GAASTRA’S BOEKHANDEL Nieuws- an AtWertentieblad «oor Workum en omliggende gemeenten BON 63-5 GAASTRA’S KOFFIE BON 63-6 GAASTRA’S THEE No. 9 Zaterdag 1 Maart 1947 70ste Jaargang FRISO. 64—u reserve 64—v reserve Ieder, die voor f2.50 boeken koopt, ontvangt ’t GESCHENK 1947, bestaande uit de novelle DE ONTMOETING, waaraan voor’t publiek een prijsvraag verbonden is nl. wie is de schrijver of schrijfster? Komt onze mooie voorraad in allerlei soorten BOEKEN vrijblijvend inzien Alle gewenschfe inlichtingen worden gaarne verstrekt Telefoon 45 Workum BONNENLIJST Fryske Brief 71. PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND ADVERTEERT IN „FRISO"! n n n Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inbond B. GAASTRA, D 36, Workum 64—1 brood 641 boter 64—2 boter 1600 gram brood 800 gram brood 800 gram brood 250 gram boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 gram kaas 5 eieren Verschijnt eenmaal per week Belslydjeijen 26 Febr. Bij de heden te Sint acobi Parochie gehouden harddraverij met paard en arreslee behaalde de heer K. Werumeus Buning een 3e prijs met >Felix< en de prijs voor het schoonst geheel met de bekende Frie sche. merrie «Nathalie. 800 gram brood 400 gram brood 250 gram boter 250 gram'margarine of 200 gram vet 4 liter melk De Jongerein 25 Febr. Hedenavond hield »De Jongerein» afd. Workum en Omstr, in Hotel >De Wijnberg» een vergadering, welke geopend werd door voorz. H. H. de Jong, die allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder de gasten van deze avond. Hij gaf daarna een korte uiteenzetting van doel en streven van »De Jongerein». Voor de algemeene vergadering op 28 Febr. te Leeuwarden werden twee afgevaardigden gekozen. Nadat in de pauze de contributies voor 1947 waren geïnd, hield de heer Wiarda een lezing overKostprijsver laging van de zuivelproducten. Enkele ideeën hieromtrent zette spr. op duide lijke wijze uiteen, waarop een lange en gezellige bespréking volgde. In de rondvraag werd o.a, nog mee gedeeld dat dit seizoen geen feestavond gegeven zal worden, doch wel hoopt men binnenkort nog een vergadering te houden, nl. op Dinsdag 18 Maart, waarop dan de heer Goslinga over zijn bezoek aan Denemarken zal spreken, voorzeker een onderwerp dat speciaal in landbouwkringen steeds weer de meeste belangstelling opei^pht. Tot slot dankte de voorz. spreker en vergadering voor hun medewerkingen sprak de wensch uit dat de vol gende keer in grooter getale van die >Jongerein«-avond geprofiteerd mag worden. WORKUM. Toezegging roep naar - Workum Van 19 t.m. 26 Februari 1947. GeborenGeene. Gehuwd: Anne deVries, 24 jr te Workum en Anna Smink, 23 jr te Amsterdam. Overleden Dooitse de Jong, 77 jr, echtgen. van Aukje Schuurmans; Lijsbeth van der Meulen, 77 jaar, echtgenoote van Hessel van der Meulen. Bonkaarten MA, MB, MC, ME, MF, MG, 703 (strook no. 2) 634 brood 63—4 boter 63—4 margarine 63—4 melk 63—4 vleesch 63—5 vleesch 63—4 kaas 63—4 eieren Na een korte pauze werd door den spreker gelegenheid gegeven hem vragen te stellen over het leven onzer jongens in Indië. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt, zoodat de heer Wind nog eens gelegenheid kreeg ■uitvoerige inlichtingen te geven over het klimaat, het geestelijk en zedelijk leven van de manschappen, hun ont spanning en allerlei andere dingen die de belangstelling hebben van allen die op een of andere wijze met de militairen in Indië in contact staan. De Voorzitter was stellig de tolk der geheele vergadering toen hij den spreker hartelijk dank zegde voor wat hij naar voren gebracht had. De gezellige bijeenkomst werd met het zingen ven het Friesche volkslied gesloten. geldig van 2 t/m 15 Maart ’47 KOUDUM. Voor de betrekking van bode concierge in het gemeentehuis alhier is de volgende alphabetische voordracht opgemaaktH. Bouwsma en Echtg. te Warns, A. Hugen en Echtg. te Koudum, H. P. van der Molen te Koudum en mej. H. de Koe te Oudega, Jac. Schilstra en Echtg. te Hemelum. Voor de betrekking van werkman- chauffeur bij de reinigingsdienst der gemeente Hemelumer Oldephaert c.a. staan op de voordracht: 1. J. Mande- maker te Balk, 2. G. T. Schotanus te Oudemirdum. Ziekenhuisverpleging. In de gehouden vergadering van de Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging werden in plaats van de heeren J. Aukema, S. Wadman en W. van Terwisga, die zich niet weer beschik baar stelden tot bestuursleden benoemd de heeren E. Pries, W. Kok en S. Vererna. In het afgeloopen jaar werden 33 personen voor rekening van de afd. in een ziekenhuis verpleegd. Tegen de voorgestelde contributieverhooging waren geen bezwaren. Ongeval op het IJs. MOLKWERUM, 21 Febr. Heden middag had onze plaatsgenoot den heer Tj. J. Franckena het ongeluk om tijdens het schoonmaken der banen zoodanig op het ijs te allen dat zijn schouder kneusde. Dr. J. Boersma te Warns verleende geneeskundige hulp. congres 1947 was o.a. een schrijven binnengekomen. De beschrijvingsbrief wordt behandeld in een vergadering -tusschen 7 en 14 April. Het verslag van den penningmeester vermeldt een batig saldo van f 130.06. Men is hierover enthousiast. De boe ken worden nagezien door J. Eekma en W. Bakker. J. Hepkema en A. Walda, respect, voorzitter en secretaris treden af en worden herbenoemd. Bij de rondvraag komen de wethou ders in ’t geweer en verdedigen hun beleid, everrhls de hulp aan kleine zelfstandigen welke hun volle aandacht had en tot een zoo gunstig mogelijk einde is gebracht. T. Glashouwer vraagt naar betere huisvesting in de ge- meentewoningen. H. Kuipers wil een apart verslag van de raadsfractie het welk door Griek zal worden verzorgd. Band Nederland lndië. 24 Febr. Zaterdag j.l. werd een vergadering gehouden van de afd. Workum van de «Band Nederland lndië. De Voorzitter opende de vergade ring met het laten zingen van een paar coupletten van het Wilhelmus, waarna hij de aanwezigen welkom heette, in zonderheid den spreker van den avond, korporaal Wind, uit Oudega (H.O.N.) De heer Wind is militair bij het Friesche Bataljon te Bandoeng. Door bemiddeling van de Band is er voor elke provincie een militair uit Indië per vliegtuig naar Nederland gekomen om contact te zoeken met het thuis front. Voor Friesland werd korporaal Wind aangewezen. In een onderhoudende causerie ver telde hij van de ervaringen van het Friesche bataljon, de reis naar Indië, de sobere aankomst te Batavia, het leven en het werk van onze jongens in en om Bandoeng. Moeilijk is de taak, die onze mili tairen daar, hebben te vervullen, maar aan de andere kant is er ook veel voldoening als men mag constateeren, dat orde en rust en daarmee ook welvaart terugkeeren in de landen, die door bezetting of door terroris tische benden vaak ontzettend hebben geleden. n n 11 1'^ handbaitraining le groep 2e gymn. v. gehuwde heeren. Ijsclub „Workum” 26 Febr. De Maandagmiddag ge houden hardrijdeiij van jongens t. e. m. 14 jaar werd in twee klassen gereden. Als men enthousiast wil zien rijden, dan moet men toch maar bij de jeugd zijn, die zich vol overgave in de strijd werpt zonder die al te groote geraffi neerdheid bij het starten. De uitslag was in de klasse van 12 tot en met 14 jaar; le prijs f 5. Age Kemker, 2e prijs f3 IJpe de Boer, Heidenschap, 3e prijs f 2. Jelmer Sj. Huisman, 4e prijs f 1. Jouke van Wieren, Nijhuizum. Van 9 tot en met 11 jaar: le prijs f 5.Wiebe v. d. Lageweg, 2e prijs f 3.Douwe Hofman, 3e prijs f 2. Klaas Wiersma, 4e prijs f 1.Free Boersma. Plannen bestaan om ook zoo’n rijderij te houden voor meisjes ib dezelfde leeftijdsgroepen. Hedenmiddag werd d^ hardrijderij van jongens tot en met 18 jaar ge houden, waarvoor maar eventjes 43 deelnemers zich hadden aangegeveu. Dit is een pracht strijd geweest, want zelden is er zoo verwoed om de prijzen gereden. Er werden verscheidene kampritten genoteerd, zoodat de lijst maar ternauwernood afgewerkt kon worden, want ’t begon op de baan al donker te worden voor de strijd nog beëindigd was, Zij,^ die in de laatste ronden de zwaarste ritten hadden gehad, waren hierdoor in de eindstrijd wel gehandicapt. Waren de rollen om gekeerd geweest, dan had het winlijstje ook best een andere volgorde kunnen geven. In elk geval staat vast, dat de prijswinnaars elkaar wel bitter weinig toegaven. Hun namen worden hierna dan ook met eere vermeld le prijs f 25 S. Salverda, Oppen huizen; 2e prijs f 15 P. Brouwer, Leeuwarden; 3e prijs f 10 Smit, Ech- tenerbrug4e prijs f 5 Jan Visser, Vierhuis; 5e prijs f2 50 Albert Visser, Staveren; 6e prijs f 2.50 Jilke Visser, Vierhuis. Om het tot deze later toe gevoegde prijs te brengen, heeft laatst genoemde van begin af aan moeten vechten, zoodat men zijn succes wel van harte gegund mag noemen. Trou wens voor de geleverde sportieve strijd van alle rijders, hulde 1 En evenzeer aan de actieve uitschrijvende ijsclub 1 HINDELOOPEN, 24 Febr. Op de heden gehouden jaarvergadering van de Partij van de Arbeid waren 31 leden aanwezig. •Voorz. Hepkéma opent met een terugblik over het afgeloopen jaar en memoreert dat Hindeloopen een goed figuur sloeg met de verkiezingen vooral bij de gemeenteraadsverkie zing, die een meerderheid bracht met 4 leden waarvan 2 wethouders. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Hierna een optimistisch jaarverslag. De bespreking over de brandstoffen hierop volgende, schenkt geen bevrediging. Omtrent het Partij- Zondag 2 Maart 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds A. de Jonge. Nam. 5 uur ds J. Haanstra, Indisch pred. met verlof te Workum. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 uur dr D. S. Attema, Nam, 2 uur dr D. S. Attema, afscheid. (Bapt. Geen.) Voorm. 9.30 uur Dienst (H.A.) Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink van Gaast. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur de A. de Jonge van Workum. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lezen. Nam. 2 uur ds de Loos van Parrega. Beide diensten in gebouw „Irene”. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds W. Broer van Warns. (Geref.) Niet ontvangen. Koudum (Doopsgez,) Geen dienst. 64—r reserve 64—s reserve Bonkaarten KA, KB, KC 703 (Strook 2) 63^1 brood 63—2 brood 63—1 boter 63—2 boter 63-1 melk 63263—3melk7 liter melk 63—1 vleesch 100 gram vleesch 632 vleesch 400 gram vleesch 63—1 algemeen 250 gram kaas 63—2 algemeen 1 ei 63—3 algemeen 500 gram sinaasappe len (voorinl.) 634 algemeen 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 63—5 algemeen 125 gram koffie 63—6 algemeen 50 gram thee 63—d reserve 63—k reserve Biljarten. 25 Febr. Voor de tweede maal in dit seizoen was een aantal spelers van Biljartclub >De Wijnberg” heden avond naar Sneek getrokken en weder om werd deze ontmoeting in het hol van Leeuwen een klein nederlaagje. Er zouden oorspronkelijk van weers zijden 12 spelers uitkomen, doch wegens ziekte werd het een 10 tal, waardoor jammer genoeg enkele van de beste krachten niet meededen. In die 10 partijen behaalden de Sneekers in totaal 11 caramboles meer. Allicht be handelen de Workumers straks op eigen terrein hun tegenstanders ook wat schappelijker, want de revanche was de vorige keer tamelijk onbarm hartig. Mag het misschien wat leer zamer zijn met veel sterkere tegen standers te doen te hebben, voor een gezellige avond is x’t toch nooit mooier dan dat de ploegen aan el kaar gewaagd zijn, zooals hier het geval is. Wis de K.R.O. hat der wol eare mei ynlein, troch in programma as dat wie, üt to fleren. En nei ’t ik hearde binne der oan it adres fan dizze omrop, hiel hwat brieven ynkommen, mei tank foar itjinge de K.R.O. dien hat. It hat in bysundere moaije dei west en ik wol fan myn kant ek graech in wurd fan tank bringe oan elts dy ’t derta meiholpen hat. Mar ien ding muoit my mear dan ik sizze kin, endatis, datWarkum der sa bekaeid ófkommen is. Hie Warkum nou neat bysCmders hwat de muoite fan it neamen wurdich wie? Is Warkum dan sa’n bytsje yn tel? Is it sa forgetten. is it sa‘n dead gat, leit it sa op ’t fuottenein, dat men it mar lizzen litten hat, hwer ’t leit? Is der oer dit stedsje fan alder as tüzen jier, dan neat gjin goeds to sizzen? Is it dan sa’n bytsje ynoansjen, dat der gjin printsje fan makke wurde koe, hwat yn dat printeboek paste Men skynt net witten to hawwen, dat der neist tobbedounsers, galgelap- pers,- lijntsjesnijers, oaljekoeken, ensfh. ek noch in plak is, hwaens biwenners, brijbekken neamd wurde. Oan hwa, en hwer hat it oan lein, dat Warkum gjin printsje yn dat moaije printeboek krige? It sil him net oan de K.R.O. lein hawwe, hwant as hja in „tip“ krige hiene, wiene hja grif nei Warkum ta reisge. Oan hwa de skuld yn dit gefal? Ik soe it earlik wier net witte en derom wol ik ek gjin minske bitichtsje. Hwant ik fan myn kant, hald steande, dat der yn Warkum seis to min dien wurdt, net genoch aksjeis. Wy wolle „Yndustrie” yn üs stêd hawwe. De Ried hat noch mar koartlyn ünderskate plannen goedkard. Mar hwat jowt it, as it meartal fan de Warkumers net mei de bannen üt de mouwen stekt. Der sil hwat dien wurde moatte om foar üt to kommen. De namme fan Warkum, wurdt nei buten üt, flersto min heart. Warkum, yn aide tiden in stêd dy ’t hwat to bitsjutten hie. Stadich, mar wis kaem de efterütgong. Fan de aide gloarje is net folie oerbleaun. Derom, net efterom sjen, net tarre op hwat wie, mar litte wy meielkoar de han oan ’e ploege slaen, om Warkum opnij foarut to bringen. Fjirtich jier lyn, krigen wy op skoalle, in gedichtsje, hwer de léste rigels fan wiene: „Wenschend dat uw nijv’re burgers, Brengen de oude welvaart weer.”. Lit üs dat wier meitsje. Bonkaarten KD, KE 703 (Strook 2) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 64—2, 64—3 melk 12 liter melk 64—1 vleesch, 64—2 vleesch 100 gram vleesch 64—1 algemeen 100 gram kaas 64—2 algemeen 1 ei 64-3 algemeen 1 kg sinaasappelen (voorinl.) 800 gram brood 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) plm. 90' gram Deen- sche toiletzeep (voor- inlevering) WORKUM. Toezegging van be roep naar de Ned. Herv. Gem. alhier is uitgebracht op Ds. Kaastra, te De Lier (Z. H.) Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier, Ds. G. Brouwer te Harlingen. Naar we vernemen hoopt Ds. J. van Veen op le Paaschdag, 6 April afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. alhier. Te Apeldoorn slaagde voor het diploma Engelsche Handelscorrespon- dentie, onze vroegere stadgenoote, tnej. A. Pruiksma, thans aldaar woonacht:g. Nieuws s.v. „Workum”. Afd. Voetbal en Handbal. Nog steeds hebben deze afd. ge dwongen rust in verband met de lange vorstperiode. Als er einde Maart weer wedstrijden gespeeld kunnen worden hebben we niet te mopperen. Het le I van de afd. voetbal en de afd. hand- I bal hebben geen groot programma I meer af te werken, doch Workum II» I krijgt nog druk werk. Zorgt er voor I dat julie door trouw bezoek van de I trainingsavonden in conditie blijven. I Houdt de spieren soepel en verbeter I de techniek van voetbal au handbal, I door serieus te trainen. We weten dat de technische kwa- I liteiten van onze spelers nog veel ver- I beterd kunnen worden. Dit is nood- I zakelijk en nu vooral, doordat we in I verband met de dienstplicht verschjl lende actieve spelers verliezen, op I wien we voorloopig niet meergeregeld I kunnen rekenen. Het onder de wape- I nen gaan van verschillende jongens I geeft onze voetbal afd. dan ook een I gevoelige klap. Maar,.,,, ons >Wor- I kum» gaat niet bij de pakken neer- I zitten. Integendeel I 1 Onze jongens zien met groot enthousiasme uit naar I de dag dat de voetbal weer gaat rollen. I Al is het met een ongetwijfeld zWakker I le en 2e elfal dat ze straks binnen de I lijnen komen, ze zullen zich ten volle I geven, dat weten we bij voorbaat, is I 't niet jongens Het bestuur van de I afd. voetbal heeft een uitnoodiging I van de s.v. >Oeverzwaluwen< te Kou I dum ontvangen, om met ons le elftal I aan de seriewedstrijden aldaar, deel I te nemen, op Vrijdag 4 April a.s. I (Goede Vrijdag). We meenen onze I kleuren daar te moeten verdedigen. I Misschien lukt het iets beter dan ’t vorig jaar. Het »gloeiende< schot van Obe dat een prachtig doelpunt was, doch niet werd toegekend door de scheidsrechter, omdat l.g. niet had gezien dat de bal vanuit de hoek van het doel weer terug stuitte in het veld, weten we ons allen nog wel te herin neren. Verder werd besloten ons in te schrijven voor de te houden beker wedstrijden van de K N.V.B. afd. Zaterdagmiddag voetbal. Wie weet kunnen we nog eens kennis maken met een club uit een andere provincie. Maar dat is toekomstmuziek, want dan moeten er eerst wedstrijden in eigen district gewonnen worden. We zullen maar kalm afwachten. Tenslotte deelen ws nog mede dat in een bestuurs- en ledenvergadering werd besloten dat alle leden van de afd. voetbal, die onder de wapenen moeten, lid van de s.v. >Workum< blijven, zonder betaling van contributie. Hierdoor wordt de band die er gelegd is tusschen deze jongens en de s.v. »Workum« niet verbroken, doch zeer jeker versterkt. Verder werd besloten iemand aan te stellen die Zaterdags, wanneer er thuiswedstrijden gespeeld worden, het terrein in orde kan maken (lijnen kalken, doelnetten ophangen enz.) Salaris zal in nader overleg met de eventueele gegadigden vastgesteld worden. Afd. Gymnastiek. De nieuwe afd. groeit, want op ieder lesuur laten zich weer nieuwe leden inschrijven. Als het zoo door gaat moeten eenige groepen weer gesplitst worden. Vooral de meisjes en dames afd. zijn favoriet. De jongens groepen 711 en 1115 jaar zijn het dunst bevolkt. De s.v. >Workum« heeft nu 9 gymn. groepen. Voor de gehuwde heeren is nu ook een afd. gevormd, en wel Woensdagsavonds van 8.15 9.15 uur. We rekenen nu a.s. Woens dag 5 Maart op jullie mannen 11 De lesuren voor deze middag en avond is met ingang van dien datum als volgt vastgesteld 4.30— 5.30 uur gymn. meisjes v. 711 jaar 5.30— 6.30 6.3Ö—7.15 7.15— 8.— 8.15— 9.15

Friso nl | 1947 | | pagina 1