Kinderhoeden BOS’ Modes Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Workum Zaterdag 17 Mei 1947 No. 20 70ste Jaargang INGEZONDEN. BURGERLIJKE STAND 9 geboren, waaraan in NAAR C—21 suiker PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS 1 OOK VOOR Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens BONNENLIJST geldig van 18 t/m 31 Mei ’47 750 gram suiker, boterhamstr. enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suiker werk. 2 liter petroleum 1 ei 250 gram suiker, bo- terhamstrooiselenz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 2 liter petroleum 1 ei Friese Elfstedenweek 1947. Aangemoedigd door ’t succes van verleden jaar, heeft het bestuur van de Zeilvereniging »De Meeuwen» te Leeuwarden, besloten ook in 1947 een >Friese Elfstedenweek< te organi seren. Deze toertocht zal worden ge houden van 21 tot en met 26Julia.s. De gemiddelde per dag te varen af stand bedraagt ongeveer 40 K.M. De inschrijving sluit 15 Juni a.s. of eerder, indien het door het bestuur gestelde aantal deelnemers is bereikt. H Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie c) C—04 algemeen Poststempel „Holland Michigan 100 jaar”. Op het hoofdpostkantoor te ’s Gra- venhage zijn de eerste brieven voor Amerika gestempeld met het speciale herinneringsstempel ter gelegenheid van het eeuwfeest van Holland, Michi gan. Het stempel zal van 10 Mei tot 24 Mei gebruikt worden, terwijl de Posterijen ook voornemens zijn het nog eens gedurende twee weken in de maand Augustus te gebruiken. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Abonnementsprijs: fl.80 per haltjaai' per post f2. CORRESPONDENTIE. Enkele berichten zijn öf verkort, óf tot volgende week bljjven staan. Vroegtijdige inzending, ook van advertenties, is zeer gewenst. Uitg. „Friso” Stichting „17 September 1944”. Het bestuur der Stichting >17 Sep tember 1944" is met vertegenwoordi gers van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel en van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel c.a. >St. Raphael” uitgebreid. Men weet, dat een comité in Fries land f 104.000 bijeenbracht, om aan het Spoor- en Tramwegpersoneel in deze provincie, dat in September 1944 den arbeid staakte, als huldeblijk aan te bieden een aantal zomerhuisjes, in verschillende delen van dit gewest te stichten. De Stichting >17 September 1944’’ wil nu deze zaak voorbereiden. In de eerste jaren is er geen uit zicht op het bouwen van huisjes. Daarom besloot het Stichtingsbe stuur te trachten enige zomerhuisjes te huren waarin het is geslaagd. Op Terschelling, te Appelscha en te Öudemirdum is er nu voor de spoor- wegmannen gelegenheid hun vacanties tegen een zeer verlaagde huurprijs, daar door te brengen. Niet minder dan 100 gezinnen kunnen daarvan ge durende een week van 31 Mei tot en met 13 September profiteren. Fryske Brief 77. Yn it Aprilnümer fan „It Heitelan” is in artikel to finen, mei as boppeskritt: „Nije paden yn de Fryske Aldheitkünde’’. Itjinge deryn to lézen stiet, fortsjinnet grif de oandacht fan alle Friezen. Nou soe it hwat al tofolle plak freegje it hielendal oer to nimmen en derom wol ik folstean mei inkelde stikken derüt to nimmen. Earst it bigjin: „De léste jierren is de niget oan Fryske Skiednis en Geakunde gans greater warden. De sombere oarlochsjierren hawwe der net alhiel frjemd oan west, doe 't folie minsken oan it tinken en lézen kamen, dy ‘t dér oars gjin tiid foar of nocht oan kienen. En sa as dat mei folie dingen is, hoe fierder immen him fordjippet yn ’t ien of ’t oare, hoe greater de belangstelling. Ien gefolch fan it tanimmen fan it tal „aldheitkundigen” wie, dat men mear each krige foar oerbliuwsels fan earder tiden en sa koe it barre yn greatere doarpen, hekken of stêdden, dat de ald heitkundigen, de notabelen en boargemasters efter harren krigen mei as resultaat: in „Aldheitkeamer“. Al koe men it meastentiids net bringe ta in eigen gebou of keamer, men sammele rounom ut in bipaelde streek mei de hoop, ienkear dochs ta in bliuwende ütstalling komme to kinnen. En sa is hiel hwat bihalden bleaun, dat oars üt Fryslan weirekke wie, efter al de antiquiteiten oan, dy ‘t yn earder tiden al foar in houten duitsje nei Amsterdam gienbinne en derwei de hiele wrald oer. Sa binne sa’n sawntich jier forlyn seis de byldhoude banken üt de Snitser tsjerke foarzf 600 forkoft Fierders dielt de skriuwer mei, dat der op't heden 13 Aldheitkeamers bisteane, alteast plannen derta. Alles hwat yn dizze Aldheitkeamers byenoar brocht is of brocht wurdt, bard yn oerliz mei it Frysk Museum to Ljouwert. Tige wichtige aldheden héarre yn Ljouwert thus. De aldheit keamers sille harren binammen talizze moatte op it eigene fan destreek der 't de aldheitkeamer yn leit. Derta sil eltse aldheitkeamer in eigen gebiet tawiisd wurde, foar safier dat al net bard is. Sa krige Snits tawiisd Hinnaerderadiel, Doniawerstal, Baerderadiel en Wymbritseradiel. Der bisteane plannen om to kommen ta it oprochstjen fan een Federaesjefan Fryske Musea en Aldheitkeamers. De oansletten musea forbine harren ta Onderlinge bitingsten by keap en ruil, om Onderling skeel üt to bannen en de aldheden op dy plakken to krijen der ‘t hja hearre. Dus gjin Dokkumer gevelstienen yn Frjentsjer, ensfh. Dan sil neigien wurde oft üt de depóts fan it Frysk Museum net saken fan minder bitsjutting foar Ljouwert, (doubletten bygelyks) ütliend wurde kinne oan de Aldheit keamer as dy der op harren plak binne of üt dy streek wei komme. Hjirmei hald ik op mei oerskriuwen en kin elts dy ‘t der mear oer léze wol, de rie jaen, „It Heitelan" hjir boppe neamd, der op nei to slaen. Doe ‘t ik dat stik lézen hie, hat it my danich muoit, dat ik omdoch socht nei eat oerWarkum. Hwant al earder en faker haw ik skreaun, dat yn dit stik fan saken Warkum efteroan komt by safolle oare plakken. Hoe sit it nou dochs by Os, binne der gjin minsken to finen, dy ‘t hwat op hawwe mei dat soarte fan dingen Dy 't alle prikken yn it wurk stelle wolle, om alles hwat mei de skiednis fan üs stêd gearhinget byenoar to fandeljen? Né, it is gjin krewei hwat mar sa ien, twa, trije birêdden is. It sil tiid, geduld en oerliz freegje fan de minsken dy ‘t har derta jowe. Hwat dei’ sammele wurde moat? Och der is safolle hwat of sunich biwarre of omtoarket, mar hwat mear nut dwaen kin, as it nou docht. Lit men dochs foaral, as men hwat dwaen wol, dermei net to lang mear wachtsje, hwant docht men neat, dan is de kans great, dat in oare Aldheitkeamer, Warkum ünder syn gebiet tawiisd kriget. Lit dochs de fügel net oer it net fleane, mar prebearje hwat wy dwaen kinne. FRISO. Workum Van 7 Mei tot en met 14 Mei 1947. Geboren: Piet Wiepke, zv Taeke Bouma en Joukje van der Wal; Sjoerdtje Johanna, dv Gatze Tjalsma en Lisbeth Lemstra; Jacob, zv Ids de Boer en Siebergje de Lange. Gehuwd en overledenGeen. aan de >Windekind<, welke laatst genoemde de leiding wist te behouden. Een felle strijd ontstond om de tweede plaats tussen Sont II, >Sam Sam< en >Anneke<. >Sam Sam< wist tijdelijk de tweede plaats te bezetten, doch de >Sont II< passeerde toch weer de >Sam Sam< en werd daardoor tweede, terwijl het >Anneke« gelukte vlak bij de finish >Sam Sam< te passeren en zodoende derde werd. In de gemengde klasse startten twee jachten, waarin de »Lytse Jouke» eerste werd. Uitslag 16 M2. klasse 1ste »Windekind<, S. A. Visser; 2de »Sont II», S. Gaastra; 3de >Anneke«, W. Valk; 4de »SamSam«,StuurmanF.Robijns. Gemengde klasse: 1ste >LytseJouke«, R. van Wieren. De tweede wedstrijd zal gehouden worden op 31 Mei op de Oudegaaster Brekken. Blauwe week I3k7- In de week van Hemelvaartsdag tot Pinkstermaandag ontplooien de drankbestrijders een bijzondere ac tiviteit. Deze week, de „Blauwe week“ ge naamd, staat in ’t gehele land in ‘t teken der drankbestrijding en in elke stad of dorp wordt extra propaganda gevoerd. En geachte ingezetenen van Workum, deze strijd tegen het drank- ge- en misbruik is nog steeds nodig. Zeer nodig, wanneer we zien dat na de oorlog het gebruik van alcohol houdende dranken op onrustbarende wijze stijgt, vooral ook bij de jonge mensen. Wij drankbestrijders willen deze jeugd beschermen en Nederland veilig voor hen maken. Gij kunt daaraan medehelpen door Zaterdag 17 Mei a.s. het drankbestrijdersbloempje te kopen, hetwelk U door jonge dames zal worden aangeboden. De opbrengst van dit bloempje zal de drankbestrijdersorganisaties in staat stellen hun strijd te voeren voor de handhaving van de waardigheid der menselijke persoonlijkheid. Koopt het drankbestrijdersbloempje! Het Bestuur der afd. Workum v. d. N. V. tot afschaffing van alcoholh. dranken. Onze junioren B ging het beter af in een vriendschappelijke match tegen de junioren B van Hielpen en wonnen met 30. Technisch waren onze jongens beter en vooral onze 1.vleugel Pier Venema en Bauke Boersma waren zeer gevaarlijk. In de achterhoede blonk Tjidze Dijkstra uit. De junioren A en B is de toe komst voor onze vereniging. Zorg er voor jongens dat jullie geen trainings- uurtje missen. Ons jeugdvoetbal moet op hoger plan. Het bestuur is voor nemens een tournooi te houden voor onze junioren A en B. Enige clubs zegden ons hun medewerking reeds toe. Laat de s.v. Workum die dagen een woordje mee spreken. Workum II speelt morgenmiddag 3 uur op eigen terrein tegen Q. V. C. II en zullen met een nederlaag genoegen moeten nemen, of denken jullie er anders over, jongens Wij hopen het. Trekking loterij s.v. Workum. De trekking van de verloting der s.v. Workum is vastgesteld vóór of op 1 Juli a s. Nog een paar honderd loten moeten weg. Afd. Gymnastiek. In overleg met onze gymn. leider heeft het bestuur der s.v. Workum het nodig gevonden voor onze Sen. damesleden verplichte medische sport keuring voor te schrijven. Het is in de practijk gebleken, dat dit in het belang van de leden noodzakelijk is. Alleen zij die in het bezit zijn van een doktersadvies kunnen lid van onze Sen. damesafd. worden. Voor de afd. handbal en voetbal zijn deze voor schriften al enige jaren bindend. De andere gymn afd. horen t.z.t. hierom trent wel iets naders. Opening Zeilseizoen 15 Mei. De zeilver. Workum» hield hedenmiddag een zeilwedstrijd ter gelegenheid van de opening van het seizoen. Er woei een zeer sterke wind zodat men begon te twijfelen of deze dag nog wel slagen zou. Maar een echte watersporter zet door en leeft dan ook steeds op goede hoop van beter weer. De Oudegaasters lieten verstek gaan wat zeker wel een uitzondering mag heten. Te ruim half drie versche nen een 9 tal jachten aan de start. In de 16 M3 klasse startten 7 deel nemers. >Sont II» nam de leiding doch moest deze in de tweede ronde afstaan C—17 algemeen C—18 algemeen Bonkaarten MA, MD 706 (Serie c) (bijzondere arbeid en a.s. moeders) 250 gr. suiker, bo terhamstr. enz. of 500 gram stroop, jam, enz., of 250 gr. chocolade of suiker werk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 73—1 tabak 3 rantsoenen tabaksartikelen 732,73—3 tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen 73-1 versnaper. 200 gram chocolade en/of suikerw. of200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 73—3 versnaper. 100 gram chocolade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. De bonnen C 05 en C 17 algemeen blijven geldig voor het kopen van petroleum t.m. 28 Juni a.s. WORKUM. Bij de te Leeuwarden gehouden Centrale keuring van het Fries Rundvee Stamboek werd in de rubriek Enterstieren, geboren na 31 Mrt. ’46 o a. een 2e prijs toegekend aan Bleske’s Adema, eigenaar St. B. van Dijk, onder Workum. Nieuws s.v. „Workum”. Het was Zaterdag j.l. een slechte dag voor ons le en 2e. Ons le elftal kreeg een 51 nederlaag te slikken tegen Bl. Wit van Leeuwarden, welke neder laag misschien iets geflatteerd, doch alleszins verdiend was. In tegenstelling met het spel van Bevrijdingsdag, was er weinig moois te genieten. BI. Wit neemt op fortuinlijke wijze de leiding, doordat onze keeper een schot van minstens twintig meter afstand verkeerd beoordeelt. Workum pakt even verbeten aan en een keihard schot van Groenhof stuit tegen de paal af. Een hoog schot van W. Bakker kan Ottema nog net tot een corner verwerken, die niets oplevert. Toch weet Workum gelijk te maken met een mooie kopbal van Slootjes. Met deze stand breekt de rust aan, doch daarna heeft BI. Wit het spel vrijwel geheel in handen. De kans voor Workum om zich op de 4e plaats te handhaven is verke ken. Nog één wedstrijd en wel mor genmiddag 5 uur tegen Q. V. C., wacht onze jongens thuis. Deze club bezet momenteel de eerste plaats op de voet gevolgd door Heeg, die er belang bij heeft dat Workum ging winnen. Naar wij vernemen komt Q. V. C. vol ledig in *t veld en zal wel met een onvolledig Workum raad weten, doch een dubbeltje kan vreemd rollen. Workum II speelde te Hindeloopen tegen Hielpen II en verloor met 36. Een enthousiast Hielpen won verdiend. Zondag 18 Mei 1947 Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. Groeneveld van Molkwerum. Nam. 5 uur ds A. de Jonge (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. Nam. 3 uur Kinderdienst met spel der Kinderen. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur dr H. Steen van Haren (Gr.) Direct na de morgen dienst vergadering der manslidmaten. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Ploeger. Nam. 2.30 uur Lezen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds J. Groeneveld van Molkwerum. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur dsv. Hoogevest van Warns. (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds W. Broer. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez). Nam. 7 uur ds G. de Groot. Friese Landbouwtentoonstelling 1947. Onder de vele tentoonstellingen, die dit jaar in ons land plaats vinden neemt de Friese Landbouwtentoon stelling 1947, welke van 2227 Sep tember te Leeuwarden zal worden ge houden, een bijzondere plaats in. Niet allen omdat ze met haar 10 ha. oppervlakte en 15.000 M3. over dekte expositieruimte tot een der allergrootsten sinds jaren kan worden gerekend, doch vooral wegens het belangrijke doel dat wordt nagestreefd. De verzorgende taak in het binnen land en de deviezenkwekende functie in het buitenland gedurende de afge lopen jaren hebben het bestaansrecht der Landbouw Overduidelijk bewezen. Het fokvee, de pootaardappelen en de zuivelproducten zullen bij deze grote tentoonstelling als export objec ten sterk naar voren worden gebracht. Vooral de fokveedagen op 24 en 25 September zullen de aandacht ver dienen. Naast dit demonstratieve, zal ook het instructieve karakter op de voorgrond treden. Belanghebbenden zullen kennis kun nen nemen van een uitgebreide col lectie van de meest moderne land bouwwerktuigen en zuivelinstallaties. Veevoeder en meststoffen, voorlich ting op landbouwgebied en organisatie- leven zijn enkele der vele onderdelen die op de Tentoonstelling zullen ver schijnen. Hoewel in de huidige ernstige tijden het zakelijke primair is, zullen ook de attracties niet ontbreken. Zo vermeldt het programma o.a. een internationale voetbalwedstrijd en be langrijke gebeurtenissen op het gebied der paardensport. Het doen ingang vinden van een moderne en rationele bedrijfsvoering ter verlaging der productie kosten is een der hoofddoelen dezer grootste Friese Landbouwtentoonstelling sinds 20 jaar. 0—05 algemeen C—06 algemeen Bonkaarten KD, KE 705 (Serie c) C—14 C—15 C—16 algemeen Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Geen-ongelukken-wedstrijd voor beroepschauffeurs Reeds jarenlang wordt er gewerkt aan verhoging van de verkeers-veilig- •heid. Ondanks alle intensieve arbeid blijft echter het aantal verkeersonge vallen ontstellend groot 'en de gevol gen daarvan zijn zo ernstig, dat elke poging tot verbetering steun verdient. Iedere werkgever heeft er groot belang bij, dat zijn chauffeurs zomin mogelijk „ongelukken rijden", zoals de term luidt. Zowel financieel als moreel nadeel wordt hem daardoor bespaard. Reeds bijna 25 jaar geleden stelde de Engelse „National Safety-First Association" zich in verbinding met de werkgevers van beroepschauffeurs, ten einde gezamenlijk het voorkomen van ongevallen te bevorderen. Hieruit werd de „Freedom from Accidents Competition" Engeland jaarlijks tienduizenden beroepschauffeurs deelnemen. Deze „wedstrijd" is gebaseerd op het principe, dat een chauffeur, die gedurende het „wedstrijdjaar" niet betrokken is geweest bij een verkeers ongeval, waarvoor hem naar het oordeel van zijn werkgever op eniger lei wijze een verwijt trof, recht kreeg op een onderscheiding. De ervaring heeft geleerd, dat de chauffeurs dergelijke onderscheidin gen, die immers een bewijs van bekwaamheid opleveren, bijzonder op prijs stellen, dat dit in hun wijze van rijden duidelijk tot uiting komt. Ook bij sollicitaties hebben deze onder- scheidingen haar nut voor werkgevers en chauffeurs duidelijk bewezen. De Vereniging voor Veilig Verkeer voor Leeuwarden en Omgeving had reeds voor Friesland kort vóór den oorlog een dergelijke wedstrijd geor ganiseerd. Thans geeft zij uitvoering aan haar plannen. De voorwaarden voor deelname aan dezen „wedstrijd" zijn in een reglement vastgesteld, dat de werkgevers eveneens wordt toé- gezonden. J. A. LANDSTRA, Secr. Leeuwarden, Mei 1947. Handbal De alhier gehouden handbalwed- strijd tegen S.G.V. van Sneek werd door het Workumer elftal op fraaie wijze gewonnen met 41. Voetbalseriewedstrijden Van de op Hemelvaartsdag uit genodigde clubs was W.Z.S. van Sneek verhinderd te verschijnen, waarvoor in de plaats nu Bakhuizen meedeed. Wor kum en Bakhuizen hadden beide twee gewonnen en één verloren wedstrijd gespeeld, doch de gastheren werden door een even gunstiger doelgemid- delde no. 1, Bakhuizen 2, Balk 3 en Renado, St. Nicolaasga 4 (ook bij dezebesliste het betere doelgemiddelde). Vis-aanvoer. HINDELOOPEN. Op 7 Mei aan gevoerd 119 kg. paling van f2.25 tot t 2 84 per pond. 8 9 10 Mei totaal 286 kg. van f 1.35 tot fl.96. Voetbal. Na een kwartier spelen komt de bal van Pieter Grieft bij IJge Amster dam, die kalm doorgeeft aan Siepie goal I Workum mist een kans als de midvopr voor open doel faalt. Uiteen scherpe voorzet van Pieter doelpunt Siepie en kort daarop maakt Age Meines er met een vliegend schot 30 van. Het telkens te ver opdrin gen van Jan IJpma wordt Hielpen dan noodlottig, want met een goed schot brengt Workum de stand op 31. Weer een pracht voorzet van Pieter en weer een goal van Siep, die voor de rust ook no. 5 nog voor z’n rekening neemt. Als Hielpen spoedig na de hervat ting weer scoort, zijn de doelpunten van de gastheren binnen. Toen lepe hands maakte, nam Workum de straf schop zuiver en even voor ’t einde werd het net nogmaals gevonden. Eindstand 63. De invaller-scheids- rechter B. Sijpersma van Workum floot deze wedstrijd. Als er volgens PREDIKBEURTEN i ■1

Friso nl | 1947 | | pagina 1