I Luchtpost I i L Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten rd Él Jndiê No. 28 70ste Jaargang G—35 tabak - 83 zoals ik het zie. Fan a&Ld. Hielepen. Nederlands Rode Kruis, DE ZOMER gaat met drukte voorbij. - a Zaterdag 12 Juli 1947 BONN EN LIJST De stichting van een Christelijk Lycettm te Sneek. ui BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN kenne. ■’s-Gr. T. D. INGEZONDEN. ds naar PLAATSELIJK NIEUWS Workum Van 4 tot 10 Juli 1947. Geboren, gehuwd en overledenGeen. met een extra gift dit werk in Nederland en onze bewust V Verschijnt eenmaal per v Uitgave: Fa'. T. Ga '-T'. t<5 hun meeleven met ons Bataljon heb- 1 t a. J X 7 11/»^ TT KazI AM f Per mapje: 10 vel papier en 10 enveloppen Eén vel papier en één enve loppe wegen nog geen 5 gram GAASTRA'S BOEKHAhEL Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2. Ten ’t book fan Boeles „Friesland tot de elfde eeuw” laas iek ek ’n paar diengen oer ’t aSlde Hielepen fan die tiid. len aaide kloosterboeken fan Fulda, wur ’t Bonifacius abt wééad, wodde ‘n heele boel laanden opnèéme, jin‘t oen ’t klooster skoenken waaden. Ek bie Hielepen„ten Óósten fan de rivier Mar dunga oen de grenzen fan ’t dorp Hielpen tó”. Ja, Hielpen wééad dèè jitte ‘n dorp. Eéast fiiuwhoendet jiir letter waad 't ‘n stéé. Boeles fetolt ek, dot Hielepen ien die tiid wol heette Hindalop, Hintin- luofe en Hintinlufe. Zondag 13 Juli 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg- mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm.' 8.30 en 10 uur ds B. J. Riemersma van Staveren (voor ben H.A.) Avonds 7.30 uur ds. A. de Jonge. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uurCand. G. E. Meuleman van Den Ham [Ov.] (voor ben H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Ploeger. Nam. 2.30 uur Lezen. Donderdagavond 8'uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur dsL. Brink. (H.A.) Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Winter werp van Bolsward. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds W. Hoogevest van Warns (voorb. H.A. en Doop]. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds G. de Groot, van Workum. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten. Nam. 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Staveren (Doopsgez.) Avonds 8 uur ds G. de Groot van Workum. In de week van 14 tot 19 Juli zal het Nederlands Rode Kruis in Workum 'een collecte organiseren. Het zal on nodig zijn de verdiensten van het Rode Kruis nogmaals te schetsen. Ook na de oorlog is er nog zeer veel werk te verrichten. In Indië verzacht het Rode Kruis veel leed en helpt waar het kan om de mensen te ver zorgen en te verplegen. Workum telt reeds vele leden. Dit bewijst dat hier veel sympathie ge voeld wordt voor het Ned. Rode Kruis. Steunt nu menslievend in Indië. Mulo-examens. Dezer dagen slaagden voor het Mulo-examen A onze stadgenoten mej. D. Tjeerde, de heren J. Boeijenga, J. Kroijenga en R. van ’t Veer Fzn., en W. Dijkman te Gaast. Voor diploma B slaagden de. heren A. v. Tuinen alhier en H. Ligthart te Hindeloopen, allen leerlingen van de Chr. Ulo school alhier, hoofd de heer K, Meijer. Mooi succes van „Crescendo”. 10 Juli. Op 'het gisteren te Heeg gehouden Muziek- en Zangcon- cours behaalde de Chr. Muziekvereni ging. »Crescendo< alhier in de Ere afd. een le prijs met 100 pat., terwijl in de Ere-wedstrijd een 2e prijs werd behaald. De vele extra-oefeningen der leden zijn beloond, maar bovenal feliciteren we van harte de directeur, de Weled. Heer G. Heeringa, dat onder zijn eminente leiding de vereniging weer tot dergelijke prestaties in staat is en wensen zowel directeur als leden nog menig succes toe. Ter gelegenheid hiervan zouden we hedenavond vergast worden op een muzikale rondgang, maar dank zij het natte weer houden we dat te goed. Oudste inwoner overleden. 10 Juli. Hedenavond is op de gezegende leeftijd van 97 jaar over leden onze oudste stadgenoot de heer K. S. de Boer, die vroeger vele jaren de Doopsgezinde kosterij bewoond heeft. Nieuws s.v. „Workum”. De vorige Zaterdag gehouden nederlaagwedstrijd Workum IW.Z.S. I, Sneek, eindigde in een gelijk spel 44, terwijl Woensdag tegen R.E.S. van Bolsward de gastheren met 54 de baas bleven. AFD. HANDBAL. Het le handbalelftal heeft Dinsdag op de seriewedstrijden te Koudum verdiend de eerste prijs gewonnen. Het 2e elftal hield tegen Koudum II de stand blanco 1 AFD. GYMNASTIEK- Mogelijk kan de sportmiddag op 26 juli a s. een prachtig succes voor onze nieuwe afd. worden, maar dan moet serieus geoefend en trouw elke les bezocht worden. Mede-leden en belangstellenden rekerien daarop en verwachten op die demonstratiemiddag zeer behoorlijke prestaties, niet minder dan ze van de andere sportafd. ge wend zijn. Hirde Friezen bliuwe wy !o 10 Juli. Reeds voor de vijfde maal werd dit jaar een elfstedentocht gehouden en nu te paard, georgani seerd door de L.R. >De Martenarüters» te Cornjum. Dinsdagmorgen werd welgemoed vanuit Leeuwarden gestart, maar de vorige week zo heerlijk schijnende zon, bleef tot nog toe bijna steeds voor de deelnemers verscholen, tetwijl de regen af en toe rijkelijk neerplensde. Hoevele »Hollanders« zullen niet reeds lang gevlast hebben op een prachtige week van paardensport langs de elf steden, in het overal bekende en beminde Friesland, maar zagen, Friese Landbouwtentoonstelling, 2227 September 1947. Met een tekort aan tijd en aan han den gaat de zomer voor de boer voorbij. Wanneer de velden rijke vruchten dragen heelt hij geen gelegenheid er eens uit te breken om ontspanning te zoeken en nieuwe indrukken op te dden. Het bedrijf laat hem niet los. En als straks de grootste drukte voorbij is, zijn er weer andere plichten en zorgenhet werk blijft roepen. Maar toch zal er dan een week zijn, de derde week van de Septembermaand, dat elke Friese agrariër er de tijd Voor zal nemen om een bezoek te brengen aan de grote Friese Landbouwtentoon stelling. Want dat is zijn tentoonstel ling, zijn organisaties deden deze tentoonstelling ontstaan en groeien, doch bovenal zijn bedrijf is de kern waar alles om draait. Deze tentoonstelling wil de horizon verruimen en het inzicht verdiepen van een ieder die leeft en meeleeft in en met de Friese Landbouw. öp vier grote terreinen in de naaste omgeving van de Wilhelminabaan, samen 10 H.A. groot, zullen een twintigtal tenten en gebouwen verrijzen. Het wordt de grootste tentoonstelling sedert de »beroemde< van 1927 en het verheugt iedere belangstellende dat evenals toen H.M. de Koningin een bezoek hoopt te brengen. Ook het Buitenland geeft nu reeds tekenen van grote belangstelling. Een met al een gebeuren, waarop de z Friese boer, ja elke Fries trots zal zijn en waaraan hij volop wil deel nemen. Daarom worden er tussen alle drukten door reeds nu de plannen gemaakt voor een bezoek, excursieplannen be sproken, afspraken gemaakt. De zomer gaat met drukte voorbij maar een bezoek aan de Friese Land bouwtentoonstelling gaat straks voor alles SA Bz. Lel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens geldig van 11 t/m 26 Juli ’47 De plannen om tot stichting van een Christelijk Lyceum te Sneek over te gaan hebben vaste vormen aange nomen, zo meldde onlangs het Friesch Dagblad en het is ook dezelfde cou rant die zich in het nummer van 1 Juèi ernstig beklaagt over >de onwil en tegenwerking» van Den Haag. Of dit laatste inderdaad wel juist is, kunnen wij moeilijk beoordelen, maar dat men daar niet overtuigd is van de nood zakelijkheid van de nieuwe school, mogen we gerust aannemen. En dit verwondert ons in het geheel niet. Op het Departement is men volkomen op de hoogte met de plaatselijke toestand en men weet daar ook heel goed dat aan onze beide stedelijke inrichtingen voor V.H. en M.O. met de uiteen lopende belangen van de onderschei dene godsdienstige groepen voldoende rekening wordt gehouden. Wij betwijfe len echter of men in Sneek en het achterland wel juist is ingelicht en wordt voorgelicht. Daarom achten we het dienstig dit onderwerp in een openbare discussie te betrekken, want nog is het niet te laat om geldver spilling, benadeling van het onder wijs en teleurstelling te voorkomen. Dat de nieuwe school, die zeer waarschijnlijk het eerste jaar in een paar leegstaande lokalen van de Chr. Kweekschool zal worden ondergebracht, in het volgende jaar heel watwoning- ruimte aan haar bestemming zal moe ten onttrekken in een tijd van een enorm woningtekort, vermag misschien weinig indruk te maken, maar dat men in deze zorgelijke tijd van het formele recht een eigen sehool op te richten (dit recht bestrijden doen we allerminst 1) wenst gebruik te maken, geeft wel blijk van een gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel tegenover de gemeenschap. Is in deze tijd,, waarin ons gehele volksbestaan op het spel staat, enige zelfbeperking niet een geboden eis Niet onwil maar financiële onmacht dwingt de regering de subsidiëring van een 25 tal pas opgerichte bijzondere scholen van V.H. en M.O. op te schorten tot betere tijden zijn aangebroken. En als de ouders zich voldoende realiseren dat het Christelijk Lyceum voorlopig niet in aanmerking komt voor subsidie, dan betekent dit een zeer kostbaar experiment, dat in de volgende jaren steeds hogere uitgaven met zich mede brengt, terwijl in ieder geval vast staat dat bij het tegenwoordige ont stellende gebrek aan bevoegde docenten men bij voorbaat genoegen zal moeten nemen met kwalitatief inférieur on derwijs. Met het oog op het feit, dat de nieuwe school haar werkzaamheden met het afnemen van toelatings examens reeds heeft aangevangen, willen wij tijdig en duidelijk ons stand punt hier uiteenzettenzolang deze school niet wettelijk erkend is en niet het recht heeft haar eigen eindexamen af te nemen, zal iedere leerling, die de wens te kennen geeft overgeplaatst Vis-aanvoer. Over een tijdvak van 6 dagen bedroeg de aanvoer van paling dage lijks slechts enkele tientallen kilo grammen tegen een prijs van om en de bij f 4.per kg. Snoekbaars kwam toen op verschillende dagen bijna tot 200 kg. doch nimmer daarboven, prijs f 0.90 tot f 1.20. van t -s :i waren de vangsten b-Mut .gin er, meestal tegen prijken van pïm.' 50 cent, kleine blei 20 tot 36'B nt. per kg., tèrwijl böt hoogstens 74 cent en snoek 60 'cent deed. ben betoond. We willen U bedanken, nu eens niet in persoonlijke brieven, waarin missóhien nog wel eens op het een en ander gekankerd wordt, maar pfluiipel, in de courant. Ze is bestemd Voor kerken en verenigingen, ambte naren en firma’s, voor familie en vrienden. 1 Ook voor hen, vrouwen en meisjes, Y'jc-Jile-elke dag zoals wij, uitzien naarde post. Die ook vandaag, Bij het ver-’ -TJ'fgèn van hun kinderen, bij het 'jsphrobben van de straat nu en dan fcvfeta rusten, om in een stil ogenblikje te denken aan hen, die hun dierbaar zijn. Zij mogen ook door dit artikel er van overtuigd zijn, dat wij hier denken aan hen. Dat wij ons, mede doof die daadwerkelijke steun van 0-bifeder in het Heitelan, bij herhaling hebben voorgenomen, die onzichtbare ni maar hechte band vast te houden. I f Kader en manschappen van Bataljon »FRIESLAND«. Wie ien Hielpen wetto wol fan de „Méénsker”, de ééaste, twiidde, trodde Méénsker en jitte meer. Dotwééaden ien die tiid de „gemeenschappelijke weiden”, seit Boeles. lek lééuw ’t dalik. Hir ien Den Haig ies ek jitte 'n stréék, die „Meent” heet, Dós ’t solde. Aadig, dot ’r ’n wei wééad fan Staarum nei Koevorden, en dan fladder nei Keulen. Dot wééad ’n handelswei. Miskien kóömen ‘r langs die wei ek wol skatten fóór ‘t rieke méénske ien Staarum, jó ’t we wol Het Bataljon „Friesland” dankt het thuisfront. Van deze plaats wilden we onze dank betuigen aan ieder, die in daden zijn meeleven heeft getoond. We denkep aan de Jeugdverenigingen, aan de af delingen van de Vereniging ^Friesland MO'’45 aan het Thuisfront Friesche Militairen», aan de verschillende kerken, aan de Niwin, de grote organisatie, welker activiteit steeds omvangrijker wordt. Ook aan tal van andere instan ties, zowel particuliere als overheids. Deze hebben vooral gezorgd voor de militairen afkomstig uit hun plaats of ^omgeving. Er waren brieven van bur gemeesters namens de gemeente. Zen dingen als gerookte paling, kaas, pepermunt, scheermesjes, boeken. Ze vielen er als koek in. Particuliere zendingen als kaatsballen, dam- en schaakspelen, geschikt om onderlinge wedstrijden te organiseren, waarvoor altijd veel belangstelling is. Uit berichten blijkt, dat in Batavia nog pas zendingen voor ons Bataljon Sïijn aangekomen. En zo kunnen we wel doorgaan. We hebben lang niet alles genoemd. Dit was maar een greep. We vertrouwen, dat de lezers zullen begrijpen, dat we natuurlijk niemand hebben willen -^overslaan. Deze dankbetuiging is be stemd voor ieder, die, hetzij door brieven, pakjes of op andere wijze, verscholen ia regenscherm of regen jas, weer en wind trotserend, Friesland nu juist niet op z’n mooist. Zo kwamen ze dan vanmiddag ruim 2 uur ons stadje binnen, waar voor zulke gelegenheden steeds de »Pom- peblêddem-vlag op de toren trots staat te wapperen. Voorop een auto met geluidsinstallatie en daarachter volgden dan de ruiters twee bij twee. Voor het stadhuis werd front ge maakt, waar de' deelnemers en een aantal belangstellenden vrijwel meteen royaal gelracteerd werden op stort regens, terwijl een versterkte gramc- foon met Friese melodieën er de moed in trachtte te houden, wat met het »Hirde Friezen bliuwe wy» zeker gelukt is, immers men had geen beter lied kunnen geven, om de ruiters onderweg te laten neuriën, want werkelijk hier waren geharde mensen voor nodig om het enthousiasme toch maar niet te laten zakken, nu de weergoden voor goed zich tegen hun Ladder uitgespso- ken. Spoedig vertrekken zé dan eek naar Hotel Lümer, waat hun een goed voorziene dis wachtte, aan welke onge twijfeld alle eer bewezen werd. Tegen vijven vertrokken ze Bolsward, waar overnacht zal worden. Toch hopen we, dat, hoewel de tocht reeds bijna volbracht is, de deelnemers ook nog een dag mogen- hebben, dat’ de zon volop schijnt en hun verkleumde ledematen door haar gestreeld mogen worden, zodat het ondanks de opge dane teleurstellingen toch nog een »eind goed al goed» mag worden. Ruiling van gastvrijheid. 11 Juli. Maandagmorgen kwam hier een grote bus uit Enschede met schooljeugd en ’s middags keerde deze met een aantal kinderen van onze openbare school terug. Vandaag komen de Workumersvan hun bezoek aan Twente weer thuis en dan is ’t voor de Twentenaren ook weer uit met de pret, die onder de talrijke regenbuien wel ietsgeleden zal hebben. Jammer, dat het weer zo ongunstig was, doch dit kan even goed als een reden te over gelden om het 't volgende jaar beter te herhalen. Het idee van zo’n 5-daagse uit wisseling is niettemin 'prachtig en kan dan ook voor navolging door vele andere verenigingen dienen. PARREGA. Onze plaatselijk'e Mu ziekvereniging »Harmonie», directeur de heer J. T. Linnartz, behaalde op het concours te Heeg in de le afd. ecu le prijs «met 100 punten en in de erewedstrijd een 2e prijs. HINDELOOPEN, 5 Juli. De heden avond alhier gehouden propaganda- wedstrijd van de handbalclubs Workum en S.G.V. van 'Sneek, eindigde in ten gelijk spel: 22. Wegens de krachtige wind kon natuurlijk geen buitengewoon fraai spel geleverd worden, terwijl hierdoor ook de belangstelling te wensen overliet, zodat de bedoelde propaganda niet erg tot haar recht kwam. te worden op onze school, zich aan een examen moeten onderwerpen. Tenslotte willen/wij nog wijzen op Öp gevolgen, die de oprichting van een Lyceum voor de in Sneek be- "staande instituten met zich mede brengen moet. In een klein plattelands- centrum als Sneek kan de ene school slechts groeien ten koste van de andere en over enkele jaren zullen twee bloedarme scholen van Middelbaar Onderwijs zich bewust worden dat ze in hunne mogelijkheden zijn beperkt. Wij denken hieroij niet alleen aan de literair economische afdeling (A-afd.) maar vooral aan de ophanden zijnde 'onderwijsvernieuwing, die meerdere differentiatie wenst te geven. Juist daarom moetep we in deze tijd niet uitelkaar drijven, wat meer dan 80 jaar samen kon gaan. Laat men in Sneek de zaak niet op de spits drijven, maar het gezond ver stand doen spreken. Waartoe dient het de verhoudingen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen te ver scherpen Het moet toch ondanks principiële verschillen mogelijk zijn een basis te vinden voor samenwerking. De regeling van het godsdienstonder wijs is o.i. de best denkbare, maar wenst men voor dit vak meer uren, wij zijn bereid hieraan tegemoet te komen. Heeft men andere wensen of grieven, dan hebben we toch rechter op deze te vernemen Wij van kant zullen er ons altijd van blijven dat onze schoolbevolking hete rogeen van samenstelling is. \Meer con tact tussen School en gezin nopen we tot stand te brengen door de oprich ting van een oudervereniging, waardoor niet alleen een vruchtbare gedachten wisseling mogelijk wordt maar ook eventuële wensen der ouders gemak; kelijker naar voren kunnen worden gebracht. Wij hopen dan ook dat in deze periode van wederopbouw het V.H. en Middelbaar Onderwijs in Sneek vóór afbraak en versplintering be spaard moge blijven 1 Het woord en de daad is aan de rechtzinnig pro testanten 1 U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de verleendeplaatsruimte. H. DE BOER, Directeur der R.H.B.S. te Sneek. (Van redactiewege belangrijk verkort.) Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling WORKUM. Geslaagd voor het toe latingsexamen der Chr. Lyceum te Sneek onze plaatsgenoot L. Boeijenga. De alhier gehouden collecte Prot. Chr. Thuisfront heeft opgebracht het mooie bedrag van f 330 25. De opbrengst van de. Anjer- collecte Prins Bertfhardfonds heeft in onze plaats opgebracht f 152.421/,. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier, Ds. W. P. J. Zwerver 'te Hijken (Dr.) Postduivennieuws. Zaterdag j.l. heeft de P.V. >de Luchtbode» haar eerste africhtings- vlucht voor jonge duiven gehouden vanaf Lemmer, afstand 22 K.M. Gelost om 2 uur met een zeer krachtige Westenwind kwam de eerste vogel binnen om 2.38 uur met een snelheid van 579 meter per minuut. Eigenaar Jaap Wiersma. Het verloop van deze Vlucht was zeer vlot, in 2 minuten werden 14 duiven geklokt. De volgorde was Jaap Wiersma 1, 2, 3, 6, 12, 14. R. Blom 4, 7, 9, 10, 12. T. Nijenhuis 5. IJ. Flapper 8, 13. Nogmaals doet >de Luchtbode» een beroep op ieder om verdwaalde of aangevlogen duiven op te geven of te bezorgen bij R. Blom. Ook de leden hebben zich hieraan te houden. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 707 G—31 tabak 2 rantsoenen sigaret ten. of kerftabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bon „Tabak G—32” van de tabaks- kaart is niet aangewezen. Behouders van een tabakskaart krijgen dus deze periode de beschikking over 6 ra: soenen sigaretten of kerftabak. Zij dienen er rekening mee te houden, dat op 24 Juli 4 rantsoenen zulk n worden aangewezen. Deze regeling maakt het doorsijden van pakjes, kerftabak overbodig.

Friso nl | 1947 | | pagina 1