I. I Moederdag - Bloemendag Zondag 11 Mei Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Welke vogels onbeschermd zijn. j Zaterdag 10 Mei 1947 70ste Jaargang No. 19 PREDIKBEURTEN C-01 melk C—01 reserve ‘s-Gr. PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND de Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 z° Centraal Distributiekantoor Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie c) C—01 brood C—02 brood C—01 boter C—02 boter C—05 reserve C—06 reserve C—07 reserve C—21 brood C—21 boter C—22 boter C—21 melk C—21 vlees C—22 vlees C—21 kaas C—21 eieren De niet aangewezen bonnen van serie B kunnen worden vernietigd. of 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vlees 100 gram kaas 2 eieren Workum Van 30 April tot en met 7 Mei 1947. Geboren: Fetje, dv Harmen Piersma en leke Schaap. Gehuwd: Jetse Oost, 23 jr, te Markeloen Sjoukje van der Kamp, 23 jr, te Workum; Hidde Postma, 23 jr en Janke van der Goot, 26 jr, beide te Workum. OverledenGeene. gram vleesch 200 gram kaas 2 eieren ongev. 225 gr. huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep 125 gr. margarine of 100 gram vet 1600 gram brood 125 gram margarine of 100 gram vet 200 gram kaas 800 gram brood 125 gram boter Bonkaarten KD, KE 705 (Serie c) C—11 brood C—11 boter C—12 boter BONNENLIJST geldig van 11 t/m 24 Mei ’47 Abonnementsprijs: fl.80 per halijaar per post f2.— 1 Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Hielpen. Jèè soogen ek wol, ien het huuzen ze ’t mei de Spanjaarden hèalden. Jin huuzen waeden leegplundere en den (skrik naat!) ien braand stetsen. Só géét ’t ommes ien óólogstiid, en uus Watergeuzen deeën ek só. Mar de oore deis o wééDer kóómen soldaten uut Staarum, Span jolen! En de stadhaalder Casper de Robles kóóm uut Leeuwet. Hageman, t hóófd fan de Geuzen, tóöt: „dót rónd mis”. Dèè ’t de Spanjaarden kóómen, wééaden de Geuzen fut. De fieand mekke dèè mar loopgraven en schansen langs de Klinten. ‘n Jier trèè letter feroore ‘t wur. Wie waaden de baas en Casper de Robles waad gefangen sèt ien ‘t steehuus tó Grunningen. (nei P. C. Hooft). P. v. d. K. verdedigende Bergsma een overtreding en Stam naar de witte stip. Valk plaatste zich achter het ledereen doffe knal.en hoog suisde de bal over de doellat. Met enkele gevaarlijke aanvallen poogden Gielstra en Groen hof nog gelijk spel te forceren, maar Mulder liet zich niet van de wijs brengen en zo kwam dus met een zwaar bevochten, niet verwachte 32 overwinning voor de Workumer import het einde. Nog vóór het tournee naar Huddersfield zullen beide ploegen elkaar nog eenmaal op het «Groene Strand» ontmoeten. Wegens plaatsruimte moet verslag van de handbalwedstrijd tegen S.G.V. en de voetbalwedstrijd Workum I comb. Sneek II achterwege blijven. De Workumers wisten te winnen met 32. Een fraai succes voor de afd. Hand bal en Voetbal van de s.v. »Workum«. I kunnen bakken. Na dit openingssignaal van den aanvalsleider brulde de witte voorhoede los. De vleugelspelers van der Goot en Hazevoet ondernamen voortdurend snelle rushes en boden hun binnentrio kans op kans. Het duurde dan ook niet lang, of tandarts Schaap liet elf Workumers als met door kiespijn vertrokken gezichten naar het eerste doelpunt in hun net kijken. En nog was de witte doelpun- tenhonger niet gestild. Het was dit maal de kleine zwervende linksbinnen Niemantsverdriet, die de gehele wed strijd «met verstand» voetbalde, die aan Schaap een scoringskans bood en wederom trilde het net achter Menso- nides (2—0 voor de import). De spil der Workumers, die eigenlijk ook van vreemde kom-af is, speelde vrij sloom, men beweert dat dit kwam, omdat hij te zwaar van de overwinning had ge droomd. Toch zag hij kans in een helder ogenblik de bal voor midvoor Gaastra vrij te spelen, die voor een open doel kwam te staan hoewel keeper de Jonge nog uitliep, depo neerde Gaastra fraai via de paal de bal in het doel 21. Rust met thee. De echte Simon Gaastra’s had de Workumer roodhemden zeker meer overwinningsvisioenen gegeven, want ze verkondigden alom dik te gaan winnen. Dit bleek na de hervatting ook ernst te zijn, maar toen toonde de importverdediging zijn kracht. Goed geassisteerd door de kanthalf Sijper- sma, die in tegenstelling met zijn con frater Somers meer verdedigend optrad, verzette het achtertrio bergen werk. De prachtige saves ons in het vorige sportnieuws van de Friso beloofd, brachten het publiek in extasehij stond, als hij niet lag, als een rots in de blubber. Tenslotte werd hij door een hoog vleugelschot van Valk, die met Jarig Dijkstra een uitstekende vleugel vormde, gepasseerd (22). Er ontbrandde nu een vinnige strijd om het winnende doelpunt. W. Faber, die in een modieus toilet van dikhoutzaagt- menplanken gaf, kon niet verhinderen dat er tussen de driehoek dokter- notaris spoorman een voortreffelijk ver band bleef bestaanvooral Somers stuwde steeds weer zijn intellectuele I voorwerkers naar Holkema, die wel t ijzer te smeden dacht toen 't heet was, maar keer op keer zijn voeten brandde en van ’t lachen bijna stikte. I De spanning steeg met de minuut. I Alles zwoegde en hijgde bij rood en I wit. Maar banketbakker Oostenbrug I hield het hoofd koel. Hij wist na snelle I ren op meesterlijke wijze de bal voor I de voeten van de goalgetter der uit- I landers te spelen en ten derde male I zat Mensonides met de brokken. Een I deinende menigte langs de lijnen be- 1 jubelde deze herwonnen voorsprong. I Toch kwam de zege nog aan Nieuws s.v. „Workum”. Wedstrijden van Zaterdag j.l. Onze Junioren A speelden hun 3e competitiewedstrijd en wel tegen Bak huizen. Ook deze club kon het tegen onze jongens niet bolwerken en moesten met een 20 nederlaag genoegen nemen. Workum won verdiend, doch het was alleen jammer, dat door de zeer harde wind die dwars over het veld stond, behoorlijk voetbal onmo gelijk was. De Junioren A doen weer een goede gooi naar het kampioen schap. Er is zelfs een kans dit jaar ongeslagen kampioen te worden. Nog drie wedstrijden en jullie competitie zit er weer op. De commissie voor Zaterdagmiddag- voetbal beijvert zich voor de a.s. com petitie speciaal de belangen van het jeugdvoetbal te behartigen. Ook voor onze Junioren B kan dan misschien een aardige competitie vast gesteld worden. Het is dus zowel voor de Junioren A als B noodzakelijk, dat er deze zomer een serieuze veldtraining Fan aid Hielpen ien de tachtiéjierige óólog. ’t les ien de tachtigjierige óólog. Der gaan bie naat schippen fan Tessel. ’t les móói weer, lèèacht moene, en de see lelt stol. Het géét dot allegaar stol tó; jèè sizze best niks tjianénem. Trèèhoendet mannen binne ’r ien ’t geheel. Waabinnedot en wur géét dot henne? Bedaad mar, ’t bin goede mannen, jèè hèalpe uus, en jèè gaane nei Hielpen tó. Jèè wolle de Spanjaarden uut Hielpen jeije. Tó Hielpen stappe ze oen wal. Stol! Ien ’n óógenblik binne ze tróch de stéé henne. En nó géét ’t wol raar, dot kenne we uus fóórstelle. Dórren wodde eepen skoed. Ien sómmige huuzen faanden ze Spanjaarden; jin móósten mei, nei de Galgepolle, en der waaden ze ophange. C—03 reserve C—04 reserve eerste prijs werd behaald door mej. J. Vaartjes; 2e prijs P. Nauta; 3e en 4e prijs Sj. H. de Witte en P. Couperus. Kort nadat deze nieuwe en aardige attractie was afgelopen, kwamen de eerste motoren van de Elfstedentocht binnen, welke alras door drommen gevolgd werden. Honderden motoren en auto’s stonden rondom de Markt I geparkeerd, want de middagrust werd w hier gehouden. ’s Middags 2 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk C—03, C-05 melk 7 liter melk C—01 vlees 100 gram vleesch C—02 .vlees 300 C—01 algemeen C—02 algemeen C—03 algemeen Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 706 (serie c) [bijzondere arbeid a.s. moeders en zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren en 's avonds 8 uur muzikale optochten met Crescendo», doch de sportwedstrijden op het Groene strand vormden toch wel de hoofdschotel, waarvan de veteranen voetballerij een intense belangstelling trok. De s.v. >Workum« organiseerde in overleg met het Oranje-comité op Be vrijdingsdag een sportmiddag. Het minder fraaie weer kon niet verhinde- I Toch kwam de zege nog aan een ren dat deze middag uitstekend is ge- I zijden draad te hangen, want bij een slaagd en een groot aantal bezoekers I van de scrimmages voor het doel van hebben van enige spannende wedstrij- I keeper de Jonge beging de uitnemend den kunnen genieten Over het ver- I verdedigende Bergsma een overtreding loop van de wedstrijden het volgendeen onverbiddelijk wees scheidsrechter Spanning tot de eind-toeter. Een genoeglijk regentje bevochtigde het »Groene Strand» en de voetbal- broekjes, toen scheidsrechter Stam per scheepstoeter de aftrap aankondigde. Dit ceremonieel werd door den loco- burgemeester de Vries met een voor treffelijke punter voltrokken en alras golfde aanval na aanval der inböor- lingen op het doel der kolonisten af. Een belangrijke zaak in voetbalwed strijden kenden deze roodgehemde Workumers echter niet, n.l. het lossen van schoten op het doel van de vijand. De uitheemsen hadden hun kruit beter droog, hetgeen Ds. de Groot bij de eerste aanval met een enorme poeier bewees. Gelukkig voor keeper Menso nides suisde het leer over, want anders had hij nimmer meer zoete broodjes Zondag 11 Mei 1947 en Hemelvaartsdag 15 Mei. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge (H. Doop). Nam. 5 uur ds v. Hoogevest van Warns. Hemelvaartsdag ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds Wier- sema van Oldehove. Hemelvaartsdag voorm. 9 uur ds D. S. Zuidema van Solo (N.O.I.) (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Lezen. Hemelvaartsdag [voorm. 9.30 uur de heer H. Ploeger. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. dê Jonge. Hemelvaartsdag voorm. 9 uur ds A. de de longe. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds J. Haanstra. Hemelvaartsdag voorm. 9 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds de Loos van Parrega. ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge van Workum (Jeugddienst). (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur lezen, ’s avonds 7.30 uur de heer A. Wind, Theol. Student te Sneek. Koudum (Doopsgez). Geen dienst. De Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels deelt mede, dat voor onbepaalde tijd slechts buiten de bescherming van de Vogelwet vallende zwarte kraai en de huismus, en dat, wat de voor waardelijk onbeschermde vogels aan gaat, de regeling, thans lopende tot et» met 30 Juni a.s., de navolgende is: het hele jaar onbeschermdde aal scholver, ekster, Vlaamse gaai en bonte kraai. Onbeschermd van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 Augustus tot 31 December, doch beschermd tussen 1 April en 1 Augustus blauwe reiger, sperwer, houtduif, zilvermeeuw, kokmeeuw en mantelmeeuw Onbe schermd van 16 Juni tot en met 31 Octoberde spreeuw. Vogelsoorten, die als wild genoemd zijn in de Jachtwet, vallen buiten de bepalingen van de Vogelwet. plaats vindt. De training is er en we weten allen dat deze bij onze trainer in goede handen is, doch aan jullie, jongens, de daad en dat istrouw bezoek en ernstige training. Junioren B zorgt er voor dat jullie straks de vacatures die in het A-elftal komen, welke spelers zo mogelijk naar het 2e of ie elftal over gaan op waardige wijze kunnen vervangen. In verband met hun leeftijd kunnen jongens die dit seizoen nog in de Junioren A mochten spelen, een volgend seizoen (Herfst ’47) niet meer opgesteld worden. De beste spelers uit de Junioren B zullen dus voor het A-elftal opgeleid moeten worden. Met vier invallers ging ons Junioren B elftal een vriendschappelijk bezoek afleggen bij »Oeverzwaluwen« te Kou dum en in een pittige wedstrijd werden de puntjes gedeeld 11. Het mag echter niet meer voorkomen dat spelers die opgesteld zijn zonder kennisgeving wegblijven en op het laatste moment nog invallers gezocht moeten worden. Afgesproken dus jongens Bij verhin dering deelt men dit mede aan den jeugdleider B. Sijpersma of bij het bestuur. We moeten op elkaar kunnen rekenen, daarvoor zijn we toch sport- makkers is 't niet? Ons 2e kreeg een bittere pil te slikken van Middenvaart, die met 32 verdiend won. Zo gaat het toch niet goed jongens Laat zien dat jullie inderdaad beter kunnen. Er wacht jullie morgen geen gemakkelijke taak in Hindeloopen. Pas dan kunnenjullie succes boeken, wanneer naast de ver betering van de technische voetbal- capaciteiten, het nodige enthousiasme in het spel wordt betrokken. Naast technische verbetering, hoort een fair enthousiasme. Vergeet dit niet en denk er aan dat een promotie naar de 2e klasse A op het spel staat I Ons le speelt morgen om 5 uur thuis tegen Blauw Wit I van Leeuwarden Dit beloofd de wedstrijd van het seizoen te worden, want mocht Workum win nen dan is er nog een redelijke kans om bij de «grote vier< een volgend jaar naar de 4e klas K. N, V. B. te promoveren. Verliest Workum dan is hun kans practisch verkeken. Wij hebben Zaterdag enige invallers, doch spelen onze jongens met hetzelfde élan als tegen de Sneek-combinatie op Be vrijdingsdag, dan zijn beide ploegen aan elkaar gewaagd. Laat allevoetbal- De alhier hoopt 18 Mei haar arbeid dit seizoen te beëindigen met een Lentefeest, waarop door de kinderen een spel zal worden opgevoerd. j J Herdenking van de Bevrijding. Zondagmorgen 12 uur werd op de Nieuwe begraafplaats alhier een ontroerende herdenkingsplechtigheid gehouden, waarbij ook Engelse fami- leden tegenwoordig waren. Bij de zang van de gezamenlijke plaatselijke koren, toespraken en het leggen van kransen en bloemen werd men op treffende wijze aan de droeve oorlogsjaren en haar gevolgen herinnerd. Zeer terecht hebben velen deze eenvoudige open bare plechtigheid niet willen missen, zonder welke de viering van de be vrijding haar grootste betekenis zou verliezen. Maandagmorgen om 8 uur werden de vlaggen onder klokgelui uitgesto ken. Tegen half elf verzamelde zich op de markt een aantal ruiters, waarvan een tiental onder leiding van den instructeur, den heer K. Dijkster- huis, defileerde voor het gemeentebe stuur. Om 11 uur werd een minuut stilte gehouden, maar overal tot z’n recht kwam dit jammer genoeg niet. We veronderstellen dat het meer een gebrek aan ervaring dan aan eerbied is, terwijl de jeugd er dan speciaal op attent gemaakt moet worden om het goede voorbeeld van de ouderen te volgen. Er kan en behoort trouwens ook, meer wijding van dit ogenblik uit te gaan. ’s Voormiddags werd langs Wijmerts door een 20-tal leden van de «De Mustangs» Zeeuws speersteken gehouden, waarbij de liefhebbers van Workum onze jongens op gepaste wijze aanmoedigen. Het zal aan spanning niet ontbreken, want voor beide clubs staat evenveel op het spel. Bij gunstig weer zal het druk worden op het Groene Strand. Aan vang wedstrijd 5 uur. Donateurs en leden vrije toegang op vertoon van geldige leden- en donateurskaart. Te spelen wedstrijden voor morgen: Hielpen IIWorkum II3 uur (nog niet officieel vastgesteld)Workum I Bl. Wit 15 uur. Wordt lid of donateur van de s.v. «Workum». Aan de seriewedstrijden, die hier voor Hemelvaartsdag Zijn uitgeschre ven, nemen 4 clubs deel, nl. Renado, St. Nicolaasga W.Z. S., Sneek; Balk en Workum. ’s Middags om 1 uur wordt de halve competitie begonnen, waarbij elke club dan 3 wedstrijden te spelen krijgt, in totaal dus 6 wed strijden. Bij goed weer zal het zeker een mooie voetbalmiddag worden. HEIDENSCHAP. De le Mei j.l. mochten Feike Butna en Janke Burna Valkema het heuglijke feit herdenken, dat zij 35 jaar geleden als koster en kosteres bij de Ned. Herv. Gem. in dienst traden. Benoemd tot assistent bij de Rijks- landbouw-voorlichtingsdienst Sneek, met standplaats Heeg, de heer Sjoerd IJ. de Boer, Heidenschap. HINDELOOPEN. 6 Mei zijn de auto’s in het »Zuidwesthoek«-busver- keer begonnen te rijden en wel 's mor gens en 's middags 10 minuten over zessen, beide met bootaansluiting. Vanaf Staveren is men ’s morgens en 's avonds om 10 uur in Hindeloopen. Hoewel nog niet ideaal betekent het toch een goede vooruitgang op ver keersgebied. In nauwe samenwerking met den Burgemeester heeft vooral «Plaatselijk Belang» hier nuttig werk verricht. Partij van de Arbeid. De afd. Hindeloopen hield haar 1 Mei-feest met 80 bezoekers. Als spreker trad op pg. W. Postma uit Bakkeveen. Duo-Postma verzorgde hierna een gevarieerd programma, af gewisseld door muziek van pg. Griek. Een en ander viel zeer in de smaak. De zaal v as met rode tulpen versierd en er werd voor een ruime tractatie gezorgd. Een mooie avond die uit stekend is bevallen. WORKUM. Naar wij vernemen hoopt zich aan de Bapt. Gemeente te verbinden als Uniewerker de heer H. Ploeger van Veendam. De heer Ploeger hoopt Hemelvaartsdag zijn arbeid aan te vangen. 800 gram brood 250 gram boter 125 gr. margarine C—13, C—15 melk C—11, C—12 vlees C—11 algemeen C—12 algemeen C—13 algemeen ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gr. toiletz. C—13 reserve 800 gram brood C—16 reserve 500 gram rijst of kin- kindermeel (uit rijst bereid) ofkinderbiscuits C—17 reserve <ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gr. toiletz. Niwin nieuws. Mei 1947. In aansluiting aan onze mededelingen omtrent de Niwin- actie in ons vorig nummer kunnen wij thans mededelen, dat ook in onze stad een plaatselijk Niwin comité is opgericht, dat als volgt is samen gesteld D. van der Goot, voorzitter F. van Duinen, plv. voorzitter; Mevr. R. van der HorstWoppenkamp, se cretaresse Mevr. F. van DijkBoer- sma, plv. secretaresseM. Brandsma, penningmeesterJ. Dijkstra, plv. pen ningmeester. Het comité zal op allerlei wijze trachten, niet alleen belangstelling op te wekken voor de welzijnsverzorging van militairen en burgers in Indië, maar via de belangstelling tot waar dering en tot daadwerkelijke steun. Dat deze waardering en steun in beginsel ook in onze plaatselijke ge meenschap aanwezig is, moge blijken o.a. uit de belangloze medewerking die onlangs van «Het Masker» werd on dervonden, toen op de gewone voor- stellingsavonden ten batd van de Niwin werd gecollecteerd en zelfs een voorstelling werd gegeven, waarvan de opbrengst met verloting, geheel voor de Niwin was. Een en ander gaf een batig saldo van f 227 60. Op de nationale feestdag is een collecte gehouden onder de bezoekers van de sportwedstrijden op het «Groene Strand». De opbrengst hier was f 47.09, waarvoor alle medewerkenden hartelijk dank wordt gezegd. Uit een en ander blijkt en we zullen dat in de toekomst nog in ver sterkte mate tonen dat ook van Workum kan worden gezegd Oké, we leven mee, met onze jongens overzee. Knip de broodbonnen op de juiste wijze af. De laatste weken komt het herhaal delijk voor, dat men broodbonnen ver keerd van de bonkaarten knipt, door dat ze langs de blauwe lijnen worden afgeknipt. Aangezien die blauwe lijnen midden over de bon lopen, wordt zo doende de bon gehalveerd. Men dient de bonnen af te knippen boven het woord «brood» en onder de aan duiding van het nummer, zodat op een bon te lezen staat «brood» en daaronder het numtper. Bonnen, die op een andere wijze zijn ^fgeknipt, zijn niet geldig, deelt het mede. Lentefeest. Doopsgez. Zondagsschool voor te beëindigen met •1 FRISO. Import slaat Eigenteelt

Friso nl | 1947 | | pagina 1