ii Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten DE EER Bevrijdingsfeest 70ste Jaargang No. 17 Zaterdag 26 April 1947 V, van Friesland I I Hoog loon GORTER Hoog loon GORTER STICHTING SNEEK 1940-1945 Hoog loon GORTER Hoog loon GORTER Hoog loon GORTER zie. Hoog loon GORTER BONNENLIJST Hoog loon GORTER Fryske Brief 76. >eeld n de 1 ei BURGERLIJKE STAND en 250 gram soda PREDIKBEURTEN ds uur PLAATSELIJK NIEUWS ,n A Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 tend logs- on- strij- aan lecte ons omei' baas Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie b) b—01 brood b—02 brood b—01 boter b—02 boter b—03 boter b—21 melk b—21 vleesch b22 vleesch b—21 kaas b—21 eieren 1600 gram brood 800 gram brood 125 gram koffie 50 gram thee :rs al 1< en rkum Gevraagd 2 INPAKKERS Gevraagd 6 LEERLING MONTEURS U viert het door in te tekenen als contribuant van de Gevraagd 6 BANKWERKERS (ook Leerlinge*) Gevraagd 6 DRAAIERS of Leerlingen Gevraagd 6 SCHILDERS of Leerlingen >t de ?der tra den, be- igen om van ;n. dat tem- deze ipan- er te er er t was :dere viel even idere rdoor ooral i bijv. stuk hun ;oren elang dat onzer mdje wel Chris ogers weer 'erve- i de istige dag n van Piet, n, op meer t een weer- ij nu >rt in sting- hun kken, rijst- Henk :nhei- mii- Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MG 705 (serie b) (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) 800 gram brood 250 gram boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 gram kaas 5 eieren 72—100 100- 76 100— 96 100— 49 100— 88 84—100 76—100 100— 98 75—100 88—100 895—907 b—21 brood b—21 boter b—22 boter dan Iet ii elens ver- rhand n we liefst et de aders dacht r een stond, ra de Gevraagd 6 MEUBELMAKERS of Leerlingen geldig van 27 April t/m 10 Mei ’47 Gevraagd 2 KUNSTSCHILDERS of Leerlingen Abonnementsprijs: fl.80 per haltjaar per post f2.— Emmabloemcollecte. De alhier gehouden Emmabloem collecte heeft netto opgebracht f176.781/,. Politie-berichten. Op 23 April 1947 had in den voor middag te omstreeks 8 uur 15 min. een aanrijding plaats tusschen twee vrachtmotorrijtuigen op den Prov.weg nabij Nijhuizum. De schade was aan zienlijk, terwijl de schuldige chauffeur nog doorreed zonder naar de aange richte schade om te zien. Toch wist de politie hem in den loop van den dag op te sporen in Gaasterland. Hij zal dan zeker zijn gerechte straf niet ontkomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen dezen onbesuisden rijder. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie b) b11 brood 800 gram brood b—11 boter b—12 boter FERWOUDE, Tot brugwachter te Parrega is benoemd de heer K, Kooistra alhier. Workum Van 17 tot en met 23 April 1947. GeborenGeene. Gehuwd: Roelof de Jong, oud 34jarenen Minke Folkertsma, oud 26 jaren beiden te Workum. Overleden: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN Een armbandhorloge, een actetasch, een muntbiljet, een stalen kabel, een damesring, een paar grijze dameswanten, een dames schoen, een rozenkrans en enkele portemon- naie’s. Aan het bureau van politie zjjn nog en kele paren schoenen, vanuit ruilbeurs O. ZJjlstra. Indien geen eigenaar zich deze week meldt, worden deze schoenen opge ruimd en ter beschikking van behoeftigen gesteld evenzoo een damesmuts. Een strenge controle wordt door de politie ingesteld op het zoeken van eieren in verboden tijd. Bij het aan treffen in het veld wordt dan ook pro ces-verbaal opgemaakt. In 1946 werden voor soortgelijke -feiten, zooals wij bij informatie vernamen, boeten opgelegd van zeker f10.per overtreding. Men zij gewaarschuwd. Biljarten. De beide plaatselijke biljartclubs zijn van de week met een 10-tal van de beste spelers tegen elkaar uitge komen in Café >De Zwaan» alhier. Met 5 gewonnen en 5 verloren partijen en een totaal punten verschil van 12 in ’t voordeel van «De Wijnberg* eindigde deze ontmoeting, dus een heel wat minder geflatteerde overwin ning dan vorig jaar. De gespeelde partijen hadden de volgende uitslag >DeZwaan« «De Wijnberg» J. SikkesJopie Huisman J. BeekemaJ. S. Westra J. SeeklesP. Schoen E. KolkB. R. de Jong H. DoumaJelmer Huisma: H. AdemaJohs. Dooper E. Eiling—H. Felle IJ. HuismanS. IJbema KI. DijkstraG. S. Visser D. ten DamDaan Visser konden niet verhinderen dat O. N. zich tenslotte met 30 de meerdere toonde. Het was volkomen verdiend, vooral het positiespel en het plaatsen was veel beter dan bij onze jongens. Wil ons le zich in de kopgroep handhaven dan zal er vooral in onze voorhoede beter aangepakt moeten worden. Laat zien wat jullie er Zater dag a.s. van terecht brengen in Har lingen. Jullie weten wat er dit seizoen op het spel staat. Voor de vier hoogst geplaatsten wordt de mogelijkheid onder oogen gezien met -Groningen een 4e klas K. N. V. B. Zaterdagmiddag- competitie te vormen. Dus Workum» let op. uw saeckZware wedstrijden staan ons nog te wachten en om ons op onze plaats te handhaven, zullen deze gewonnen moeten worden. Supporters, die morgen met ons le naar Harlingen willen, kunnen zich heden nog opgeven bij F. de Boer. (Zie voor vertrek mededeelingen in clubkast je.) Onze zustervereen. te Koudum is ernstig gedupeerd i. v. m. haar terrein. Voor morgen stelt de s.v. «Workum» het «Groene Strand» beschikbaar om de thuiswedstrijd van Oeverzwaluwen I De Zwaluwen II hier te spelen. De wedstrijd begint volgens de O. M. van F. V. B. om 5 uur. Zaterdag 3 Mei is vastgesteld Wor kum I Q. V.C. I; Workum II Midden- vaartBakhuizenWorkum (junioren). Het programma van de le klasse zal echter wel gewijzigd worden i.v.m. een te houden oefenwedstrijd van 22 spelers waaruit een elftal wordt ge kozen om op Hemelvaartsdag de Friesche Zaterdagmiddag afd. te ver tegenwoordigen. Dit tournooi wordt wellicht in Harlingen georganiseerd. Raadsvergadering. Volgende week Dinsdagavond komt de gemeenteraad bijeen om een uit 17 punten bestaande agenda af te werken, waaronder ook de behandeling van de verschillende begrootingen voor 1947. Ledenvergadering Zeilvereeniging „Workum”. De Zeilvereeniging alhier hield een ledenvergadering in Café O. Veldman. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental nog steeds groeit. Een verheugend feit is ook dat er zich weer een viertal jachten bij de vloot hebben aangesloten zoodat met het aantal zeilbooten bijna het voor- oorlogsche peil bereikt is. Nogmaals werd de elfst,edenweek 1946 in herinnering gebracht. Duizen den menschen in stad en op het platteland hebben van dichtbij ken nis kunnen maken met de mooie wa tersport. Van den penningmeester vernemen we dat het batig saldo f 103.98 be draagt. Na eenige discussie werd besloten in verband met de groote deelname welke verwacht kan worden bij de onderlinge zeilwedstrijden in del6M2 klasse, deze in twee klassen te laten varen, n.l. een A en een B klasse. Aangekochtzullen worden vooriedere klas een wimpel als prijs voor den winnaar. De wedstrijden en clubtochten wor den als volgt vastgesteld 15 Mei Hemelvaartsdag, Openings wedstrijd, Groote Gaast- en Zandmeer- 31 Mei, 2de onderlinge Wedstrijd, Oudegaaster Brekken. 14 Juni, Clubtocht, afv.Grons, 2 uur. 12 Juli, 3e onderlinge wedstrijd, Groote Gaast- en Zandmeer. 14 Augustus, groote ópen wedstrijd, Groote Gaast- en Zandmeer. 6 September, 4de onderlinge wed strijd, Oudegaaster Brekken. 13 September, Sluitingsclubtocht, afvaart Grons, 2 uur. Aanvang der wedstrijden 2 uur. Chr. Bewaarschool. Naar wij vernemen heeft het Bestuur der Chr. Bewaarschool in haar laatste bestuursvergadering tot voor zitter gekozen de weled. heer P. Nie- mantsverdriet, verder werd besloten tot 1 September geen nieuwe leerlin gen aan te nemen wegens plaatsgebrek en tevens het schoolgeld met 10 cent per week te verhoogen, ingaande 1 Mei. In voorbereiding is het voorterrein van een betonvloer te voorzien opdat het voor speelterrein kan dienen, ter wijl verder de zandspeelplaats met een flinke laag mooi wit zand verbeterd zal worden. Deze maatregelen wettigen het verhoogde schoolgeld. Ook is wederom een damescommissie van toezicht benoemd. De zaak van het verzet is geweest een zaak van de Friese bevolking. Dat was de eer van Friesland. En de slappelingen, de verraders, die waren er toch ook in Friesland Zeker, ze waren er, bloedarme stum- perds die, al bevende precies wisten uit te rekenen wat nog precies mocht. De verraders, ze zijn weggezwegen en weggeschouderd uit de knusse samenleving van stad en dorp. Na de Meistaking in ’43 is wel heel duidelijk naar vorep gekomen, hoe het Friese volk zich heeft verzet. De statistieken van de zuivelfabrieken vertellen in nuchtere cijfers, hoé de leveranties aan de fabrieken daalden en U hebt zélf gezien hoe het leger met emmertjes, flessen en kunstig verborgen tankjes, steeds grotere successen boekte op de boerderijen. Het succes van de beruchte „Ar- beitseinsatz” in onze provincie In de bedrijven en op de boerderijen werden de arbeidskrachten steeds maar weer aangevuld met een vreemd gezicht. Duitsland kreeg weinig of niets. Toen in de herfst van 1944 de wapens kwamen, werden ze verborgen, en daaraan heeft een groot deel van de bevolking meegeholpen. Als het niet was door een bergplaats beschikbaar te stellen, dan was het door te zwijgen. Het was toch zo, dat in de dorpen dikwijls zelfs kinderen wisten, wie voor bonkaarten en onderdak kon zorgen. Dat was dom, zult U zeggen, en waarschijnlijk heeft U gelijk. Maar het was ook vertrouwd, dat is bewezen, omdat de harde slagen, door de Duit sers hier en daar aangebracht, niet werden veroorzaakt door dat vrij algemeen weten. Dat was de eer van Friesland. Na de bevrijding heeft de Friese bevolking bewezen, dat de band met het verzet sterk was. De grote inzameling, die toen werd gehouden, ten bate van de nagelaten betrekkingen, is een succes geworden. Dat was de eer van Friesland. De Stichting Sneek 1940—1945 vraagt ook nu nog de medewerking van de bevolking. Die medewerking kan blijvend worden gegeven door,de toezegging van een jaarlijkse contri butie. Deze actie moet, zoals reeds in verschillende gemeenten is bewezen, een succes worden. Dat is de eer van Friesland. 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gr. vet 4 liter melk Nieuws s.v. „Workum”. Oranje Nassau 1Workum I 3—0. Zaterdag j.l. stond bij voorbaat vast dat ons le een zware wedstrijd te wachten stond in Sneek, temeer daar met invallers voor Tj. de Jong, B. v. Goslinga, W. de Vries en T. Boersma werd uitgekomen. In één adem dient echter genoemd te worden dat deze reserves een goede wedstrijd gespeeld hebben en het heusch niet aan hen heeft gelegen dat Workum tenslotte met een nederlaag genoegen moest nemen. Neen, de fout lag hoofdzake lijk bij onze voorhoede, die te weinig doortastend speelde en de vaak op gelegde kansen om zeep bracht. Ach terhoede en middenlinie hebben een goed partijtje voetbal laten zien. Onze doelverdediger heeft zijn werk naar behooren gedaan. Bij de laatste goal van O. Nassau ging onze keeper echter niet geheel vrij uit. Over de wedstrijd het volgende Workum komt in het begin verschil lende keeren gevaarlijk voor de O. N. veste opzetten, doch het goede schot is totaal zoek bij ons binnentrio. Een prachtige kans die onze r.vleugelspeler geeft aan Zweep v ordt door deze hoog overgeschoten. Snelle aan vallen wisselen elkaar af en uit een schermutseling voor het W. doel rolt de bal tergend langzaam buiten bereik van Huisman via de paal over de doellijn 10. De le helft is bijna verstreken, als Workum gevaarlijk komt opzetten, maar een prachtkans om gelijk tfe maken mislukt, wanneer onze r.buiten hard inschiet, doch precies in de handen van de O. N. keeper. Na de rust moet Genee zich laten vervangen en T. Boersma, die inmid dels was verschenen, completeert ons elftal. T, Wouda neemt de backplaats over en samen met Tjeerde hebben deze jongens verschillende O. N. aan vallen tot staan gebracht, doch zij WORKUM. Ds. W. de Graaf te Schiedam heeft bedankt voor het be roep naar de Geref. Kerk alhier. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Vriezenveen, onze stad genoot de heer J. Terpstra. In een blauw geruite kiel. ’t Is zeker een goede gedachte geweest van de Geref. Jeugdorg. om op de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana een historisch spel op te voeren en het oog is hierbij gevallen op: «Ineen blauw geruite kiel», Wie zal, als hij de titel leest, direct niet denken aan die kwajongen, die boven op de toren van Vlissingenklom, alleen om de zee te kunnen zien Ja dit spel geeft weer het leven van onzen grootsten zeeheld Michiel Adriaanzoon de Ruyter. Men ziet en hoort hoe hij z’n meester tot razernij brengt, men ziet en hoort ....nee, laat ons niet meer vertellen, want U komt toch immers zelf om dit prachtige spel te zien Tooneelavond voor de „Niwin” Op verzoek van het Comité «De Niwin” voerde de tooneelvereen. «Het Masker» Maandagavond op de boven zaal van Hotel «De Wijnberg» voor de 5e maal op, het tooneelstuk «Beits», Het stuk werd met zeer veel succes opgevoerd, de opbrengst was voor onze jongens in Indië. Jammer dat de opkomst gering was. Ook de opbrengst van de verkochte 88 prijzen was ge heel vöor het Comité Niwin. Het was een genotvolle avond. De heer van Brug bracht dank na mens de aanwezigen aan het tooneel- gezelschap en bedankte ook namens de ouders vrouwen, en verloofden voor alles wat deze vereeniging deed voor onze jongens over zee. It wierret de froulju wol aerdich mei de léste tiid. Moai droech en koel waer, dat hja kinne mar heisterje en reachje sa ’t hja wolle. It giet de froulju mei it himmeljen krektlyk as de boeren yn üngetiid. der moat sokke tiden hurd skript wurde, hwant wiet en ünlijich waer bringt it hiele spul yn ünstjür. Forskate froulju hawwe it hüs al skjin en fansels de kachel op ’e souder. En tink er om, dat men dan aerdich klear is. It lükt jouns noch aerdich kald en dan mei it hüs skjin wêze, mar as men by de tafel sit to klomjen, is it nocht ek gau óf. Hwat dat oanbilanget bin ik noch mar danich bliid dat wy der jit kopenearen yn sitte. Dat bitsjut dos dat de swarte man noch oer de flier stiet enwy der jouns üs plesier fan hawwe. Mar sa oerdei soe men der al faek efterste foaren ütrinne. Gjin tiid, mar ek gjin plak om ris in eagenblik rêstich to sitten, lit stean om in brief to skriuwen. En nou kin men wol prebearje earne oars jins heil to finen, mar och it is oeral itselde lietsje, yn elts hüs is ’t „froulju’s üngetiid”. It is foar de manlju wol sahwat de allerminste tiid fan ’t jier. En de froulju seis? Nou dy binne oer ’t algemien ek net sa bést to sprekken fan dizze reis. Alles hwat hja sa'n bytsje nedich hawwe is krap of net to bisetten. Bjinders, biezems, dweilen, spüns en lear en dan net to forjitten de sjippe, hwat in toer om der oan to kommen. Och, och, hwat is it wer in hollebrekken om it spul in bytsje kreas en himmel to krijen. Mar der binne ek noch oare problemen dy ‘t om in oplossing freegje. len fan de greatsten is wol: de gerdinen. Hwat hearde ik al manich kear de klachte üterjen: As de gerdinen wosken wurde moatte, wit ik net hoe it komme sil. Salang se noch hingje liket it hwat, mar se binne skjin tonein. Ja, wy manlju laeitsje wolris om dat soarte fan dingen, mar de froulju sitte dermei. Hwant nimmen fan harren hinget graech gerdinen foar de ruten, dy ‘t mear gat en skuor, as hiel binne. Der soe al gau sein wurde „Hawwe jimme der en der dy skandalige stikene gerdinen wol hingjen sjoen? Nou sa mal hoecht it dochs ek net tinkt my.“ Wis sa wurdt der sein. Mar hoe en hwat moat men dan, hwant nije komt men ek net oan. Neffens de kranten, soe der wol hiel hwat gerdineguod makke wêze, dochs dat skynt aimeast „swart“ forhannele to wêzen. Nou datsjochtmen oan de bütenkant net, en de minsken hwa 't se foar de ruten hingjen hawwe, binne sa wiis wol om der it swijen oer ta to dwaen. Mar mei dat al, it fraechstik: Hwat moatte wy foar de rutenhingje? bliuwt. Hwant dat is fansels, der neat foar, is ek al hwat gapsk. As de minsken sa by jin op ’e tafel loere kinne, né dat wol ek net rjocht. Der sil dos rie skaft wurde moatte, hoe dan ek. Enjk leau bast dat ik jimme helpe kin, ja mei rie to jaen dan. Nou wurdt der wol faek sein^Goede rie is djür“, de rie dy ’t ik jim to jaen ha is goed en net djür. Lusterje dos mar efkes. Sitte jimme sünder gerdinen? Lêz dan de Friso. Litte defrouljudan sa gau müchlik efkes neisjen hwat hja op ’e bonnen krije kinne, (en hwat net). Nim it oare nijs efkes troch en brük dy krante dan foar ünderger- dyntje. Sa sitte jirnm' dan eltse Snein kreas en skjin. To healwiis om der oer to praten sizze jimme Hwa giet nou mei kranten foar de ruten sitten? Ja, wachtsje nou mar efkes en flean fuort yn ienen net oerein. Hwerom wurdt de FRISO wol brükt, om plantsjes en blomkes dy‘top‘tfinsterbank steane, tsjin de gleone sinne to biskermjen? As sinneskerm dos. Doe ‘t ik forline Snein foar iten nei dyk kuijere seach ik yn forskate finsterbanken in Friso. Ik tocht earst, dat sil wêze om myn brief hwat blikke to litten. Dat men sa prebearret dat fan dy 600 goune derüt to krijen. Mar it kaem oars üt, it wie om de plantsjes en blomkes to redden. Dos, lêz de FRISO, net allinne om it nijs en de bonnen, mar brük dan dy krante as sinneskerm of as ündergerdyntsje. FRISO. FRISO. Zondag 27 April 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm 8.30 en 10 uur ds J. Haanstra. Nam. 5 uur ds C. C. H. de Loos van Parrega. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot (Geref.) Voorm. 9 uur ds A. J. van Dijk (H. AJ ’s Avonds 7.30 uur ds. A. J. van D|jk (Dankz. H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur de heer R. Reiling, van Utrecht. Woensdagavond Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 J. Haanstra. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees- dienst. Nam 2 uur ds v. d. Brug van Tjerkwérd. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur Lees- dienst. Koudum (Doopsgez). Geen dienst. b-01 melk b—03,b—05melk7 liter melk b01 vleesch 100 gram vleesch b02 vleesch 300 gram vleesch b—01 algemeen 200 gram kaas b—02 algemeen b—03 algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) b—04 algemeen b—05 algemeen b—06 algemeen 250 gr. waschpoeder en 250 gr. soda. b—03 reserve b—06 reserve Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Coatracten volgens algem. regeling De niet aangewezen bonnen van serie a kunnen worden vernietigd. 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet b—13, b—15 melk 12 liter melk b11, b12 vleesch 100 gr. vleesch b—11 algemeen 100 gram kaas b12 algemeen 1 ei b—13 algemeen 250 gr. waschpoeder en 250 gram soda b—13 reserve 800 gram brood b—14 reserve 100 gram 'bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet'uit rijst bereid) b—16 reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid)

Friso nl | 1947 | | pagina 1