THEE Nieuws= en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten CONTRIBUANT fa'Simon Gaastra No. 18 BONNENLIJST STICHTING SNEEK 1940-1945 - Zaterdag 3 Mei 1947 70ste Jaargang PREDIKBEURTEN ds J. B—16 algemeen B—21 suiker BURGERLIJKE STAND ABONNEERT U OP „FRISO” s<zder/ ia7t PLAATSELIJK NIEUWS na- even Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Plaatst Uw familieberichten in „FRISO”. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens B—14 B—15 algemeen Co. zaam geldig van 4 t/m 17 Mei ’47 Is U van de Zo niet: dan schrijft U vandaag nog naar de gedelegeerde in Uw gemeente of naar het Bureau Kleinzand 10 te Sneek. Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Staveren, Sloten, Ijlst en Sneek worden genomen. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie b) 250 gram suiker, bo- terhamstropiselenz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 50 gram cacao CORRESPONDENTIE. Nu met Mei de nieuwe spelling offlaieel in gebruik zou worden genomen, zijn wj) er in ons blad ook toe overgegaan. Alliaht zullen er de eerste tijd nog wel eens wat foutjes doorslippen, maar al doende leert men en zo’n ratjetoe als het in 't laatst werd, is toch ook minder gewenst. Uitg. „Friso”. Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2. WORKUM. Ds. P. de Bruyn te Barger-Oosterveen (Dr.) heeft het be roep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. Onze stadgenote Mej. A. Hout- sma is benoemd tot Wijkverpleegster te Hoorn. In Gaasterland wacht de deelnemers aan de wedstrijd nog een terreinrit in zakformaat. De deelnemers aan de toertocht hebben vrijwel dezelfde route als de wedstrijdrijders, doch houden meest de grote wegen. De middagrust is in Workum. Om ongeveer vier uur kunnen de rijders weer in Leeuwarden terug zijn. Bedrijfsongeval 28 April. Vorige week Donderdag bekwam de garagehouder E. S. ernstig letsel doordat hij tengevolge van een explosie een onderdeel van het las apparaat tegen z’n hoofd kreeg. De getroffene mocht zelfs niet naar de bovenwoning vervoerd worden, zodat hij bij overburen werd binnengebracht. Hoewel aanvankelijk ernstig, laat de toestand zich intussen goed aanzien. Benoemd tot administratieve hulpkracht ten kantore van den P BH. alhier, de heer J. M. IJpma te Heiden schap. Tflorkum. Bonkaarten MA, MD 705 (Serie b) [bijzondere arbeid en a.s. moeders] 250 gr. suiker, bo- terhamstr. enz. of 500 gram stroop, jam, enz., of 250 gr. chocolade of suiker werk. Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie b) B—07 algemeen 750 gram suiker, boterhamstr. enz. of 1500 gr. jam, stroop enz of 750 gram chocolade of suiker werk. B—08 algemeen 50 gram cacao Workum Van 23 April tot en met 1 Mei 1947. GeborenTjitte Gerben, zv Anthonius IJntema en Sibastiana Siemensma. Eke Cornelis, zv Joseph Siemensma en Richtje van der Meer. Jacoba dv Fokke van Dijk en Jacobje Elzinga te ’s Gravenhage. Gehuwd: Thijs Slagman, 19 j. te Leeu warden en Teetske Neeltje Nijenhuis, 20 j. te Workum. OverledenIJbeltje de Vries, 82 j. wed. van Ette de Beer. Uitslag prijsvraag Boekenweek. Van 18 Maart j.l. werd in ons land de jaarlijkse Boekenweek gehou den. Bij aankoop van minstens f2.50 aan boeken werd een klein boekje als geschenk uitgereikt, getiteld: »De ontmoeting». De lezers van dit werkje moesten raden wie de schrijver was van die mooie litteraire verzetsroman. Intusschen is de uitslag bekend ge maakt. De bekende Nederlandse Peelschrijver Antoon Coolen, die ook in andere werken de Friese karakters zoo echt wist te typeeren, bleek de schrijver te zijn van dat stukje proza. Van de ruim 16000 inzendingen had den er 6032 zijn naam als schrijver opgegeven, terwijl verder o.a. JefLast bij 2032 en Henriette van Eyk bij 1410 de uitverkorenen waren. De Koningin spreekt 3 Mei voor de radio. De Koningin zal zich op de Natio nale herdenkingsavond om 18.45 uur over beide radiozenders tot het Ne derlandse volk richten. Elfstedentocht. Er bestaat veel animo bij motor rijdend Nederland voor de op 5 Mei te houden Elfstedentocht. Uit bijna alle provincies kwamen inschrijvingen binnen zelfs uit België komen enkele deelnemers. Naar men mag verwachten zullen er in de wedstrijd 100 motoren star ten en voor de toertocht het dubbele aantal. De wedstrijd bestaat niet, zoals men zou willen veronderstellen, uit een race, doch uit het zoeken van de juiste route met een voorgeschreven gemid delde snelheid van 36 km. per uur. De start vindt om halftien plaats bij »De Groene Weide» te Leeuwarden. Via »de Wouden» wordt het eerst naar Dokkum gereden, waarna door Het Bildt, Franeker en vervolgens Harlin gen, Bolsward, Workum, Hindeloopen, uur ds Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 71—1 tabak 3 rantsoenen tabaksartikelen 712,71—3 tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen 71—1 versnaper. 200 gram chocolade en/of suikerw. of200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 71—3 versnaper. 100 gram chocolade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. „In een blauw geruite kiel”. 1 Mei. Gisteravond werd in de Geref. Kerk alhier opgevoerd het historisch spel»In een blauw geruite kiel», door de Geref. jeugdorganisaties. De leiding voor deze avond berustte bij den Weled. Heer. J. Boeijenga, die de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Dit stuk laat zien het gehele leven van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Voor het eerst maakten we kennis met hem, als hij anders niet uitvoert dan kattekwaad, wat z’n vader de nood kreet ontlokte »Ik kan met recht zeggen dat hij veel scholen bezocht heeft, maar iets geleerd, ho maar». Ook voor de lijnbaan van meneer Lampse heeft Michiel geen interesse de zee die trok hem. We horen hem zeggen: >Vader laat mij toch naar zee gaan» en ten einde raad geven z’n ouders hem toestemming. Na een tijd van 34 jaar op zee te hebben gevaren, maar niet minder te hebben gestreden, zegt de Ruyter het zoute water vaarwel. Reeds spoedig wordt hij weer aangezocht en bezwijkt ten laatste omdat het Vaderland z’n hulp nodig heeft en een tegenstander van de zee is hij ook nog niet geworden. We horen hem spreken met Tromp, waarna een krijgsraad wordt gehouden met z’n officieren over de te volgen tactiek. Als plots de vijand wordt ge rapporteerd springen enkele officieren verschrikt op, maar de Ruyter maant hun tot kalmte: >Kalm heren, laafde overmacht aan de Engelsen, maar de roem aan ons zijn». Na elk gedeelte volgde orgelspel, van toepasselijke liederen, wat mooi tot zijn recht kwam. Het was dan ook een zeer geslaagde avond. De collecte voor het bestrijden der onkosten bracht f 1Ó9.73 op. Aan het einde bracht de heer W. van Rijs den leider dank voor al het werk dat hij in het belang van de jeugd gedaan had. 40-jarig Jubileum. Donderdag j.l. was het 40 jaar geleden dat onze plaatsgenoot, de heer A. van den Akker, in dienst trad bij de N.V. Kaas- en Roomboter fabriek Workum», voorheen Tjebbes De jubilaris die thans werk- is als centrifugist, heeft zich in al 'die jaren doen kennen als een prettige, behulpzame collega, iets wat door directie en mede-arbeiders tuurlijk zeer gewaardeerd wordt. Aan belangstelling heeft het den jubilaris niet ontbroken o.a. werden hem twee enveloppen met inhoud overhandigd, één namens directie en de ander namens kantoor- en fabrieks personeel. Ook vanaf deze plaats willen wij den jubilaris hartelijk feliciteren met deze 40-jarige trouwe dienst. Herdenkingsplechtigheid op de Nieuwe begraafplaats. Zondag 4 Mei a.s. om 12 uur precies zal een korte herdenkings plechtigheid plaats vinden op de Nieuwe begraafplaats alhier. Alle koren van Workum hebben zich verenigd en zullen enkele uit het Engels vertaalde liederen ten gehore brengen. Na de kranslegging door het Gemeentebestuur zal de burgemeester in een korte toespraak zich een ogen blik richten tot de Engelse familieleden, die zich voor deze herdenking naar Workum begaven. De plechtigheid zal besloten worden door het uitspreken van het »Onze Vader» in het Nederlands en in het Engels door Ds. A. de Jonge. Men wordt dringend verzocht vóór 12 uur aanwezig te zijn. Het laat komen stoort zo licht de tend Prot. Christelijken, R, Katholieken, 1 zang en de sfeer de plechtigheid. reeds spoedig en hadden gezien dat er iets tussen die j twee gaande was, hadden wel trek in een fuifje, al was het dan ook maar een i bleek dat beiden getrouwd waren. Er werd toen afgesproken dat tante Kee haar man en de oud-zeekapitein z’n vrouw voor deze week zou vergeten, want ja, men kan de gehele wereld toch niet haten om één. De schipper sprak beiden nog even toe en lei daarbij de handen op hun hoofden, maar die schipper voelde zeker te stevig of het wel deugdelijk haar was, zodat hij de gehele vermommingen van deze twee in de handen hield en toen bleek, dat tante Kee en haar man beiden incognito de reis wilden meemaken. Tante stelde nu de eis aan haar man om direct lid te worden van de zeilver. »De Meeuwen» en vol gend jaar zelf met eigen boot de Elf stedentocht mee te maken. Het dankbare applaus van de aan wezigen bewees wel hoe goed dit in de smaak gevallen was. De Zeilver. »Workum» kan met grote voldoening op deze prachtig geslaagde avond terugzien. Het feest, van de Arbeid. Ter herdenking van de dag van de Arbeid op 1 Mei, gaf de Partij van de Arbeid te Workum Dinsdagavond op de bovenzaal van Hotel >De Wijn berg» een feestavond, waaraan mee werkten het bekende gezelschap >Duo Postma» van Bakkeveen, terwijl de muzikale omlijsting werd verzorgd door den heer W. Abbring Hingst. Na een kort openingswoord van den voorz. den heer R. Harkema kreeg de heer Postma het woord. In een gloed vol en bezielend betoog schilderde hij de toestanden waaronder de arbeiders een vijftigtal jaren geleden leefden en werkten en wat zij bereikten door zich aaneen te sluiten o.a. loonsverbetering, een 48 urige werkweek, de ongevallen wet van 1901 en het algemene kiesrecht. De kapitalistische maatschappij had echter nog zulk een overwegende in vloed door haar winstbejag dat door overproductie in 1930 de koopkracht verminderde met als gevolg een half millioen werklozen. Na de laatste wereld oorlog werd de Partij van de Arbeid uit de eendracht geboren in zich slui- van alle kerken samen, staan daar tegen 68 miljoen Mohammedanen. Eenheid is daarom nodig. Eenheid niet alleen in Indië, maar ook hier in Nederland. Gehoorzaam zijnde aan het woord van Jezus uit het Hogepriester lijk gebed: >Opdat zij allen éénzijn«. Laten wij allen streven naar die eenheid. Wij Christenen van alle kerken hebben elkaar nodig, nu en in de toekomst. De één zij de ander tot steun en tot troost des levens. Aldus eindigde spreker. Met stille en spannende aandacht werd het gesprokene aangehoord. Elfstedenweekfilm 1946. 29 April. Gister vond de reeds uitgestelde propaganda-avond voor de zeilsport plaats op de bovenzaal van Hotel >De Wijnberg». De voorz. der Zeilver. »Workum«, de heer S. Haagsma van Oudega, schetste in z’n openingswoord de grote propagandistische 'waarden die de Elfsteden week 1946 voor ons mooie Friesland, maar niet minder voor de zeilsport heeft gehad. Hierna gaf hij het woord aan den voorz. van de zeilver. >De Meeuwen», den heer van der Steeg, welke allereerst dank bracht voor de wijze waarop Workum de deelnemers vorig jaar had vergast. Dit jaar valt Workum niet weer de eer te beurt om de watertoeristen één nacht als gast te mogen ontvangen, daar ook de andere steden een beurt moeten hebben. De vertoning van de Elfstedenweek- film 1946 werd door allen met de de meeste aandacht gevolgd. Voor velen was het meest onbekend terrein, maar de voorz. van »De Meeuwen» lichtte alles op een duidelijke wijze toe. Na de pauze weid opgevoerd >De Oalve Steddenreis’'’, geschreven door den heer IJ. C. Schuitmaker. De Elf stedenweek kwam in zicht, en tante Kee haar man wou mee, maar tenslotte wist tante haar man zo ver te krijgen dat hij naar een oude vriend in Brabant ging terwijl tante als oude dame vermomd met haar nicht de Elfsteden tocht per boot meg. zou maken, maar dit mocht natuurlijk haar man. niet weten. Tijdens de tocht ontmoet tante zo’n echt gezellige oud-zeekapitein, die voor deze gelegenheid het zoute met het zoete water verwisseld had. Zondag 4 Mei 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge. Nam. 5 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) nam. 5.30 uur ds G. de Groot extra collecte. (Geref.) Voorm. 9 uur Lezen. Nam. 4.30 uur ds Wagenaar van Arum. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur dienst en H.A. Nam. 2.30 en 8 uur ds W. Broer van Warns. Donderdagavond 8 uur Bidstond. Zondag geen Zondagsschool. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 B. J. Riemersma van Staveren. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur Haanstra. Gaast (Herv.) Nam. 7 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees- dienst, ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge van Workum. (Doopsgez.) ’s Avonds 8 uur ds G. de Groot van Workum. (Geref.) Voorm. 9.30 uur lezen, ’savonds 7.30 uur de heer A. Wind, Theol. Student te Sneek. Koudum (Doopsgez). Voorm. 10 uur ds G- de Groot van Workum. FRISO. Politiebericht. De politie verzoekt, of de per soon die zich per rijwiel op 23 April 1947, nabij de plaats gehad hebbende aanrijding tussen twee vrachtauto’s op de weg bij Nijhuizum bevond, zich alsnog bekend wil maken aan het bureau van politie. Deze persoon ver voerde op de bagagedrager van zijn rijwiel een bus(je) en is later de garage van Speerstra te Workum binnen ge gaan omstreeks 8.30 uur. Bij hem was toen een knecht van den expediteur J. de Jong uit Koudum. De Opperwachtmeester W. KELDERHUIS. Humanisten enz. Het socialisme was nu niet meer een zaak van de arbeiders alleen, maar van de gehele mensheid. De Partij van de Arbeid eist thans o.m. medezeggenschap in de bedrijfs economie of wel de z g n. geleide economie. De productie moet thans zo geregeld worden dat zij het belang van het algemeen welzijn nastreeft. Het gevolg hiervan zal zijn een strijd tegen het kapitalisme dat alleen de geldelijke winst nastreeft. De reactie in welke vorm en onder welke schone vermomming zal óns dan ook niet ge- Dat ze elkander wel mochten» bleek I spaard blijven en er zal nog veel en de anderen die wel fel gestreden moeten worden. De Partij I van de Arbeid zal echter niet versagen en zich houden aan haar beginsel- programma. Herhaalde malen werd de verloving. Ongelukkig genoeg I spreker onderbroken door instemmend u_:j-j - applaus der aanwezigen. De heer Postma bracht daarna een fragment uit Multatuli’s »Vorsten- school«. De hoofdpersoon was Konin gin Louise, de vorstin die de noden van haar volk kende en door haar invloed deze trachtte te verlichten. Tegenover haar vond zij echter de minister, Graaf de Weert, die het volk alleen beschouwde als een artikel om belasting te laten opbrengen. Hierna bracht hij enkele fragmenten uit>Op- standelingen» van Mevr. Henriette Roland Holst o.a. >De bloedige zon dag» en >Het eeren der dooden». Na de pauze werden een viertal schetsen gebracht. Als eerste »De sündares», een schets uit het gewone leven, waarin naar voren kwam de strijd die de mens voert tussen het woord dat Jezus brengt en de zonde der mens heid. Daarna volgden de schetsen >Piter Meleur», »De Generaal» en >Lyske Lijer.» Gezonde humor sprak uit deze stukken en door verkwikkelijke situ aties werden de lachspieren bijna on ophoudelijk in beweging gebracht. Na een kort woord van den voorz die allen bedankte die aan het wel slagen van deze avond hadden mede gewerkt, werd deze gezellige feest avond besloten. Veefokkerssuccessen. Het was Sneek dat de vorige week in het middelpunt der belang stelling stond. De fokveedag die vanwege de Mar tini Show werd gehouden, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Zelfs was een commissie uit Zuid- Afrika aanwezig om de prachtige met zorg bijeen gezochte collecties dieren te bezichtigen. Het was de eerste fokveedag in het' Noorden die in het voorjaar werd ge houden. Verschillende veefokkers uit deze gemeente hadden hun beste runderen tentoongesteld. Door een commissie aangesteld door het Fries Rundvee Stamboek, werden bij de fokkers verschillend melk- en drachtig fokvee uitgezocht, welke ver enigd werden tot een zg. »keurcollec- tie«, bestaande uit dieren van gewenst exterieur en hoge productie. Elk dier dat in de keurcoiiectie werd opgenomen en ter tentoonstel ling verscheen, ontvangt een herinne- ringsmedaille. Bovendien hebben de verschillende dieren om de individu- eele prijzen gekampt, waarbij verschil lende fokkers eerste, tweede en derde prijzen hebben behaald, o.a. doorj. B. v. Dijk, S. Tj. Westendorp, Wed. D. D. van der Werf. M. J. van der Zijpp, tevens verwierf M. J. van der Zijpp de kampioensprijs met een drachtige koe [afdeling drachtig fokvee]. In de afdeling bedrijfscollectie be haalde J. B. van Dijk en S. Tj. Wes tendorp ieder een eerste prijs en J.P. Kuipers een derde. Buiten keurcoiiec tie behaalde St. v. Dijk een derde prijs met een enterstier en J. P. Kui pers met 3 hokkelingen resp. een 1ste en twee derde prijzen. Interkerkelijke samenkomst. 28 April. Hedenavond werd in de Geref. kerk alhier, een Interkerke lijke samenkomst gehouden, waarin voorging Ds. J. Haanstra, Ind. Predi kant. Zijn Eerw., die ruim elf jaar aldaar werkzaam geweest is en thans hier met verlof, sprak over het onder werp »De geestelijke arbeid in Indo nesië» en vertelde daarbij van zijn eigen bevindingen. Verblijdend was het te horen, met welk een zegen de kerk en zending daar werkzaam mag zijn. Hoeveel kinderen er jaarlijks werden gedoopt en hoeveel'jongere en oudere mensen belijdenis des geloofs aflegden. Ook werd verteld hoe trouw de leden van de kerk waren. Eenmaal lid van de kerk zijnde, verzaakte men niet graag de kerkdiensten. Hiervan getuigden des Zondags de tjokvolle kerken. En toen in de oorlogsjaren vele kerken waren gebombardeerd, kwam men samen in de bossen om te luisteren naar de boodschap van het Evangelie. Dit samenkomen was zelfs niet eens zonder levensgevaar, omreden de Jappen dergelijke samenkomsten hadden verboden. Maar niettegen staande dit verbod kwam mensamen. Heel veel is daar ook in de oorlogs jaren geleden. Tientallen voorgangers en honderden gemeenteleden zijn er doodgemarteld. Maar het bloed der martelaren is ook daar geworden het zaad der kerk. Al het gruwelijke heeft niet kunnen bewerken dat de kerk is gaan zwijgen. Het werk op alle terreinen in Indië gaat weer gewoon door, behalve in de binnenlanden van Java en Sumatra. Er is een krachtige oecumenische beweging gaande om tot eenheid te komen. Want de 2 miljoen Christenen

Friso nl | 1947 | | pagina 1