nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten KIJK UIT ’FRISO1 No 6 70ste Jaargang Zaterdag 8 Februari 1947 Sneek 4. De Leestafel, die tijdens de be- P. Schoen G. Bonnema bij onbewaakte overwegen Door p' home blijkbaar "goed van zich af weet te bijten, werd dus 201 punten winst gemaakt, in Sneek 32 puntenverlies, zoodat het verschil over de beide wedstrijden 169 punten was. 3 Febr. Vrijdagmiddag werd op de nieuwe baan met prachtig ijs op de haven van Workum een hardrij derij van vrouwen gehouden, waar voor zich 10 deelneemsters hadden aangemeld. Doordat er een A- enB- rijderij van werd gemaakt was de middag best gevuld en kreeg men prachtritten te zien. De uitslag was als volgt: A-rijderij le prijs f 50.— plus her- inneringsbord van Workumer aarde- dewerk: F. Reinalda—van der Velde, Marssum 2e prys f30.— G. Sierdsma, Heerenveen; 3e prijs f15.— R. van Popta, 'Zurich. B-rijderij le prijs f25.- A. van der Meer, Tjalhuizum;2e prijs f 15.—Aal tje Folkertsma, Workum3e prys f5.— Griet Popma, Gaast4e prys f2.50 Jennie Mast, Workum. Voor de hardryderij van mannen was Zaterdagmiddag een schitterende deelnemerslijst, nl. 30 beste rijders. Zooals verwacht werd, wist Berend Hof van Staveren, de le prijs föO.— te winnen, 2e prijs f 40.— J. Frik, Zoutkamp. Om de 3e en 4e prijs moesten ten slotte rijden A. Osinga, Cornwerd en G. Mulder, Den Oever. Laatstgenoemde won de eerste rit, de tweede werd kamp, zoodat op nieuw gereden moest worden, doch toen dit volgens de regeling van het bestuur op dezelfde baan moest ge beuren, ging de voorstelling niet door. Derhalve werd de 3e prijs f25.- toe gekend aan A. Osinga, 4e prijs f10.— G. Mulder, terwijl verder nog grati ficaties van f5.— werden uitgereikt aan K. Poepjes, Makkum, H. W. de Vries, H. S. Schaap en IJ. Zeinstra, allen te Workum, zoodat het laatst aangebleven achttal voor z’n presta ties beloond werd. In veel vroegere jaren werd nog i alleen door de werving en toetreding WORKUM. Beroepen bij deGeref. Kerk alhier, Ds. G. Brouwer van Harlingen. 31 Jan. Nadat de burgemeester hedenavond de eerste in 1947 gehou den vergadering van den Raad der gemeente Workum met een korte, toepasselijke rede had geopend, werd het eenige punt van de agenda afge handeld. Met algemeene stemmen werd nl. tot onderwijzer aan de Open bare Lagere School alhier, benoemd de heer J. Oevering te Buitenpost.. Met het voorstel van den voorz. om geen rondvraag te houden, maar hiervan desgewenscht in de verga dering op 3 Febr. gebruik te maken, stemden allen in, zoodat in enkele oogenblikken de openbare zitting af- geloopen was. Hierna bleef de Raad nog eenigen tijd bijeen voor bespre king van plannen betreffende het aanleggen van industrieterrein e.d., waaromtrent binnenkort nadere be slissingen worden genomen, zooals U op de achterpagina van dit blad kunt lezen. van nieuwe leden kan worden gecom penseerd. 3. Met onze financiën staan wij er door zuinig beheer, nog niet al te ongunstig voor. Er is nog een klein batig slot. Het verslag van den pen ningmeester zal U daarover inlich ten. Bij de tegenwoordige duurte en beginnende inflatie zijn de vooruit zichten voor onze kas echter lang niet rooskleurig. Om in alle behoeften van een behoorlijk geoutilleerde lees zaal en bibliotheek te kunnen voor zien is veel geld noodig en moest onze penningmeester, eigenlijk over de minder geurige maar overigens zeer te waardeeren eigenschappen van hembekende paardje kunnen be schikken, zooals o.a. Herman Goring. Wanneer die gepatenteerde Duitsche dief hier kunstwerken kocht, die met tonnen gouds moesten worden betaald, dan riep hij met een grijnsAdjudant der Koffer’’, waarop deze kwam aan zeulen met een groote koffer; tot boven toe gevuld met bankbiljetten van 1000 gld., kerSversch van de Ne- derlandsche Bank of van de firma Enschede in Haarlem afkomstig. Zoo ver is onze penningmeester nog niet. Hij moet leven van den overigens zeer gewaardeerden steun van een drietal vereenigingen en verder, van d econtributies van onze leden die de sluitpost van onze begrooting vormen en om de tegenwoordige duurte op te vangen, met ingang van I 1 Jan. j.l. zullen moeten worden ver- I hoogd. Als buurmans leed troost zou ik hieraan toe kunnen voegen, dat de meeste leeszalen hun contributie- schroef hebben moeten aandraaien en over het algemeen vrij wat vaster De kosten van vuur en licht, van dag- en weekbladen, tijdschriften en een billijke salarieering van onze wel zeer geschikte maar natuurlijk niet steeds pro Deo beschikbare adsistente, zouden de capaciteit van de kas verre te boven zijn gegaan. Toch zal het Bestuur trachten de leestafel zoo mogelijk met ingang van 1 October a.s. ten minste weer één maal in de week op Zaterdagavond voor het publiek open te stellen. 5. Over het bezoek aan onze bibli otheek valt niet te'klagen. Integen deel. Onze adsistente die in de laatste maanden zonder hulp was, had daar mee de handen meer dan vol. Als men weet, dat zij in twee uur tijd dikwijls meer dan 200 boeken moet innemen en door andere ver vangen, daarbij rekening houdende met diverse wenschen, metaanteeke- ning van alles wat teruggebracht en uitgegeven wordt, dan is het duide lijk dat zij zich in die twee uur tot het uiterste moet inspannen om daar mee klaar te komen. Maat het lukt. Er is hier trouwens maar één juffr. Visser voor dat werk. In 1946 werden er 15346 boeken uitgeleend, waaronder 1062 van we- tenschappelijken aard en bovendien nog 1654 deeltjes uit de bibliotheek van - Sneek. Over de leeslust van ons publiek valt dus niet te klagen. Maar wordt er ook goed gelezen? Gunt- men zi< h den tijd om eens na te denken over wat men gelezen heeft? Het in zich op te nemen en te verwerken tot een soort gees telijk eigendom Zoo ja, dan wordt een goed boek een pleisterplaats langs den weg van ons jachtend be staan. En dat hebben wij noodig. Juist in onze zoo veel bewogen tijd. De moderne zakelijkheid zal mis schien lachen om deze uitspraak, bedenkelijk kijken misschien. Maar dat hindert niét. Het is soms een stil vermaak een beetje dwaas te zijn in de oogen van hen, die zich zoo on aantastbaar tot de verstandigen re kenen. Voortgaan dus en de handen uit de mouw steken om de Leeszaal en Bibliotheek Workum en Omstreken in 1947 weer te laten voldoen aan de eischen, die zij zich zelfheeft gesteld. T. Huitema 75- 53 S. Leenstra 75- 37 IJ. Faber 75- 35 P. Jaarsma 75- 63 975-774 De Wijnberg”, die in eigen 4 Febr. De voorzitter, de heer IJ. Oosten betreurde het dat deze ééne avond, waarop de zaken betreffende de Leeszaal werden behandeld niet j beter bezocht was, hoewel men anders niet over belangstelling te klagen heeft. Moge het dan als een teeken van vertrouwen beschouwd worden, iets meer medeleven met de zakelijke kant en instemming met getroffen regelingen is toch veel beter en prettiger. - u Na voorlezing van de notulen, i nop c'GOnze'. belicht de secretaris, de heer B. IJ. J - Wielinga, z’n traditioneel jaarverslag, zetting op nonactiviteit was gesteld, dat in vorm zooveel afwisseling geeft ^on oo^ in 1946 nog niet aan de haar dat het de vergadering altijd weer J te stellen eischen voldoen, weet te boeien. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de ontvangsten over 19.46 (met inbegrip van het saldo 1945 bijna f 300) ongeveer f 1000 bedroegen, de uitgaven waren f 900 zoodat er thans een batig saldo is van f 100. Tegenover deze achteruitgang in financiën staat een belangrijke aanwinst van nieuwe en gebonden boeken. De contróle-commissie be staande uit de heeren Groenendal en Zandhuis, had kas en boeken in de beste orde bevonden, zoodat den heer de Roest daarvoor dank werd gebracht. De begrooting werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op ruim f 800 waarbij dan voor onderhoud en aan schaffing van boeken een bedrag van f 200 was uitgetrokken en voor „onvoorzien” nog ongeveer f 65 restte. Wil de Leeszaal een beetje met de tijd meegaan dan is contributie ver- hooging beslist noodig, waarom de gewone contributie nu minimaal op f 2.25 pep jaar wordt gebracht. Alle aftredende bestuursleden wer den herkozen. Bij de rondvraag werd aan ver schillende wenschen betreffende betere samenstelling van de bibliotheek tegemoet gekomen. Hieronder laten we dan het verslag over het jaar 1946, wegens plaats gebrek zonder de origineele inleiding, volgen Allereerst zij hier medegedeeld, dat onze vereeniging dit jaar evenals tijdens de bezetting niet haar leeszaal maar enkel haar bibliotheek heeft geëxploiteerd. 1. Het bestuur onderging dit jaar geen verandering. Het was, voor zoover noodig paraat en vergaderde met onze adsistente driemaal in klein comité om binnen het cadre aan de begrooting, in de behoefte van nieuwe boeken, catalogi, bindwerk, brand stoffen enz. te voorzien. 2. Het aantal leden onzer vereeni ging, dat in de bezettingsjaren tot meer dan 300 was aangëgroeid, is zoo langzamerhand tot een 250 tal geslonken. Deze achteruitgang is nie- het gevolg van verminderde plaatt selijke belangstelling, maar enkel en alleen te wijten aan het vertrek van leden-evacué’s, die wee? naar hun woonplaatsen konden terugkeeren. Toch is het een achteruitgang, die 1 Febr. Gisteravond had Biljart club „De Wijnberg” hier een 12-tal spelers uit Sneek op bezoek. Was onlangs te Sneek de stand gedurende den geheelen avond vrij gelijk, de laatste party werd toen in het voor deel van Sneek beslist en bracht meteen de totaal-winst van ruim 30 punten. Doch hedenavond schoten de Workumers beter uit hun slof, zij wonnen nl. 8 partyen en hadden to taal een 200-tal punten winst. Hiermee is de wisselprijs dus weer in „De Wijnberg” beland. Overwogen wordt om dit seizoen nog eens uit en thuis tegen de Snee- ker club te spelen, omdat men we- derkeerig op een prettige en vrywel even sterke tegenstand kan rekenen. Alleen de heer Leeuwen steekt qua spel met hoofd en schouders boven de rest uit, maar gemakkelijk heeft hij het in de wedstrijd nog niet altijd; Van iemand die dergelijke series kan fokken weet men echter nooit wan neer hij z‘n beurt zal eindigen. Ove rigens is het krachtsverschil van minder beteekenis, zij ‘t ook dat de Workumers over een grootere keus van spelers beschikken, dus bij ver hindering van enkelen niet noemens waard verzwakt worden. De gespeelde partijen hadden de volgende uitslag: Workum: Jopie Huisman - J. Leeuwen 81-100 Joseph Westra G. Sikma A.v. Foeken 100- 46 S. Pelsma B. R. de Jong I. Faber Jobs. Dooper - A. Boersma 75-100 R. R. de Jong B.v. Bekkum 55- 75 JelmerHuismanJ. Oly 64- 75 H. Felle - S. J. IJbema G. S. Visser J. Robijns wel eens een hardrijderij gehouden aan de landzijde van de Zeedijk (op de z.g.n. Polka-vaart) en aan de andere kant vandeKadijk(op’tz.g.n. Spui), omdat .men toen ’s winters altijd last had met het „stroomen” van de sluis. In de geschiedenis van de IJsclub „Workum“ was die baan op ’t Zool dus wel iets geheel nieuws en wegens de prima conditie en grootere ruimte dan men hier de laatste tyd gewend was, bleek die baan voor deze winter dan ook een unieke plaats te zyn. 1 Febr. Hedenavond tegen ze- venen werd de brandweer gealar- meerd voor een schoorsteenbrand ten huize van den heer H. Douma op ’t Dwarsnoord. Gelukkig was men er SÈSaassseL. ■sroKsasÉH intusschen in geslaagd het vuur uit te krijgen, want anders hadden ijs en vorst ’t blusschingswerk zeer hevig bemoeilijkt en was de naaste omge ving met ijsvorming in een bar oord omgetooverd geworden. 4 Febr. Hedenmorgen kwam men in de goud- en zilverwinkel van de fa. Gorter alhier, tot de minder aan gename ontdekking dat 's nachts ongenoode gasten hun slag hadden geslagen. Nadat de daders aan de. achterzijde binnengedrongen waren, we?d de winkel en het kantoortje doorzocht. Alle goud, cassa en horloges werden meegenomen. Zilver en doublé, hoewel gedeeltelijk van hun plaats gehaald, werd achtergelaten, terwijl van de reparatie-artikelen, waaronder natuurlijk ook verschillen de kostbaarheden, vermoedelijk niets ontvi eemd is. De cassa werd inmiddels buiten zonder papiergeld teruggevon den. De schade wordt geschat op 3 a 4 duizend gulden, wat dus een leelijke strop beteekent, want men was niet tegen inbraak verzekerd. Van de daders ontbreekt ieder spoor, wat in elk geval buiten, geen wonder was met die halve sneeuwstorm. DRUKWERK DRUKKERIJ PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS 100- 71 TER AANKONDIGING. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 3.6, Workum Plaatst Uw familieberichten in „FRISO”. 100- 57 100- 62 Verschijnt eenmaal per week I Madeleine. Uitgave van >De Geïllustreerde Pers< Amsterdam Nu zeer vele dames genoodzaakt zijn haar kleeding en die van de kinderen zelf te maken, bestaat er groote behoefte aan een goed modeblad. In «Madeleine* vindt U modellen van eenvoudige kleeding tot avondtoiletten toe, terwijl er tevens verschillende breipatronen duidelijk in beschreven worden. Regelmatig v orden practiscbe wenken voor het zelf vervaardigen van kleeding gegeven. Voor de lezeressen zijn bovendien gemakkelijk te hanteeren knippatronen van alle modellen tegen lage prijs verkrijgoaar. Dit modellenblad kan dan ook bij onze lezeressen aanbevolen worden. Uitslag hardrijderijen. Raadsvergadering. zoo al is omgegaan, is nu en latei van veel Harlingen in Oorlogstijd, door H. H. Drost. Utgave Drukkerij «Flevo* Harlingen. In een nauwkeurig relaas geeft de schrijver verslag van wat zich in d«* jaren 1940'45 in v-rb-md me’ d-n oorlog heeft afgesp elrt in Harlingen en omgeving. Vele foto’s dlustreeien dit goed verzorgde boek, dat van allerlei gebeurtenissen en (distributie)- maatregelen een getrouwe opsomming geeft, terwijl sommige gedeelten zeer aangrijpend beschreven zijn. Voor allen, die nog eens prec’es willen weten wat er in die jaren deze uitgave voor belang. Nations (Voedsel en Landbouworgani satie van de Vereenigde Naties) 4% van den geheelen wereldvoorraad aan voedsel door de ratten en muizen wordt vernietigd. Millioenen kilogram men waardevol voedsel vallen ten offer aan deze knaagdieren voedsel, waar aan juist in dezen tijd in de meeste landen gebrek is. De F. A. O. heeft gewezen op het belang van de bestrijding van de rat ten en muizen. Ook in Nederland ziet men meer en meer in, dat bestrijding van dit ongedierte noodzakelijk en ook mogelijk is. De beste resultaten ver krijgt men, wanneer acties in groot derband worden georganiseerd, b.v. voor een gemeente- of polderbestuur. Voor bestrijdingsadviezen kan men zich te allen tijde wenden tot de Afdeeling Ratten- en Muizenbestrijding van den Plantenziektenkundigen dienst te Wa- geningen. Deze adviezen worden gra tis verstrekt. De bernebibel wurdt net foar in bipaelde tsjerkhke De Veevoedernoreaen voor de derde periode 1947. Het Bedrijfschap voor Veevoeder heeft voor de derde distributieperiode 1947, nl. van 16 Februari tot 15 Maart voedernormen vastgesteld, die gelijk zijn aan die van de periode van 19 januari tot 15 Februari 1947 De toe wijzingen voor schapen en geiten zijn met enk le rubrieken van dieren, ge boren ui 1946, uitgebreid. De toewij zingen voor schapen en geiten gelden voor de periode, welke op 12 April afloopt. Voor de toewijzingen wordt als bash genomen het aantal dieren, dat bij de registratie van 8 December 1946 op een bedrijf aanwezig bleek te zijn, waarbij de beperkende bepalingen en voorwaarden in acht wö den genomen De veehouders kunnen bij hun Plaatselijke Bureauhouders een toewij zing aanvragen voor mineraalmengsels. Bij het naderen van het weideseizoen is het gewenscht, dat speciaal hu rundvee reed’ thans dagelijks een kleine hoeveelheid mineralen ontvangt Tot 2 Maart a.s. is het mogelijk rundvee- en ochtendvoer te ontvangen in ruil voor de levering van rogge en haver boven de voor deze producten opgelegde aanslagen. Plaatselijke Bureauhouders verstrek ken dso gcregistreerden op verzoek alle gewenschte inlichtingen omtrent de veevoederdistributie. 64- 75 De Fryake Bernebibel. De bikende sknuwer U. van Houten is dwaeude mei it skriuwen fan in bernebibel. Om hwat mear oer it plan fan utjette bikend to meitsjeis, hat utjowerij Koster yn oerliz mei it Kristlik Fryik Selskip okkerdeis in gearkomste bilein mei van Houte* as sprekker. Yn de bondel Bibelforhalea hie van Houten al earder gear west oer Bibelfortellingen. It skriuwen fan in folsleine Bernebibel is lykwols gjin maklik wurk. Hy moat him seis sa ticht müghk balde by de skriftenmei himsels net geao litte en der neat by bitinke. skreaun groep. It skriuwen foar bern bringt syn eigen forantwurdlikheid mei, der moat ek rekkene wurde mei de tael foar de bern. Yn 't algemien léze de bern seis net, in bernebibel heart in boek to wêzen foar de hüshalding, dat foar- lézen wurdt. De tael mei net plat wêze. In krityk punt is de humor, dy 't in inkelde kear nei foaren kom- me mei. It leit yn ’e bidoeling de bernebibel yn twa dielen forskme to litten De fllustraesje sil forsoarge wurde troch Herman Dykstra. Ta bisliit lies Van Houten in pear frap-minten foar. De barkers libben alhiel mei en wiene tige foldien oer de wtze fan fortellen fan de skriuwer, As it wurk klear is, sil it sunder mis foar Fryslan in greate oanwinst hj'tte meije. Oorlofsherinneringakruis. Men deelt ons mede Degenen, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 als militair der Koninklijke Landmacht teitelijk aan de strijd tegen den aanvallen hebben deelgea men, nset andere woorden daadwerkeujk in gevecht zijn geweest, en overigen» aan zekere eischen voldoen, kunnen, voor zoover zij tot,, nu toe niet voor het Oorlogsherinneringskruis, c q met gespen, in aanmerking kwamen, than- een aanvrage indienen voor een machtiging tot het dragen van het Oorlogsherinneringskruis met de gesp Nederland Mei 1940. Voor thans in werkelijke dienst zijnde militairen geef’ Legerorder 1946 No. 297 nadere aan wijzingen ter zake. Zij die niet in w rkelijke dienst zijn kunnen zich voor het benoodigdr aanvraagformulier wenden tot den maitbijzijnden Garmzoens-commandant of rechtsstreeks tot het Ministerie va Oorlog, Afdeeling A 1. De volledig ingevulde formulieren moeten bij het Ministerie van Oorlog, Afd A 1, worden ingediend. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat behoudens bovenvermeld Oorlogs herinneringskruis met gesp Nederland Mei 1940 nog geen medaille, kruis of ander teeken bestaat ter herinnering aan mobilisatie en/of oorlog 1939 '40. De in wis»elingsbon op de bonkaarten Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat ook op de bonkaarten K, L, O, P 703 in de linkerbovenhoek een bon met den naatn der betreffende bonkaart voorkomt. Tegen inlevering van dezen ban zal men t.z.t. ender overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen K, L, O en P 705 ontvangen. De ambtenaar van den distributiedienit zal bij de uitreiking der aieuwe bonkaart dezen «inwisselingsbon* van de bonkaart 703 verwijderen. De «inwisselingsbon* moet dus aan de bonkaart bevestigd blijven Op losse bonnen zal geen nieuwe bonkaart verstrekt worden. Oud papier en charitatief doel. De papiernood. Uit de talrijke radiotoespraken van wege het Rijksbmeau voor Papier is gebleken, dat de papierpositie van ons land précair is. Da te Amsterdam gevestigde firma Oud Papierhandel M A Wessels is thans in samenwerking met verschil lende vereenigingen en organisaties tot een grootsch opgezette inzameling van oud papier over het geheele land overgegaan om daardoor het grond stoffentekort te elimineereti. Met deze voor ons land zoo belang rijke actie, waardoor een belangrijke deviezenbesparing wordt veikrgen, wordt tevens een liefdadig doel ge steund, aangezien het ingezamelde oud papier door deze fi ma wordt overgenomen tegen de hoogste prijzen en het geld ter bexhikking wordt ge steld van de vereen gingen of bestemd wordt voor een door deze vereenigiu- gen aan te wijzen liefdadig doel. Voor verdeie inlichtingen wordt verwezen naar de fa. Wessels, telef. 33066 37307. Ratten en muizen kosten Nederland ongeveer 20 a 30 millioen gulden per jaar. De schade, die in ons land wordt veroorzaakt door ratten en muizen, is veel grooter dan de meeste menschen wel vermoeden. Deskundigen schatten deze schade op 20 a 30 milhoen gul den per jaar. Het behoeft daarom geen betoog, dat de bestrijding van ratten niet doeltreffend genoeg kan worden aangepakt Dat dit hinderlijk ongedierte een probleem vormt voor de geheele we reld moge blijken uit het feit, dat volgens een verslag van Food and Agriculture Organisation of the United Vergadering Openbare Leeszaal. Biljarten. Begin van brand. Brutale inbraak. SMAAKVOL GOEDKOOP Fa. T. GAASTRA BZ. Tel. 45 WORKUM

Friso nl | 1947 | | pagina 1