Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten I Saterdag 26 April 1947 No. 15 70ste Jaargang Zaterdag 12 April 1947 PLAATSELIJK NIEUWS voor het eind- B. a—16 reserve 1 n BURGERLIJKE STAND FRISO. ABONNEERT U OP „FRISO” I heel vóór het Comité Niwin. Het was Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens KI. DijkstraG. S. Visser D. ten DamDaan Visser a—21 brood a—21 boter a—22 boter 1600 gram brood 200 gram kaas 800 gram brood 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet ing van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens oh ch DNNENLIJST 27 April t/m 10 Mei '47 Gevraagd 2 INPAKKERS Hoog loon GORTER CHILDERS of Leerlingen jon GORTER 75—100 88—100 895—907 a—11 algemeen 100 gram kaas a—13 reserve a14 reserve Bonkaarten KD, KE 705 (Serie a) a11 brood a11 boter a—12 boter a—13, a—15 melk 12 liter melk a—11 vleesch, a—12 vleesch 100 gram vleesch O MA, MB, MC, MD, ME, MO 705 (serie b) s arbeid, a.s. moeders en zieken) 800 gram brood 250 gram boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 gram kaas 5 eieren aangewezen bonnen van nen worden vernietigd. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 FERWOUDE. Tot brugwachter te Parrega is benoemd de heer K, Kooistra alhier. rschtfnt eenmaal per week re: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 O. N. keeper. Na de rust moet Genee zich laten vervangen en T. Boersma, die inmid dels was verschenen, completeert ons elftal. T, Wouda neemt de backplaats over en samen met Tjeerde hebben deze jongens verschillende O. N. aan vallen tot staan gebracht, doch zij verhinderen dat O. N. zich •t 30 de meerdere toonde, olkomen verdiend, vooral ipel en het plaatsen was lan bij onze jongens. Ie zich in de kopgroep dan zal er vooral in onze beter aangepakt moeten it zien wat jullie er Zater- n terecht brengen in Har- e weten wat er dit seizoen staat. Voor de vier hoogst wordt de mogelijkheid n gezien met .Groningen C. N. V. B. Zaterdagmiddag- evormen.Dus: «Workum» saeck I Zware wedstrijden og te wachten en om ons <aats te handhaven, zullen ien moeten worden. s, die morgen met ons le gen willen, kunnen zich opgeven bij F. de Boer, zertrek mededeelingen in a.s. bij een detaillist in zeep worden zoo spoedig mogelijk plaats vinden. De n i e t-aangewezen bonnen van bonkaarten 703 kunnen worden ver nietigd. sa moai ütbielde. Herkes, de man dy 't dreaun fan syn lêstjower alle gedurigen op it toaniel forskynt, om Sybouts ta biteljen to twingen, hoewol dizze bjirta net by machte is, wurdt ek kgoed typearre. Jouk de dochter fan Herkes, dy 't forkearing had mei Brand de soan fan Sybouts, makket troch de twang fan har heit hjir in ein oan. It spul fan Juffr. Tjalda, de froulike domny dy ’t tusken dizze partijen bimiddeljend op trede moat, hat tige skoan foldien. Mids al dizze forwikkelingen en swierichheden forskynt Lou op it toaniel en bisiket om de fleur en de moed der yn to halden. Lou en syn «Sus» binne in pear ünforbetterlike typen. De rollen fan Simen en Jel sitte ek yn goede hannen. Hoewol ’t men wol merkbite kin dat Brand oer mear routine beskikt as Jouk, kin men dochs ek fan de léste sizze, dat hja har plak goed skjin makke hat binammen de twadde joun. Stik en spilers hawwe tige skoan foldien. De skriuwer sil üs net kwea ófnimme dat wy wolris in lyts foroarinkje oanbrochten, hwer 't soks mear mei üs opfettings oer- ien kaem. Toanieloanklaeijinge en grime wiene ek wol yn ’e es. Nei it léste bidriuw waerd noch gau efkes tiid joun foar in walske en sa, en dermei hearden dizze jounen ta it forline. Workum Van 3 tot en met 9 April 1947. GeborenJetske Boukje dv Lambertus Franciscus Jellesma en Catharina Boudina Muller; Ritske zv Lieuwe van der Valk, (overleden) en van Stftske de Jong. Gehuwd en overledengeene. een genotvolle avond. De heer van Brug bracht dank na mens de aanwezigen aan het tooneel- gezelschap en bedankte ook namens de ouders vrouwen, en verloofden voor alles wat deze vereeniging deed voor onze jongens over zee. 800 gram brood 90 gram Deensche toiletzeep [voor- inlevering] 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. tervereen. te Koudum is peerd i. v. m. haar terrein, n stelt de s.v. «Workum b Strand» beschikbaar om strijd van Oeverzwaluwen I wen II hier te spelen. De gint volgens de O. M. (ran 5 uur. 3 Mei is vastgesteld Wor- .C. I; Workum IIMidden- sizenWorkum (junioren), 'ramma van de le klasse el gewijzigd worden i.v.m. len oefenwedstrijd van 22 ruit een elftal wordt ge- op Hemelvaartsdag de terdagmiddag afd. te ver ben. Dit tournooi wordt ladingen georganiseerd. adsvergadering. nde week Dinsdagavond emeenteraad bijeen om een uit 17 punten bestaande agenda af te werken, waaronder ook de behandeling van de verschillende begrootingen voor 1947. legenheden en sprak de wensch uit, dat dit werk door Ds. van Veen be gonnen, bestendig moge blijven. Als laatste richtte Ds. de Jonge zeer hartelijke woorden van afscheid tot den vertrekkenden Leeraar, en sprak groote dank uit voor de vele steun die hij had mogen ontvangen, bij zijn beginarbeid in deze, zijn nieuwe ge meente. .Ds. van Veen werd nog toe gezongen Ps. 121 vers 4: De Heer zal u steeds gadeslaan. Van de gelegenheid om persoonlijk van Ds. en Mevr, van Veen afscheid te nemen werd druk gebruik gemaakt. Vervulle God de uitgesproken wen- schen en beden, dat deze vertrekkende Leeraar ook in zijn nieuwe gemeente nog tot rijken zegen moge zijn, en medewerken tot uitbouw van Christus’ Koninkrijk. Krite „Warkum” R. F. B. Mei de opfiering fan «Oan ’e kant fan ’e mar» hat üs Krite it winter- healjier sletten. Doe ’t Tj. Westendorp de earste joun in wurd fan wolkom spriek koe men tofreden wêze. Hoewol net groatfol wie de seal dochs aerdich beset. Neidat op ’e wenstige wize iepene wie, song in lyts koarke in pear fan üs moaije Fryske lieten under lieding fan de hear Draisma. Doe kaem it earste bidriuw fan Oan ’e kant fan ’e mar». It stik forpleatst üs midden yn ’e krisusjierren, foar de twadde wraldkriich. Wy komme yn ’e kunde mei Sybouts, in boer dy’t troch de minne tiiden yn it ünleech rekket, en dy 't hoewol ’t er sfels eartyds oaren stipe, en üt ’e noed holp, nou fan dizzen forlitten wurdt. It swiere en soargelike libben fan Sybouts en syn frou wurdt troch de fortolkers fan dizze rollen o Daarom, zoo besloot zijne Eeiwaar- de zijn predikatie, vergeet desnoods ook Uw scheidende Leeraar, de mensch van Veen, om U des te zekerder voor te stellen en in gedachtenis te houden, dat de Opgestane leeft tot in alle eeuwigheid. Na afloop der dienst werden woor den van dank door den scheidenden Leeraar gericht tot de verschillende vertegenwoordigers, Kerkeraad en tot Ds. Haanstra, Indisch Predikant, met verlof, die tijdelijk de vacante gemeente zal dienen, tot Ds. de Jonge als collega, organisten, koorleider en kosters(es). Ook werd dank gebracht aan de Kerkeraad der Geref. Gemeente, tot het beschikbaar stellen van hun kerkgebouw. Na het uitspreken van de zegen, zong nog het kerkkoor op sehoone wijze Gezang 232 «Neem Heer, mijn beide handen en leid Uw kind». Vervolgens namen nog het woord Ds. de Kleine van Oudemirdum spre kende namens de classis, Ds deLoosvan Parrega namensdering, die ieder op hun wijze, woorden van waardeering spraken voor het werk, respectievelijk als lid der Synode voor de classis, en als ringcollega door Ds. van Veen verricht. Burgemeester Oppedijk van Veen sprekende namens het Gemeentebestuur memoreerde hetgeen Ds. van Veen ge weest was voor alle gezindten in de moeilijke periode van mobilisatie en oorlogsdagen. Ook wees hij op de goede samenwerking die er steeds tusschen hen bestaan had, Ds. de Groot, sprekende namens de de Geref. en Doopsgezinde Kerk, bracht naar voren, de prettige samenwerking die steeds van Ds. van Veen uitging, als initiatiefnemer bij verschillende ge- a—21 melk a—22 vleesch a—21 vleesch a—21 kaas a—21 eieren Bon' a14 reserve voor Deensche toiletzeep moet uiterlijk op 19 April mgeleverd. Aflevering der zeep zal Groote Gaast- en Zandmeer. 14 Augustus, groote ópen wedstrijd, Groote Gaast- en Zandmeer. 6 September, 4de onderlinge wed strijd, Oudegaaster Brekken. 13 September, Sluitingsclubtocht, afvaart Grons, 2 uur. Aanvang der wedstrijden 2 uur. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF,MG 705 (serie a) (bijzondere arbeid a.s. moeders en zieken) 800 gram brood 250 gram boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 5 liter melk 100 gram vleesch 300 gram vleesch 200 gram kaas 5 eieren Abonnementsprijsfl.80 per halfjaar per post f2. BONNENLIJST geldig van 13 t/m ^6 April ’47 Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie a) a—01 brood 800 gram brood a—02 brood 400 gram brood a—01, a—02 boter 125 gram margerine of 200 gram vet a-01 melk 4 liter melk a— 03,a—05melk7 liter melk a—01 vleesch 100 gram vleesch a—02 vleesch 300 gram vleesch a—01 algemeen 200 gram kaas a—03 reserve a—04 reserve a—06 reserve WORKUM. Aan de Ambachtschool te Sneek slaagden o.a. diploma Afd. Smeden-Mach.bankweiken S. Brouwer, A. van der Palen W.Twijnstra. Afd. MotorrijtuigherstellerJ. van Brug. Afd. Electrotechniek G. van der Meer (met lof), J. de Haan en Pruiksma. Afd. Meubelmaken J. IJnfema. ten KD, KE 705 (Serie b) 1 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 5 melk 12 liter melk 2 vleesch 100 gr. vleesch neen 100 gram kaas neen 1 ei neen 250 gr. waschpoeder en 250 gram soda rve 800 gram brood •ve 100 gram 'bloem of ijzend bakmeel of kinder dief’uit rijst bereid) •ve 600 gram bloem of ijzend bakmeel of kinder dief uit rijst bereid) Fryske Brief 75. „Sawn jier moat me bodzje om ien goed jier”, sa haw ik ris lézen. Derneffens soene wy dan dos hast alsahwat oan it ein fan de minne en oan ’t begjin van bettere tiden ta wêze. Itsoe üs mar hwat skoan fan pas komme, as wy it hwat rommer en better krigen. Hwat mear kleanspul bygelyks; de froulju in krom sjippe mear; de manlju hwat mear yn ’t pypke of efter'e kiezzen en foar eltssa middeis in drupma- nich fet mear yn ’t pantsje. Hwant der moat de reinwettersbak of de kraen noch fiersto folie by to help komme. [Alteast by üs]. Ja, wy gobberen der allegear al sahwat op, dat dat nou sa njonken- lytsen wer komme soe, mar ‘t pakt al wer hiel oars üt. It is mei in bulte dingenMis poes. Neffens üs trochdien is, sille wy wer mei minder ta moatte. Gjin kofje en thé mear en mais troch 't brea. Dat sil de bargen vcn binnen ek neat ta falie en ik leau hast üs ek net. Der is üs fan hegerhan al in kearmannich to halden jown en wars- köge om foral tige sünich to wêzen. Gjin jild mear ütjaen as heech ne- dich is, it net oer de balke smite en as ’t heal kin, sparje. En dat skynt wol needsakelik te wêzen, hwant wy sitte kop en earen Onder deskuld. Yn in krante dy 't ik in deimanich lyn under eagen krige, stiet it er sa by, dat eltse arbeidershushülding, al sa’n foege 600 goune skuld hat. Dy hushaldingen hawwe sünt Maije 1945, eltse wike opnij, in goune of fiif, seis, fan it bütenlan te lien hawn. Ien ding fetsje ik net rjocht: Hwat bidoeld men mei in „arbeiders- hushalding”? Ik haw wolris lézen fan „hoofd- en handarbeiders”, wurde dy hjir Onder ien hoed biflapt En dan hwa arbeidet mei de holle en hwa mei de hannen? Ik soe miene, dat men beide nedich hat. Ik moat it mei de hannen fortsjinje, mar as ik de holle der net by ha, soe ik gau dien wurk hawwe tink. Mar dit wit ik dan dochs wol, dat ik wol hear by de lju dy 't 600 goune to lien krigen hawwe. En de ienige treast yn dit gefal is, dat ik net as ienling stean, dat men my net neiwize sil en sizze Dy spilet moai waer fan in oar syn sinten, hwant der binne mear. En fierders sil elts foar hem selts alsahwat ütmeitsje moatte as hy der ek sa by stiet. Sunich der by lans wie ’t boadskip, hwat wy krigen. Ei nou, dat is yn de measte hushaldingen dochs al it gefal. It is der al jierren oan ien, skraebjen om ’e kant. Eltse wike, skjin op hwat er yn komt, en of ’t dat nou lean, pensioen, rinte, of hwat foar ynkommen dat ek is. Om der to kommen moatte de eintsjes oan elkoar knoopt wurde. Mar yn it bulte gefallen is der gjin binen oan, om ’t de einen fiersto koart binne. Och, de measte froulju, fierwei it greatste diel fan üs tükehüshald- sters, moatte al jierren passe en mjitte, rekkenje en siferje, holle en leabrekke, om roun to komm|en. Alle dagen wrotte en skrippe om der wer hwat boppe op to kommen. Né, it is net har skuld dat wy der mei en oar kop en earen yn sitte. Hwer him dat dan wol oan leit? Ja, dat is al hwat in min spul om der .in andert op to finen. Hwant oer de hiele wrald is it spul noch yn ’e war. It heakket en kreaket rounom. Dat bitsjut lykwols net, dat wy mar raek libje moatte en dat wy net mei- helpe moatte om wer by de wal op to klauwen. Mar as ik sa foar en nei ris yn de greate stedden kom en ris om my hinne sjoch, dan leau ik dat der noch altyd in bulte minsken binne, dy ’t mei har tiid en jild gjin rie witte. Manlju en froulju, dy ’t bepaeld al hwat in oare .opfetting liawwe oer sünich ïibjen, as wy. Dy ’t mar üt de brede fjirtsjen libje. Dy ’t tiid en jild to syk bringe, mei it leech sügjen, slobberjen of lepkjen fan greate glêzen lis. Of har heal of hiel sêd slikje of sline oan taertsjes sónder bon. Foar hwa ’t de wichtigste problemen binne: Hwer fine wy it measte fortier. As in krom wrotten arbeider, it jonge pear, der ’t de bern noch yn ‘t oankommen binne en de heit it noch allinne fortsjinje moat, as dy al 600 goune lient hawwe, hoe heech moat dan de skuld wol wêze, fan de lju dy ‘t ik niis neamde. n 1 1 Afscheid Ds. J. van Veen. Niet alleen voor de Hervormde Gemeente, maar tevens voor zeer velen in Workum was het Zondagavond j.l. een belangrijke gebeurtenis, toen Ds. van Veen, na een verblijf van circa veertien jaar alhier, afscheid nam van de Workumer gemeente, wegens zijn vertrek naar Vroomshoop. Het, ook voor deze gelegenheid zeer welwillend afgestane kerkgebouw der Geref. Gemeente was al ver voor het aanvangsuur tot in alle hoeken bezet. O.a. merkten wij op verschillende pre dikanten, vertegenwoordigd namens de classis Sneek, predikanten namens de ring Workum, vertegenwoordigers van de Geref. Gemeente, alsook van de Doopsgezinde. Bovendien was het Gemeentebestuur in z’n geheel aan wezig. Na aan vangslied, votum en groeten ge loofsbelijdenis wordt de schriftlezing ge houden en wel Ps 118 en 1 Cor. 15 in het bijzonder vers lOt.m. 20 waar Paulus schrijft over de kracht der Opstanding. Als afscheidspredikatie was gekozen het woord uit 2 Timotheus 2 vers 15a, «Houdt in gedachtenis dat Jezus Chris tus uit de dooden is opgewekt». Zijn Eerwaarde begon met er op te wijzen, dat niet belangrijk is het feit, de mensch, die deze avond scheiden gaat, maar het groote heilsfeit, vervat in dit tekstwoord: «Jezus Christus, de Levende, de Opgewekte dat is h e t belangrijkste. Wanneer Timotheus door Paulus al's evangeliedienaar gezonden is naar de gemeente van Efeze, om als een goed herder zorg te dragen dat geen vreemde en ijdele leeringen binnen zullen sluipen, dan schijnt het nader hand dat Timoth. toch niet tegen deze taak opgewassen is. Althans hij schrijft Paulus een ontmoedigende brief, waar op Paulus hem een tweede brief toe laat komen en hem sterk wijst op en be paalt bij dit woord; «Houdt in ge dachtenis, dat Jezus Christus uit de dooden is opgewekt». Dit is het eenige, het kardinale punt, waarop Timotheus steeds weer terug moet komen en kracht uit kan putten, om staande te blijven. Ook dit woord is voor ons het be langrijkste, het heilsfeit, waar alles op steunt en dat ons in staat stelt, tel kenmale opnieuw kracht te ontvangen. Zijn Eerwaarde roept ook en vooral de moeders van de gezinnen op, vaak gebogen onder de zware zorg, om alles voor elkaar te houden, duizend maal in beslag genomen, om desnoods alles te vergeten, doch alleen dit eene vast te houden, tè denken aan Chris tus, de Opgestane. Ook de jeugd met al zijn vragen, die schier niet te beantwoorden zijn, de vaak moeilijke keuze van mag dit, of mag dat, wat is al of niet geoorloofd, moet voor alles in gedachtenis houden dit woord van den apostel Paulus, die zelf zoo zeer verstaan heeft in z’n leven, de beteekenis van een Opgesta- nen Heiland, zittende ter rechterhand Gods. En om niet te vergeten, de grooten, wij wijze en verstandige groote men- schen, die het altijd beter willen we ten en die alles precies in elkaar willen passen en daartoe alle verschil len accentueeren, houdt toch op, laat dat alles los, aldus de prediker en stel U allereerst voor oogen «Jezus Chris tus, de Opgewekte, de Levende. Dat alleen is h e t belangrijke. KA, KB, KC 705 (Serie b) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gr. vet 4 liter melk melk 7 liter melk sch 100 gram vleesch sch 300 gram vleesch neen 200 gram kaas neen 1 ei neen 100 gram bloem of ijzend bakmeel of kinder dief uit rijst bereid) neen 125 gram koffie neen 50 gram thee neen 250 gr. waschpoeder 250 gr. soda, rve 1600 gram brood rve 800 gram brood Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling O 1 I f

Friso nl | 1947 | | pagina 1