n Stremming verkeer Brug Heidenschap. I Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Jndië No. 26 BONNENLIJST 37 zoals ik het zie. Fryske Brief 82. RIS 70ste Jaargang BURGERLIJKE STAND F—05 algemeen PREDIKBEURTEN algemeen 1 F—31 tabak FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS I Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Het Gemeentebestuur van WORKUM brengt ter kennis, dat van Maandag 30 Juni a.s. af tot nader order, alle rijverkeer over de brug over de Oude Heidenschapstervaart (bij J. Wiersma) zal zijn gestremd. Workum, 24 Juni 1947. Het Gemeentebestuur voornoemd. H. DE VRIES Wzn., Loco-Burgemeester. VAN DER GOOT, Secretaris. dagen inplaats van 30. Ook verzekering s in klassen zal dan mogelijk zijn. Een F—06 algemeen F—07 algemeen F—08 algemeen F—05 F—08 res. F—16 algemeen F17 algemeen F—15 reserve Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens O Zaterdag 28 Juni 1947 F—32, F—35 tabak F—33 Versnapering F—36 Versnapering geldig van 29 Juni t/m 12 Juli '47 I Zeilen op *t Ijsselmeer. Naar wij vernemen zal bij gunsti- gen wind morgen, Zaterdagmiddag een zeilwedstrijd gehouden worden, op het Ijsselmeer voor de haven van Hinde loopen. Verwacht wordt dat er in drie klas sen gevaren zal worden, nl. 16 M2. klasse A, 16 M2. klasse B en gemengde klasse. Het ligt in de bedoeling dat de Workumer vloot zich te 1 uur zal ver zamelen bij de Sluis te Workum en in clubverband de tocht naar Hinde- loopen zal ondernemen. Workum Van 18 Juni tot en met 25 Juni 1947. Geboren: Gene. Gehuwd Johannes Zij Istra, 22 jr te Ge- leen en Fetje de Vries, 17 jr te Workum. Overleden Hubrecht Andries, 3 dagen en Frans Jan Hendrik, 3 dagen (overleden te Heerenveen), zoons van Adries de Jonge en Harmanna Martha Furda. slot aan deze mooie voetbaïmiddag. De eerste keer weten de voorhoede spelers ieder twee keer te scoren. De spanning stijgt ten top. Keeper van Brug weet op meesterlijke wijze de eer van zijn elftal op te houden en laat hoog schot voor Workum te waarmede tevens het einde WORKUM. Ds. W. P. J. Zwerver te Hijken (Dr.), is bij acclamatie be roepen bij de Geref. Kerk alhier. en ander was voldoende reden om het bestuursvoorstel (met enkele blanco stemmen) aangenomen te krijgen, zonder dat een warme aanbeveling te baat genomen werd. De gevoerde besprekingen en ant woorden op gestelde vragen gaven tenslotte een beter inzicht in deze zaak, welke door de opheffing van het plaatselijk Ziekenfonds per 1 Juli a.s. sommigen al te somber toescheen. Ook de vérplichtverzekerden en verschil lende ziekenfondsen kwamen ter sprake, doch ’t ging deze avond enkel om de vraag of men geheel zelfstandig wilde 1947. Het is weer avond. Ergens in een kampong ten Zuiden van Ban doeng. Cantine >te velde», gezellige stemming. Niet alleen deze avond, maar ook de cantine is door de jongens zelf in elkaar gezet. Er is trouwens wat meer >lijn« in de organisatie ge komen. De Welfare helpt een handje mee. Die heeft een voordrachtenavond uitgeschreven. Om prijzen. En ook hier gaat het moorddadig toe. Zet ’m op, jongens 1 Gezongen wordt er, dat het een lust is. Dankbaar applaus. Als vanzelf denk je terug aan Donker broek. Zelfs tussen de muziek en zang door heb je daar even tijd voor. Alles is precies als toen. Konden ze dit maar even zien. We schrevenalles is precies als toen. Ja, alles, want ook nu is er publiek, dat met ons meeleeft. Nee, toch is er verschil. Het zit ’m in de kleur. Het publiek is nu bruin. Het zijn mensen uit de kampongs. Ze zijn teruggekeerd in hun woningen, toen onze troepen verleden jaar dit gebied bezetten. En nu tonen ze hun dank baarheid door van hun belangstelling blijk te geven. Ze verstaan er niet veel van, van het taaltje van de »orang blanda». Maar wel dat we plezier hebben en ze leven en applaudiseren mee. Als het afgelopen is, worden de prijzen uitgereikt. Voor ieder is er wat. Hoe dat mogelijk is? Ja kijk, dat is ’t hem juist. We zouden bijna zeg gen Welfare zou geen Welfare zijn, als het thuisfront er niet was. Dat heeft voor de prijzen gezorgd. En wat voor prijzenprachtige boeken, luxe schrijfpost, versnaperingen enz. Met een hoeraatje worden ze uitgedeeld. Er zit spanning in. (Wordt vervolgd.) Het Bataljon „Friesland” dankt het thuisfront. Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2. In jier letter, 1846 dos, wiisde it noch minder, hwant mei alle fruch- ten like it fier fan bést. Dat der troch alles djür wie, lit him wol tinke. Derby kaem dat der in bulte minsken sunder wurk om rou- nen. En dyjinge dy ‘t arbeiden fortsjinnen wykssa’ngoune offiif, seis. Doe ’t dan ek 1847 yn 't lan kaem, like it tsjusterder as ea tofoaren. Hwat soe dat jier bringe? Men seach it lang net best yn en derta wie dan ek alle reden. Lit ray ris inkelde prizen neame: lerappels jilden in goune of seis de koer. In fiif pouns brea, sawn en tachtich eninheale sint. Greate beane, dy ’t doe folie iten waerden, tretsjen en in heale goune it mudde. Al it oare wie wol navenant. In wünder wie it dos net, dat de minsken dy ’t hünger lijden en kop en earen yn ’e earmoede sieten, der nachts op üt giene en roaven en stellen de oarde fan de dei wie en dat ek it fé net feilich wie. Mar wy kinne üs ek wol yntinke, dat de boeren der net folie nocht oan hiene, dat men har it spul ünt- stiel. ‘Der wurdt dan nachts ek wachtroun en foaral de boerepleatsenyn it each halden. Mar mei dat al, waerd de need, de earmoede en hünger mei de dei greater. Op inkelde plakken probearre men wol de earmsten hwat to helpen, mar fan in algemiene „help aksje” léze wy dochs net. Sa koene de earmen to Snits, in brea keapje foar tretsjen stüren. De bakker krige dan üt de gemeentekas, der fyfteheal stür by. YnDokkum wie in kom- misje, dy 't jild ynsamle en sadwaende, de earmen in heal brea jaen koe foar in skelling. Mar krekt doe ’t alles sa swart en tsjuster like, wie it of it dat jiers mei de ierappels hwat better gean soe. ït wie lykwols mar in sinne- blink, hwant al gyng it mei de ierappels hwat better, nou waerd de greidhoeke troch in ramp bidrige. It lan tilde op fan demüzen. Hoe slim dat wol wie, blykt üt it neifolgjendeOp in stik greide to Jutryp fong men alve tüzen müzen. Men foun nesten mei tweintich jongen deryn. [Yn ‘e neisimmer waerd it jit de helte slimmer, mar safier binne wymei üs forhael noch net]. It sprekwurd seit: De wolfeart fan de boerestan, is wolfeart fan it hiele lan. Dat jilde ek yn dy tiden. It gyng de boer min en alles lijde der ünder. Wy skriuwe Juny 1847. Om ’t it mei ierappels der hwat better foer stie, bigoun de ütfier nei Ingelên. Al gyng it yn dy dagen net om „deviezen" lyk as nou, dy hannel brocht dan dochs jild yn de pong en dat koe men hjir mar hwat skoan brüke. It wie de 25 Juni. To Harns lei in boat dy ’t op Londen foer, ierappels to laden. Sa gau de Harnsers dat yn ’e rekken krigen, rounen hja to heap. Hwat wie dat nou? Sa waerd sein. Dat skoandere iten, hwer ’t wy hjir sa’n forlet fan hawwe, sil men dat der jinsen hinne stjüre? Mar der komt neat fan yn, dat bard net. In eagenblik letter wurdt de boat mei stiennen bikügele en in diel fan de lading oer boart smiten. Wyld binne de lju en as hja, har by en op 'e boot genóch tierge hawwe, fleane hja de stêd yn, smite de glêzen yn by de Boargemaster en ierappelkeapman dy 't oan Ingelan levert, ït duorret lykwols net lang of in hiele kloft soldatefolk üt Ljouwert, komt opdaegjen en it wurdt wer rêstich yn Harns. It nijs dat der yn Harns oproer ütbrutsen wie, wie ek sünder radio en tillefoan, sa mar troch hiel Fryslün bikind wurden. In üremanich letter stiet ek to Frentsjer de boel op stelten. Men jowt der de boarger- wacht wapens om slimmer to foarkommen. Ek to Ljouwert, bleau it net lêstich. Allerlei baldadigheid waerd ütheefd en de bakkers mei geweld bidrige om brea. It wie forbean om mei mear as fiif minsken byelkoar to stean, mar der steurden de Ljouwerters har net oan. Om it folk net mear om sizzen joech, moasten der soldaten to help komme. Der waerd noch in kear warskoge en doe der op ynpaft. Twa minsken foelen dea del. Mar net allinne to Harns, Frjentsjer en Ljouwert,’ wie de boel yn ünstjür, ek to Dokkum, Boalsert, Makkum en Warkum wie it der to rédden. Lit my der in oare kear marris hwat oer forhelje. met gelijke verenigingen in onze pro vincie. Het gesprokene was dan ook alleen informatief van belang en opende geen nieuwe gezichtspunten. Eerlijkheidshalve dient eigenlijk wel vermeld dat er nog geen 20 leden aanwezig waren. Nieuws s.v. „Workum”. AFD. VOETBAL. Zeer geslaagd Junioren tournooi. Het was Zaterdag j.l. een hoogtijdag voor onze Jeugdvoetbal afd. Begunstigd door fraai voetbalweer en een flinke belangstelling werd op tijd begonnen. Hieronder volgt het verloop der wed strijden. WorkumR E.S. 10. Beide par- I prijs toekwam. Een uiterst spannend tijen zijn aan elkaar gewaagd en met de rust is het nog 00, doch in de 2e helft weet spil v. d. Goot met een ver en scoren, komt, Geslaagd voor het eindexamen van de R.H.B.S. te Sneek, onze stad genote, mej. M. Veltman. Avond Vierdaagse. Met groot enthousiasme zijn ook dit jaar de Vierdaagse» wandeltoch ten weer gehouden. Werd er verleden jaar door 75 personen aan deelgeno men, dit jaar was het totaal aantal deelnemers 165, het dubbele dus 1 Het volgend jaar gaan we naar de 300. Er waren dit jaar maar enkele ge trouwden bij en dat waren nog wel emigranten. In 1948 wordt dit vast anders, willen tenminste de Workumer getrouwden hun eer ophouden. En nu, na de wandeltochten, op naar de bazar. Ziekenhuisverpleging 26 Juni. In een buitengewone vergadering is hedenavond besloten dat .Onderlinge Hulp» zich zal aan sluiten bij de Provinciale Vereniging voor Ziekenhuisverpleging. Het bestuur, contributie-inning en al dergelijke plaatselijke regelingen blijven onver anderd, alleen administratief komt er een vereenvoudiging, terwijl bovendien door het groter aantal verzekerden van alle leden-verenigingen de draagkracht meer verdeeld wordt. Hoewel de contributie een kleine verhoging moest ondergaan tot f 13.voor gezins- - -J voor per jaar (waarvan fl.voor de plaat selijke kas ter bestrijding van uitsluitend plaatselijke onkosten) staat daar tegen over een belangrijke winst aan rechten voor de verzekerden, o.a. 42 verpleeg- Met ingang van 1 Augustus a.s. is benoemd tot directeur van het P. T, T.-kantoor te Aalsmeer, onze vroegere stadgenoot de heer J. de Roest, thans werkzaam bij de posterijen te Utrecht. I Benoemd tot hoofdmachinist bij het Gem. Waterleidingbedrijt te Sneek (pompstation Hommerts) onze vroegere stadgenoot, de heer L. van der Zee, die meer dan 20 jaren ter koopvaardij dienst deed. Ook gedurende de be narde oorlogsjaren was hij als zovele zeevarenden van vrouw en kinderen gescheiden, doch na de capitulatie toen een ellendige interneringstijd achter de rug was, werd het gezin toe valligerwijs in Australië herenigd. Nederlands te horen aanspreken. Spoe dig bleek dat de prior van dit klooster een landgenoot was, nl. een broer van de bekende fabrikant Verkade. Een geheel andere ontmoeting ondervond hij in Rusland. Het doel van deze reis was Moskou. Hier kwam z’n hobby om weer eens een schetsje te maken naar voren en hij tekende Moskou met rondom kanonnen. Toen de Rus sen deze schets zagen werd hij 4 weken gevangen gezet, omdat ze onze vriend voor een spion aanzagen. Zeer hachelijk is z‘n toestand geweest bij de grens van Finland en Zweden; hoofden en f6 50 hier kwam hij in een sneeuwstorm terecht en 2 dagen later vonden de uitgezonden reddingsploegen hem be wusteloos. Het is niet de bedoeling geweest om een volledig verslag te brengen, maar van dit bezoek en het verhaalde wedervaren meenden we wel iets te mo gen vermelden. Tijdens de laatste Friese Elfsteden tocht is Jan de Tippelaar 60 jaar ge worden. Intussen heeft deze kampioen- wandelaar in z’n souvenir-kast niet i minder dan 342 medailles verzameld, een bezienswaardige collectie, waarop de beste sportslui jaloers kunnen zijn. Onze plaats heeft met dat al deze week wel bijzondere in ’t teken van de wandelsport gestaan, nu in de avond-vierdaagse hier vele pasbegin- nende collega’s van Jan de Tippelaar hun rondje liepen. We gunnen de heer Belgraver nog blijven, dan wel samenwerking wenste menig prettig tippeltje, want dat hij - niet voor een kleintje vervaard is, is alom bekend. In meer dan duizend scholen heeft hij zo voor en na reis verhalen ten beste gegeven en dat er aan vele scholen door hem nog aan gename uurtjes verschaft mogen wor den, is onze slotwens. 27 Juni. Gisteren slaagde te Sneek aan de Chr. Kweekschool, onze stadgenoot de heer F. Koornstra, voor het onderwijzersexamen met de aantekeningen J en Ned. Filmonderwijs. Jan de Tippelaar. Op 6 Juni 1887 werd in het gezin van de hoofdonderwijzer Bel graver te Warnsveld verrijkt met de geboorte van een zoon. Dit is op zich zelf geen reden om daar iets over te schrijven, maar uit dit jongetje, die in z’n jeugd niet kon lopen, is gegroeid de bekende >Jan de Tippelaar», welke thans in Kollum woont. Belgraver werd opgeleid in het bouwvak, totdat hij in 1914 door een financiële ramp werd getroffen, waar door hij al zijn geld verloor en toen is hij begonnen de wereld te voet te doorkruisen. Dinsdag bezocht hij hier de scholen om aan de kinderen iets te vertellen van één dezer reizen en koos daartoe gedeelten uit z’n reis door Europa. Velen zullen toen gedacht hebben aan dat versje Als iemand verre reizen doet, kan hij heel wat verhalen. Daarom nam ik m’n stok en hoed, en ging terstond aan ’t dwalen. Want met slechts 21/, cent op zak begon hij deze reis. En dat lang niet alles rozegeur en maneschijn was, hebben we gehoord. Ook kwam de honger wel eens om het hoekje kijken, maar steeds waren er ook weer men sen die deze ondernemende man eten gaven, zodat hij ook wel bij de voor naamste families in het buitenland aan tafel heeft gegeten. Toen de kranten bekend maakten wie of deze tippelaar met z’n staf in z’n hand, ransel op de rug, welke de kleuren had van onze nationale vlag met de naam Holland, als visitekaartje achterop, dieovernachtte in een cadeau gekregen tent, was, werd hij bijna overal zoveel mogelijk geholpen. In Spanje was z’n honger eens zo groot, dat toen een vrouw een beetje warm eten weggooide, hij het met z’n rode zakdoek schoonmaakte en daar na verorberde. In Tirool heeft hij een 6-tal bergen beklommen zonder gids en plukte daar op ruim 3000 M. hoogte de prachtige bloem de Edel- weis. Toen in Oostenrijk aan de oevers van de mooie blauwe Donau een klooster bezichtigd werd, was de tip pelaar1 niet weinig verbaasd zich in ’t Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie F) 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. cho colade of suikerw. 50 gram cacao 1 ei 2 liter petroleum 100 gram gedroogde zuidvruchten Bonkaarten KD, KE 707 (Serie F) F—13 F—14 F—15 250 gram suiker, bo- terhamstrooiselenz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 50 gram cacao 2 liter petroleum 100 gram gedroogde zuidvruchten Bonkaarten MA, MD 707 (serie F) (bijzondere arbeid en a.s. moeders) F—21 suiker ZwaluwenR.E S. gaat met blanke stand in, doch Zw. zet in de 2e helft er alles op en met de wind in de rug gaat het steeds op *t R.E.S. doel af, wat tenslotte één doelpuntje oplevert, zodat Zw. met de volle winst de box opzoekt. O. NassauWorkum 02. Hierna komen onze jongens tegen O. N. in het veld. Na enthousiast spel weten Bennie Genee en Jetze Wildschut fraai door te breken en met een kalm schot weet l.g. Workum de leiding te geven. Vooral het goede spel van Jaap v. d. Goot steunt onze achterhoede prima, terwijl met verre ballen ook steeds onze voorhoede in de aanval wordt alleenstaanden gestuwd. Na de rust met de wind mee, zit er een goede kans voor Workum in. Dit begrijpen onze jongens die zich steeds energiek in de strijd werpen en zij zien dit bekroond met een 2e doelpunt. Na een fraaie doorbraak van Bennie Genee geeft deze over aan G. Altena die onhoudbaar inschiet. Het is jammer dat Bennie i.v.m. een blessure aan zijn knie moet uitvallen, en hierdoor Bennie Faber de 1. binnen plaats moet innemen. Tegen het einde mist Altena nog een fraaie scorings kans. Onze kranige jongens hadden dus na fraai spel O. N. verdiend ge slagen en maakten nu een mooie kans op de le prijs. Bij een gelijk spel i tegen zwaluwen zouden ze beslag leggen op de fraaie plaquette. O. NassauR. E. S. 41. Eerstge noemde club, die een te zware tegen- stander«voor R.E.S. blijkt te zijn, weet reeds voor de rust een 30 voor sprong te forceren. Toch houdt 1 g. club na de rust taai vol, wanneer beide elftallen nog één keer weten te scoren. WorkumZwaluwen 02. Allen hadden nog gerekend op een span nende eindstrijd, doch W. speelde een klasse minder dan tegen O. N. Onze jongens waren de kluts geheel kwijt, misschien waren de zenuwen hun de baas, doch hoe het ook zij Zwaluwen was verre superieur en wist dit in een verdiende 20 overwinning uit te drukken. Dit betekende meteen voor O. N. dat zij beslag op de le prijs legden en door Workum en Zwaluwem nog strafschoppen moesten worden ge nomen, om uit te maken wie de 2e 250 gram suiker, boterhamstri enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suiker werk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 707 1 rantsoen sigaretten of kerftabak 2 rantsoenen sigaret ten ofkerftabak 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstr. of 400 gram stroop, jam, enz. 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterham- strooisel of 200 gr. jam, stroop enz. De bonnen voor petroleum blijven geldig t.m. 9 Augustus. Zondag 29 Juni 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds. A. de Jonge (H. Doop). Avonds 7.30 uur ds W. v. Hoogevest van Warns. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds. B. Bouma van Noordw(jk aan Zee. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Ploeger. Nam. 2.80 uur Lezen. Woensdagavond geen bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur dsL. Brink. (Jaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Wolfens- bergen van Amsterdam (H. Doop). Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees- dienst. Nam. 2 uur ds J. Groeneveld van Molkwerum. (Doopsgez.) Niet ontvangen. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten. Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 1945. Op een avond. Cantine Donker broek. Gezellige sfeer. Enkele jongens hebben met eigen krachten een revue in elkaar gedraaid. Liedjes, schetsjes, muziek, samenzang. Er is, wat je noemt een moordstemming. Hoe kan het ook anders. De datum van vertrek nadert. Eindelijk naar Indië. Gasten zijn er ook. Familieleden en vrienden. Ze tonen hun meeleven. Veel inwoners uit Donkerbroek. Ze hebben de »jongens uit het kamp» al die weken in hun familiekring opgenomen. En nu ’t schijnt dat ze gauw gaan vertrekken, wie weet voor hoe lang, nu willen ze deze avond niet ontbreken. Wat waren dat toch mooie avonden. We hebben het er nog vaak over. En we zullen het er nog vaak over hebben. Zo was het in Donkerbroek, maar ook in Oranje» en »IJbenheer« bij Fochtelo. O. NassauZwaluwen 20. Na tien min. weet O. N. te scoren en na een missen van één der Zw. backs vergroot i O. N. de voorsprong met een hard allen 1 schot. Eindstand 20. Zwaluwen—R.E S. 10. De rust

Friso nl | 1947 | | pagina 1