waarborgen. Vermoed wordt evenwel dat een belangrijke prijsverlaging hiervan het gevolg zal zijn. Dag van het paard. Bij voldoende animo zal op 21 Maart 1947 te Amsterdam een >paarden- parade» gevolgd door een paarden- tentoonstelling worden gehouden. Motorsport. Dit jaar zullen weer internationale wegraces worden gehouden, waaraan buitenlandsche renners op fabrieks- motoren deelnemen. Aan de bekende wedstrijden op het Asser Circuit wordt voortaan de naam >Groote prijs van Nederland» verbonden en ze zijn voor dit jaar bepaald op Zaterdag 28 Juni, KI. Kingma P Schoen O. v. d. WeijB. R. de Jong Th. BbuwmeesterJ. Dou A. v. d. Sluis—R R. de Jong H. de Jong—G. S. Visser Totaal 625—553 zoodat de Workumers dus ia totaal 72 punten achterstand hadden en van 7 partijen er 3 wonnen. Bij de beste spelers had het puntenverschil wel even gunstiger kunnen zijn, doch overigens was het een zeer geslaagde en leerzame avond. Vermoedelijk kan vol r.de week een tegenbezoek in Hotel >De Wijn berg» verwacht worden en zal het aantal deelnemende spelers dan ook iets grooter kunnen zijn Nieuws Sportvereen. „Workum". Afd. Voetbal. Nog steeds ligt de voetbal stil in verband met de slechte conditie van de terreinen, veroorzaakt door de vorst. Doch niettemin kunnen onze jongens fit blijven en de spieren soepel houden door de trainingsavonden te bezoeken. Wie geregeld deze trainingsavonden bezoekt, kan constateeren dat ver schillende onderdeelen van het voetbal spel, zooals koppen en stoppen, lang zamerhand beter beheerscht worden. Het bestuur meent een beroep op al haar leden te mogen doen, dit trainingsuurtje (één uur per week) zoo mogelijk niet te verwaarloozen. Een geregelde training is voor voetbal noodzakelijk 1 Onze club wordt zeer gehandicapt door verlies van verschillende spelers in verband met de dienstplicht. Nieuwe spelers moeten worden gevormd. We moeten straks een elftal met oudere spelers opstellen, of en hier ligt de kans voor onze jeugd van 17, 18 jaar de jongere generatie de kans geven straks ons rood wit* in le of 2e elftal hoog te houden. Bij goed voetbal hoort een serieuze training 1 Hetzij jong of oud, de beste voetballer wordt in de hoogste elftallen opgesteld.

Friso nl | 1947 | | pagina 1