I Nieuws» en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Zaterdag 21 Juni 1947 No. 25 70ste Jaargang 5.15 •1 F—01 brood 800 gram brood F—02 brood 400 gram brood F—11 brood F—11 boter F—12 boter BONNENLIJST Collecte Prot. Chr. Thuisfront. Fryske Brief 81. I MM BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN. onze PREDIKBEURTEN ds ds uur huis PLAATSELIJK NIEUWS GEVONDEN VOORWERPEN FRISO. 3.45 uur F—06 reserve F—07 reserve F—03 algemeen F—04 algemeen F—01 reserve F21 brood F—21 boter F—22 boter Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren Vis-aanvoer. De eind vorige week aangevoerde paling bedroeg over 3 dagen ruim 200 K.G. tegen de prijs van f5.tot f 5.75 per K.G.over dezelfde periode eveneens ruim 200 K.G. snoekbaars a f 1.per K.G., bijna 200 K G. baars ongeveer f 0.40 per K.Gwelke prijs de grote blei ook noteerde, karper ruim f 0.60 en kleine blei f 0.20 per K.G., een kleine hoeveelheid bot en snoek bracht f 0.80 per K.G. op. 100 gram kaas 1 ei F—13 reserve 800 gram brood F—14 reserve 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) F—16 reserve 600 gr. bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bakmeel F—21 melk F—21 vlees F—22 vlees F—21 kaas F—21 eieren Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie F) F—01 boter Bonkaarten KD, KE 707 (Serie F) Bonkaarten MA. MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (Serie F) [bijzondere arbeid a.s. moeders en geldig van 22 Juni t/m 5 Juli ’47 HEIDENSCHAP. De collecte voor het Nationale Reclasseringswerk bracht in het Heidenschap op f 81. HINDELOOPEN. Het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier is door Ds. H. Altena van Garmerwolde aan genomen. Ds. J. Scholten, emeritus predi kant van Varsseveld heeft zich alhier gevestigd om hulpdiensten te verrich ten voor de Geref Kerk. Zondagmorgen j.l. hield Zijn Eerw. de eerste predi katie naar aanleiding van Openbarin gen 2 vers 1217. De alhier gehouden Reclasserings- collecte heeft de som van f 23op gebracht. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Abonnementsprijs: f 1.80 per haltjaar per post f2. Workum Van 11 Juni tot en met 18 Juni 1947. GeborenFerdinand, zv Sierd Harkema en Henderika NautaHubrecht Andries en Frans Jan Hendrik zn.v Andries de Jonge en Harmanna Martha Furda. GehuwdKommert Huese, 28 jr te Har lingen en Griet AliBouma,24jrte Workum; Samma Talsma, 24 jr te Lobithen Reinskje van der Meulen, 26 jr te Workum; Gerrit Keuning, 25 jr te Grijpskerk en Christina Houtsma, 24 jr te Workum. Overledengeen. 200 gram kaas 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (nietuit rijst bereid) 125 gram koffie 50 gram thee 125 gr. margarine of 100 gram vet 1600 gram brood 125 gram margarine of 100 gram vet 800 gram brood 125 gram boter AFD. GYMNASTIEK. Ook de nieuwe »loot< van S.V.W. ontwikkelt zich reeds als «tak». Naar wij hopen wordt zij in de toekomst een krachtige steunpilaar, waarop de S.V.W. trots kan zijn. De afd. telt al 213 leden en nog steeds kan onze penningmeester nieuwe leden noteren. Zorgt dat hij werk houdt en bouwt mede aan het devies van onze ver eniging»Samen één in S.V.W.Is het geen schoon doel dat het bestuur van S.V.W. voor ogen houdt Onze v.v. Workum, die nu 7 jaar bestaat, bewijst dat het samen heel goed kan en om wat te. bereiken op sportgebied in Workum moet men trachten samen de schouders er onder te zetten. Steunt dit streven en wordt lid of donateur van S.V.W. VOETBAL. Woensdagavond heeft het Sneeker politie-elftal hier een bezoek gebracht en moest toen met 61 in Workum I de meerdere erkennen. Heeft U reeds een blik geworpen in de etalage bij F. M. de Boer Zorg er dan voor dat we binnen een week de loten kwijt zijn (verkrijgbaar bij F. M. de Boer). Trekking Woensdag 2 Juli a.s. ten overstaan van notaris Niemantsverdriet. 1 Heren Zakhorloge, 2 Portemonnaie’s met inhoud, 1 Muntbiljet f2.50, 1 Dames- ring, 1 bruin Regenkapje, 1 bruine Dames- mantelriem, 2 Damesschoenen, zwart. Verloren een paar bedragen aan geld, waarbjj een portefeuille van koopman. De Opperw.m. W. KELDERHUIS. De geestelijke nood waarin soldaten zich bevinden in Nederland maar bovenal in Indië, is zeer groot. Willen wij daarom onze plicht ver staan dan moet er onmiddelijk iets gedaan worden. Ten einde in de allereerste en drin gendste behoeften te voorzien, wordt er een landelijke collecte georganiseerd. Ook in Workum heeft zich een commissie gevormd om mede te helpen de nood te lenigen. De huis-aan-huis collecte met lijsten zal ook hier ge houden worden en wel in de week van 23 t.e.m. 28 Juni a.s. Dit comité doet bij dezen een ernstig beroep op alle ingezetenen om mede te werken dat deze collecte hier slagen mag. In het centraal comité hebben zit ting genomen personen van verschil lende kerkelijke- en politieke richting, daar men algemeen de gevaren inziet, die onze militairen omringen. Laat ons dan ook werkelijk'offeren I Hierdoor draagt U een belangrijk steentje bij voor de materiele en geestelijke ver zorging van onze mannen en zonen in de krijgsdienst, zowel hier als Overzee. Uw leuze zij dan ook tGeef onze jongens ver van Een gezellig thuisi. Comité »Pro Rege< Workum. FRISO. Sa soe ik it dan dizze kear hawwe oer de ünrêstige tiid van nou krekt hündert jier forlyn en binammen oer de 25ste Juny 1847. Op dydei wie it sawhat troch hiel Fryslan hinne, reboelje en oproer. Lit üs lykwols earst ris neigean hoe dat sa kaem en hwat der ein- lings de oanlieding ta wést hie. Hwant elts is sa wiis wol om to be- gripen dat it folk mar net sa ien, twa, trije oan ’t plonderjen, stellen en formelen rekke wie. Wy moatte dan tobek nei sahwat 1820. Doe 't de Fransken de slach forlern en wer n»i har eigen lan óf- sakke wiene, hiene hja hjir net folie oais efter litten as skuld, earmoede, leed en illinde. De freonen dy 't hjir sahwat in himmel op ierde bringe soene, hiene de minsken yn in hel efter litten. Mei flagge en wimpel wiene hja hjir ynhelle, mar it kaem üs folk djür to stean. Fan de frijdom, likensens en bruorskip, wie neat tolanne kommen. Kop en earen siet üs lan yn 'e skuld, mar men wie dan docks einlings wer baes yn eigen hüs. En mei hurd wrotten en skrippen soe men wol wer by de wal opklauwe. De hannel mei it bütenlün hat jierren stil leiu, foral mei de lannen oer sé. Der komme in 1820 skippen üs havens ynsetten mei graen üt Süd Ruslan wei. Graen better fan soarte en guodkeaper as hwat hjir ta üzes boud wurde. It wie in greate delklap foar de bouboeren en wylêze dan ek, dat ynsté hja nót siedden, hja mear ierappels setten. Troch misgewaechs, rüpen en al sa mear, brocht dy frucht lykwols lang net op hwat der fan forwachte waerd. Dan komt yn 1825 in greate wettertloed, dy ’t twa tredden fan Fryslan ta in wetterpoel makket. Hoe slim dat wol west hat blykt üt de skiednis. It wie de 3de Febrewaerje, dat der troch in füleindige stoarm üt it Westen, gatten yn de sédyk sloegen, by Harns en Makkum. Yn de nacht van de 4de op de 5de, boazet it waer jit oan en op wol tritich plakken moat de dyk bilies jaen. Yn Lemsterlan komt sahwat alle fé om. To Hynljippen slagget it mei in heap spul en muoite de dyk to halden, mar Sud en Noard fen Warkum slaene der greate gatten yn. Fan de sawn pleatsen yn ‘t Warkumer Nijlan, spiele der fiif alhielendal wei. Hünderten wiene mei ien slach alles kwyt en hiel hwat minsken moasten it libben litte. Neffens de sifers dy ‘t ik foun, wiene der de simmers wol 5032 hynders, 28844 kij, 59667 skiep minder. En ek al waerd der fan alle kanten help bean, it leed en de smert, it forlies fan o safolle wie net to forgoedsjen. It lan wie foar jierren bidoarn en dat alline al, brocht miljoenen skea. Mar as dan einlings en to 'n leste, bou en greide wer fruchten leverje as allear, dan geane de minsken mei nije moed en mei nije hope yn it herte de takomst tomjitte. Hwant der soe dan dochs wol ienris in tiid komme dat it better wurde soe en in ein oan al de tsjinslaggen It liket der lykwols net folie op, hwant yn 1833 brekt in freeslike longsykte ut, dy ‘t oan sahwat 1839 ta duorret. En krekt as men dat alsahwat to hoppe skynt to wêzen, komme der üt Dutsklan berichten fan in ierappel- sykte. Ho slim dat der wol wie, né men koe it hast netleauwe. De mins ken hjirre, dy ‘t al safolle troch makke hiene, namen dat net al toswier op. Nou ja, dat soe der hiel wol sa wêze, mar och, Dutsklan lei hjir in ein fan de doar öf. Stadich mar wis, drige der in nije ramp oer üs lan en dy kaem ek. Troch gjin grinzen keart, kaem de ierappelsykte ek yn Fryslan. It boaze dermei sa oan, dat dér yn 1845 süver gjin goede ierappel to finen wie. Alles siik en yn ‘e groun forrotte. Yn in oare brief gean ik fierder. F—03 reserve F—04 reserve F—01 melk F—03, F-05 melk 7 liter melk F—06 melk F—01 vlees onze spil Albertje de bal in handen krijgt, er alleen van door gaat, drie speelsters passeert en ja goal 10. Binnen enkele minuten brengt Jopie ce stand op 20. Hierna komt Koudutn opzetten de midvoor plaatst zuiver naar de linksbinnen, die schiet en de bal verdwijnt in het net: 2 1. Na de uitworp gaat Koudum er direct weer van door en het is weer de links binnen die de gelijkmaker scoort. Onze backs Fie en Ellie hebben de hele wedstrijd goed spel geleverd, terwijl onze jongste speelsters Dineke en Toos ook onbetaalbaar zijn, doch zij kunnen een derde doelpunt niet voorkomen. In een periode dat Workum aanmer kelijk sterker is, maakt Trijnie gelijk, doch Koudum ziet haar zwoegen vlak voor ’t einde ook met een doelpunt beloond, zodat Workum II tenslotte met 43 verloren heeft. De voorhoede van ons elftal moet iets meer «schiet en niet alles alleen want «samenspel doet 125 gram boter F—02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 1 ei 100 gram vlees F—02 vlees 200 gram vlees F—-01 algemeen F—02 algemeen WORKUM. Ds. J. Loos, Ned. Herv. predikant te Hilversum, vroeger alhier, is naar Engeland vertrokken om redenen van studie. Hij zal daar enkele weken blijven en o.a. te Oxford en Cambridge studie maken van de Engelse kerk. Geslaagd cum laude voor ’tpro- paedeutisch examen te Leiden, onze vroegere stadgenoot, de heer M. Koop- tnans, thans onderwijzer te Leiden. Massale Gymnastiekdemonstratie. 17 Juni. De aangekondigde mas sale gymnastiekdemonstratie van de Chr. Gymnastiekverenigingen «Excel sior», Workum, «Advendo», Sneek en «W.S.V.» Woudsend, vond heden avond plaats op het voormalige N.A.D.- terrein, begunstigd door ideaal weer voor zo’n uitvoering. Na aankomst van de extra-trein ver trok de stoet in keurig marstempo met pijpercorps en vaandels voorop. Het was werkelijk een lust voor ’t oog om deze prachtig marcherende heren en dames te zien in hun keurige uniformen. Erg jammer was het dat wegens tijdnood, de optocht slechts langs een gedeelte der stad kon trekken. Op z’n eigen vlotte manier werd de opening verricht door den Weled. Heer J. Boeijenga, welke liet zingen en voorging in gebed. Hierna sprak hij nog een kort openingswoord uit. Nu werd een aanvang gemaakt met de eerste oefeningen, welke «Excelsior» naar voren bracht en we moeten zeg gen dat we zeer hoopvol gestemd zijn voor de toekomst, want onder goede deskundige leiding (en die is er) kan deze vereniging nog veel bereiken, temeer daar er onder haar leden zeer goede krachten schuilen. De andere verenigingen kwamen nu om moeilijker oefeningen uit te voeren, wat ondanks enkele misgrepen vol komen voldeed aan de gestelde ver wachting. Voor dat de zware opgaven afge werkt werden, sprak eerst nog de dis- trictsvoorzitter de Weled. Heer Hei-, dinga van Leeuwarden, die in een kort maar krachtig propagandawoord uit eenzette waarom Christelijke Gymnas tiek aan te bevelen is. De nos. Hoogrek, Ringen en Hoog- brug le graad werden op schitterende wijze uitgevoerd, evenals de rythmische-, stok- en knotsoefeningen en nu konden de Workumer gymnasten zien, dat er nog heel wat te leren valt. De Weled. Heer Boeijenga sprak na afloop, nog een kort woord van dank aan allen die hadden medegewerkt om dit sportgebeuren te doen slagen en zei o. a. dat deze avond als demon stratie volledig aan z’n doel beant woord had en een succes was ge worden. De talrijke aanwezigen verlieten ruim 10 uur voldaan het terrein, terwijl «Advendo» en >W.S.V,« zich naarde trein begaven, welke onder een vro lijk geroep van «tot spoedig weerzien» vertrok. Een woord van lof komt toe aan 800 gram brood 250 gram boter 125 gr. margarine of 100 gram vet F—13, F—15 melk 12 liter melk F11, F12 vlees 100 gram vlees F—11 algemeen F—12 algemeen Bestuur en leden die Workum ver gasten op zo’n mooie uitvoering welke in alle opzichten geslaagd is en we hopen dat ons t. z, t. hier weer eens zo’n avond bezorgd wordt. Waarschuwing voor de jeugd. Een veel voorkomende bezigheid bij de jeugd is tegenwoordig het no teren van de kentekens van passerende auto's. Hoewel op zich zelf een on schuldig vermaak, schuilt in de uit voering van dit spel lang geen denk beeldig gevaar. Immers niet zelden komt het voor, dat jongens en meisjes midden op de rijweg gaan staan om het autonummer toch maar goed op te nemen, niet lettend op het nade rend verkeer, ’t Is dan ook meer malen gebeurd dat voorbijrijdende automobilisten met de grootste moeite, door krachtig te remmen, een aanrij ding of overrijding konden voorkomen. Vandaar dat dit spelletje dan ook zeer af te raden is en 't zou misschien aan beveling verdienen om het de kinde ren geheel te verbieden, maar waar mee gaan zij zich dan schadeloos stellen, vragen we ons angstig af, in onze speelplaatsarme gemeente Aan de veiligheid mankeert hier al nagenoeg evenveel als aan de gelegen heid tot spelen en daarom zij elke verbetering in de aandacht van ver enigingen, gemeente en particulieren van harte aanbevolen. Voor volks tuintjes werden indertijd wel aller hande plekjes ingericht en zou dat dan bijv, voor een eenvoudige speel plaats zo ontzettend bezwaarlijk zijn Met een combinatie ijsbaanspeel terrein zou de veiligheid gedurende het hele jaar wel het best gediend zijn, maar dan verlangen we ineens weer zoveel. Toch iets moet er binnen kort wel gebeuren en wie daaraan leiding weet te geven, zal van veler dank verzekerd kunnen zijn. Zaterdag 31 Juni als het gehele land in het teken staat van de speel tuinen, want dan wordt de Nederlandse Speeltuindag gehouden, voelen we hier des te meer dat we op dit gebied heel wat te kort komen. Dit alles te noemen behoeft niet, maar gestadig verbeteren is eis en plicht. Tippel maar mee Evenals vorig jaar zullen hier volgende week Maandag tot en met Donderdag weer Vierdaagse afstands marsen worden gehouden, welke op Vrijdag en Zaterdag gevolgd zullen worden door een te houden bazar in «Rehoboth», een weekprogramtna dat door de Padvindersgroep «Redbad» verzorgd wordt. Zoals men ons mee deelde stroomden de aanmeldingen Zondag 22 Juni 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds. A. de Jonge. Nam. 7.30 ds B. J. Rie- mersma van Staveren. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur dsG.de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds. Wagenaar van Arum. Direct na de morgendienst vergadering der Manslidmaten. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2.30 uur de heer J. Ploeger. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Avonds 7.30 Wagenaar van Beetsterzwaag. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds Th. Hettinga van Barendrecht. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 Lezen. Nam. 7.30 uur ds J. Scholten. Koudum (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds G. de Groot. durf» hebben willen doen, overwinnen». Daarna komt ons eerste in het veld. Een mooie combinatie wordt door Hitty besloten met een keihard on houdbaar schot en als er pas 8 minu ten gespeeld zijn, zorgt ze voor het 2e doelpunt. De aanvallen van Kou dum mislukken, doordat onze keep- ster Anny, zooals altijd, weer in prima conditie is. Bij een strafhoekworp, die Heije mooi voorzet aan Hitty, verdwijnt de bal wederom in ’t net 30. Na de rust wordt door beide partijen fors spel geleverd, gelukkig zonder al te onprettige gevolgen. Niet tegenstaande het prima werk van onze backs Jel en Janke, ziet de rechts binnen van Koudum kans te scoren, doch even voor 't einde weet Hitty ook nog eens het net te doen trillen. Workum I heeft alzo verdiend gewon nen met 41. Als er nog iets meer over de vleugels gespeeld wordt, dan is alles oké I Beide wedstrijden werden op spor tieve wijze geleid door den heer D. van Delden van Sneek. We spreken de wens uit, dat de return-match niet lang op zich laat wachten, want de afd. handbal ziet bij iedere wedstrijd de publieke belang stelling stijgen. Dit is een verheugend verschijnsel, hetwelk onze mooie hand balsport zeker ten goede zal komen. Voor de komende competitie zal ge tracht worden een junioren afd. te vormen, waaruit men t.z.t. weer nieuwe krachten kan putten voor het le en 2e elftal. Meisjes aan jullie de daad 1 Geef je op als lid van de afd. handbal. Ieder kan na serieuze training aan deze bij uitstek mooie sport voor dames meedoen. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling voor de avond-vierdaagse regelmatig binnen. Er wordt weer in 3 groepen gelopen, nl. tochten van 810108 K.M., 10 15 15 10 K.M. en 15—20—20—15 K.M. Degene, die de 4 tochten volbrengt ontvangt een herinneringsspeldje. Hoewel bij het organiseren van de bazar van vele zijden medewerking is toegezegd, eist zo'n onderneming toch heel wat voorbereiding, doch intussen is men er al in geslaagd de bezoekers met verschillende attracties en muziek te kunnen ontvangen. Volgende week dus eerst kranig lopen, Daarna in de bazar prettig kopen 1 Nieuws s.v. „Workum”. De Workumer Junioren Kampioen. De vorige week speelden onze Jun. A hun laatste competitie-wedstrijd tegen Bakhuizen. Onze jongens wisten een verdiende 30 overwinning te behalen, hetgeen overeenkomstig de verwachtingen was. Toch viel het spel van «Workum* tegen, want vóór ont breekt het aan goede «schutters*. Te vaak ziet men fraaie kansen verloren gaan door te lang treuzelen in onze voorhoede. Overigens alle lof voor dit kranige elftal dat ongeslagen kam pioen in z’n Afd. werd. Alleen Heeg wist onze boys een gelijk spel af te snoepen. Sterke tegenstanders waren er niet in deze competitie, doch er zal morgen een schepje op moeten om een eervol resultaat te behalen op ons Junioren tournooi. Als onze voorhoede (het zwakste deel van ons elftal), de kansen weet te benutten, door snel en doortastend spel, dan behoeft «Workum» in geen geval een slecht figuur te slaan. Supporters en voet balliefhebbers toont Uw belangstel ling voor het Jeugdvoetbal der s.v. «Workum». Door loting zijn de volgende wed strijden vastgesteld 3.00 uur «Workum» >R. E. S.« ZwaluwenOranje Nassau» 4.30 uur >R. E. S.« «Zwaluwen» uur «Oranje Nassau"«Wor kum» 6.00 uur «OranjeNassau*— «R.E S.s 6.45 uur «Workum»«Zwaluwen», le prijsPlaquette. 2e, 3e en 4e prijsMedailles. AFD. HANDBAL. Maandag 16 Juni speelden onze beide elftallen een vriendschappelijke wedstrijd tegen twee elftallen van Oeverzwaluwen te Koudum. Voor ons 2e elftal was ’t in dit seizoen de eerste ontmoeting met Koudum. Bij de eerste serieuze aanval is de Koudumer doelverdedigster op haar plaats, doch ze gooit slecht uit, zodat

Friso nl | 1947 | | pagina 1