WERK OMHOOG Hinderwet. 1 Rleuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten •L No. 14 79 JM Waarschuwing Fryske Brief 74. BONNENLIJST geldig van 6 t/m 19 April ’47 r- - - 70ste Jaargang Zaterdag 5 April 1947 OFFICIËELE MEDEDEELINGEN PREDIKBEURTEN 674 suiker INGEZONDEN. f'3.3OO C2* BURGERLIJKE STAND a t PLAATSELIJK NIEUWS Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA, D 36, Workum jaren lang mogen officieel wor- vol- bley den. erlei noet van rden eed- laat - >tste ormt iter- aan dorp n te etc. waar, de 68—3 68-4 68—5 algemeen Verschijnt eenmaal per week hawn, om de hündert goune manich derfoar byelkoar to skarreljen. Heger as 16 skoallen is men nea kommen, wol leger. Yn de winter fan 1911/12 wie it mar fiif mear. Op in gearkomste fan it Frysk Seiskip (1844) to Frjentser, die it bliken, dat der fiers noch gjin '125 goune, foar it Frysk ünderwys, ynkaem. Wol in bewiis, dat de Friezen hiel hwat mei har tael ophiene. En net allinne, dat hja de han op ’e pong balden, mar it like ek wol dat alle aksje foar it bihald fan de eigen tael, buten harren omgyng. As ik dan ek seidat de sifers dy’t üs nou neamd wurde, my mei falie, dan sille jimme dat wol bigripe. Wis, wy binne al in hiel ein herder, wy binne foarüt buorke, mar sriist it dochs noch her fan bést. Der binne, en dat de doar omhinget; op ‘e stoepe stiet to klomjen, to wachtsjen op it eagenblik, dat de doar yn’t kier gean sil en hja der in pear üre yn ’e wike, in plakje kriget. En dan mei it wier wêze, dat it net dwaenlik is, om oan alle skoallen yn Fryslan, ünderwys yn it Frysk to jaen, it tai fan 409 roait Frysk wol brükt wurdt, keart men it noch büten de skoallen? Hoe komt 68—6 algemeen 68—7 algemeen 68t reserve Een voorstel om dit najaar wederom een streekteutoonstellirg te houden bij gelegenheid over bijenteelt, welk aanbod het bestuur ten zeerste Ons Workumerspoorwegstation loopt gevaar mettertijd te worden opgeheven, als wij als Workumers niet allen samen werken om het te behouden. We hebben nu mooie rechtstreeksche verbindingen met Sneek, Leeuwarden, Groningen en over zee met Amsterdam. De practyk van de autobusonder- netaing »De Zuidwesthoek» blijkt er nu op gericht te zijn om alle vervoer tot zich te trekken en de trein hier zooveel mogelijk afbreuk te doen. Vandaar het doortrekken der dienst BolswardWorkum tot Staveren, welke doortrekking in het geheel geen zin had, noch voor de Bolswarders, die nu minstens een kwartier eerder moe ten vertrekken dan bij aansluiting op het Workumer station het geval zou zijn, noch voor de Workumers, die per trein naar Staveren en verder kunnen reizen, noch voor de Koudu- mers, die met de Gaasterlandsche bus naar Staveren kunnen gaan. Een dienst van hier naar Gaasterland hebben wij tot heden niet kunnen krijgen, hoewel er om gevraagd is, en deze hier voorheen ook steeds bestond. De plaatsen Bakhuizen, Hemelum en Heidenschap zijn nu geheel van bus verbinding verstoken. De busondprne ming wenscht echter blijkbaar geen dienst daar vandaan op het Worku mer station in te stellen. Ook veel Koudumers maakten daar gebruik van. De Z.W.H. vervoert de menschen echter liever zelf geheel tot Sneek. Het samenvoegen van al de bus diensten in deze streken is tot dusverre zinloos geweest. Als we de dienstrege ling bekijken is het een samenstel van losse lijnen, die evengoed als voorheen door de afzonderlijke ondernemers be diend hadden kunnen blijven. Aan sluitingen zijn er zoo goed als niet. Van hieruit zijn Gaasterland en Lem mer anders niet te bereiken dan over Sneek en 's middags over Stavoren. Het belang der streek wordt niet behartigd doch meer dat van de eigen portemonnaie der busondernemers ten koste van het publiek. Er behoorde meer overleg en samen werking te zijn tusschen busonderne ming, gemeentelijke autoriteiten en de verschillende vereenigingen voor plaat selijke belangen in deze streek met de bevoegde instanties te Leeuwarden, teneinde te komen tot een goedwer- kend verkeersapparaat voor dit deel der provincie. De Z.W.H. heeft nu plannen ver gunning aan te vragen tot doortrek king van haar lijn van Bolsward tot Sneek. Zoolang er nog treinverbinding met Sneek bestaat is dit niet noodig. Er is te Bolsward voldoende doorvoer- gelegenheid in die richting voor die genen, die daaraan behoefte hebben, De bedoeling is het personenvervoer aan het station alhier weer te doen verminderen, teneinde op den duur opheffing daarvan te verkrijgen. Laten wij allen als Workumers dit met elkaar verhinderen, reidingen dus ter hand nemen. Na gehouden rondvraag sluit de voorz. deze door een 20 tal leden bezochte vergadering. Het rapen van Kievitseieren. Volgens mededeeling van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, wordt de tijd noodig voor het uit broeden van eieren van Kieviten en andere weidevogels belangrijk onder schat. Soms wordt nog aangenomen, dat dergelijke eieren na 17 of 18 dagen of nog eerder uitkomen, maar in werkelijkheid duurt dit evenwel 23 tot 25 dagen en een eenvoudig rekensommetje maakt duidelijk, dat het voor de vogelstand funest moet zijn, als er met dit late voorjaar door enkele personen stelselmatig eiken dag straks de eieren uitgehaald zullen worden. Het uithalen der eieren dient ofschoon de wet het zonder voorbe houd helaas nog toelaat in dit seizoen vooral, in zeer beperkte mate te Ds. J. Haanstra, Ind. Predikant met verlof te Workum heeft de toe zegging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te LollumWaaxens aan genomen. Chr. Bewaarschool. Nadat de vice-voorz., de heer W. van Brug, de jaarvergadering ouder avond van de Chr. Bewaarschool had geopend en zingen liet Ps. 6810, werden de verslagen van secr. en pen ningmeester uitgebracht. Het aantal WORKUM. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier, Ds. W. de Graaf te Schiedam. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat ter ge meentesecretarie van WORKUM ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Coöp. Grasdrogerij »Workum* G. A. te Workum om vergunning tot oprichting van een grasdrogerij op het Groene Strand, kadastraal bekend ge meente Workum, Sectie A, nos. 2072 en 1186a. Beswaren tegen inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders, die daartoe op Maandag 14 April a.s. des middags twaalf uur een zitting zullen houden. WORKUM, den 31 Maart 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK—VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Dank van H.M. de Koningin. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland deelt ons mede, dat Hare Majesteit de Koningin hem heeft verzocht om aan do bevolking dezer provincie Hoogstderzelver harte- lijken dank over te willen brengen voor de talrijke gelukwenschen, welke Hare Majesteit heeft mogen ontvangen ter gelegenheid van de geboorte van Haar kleindochter Prinses Marijke. Het groot aantal gelukwenschen maakte het niet mogelijk een ieder daarvoor persoonlijk dank te betuigen. Workum Van 27 Maart—2 April 1947. GeborenJoost Bernardus Johannes zv Jarig Anne Houtsma en Aaltje van derWal, Trjjntje dv Broer Adema en Grietje Bakker, Maria Agatha dv Willem van der Werf en Regina de Vries. Gehuwd: Geene. Overleden: Thomas Riemersma, oud 86 jaren, echtgenoot van Grietje IJntema: 750 gram suiker,- boterhamstr. enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suiker werk. 1 ei 2 liter petroleum 100 gr. gedroogde zuidvruchten Bonkaarten KD, KE 703 (Strook 4) 250 gram suiker, bo- terhamstrooiselenz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 1 ei 2 liter petroleum 100 gram gedroogde zuidvruchten Bonkaarten MA, MC 704 (strook 4) [bijzondere arbeid en a.s. moeders] 250 gr. suiker, bo terhamstr. enz. of 500 gram stroop, jam, enz., of 250 gr. chocolade of suiker werk. 67—7 algemeen 67—8 algemeen, 67—e 67—1 res. Goede Vrijdag, le en 2e Paaschdag. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Goede Vrijdag voorm. 9 en 10.30 uur ds J. van Veen (H.A.) Nam. 7.30 uur ds J. van Veen (Dankz. H.A.) 5 April Nam. 8 uur Paaschnachtdienst met kerk- en kinderkoor, lè Paaschdag Voorm.9 en 10.30 uur dS. A. de Jonge. Nam. 7.30 uur in de Geref. Kerk: ds J. van Veen. (Afscheid). 2e P. Voorm. 10.30 uur ds. A. de Jonge. (Doopsgez.) Goede Vrijdag: Voorm. lOuur ds. G. de Groot (H.A.) le Paaschdag Voorm. 10 uur ds G. de Groot. Medewerking van het Zangkoor en extra collecte. (Geref.)Goede Vrijdag: ’sAvonds 7.30uur ds A. J. van Dijk van Koudum. le Paasch dag Voorm. 9 uur Lezen, nam. 2 uur ds A. J. van Dijk van Koudum. 2e P. Voorm. 8.30 uur ds. A. J. van Dijk van Koudum. (Bapt. Gem.) Goede Vrijdag: ’s Avonds 7.30 uur Dienst en H.A. le Paaschdag Voorm. 9.30 uur Dienst, nam. 2.30 uur Lezen. 2e P. Geen dienst. Heidenschap (Herv.) Goede Vrijdag: Voorm. 9 uur ds A. de Jonge (H.A.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge (Dankz. H.A.) le Paaschdag Nam. 1.30 uur ds J. van Veen (Afscheid). 2e P. Voorm. 9 uur ds. A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) 5 April ’savonds 7.30 uur Paaschavondgebed. 2e Paaschdag Voorm. 9 uur ds. de Loos van Parrega Gaast (Herv.) Goede Vrijdag: Voorm. 9uur ds L. Brink (H. A.) le Paaschdag Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) GoedeVrijdag ’s Avonds 7.30 uur ds. A. de Jonge van Workum (Dankz. H.A.) le Paaschdag Voorm. 9.30 uur ds. J. van Veen. Nam.? 2e P. Voorm. 9.30 uur ds. J. Haanstra, Indisch pred. met verlof in Workum. (Doopsgez.) GoedeVrijdag voorm. 9.30 uur (H.A.). le Paaschdag voorm. 9.30 uur ds v. d. Z(jpp van Rotterdam. (Geref.) Goede Vrijdag: Nam. 2. uur ds W. Okkema van Hemelum. le Paaschdag voorm. 9.30 uur Lezen, ’s Avonds 7.30 uur ds. W. Okkema van Hemelum. 2e P.voorm. 9.30 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Goede Vrijdag Nam. 2.30 uur ds G. de Groot van Workum. le Paaschdag nam. 2.30 uur ds G. de Groot van Workum. leerlingen bleek thans tot ongekende hoogte gestegen, nl. 114, zoodat uit breiding van lokaliteit en aanstelling van een derde leei kracht overwogen wordt. De kas sloot met een batig saldo van ruim f 87. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. Haijtema, terwijl in de plaats van Ds. J. van Veen, die wegens a s, vertrek niet herkiesbaar was, gekozen werd de heer P. Niemantsverdriet. Ds. van Veen prees het zegenrijke werk, dat met zooveel toewijdingdoor het personeel werd verricht en op, zijn beurt werd Ds. van Veen dank gebracht voor alles wat hij voor de Bewaarschool had gedaan, door den heer W. van Brug, die hem in zijn nieuwe gemeente Gods onmisbaren zegen toewenschte. Met ingang van Maandag 31 Maart is de school weer regelmatig open. Volksonderwijs. Onder voorzitterschap van den heer A. Gaastra hield de afd. Volks onderwijs haar jaarlijksche feestelijke vergadering. De heer J. D. van der Mei van Sexbierum sprak in ’t Friesch een propaganda rede uit met zooveel oprechtheid en geestdrift, dat alle aan wezigen geboeid luisterden en gesterkt zullen zijn in hun overtuiging dat een n. oten, VI. de jelijk tarop dag eend inses een aan zal F rdag een om de weidevogels de wettelijke sanctie tot het der eieren met rust te Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 67—1 tabak 3 rantsoenen tabaksartikelen 672,67—3 tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen 67—1 versnaper. 200 gram chocolade en/of suikerw. of200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 67—3 versnaper. 100 gram chocolade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 3 April worden gebruikt. De eieren op de bonnen 67—7 en en 68—6 zullen in den loop van het tijdvak van 3 t.m. 19 April worden afgeleverd. Men kan niet rekenen op aflevering gedurende de eerste dagen van den geldigheidsduur. De bonnen 678 en 68—7 algemeen voor 2 liter petroleum zijn geldig t.m. 17 Mei a.s. Troch de Prov. Underwysrie fan Fryslan, is in oersjoch gearstald, oan lioefolle skoallen ünderwys. yn it Frysk jown wurdt. Wy léze der dan yn, dat dat bard oan 142 fan de 551 legere skoallen, of krekt birekkene, 25.77 °/0. Mei it iepenbier meitsje fan dizze lifers, is wis in goed wurk dien, hwer ’twywiis mei binne. Wy witte sadwaende moai krekt, hoe dizze saek der by stiet. Nou bat dat oersjoch al yn forskate kranten stien en is al in kear- manich bisprutsen. It is dos net nedich, dat wy dat bjir jitris dogge. Mar om it nou lykwols sa sünder mear to liften foar hwat it is, wol ik ek net. Lit my er derom hwat oer sizze. It sil mei dit oersjoch gean lyk as mei alles, de iene hie it tal skoallen hwert ’t de bern ünderrjocht yn de eigen tael krije, heger forwachtetowyl oaren miene, dat it earlik sein, noch ta fait. En by dy lésten hear ik dan ek. Dat bitsjut lykwols net, dat ik mei dizze ütkomst tofreden bin, yn ’e fiersto fierte net, it is just oarsom. Hoe ’t it dan komt dat it my meifallen is? Och, ik gean allinne mar nei, hwat der sa troch de jierren binne al to dwaen west hat, oer dat ünderwys yn it Frysk. Hwat in earmoede, hwat in gesukkel bat dat al jown; hwat is der al hwat oer sein, skreaun en wreaun. It sil west hawwe yn 1900 of 1901, dat de saek for it Frysk ünderwys foar it earst bipleite waerd, op in gearkomste fan it Fr. Selskip for Fryske tael en Skriftekenisse (it Selskip fan 1844 dos). Mar it moast 1907 wurde, foar en allear men dermei üt ein sette koe. En earlik, al hie it dan al hwat lang duorre, it bigjin wie lang net min. Der waerd dy hjerstmis bigoun oan 16 skoallen mei sa’n goed trije hündert bern. En de mannen dy ’t derta har krêften jown hiene, wiene dan ek bést tofreden. Hwant hwat hie it in poepetoer west, om derta skoalmasters to finen; hwat in lijen mei de boekjes dy ’t men nedich hie. En ek, hwat gebiddel hiemen hawn, om de hündert goune manich derfoar byelkoar to skarreljen. Heger as 16 skoallen is men nea kommen, wol leger. Yn de winter fan 1911/12 wie it mar fiif mear. Op in gearkomste fan it Frysk Selskip (1844) to Frjentser, die it bliken, dat der fiers noch gjin 125 goune, foar it Frysk ünderwys, ynkaem. Wol in bewiis, dat de Friezen hiel hwat mei har tael ophiene. En net allinne, dat hja de han op ’e pong halden, mar it like ek wol dat alle aksje foar it bihald fan de eigen tael, büten harren omgyng. falie, dan sille jimme dat wol bigripe. oan de oare” kant, moatte wy net forjitte, noch altyd sa’n 409 skoallen, hwer ‘t Frysk by eagenblik, dat de doar yn ’t kier gean sil en hja” der in pear üre yn ’e dat it net dwaenlik is, om oan alle ‘t fansels nearne op. Yn hoefolïe gemeenten en ëk stêdden ja, hwer ’t it Frysk wol brükt wurdt, keart men it noch büten de skoallen? Hoe komt it dan dochs, dat safolle lepenbiere en hast alleR. K. bysündere skoallen, de doarren foar it Frysk op ’e skoattel balde Binne dy alden sa Frysk- sinnich net, as de lanslju, dy ’t it Frysk ünderwys wol stypje Ik ïeau net dat it him der oan leit Der moatte oare biswieren of reden ta wêze. Hwat ek de oarsaek wêze mei, lit üs hoopje dat it tal fan 409, gau minderje sil. Dat Warkum, yn de saek fan it Frysk ünderwys, lang net efteroan komt, bin ik danich bliid om. It soe moai wêze, as ek de iepenbiere skoalle yn üs stêcT, der oan mei die. FRISO. geschieden. Als schooljongens toevallig eens een ei vinden, nu vooruit maar, de wet laat het toe, doch laten alle volwassenen het streven der Vogel wacht steunen ondanks uithalen laten. Reeds geen eieren van eenden geraapt den maar desondanks gaat het bedrijf rustig voort. Dit bewijst wel dat wij er met een papieren bescherming niet komen. De Vogelwachten doen weliswaar hun uiterste best ook met de eenden eieren, maar het is allemaal zoo moei lijk na te gaan, en daarom zou politie toezicht van groot belang zijn Zooals de toestand nu is, is het om meer dan een reden een aanfluiting. HEIDENSCHAP, 1 April. Het blijkt dat de strenge en’ langdurige winter, gepaard gaande met abnormale sneeuw val, waardoor de sloten tot aan de bodem vol raakten, voor de visstand in de polder funeste gevoigen heeft gehad. Allerlei vissoorten ziet men thans aan de-oppervlakte komen. Het is een triest gezicht, al die snoeken, karpers, zeelten, palingen deloos te zien liggen. Alleen kraaien weten er nog weg mee. HINDELOOPEN. Met ingang van 1 April is het echtpaar J. de Boer en W. de BoerPoeze als koster en kosteres aan de Ned. Herv. kerk alhier verbonden. 1 April. J.l. Donderdagavond werd het jaarfeest gehouden der Herv. Jeugdverenigingen voor ouders en donateurs. Het gebouw was tot in het kleinste hoekje bezet. De leiding be rustte bij Ds. Groenewoud van Molkwe- rum. Opgevoerd werden het stuk »Blijvend Geluk» en »Verdreven«, terwijl door de Knapenver. werd ge speeld »Een Kampavontuur” en »Bart als defectieve». Het was een zeer goed geslaagde avond, waar door het talrijk publiek zeer werd genoten. Te onge veer half één sloot Ds. A. de Jonge van Workum dit jaarfeest met dankgebed. perceel was ingezet op f 2.222.— en is 45 maal verhoogd. De maximumprijzen bedrpegen resp. f 4.500.—, f 3.300.— en f'3.3OO en werden dus niet bereikt. Deze zomer blijft de spoordienstre- geling nog gelijk. Laten wij dan ook van ons spoorstation gebruik maken. Vooral zij, die naar Staveren en Hol land willen, dienen per spoor van hier te vertrekken en behooren in ons aller belang niet van de bus gebruik te maken. Workum kan zich de weelde van 2 verbindingen niet veroorloven wij dienen nu te kiezen. De trein heeft ook dezen winter weer bewezen veel voordeelen te geven boven het busvervoer. Voor zoover dit nog niet bekend mocht zijn wjjzen wij er nog op, dat de aankomsttijden te Amsterdam dezen winter nog iets vervroegd zijn, waar door men een trein eerder in de rich ting Den Haag kan doorreizen. Ook is er nu over Hoorn en Heerhugowaard direct aansluiting in de richting Den Helder. Workumers, handhaaf met elkaar onze ligging aan het groote verkeer I WORKUMER. Bonkaarten KA, KB, KC 703 (Strook 4) 67—6 algemeen Pluimvee en Konijnenteelt. 2 April. Onder ‘voorzitterschap van den heer G. Zeilstra hield de Vereen. »Workum en O.» tot bevor dering der Pluimvee- en Konijnenteelt een vergadering in Café O. Veldman. Nadat de secretaris, de heer Johs. Dooper o a. een verslag had uitge bracht van de tentoonstelling, welke dank zij de van alle kanten onder vonden medewerking zoo uitstekend geslaagd was, bleek ook dat de finan- cieele uitkomsten de verwachtingen overtroffen hadden, nl. een totaal uitgavencijfer van f 1500, doch niette min een voordelig saldo van ongeveer f 375. De penningmeester, de Jheer J. Rekers, die dit bedrag in z’n kas gestort kreeg, had over het afgeloopen jaar f 240 ontvangen en iets minder uitgegeven, zoodat er thans een saldo van bijna f 400 is. Voor deze jonge vereeniging met momenteel 90 leden, inderdaad geen slecht debuut. In de vacature E. de Roest werd als bestuurslid gekozen de heer Sj. de Boer. Bij de besprekingen over een feestvergadering werd besloten deze (uitsluitend voor leden toegankelijk) zoo mogelijk nog in April te houden en dan een spreker en een humorist uit te noodigen. De heer Kelderhuis o o j toonde zich bereid om bij gelegenheid bloeiende openbare school een eerste een lezing te houden volksbelang is. Voordrachten, schetsen en zang, apprecieerde. door eigen krachten verzorgd, maakten de avond verder tot een zeer intieme en gezellige bijeenkomst. Vooral de J had aller instemming. Mefverschillende keurige Schnitzelbank was een groote omstandigheden hoopt men rekening attractie. te houden en met enkele ervaringen Toen de voorz. alle medewerkenden rijker, gaai het bestuur de voorbe dank zei en voor deelname aan de provinciale landdag een opwekking uitsprak, had men weer van zoo’n fijne gemoedelijke >Volksonderwijs”- avond genoten. Uitslag verkooping. 31 Maart. Onder flinke belang stelling had hedenavond in het café >De Zwaan» door den administrateur B. Smid alhier de finale verkooping plaats van eenige huizen. De uitslag is als volgt Perceel 1 Het pand met 2 woningen aan het Dwarsnoord, bewoond door Y. en Sj. de Boer. Kooper F. Venema voor f 3 250. Perceel 2 Het woon- en winkelhuis aan het Zuideinde, bewoond door J. T. Gaastra. Kooper H. P. Nauta voor f 3.249.Deze beide perceelen wer den niet verhoogd. Perceel 3 Het woon- en winkelhuis aldaar, bewoond door G. M. de Boer. Kooper: L. de Haan voor f3.063. als lasthebber van Tj. Hagen. Dit

Friso nl | 1947 | | pagina 1